Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020DC0350

    ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА Мониторинг върху прилагането на правото на Европейския съюз Годишен доклад за 2019 г.

    COM/2020/350 final

    Брюксел, 31.7.2020

    COM(2020) 350 final

    ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА

    Мониторинг върху прилагането на правото на Европейския съюз





    Годишен доклад за 2019 г.

    {SWD(2020) 147 final}


    Въведение

    I.Нови стимули за работни места, растеж и инвестиции

    Гарантиране на справедливи условия на труд в целия ЕС

    Прилагане на правилата в областта на околната среда

    Прилагане на правилата в областта на селското стопанство

    Прилагане на правилата в областта на морското дело и рибарството

    Прилагане на правилата в областта на регионалната политика

    Борба с измамите със средства от бюджета на ЕС

    II.Свързан цифров единен пазар

    Подобряване на свързаността

    Гарантиране на киберсигурността и доверието в онлайн трансакциите

    По-добра достъпност за хората с увреждания

    III.Устойчив енергиен съюз с ориентирана към бъдещето политика по въпросите на изменението на климата

    Изпълнение на Парижкото споразумение относно изменението на климата

    IV.По-задълбочен и по-справедлив вътрешен пазар със засилена промишлена база

    Осигуряване на конкуренция без нарушения

    Гарантиране на свободното движение на работници

    Гарантиране на свободното движение на стоки

    Гарантиране на свободата на установяване и свободното движение на услуги

    По-добра информация и съдействие за гражданите и предприятията

    Прилагане на съюза на капиталовите пазари, правилата за финансовите услуги и свободното движение на капитали

    Прилагане на правилата в областта на данъчното облагане и митниците

    Гарантиране на високо равнище на защита на потребителите

    Гарантиране на високо равнище на защита на общественото здраве

    Прилагане на правилата в областта на мобилността и транспорта

    V.По-задълбочен и по-справедлив икономически и паричен съюз

    Прилагане на правилата за банковия съюз

    VI.Пространство на правосъдие и основни права, изградено върху взаимно доверие

    Отстояване на върховенството на закона и основните права

    Трансгранично сътрудничество в областта на наказателното и гражданското правосъдие

    Подобряване на защитата на личните данни

    Прилагане на правилата относно сигурността

    VII.Към нова политика за миграцията

    Въведение

    Европейският съюз се основава на зачитането на върховенството на закона. Неслучайно първият председател на Европейската комисия Валтер Халщайн разглежда Европейския съюз като общност на правото (Rechtsgemeinschaft) — обвързана от правила, за които държавите членки се споразумяват като съзаконодатели и които се ангажират да изпълняват в своите национални системи. Задачата на Комисията, като пазител на Договорите, е да гарантира, че тези правила се спазват в полза на нашите граждани. Независимо дали се касае за чист въздух, безопасност на храните или достъп до здравеопазване в чужбина, сътрудничеството между държавите членки е от ключово значение, за да се гарантира, че политиките на ЕС се превръщат в реалност за хората в тяхното ежедневие.

    В настоящия годишен доклад се представя отчет за работата на Комисията по осигуряване на правилното прилагане, изпълнение и спазване на правото на ЕС през 2019 г.

    2019 г. отбеляза края на мандата на Комисията „Юнкер“ и, считано от 1 декември, началото на мандата на моя екип. Следователно в много отношения 2019 г. беше година на преход. Новият екип от комисари пое функциите си, като работи в рамките на нови Политически насоки и направлява нови инициативи, като например Европейския зелен пакт и Програмата в областта на цифровите технологии.

    По време на целия този преход основите, които сплотяват нашия Съюз, не са се променили. Правилното прилагане и изпълнение на правото на ЕС, включително зачитането на основните права и върховенството на закона, остават споделена отговорност на държавите членки и институциите на ЕС. Отстояването на правото на ЕС никога не може да бъде еднопосочно, а се основава на лоялното сътрудничество на нашите държави членки — в интерес на гражданите, на които служим. Поощрявайки това специално партньорство, Комисията ще продължи да предоставя подкрепа и да издава насоки за държавите членки, за да им помогне да прилагат правото на ЕС. Все пак ще останем бдителни и готови да предприемем решителни правни действия, ако правото на ЕС бъде нарушено. Не може да се правят компромиси, когато става въпрос за прилагането и изпълнението на правото на ЕС за защита на произтичащите от него права на гражданите.

    Председател на Европейската комисия

    Урсула фон дер Лайен



    I.Нови стимули за работни места, растеж и инвестиции

    Първостепенен приоритет за Комисията миналата година беше стимулирането на инвестициите с цел създаване на работни места и укрепване на европейската конкурентоспособност. Създаването обаче на правилната нормативна среда за подпомагане на предприятията и създаване на работни места се възпрепятства, ако държавите членки не прилагат правилно и своевременно правилата на ЕС.

    Гарантиране на справедливи условия на труд в целия ЕС

    Европейският стълб на социалните права , обявен през ноември 2017 г. от Европейския парламент, Съвета и Европейската комисия, отразява общия политически ангажимент по линия на редица принципи и права, които са от съществено значение за справедливите и добре функциониращи пазари на труда и социални системи в Европа на 21-ви век. Ключов елемент са справедливите условия на труд, които включват предотвратяването на трудовоправни отношения, водещи до несигурни условия на труд.

    През юли 2019 г. Комисията предприе действия срещу  Италия , тъй като счете, че работниците в публичния сектор не са достатъчно защитени срещу злоупотреби с последователни срочни трудови договори и дискриминация, както се изисква съгласно правилата на ЕС (Директива 1999/70/ЕО на Съвета).

    През 2019 г. държавите членки, Комисията и социалните партньори продължиха своето сътрудничество с цел да направят законодателството на ЕС в областта на безопасните и здравословни условия на труд ориентирано към бъдещето и за да гарантират точното му спазване. Беше поставен силен акцент върху това да се гарантира, че държавите членки разполагат с обвързващи правила относно безопасните и здравословни условия на труд в своето национално законодателство и че ги съобщават на Комисията.

    Освен това Комисията редовно актуализира тълкува\телното съобщение относно Директивата за работното време в съответствие с важните развития в съдебната практика на Съда на ЕС.

    Прилагане на правилата в областта на околната среда

    През 2019 г. Комисията продължи своите правни действия за борба със замърсяването на въздуха, която остава приоритет. Освен това Комисията насърчи изпълнението чрез дискусии с държавите членки по тази важна тема — през 2019 г. в Италия бе проведен диалог относно чистия въздух .

    През 2019 г. Комисията предяви искове срещу три държави членки пред Съда на Европейския съюз във връзка с прекомерни равнища на азотен диоксид (NO2) или серен диоксид (SO2) във въздуха, като това бяха Италия , Испания и България .

    Съдът на ЕС уважи внесения от Комисията иск срещу Франция във връзка със замърсяване с азотен диоксид (NO2), а в друго решение предостави важно тълкуване на Директивата относно качеството на атмосферния въздух — националните съдилища имат компетентност да преразглеждат избора на местоположение на станциите за измерване на качеството на въздуха.

    Комисията организира прояви относно кръговата икономика в държавите членки, които са в риск да не постигнат новите цели за рециклиране на отпадъците и други изисквания на законодателството на ЕС за отпадъците. През 2019 г. такива събития бяха проведени в Атина , Лисабон и Будапеща , а водещи експерти дадоха препоръки за най-добрите начини за прилагане на преразгледаните през 2018 г. правила.

    През 2019 г. Комисията предяви искове срещу  Италия , Кипър и Швеция пред Съда на ЕС за неспазване на задълженията, свързани с пречистването на градските отпадъчни води. Съгласно законодателството на ЕС трябва да съществуват подходящи канализационни системи за събиране на отпадъчни води и тази вода трябва да бъде адекватно пречиствана.

