EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018IE4753

Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Въпроси, свързани с равенството между половете“(становище по собствена инициатива)

EESC 2018/04753

OB C 240, 16.7.2019, p. 3–9 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

16.7.2019   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 240/3


Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Въпроси, свързани с равенството между половете“

(становище по собствена инициатива)

(2019/C 240/02)

Докладчик: Indrė VAREIKYTĖ

Решение на Пленарната асамблея

20.9.2018 г.

Правно основание

Член 32, параграф 2 от Правилника за дейността

становище по собствена инициатива

Компетентна секция

Секция „Заетост, социални въпроси и гражданство“

Приемане от секцията

24.4.2019 г.

Приемане на пленарна сесия

15.5.2019 г.

Пленарна сесия №

543

Резултат от гласуването

(„за“/„против“/„въздържал се“)

200/4/7

1.   Заключения и препоръки

1.1.

Комитетът счита, че равенството между половете е въпрос от обществен интерес и че обществото може да бъде силно от икономическа и социална гледна точка само ако в него има равенство между половете. Поради тази причина предоставянето на равно третиране и равни възможности на жените и мъжете е икономически и социален императив.

1.2.

Въпреки че равенството между половете е основна цел на ЕС, ЕИСК изразява съжаление, че при сегашния темп постигането му ще отнеме над 100 години, особено ако напредъкът е възпрепятстван допълнително от враждебни реакции в най-важните области на развитието и от общо забавяне на икономическия растеж.

1.3.

Комитетът счита, че ЕС и неговите държави членки трябва да положат всички усилия за постигането на ЦУР 5 за равенство между половете до 2030 г. Поради това той призовава за интегрирана и амбициозна петгодишна стратегия на ЕС за равенство между половете (1), която да обхваща мандата на следващата Комисия и на ЕП, и силен ангажимент за равенство между половете от страна на институциите на ЕС, правителствата, гражданското общество и частния сектор с цел цялостен и ефективен подход към всички аспекти на равенството по едно и също време и с мерки с еднакво въздействие.

1.4.

ЕИСК призовава този въпрос да остане самостоятелна цел в бъдещите финансови рамки, с ясен ангажимент към равенството между половете и интегрирането на принципа на равенство между половете, и включване на задължителни свързани с пола показатели, оценка на въздействието по признак пол и бюджетиране, съобразено с равенството между половете, във всички програми и области на политика. Измерението, свързано с пола, следва също така да бъде включено в специфичните за всяка държава препоръки.

1.5.

Комитетът призовава Европейската комисия да стартира пакет от мерки относно услугите за полагане на грижи, за да се насърчи прилагането на Европейския стълб на социалните права и да се преразгледат целите от Барселона относно грижите за деца.

1.6.

ЕИСК осъжда всички форми на насилие срещу жени и насърчава държавите членки, които все още не са ратифицирали Истанбулската конвенция, да преразгледат своята позиция. ЕИСК призовава също Комисията да включи онлайн тормоза и тормоза на жените на работното място в определението за незаконни изказвания, пораждащи омраза. Би трябвало да се създадат общоевропейски показатели за събиране на сравними данни за насилието срещу жени, тъй като това би спомогнало за разработване на ефективни политически мерки.

1.7.

Комитетът отбелязва, че обсъждането на Директивата относно жените в управителните съвети остава включено в програмата на румънското председателство на Съвета на ЕС с цел увеличаване на участието на жените в органите за вземане на решения. Той призовава Съвета да не прекратява усилията си и да продължи обсъждането на тази директива. Освен това Комитетът призовава промишлеността да поеме водеща роля и да увеличи участието на жени на ръководни постове.

1.8.

ЕИСК призовава да се предприемат ефективни мерки, за да се гарантира равното участие на жените и мъжете на пазара на труда, по-специално мерки за преодоляване на разликата в заплащането на жените и мъжете, както и за да се преодолее хоризонталната и вертикалната полова сегрегация в професиите.

1.9.

ЕИСК предлага да се създаде правен фонд за извънредни ситуации на равнището на ЕС, който ще предоставя подкрепа на организациите на гражданското общество, оспорващи в съдилищата националното или местното законодателство, което нарушава правата на жените.

