Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018DC0742

    ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО СЪВЕТА И ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ Обобщение на годишните доклади за изпълнението на оперативните програми, съфинансирани от Фонда за европейско подпомагане на най-нуждаещите се лица през 2016 г.

    COM/2018/742 final

    Брюксел, 14.11.2018

    COM(2018) 742 final

    ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО СЪВЕТА И ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ

    Обобщение на годишните доклади за изпълнението на оперативните програми, съфинансирани от Фонда за европейско подпомагане на най-нуждаещите се лица през 2016 г.


    Обобщение на годишните доклади за изпълнението на оперативните програми, съфинансирани от Фонда за европейско подпомагане на най-нуждаещите се лица през 2016 г.

    1.ВЪВЕДЕНИЕ

    Фондът за европейско подпомагане на най-нуждаещите се лица (FEAD) 1 допринася за облекчаването на най-тежките форми на бедност в ЕС като хранителния недоимък, детска бедност и бездомничеството. Въпреки че през 2016 г. ситуацията се подобри, делът на хората, които са изложени на риск от бедност и социално изключване (23,5 %) и на засегнатите от тежки материални лишения (7,5 %) продължава да е висок. FEAD подпомага групите в най-неравностойно положение в обществото чрез предоставяне на храни и основни потребителски стоки като училищни пособия и продукти за хигиенни цели или чрез организиране на дейности за социално приобщаване.

    Общата сума, която е на разположение по FEAD, възлиза на 3,8 милиарда евро по текущи цени. ЕС предоставя съфинансиране в максимален размер на 85 % за допълване на ресурсите, отпуснати от държавите членки, вследствие на което общата стойност на фонда възлиза на около 4,5 милиарда евро.

    Неговата добавена стойност се изразява в това, че по него се осигурява специално насочена подкрепа за група от хора, които може да не са в състояние да имат пряк достъп и да се възползват от други инструменти за отпускане на средства на ЕС, като например европейските структурни и инвестиционни фондове 2 . На програмно ниво държавите членки може да избират да разработят: i) оперативна програма за храни и/или основно материално подпомагане (ОП I); и/или ii) оперативна програма за социално приобщаване (ОП II). Те могат да определят целевите групи, специфичните видове подкрепа, която се предоставя, и географското покритие на техните програми. Осигуряването на храни и/или основно материално подпомагане трябва да бъде допълнено от съпътстващи мерки, например насочване към социални служби.

    В съответствие с член 13, параграф 9 от Регламент (ЕС) № 223/2014 (Регламентът относно FEAD) настоящото обобщение се основава на информацията, която се съдържа в докладите за изпълнението за 2016 г., както са били приети от Комисията. Всички държави членки представиха доклад за изпълнението, с изключение на Обединеното кралство, тъй като изпълнението на фонда все още не беше започнало там.

    С оглед на изтеклото време между изпълнението и докладването в доклада се съдържа също така информация за последните тенденции, когато тази информация е налична.

    2.НАПРЕДЪК В ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ОПЕРАТИВНИТЕ ПРОГРАМИ

    2.1.Общи тенденции и тенденции на ниво ЕС

    До края на 2016 г. Комисията прие правната рамка и публикува всички актове за изпълнение и делегирани актове. Стартирано беше също така преразглеждане на Финансовия регламент 3 , включително изменения на Регламента относно FEAD, за да се разшири използването на опростени варианти за разходите и да се осигури повече гъвкавост. Изменението включва и защита за безвъзмездните средства, предназначени за партньорските организации. С тази защита се гарантира, че финансовата корекция, която се прилага към разходите за закупуване на даден публичен орган поради неспазване на приложимото право, няма да доведе до намаляване на допустимите разходи на партньорските организации, при условие че те са различни органи.

    До март 2015 г. Комисията прие всички оперативни програми (ОП), като всички те вече са във фазата на изпълнението, с изключение на Обединеното кралство, където изпълнението все още не е започнало. Освен това до 2016 г. по-голямата част от държавите членки бяха завършили процеса на определяне на органите. През 2016 г. бяха изменени редица оперативни програми, за да се подобри механизмът за идентифициране на най-нуждаещите се лица, за подбор на партньорски организации (BG, HU) или за добавяне на допълнителни мерки като училищни обеди (CZ).

    Експертната група по FEAD, която включва членове на управляващите органи, проведе две срещи през 2016 г., за да обсъжда въпроси, свързани с изпълнението, които засягат програмите в рамките на FEAD. По време на тези срещи държавите членки представиха обзор на широк кръг от въпроси, в това число как на национално ниво са установени насоки за балансирано хранене, както и обзор на разпределянето на пресни храни. Обсъдено беше също така потенциалното прилагане на използването на интервенционни запаси 4 в съответствие с Регламента относно FEAD. Освен това до юли 2017 г. Комисията беше домакин на 11 срещи на мрежата на FEAD. Мрежата е съставена от заинтересовани страни по FEAD, като нейната задача е да опосредства обмяната на опит и добри практики. През 2016 г. срещите бяха с акцент върху различните аспекти на FEAD, с които се цели подпомагане на социалното приобщаване на най-нуждаещите се лица. Участниците представиха проучвания на отделни случаи и споделиха предизвикателства и решения по въпроси от общ интерес във връзка с изпълнението на програмите в рамките на FEAD.

    На срещата с представители на партньорските организации на равнището на ЕС, проведена на 5 декември 2016 г., Комисията представи състоянието на FEAD въз основа на предходния годишен доклад за изпълнението, като направи също така кратък преглед на предложените промени в Регламента относно FEAD. В рамките на направената презентация беше разгледано как гражданското общество е спомогнало за изготвянето на Регламента относно FEAD. След това беше представен преглед на първата година от функционирането на мрежата на FEAD, за да се улесни обменът на добри практики между всички заинтересовани страни, които участват в прилагането на FEAD.

    Комисията продължи да отбелязва напредък по средносрочната оценка на FEAD. Приключена беше откритата обществена консултация със заинтересованите страни по FEAD и с обществеността, а резултатите от нея, заедно с проведените структурирани проучвания, бяха използвани при изготвянето на проекта на доклада за оценка. Проектът на доклада беше представен на експертната група по FEAD. Окончателната версия на средносрочната оценка ще бъде представена на Европейския парламент и на Съвета до 31 декември 2018 г.

    2.2.Финансово изпълнение

    Погледнато цялостно финансовото изпълнение на програмите в рамките на FEAD беше ускорено още през 2015 г., като възходящата тенденция продължи и през 2016 г. През 2016 г. за подкрепа на операциите по FEAD в 27 държави членки бяха предоставени 508,6 милиона евро в сравнение с 470,0 милиона евро през 2015 г. Това означава общо поети задължения за периода 2014—2016 г. в размер на 1 315,9 милиона евро, представляващи 30 % от общите ресурси на програмите (ЕС и национално съфинансиране). Аналогично плащанията към бенефициерите продължиха да се увеличават, като през 2016 г. бяха платени 429,4 милиона евро спрямо 385,9 милиона евро през 2015 г. Подробната финансова разбивка, също и по държави членки, е представена в таблица I от приложението.

    Най-голям напредък беше отчетен по отношение на заявленията за плащане, подадени към Комисията. През 2016 г. 24 държави членки декларираха общо 353,8 милиона евро допустими публични разходи, които представляваха повече от седемкратно увеличение спрямо 2015 г. (46,3 милиона евро). Наред с това общата сума на плащанията възлезе на 1,022 милиарда евро към 31 декември 2017 г., от които 603 милиона евро бяха междинни плащания.

    2.3.Физическо изпълнение

    През 2016 г. общо 23 държави членки предоставиха храна и материално подпомагане и подкрепиха социалното приобщаване на най-нуждаещите се лица в ЕС. 19 държави членки разпределяха храна и/или основно материално подпомагане, както и съпътстващи мерки (ОП I), а 4 държави стартираха програми за социално приобщаване чрез ОП II (вж. фигура 1). В 5 държави членки имаше пречки, които не позволиха изпълнението.

    По оценки почти 16 милиона души са се възползвали от помощ по линия на FEAD през 2016 г., като е реализиран значителен напредък в сравнение с 2015 г. Тази цифра може да се разбие на 15,2 милиона души (96 %), които са получили подпомагане с хранителни продукти, над 662 000 (4 %), които са получили основно материално подпомагане, и около 23 000, които са участвали в програми за социално приобщаване (ОП II) 5 .

    Между 2014 г. и 2016 г. по линия на FEAD беше предоставено подпомагане на около 38 милиона души. През 2016 г. продължи изпълнението на ОП I и ОП II, като в сравнение с данните за 2015 г. допълнителни 2,2 милиона души получиха подпомагане по линия на FEAD. Четирите държави членки (GR, IE, MT, SK), които започнаха предоставянето на подпомагане през 2016 г., предоставиха подпомагане с хранителни продукти допълнително на 657 000 души, а други 4 (BG, FI, FR, RO) достигнаха 1,5 милиона повече хора, отколкото през 2015 г. Шестте държави членки, които предоставиха основно материално подпомагане (AT, CZ, GR, LU, LV, SK), отчетоха почти деветкратно увеличение на броя на хората, получаващи такъв вид подпомагане спрямо 2015 г.