    Държавите членки трябва да завършат мрежата от защитени зони „Натура 2000“ и да въведат необходимите мерки за опазване на всички зони. Това е от ключово значение за опазването на защитените местообитания и видове. Успоредно с това през 2019 г. Комисията предприе действия за отстраняване на структурните недостатъци в националните закони относно защитата на околната среда и за прекратяване на незаконния лов на птици. Комисията е съсредоточена също върху това да гарантира, че дърводобивът и управлението на горите се извършват при спазване на изискванията относно опазването на природата.

    През март , октомври и ноември Комисията откри производства за установяване на нарушения срещу 17 държави членки, за да подобри прилагането на Директивата на ЕС относно оценката на въздействието върху околната среда, която беше актуализирана през 2014 г. с цел намаляване на административната тежест и подобряване на равнището на опазване на околната среда, като същевременно се осигуряват по-надеждни, предвидими и устойчиви решения относно публичните и частните инвестиции.

    Прилагане на правилата в областта на селското стопанство

    Общата селскостопанска политика (ОСП) е изградена върху партньорство между селското стопанство и обществото, както и между ЕС и неговите земеделски стопани. Целта ѝ е да подпомага земеделските стопани и да подобрява селскостопанската производителност, да гарантира сигурни доставки на храни на достъпни цени и приемлив жизнен стандарт за земеделските стопани от Европейския съюз. ОСП е насочена и към предизвикателствата, свързани с околната среда, включително изменението на климата. Тя има за цел устойчиво управление на природните ресурси, запазване на селските райони и ландшафти в целия ЕС и поддържане на жизнеспособността на селската икономика чрез насърчаване на създаването на работни места в селското стопанство и свързаните сектори.

    Географските указания защитават наименованието на специфични продукти и популяризират уникалните им характеристики, които са свързани с техния географски произход, както и традиционните умения, и са ключова част от поддържането на високо качество на храните и високи стандарти.

    През 2019 г. Комисията предприе действия за коригиране на неправилното прилагане на правилата на ЕС за закрила на наименованията за произход и географските указания.

    Дания разрешаваше на датски дружества да произвеждат и изнасят за държави извън ЕС бяло сирене като „фета“ („feta“), въпреки че то не отговаря на продуктовата спецификация за това защитено наименование за произход.

    България поддържа свой собствен национален регистър на географските указания за селскостопански продукти и храни от 2008 г. насам, като не се е съобразила с изключителния характер на общоевропейските регистри за схемите за качество.

    Прилагане на правилата в областта на морското дело и рибарството

    Основната цел на общата политика в областта на рибарството (ОПОР) е да се гарантира, че секторите на рибарството и аквакултурите са устойчиви от екологична, икономическа и социална гледна точка. Затова ОПОР включва мерки, които ограничават капацитета на риболовния флот и налагат ограничения върху улова и риболовните дейности. В тази връзка всички държави членки са се съгласили до 2020 г. да сведат търговския риболов до устойчиви равнища. През 2019 г. беше поставен конкретен акцент върху проверката на спазването на правилата относно прилова на чувствителни видове, като например китове, делфини и други морски бозайници.

    Комисията стартира поредица от неофициални диалози по въпроси, като например системи за проверка на мощността на двигателите и контрол на риболовния флот на ЕС извън водите на ЕС.

    За успеха на ОПОР е необходимо да се изготви и приложи ефективна и съгласувана система за контрол и правоприлагане. Поради тази причина стратегията на Комисията за правоприлагане през 2019 г. отново беше съсредоточена върху опазването на рибните ресурси, контрола и прилагането от страна на държавите членки.

    Комисията предприе последващи действия по производството за установяване на нарушение срещу Дания във връзка с неизпълнението от нейна страна на няколко важни разпоредби от Регламента на ЕС относно контрола . Най-сериозните въпроси се отнасят до риболова за промишлени цели. Подходящите проверки са от съществено значение, за да се гарантира, че документите за регистриране на улова са точни, което е необходимо, за да се предотврати прекомерният улов.

    Освен това ОПОР предлага специфични инструменти за правоприлагане, като например планове за действие относно контрола и административни запитвания. Въз основа на изпълнените от Комисията проверки и одити Комисията прие и извърши последващи действия по набор от планове за действие относно контрола.

    Прилагане на правилата в областта на регионалната политика

    С европейските структурни и инвестиционни фондове се подкрепят инвестиции в целия ЕС в ключови области на политиката, генериращи растеж.

    През 2019 г. Комисията продължи да гарантира, че неправомерните разходи са изключени от съфинансиране или чрез преустановяване на плащанията, или чрез прилагане на финансови корекции в някои случаи.

    На 14 май 2019 г. Комисията прие Решение за установяване на насоките за определяне на финансови корекции, които трябва да бъдат извършени спрямо финансирани от Съюза разходи в случай на неспазване на приложимите правила за възлагане на обществени поръчки.

    С това решение се осигурява повече правна сигурност за всички участници и по-пропорционален подход в сложната област на обществените поръчки, която продължава да бъде основен източник на нередности и финансови корекции за Кохезионните фондове.

    Борба с измамите със средства от бюджета на ЕС

    С приемането на Директивата за защита на финансовите интереси на ЕС средствата за борба срещу престъпления, засягащи бюджета на ЕС, се подобриха значително. Освен това Директивата ще бъде материалната основа за работата на Европейската прокуратура . Комисията работи в тясно сътрудничество с държавите членки, за да гарантира правилното изпълнение на Директивата. На 19 септември 2019 г. тя откри производства за установяване на нарушения, свързани с ненавременно транспониране, срещу 14 държави членки.

    В два случая, отнесени до Съда от Комисията, срещу Обединеното кралство  и  Нидерландия  Съдът определи, че тези държави не са изпълнили задължението си за лоялно сътрудничество по Договора, понеже не са компенсирали загубата на собствени ресурси в резултат на неправомерното издаване на експортни сертификати от местните органи на техните отвъдморски страни и територии (OCT). Съдът заключи, че въпросните две държави членки носят отговорност спрямо Европейския съюз за всяка допусната от техните ОСТ грешка, довела до недостиг на традиционни собствени ресурси.

    II.Свързан цифров единен пазар

    Стратегията за цифровия единен пазар разглежда предизвикателствата и възможностите на цифровата трансформация, като се намалява разпокъсаността на пазара, повишават се потоците от данни и ликвидността на пазара и се адаптират съществуващите правила към цифровата ера. Достъпът на потребителите е подобрен чрез забрана на необоснованото блокиране на географски принцип , преносимост на съдържанието , премахване на таксите за роуминг и WiFi4EU . Рамковите условия за пазара са подобрени посредством новия Европейски кодекс за електронните съобщения , Директивата за аудиовизуалните медийни услуги , актуализираното законодателство в областта на авторското право и Регламента относно платформите . Прилагането на тези правила ще бъде от основно значение през идните години.

    Подобряване на свързаността

    Високоскоростните цифрови комуникации насърчават иновациите и по-добрите услуги за икономиката и за обществото като цяло. Разработването на 5G свързаност е приоритет на Комисията. Целта е да се гарантира осигуряването до 2020 г. на радиочестотен спектър за 5G мрежи в целия ЕС. 

    Ефективното прилагане на правилата относно общоевропейския номер за спешни повиквания 112 ще осигури безопасен и ефективен достъп до служби за спешно реагиране за крайните потребители, включително и за тези с увреждания.

    През 2019 г. Комисията откри производства за установяване на нарушения срещу  Чехия , Германия , Гърция , Испания  и  Хърватия  поради това, че те не са осигурили равен достъп за потребители с увреждания, както се изисква съгласно правилата относно номера за спешни повиквания 112.

    Изграждането на високоскоростна електронна съобщителна инфраструктура може да бъде много скъпо. Следователно е важно в полза на обществеността да се прилагат правилата, благодарение на които разгръщането става по-евтино и по-ефективно. 

    През 2019 г. по искане на Комисията Съдът наложи на Белгия  дневна имуществена санкция заради само частичното транспониране на мерките за намаляване на разходите за разгръщане на високоскоростни електронни съобщителни мрежи в региона на Брюксел.