1.10.

Комитетът признава ролята на медиите, рекламата и публичните ролеви модели за насърчаване на равенството между половете и призовава да се предприемат мерки, за да се гарантира, че въздействието на рекламата върху представянето и насърчаването на равенството между половете в обществото е по-скоро положително, отколкото отрицателно.

1.11.

ЕИСК призовава публичните институции и организациите на гражданското общество в целия ЕС със своите политики и външни действия да насърчават равенството между половете и да въведат образцови вътрешни мерки, като например насърчаване на участието на жените във вземането на решения и включване на равенството между половете във всички свои политики и процеси.

1.12.

Позовавайки се на член 300, параграф 5 от ДФЕС, Комитетът призовава Съвета да преразгледа своите насоки за определянето на членовете на ЕИСК и препоръчва държавите членки да предлагат членове въз основа на баланс между половете. Комитетът ще се стреми да гарантира равенството между половете в своите дейности, да го интегрира в своя работен процес и да създаде група за последващи действия (follow-up group) с цел изготвяне на подходящи насоки.

2.   Общи съображения

2.1.

Равенството между жените и мъжете е основна ценност и цел на Европейския съюз, залегнала в европейските договори и Хартата на основните права и отново утвърдена неотдавна в Европейския стълб на социалните права. В допълнение към своята законодателна и политическа рамка за постигане на това равенство, ЕС подкрепя изпълнението на Пекинската платформа за действие и на Конвенцията за премахване на всички форми на дискриминация по отношение на жените, както и на Програмата за действие на Международната конференция за населението и развитието и резултатите от конференциите за тяхното преразглеждане.

2.2.

Макар в Европа да съществуват множество положителни инициативи за справяне с различни аспекти на неравенството между половете, движещите сили, способстващи за постигането на истинско равенство, особено в държавите членки и регионите, са сложни и многостранни. Въпреки реализирания общ напредък ЕИСК изразява съжаление, че при сегашния темп за постигане на равенство между половете в ЕС ще са необходими повече от 100 години. ЕИСК призовава за всеобхватна стратегия за устойчивост при изпълнението на Програмата до 2030 г. за устойчиво развитие. Във връзка с това Комитетът счита, че ЕС и неговите държави членки трябва да положат всички усилия за постигането на ЦУР 5 за равенство между половете до 2030 г.

2.3.

ЕИСК е обезпокоен и от това, че бъдещият напредък в постигането на равенство между половете може да бъде забавен от враждебните реакции в някои държави членки в областите, свързани с икономическото овластяване на жените (заетост, равновесие между професионалния и личния живот, социални права, грижи), образованието, сексуалното и репродуктивното здраве и права, насилието над жени, женските НПО, и в ключови области на институционалната и политическата рамка в ЕС и неговите държави членки.

2.4.

Освен това в редица европейски държави се предвижда забавяне на икономическия растеж и поради това съществува риск въпросът за равенството между половете да бъде отпратен на още по-заден план в дневния ред на държавите членки и предприятията. Важно е да се направи пълна оценка на въздействието на макроикономическите политики върху равенството между половете и то да се вземе предвид, наред с другото, при разработването на фискалните политики, социалната закрила и политиките за постигане на равновесие между професионалния и личния живот, така че да се избегне допълнително изостряне на съществуващите неравенства между половете.

2.5.

Комитетът счита, че напредъкът в ефективното прилагане на политиките на ЕС за равенството между половете и гарантирането на това прилагане изискват нова петгодишна стратегия на ЕС в тази сфера, която да обхваща мандата на следващата Комисия и следващия ЕП, и подновен ангажимент за равенство между половете от страна на правителствата, гражданското общество, частния сектор и европейските институции. Това е необходимо не само за да се гарантира справедливо и равнопоставено общество, но представлява и най-добрият колективен отговор в борбата срещу дискриминационните и женомразки популистки движения, които към момента са предизвикателство за демократичните общества.

2.6.