    Фигура 1: Вид на подпомагането, предоставено през 2016 г.

    ОП

    Вид подпомагане

    Държава членка

    ОП I

    Храни

    BE, BG, EE, ES, FI, FR, IE, IT, LT, MT, PL, RO, SI (13)

    Основно материално подпомагане

    AT (1)

    И двете

    CZ, GR, LU, LV, SK (5)

    ОП II

    Социално приобщаване

    DE, DK, NL, SE (4)

    ОП I — Храни и основно материално подпомагане

    18 държави членки предоставиха подпомагане с хранителни продукти през 2016 г. Повече от 90 % от подпомагането с храни, изразено в тегло, беше предоставено от 5 държави: ES, FR, RO, PL и IT. През 2016 г. бяха разпределени общо 377 500 тона хранителни продукти, като за периода 2014—2016 г. възлизат на 939 600 тона. Въпреки че избраните видове хранителни продукти останаха доста сходни с предходната година, общото количество на разпределените за подпомагане хранителни продукти намаля със 7 % в сравнение с предходната година. Това се дължи главно на факта, че отчетените от IT тонове хранителни продукти бяха по-малко, отколкото през 2015 г., отчасти поради забавяния на тръжните процедури. Освен това разпределянето на хранителни продукти в PT беше прекъснато през 2016 г., тъй като програмата беше предмет на преразглеждане. В LT, BE, PL и RO обемът на подпомагането с хранителни продукти леко е намалял. В останалите 13 държави обемът на подпомагането с хранителни продукти е увеличен, но намаляването в другите държави членки не беше компенсирано: в абсолютно изражение увеличения бяха отчетени главно в ES и FR (съответно 17 % и 8 %). През 2016 г. GR, SK, MT и IE стартираха подпомагането с хранителни продукти, а в BG и CZ бяха предоставени значително по-големи количества (вж. също така фигура 2). Даренията на храни бяха част от подпомагането с хранителни продукти в 4 държави, макар че тази форма остана ограничена.

    Фигура 2: Подпомагане с хранителни продукти, предоставени през периода 2014—2016 г. (хиляди тона)

    Източник: Общ показател за крайни продукти по FEAD (ID 11), 2014—2016 г.

    17 държави членки предоставяха пакети с храни, а 10 от тях предоставяха също така готови ястия. Общото количество на пакетите с храни беше сходно с това за 2015 г. Отчетено беше 14 % увеличение на предоставените ястия спрямо предходната година. Подпомагането с хранителни продукти в BG, ES и MT беше финансирано изцяло от FEAD. В останалите държави подпомагането с хранителни продукти беше допълнено с хранителни продукти, които са финансирани или дарени от други източници. В LU 44 % от разпределените храни бяха дарени, за което FEAD покриваше разходите за транспорт, съхранение и разпределение.

    6 държави членки предоставяха основно материално подпомагане като училищни пособия и продукти за хигиенни цели. Всички, с изключение на AT, го предоставяха в допълнение към подпомагането с хранителни продукти. AT и GR отчетоха около 80 % от общата парична стойност на разпределените стоки (7,6 милиона евро). Общата парична стойност на разпределените стоки през 2016 г. отбеляза сериозно увеличение спрямо 2015 г. Това се дължи на факта, че през 2016 г. AT, LV и LU увеличиха предоставянето на материално подпомагане спрямо 2015 г., а GR, CZ и SK започнаха да разпределят основно материално подпомагане през 2016 г. AT и LV предоставяха ученически чанти и други училищни пособия (сред които канцеларски материали, упражнителни тетрадки, химикалки и материали за творчески дейности). LV и SK разпределяха хигиенни пакети, съдържащи основни продукти за хигиенни цели. CZ, GR, LU и SK разпределяха продукти за хигиенни цели както за деца, така и за бездомни хора (комплекти за първа помощ, сапун, четки за зъби, самобръсначки за еднократна употреба и т.н.).

    Фигура 3: Обща парична стойност на основното материално подпомагане през периода 2014—2016 г. (млн. евро)

    Източник: Общ показател за крайни продукти по FEAD (показател 15), 2014—2016 г.

    В отделните държави членки подпомагането с хранителни продукти и/или основното материално подпомагане се предоставяха по различни начини. Една от основните разлики беше степента на ангажираност на държавните институции (управляващи органи, междинни органи и/или други) в процеса (напр. идентифициране на допустимите бенефициери, разпространение на информация, организиране на логистиката и разпределението и т.н.). Това съответства на правното основание на програмата в рамките на FEAD, тъй като всяка държава членка решава самостоятелно какъв ще бъде механизмът за предоставяне. В SK правителството определяше допустимите бенефициери въз основа на административни данни за социалното осигуряване и планираше предоставянето на подпомагането в тясно сътрудничество с общините по места. Други държави избраха да делегират повече правомощия на партньорски организации. В IE една национална неправителствена организация отговаряше за осигуряването на храната (както чрез дарения, така и чрез покупки) и насочването ѝ към по-малки местни благотворителни организации; след това въпросните организации отговаряха за идентифицирането на бенефициерите, сред които да бъде разпределена храната. Във FI партньорските организации провеждаха предимно „открити мероприятия за предоставяне“ и предлагаха подпомагане на всеки, който поиска такова. Организациите, отговарящи за предоставянето на подпомагане на крайните получатели най-често бяха неправителствени организации на всички нива (местно, регионално, национално и международно). В някои държави крайните получатели получаваха пакет с предварително подбрани хранителни продукти или други стоки (BE, BG, LT, LU, LV, MT, PL, ES, SI, SK, RO), докато в други разпределящите организации съобразяваха подпомагането с потребностите (FR, IE, CZ). В AT крайните получатели можеха да избират между няколко вида пакети с подпомагане.

    Подпомагане с хранителни продукти получиха 7,5 милиона жени, а основно материално подпомагане получиха 346 000 жени. Данните за отделните целеви групи се базират на изчисления и отчасти се припокриват. 4,4 милиона деца на възраст 15 години или по-малко получиха подпомагане с хранителни продукти и над 246 000 — основно материално подпомагане. Подпомогнати бяха около 1,7 милиона възрастни хора и над 940 000 лица с увреждания, които са съответно с 32 % и 21 % повече спрямо 2015 г. Възрастните хора бяха също така една от групите, които се увеличиха най-много през 2016 г. в сравнение с 2015 г. и от гледна точка на основно материално подпомагане (135 през 2015 г. спрямо 21 500 през 2016 г.).

    През 2016 г. имаше и съществено увеличаване на помощта, предоставена на бездомни хора. През 2015 г. 42 бездомни лица получиха основно материално подпомагане (основни стоки) само в 1 държава членка (LU), докато през 2016 г. техният брой достигна 8 700 в 4 държави членки (CZ, GR, LU и SK). Въпреки това някои показатели сочат, че броят на бездомните лица, получили подпомагане с хранителни продукти, като цяло през 2016 г. е значително по-нисък, отколкото през 2015 г. (1,2 милиона през 2015 г. спрямо 200 000 през 2016 г.). Главно това се дължи на FR, която не предостави данни относно броя на бездомните лица, получили подпомагане с хранителни продукти през 2016 г. 6 CZ, FI и SI отчетоха значително увеличение на броя на бездомните лица, получили подпомагане, а GR, IE и SK започнаха да предоставят подпомагане с хранителни продукти на тази група през 2016 г.

    Мигрантите (или лица с чуждестранен произход, малцинства) формираха третата по големина целева група при разпределянето на основно материално подпомагане и четвъртата при подпомагането с хранителни продукти през 2016 г. Общият брой на мигрантите, получили основно материално подпомагане, беше над два пъти по-голям, отколкото през 2015 г. (17 800 през 2015 г. спрямо 40 000 през 2016 г.). Въпреки това общият брой на лицата в тази група, получили подпомагане с хранителни продукти, беше по-нисък в сравнение с 2015 г. (около 2 милиона през 2015 г. спрямо 1,6 милиона през 2016 г.). BE, ES, IT, LV, PL и SI отчетоха по-малък брой на мигрантите, получили подпомагане, спрямо 2015 г. BG, CZ и FI, от друга страна, отбелязаха голямо увеличение.