    Гарантиране на киберсигурността и доверието в онлайн трансакциите

    Във все по-цифровизираните икономика и общество заплахите за киберсигурността стават все по-голям повод за безпокойство. С Директивата относно сигурността на мрежите и информационните системи в Съюза (Директивата за МИС) се подобрява цялостното равнище на киберсигурност на Съюза. През 2019 г. Комисията откри производства за установяване на нарушения срещу 6 държави членки поради това, че не са определили оператори на основни услуги съгласно тази директива. В края на 2019 г. все още бяха текущи производствата за установяване на нарушения по Директивата за МИС срещу следните държави членки: Австрия, Белгия, Румъния, Словения и Унгария.

    По-добра достъпност за хората с увреждания

    Хората с увреждания, и по-специално онези с увредено зрение или слух, може да срещат затруднения при достъпа до уебсайтове и мобилни приложения на публични органи. Целта на Директивата относно достъпността на уебсайтовете е да се подобри достъпът на хора с увреждания до тези информационни инструменти. През цялата 2019 г. Комисията активно работеше по текущите производства срещу 19 държави членки за установяване на неизпълнение на Директивата относно достъпността на уебсайтовете и в крайна сметка приключи делата срещу 12 държави членки. В резултат на това в края на 2019 г. оставаха текущи 7 дела — срещу Белгия, България, Германия, Ирландия, Унгария, Австрия и Словакия.

    III.Устойчив енергиен съюз с ориентирана към бъдещето политика по въпросите на изменението на климата

    Успехът на Европейския зелен пакт — приоритетна област на политическите насоки на председателя фон дер Лайен — се базира на стабилните основи на Енергийния съюз . ЕС разполага с всеобхватен набор от правила в областта на енергетиката. Пакетът „ Чиста енергия за всички европейци “, завършен през 2019 г., е от централно значение за развитието и постигането на Енергийния съюз и Европейския зелен пакт. Той ще спомогне за насочване на енергийния преход към безопасен, сигурен и устойчив енергиен сектор, в който централно място е отредено на потребителя.

    Ролята на Комисията като пазител на Договорите за гарантиране на правилното изпълнение и прилагане на правилата на ЕС в областта на енергетиката е от съществено значение за постигането на целите на политиката на ЕС в областта на енергетиката. Действията по правоприлагане през 2019 г. бяха съсредоточени върху следните основни области: вътрешен енергиен пазар, енергийна ефективност, източници на възобновяема енергия и сигурност на доставките на газ.

    Комисията реши да заведе дело пред Съда на ЕС срещу Чехия и Словения за неправилно транспониране и прилагане на определени разпоредби от Директивата относно енергийните характеристики на сградите . Освен това Комисията реши да заведе дело пред Съда на ЕС срещу Испания заради неспазване на Директивата за енергийната ефективност и срещу Белгия за неправилното транспониране на директивите относно вътрешния пазар на електроенергия и газ .

    През януари , юли и ноември Комисията откри нови производства срещу 13 държави членки поради това, че не са приели и/или нотифицирали мерки за транспониране по линия на Директивата относно непреките промени в земеползването и откри производства за установяване на нарушения срещу 15 държави членки поради неправилно прилагане на правилата на ЕС относно енергийната ефективност .

    Освен това бяха използвани производства за установяване на нарушения, за да се гарантира високо равнище на безопасност в ядрения сектор и за прилагане на правилата на ЕС относно ядрената безопасност, отговорното и безопасно управление на отработено гориво и радиоактивни отпадъци и радиационната защита на работниците, пациентите и широката общественост.

    През 2019 г. Комисията продължи да преследва нарушенията срещу 5 държави членки и реши да заведе дело срещу Италия пред Съда на ЕС за нетранспониране на мерки по линия на Директивата за основните норми на безопасност . Освен това Съдът на Европейския съюз уважи исковете на Комисията в решение срещу Италия за нарушаване на изискването по линия на Директивата за радиоактивните отпадъци за нотифициране на окончателна приета национална програма за управление на радиоактивни отпадъци и отработено гориво.

    С влизане в сила на пакета „Чиста енергия за всички европейци“ вниманието ще бъде насочено към наблюдение на напредъка на държавите членки по постигането на целите на ЕС до 2030 г. за възобновяема енергия и енергийна ефективност. Освен това Комисията ще наблюдава техните интегрирани национални планове в областта на енергетиката и климата за периода 2021—2030 г. Прилагането на правилата на ЕС в областта на енергетиката ще остане основен стълб на стратегията за енергиен съюз.

    Изпълнение на Парижкото споразумение относно изменението на климата

    Политическите насоки на Комисията „фон дер Лайен“ съдържат призив към Европа да стане първият в света неутрален по отношение на климата континент до 2050 г. В публикуваното през декември 2019 г. съобщение относно Европейския зелен пакт се определя амбициозен план за действие в редица области на политиката за постигане на тази цел. През март 2020 г. Комисията предложи неутралността по отношение на климата до 2050 г. да бъде заложена в нов законодателен акт за климата , а по-късно през годината тя ще представи план за отговорно увеличаване на настоящата цел за 2030 г. за намаляване на емисиите на парникови газове с най-малко 50 % и дори до 55 % (спрямо равнищата от 1990 г.).

    Изцяло приложеното и изпълнявано законодателство е от съществено значение за постигане на настоящата цел за 2030 г. за намаляване с най-малко 40 % (спрямо равнищата от 1990 г.) и за изграждане на солидна основа за повишаване на равнището на амбиция. До октомври 2019 г. държавите членки трябваше да са транспонирали Директивата с цел засилване на разходоефективните намаления на емисии и на нисковъглеродните инвестиции , за да подготвят етап 4 от схемата за търговия с емисии на ЕС (СТЕ на ЕС) за периода 2021—2030 г. Понастоящем Комисията преразглежда състоянието на транспонирането и, ако то не е започнало, ще предприеме действия по правоприлагане, ако е необходимо.

    Що се отнася до корабоплаването, през 2019 г. Комисията за пръв път публикува всеобхватна информация относно емисиите на CO2 от корабите, които акостират в пристанища в Европейското икономическо пространство. Що се отнася до въздухоплаването, през 2019 г. Комисията изложи рамка, позволяваща прилагането в ЕС на правилата за мониторинг, докладване и проверка на емисии от въздухоплаването по линия на глобалната основана на пазара мярка за емисиите (ГОПМ) на Международната организация за гражданско въздухоплаване.

    Що се отнася до защитата на озоновия слой, през 2019 г. Комисията завърши оценката на изпълнението и резултатите от Регламента за озоновия слой , а през 2020 г. ще стартира оценка на въздействието, за да провери дали и как този регламент би могъл да бъде допълнително подобрен. През 2020 г. Комисията ще стартира също и общата оценка и оценката на въздействието на Регламента относно флуорсъдържащите парникови газове .

    IV.По-задълбочен и по-справедлив вътрешен пазар със засилена промишлена база

    Единният пазар на ЕС остава един от най-ценните активи на Европа за гражданите и предприятията. Той предлага огромни възможности за предприятията и по-голям избор и по-добри цени за потребителите. Дава възможност на хората да пътуват, живеят, работят и учат навсякъде, където желаят. Тези възможности обаче не могат да се използват, ако правилата на единния пазар не се прилагат или изпълняват, или пък се възпрепятстват от други пречки.

    Осигуряване на конкуренция без нарушения

    Работата на Комисията във връзка с нарушения в областта на конкуренцията укрепва вътрешния пазар, като насърчава еднаквите условия на конкуренция.

    През 2019 г., след като потвърди изчерпателността и съответствието на мерките за транспониране на Директивата относно някои правила за уреждане на искове за обезщетение за вреди по националното право за нарушения на разпоредбите на правото на държавите членки и на Европейския съюз в областта на конкуренцията , Комисията заключи, че Директивата е изцяло и правилно транспонирана и приключи всички открити от нея производства за установяване на нарушения в тази връзка.