Общественото мнение подкрепя гледната точка на ЕИСК по този въпрос, тъй като мнозинството европейски граждани считат, че равенството между половете е от решаващо значение за едно справедливо и демократично общество (91 %), за икономиката (87 %) и за тях лично (84 %). Освен това в рамките само на две години (2016—2018 г.) делът на гражданите на ЕС, които биха искали по-голяма намеса на ЕС в тази област на политиката, се е увеличил с 10 % (от 55 на 65 %).

2.7.

В този контекст Комитетът изразява съжаление, че общото финансиране от ЕС, разпределено за мерки в областта на равенството между половете през периода 2014—2020 г., е само 6,17 милиарда евро или около 0,6 % от всички бюджетни кредити. ЕИСК призовава този въпрос да остане самостоятелна цел в бъдещите финансови рамки, които трябва да демонстрират и ясен ангажимент към равенството между половете и интегрирането на принципа на равенство между половете, и да включват задължителни свързани с пола показатели, оценка на въздействието по признак пол и бюджетиране, съобразено с равенството между половете, както на равнището на ЕС, така и на национално равнище. Отделянето на внимание към интегрирането на принципа на равенство между половете и предоставянето на специални средства за свързани с него мерки следва да присъства не само в програмите, насочени към въпросите на заетостта и социалното приобщаване или основните права на човека (например ЕСФ, ПРГ, ФУМИ, EaSI), но и в области на политиката, които не се разглеждат като непосредствено свързани с равенството между половете, но имат значителни последици в тази връзка, като например политиките в областта на ИКТ, транспорта, развитието на градските и селските райони, стопанската дейност, подпомагането на инвестициите, устойчивото развитие и околната среда. Свързаното с пола измерение, оценявано въз основа на индекса за равенството между половете, би трябвало да стане неизменна част от процеса на Европейския семестър, включително от докладите по държави и специфичните за всяка държава препоръки.

2.8.

С оглед на неотдавнашното нарастване на разкритията в рамките на движението #MeToo, Комитетът отправя похвала към Европейския омбудсман за направените препоръки за по-строг кодекс за поведение във всички институции на ЕС и счита, че този кодекс би трябвало да се адаптира и приеме бързо и от публичните институции в държавите членки.

2.9.

ЕИСК призовава публичните институции и организациите на гражданското общество в целия ЕС не само да насърчават равенството между половете със своите политики и външни дейности, но да представят и примерни вътрешни мерки, като например насърчаване на участието на жените във вземането на решения и интегриране на принципа на равенство между половете във всичките си политики и процеси, които понастоящем са ограничени, но биха могли да дадат силен положителен пример на заобикалящите ги публични институции и предприятията и да продължат диалога относно прилагането на мерките за равенство между половете на всички равнища на европейското общество.

3.   Икономика

3.1.

Равният достъп до икономически ресурси не е просто въпрос на икономическа независимост на жените, но и предварително условие за постигане на целите на ЕС за устойчив икономически растеж, качествена заетост, социално сближаване, просперитет и конкурентоспособност. Насърчаването на участието им на пазара на труда е от решаващо значение за интелигентния, устойчив и приобщаващ растеж и по-общо за БВП, за да се гарантира, че ЕС използва в пълна степен наличните таланти.

3.2.

На пазара на труда европейските жени продължават да се сблъскват с постоянно неравенство между половете, сегрегация и разлика в заплащането между мъжете и жените, което само по себе ще струва на ЕС по изчисления 240 милиарда евро в БВП до 2030 г. и има непосредствено въздействие върху нетното заплащане на жените и дългосрочно въздействие върху техните права на социална сигурност и пенсионни права. Ето защо ЕИСК приветства консултацията на Комисията за оценяване на съдържащите се в Директива 2006/54/ЕО разпоредби за прилагане на принципа на Договора относно „равното заплащане“, с цел да се гарантира по-добро прилагане на практика на принципа на равно заплащане за равностоен труд.

3.3.