    През 2016 г. държавите членки приложиха различни съпътстващи мерки. Тези инициативи включват:

    ·консултиране/психологическа подкрепа (напр. в EE, GR, FI, FR, LV, LT, SI, SK);

    ·съвети/информация относно социални и здравни услуги (ES, FI, IE, IT, RO);

    ·управление на семейния бюджет (BE, EE, GR, HR, LV, SK);

    ·спорт и отдих (SI, LV);

    ·хигиена/здраве (HR, LV, RO, SK);

    ·семинари/информация относно приготвянето на храна/здравословното и балансирано хранене (BE, BG, GR, FI, FR, HR, LV, PL, RO, SI);

    ·действия в извънредни ситуации/бедствия (BG);

    ·обучение за социални умения (LV, SI);

    ·избягване на телефонни измами (BG);

    ·предотвратяване на разхищението на храни (PL);

    ·подслон за бездомни хора (BG); както и

    ·насърчаване на организирането на социални трапезарии, доброволна работа (FI) и ограмотяване/езикови курсове (FR, SI).

    EE предлагаше също така специални програми за обучение за бивши затворници и алкохолици.

    Държавите членки докладваха, че съпътстващите мерки са спомогнали за постигането на целта на FEAD за социално приобщаване. В EE 72 % от бенефициерите бяха включени в обучение/образование и/или участваха в предлаганите услуги, а почти всички получатели на подпомагане с хранителни продукти под 16 години посещаваха училище/детска градина. В IT съпътстващите мерки са изцяло интегрирани в операциите по линия на FEAD, като на социалното приобщаване е обръщано голямо внимание от страна на националните и местните действащи лица. В CZ бездомните хора успешно бяха насочвани, за да могат да използват услугите на дневни центрове. В SK след всяко разпределяне бенефициерите са били заинтересовани от допълнителни услуги за подпомагане като консултантски и други психологически услуги. LV отбеляза, че участниците във въведените съпътстващи мерки (консултиране, съвети за управлението на бюджета, хигиена/здраве, обучение за социални умения и т.н.) смятат, че са получили полезна информация и/или че са подобрили своите социални умения. Държавите членки са се сблъсквали и с предизвикателства. В EE в дейностите за социално приобщаване, насочени към възрастни хора с ниска степен на образование, не са се включили никакви бенефициери. IT посочи, че ефективността на мерките за насърчаване на социалното приобщаване може да се повиши чрез увеличаване на подпомагането за доброволците и засилване на ролята на местните служби. Все пак докладването по съпътстващите мерки като цяло остана ограничено, отчасти поради забавянията при изпълнението.



    ОП II — Социално приобщаване

    През 2016 г. 4 държави използваха ОП II, за да стартират дейности за социално приобщаване: DE, DK, NL и SE. DE беше единствената държава, която започна да въвежда дейности за социално приобщаване още през 2015 г., а DK, NL и SE стартираха такива дейности през 2016 г. Общо 4-те държави подпомогнаха около 23 000 лица през 2016 г. Що се отнася до целевите групи (които се припокриват), мигрантите (или лица с чуждестранен произход, малцинства), жените и бездомните хора, в този ред, са били най-честите ползватели в рамките на програмите за социално приобщаване (ОП II).

    Като цяло целевите групи са добре обхванати. В DE особено ефективно е предоставяно подпомагане на новопристигнали възрастни лица и деца от ЕС (главно роми), както и на бездомни хора. През първата година на изпълнение DK също се справя добре, като вече са обхванати 34 % от общо 1 400 бездомни лица, които е планирано да бъдат обхванати между 2016 г. и 2019 г., като им е предложен подслон и срещи със социални работници. Около 30 % от тях след участието си в програмата за социално подпомагане са използвали други съществуващи социални услуги. В NL са подпомогнати само 6 % от лицата на възраст 65 години и повече, което се дължи на късното изпълнение на FEAD, започнало през 2016 г. В SE ориентацията е към мигрантите от ЕС/ЕИП, като са подпомогнати 581 лица, благодарение на дейности, включващи интегриране в общността, като например насочване към центрове за подслон, информиране относно правата и задълженията в SE, преводачески услуги и насърчаване на здравето.

    В DE през 2016 г. са стартирани 84 проекта, които са съсредоточени върху подобряването на достъпа на: 1) новопристинали лица от ЕС в неравностойно положение — към редовни консултации и мерки за подпомагане; 2) новопристигнали деца — към образование в ранна възраст и мерки за социално приобщаване (напр. езикови курсове, развлекателни дейности, детски заведения); както и 3) бездомни хора и хора в риск от бездомничество — към редовни консултации и мерки за подпомагане.

    Пречки пред изпълнението

    Няколко държави членки не успяха да разпределят никакво подпомагане през 2016 г. или започнаха предоставянето късно. Повечето забавяния все още могат да бъдат отдадени на късното определяне на управляващите органи. Предоставянето на подпомагане в CY беше планирано да започне през 2016 г., но различни фактори доведоха до реорганизиране и изменение на програмата. В HR имаше забавяния на стартирането, макар че през 2016 г. бяха сключени договори по проекти за разпределяне на подпомагане с хранителни продукти в училища, на самотни хора и семейства, които живеят в бедност. В PT през 2016 г. е започнало предоставянето на подпомагане с хранителни продукти, финансирано само от националния бюджет, тъй като имаше нужда от изменения, за да се гарантира безпроблемният преход от предишната програма за най-нуждаещите се лица. Подпомагането в HU беше преразгледано, вследствие на което операциите започнаха едва през декември 2016 г. Във всички тези държави членки понастоящем се предоставя подпомагане и съответно общият брой е 27 държави членки. UK е единствената държава, която все още не е започнала изпълнението на оперативна програма по линия на FEAD.

    В останалите държави членки не бяха отчетени сериозни пречки. Наблюдавани бяха известни проблеми с: i) транспортните нужди (FI, GR, LV); ii) регионалната координация на количествата храни (PL); iii) недостатъчния капацитет на разпределящите организации (GR, PL); iv) сложните процедури за възлагане на обществени поръчки (HU); както и v) други забавяния (BE, MT). Държавите членки, изпълняващи ОП II, не отчетоха каквито и да било сериозни пречки. В SE само по време на етапа на първоначално изпълнение през 2016 г. функционирането на програмата е било засегнато от бавното набиране на работниците и доброволците и от необходимостта планираните дейности да бъдат адаптирани към конкретните общности. Повечето държави членки обаче посочиха редица по-общи пречки пред изпълнението. Най-голямата група посочи проблеми, свързани с набавянето на стоките (особено IT и GR), както и бюджетното/финансовото управление и капацитета на партньорските организации, които са предизвиквали забавяния в изпълнението. По-малка група от държавите членки посочи различни проблеми, главно с административен характер. Като цяло повечето от тези пречки са били преодолени, което предполага по-бързи темпове на изпълнение след 2016 г.

    Хоризонтални принципи

    Повечето държави членки разполагат с механизми за координация 7 , за да се гарантира допълването с Европейския социален фонд (ЕСФ) и други политики на ЕС и да се избегне двойното финансиране. Държавите членки имат органи за медиация или координиращи/работни групи, за да се гарантира, че проектите и партньорските организации не получават финансиране и от ЕСФ, и по линия на FEAD, както и че дейностите са координирани. Няколко държави членки са посочили, че включването на FEAD и ЕСФ в отговорностите на един и същ управляващ орган може да осигури стабилна основа за координиране и избягване на възможно двойно финансиране. Държавите членки отбелязват, че ЕСФ и FEAD взаимно се подкрепят и че нито FEAD, нито ЕСФ биха могли самостоятелно да се справят с проблемите на социалното изключване и бедността; необходимо е по-нататъшното им интегриране и синергии. Тази важна констатация накара Комисията да предложи сливането на фондовете за периода на финансиране след 2020 г.

    Например в MT центровете LEAP! предоставят социално подпомагане на общности в неравностойно положение и бяха финансирани от ЕСФ. Оперативното изпълнение на проекта беше променено, за да се гарантира, че с него се допуска не само разпределяне на пакети с хранителни продукти (подпомагано по FEAD), но също така се помага на семействата и техните членове да подобрят качеството на своя живот и да се освободят от социалните помощи. Също така в Литва програмата по линия на ЕСФ е срещнала трудности да достигне до своите целеви групи и поради това е направен опит да се използва FEAD като възможност за достигане на целевите групи и за насърчаването им да вземат участие в мерките, финансирани от ЕСФ.

    Повечето държави членки докладваха за спазване на принципите на равенство между половете 8 и недопускане на дискриминация. Държавите членки насърчават равенството между половете и интегрират аспекта на пола на различни етапи от проектния цикъл. CZ отбеляза, че при определяне на предоставената помощ са взети предвид специфичните нужди на целевите групи, например чрез включването на конкретни продукти, използвани от самотни майки или от майки в подслони за пренощуване. DE, LV, SE и SK обясниха, че подходът на отчитане на аспектите на пола е използван при подбора на служителите и партньорските организации, както и при определянето на вида на подпомагането, което ще се предоставя на целевите групи. HU, MT и PL изрично посочиха, че нуждите на хората с увреждания са взети предвид при разпределянето на хранителните продукти и местата за провеждане на семинарите. SE докладва за известни трудности по прилагането на този хоризонтален принцип, особено в случаи на браковете на деца и други проблеми, свързани с насилие срещу жени и момичета; в опит за преодоляването им в бъдеще са организирани семинари и срещи със заинтересовани страни.