    Последователното изпълнение на отрицателни решения за държавна помощ е от съществено значение за надеждността на контрола на Комисията върху държавната помощ. Производствата, с които от държава членка се изисква да възстанови неправомерна държавна помощ, са важна част от работата на Комисията във връзка с нарушения в областта на конкуренцията.

    Комисията реши да заведе дело срещу Гърция пред Съда на ЕС заради неспазване на съдебно решение от 2017 г. Съдът беше осъдил Гърция за неизпълнение на решение на Комисията от 2014 г., според което Гърция е трябвало да възстанови 135,8 милиона евро несъвместима държавна помощ от Larco General Mining & Metallurgical Company S.A. Повече от 5 години след приемането на решението на Комисията и след решението на Съда и напомнянето от Комисията Гърция все още не е възстановила неправомерната държавна помощ. Комисията сега поиска от Съда на ЕС да наложи финансови санкции на Гърция за неизпълнение на решението на Съда.

    Гарантиране на свободното движение на работници

    ЕС разработи обширен набор от правила относно свободното движение на работници, командироването на работници и координацията на системите за социална сигурност. Неспазването на тези правила води до подкопаване на доверието в единния пазар и на неговата справедливост. По-специално са изразени опасения относно уязвимостта на мобилните работници към злоупотреби или неспазването на техните права, както и относно това, че дружествата трябва да работят в несигурна, неясна или нелоялна бизнес среда.

    Комисията получи оплаквания относно това, че според австрийското законодателство семейните обезщетения и семейните данъчни облекчения, плащани за деца, пребиваващи в друга държава членка, зависят от издръжката на живота в тази държава членка. Това означава, че много граждани на ЕС, които работят в Австрия и правят вноски в нейната социалноосигурителна и данъчна система по същия начин като местните работници, получават по-малки обезщетения просто защото децата им живеят в друга държава членка. Комисията установи, че този механизъм за индексиране не е съвместим с правото на ЕС. Затова тя откри производство за установяване на нарушение срещу Австрия .

    През 2019 г. Комисията продължи производствата за установяване на нарушения срещу Кипър , Франция , Ирландия и Румъния във връзка с това, че не са приложили своевременно в своите национални законодателства задълженията, произтичащи от Директивата относно минималните изисквания за повишаване на мобилността на работниците между държавите членки чрез подобряване на придобиването и запазването на допълнителни пенсионни права . След нотификация от тези държави членки и след като оцени, че те са транспонирали директивата напълно, Комисията приключи производствата срещу тях.

    На 25 септември 2019 г. Комисията публикува доклад относно прилагането и изпълнението на Директивата относно командироването на работници в държавите — членки на ЕС .

    Освен това Комисията публикува Насоки относно командироването . Те са в помощ на работниците, работодателите и националните органи при разбирането на правилата относно командироването на работници. Насоките гарантират, че работниците са информирани за своите права и че правилата се прилагат правилно и съгласувано от националните органи и работодателите в целия ЕС.

    През 2018 г. Комисията предложи създаването на Европейски орган по труда (ЕОТ), който да насърчава справедливото, опростено и ефективно прилагане на правилата на ЕС относно трудовата мобилност. Европейският парламент и Съветът постигнаха съгласие относно това предложение през 2019 г. Дейностите на Органа по труда започнаха в средата на октомври 2019 г. с първото заседание на управителния съвет на ЕОТ.

    Гарантиране на свободното движение на стоки

    Комисията работи, за да гарантира, че европейският единен пазар разгръща пълния си потенциал, че гражданите на ЕС имат по-голям избор на продукти и по-добри цени и че европейските дружества — малки и големи — могат да разширяват своята клиентска база и да търгуват по-лесно с продукти в ЕС. През 2019 г. например Комисията предприе действия по отношение на ограничения, засягащи както продажбата на дребно на селскостопански и хранителни продукти, така и пускането на пазара на гръмоотводи.

    Комисията заведе дело срещу Унгария  пред Съда на ЕС поради това, че според нейните национални правила относно продажбата на дребно на селскостопански и хранителни продукти маржът на печалба на тези продукти трябва да бъде еднакъв, независимо от тяхната държава на произход. Това правило е в нарушение на правото на ЕС относно свободното движение на стоки, тъй като има демотивиращ ефект върху продажбите на вносни продукти в сравнение с местни такива.

    Във фармацевтичния сектор Комисията предприе действия, за да гарантира, че държавите членки спазват правилата на ЕС относно свободното движение на стоки.

    През 2019 г. Комисията изпрати мотивирано становище на Германия във връзка с нейните правила за фиксирани цени за отпусканите по лекарско предписание лекарства, които правила влияят отрицателно върху продажбата на продукти от аптеки, установени в други държави — членки на ЕС.

    Дейностите на Комисията по правоприлагане доведоха също до успешното приключване на няколко производства за установяване на нарушения, свързани със свободното движение на стоки в областите на хранителните добавки, пътническите превозни средства с дясно разположение на волана, продажбата на вносни линейки втора употреба или националните органи по акредитация.

    Гарантиране на свободата на установяване и свободното движение на услуги

    Съгласно Директивата за услугите от националните органи се изисква да преразглеждат съществуващото си законодателство, за да гарантират, че всички налагани от тях изисквания по отношение на достъпа до пазара са оправдани от законна цел. За подпомагане на изпълнението на тази директива се създава обслужване на едно гише, а именно единични звена за контакт , които да улесняват установяването на дружествата и разширяването им към други държави членки. През 2019 г. Комисията предприе действия срещу всички 28 държави членки за подобряване на обслужването, предоставяно от единичните звена за контакт, както се изисква съгласно Директивата за услугите и Директивата относно признаването на професионалните квалификации . Бяха установени проблеми, свързани по-специално с онлайн наличността и качеството на информацията относно изискванията и процедурите, които доставчиците на услуги и специалистите трябва да изпълняват, ако желаят да развиват бизнес в чужбина. Освен това Комисията насочи вниманието към проблемите, свързани с достъпа до единичните звена за контакт и извършването на процедури онлайн посредством тях.

    За да създаде еднакви условия на конкуренция за дружествата в цяла Европа, ЕС прие правила относно обществените поръчки , които са приложими във всички държави членки. Тези норми уреждат начина, по който публичните органи и някои доставчици на комунални услуги от публичния сектор от цяла Европа закупуват стоки, строителни работи и услуги.

    През 2019 г. Комисията предприе действия срещу 8 държави членки поради това, че не са предоставили разрешения или концесии за водноелектрическа енергия в съответствие с правото на ЕС. Никоя от осемте държави членки не е спазила принципите на прозрачност и равно третиране при предоставянето на тези разрешения и концесии.

    Комисията счете, че следваните във Франция  и Португалия  процедури за предоставяне на концесии за водноелектрическа енергия не са били в съответствие с правилата на ЕС относно обществените поръчки.

    Комисията също така счете, че в Австрия ,  Германия ,  Италия ,  Полша , Швеция  и Обединеното кралство  разрешенията за водноелектрическа енергия не са предоставени в съответствие с Директивата за услугите , според която се изисква в случая на ограничен брой разрешения за дейност по предоставянето на услуга поради оскъдност на природните ресурси разрешенията да се предоставят за ограничен период след безпристрастна и прозрачна процедура за подбор. Тези разрешения трябва да не могат да се подновяват автоматично.

    За свободата на установяване се изисква квалификациите на специалисти, като например лекари или архитекти, да бъде призната в чужбина, което ще им даде възможност да установят практиката си навсякъде в ЕС. През 2019 г. Комисията откри производства за установяване на нарушения срещу всички държави членки (с изключение на Дания) поради това, че не са привели законодателството си в съответствие с Директивата относно признаването на професионалните квалификации.