Въпреки че работата с намалено работно време може да бъде избор, над една четвърт от населението на Европа работи на непълно работно време не по свое желание. Делът на жените в заетостта на непълно работно време е непропорционално висок и техният избор да работят по този начин често е повлиян от отговорности, свързани с полагане на грижи. През последните години делът на работата на непълно работно време не по собствен избор намаля незначително (0,1 %). Една от причините за работата на непълно работно време не по собствен избор е липсата на подходяща инфраструктура за полагане на грижи, както и на гъвкави възможности за заетост, които биха могли да предоставят по-добри възможности за равновесие между професионалния и личния живот. Жените са също изложени в по-голяма степен на бедност и на ограничени възможности за професионално развитие. Освен това два пъти по-малко жени, отколкото мъже създават свои собствени предприятия в ЕС.

3.4.

Поради това ЕИСК призовава да се предприемат ефективни мерки, за да се гарантира равното участие на жените и мъжете на пазара на труда, както и за да се преодолее хоризонталната и вертикалната полова сегрегация в професиите. Създаването на повече възможности за жените да получават достъп до качествена гъвкава заетост на пълно работно време следва да бъде основен приоритет.

3.5.

Комитетът счита, че е от основно значение да се насърчават съобразени със семейството и равенството между половете трудови политики и да се прилагат трансформиращи целенасочени мерки, които могат да възстановят баланса по отношение на неравномерното разпределение на полагането на грижи и домакинската работа между жените и мъжете (2), особено когато икономическите условия оказват все по-голям натиск върху работещите. Мониторингът на транспонирането на директивата на ЕС относно равновесието между професионалния и личния живот ще бъде от съществено значение, за да се гарантират реформи във възходяща посока към подходящ платен отпуск и гъвкави условия на труд и за да се оценят новите мерки за вземане на родителски отпуск и отпуск по бащинство от бащите.

3.6.

Подходящите мерки, като осигуряването на достъпни и финансово приемливи услуги за полагане на грижи за деца и дългосрочни грижи, както и мерките за насърчаване на схемите за отпуск по семейни причини за мъжете, са от решаващо значение, за да се даде възможност на родителите и лицата, полагащи грижи, да навлязат, да останат или да се върнат на пазара на труда. ЕИСК призовава Европейската комисия, с цел насърчаване на прилагането на Европейския стълб на социалните права и допълване на Директивата относно равновесието между професионалния и личния живот, да стартира пакет от мерки относно услугите за полагане на грижи, който да съдържа комбинация от препоръки за политиката, финансирането и целите, и да преразгледа целите от Барселона относно грижите за деца.

3.7.

Колективното трудово договаряне може да играе важна роля за справянето с неравенствата между половете на пазара на труда. В своите действия социалните партньори, държавите членки и институциите на ЕС би трябвало да се ръководят от Препоръката на Световна комисия на МОТ относно бъдещето на труда, която се отнася до трансформационна програма за равенството между половете.

4.   Образование и обучение

4.1.

Независимо от многобройните насърчаващи промени в образователните постижения на жените и мъжете, стереотипните модели на сегрегация се запазват във всички държави членки. Мъжете остават непропорционално слабо представени в сектори, свързвани с традиционни женски роли, като например здравеопазването и социалното подпомагане, хуманитарните науки и изкуствата или обучението на учители и педагогиката, докато във всички държави членки мъжете са повече от жените в науката, технологиите, инженерните науки и математиката (НТИМ) и ИКТ. Това създава допълнителни предизвикателства за жените, тъй като уменията в областта на НТИМ, ИКТ и изкуствения интелект са от решаващо значение днес и ще станат задължителни в бъдеще (3).

4.2.

Жените с ниско ниво на умения и квалификации се нуждаят от допълнителна подкрепа, за да подобрят положението си на пазара на труда, тъй като разликата между половете по отношение на заетостта е най-голяма за хората без квалификация или с ниска квалификация, както и за тези, които се сблъскват с комбинирана дискриминация. Мерки на политиката, специално насочени към уязвимите групи жени, особено тези с увреждания (4) и в многостранно неравностойно положение, биха помогнали за повишаване на нивото на техните умения.

4.3.

Жените продължат да увеличават участието си във висшето образование и са повече от мъжете в много области на това образование. Въпреки това сегрегацията се запазва както във висшето, така и професионалното образование, и това ограничава избора на професия в нетрадиционните сектори и достъпа до едни и същи възможности за кариера.

4.4.