    Във връзка с равенството между половете LV е осигурила работното време за предоставяне на пакетите с хранителни продукти да остане гъвкаво и е включила възможността за доставка по домовете и след работа. Съпътстващите мерки за детски грижи също са приспособени по такъв начин, че да достигнат до хората. В пунктовете за разпределяне също е имало осигурена услуга за гледане на деца.

    По-голямата част от държавите членки посочват различни възможности за намаляване на разхищението на храни 9 . Повечето подходи включват разпределяне на хранителни продукти с дълъг срок на годност и съобразяване на хранителните продукти с нуждите/вкусовете на целевите групи, за да се сведе до минимум предоставянето на нежелани продукти. Например MT гарантира съхранението на недоставената храна и нейното последващо използване. В LV са определени специални места, където да се оставят излишните продукти, за да се избегне изхвърлянето им. В PL са получавани хранителни продукти от млекопроизводители, които имат нереализирана продукция. През лятото и при горещини млекопроизводителите също са дарявали продукти, които да бъдат разпределени сред нуждаещите се. Що се отнася до климатичните и екологичните аспекти, държавите членки са използвали устойчиви материали, които може да бъдат рециклирани и/или са биоразградими, както и са намалили емисиите от транспорт по веригата на разпределение. Например в BE са предоставяни устойчиви храни и зърнени продукти без ГМО, избягвано е палмовото олио и са осигурявани продукти на справедливата търговия и биологични продукти.

    Във връзка с ОП I почти всички държави членки подчертаха как са помогнали на бенефициерите да постигнат балансирано хранене 10 . По принцип държавите са предлагали кошници с хранителни продукти с ниско съдържание на въглехидрати, сол, захар и мазнини и богати на протеини, фибри, витамини и минерали. Две държави (ES и FI) са предлагали също така храна за намаляване на недохранването като храни за бебета и мляко на прах, съдържащо витамин D. В BE е въведена съвместна процедура за избиране на съдържанието на пакетите с хранителни продукти и осигуряване на балансирано хранене. Тази процедура за избиране на продуктите беше представена като „добра практика“ в каталога на FEAD с проучвания на отделни случаи, публикуван от мрежата на FEAD през 2017 г.

    Извършени оценки

    През 2016 г. в няколко държави членки (AT, IT, LV, MT и SE) са проведени изследвания, оценки и/или проучвания, за да се оцени ефективността на техните операции, както и удовлетвореността на крайните получатели от полученото подпомагане. През 2016 г. AT е изпратила въпросник за обратна информация до 10 000 нуждаещи се домакинства. Резултатите от проучването са благоприятни, тъй като 86 % от домакинствата са счели, че ученическата чанта представлява „много добро“ подпомагане, а 13 % са я определили като „добро“ подпомагане. В SE е извършено оценяване на управлението на FEAD и първите етапи на изпълнението на проектите от външен изпълнител. С оглед на решаването на някои от установените проблеми в доклада за оценка са включени няколко препоръки, като по-ясни програмни цели във връзка с целите на националната социална политика и проследяване на резултатите при участниците. В IT е проведено пилотно проучване на предоставянето на хранителни продукти към края на 2015 г., а резултатите бяха отчетени през 2016 г. Проучването е установило, че 71 % от партньорските организации, разпределящи подпомагането с хранителни продукти, са въвели така също съпътстващи мерки, което може да се счита за добра отправна точка.

    Принос към общите и специфичните цели на FEAD

    Държавите членки вярват, че FEAD помага за постигането на целите на стратегията „Европа 2020“ за намаляване на бедността и социално приобщаване посредством взаимодействие с други политики и програми на ЕС и национални политики и програми. Това е свързано с общата цел на FEAD за насърчаване на социалното сближаване, засилване на социалното приобщаване и спомагане за изкореняването на бедността, за да може да се постигне целта на стратегията „Европа 2020“ за „преодоляване на риска от бедност и социално изключване за най-малко 20 милиона души“. EE докладва, че подпомагането с хранителни продукти по линия на FEAD заедно с държавните политики за трудовия пазар, образованието и социалното подпомагане, реформата в заетостта, финансирана от ЕСФ, увеличаването на социалните помощи и цялостния растеж на икономиката са фактори, оказали голямо въздействие върху бедността, която от 2012 г. насам намалява. В DE по линия на FEAD са подпомагани хора, изложени на риск от изпадане в бедност, за да преодолеят социалното изключване. Чрез улесняване на участието им в проект по ЕСФ те също така се приближават до придобиването на квалификации, необходими за пазара на труда. Общата оценка е, че с FEAD бедността намалява и социалното приобщаване се повишава.

    По специфична цел 1 (подпомагане да бъдат облекчени най-тежките форми на бедност, като предоставя нефинансова помощ на най-нуждаещите се лица) държавите членки докладваха, че:

    1) FEAD е помогнал за намаляването на тежките материални лишения: тъй като FEAD е спомогнал за създаването на синергии с други национални програми за социално подпомагане, PL докладва, че 13 000 души вече не отговарят на изискванията за получаване на подпомагане с хранителни продукти по линия на FEAD, тъй като тяхното положение се е подобрило. GR отбеляза, че FEAD е оказал положително въздействие върху намаляването на най-тежките форми на бедност в държавата, въпреки че мащабът и сериозността на бедността са се влошили по време на икономическата криза. В SK предоставянето на храни и/или продукти за хигиенни цели е помогнало за обезпечаване на базови условия на живот за бенефициерите, например като се разнообрази храненето и се повиши неговата хранителна стойност, както и като се подобрят техните хигиенни практики.

    2) FEAD предоставя помощ на най-нуждаещите се лица: в LV и BG предоставянето на хранителни продукти е помогнало за облекчаването на бюджетите на домакинствата, за да посрещнат други базови нужди. В LV например 82 % от бенефициерите, които са били включени в проучването през 2016 г., са считали, че FEAD им е помогнал да спестят и да подобрят семейното благосъстояние; 78 % са казали също така, че допълнителните икономии са били използвани за закупуването на повече храна. Някои домакинства са изразходвали повече пари за извънучилищни дейности на децата, което е помогнало за намаляването на риска от социално изключване. Въпреки това FR отново посочи, че макар пакетите с хранителни продукти да позволяват на хората да харчат по-голяма част от доходите и за други неща, подпомагането с хранителни продукти само по себе си не покрива дневните потребности и не може да се използва като единствено средство за борба с бедността.

    3) FEAD е улеснил хората по пътя им за излизане от бедността: партньорските организации в CZ докладваха за значителното въздействие на предоставянето на ястия в (пред-)училище, а по-специално — повишаване на посещаемостта на училище, подобряване на физическото и психическото здраве, способност за справяне с училищните дейности и концентрация. Те споменават също така подобреното положение на бенефициерите сред техните съученици и по-добрите социални умения. В DK е установено, че чрез осигуряването на по-широка достъпност за бездомните хора до съществуващите публични социални услуги, програмата повишава възможностите за предоставяне на по-трайно социално подпомагане на бездомните хора, което може да им помогне да се справят с бедността.

    По специфична цел 2 (допълване на националните политики за устойчиво премахване на бедността и за социално приобщаване) държавите членки вярват, че FEAD допълва националните политики, като:

    1) Подпомага групи, които в противен случай не биха получили никаква помощ: в SE по линия на FEAD са подпомагани мигранти от ЕИП/ЕС, които са били изключени от националните програми за социално подпомагане. В DE дейностите по линия на FEAD са проправили пътя на целевите групи, за да могат да се възползват от редовни социални услуги, до които не биха имали достъп в противен случай. Във FI благодарение на FEAD е било възможно да се допълни националното социално подпомагане за физически лица, които имат нужда от подпомагане с хранителни продукти и които не са могли да получат помощ от държавата, тъй като няма друга програма за предоставяне на хранителни продукти, която да се финансира от правителството.

    2) Подобряване на съществуващите национални инициативи за борба с бедността и социалното изключване: MT посочва, че FEAD допълва нейната „национална стратегическа политика за намаляване на бедността и за социално приобщаване“ и допринася за постигането на целите на стратегията „Европа 2020“. EE изтъква, че FEAD допълва нейния План за развитие на благосъстоянието (2016—2023 г.) и мерките, финансирани по ЕСФ. IT докладва, че програмата по линия на FEAD е оказала влияние върху новите национални политики като „Подпомагане за активно приобщаване“, която вече е общонационална програма, и Националния фонд за борба с бедността и социалното изключване.

    Ясно е, че FEAD функционира съвместно с други политики и програми на ЕС и на държавите членки, за да помогне за постигането на целите на стратегията „Европа 2020“ за намаляване на бедността и за социално приобщаване. Собственият принос на FEAD като такъв е скромен, но съществено важен негов елемент. Освен това има аспекти от целите на FEAD, които трудно биха могли да се измерят и определят количествено, като социалното сближаване. Държавите членки обикновено бяха предпазливи при определянето на ясна причинно-следствена връзка между дейностите по линия на FEAD и намаляването на бедността и предпочитаха да се позовават на съответна взаимна зависимост. Въпреки това, те потвърдиха, че FEAD осигурява ценен принос.