    По-добра информация и съдействие за гражданите и предприятията

    Единният пазар ще функционира добре само ако гражданите и дружествата имат добър достъп до информация и съдействие във връзка със своите права съгласно правото на ЕС. През 2019 г. Комисията положи повече усилия, за да направи правилата на единния пазар по-добре познати, като усъвършенства портала „Вашата Европа“ (Your Europe portal) с оглед на прехода му към бъдещия единен цифров портал през 2020 г. Вашата Европа — Съвети също продължи да предоставя специализирани правни съвети на гражданите и предприятията. Комисията също така се съсредоточи върху действия за подобряване на административния капацитет и правния експертен опит на СОЛВИТ с цел ефективното прилагане на новата благоприятна за бизнеса процедура за разрешаване на проблеми, чрез която СОЛВИТ помага на дружествата в случай на отказ за взаимно признаване на техния продукт. Тази нова процедура започна да се прилага от април 2020 г. Въз основа на подготвителната работа, извършена през 2019 г., от 2020 г. информационната система за вътрешния пазар ще подкрепя административното сътрудничество по линия на новия Регламент за сътрудничество в областта на защитата на потребителите (СОЗП). Тази информационна система ще помогне на мрежата за СОЗП от национални органи за защита на потребителите да защитава потребителите още по-добре. И накрая, Комисията стартира процеса по актуализиране на информационното табло за вътрешния пазар , за да обхване повече области на политиката и да осигурява по-пълна представа за състоянието на единния пазар.

    В сферата на правосъдието Комисията редовно актуализира европейския портал за електронно правосъдие , който предлага изобилие от информация и връзки относно законите и практиките във всички държави на ЕС.

    Прилагане на съюза на капиталовите пазари, правилата за финансовите услуги и свободното движение на капитали

    Приетите в резултат на финансовата криза директиви трябва да се изпълняват правилно, за да се повиши устойчивостта и стабилността на финансовия сектор и да се подобри защитата на инвеститорите. Прилагането на някои от тези директиви е важно и за завършването на съюза на капиталовите пазари. Прилагането на тези директиви (например Директивата „Платежоспособност ІІ“ , преразгледаната Директива за пазарите на финансови инструменти , Директивата относно професионалното пенсионно осигуряване , Директивата за платежните услуги , Директивата относно разпространението на застрахователни продукти ) също е от централно значение за целта за постигане на съюза на капиталовите пазари, с което ще се подобри достъпът до финансиране, по-специално за иновативните дружества, стартиращите предприятия или малките и средните предприятия. Освен това то повишава привлекателността на капиталовите пазари за инвеститорите на дребно и институционалните инвеститори, както и улеснява трансграничните инвестиции. През 2019 г. Комисията откри производства за установяване на нарушения срещу 17 държави членки поради липса на своевременно прилагане в националното им законодателство на  Директивата относно професионалното пенсионно осигуряване .

    Комисията откри процедура по установяване на нарушение срещу Румъния поради това, че тя не е привела своето законодателство относно застраховката „Гражданска отговорност“ за моторни превозни средства в съответствие с правилата на ЕС. Националните правила на Румъния налагат за застрахователите строги условия, свързани с определянето на техните премии. Според Комисията тези задължения са в противоречие с директива „Платежоспособност II във връзка с принципа на свободното определяне на тарифите. Също така в румънското законодателство се съдържа задължение за застрахователите да издават за определени категории превозни средства полица, валидна само на румънска територия. Беше счетено, че тези разпоредби са в противоречие с Директивата за автомобилното застраховане , според която политиките трябва да обхващат цялата територия на Съюза въз основа на единна застрахователна премия.

    Във връзка със свободното движение на капитали още през 2015 г. Комисията откри производства за установяване на нарушения срещу 5 държави членки, като изиска от тях да прекратят двустранните инвестиционни договори в рамките на ЕС („ДИД в рамките на ЕС“) поради тяхната несъвместимост с правото на ЕС. ДИД са споразумения, в които се определят редът и условията за частни инвестиции, приложими между две държави — членки на ЕС.

    По делото Achmea Съдът на ЕС потвърди, че клаузите за арбитраж между инвеститор и държава в ДИД в рамките на ЕС са несъвместими с правото на ЕС. През 2019 г. по-голямата част от държавите — членки на ЕС, одобриха текста на многостранно споразумение за прекратяване на двустранните инвестиционни договори между тях в рамките на ЕС. През май 2020 г. двадесет и три държави членки подписаха споразумението за прекратяване на тези договори.

    Унгария е приела закон, с който се прекратяват някои от така наречените „права на плодоползване“ — включващи правото на ползване на имущество и на извличане на печалба от него — на инвеститорите в Унгария. С този закон по-специално чуждестранните инвеститори са лишени от законно придобитите си права върху земеделска земя и от стойността на своите инвестиции, без да получат каквато и да било компенсация. Комисията реши да заведе дело срещу Унгария пред Съда на ЕС. През 2019 г. Съдът  постанови , че с приемане на законодателство, с което се лишават лицата от тяхното право на плодоползване на земеделска земя, Унгария е нарушила както принципа на свободно движение на капитали, така и правото на собственост, гарантирани по линия на Хартата на основните права.

    Борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма

    Дейностите по правоприлагане на Комисията в тази сфера са съсредоточени върху гарантирането на своевременно и правилно транспониране на 4-ата и 5-ата Директива относно борбата с изпирането на пари за предотвратяване използването на финансовата система за целите на изпирането на пари и финансирането на тероризма. И двете директиви насърчават най-високите стандарти за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма. През 2019 г. Комисията продължи да постига напредък по производствата за установяване на нарушения, тъй като няколко държави членки все още не бяха транспонирали 4-ата Директива относно борбата с изпирането на пари в националното си законодателство.

    Освен това Комисията прие Съобщението:   Към по-добро прилагане на уредбата на ЕС за борба с изпирането на пари и с финансирането на тероризма , което беше придружено от четири доклада в подкрепа на европейските и националните органи за по-добро справяне с рисковете, свързани с изпирането на пари и финансирането на терористи. В Съобщението и в докладите се подчертава нуждата от пълно прилагане на тези две директиви, като същевременно се набляга върху факта, че все още не са отстранени редица структурни недостатъци при изпълнението на правилата на Съюза относно борбата с изпирането на пари.



    Прилагане на правилата в областта на данъчното облагане и митниците

    Що се отнася до непрякото данъчно облагане, усилията на Комисията във връзка с правоприлагането приоритетно бяха насочени към преследването на нарушения, които изкривяват конкуренцията на вътрешния пазар, противоречат на справедливото данъчно облагане или възпрепятстват целите на ЕС по отношение на климата.

    След разкритията в „Досиетата от рая“ за широко разпространено отклонение от данъчно облагане в секторите на яхтите и въздухоплавателните средства, Комисията продължи с производствата за установяване на нарушения срещу Италия и Кипър . Тези държави членки са въвели благоприятни данъчни мерки за секторите на яхтите и въздухоплавателните средства за развлечения, които противоречат на правото на ЕС и на справедливото данъчно облагане.

    Понастоящем Полша освобождава от енергийни данъци силно замърсяващи сектори с мотива, че това попада в обхвата на изключенията по схемата на ЕС за търговия с емисии (СТЕ на ЕС). Комисията реши да заведе пред Съда дело срещу Полша, тъй като действията ѝ противоречат на правото на ЕС и на целите на ЕС по отношение на климата.

    Правоприлагащите действия на Комисията през 2019 г. бяха съсредоточени върху гарантирането, че държавите членки транспонират в националното право важни изменения на Директивата относно административното сътрудничество . Тези изменения се отнасят до области, като например достъп до информация за борбата с изпирането на пари ,  задължителния автоматичен обмен на информация в областта на данъчното облагане или автоматичния обмен на информация за финансови сметки . 