Затова от решаващо значение е да продължи преодоляването на основаващите се на пола стереотипи и сегрегацията в образованието и обучението, като се подкрепят чувствителни към аспектите на пола учебни програми, професионално консултиране, медийни кампании, които да насърчават момичетата и момчетата, както и жените и мъжете да следват професионално развитие в съответствие със своите умения и способности; да се насърчават професионалните възможности и развитие за жените и мъжете, които избират нетрадиционни сектори; да се създават възможности за жените да използват своите постижения във висшето образование в същата степен като мъжете, да се преодолее съществуващият „стъклен таван“за жените в академичните среди (5) и да се увеличат възможностите да подкрепа на жените предприемачи (6), особено в нетрадиционните сектори. Препоръчва се също така да се повишат общата осведоменост по въпросите на равенството между половете и свързаните с него умения на държавните служители и специалистите.

5.   Жените и бедността

5.1.

Жените са изложени на по-голям риск от бедност, отчасти поради по-ниското почасово заплащане, непропорционално голямото представяне сред получаващите минимална заплата и в секторите с по-ниско заплащане, като е по-вероятно да работят на непълно работно време, при негъвкави условия или по-често да отсъстват от работа поради свързани с полагането на грижи причини. Феминизирането на бедността е следствие от редица фактори, включително подценяването на женския труд и разликата в заплащането на жените и мъжете. Разликата в заетостта между половете нараства значително, когато хората имат деца, което отразява трудностите, изпитвани от жените при съвместяването на работата с отговорностите, свързани с отглеждането на деца и полагането на грижи, а също и дискриминационното и несправедливо отношение към бременните жени или жените, които се връщат от отпуск по майчинство.

5.2.

От решаващо значение е да се признае, че жените не са хомогенна категория и че са необходими специални мерки за жените, които се сблъскват с дискриминация или неравностойно положение по причини, различни от пола, т.е. жени с увреждания, жени, жертви на расизъм, ЛГБТИК+, жени, живеещи в селски райони, имигрантки, бежанки или търсещи убежище, млади и възрастни жени.

5.3.

Поради това Комитетът препоръчва засилване на мерките, които подпомагат равенството между половете в икономическата активност:

интегриране на принципа на равенство между половете в инициативи за икономическо развитие,

насърчаване на равенство в областта на заетостта с цел постигане на еднаква икономическа независимост и финансова сигурност,

подкрепяне на инициативи, които повишават осведомеността за значението на икономическата независимост на жените за намаляването на бедността,

преодоляване на въздействието на прекъснатото професионално развитие и различните модели на труд върху риска жените да се окажат в положение на бедност през целия си живот,

разработване на мерки на политиката, насочени към конкретни уязвими групи жени, които са изложени в най-голяма степен на риск от бедност,

продължаване на реформата на националните пенсионни схеми чрез отчитане на свързаното с равенството между половете измерение в пенсионните права (например чрез включване на отпуските по майчинство/бащинство и други свързани с полагането на грижи отпуски в изчисленията за определяне на размера на пенсиите),

преодоляване на детската бедност чрез включване на перспектива за равенство между половете, както и на цялостен подход, развиващ полезни взаимодействия между социалното приобщаване, равенството между половете и други области на политика, както и с други политически и финансови инструменти,

преразглеждане, приемане и запазване на макроикономически политики и стратегии за развитие, насочени към потребностите и усилията на жените в бедност.

6.   Права на човека

6.1.

Равенството между половете е основен принцип, който представлява неизменна част от правата на човека и предварително условие за прилагане на тези права по отношение на всички и предоставяне на възможност те да бъдат упражнявани от всички.

6.2.

ЕИСК осъжда всички форми на насилие срещу жени и насърчава държавите членки, които все още не са ратифицирали Истанбулската конвенция, да преразгледат позицията си без по-нататъшно забавяне. Би трябвало да се създадат общоевропейски показатели за събиране на сравними данни за насилието срещу жени, тъй като това би спомогнало за разработване на ефективни политически мерки. За тази цел опитът, натрупан в някои държави от ЕС, би могъл да предостави информация за подхода, който трябва да се възприеме. ЕИСК също така призовава Комисията да актуализира Препоръката относно мерките за ефективна борба с незаконното онлайн съдържание и Кодекса на поведение във връзка с незаконните изказвания онлайн, пораждащи омраза, който беше договорен от ЕК и глобалните ИТ предприятия, като в определението за незаконни изказвания, пораждащи омраза, се включат онлайн тормозът и тормозът на жени на работното място.