    3.ЗАКЛЮЧЕНИЕ

    Въпреки ограничения си обхват, FEAD доказа, че действително допълва националните усилия за преодоляването на материалните лишения и за борба с бедността и социалното изключване. През 2016 г. подпомагане по FEAD са получили почти 16 милиона души според данни и оценки. В много случаи благодарение на фонда стана възможно да бъдат обхванати специфични групи от най-нуждаещите се лица, които в противен случай не биха получили никакво подпомагане. Такъв е случаят например с най-нуждаещите се мигранти от ЕС/ЕИП, които не са допустими за финансово подпомагане според законите на съответната държава членка. Според оценките значителен брой бездомни хора са обхванати.

    Основният фактор за успеха да бъдат обхванати целевите групи и да се предостави съответното подпомагане беше засиленото сътрудничество и съвместната работа с партньорски организации. Партньорските организации притежават опита и знанията за това кои са най-нуждаещите се лица в тяхната общност. Те познават техните потребности и как най-добре да предоставят подпомагането. Храните и материалното подпомагане са помогнали на партньорските организации в различни държави членки да създадат отношения на взаимно доверие с бенефициерите, което улеснява предоставянето на съпътстващите мерки и друго подпомагане за социално приобщаване. Гъвкавостта на фонда и способността му за адаптиране към различни ситуации в различните държави членки са ключов фактор за успеха и отличителна черта на FEAD. В много държави партньорските организации разполагат с гъвкавост по отношение на решението кой, кога и как да получи подпомагане, което им е позволило по-ефективно да отговорят на потребностите на бенефициерите. Непрекъснатият обмен на добри практики в рамките на мрежата на FEAD и експертната група по FEAD, както и консултациите с партньорските организации на равнището на ЕС, са спомогнали за допълнителното подобряване на този аспект.

    Наблюдават се някои непреки последици от FEAD, свързани със създаването на синергии и ливъридж ефекти. FEAD е спомогнал за повишаването на ефекта от ресурсите и за мобилизирането на подпомагането, предоставяно от партньорските организации, например чрез разпределянето на хранителни продукти, получени от други източници (като млекопроизводители, които имат нереализирана продукция), което е от полза за околната среда в по-широк план (изпълнение на хоризонталните принципи) и свързва производителите с други вериги на доставки. FEAD е спомогнал също така да се повиши осведомеността на националните и местните действащи лица по отношение на аспекта на програмата, касаещ социалното приобщаване. По този начин са се засилили и ролята, и мрежата на партньорските организации. Фондът е насърчил също така засилени синергии между националните и местните действащи лица, които изпълняват програмата.

    Областите, в които има нужда от подобрение, включват ускоряването на изпълнението в редица държави, интегрирането на даренията на храни в предоставянето на подпомагане и подобреното докладване относно съпътстващите мерки. До края на 2017 г. предоставянето на подпомагане беше започнало във всички държави членки, с изключение на UK. Комисията ще продължи да следи напредъка, и по-специално напредъка на държавите членки, в които изпълнението на програмите е било преразгледано или забавено. Ще бъде поставен акцент върху по-нататъшния напредък по изпълнението на основното материално подпомагане в рамките на програмите ОП I. Въпреки значителния напредък, постигнат през 2016 г., този аспект все още изостава спрямо изпълнението на подпомагането с хранителни продукти. Провеждат се специални годишни срещи за преглед между всяка държава членка и Комисията с оглед на преодоляването на тези проблеми. Все още е нисък делът на дарената храна, която е включена в програмата. Комисията потърси решение на този проблем чрез изменението на Регламента относно FEAD чрез Регламента „Омнибус“, приет от Европейския парламент и Съвета и влязъл в сила през август 2018 г. Така държавите членки ще могат да определят единни ставки, еднократни суми или разходи за единица продукт (опростени варианти за разходите) и да ги използват като база за плащанията към партньорските организации, които събират и разпределят дарената храна. Съпътстващите мерки са ключов елемент на фонда, тъй като тяхната цел е да се намали социалното изключване на най-нуждаещите се лица. Докладването от държавите членки обаче беше ограничено, което не позволи да се направи задълбочено проучване. Отчасти това се дължи на горепосочените забавяния в изпълнението, но все пак представлява предизвикателство от гледна точка на степента, в която можеше да бъде оценен приносът им към постигането на целта на FEAD за повишаване на социалното приобщаване.

    (1)

        Регламент (ЕС) № 223/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 11 март 2014 г. относно Фонда за европейско подпомагане на най-нуждаещите се лица (ОВ L 72, 12.3.2014 г., стр. 1).

    (2)

        Стратегически доклад за 2017 г. относно изпълнението на европейските структурни и инвестиционни фондове, COM(2017) 755 final.

    (3)

       Предложение за Регламент на Европейския парламент и на Съвета относно финансовите правила, приложими за общия бюджет на Съюза, и за изменение на регламент (ЕС) № 2012/2002, регламенти (ЕС) № 1296/2013, (ЕС) № 1301/2013, (ЕС) № 1303/2013, (ЕС) № 1304/2013, (ЕС) № 1305/2013, (ЕС) № 1306/2013, (ЕС) № 1307/2013, (ЕС) № 1308/2013, (ЕС) № 1309/2013, (ЕС) № 1316/2013, (ЕС) № 223/2014, (ЕС) № 283/2014, (ЕС) № 652/2014 на Европейския парламент и на Съвета и на Решение № 541/2014/ЕС на Европейския парламент и на Съвета, COM(2016) 605 final.

    (4)

        Запаси, поддържани от национални интервенционни агенции в Европейския съюз в резултат на интервенционно закупуване на стоки, които са предмет на подкрепа на пазарните цени.

    (5)

        Що се отнася до ОП I, представените данни се базират на изчисленията на партньорските организации въз основа на подходи за формиране на извадки (напр. преброяване на получателите в определени дни или в определени седмици от годината и екстраполиране) или други методи. Както за ОП I, така и за ОП II е възможно крайните получатели да са преброени повече от веднъж; в резултат на това общият брой на крайните получатели по целеви групи е по-висок от общия брой крайни получатели, отчетени от държавите членки.

    (6)

        Според доклада за изпълнението на FR показателят 14е (бездомни хора) е „особено сложен и тази година данни по него не са събирани“. През 2015 г. FR отчете, че е предоставила подпомагане с хранителни продукти на над 1 милиона бездомни лица. 

    (7)

        Член 5, параграф 6 от Регламент (ЕС) № 223/2014.

    (8)

        Член 5, параграф 11 от Регламент (ЕС) № 223/2014.

    (9)

        Член 5, параграф 13 от Регламент (ЕС) № 223/2014.

    (10)

        Член 5, параграф 13 от Регламент (ЕС) № 223/2014. 

    Top

    Брюксел, 14.11.2018

    COM(2018) 742 final

    ПРИЛОЖЕНИЕ

    към

    ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО СЪВЕТА И ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ

    Обобщение на годишните доклади за изпълнението на оперативните програми, съфинансирани от Фонда за европейско подпомагане на най-нуждаещите се лица през 2016 г.


    I.Общи показатели за вложените ресурси (ОП I и ОП II) през 2014—2020 г.

    Държава членка

    Показател № 1

    Показател № 2

    Показател № 2a

    Показател № 2б

    Показател № 3

    Обща сума на допустимите публични разходи, одобрени в документите, в които се определят условията за предоставяне на подкрепа за операциите (EUR)

    Обща сума на допустимите публични разходи, направени от бенефициерите и платени при изпълнението на операциите (EUR)

    Обща сума на допустимите публични разходи, направени от бенефициерите и платени при изпълнението на операциите във връзка с осигуряването на подпомагане с хранителни продукти, когато е целесъобразно (EUR)

    Обща сума на допустимите публични разходи, направени от бенефициерите и платени при изпълнението на операциите във връзка с осигуряването на основно материално подпомагане (EUR)

    Обща сума на допустимите публични разходи, декларирани пред Комисията (EUR)

    Период

    2016 г.

    Съвкупно 1  

    2016 г.

    Съвкупно

    2016 г.

    Съвкупно

    2016 г.

    Съвкупно

    2016 г.