    Едно от предимствата на вътрешния пазар е, че гражданите и предприятията имат свободата да се преместват, осъществяват дейност и инвестират отвъд националните граници. Като се има предвид обаче, че прякото данъчно облагане не е хармонизирано в рамките на ЕС, тази свобода може да означава, че някои данъкоплатци могат да избегнат или да укриват данъци в държавата по пребиваване. Поради това данъчните органи в ЕС се договориха за по-тясно сътрудничество с цел гарантиране на плащането на данъци и борба с данъчните измами и отклонението от данъчно облагане.

    Освен това Комисията се съсредоточи върху това да гарантира правилното транспониране на Директивата за установяване на правила срещу практиките за избягване на данъци, които пряко засягат функционирането на вътрешния пазар , и Директивата относно разрешаването на спорове .

    Комисията предприе действия срещу Испания поради това, че не е изпълнила мерки във връзка със задължителния автоматичен обмен на информация в областта на данъчното облагане. Комисията предприе действия и срещу Австрия и Ирландия поради това, че не са транспонирали правилото за ограничаване на приспадането на лихвите, както се изисква съгласно правилата срещу практиките за избягване на данъци, които пряко засягат функционирането на вътрешния пазар.

    През 2019 г. Комисията приключи производства за установяване на нарушения срещу  Чехия , Гърция , Полша и Румъния относно достъпа до информация за борбата с изпирането на пари . Освен това Комисията приключи производства за установяване на нарушения срещу Белгия , Чехия , Гърция , Франция , Кипър , Португалия , Обединеното кралство и Латвия относно правилата срещу практиките за избягване на данъци, които пряко засягат функционирането на вътрешния пазар, тъй като те напълно са транспонирали тези правила в националното си законодателство.

    Стратегията на Комисията за правоприлагане в областта на митниците беше насочена към правилното и еднакво прилагане на Митническия кодекс на Съюза , както и към разкриване на такси с равностоен на мито ефект дори в рамките на ЕС.

    През 2019 г. Комисията стартира проучване във всички държави членки, насочено към националните разпоредби относно срока за изпращане на уведомление за митническо задължение и съвместимостта на тези разпоредби с Митническия кодекс на Съюза, за да се осигури по-голяма правна сигурност за търговците.

    Вследствие на производството за установяване на нарушение, открито от Комисията, България измени своите разпоредба, за да постигне съответствие с митническото право на ЕС във връзка със санкциите за недеклариране на пари в брой и във връзка с освобождаването от мито за определени продукти от САЩ.

    Гарантиране на високо равнище на защита на потребителите

    Директивата по отношение на по-доброто прилагане и модернизирането на правилата за защита на потребителите в Съюза беше приета през ноември 2019 г. С нея се укрепват правата на потребителите онлайн, засяга се двойното качество на продуктите и се предвиждат глоби с възпиращо действие за „широко разпространени нарушения“ на правата на потребителите.

    Комисията също така стартира кампанията #YourEURight , за да повиши осведомеността на потребителите за техните права. 

    През юли 2019 г. Комисията издаде насоки относно прилагането на Директивата относно неравноправните клаузи в потребителските договори . Те обхващат практиката на Съда на ЕС например във връзка с прозрачността на договорните условия, ефекта на определяне на договорни условия за неравноправни и изискванията за производствата пред националните съдилища, като например за преразглеждането на неравноправни договорни клаузи.

    До края на 2019 г. бяха приключени 13 от 14-те производства за установяване на нарушения, свързани с ненавременно транспониране на  Директивата относно пакетните туристически пътувания . Комисията започна да оценява относно всички държави членки дали националните мерки правилно транспонират тази директива.

    Комисията подкрепи прилагането на потребителското право на ЕС от националните правоприлагащи органи по линия на Регламента за сътрудничество в областта на защитата на потребителите (СОЗП) . Тя съдейства на тези органи за преодоляване на подвеждащите практики на големи онлайн оператори (Facebook, Airbnb и booking.com), за да се подобри прозрачността на техните оферти и справедливостта на условията им. Освен това Комисията подпомогна държавите членки в подготовката им за прилагане на преразгледания Регламент за СОЗП от януари 2020 г., включително чрез семинари.

    Беше подобрена ефективността на европейската рамка за алтернативно решаване на спорове (АРС) и онлайн решаване на спорове (ОРС), включително чрез подобрена версия на европейската платформа за ОРС. Освен това Комисията издаде своя първи доклад за прилагането на рамката за АРС/ОРС .

    Относно безопасността на продуктите Комисията продължи да улеснява сътрудничеството сред правоприлагащите органи, като финансира дейности за вземане на проби и тестване на специфични продукти във връзка със системата за бърз обмен на информация RAPEX. RAPEX дава възможност за бърз обмен на информация между органите в цяла Европа относно продукти, които представляват риск за здравето и безопасността на потребителите.

    Гарантиране на високо равнище на защита на общественото здраве

    Наблюдението на прилагането на Директивата за тютюневите изделия в националните закони на държавите членки остана приоритет за Комисията през 2019 г. Целта на тази директива е да се положат усилия в контекста на единния пазар, за да се намали употребата на тютюневи изделия, по-специално като се разубеждават младите хора да не започват да пушат и като се гарантира, че цялото общество напълно осъзнава вредното въздействие на тютюна. Употребата на тютюн е най-големият риск за здравето, който е възможно да бъде избегнат, и най-честата причина за преждевременна смърт в ЕС. През 2019 г. Комисията извърши проверки на съответствието на националните закони за транспониране на директивата и организира структурирани диалози с държавите членки, за да гарантира по-доброто ѝ прилагане.

    През 2019 г. Комисията приключи производствата за установяване на нарушения срещу Чехия, Хърватия, Испания и Швеция, тъй като държавите членки предприеха мерки за прилагане на Директивата за тютюневите изделия в националното си право.

    Гарантирането на правата на пациентите на достъп до трансгранично здравеопазване остана приоритет за Комисията през 2019 г. Комисията наблюдаваше отблизо Директивата за трансгранично здравно обслужване и проведе структурирани диалози с държавите членки, за да гарантира по-добро прилагане на директивата.

    В Директивата за трансгранично здравно обслужване се определят правата на пациентите да получават здравно обслужване в друга държава членка и да поискат възстановяване на разходите за него, когато се върнат в своята държава. Нивото на възстановяване на разходите трябва да бъде до размера на разходите, които собствената държава членка на пациента би покрила, в случай че здравните грижи са били предоставени там, без да се надхвърлят реалните разходи. Комисията откри производства по установяване на нарушения срещу Австрия и Нидерландия поради намаленото възстановяване на разходите за трансгранични здравни услуги.

    За Директивата относно устойчивата употреба на пестициди (УУП) Комисията предприе редица от инициативи чрез Работната група относно УУП, чрез одити и обучение по линия на „По-добро обучение за по-безопасни храни“, за да се улесни прилагането на директивата.



    Прилагане на правилата в областта на мобилността и транспорта

    През 2019 г. Комисията продължи да извършва наблюдение на прилагането на законодателството на ЕС в областта на транспорта. Нейната работа по правоприлагането обхващаше по-специално правилата относно завършването на единния пазар, разработването на интелигентни транспортни системи и определянето на общи изисквания за безопасност във всички видове транспорт.

    Освен това Комисията извършваше наблюдение на националните мерки по прилагането, предназначени за създаване на единно европейско железопътно пространство . По-специално тя наблюдаваше въпросите, свързани с конкуренцията, регулаторния надзор и финансовата архитектура на железопътния сектор, правомощията на националните регулаторни органи, подобрената уредба за инвестиции в железопътния транспорт и справедливия и недискриминационен достъп до железопътната инфраструктура и услугите, свързани с железопътния транспорт.