6.3.

Комитетът изразява дълбоко съжаление по повод настоящата враждебна реакция срещу сексуалното и репродуктивното здраве и правата на жените в Европа, която има сериозни последствия за човешките права на жените и представлява обща заплаха за универсалния характер на правата на човека. Освен това, въпреки че законодателните отстъпления бяха насочени конкретно към достъпа на жените до услуги за законен аборт на някои места в Европа (дори когато фактите сочат, че всеобхватното сексуално образование може да намали броя на нежеланите бременности с 50 %), бяха засегнати и други аспекти на сексуалното и репродуктивното здраве и правата на жените, например законовите изисквания за получаване на медицински рецепти за спешна контрацепция. Освен това влязоха в сила редица реакционни закони и политики с широка гама от вредни последици за правата на жените, включително закони, които водят до затрудняване на сексуалното образование, предотвратяване на разпространението на информация относно сексуалната ориентация и половата идентичност, включително за образователни цели, или декриминализиране на някои форми на домашно насилие.

6.4.

ЕИСК призовава институциите на ЕС и гражданското общество да работят съвместно за предприемането на незабавни строги действия срещу такива закони. Комитетът също така предлага да се създаде правен фонд за извънредни ситуации на равнището на ЕС, който ще предоставя подкрепа на организациите на гражданското общество, оспорващи законодателството, което нарушава правата на жените, в съда.

6.5.

Комитетът също така подчертава като необходима предпоставка за човешките права на жените значението на преодоляването на пречките, с които жените и особено жертвите на насилие се сблъскват, когато искат обезщетение в случай на нарушаване на техните права, и на гарантирането на равен достъп до правосъдие за всички жени чрез премахване на икономическите, културните и основаните на пола институционални пречки. Освен това ЕИСК изразява съжаление, че все още липсват показатели за оценка на напредъка на държавите членки в областта на човешките права на жените и че за мъжете обикновено има по-голяма вероятност да се сблъскат с необективни съдебни решения и да бъдат лишени от своите родителски права и права на посещение.

7.   Жените във властта и процесите на вземане на решения

7.1.

Въпреки напредъка през последните години по-слабото участие на жените в процесите на вземане на решения по политически и икономически въпроси продължава да бъде предизвикателство за ЕС и неговите държави членки. На всички равнища на управление жените заемат само една трета от длъжностите, свързани с вземане на политически решения, и едва една четвърт от старшите и младшите министерски длъжности. Публичните/частните икономически и финансови институции все още са почти изцяло доминирани от мъже.

7.2.

ЕИСК изразява съжаление, че дори след многократните призиви от целия Европейски съюз и от самия Комитет (7) целта до 2020 г. 40 % от местата в управителните съвети на дружествата да бъдат заемани от жени няма да бъде постигната. Комитетът отбелязва, че обсъждането на Директивата относно жените в управителните съвети остава включено в програмата на румънското председателство на Съвета на ЕС с цел увеличаване на участието на жените в органите за вземане на решения. Той призовава Съвета да не прекратява усилията си и да продължи обсъждането на тази директива. Освен това Комитетът призовава промишлеността да поеме водеща роля и да увеличи значително участието на жени на ръководни постове.

7.3.

Комитетът нееднократно (8) е препоръчвал да бъдат разгледани ефективни стратегии и инструменти (например правни, бюджетни и доброволни мерки, квоти за жени и мъже) за преодоляване на „стъкления таван“и постигане на баланс между половете на изборни длъжности и длъжности с назначаване в основните политически структури. По-важно от всякога е да се обръща внимание и да се преодоляват свързаните с пола норми, нагласи и стереотипи, които пречат на равното представителство на жените на свързани с вземането на решения длъжности в политическата, икономическата и социалната област.

7.4.