    Съвкупно

    AT

    2 968 957,00

    5 879 698,00

    3 468 847,07

    5 771 520,92

    0

    0

    2 901 486,01

    5 075 435,83

    2 631 447,26

    2 631 447,26

    BE

    11 096 510,27

    37 074 099,75

    12 970 034,41

    28 939 619,93

    12 545 524,14

    27 938 300,18

    0

    0

    18 814 832,10

    18 814 832,10

    BG

    35 235 665,90

    51 881 092,70

    12 935 582,78

    14 692 445,91

    12 166 117,49

    13 922 980,62

    0

    0

    6 074 917,69

    6 074 917,69

    CY

    17 241,50

    52 527,77

    17 241,50

    52 527,77

    0

    0

    0

    0

    43 048,79

    43 048,79

    CZ

    4 725 911,78

    7 271 219,78

    1 315 923,55

    1 315 923,55

    703 699,56

    703 699,56

    355 318,30

    355 318,30

    1 237 406,31

    1 237 406,31

    EE

    1 480 675,00

    2 845 868,00

    1 480 667,00

    2 840 314,00

    1 480 667,00

    2 840 314,00

    0

    0

    1 620 014,00

    2 139 032,00

    ES

    104 821 561,72

    231 915 984,49

    99 241 040,76

    217 667 477,26

    92 674 841,92

    207 412 592,93

    0

    0

    155 341 488,00

    155 341 488.00

    FI

    4 333 325,00

    10 917 000,00

    3 903 542,46

    5 499 499,70

    3 737 881,36

    5 245 006,24

    0

    0

    1 774 642,85

    1 774 642,85

    FR

    83 093 679,20

    239 772 626,38

    68 590 927,93

    174 575 795,67

    68 316 097,31

    174 300 965,05

    0

    0

    0

    44 426 883.60

    GR

    15 799 768,03

    21 592 275,70

    18 501 124,37

    18 501 124,37

    15 107 056,36

    15 107 056,36

    3 394 068,01

    3 394 068,01

    13 245 733,91

    13 245 733,91

    HR

    14 058 517,79

    14 058 517,79

    131 885,14

    131 885,14

    612,99

    612,99

    0

    0

    131 272,15

    131 272,15

    HU

    15 457 132,00

    45 468 095,00

    909,96

    909,96

    0

    0

    0

    0

    909,96

    909,96

    IE

    883 843,00

    883 843,00

    869 000,00

    869 000,00

    869 000,00

    869 000,00

    0

    0

    0

    0

    IT

    40 425 000,00

    151 925 000,00

    55 621 437,38

    107 645 352,73

    55 621 437,38

    107 645 352,73

    0

    0

    33 011 947,00

    33 011 947,00

    LT

    0

    28 023 522,24

    11 404 777,00

    27 924 742,93

    11 404 777,00

    27 924 742,93

    0

    0

    11 004 687,00

    11 004 687,00

    LU

    594 052,00

    1 647 083,00

    631 106,61

    897 433,60

    400 268,34

    504 288,20

    153 826,73

    208 014,90

    226 377,82

    226 377,82

    LV

    6 754 377,00

    19 868 411,00

    4 751 085,75

    7 917 550,80

    3 750 754,20

    6 252 043,47

    701 106,16

    975 337,52

    5 205 043,01

    6 610 580,57

    MT

    4 640 777,00

    4 640 777,00

    919 518,52

    919 518,52

    919 518,52

    919 518,52

    0

    0

    474 961,16

    474 961,16

    PL

    76 406 618,64

    156 507 979,84

    46 193 124,23

    99 418 900,50

    46 193 124,23

    99 418 900,50

    0

    0

    74 526 000,71

    74 526 000,71

    PT

    23 415 928,23

    23 415 928,23

    20 989 839,31

    20 989 839,31

    20 906 493,82

    20 906 493,82

    0

    0

    20 906 493,82

    20 906 493,82

    RO

    0

    176 299 669,17

    53 302 288,00

    161 273 631,16

    53 302 288,00

    161 273 631,16

    0

    0

    4 290 711,93

    4 290 711,93

    SI

    4 248 828,64

    10 748 828,64

    3 221 297,78

    4 700 176,46

    3 089 785,11

    4 519 440,90

    0

    0

    2 716 673,84

    2 716 673,84

    SK

    8 926 005,57

    9 208 743,97

    4 118 881,47

    4 118 881,47

    3 746 540,43

    3 746 540,43

    0

    0

    129 628,19

    129 628,19

    DE

    48 787 170,52

    53 828 020,52

    3 613 976,81

    3 622 108,89

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    DK

    266 210,62

    266 210,62

    227 024,65

    227 024,65

    0

    0

    0

    0

    192 970,95

    192 970,95

    NL

    73 515,00

    4 584 303,00

    575 391,00

    749 413,00

    0

    0

    0

    0

    97 601,00

    97 601,00

    SE

    63 788,00

    5 403 702,21

    405 835,00

    465 186,24

    0

    0

    0

    0

    148 037,00

    148 037,00

    Общо

    508 575 059,41

    1 315 981 027,80

    429 402 310,44

    911 727 804,26

    406 936 485,16

    881 451 480,59

    7 505 805,21

    10 008 174,56

    353 846 846,45

    400 198 285,61


    II.Общи показатели за крайните продукти — разпределени хранителни продукти за подпомагане (ОП I) през 2014—2020 г. 2

    Държава членка

    Показател № 4

    Показател № 5

    Показател № 6

    Показател № 7

    Показател № 8

    Показател № 9

    Количество плодове и зеленчуци (тона)

    Количество месо, яйца, риба, морски дарове (тона)

    Количество брашно, хляб, картофи, ориз и други съдържащи скорбяла продукти (тона)

    Количество захар (тона)

    Количество млечни продукти (тона)

    Количество мазнини, масла (тона)

    Период

    2016 г.

    Съвкупно

    2016 г.

    Съвкупно

    2016 г.

    Съвкупно

    2016 г.

    Съвкупно

    2016 г.

    Съвкупно

    2016 г.

    Съвкупно

    AT

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    BE

    1 198,10

    2 815,35

    249,56

    1 221,59

    2 252,19

    4 106,66

    0

    0

    1 815,73

    7 147,12

    422,70

    697,15

    BG

    982,56

    1 079,63

    253,40

    338,23

    3 410,97

    3 599,51

    15,48

    16,84

    116,44

    151,64

    32,51

    44,34

    CY

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    CZ

    53,11

    54,07

    68,43

    70,54

    107,60

    108,86

    30,60

    30,60

    23,39

    23,68

    34,12

    35,26

    EE

    44,00

    77,00

    172,00

    389,00

    289,00

    513,00

    104,00

    188,00

    0

    0

    101,00

    183,00

    ES

    16 525,62

    33 262,62

    4 752,36

    8 618,36

    14 739,15

    43 469,15

    0

    0

    35 422,46

    72 758,46

    6 349,63

    11 157,63

    FI

    0

    0

    198,10

    258,57

    1 349,73

    1 759,39

    0

    0

    130,15

    176,87

    0

    0

    FR

    7 145,79

    21 328,89

    4 757,92

    10 669,70

    9 138,99

    30 302,35

    2 784,38

    8 139,89

    47 346,57

    124 494,54

    2 939,38

    9 925,79

    GR

    3 931,74

    3 931,74

    1 226,52

    1 226,52

    1 044,69

    1 044,69

    829,45

    829,45

    904,98

    904,98

    631,41

    631,41

    HR

    0

     0

    0

    0

    0

     0

    0

     0

    0

     0

    0

     0

    HU

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    IE

    47,65

    47,65

    0

    0

    48,64

    48,64

    27,83

    27,83

    6,51

    6,51

    0

    0

    IT

    455,05

    12 651,95

    0

    1 305,60

    14 042,85

    34 677,15

    0

    3 776,98

    19 264,30

    53 086,81

    0

    4 641,15

    LT

    139,81

    214,97

    260,53

    589,15

    3 486,63

    9 544,69

    676,60

    1 954,16

    333,63

    516,47

    610,58

    1 577,85

    LU

    167,00

    287,00

    371,00

    421,00

    176,00

    282,00

    65,00

    103,00

    324,00

    493,00

    113,00

    157,00

    LV

    0

    0

    210,41

    281,75

    1 292,09

    2 233,79

    141,25

    212,59

    147,01

    261,15

    183,74

    326,42

    MT

    93,97

    93,97

    25,28

    25,28

    99,75

    99,75

    0

    0

    64,90

    64,90

    0

    0

    PL

    10 658,48

    19 866,79

    9 033,31

    18 317,04

    15 876,93

    33 147,31

    6 117,35

    14 940,75

    10 602,93

    25 686,00

    4 627,65

    9 718,12

    PT

    0

    2 585,00

    0

    1 843,00

    0

    3 686,00

    0

    981,00

    0

    5 492,00

    0

    1 370,00

    RO

    0

     0

    0

    22 210

    34 838,00

    80 692,00

    7 918,00

    22 247,00

    0

     0

    15 835,00

    30 164,00

    SI

    0

    0

    0

    0

    2 036,60

    3 195,01

    0

    0

    1 992,58

    2 806,34

    353,64

    500,28

    SK

    295,50

    295,50

    290,58

    290,58

    1 379,03

    1 379,03

    197,00

    197,00

    78,80

    78,80

    197,00

    197,00

    Общо

    41 738,38

    98 592,13

    21 869,40

    68 075,91

    105 608,84

    253 888,98

    18 906,94

    53 645,09

    118 574,38

    294 149,27

    32 431,36

    71 326,40

    Държава членка

    Показател № 10

    Показател № 11

    Показател № 11a

    Показател № 11б

    Показател № 12

    Показател № 13

    Количество готови храни, други храни (които не попадат в горепосочените категории) (тона)

    Общо количество разпределени хранителни продукти за подпомагане (тона)

    Хранителни продукти, за които по ОП са платени само разходите за транспорт, разпределение и съхранение (%)

    Хранителни продукти, съфинансирани от FEAD, от общото количество хранителни продукти, разпределени от партньорските организации (%) 3

    Общ брой разпределени ястия, отчасти или изцяло финансирани по ОП (брой) 4

    Общ брой разпределени пакети с храна, отчасти или изцяло финансирани по ОП (брой) 5

    Период

    2016 г.