    Комисията реши да открие производства за установяване на нарушения срещу Дания , Германия , Ирландия , Нидерландия и Полша поради това, че не са транспонирали определени разпоредби от правилата на ЕС относно създаването на единно европейско железопътно пространство. Производствата срещу Франция и Испания бяха продължени поради това, че те не бяха спазили напълно определени разпоредби, по-специално тези относно достъпа до услугите, свързани с железопътния транспорт, и гаранциите за независимост за ръководителя на гарата. Освен това Комисията продължи производствата за установяване на нарушения срещу Гърция и Ирландия поради това, че не са съобщили за националните мерки за транспониране на правилата на ЕС относно отварянето на пазара на вътрешни услуги за железопътни пътнически превози и управлението на железопътната инфраструктура .

    Европейският регистър на предприятията за автомобилни превози ( ERRU ) дава възможност за обмен на информация между държавите членки относно предприятията за автомобилни превози, създадени в ЕС. Той е основен инструмент за гарантиране на правилното прилагане на съответното законодателство на ЕС. За прилагането на нова и подобрена версия на ERRU е необходимо държавите членки да адаптират своите национални системи. Комисията продължи производствата за установяване на нарушения срещу Белгия , Кипър, Чехия, Дания, Унгария, Малта, Нидерландия, Португалия и Обединеното Кралство, за да подобри връзката между националните регистри на предприятията за автомобилни превози и новата версия на ERRU, както се изисква според съответното законодателство .

    Безопасността и сигурността са от основно значение за всяка транспортна система. Създаването на среда за безопасен транспорт е от съществено значение за европейските граждани. Една от ролите на Комисията е да отговаря на тези очаквания, като гарантира, че в целия ЕС са налице удовлетворителни стандарти за безопасност и сигурност във всички видове транспорт. Европейските железници са едни от най-безопасните в света. Политиките на ЕС имат за цел поддържането на високи стандарти и хармонизирането на изискванията за безопасност в целия ЕС.

    Комисията откри производство за установяване на нарушение срещу Испания поради това, че не е транспонирала напълно законодателството на ЕС относно безопасността на железопътния транспорт . С директивата се изисква от държавите членки да създадат независим орган по безопасността и независим разследващ орган за произшествия и инциденти. С нея се изисква също държавите членки да разпределят задачите и отговорностите във връзка с безопасността по съгласуван начин. Освен това от държавите членки се изисква да определят общи принципи за безопасност на железопътния транспорт. Независимостта на разследващите органи е от ключово значение, за да се гарантират ефективни разследвания и да се предотвратяват бъдещи произшествия.

    Автомобилният транспорт е най-широко използваният начин за пътуване и е основна причина за произшествия. Комисията беше много активна в насърчаването на правила, технически стандарти и кампании за повишаване на осведомеността с цел намаляване на броя на смъртните случаи, предизвикани от пътнотранспортни произшествия. Комисията по-специално извърши мониторинг на изискванията за безопасност за тунелите и реши да заведе дела срещу Белгия , България , Хърватия , Италия и Испания поради това, че не са спазили Директивата относно минималните изисквания за безопасност за тунелите на трансевропейската пътна мрежа .

    В морския транспорт безопасността и на пътническите, и на търговските кораби е от първостепенно значение. Общите правила на ЕС за безопасност важат за оборудване, като спасителни жилетки, пречиствателни системи за отпадни води и радари на борда на корабите, плаващи под флага на държава членка.

    Комисията откри производства за установяване на нарушения срещу Малта и България поради това, че не са спазили правото на ЕС относно морското оборудване . Малта и България по-специално не са гарантирали, че морското оборудване (на борда на корабите под техен флаг) винаги е придружено от декларация за съответствие, и не са извършили проучване на пазара в адекватен мащаб.

    Въздухоплаването е форма на транспорт, за която са необходими специални правила за безопасност. Политиката на ЕС относно безопасността на въздухоплаването гарантира високо равнище на безопасност за пътниците.

    Комисията продължи производството за установяване на нарушение срещу Унгария поради това, че не е спазила правилата на ЕС относно техническите изисквания и административните производства, свързани с въздушните операции . В тези правила подробно са разгледани въздушните операции със самолети, вертолети, аеростати и планери, включително за наземните инспекции на въздухоплавателни средства на оператори под надзор за безопасност от страна на друга държава. Поради липса на достатъчно персонал Унгария не е проверила съответствието с изискванията за безопасност, приложими спрямо организациите или типа на операциите.



    V.По-задълбочен и по-справедлив икономически и паричен съюз

    Един „по-задълбочен и по-справедлив икономически и паричен съюз“ е основна част от отговора на Комисията на нуждата от насърчаване на растежа и работните места. Целта на тази политика е укрепване на икономиката на ЕС по начин, по който се създава повече заетост и се подобрява стандартът на живот на хората.

    Прилагане на правилата за банковия съюз

    В рамките на банковия съюз Комисията продължи да проверява прилагането от страна на държавите членки на Директивата за капиталовите изисквания IV , Директивата относно схемите за гарантиране на депозитите , Директивата за възстановяване и преструктуриране на банките и Директивата относно йерархията на кредиторите на банките . Тези инструменти на ЕС са създадени, за да се гарантира, че банките са по-силни и върху тях се осъществява по-добър надзор, както и че проблемите могат да се разрешават по-лесно, без да се използват пари на данъкоплатците. През 2019 г. Комисията прие доклад за оценка на прилагането на Директивата за възстановяване и преструктуриране на банките .

    През 2019 г. Комисията образува производства за установяване на нарушения срещу 12 държави членки, тъй като те не бяха приели необходимите мерки за пълно транспониране Директивата относно йерархията на кредиторите на банките.



    VI.Пространство на правосъдие и основни права, изградено върху взаимно доверие

    Пълното зачитане на върховенството на закона и Хартата на основните права е в основата на приоритетите на Комисията. Трябва да се гарантират и специфични права, като например правото на свободно движение, защитата на личните данни, равенството между половете, недискриминацията, правата на жертвите и правото на справедлив процес в наказателното производство. Тези теми заемат водещо място в програмата на Комисията, тъй като засягат пряко живота на хората.

    Наред с това, в рамките на европейския семестър Комисията продължи да насърчава държавите членки да подобряват ефективността на капацитета си за правоприлагане. Това се отнася по-специално до независимостта, качеството и ефективността на техните национални съдебни системи. За тази цел Комисията предложи специфични за всяка държава препоръки за седем държави членки. Чрез информационното табло на ЕС в областта на правосъдието Комисията извършва мониторинг на независимостта, качеството и ефективността на съдебните системи на държавите членки.

    Отстояване на върховенството на закона и основните права

    През април 2019 г. Комисията изрази своите възгледи относно укрепването на върховенството на закона в ЕС , като спомогна за приноса на над 60 заинтересовани страни. Резултатите бяха отразени в Съобщението относно укрепване на върховенството на закона в Съюза — План за действие от юли, с което се представи предложение за нов механизъм за върховенство на закона. В политическите насоки на Комисията бяха обявени нов годишен цикъл на прегледа на върховенството на закона и годишен доклад, в който ще бъде обобщено положението във всяка държава членка. Комисията обяви още, че ще следва стратегически подход към производствата за установяване на нарушения и че ще се основава на практиката на Съда на ЕС.

    На  24 юни и на 5 ноември 2019 г.  Съдът постанови решения по производства за установяване на нарушения, започнати от Комисията срещу Полша, в които потвърди, че полското законодателство за намаляване на пенсионната възраст на съдиите от Върховния съд и на съдиите от общите съдилища представлява нарушение на изискванията на правото на ЕС по отношение на независимостта на съдебната власт.

    На 10 октомври 2019 г. Комисията предяви иск пред Съда на ЕС срещу Полша по производство за установяване на нарушение във връзка с новия дисциплинарен режим за съдиите, тъй като този режим подкопава независимостта на съдебната власт, като не предоставя необходимите гаранции за защита на полските съдии от политически контрол.

    В Съвета текат преговори относно предложението на Комисията за регламент относно защитата на бюджета на Съюза в случаите на широко разпространено незачитане на принципите на правовата държава в държавите членки. Зачитането на принципите на правовата държава е от съществено значение за гарантирането на добро финансово управление и за защитата на бюджета на Съюза.