ЕИСК препоръчва Комисията да оглави инициатива за привличане на повече жени за участие в политиката и да гласува за квалифицирани жени кандидати, като създаде мерки за инвестиране в техните умения, ресурси и мрежи за наставничество.

7.5.

ЕИСК приветства целта, поставена от председателя на Комисията Jean-Claude Juncker, да се гарантира, че до края на настоящия мандат най-малко 40 % от средния и висшия ръководен състав на Комисията ще бъдат жени, и в тази връзка признава, че предвид факта, че ЕИСК е орган на ЕС, който представлява гражданското общество в ЕС и действа като мост между обществото и институциите на ЕС, изразява съжаление, че едва 30 % от неговите членове са жени. Поради това Комитетът призовава Съвета да преразгледа насоките си за назначаване на членове на ЕИСК, за да се вземат предвид икономическите, социалните и демографските промени в рамките на Съюза, както е посочено в член 300, параграф 5 от ДФЕС. Комитетът ще се стреми да гарантира равенство между половете в своята работа.

7.6.

В новоприетия Правилник за дейността ЕИСК се ангажира да гарантира спазването на принципа на равенство между половете и недискриминация във всички свои политики. За тази цел ЕИСК ще приеме политика срещу тормоза и ще създаде група за последващи действия (follow-up group) за изготвяне на насоки за включване на равенството между половете в цялата своя дейност, по-специално в становищата.

8.   Медии

8.1.

Медиите играят жизненоважна роля в оформянето на мненията, нагласите и предразсъдъците в обществото. Жените са производители и потребители, както и част от медийното съдържание, но това съдържание невинаги е чувствително към аспектите на пола и може да обрисува унизителни образи на жените и да поддържа свързани с пола роли, стереотипи и норми. Възходът на цифровите технологии и новите форми на комуникация допълнително усложниха отношението между ролите на жените в медиите и начинът, по който производители, потребители и съдържание са свързани с тях.

8.2.

Макар заетостта на жените в медийния сектор в ЕС да се увеличи до почти половината (44 %) от работната сила и жените да представляват най-голямата група (68 %) от завършилите курсове по журналистика и информация, жените в медийните организации заемат предимно само длъжности с ограничено влияние върху съдържанието и стратегията на организациите.

8.3.

За да се подобри равенството между половете в медийния сектор, от решаващо значение е усилията да се насочат към „стъкления таван“, да се увеличи участието на жените на високи позиции за вземане на решения, да се допълнят доброволните мерки, приети от медийните организации, с политически мерки, подкрепящи трансформацията на медийния сектор и неговото съдържание. От първостепенно значение е да започнем да признаваме последиците от свързаните с пола стереотипи, дължащи се на медийното съдържание, както и да оценяваме как са представлявани мъжете и жените в медиите.

8.4.

Рекламната индустрия все още не успява да представи жените и мъжете по пропорционален и реалистичен начин. Обществото все още вижда жените и мъжете, изобразени по остарели и неприемливи начини, въпреки че понастоящем стереотипите, свързани с пола, често се представят по-прикрито. ЕИСК счита, че е време да се отхвърлят всички анахронистични възприятията и промишлеността да поеме водеща роля, за да се гарантира, че рекламата има по-скоро положително, отколкото отрицателно въздействие по отношение на представянето и насърчаването на равенството между половете в обществото, по-специално по отношение на използването на свързани с пола стереотипи в рекламата, предназначена за деца.

Брюксел, 15 май 2019 г.

Председател

на Европейския икономически и социален комитет

Luca JAHIER


(1)  ОВ C 110, 22.3.2019 г., стр. 26.

(2)  ОВ C 129, 11.4.2018 г., стр. 44.

(3)  ОВ C 173, 31.5.2017 г., стр. 45.

(4)  ОВ C 367, 10.10.2018 г., стр. 20.

(5)  ОВ C 12, 15.1.2015 г., стр. 10.

(6)  ОВ C 299, 4.10.2012 г., стр. 24.

(7)  ОВ C 133, 9.5.2013 г., стр. 68.

(8)  ОВ C 262, 25.7.2018 г., стр. 101.


Top