    Съвкупно

    2016 г.

    Съвкупно

    2016 г.

    2016 г.

    2016 г.

    Съвкупно

    2016 г.

    Съвкупно

    AT

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    BE

    599,55

    1 840,51

    6 537,83

    17 828,38

    0

    50,00

    1 111 363

    3 818 345

    1 702 987

    4 776 252

    BG

    95,18

    118,24

    4 906,54

    5 348,43

    0

    100,00

    1 586 388

    2 052 997

    265 000

    265 000

    CY

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    CZ

    114,95

    116,21

    432,20

    439,22

    0

    65,00

    32 848

    32 848

    85 797

    87 424

    EE

    80,00

    148,00

    790,00

    1 498,00

    0

    38,00

    0

    0

    50 608

    90 658

    ES

    17 400,19

    56 280,19

    95 189,41

    225 546,41

    0

    100,00

    31 590 716,00

    78 608 489

    4 254 261

    11 612 269

    FI

    240,43

    321,52

    1 918,41

    2 516,35

    0

    45,13

    60 832

    67 440

    312 491

    386 776

    FR

    6 063,12

    15 261,48

    80 176,15

    220 122,64

    0

    31,73

    0

    0

    76 252 590

    225 650 502

    GR

    984,64

    984,64

    9 553,43

    9 553,43

    0

    0,63

    225 728

    225 728

    0

    0

    HR

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

     

    0

    0

    HU

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    IE

    31,70

    31,70

    162,33

    162,33

    0

    24,00

    266 393

    266 393

    111 906

    111 906

    IT

    0

    11 139,87

    33 762,20

    121 279,51

    0

    62,74

    17 809 135

    34 790 375

    51 085 610

    102 961 962

    LT

    407,50

    772,60

    5 915,28

    15 169,89

    0

    52,27

    0

    0

    1 220 445

    3 444 476

    LU

    831,00

    1 478,00

    2 047,00

    3 221,00

    44,00

    28,00

    0

    0

    11 622

    19 960

    LV

    0

    0

    1 974,50

    3 315,70

    0

    71,40

    204 900

    207 105

    367 451

    652 813

    MT

    16,87

    16,87

    300,77

    300,77

    0

    100,00

    0

    0

    13 828

    13 828

    PL

    0

    0

    56 916,65

    121 676,01

    0

    41,40

    1 320 142

    1 656 810

    5 411 258

    12 404 894

    PT

    0

    0

    0

    15 957,00

    0

    0

    0

    0

    0

    857 423

    RO

    11 085,00

    11 085,00

    69 676,00

    166 398,00

    0

    85,00

    0

    0

    7 917 692

    15 096 901

    SI

    253,94

    253,94

    4 636,76

    6 755,57

    0

    61,49

    0

    0

    1 041 386

    1 856 858

    SK

    70,29

    70,29

    2 508,20

    2 508,20

    0

    75,00

    1 468

    1 468

    197 005

    197 005

    Общо

    38 274,36

    99 919,06

    377 403,66

    939 596,84

    -

    -

    54 209 913

    121 727 998

    150 301 937

    380 486 907



    III.Общи показатели за резултатите — разпределени хранителни продукти за подпомагане 6 (ОП I) през 2014—2020 г.

    Държава членка

    Показател № 14

    Показател № 14a

    Показател № 14б

    Показател № 14в

    Показател № 14г

    Показател № 14д

    Показател № 14е

    Общ брой на лицата, получаващи подпомагане с хранителни продукти

    Брой деца на възраст 15 години или по-малки

    Брой лица на възраст 65 години или по-възрастни

    Брой жени

    Брой мигранти, участници с произход от друга държава, участници от малцинствени общности

    Брой лица с увреждания

    Брой бездомни лица

    Период

    2016 г.

    Съвкупно

    2016 г.

    Съвкупно

    2016 г.

    Съвкупно

    2016 г.

    Съвкупно

    2016 г.

    Съвкупно

    2016 г.

    Съвкупно

    2016 г.

    Съвкупно

    AT

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    BE

    300 526

    799 196

    75 824

    207 135

    15 782

    49 915

    87 331

    246 900

    93 466

    279 595

    10 611

    21 482

    10 378

    42 748

    BG

    272 521

    279 057

    5 101

    5 663

    103 473

    105 567

    179 707

    183 266

    49 943

    52 211

    22 014

    23 551

    123

    224

    CY

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    CZ

    59 759

    61 675

    24 740

    25 176

    4 582

    4 680

    30 653

    31 017

    19 776

    19 928

    3 080

    3 134

    15 179

    16 194

    EE

    29 516

    56 124

    10 713

    19 600

    525

    937

    15 020

    28 523

    5 101

    9 737

    5 333

    8 888

    1 000

    2 022

    ES

    1 528 479

    5 393 301

    465 873

    1 570 707

    99 647

    359 141

    795 107

    2 803 751

    332 318

    1 402 175

    24 423

    97 745

    22 995

    93 745

    FI

    289 824

    403 015

    36 166

    56 283

    59 288

    82 299

    103 248

    138 004

    21 990

    29 598

    4 344

    5 874

    1 805

    2 109

    FR

    4 397 813

    12 661 651

    1 561 066

    4 470 549

    177 597

    611 423

    2 307 787

    6 939 892

    0

    0

    0

    0

    0

    1 010 198

    GR

    410 000

    410 000

    108 155

    108 155

    17 957

    17 957

    213 566

    213 566

    5 000

    5 000

    727

    727

    1 000

    1 000

    HR

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    HU

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    IE

    54 605

    54 605

    20 000

    20 000

    7 321

    7 321

    25 696

    25 696

    3 647

    3 647

    2 709

    2 709

    7 073

    7 073

    IT

    2 778 207

    5 587 338

    890 560

    1 747 439

    248 892

    558 097

    1 320 000

    2 654 337

    1 055 718

    2 404 101

    50 077

    100 641

    111 000

    223 365

    LT

    218 769

    741 442

    60 627

    175 588

    9 109

    18 247

    110 086

    261 192

    3 227

    6 839

    19 710

    52 269

    506

    1 072

    LU

    11 728

    20 971

    3 513

    6 337

    185

    320

    6 273

    11 281

    7 880

    14 277

    351

    661

    53

    95

    LV

    61 497

    130 373

    14 652

    32 434

    6 218

    12 209

    31 671

    72 707

    1 084

    2 529

    6 524

    14 122

    290

    648

    MT

    17 051

    17 051

    8 020

    8 020

    848

    848

    9 486

    9 486

    1 162

    1 162

    86

    86

    0

    0

    PL

    1 183 227

    2 757 540

    371 034

    893 027

    63 724

    148 235

    587 358

    1 384 105

    11 554

    30 146

    184 147

    418 229

    24 903

    59 039

    PT

    0

    857 423

    0

    208 051

    0

    87 670

    0

    368 896

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    RO

    3 286 466

    6 347 777

    660 370

    1 277 604

    822 638

    1 555 962

    1 451 414

    2 879 267

    0

    0

    594 021

    1 101 702

    0

    0

    SI

    180 920

    383 744

    40 265

    84 389

    26 029

    49 736

    95 430

    199 615

    14 324

    30 886

    5 946

    11 815

    3 027

    4 867

    SK

    175 003

    175 003

    75 549

    75 549

    4 044

    4 044

    92 863

    92 863

    0

    0

    9 235

    9 235

    835

    835

    Общо

    15 255 911

    37 137 286

    4 432 228

    10 991 706

    1 667 859

    3 674 608

    7 462 696

    18 471 657

    1 626 190

    4 291 831

    943 338

    1 872 870

    200 167

    1 465 234

    IV.Общи показатели за крайните продукти — разпределено основно материално подпомагане (ОП I) през 2014—2020 г.

    Държава членка

    Показател № 15

    Показател № 15a

    Показател № 15б

    Показател № 15в

    Обща парична стойност на разпределените стоки (EUR)

    Обща парична стойност на стоките, разпределени за деца (EUR)

    Обща парична стойност на стоките, разпределени за бездомни лица (EUR)

    Обща парична стойност на стоките, разпределени за други целеви групи (EUR)

    Период

    2016 г.