    Трансгранично сътрудничество в областта на наказателното и гражданското правосъдие

    Комисията продължи с усилията си по мониторинга на пълното транспониране на Директивите за процесуалните права. През 2019 г. основен акцент беше поставен върху Директивата относно процесуалните гаранции за децата и Директивата относно правната помощ за заподозрени и обвиняеми в рамките на наказателното производство и за искани за предаване лица в рамките на производството по европейска заповед за арест .

    През 2019 г. Комисията откри производства за установяване на нарушения срещу 7 държави членки поради това, че не са съобщили за своите национални мерки за транспониране по Директивата относно процесуалните гаранции за децата, и срещу 4 държави членки поради това, че не са го направили във връзка с Директивата относно правната помощ.

    Комисията продължи производствата за установяване на нарушения срещу 16 държави членки и откри такива производства срещу 9 държави членки, които не бяха съобщили за всички национални мерки, необходими за транспониране на Директивата за защита на жертвите на престъпления . Освен това Комисията продължи своите производства за установяване на нарушения срещу 2 държави членки във връзка с инструментите за взаимно признаване за предаването на задържани лица , пробационните мерки , мерките за процесуална принуда и трансграничното изпълнение на финансови санкции .

    Подобряване на защитата на личните данни

    След влизането в сила на Общия регламент относно защитата на данните (ОРЗД) през май 2018 г. Комисията се съсредоточи върху прилагането на новите правила за защита на данните през 2019 г. чрез многостранен подход. По-специално тя се включи в двустранни диалози с национални органи относно съответствието на националното законодателство с ОРЗД, работи в тясно сътрудничество с органите за защита на данните, които си сътрудничат с Европейския комитет по защита на данните , и извършваше обмен със заинтересовани страни, по-специално чрез специална за целта група от множество заинтересовани страни. Освен това Комисията продължи да подкрепя финансово националните органи за защита на данните посредством безвъзмездни помощи и проведе кампании за повишаване на осведомеността за гражданите и предприятията. Комисията също проведе преглед на постигнатите резултати от първата година от прилагането на ОРЗД, резултатите от който бяха представени в съобщение , издадено през юли 2019 г.

    Държавите членки трябваше да транспонират Директивата относно правоприлагането в областта на защитата на данните до май 2018 г., а Комисията започна да оценява съответствието на националното законодателство за транспониране, нотифицирано от държавите членки с тази директива. През 2019 г. Комисията приключи няколко от 19-те производства за установяване на нарушения, образувани през 2018 г. поради непредоставяне на информация относно мерките за транспониране, като същевременно откри производство за установяване на нарушение срещу Германия и заведе дела срещу Испания и Гърция пред Съда (междувременно Гърция нотифицира пълно транспониране на директивата). В края на 2019 г. имаше висящи производства за установяване на нарушения срещу четири държави членки.

    Прилагане на правилата относно сигурността

    През 2019 г. продължиха дейностите по правоприлагане в рамките на Европейската програма за сигурност и изграждането на Съюза на сигурност. Прилагането на правилата на ЕС в тази област е от основно значение за гарантирането на високо ниво на сигурност в целия ЕС. Редовните доклади за напредъка относно Съюза на сигурност отразяват продължаващите усилия за гарантиране на пълното и правилно прилагане на правилата.

    Освен това Комисията извършваше мониторинг на прилагането на Директивата за включването на нови психоактивни вещества в определението за „наркотици“ и на първата делегирана директива , приета във връзка с нея. Kомисията също така продължи производствата за установяване на нарушения поради липсата на нотифициране на национални мерки за транспониране във връзка с две ключови директиви относно сигурността и борбата срещу тежката престъпност: Директивата относно резервационните данни на пътниците и Директивата относно борбата с тероризма . Освен това Комисията продължи делата срещу Испания , Нидерландия и Финландия във връзка с Директивата относно резервационните данни на пътниците. Във връзка с Директивата относно борбата с тероризма Комисията продължи производствата за установяване на нарушения срещу Гърция и Люксембург .

    Освен това Комисията откри производства за установяване на нарушения, за да защити изключителната външна компетентност на Съюза по въпросите на сигурността съгласно правилата на ЕС в тази област.

    Производства за установяване на нарушения бяха образувани срещу България , Унгария ,  Австрия  и Румъния поради това, че са подписали многостранно международно споразумение за обмен на ДНК, пръстови отпечатъци и данни за регистрацията на превозни средства, което съдържа разпоредби в нарушение на изключителната външна компетентност на ЕС по силата на решенията „Прюм“ . С тези решения е предвиден задължителен автоматичен обмен и сравнение на данни от ДНК между националните бази данни за борба с тероризма и трансграничната престъпност.



    VII.Към нова политика за миграцията

    Политиката на Комисията по отношение на миграцията има за цел да предостави на ЕС инструменти за по-добро управление на миграцията в средносрочен и дългосрочен план. Тя обхваща пълния набор от свързани въпроси, включително управление на границите, визова политика, незаконна миграция, убежище и законна миграция. Последователното, хуманно и ефективно прилагане е от основно значение за успеха на политиката.

    През 2019 г. Комисията продължи да извършва мониторинг на прилагането от страна на държавите членки на правото на ЕС в областта на миграцията и убежището, и по-специално на Директивата за процедурите за убежище , Директивата относно условията на приемане , Директивата относно определянето и Директивата относно връщането . Тези директиви установяват правила относно обработването на молбите за убежище, гарантират достоен стандарт на живот за лицата, търсещи убежище в ЕС, определят правила за признаването за бежанци на граждани на трети държави и определят общи стандарти и процедури, въз основа на които незаконно пребиваващите граждани на трети държави да могат да бъдат изведени от територията на държавите от ЕС.

    Комисията заведе дело срещу Унгария пред Съда на ЕС заради законодателство, с което на практика се криминализират дейности, предназначени да подпомагат лица, подаващи молби за убежище в Унгария. Счита се, че законът е несъвместим с правото на кандидатите за убежище на достъп до консултации или правни съвети, предлагани по-специално от неправителствени организации. С него се забранява на всяко лице, което е обект на наказателно производство за предоставяне на такава помощ, да се доближава до транзитните зони по границите на Унгария, където биват задържани кандидатите за убежище. Комисията заключи, че унгарското законодателство не е в съответствие с Директивата за процедурите за убежище и Директивата относно условията на приемане .



    Относно законната миграция приоритетът на Комисията е да гарантира, че съществуват реални законни пътища към ЕС, а именно чрез подобряване на способността на ЕС да привлича и задържа висококвалифицирани работници, както и студенти и научни изследователи. Поради това е важно да се гарантира пълното и правилно прилагане на директивите относно законната миграция. Те създават общи условия за приемането и пребиваването на граждани на трети държави, опростяват и хармонизират процедурите за миграция и осигуряват права на равно третиране като граждани на ЕС в редица области.

    През 2019 г. Комисията продължи висящите производства за установяване на нарушения поради липсата на нотифициране на национални мерки за прилагане на  Директивата за студентите и изследователите , за която срещу пет държави членки ( Белгия , Гърция , Франция , Словения и Швеция ) все още се водеха дела в края на годината.

    Беше образувано производство за установяване на нарушение срещу Швеция заради неправилното прилагане от нейна страна на няколко директиви относно законната миграция по отношение на обработването на молбите за разрешителни и за ограничаване на равното третиране на определени категории граждани на трети държави.

    Правилното прилагане на правилата на Съюза относно шенгенските граници и визите също беше приоритет за Комисията през 2019 г.

    Комисията продължи производство за установяване на нарушение срещу Естония , тъй като нейната система за управление на опашки „Go-Swift“ се счита за несъвместима с Кодекса на шенгенските граници . Освен това тя предприе допълнителни стъпки в производството за установяване на нарушение срещу Чехия относно правото на обжалване на решение за отказ, отмяна или анулиране на единна виза .

    Top