    Съвкупно

    2016 г.

    Съвкупно

    2016 г.

    Съвкупно

    2016 г.

    Съвкупно

    AT

    2 690 401,99

    4 940 924,99

    2 690 401,99

    4 940 924,99

    0

    0

    0

    0

    BE

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    BG

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    CY

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    CZ

    537 392,50

    537 392,50

    225 526,60

    225 526,60

    98 298,60

    98 298,60

    213 567,30

    213 567,30

    EE

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    ES

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    FI

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    FR

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    GR

    3 405 165,81

    3 405 165,81

    554 002,48

    554 002,48

    33 167,80

    33 167,80

    2 817 995,53

    2 817 995,53

    HR

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    HU

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    IE

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    IT

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    LT

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    LU

    153 826,73

    208 014,73

    0

    0

    0

    0

    153 826,73

    208 014,73

    LV

    605 968,58

    797 661,38

    605 968,58

    797 661,38

    0

    0

    0

    0

    MT

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    PL

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    PT

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    RO

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    SI

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    SK

    266 136,00

    266 136,00

    247 506,00

    247 506,00

    3 012,00

    3 012,00

    15 618,00

    15 618,00

    Общо

    7 658 891,61

    10 155 295,41

    4 323 405,65

    6 765 621,45

    134 478,40

    134 478,40

    3 201 007,56

    3 255 195,56

    (16)

    Категории стоки, разпределени за деца 7

    AT

    BE

    BG

    CY

    CZ

    EE

    ES

    FI

    FR

    GR

    HR

    HU

    IE

    IT

    LT

    LU 8

    LV

    MT

    PL

    PT

    RO

    SI

    SK

    16a

    Бебешки комплекти

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    16б

    Училищни чанти

    Да

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Да

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    16в

    Канцеларски материали, тетрадки, химикалки, материали за рисуване и други материали, които се изискват в училище (без облекло)

    Да

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Да

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    16г

    Спортно облекло и обувки (спортни обувки, трика, бански костюми и т.н.)

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    16д

    Облекло и обувки (зимни дрехи, обувки, училищни униформи и т.н.)

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    (17)

    Категории стоки, разпределени за бездомни хора 9

    AT

    BE

    BG

    CY

    CZ

    EE

    ES

    FI

    FE

    GR

    HR

    HU

    IE

    IT

    LT

    LU

    LV

    MT

    PL

    PT

    RO

    SI

    SK

    17a

    Спални чували/одеяла

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    17б

    Кухненски пособия (тенджери, тигани, прибори за хранене и т.н.)

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    17в

    Облекло и обувки (зимни дрехи, обувки …)

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    17г

    Домашен текстил (кърпи, спално бельо)

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    17д

    Артикули за лична хигиена (комплект за първа помощ, сапун, четка за зъби, самобръсначка за еднократна употреба и т.н.)

    Не

    Не

    Не

    Не

    Да

    Не

    Не

    Не

    Не

    Да

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Не

    Да



    V.Общи показатели за резултатите — разпределено основно материално подпомагане 10  (ОП I) през 2014—2020 г.

    Държава членка

    Показател № 19

    Показател № 19a

    Показател № 19б

    Показател № 19в

    Показател № 19г

    Показател № 19д

    Показател № 19е

    Общ брой на лицата, получаващи основно материално подпомагане

    Брой деца на възраст 15 години или по-малки

    Брой лица на възраст 65 години или по-възрастни

    Брой жени

    Брой мигранти, участници с произход от друга държава, участници от малцинствени общности

    Брой лица с увреждания

    Брой бездомни лица

    Период

    2016 г.

    Съвкупно

    2016 г.

    Съвкупно

    2016 г.

    Съвкупно

    2016 г.

    Съвкупно

    2016 г.

    Съвкупно

    2016 г.

    Съвкупно

    2016 г.

    Съвкупно

    AT

    40 994

    74 207

    33 965

    64 458

    0

    0

    20 087

    36 029

    16 807

    27 435

    0

    0

    0

    0

    BE

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    BG

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    CY

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    CZ

    41 417

    41 417

    19 320

    19 320

    3 361

    3 361

    22 870

    22 870

    14 822

    14 822

    1 384

    1 384

    7 219

    7 219

    EE

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    ES

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    FI

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    FR

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    GR

    410 000

    410 000

    108 155

    108 155

    17 957

    17 957

    213 566

    213 566

    0

    0

    0

    0

    1000

    1 000

    HR

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    HU

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    IE

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    IT

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    LT

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    LU

    11 728

    20 971

    3 513

    6 337

    185

    320

    6 273

    11 281

    7 880

    14 277

    351

    661

    53

    95

    LV

    19 657

    45 332

    14 407

    32 189

    0

    0

    10 123

    22 688

    554

    1 358

    760

    1 677

    0

    0

    MT

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    PL

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    PT

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    RO

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    SI

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    SK

    138 627

    138 627

    66 512

    66 512

    11

    11

    72 973

    72 973

    0

    0

    2 592

    2 592

    502

    502

    Общо

    662 423

    730 554

    245 872

    296 971

    21 514

    21 649

    345 892

    379 407

    40 063

    57 892

    5 087

    6 314

    8 774

    8 816



    VI.Общи показатели за крайните продукти — подпомагане с цел социално приобщаване (ОП II) през 2014—2020 г.

    Държава членка

    Показател № 20

    Показател № 20a

    Показател № 20б

    Показател № 20в

    Показател № 20г

    Показател № 20д

    Показател № 20е

    Общ брой на лицата, получаващи подпомагане с цел социално приобщаване

    Брой деца на възраст 15 години или по-малки

    Брой лица на възраст 65 години или по-възрастни

    Брой жени

    Брой мигранти, участници с произход от друга държава, участници от малцинствени общности

    Брой лица с увреждания

    Брой бездомни лица

    Период

    2016 г.

    Съвкупно

    2016 г.

    Съвкупно

    2016 г.

    Съвкупно

    2016 г.

    Съвкупно

    2016 г.

    Съвкупно

    2016 г.

    Съвкупно

    2016 г.

    Съвкупно

    DE

    21 614

    21 655

    2 132

    2 137

    346

    346

    10 343

    10 361

    15 426

    15 464

    701

    705

    5 162

    5 165

    DK

    474

    474

    0

    0

    23

    23

    68

    68

    467

    467

    2

    2

    474

    474

    NL

    281

    281

    0

    0

    281

    281

    210

    210

    87

    87

    3

    3

    0

    0

    SE

    582

    582

    12

    12

    0

    0

    360

    360

    581

    581

    0

    0

    578

    578

    Общо

    22 951

    22 992

    2 144

    2 149

    650

    304

    10 981

    10 999

    16 561

    16 599

    706

    710

    6 214

    6 217

    (1) Държавите членки имат възможност да променят докладваните стойности за даден показател за предходни години. В колоната „Съвкупно“, в която се представя сумата от докладваните стойности за всеки показател, считано от 2014 г., се включват и всички промени на отчетените стойности за 2014 г., направени от държавите членки в техните доклади за изпълнението за 2016 г.
    (2) Показатели 4—11 включват всички форми на тези продукти: напр. пресни, консервирани и замразени хранителни продукти.
    (3) Стойностите за този показател се определят въз основа на информирана преценка от страна на партньорските организации.
    (4) Определението за това, какво следва да се разбира под „ястие“, може да се даде на равнището на партньорска организация/операция/управляващ орган. Стойностите за този показател се определят въз основа на оценка от страна на партньорските организации.
    (5) Определението за това, какво следва да се разбира под „пакети с храна“, може да се даде на равнището на партньорска организация/операция/управляващ орган. Не е задължително пакетите да бъдат със стандартен размер или съдържание. Стойностите за този показател се определят въз основа на оценка от страна на партньорските организации.
    (6) Стойностите за този показател се определят въз основа на информирана преценка от страна на партньорските организации. Не се очаква, нито се изисква те да се основават на информация, предоставена от крайните получатели. Докладваните стойности трябва да се считат за приблизителна оценка на броя на случаите на участие, а не на индивидуалните участници.
    (7) В списъка се включват всички важни категории, които обхващат най-малко 75 % от разпределените стоки.
    (8) В LU са разпределяни продукти за хигиенни цели като паста за зъби, душ гел, шампоан и тоалетна хартия. Тази държава не е докладвала за тях по показател 17д, а като „допълнителни категории разпределени стоки за други целеви групи“ (показател 18a-1).
    (9) В списъка се включват всички важни категории, които обхващат най-малко 75 % от разпределените стоки.
    (10) Стойностите на този показател се определят въз основа на информирана преценка от страна на партньорските организации. Не се очаква, нито се изисква те да се основават на информация, предоставена от крайните получатели. Докладваните стойности трябва да се считат за приблизителна оценка на броя на случаите на участие, а не на индивидуалните участници.
    Top