Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013XC0808(05)

    Публикация на заявление съгласно член 50, параграф 2, буква а) от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета относно схемите за качество на селскостопанските продукти и храни

    OB C 229, 8.8.2013, p. 43–46 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
    OB C 229, 8.8.2013, p. 17–20 (HR)

    8.8.2013   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 229/43


    Публикация на заявление съгласно член 50, параграф 2, буква а) от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета относно схемите за качество на селскостопанските продукти и храни

    2013/C 229/11

    Настоящата публикация предоставя право на възражение срещу заявлението в съответствие с член 51 от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета (1).

    ЕДИНЕН ДОКУМЕНТ

    РЕГЛАМЕНТ (ЕО) № 510/2006 НА СЪВЕТА

    относно закрилата на географски указания и наименования за произход на земеделски продукти и храни  (2)

    „ANTEP BAKLAVASI“/„GAZİANTEP BAKLAVASI“

    ЕО №: TR-PGI-0005-0781-10.07.2009

    ЗГУ ( Х ) ЗНП ( )

    1.   Наименование

    „Antep Baklavası“/„Gaziantep Baklavası“

    2.   Държава-членка или трета държава

    Турция

    3.   Описание на земеделския продукт или храна

    3.1.   Вид продукт

    Клас 2.4.

    Хляб, хлебни изделия, сладкарски и захарни изделия, бисквити и други печива

    3.2.   Описание на продукта, за който се отнася наименованието от точка 1

    „Аntep baklavası“/„Gaziantep baklavası“ е сладко тестено ястие, приготвено от няколко пласта фини кори и плънка, състояща се от крем с грис и шамфъстък от Антеп, подсладено със сироп.

    В зависимост от търговския вид (суха или свежа баклава) средният процент на основните суровини трябва да бъде следният (с ± 3 % отклонение):

     

    Нормална (свежа)

    Суха

    Тесто

    25 %

    30 %

    Шамфъстък от Антеп (Antep fıstığı)

    10—11 %

    10—11 %

    Крем с грис

    12—13 %

    Обикновено масло

    15—20 %

    20—25 %

    Сироп

    35—36 %

    35—36 %

    Разликата между сухата и свежата баклава е в това, че първата не включва крем с грис.

    Характеристика на „Antep Baklavası“/„Gaziantep Baklavası“:

     

    Аромат: дължи се на употребата на шамфъстък от Антеп (Аntep fıstığı) и обикновено масло;

     

    Цвят: повърхността на „Аntep baklavası“/„Gaziantep baklavası“ е златистожълта, докато долната част е тъмнозелена поради шамфъстъка от Антеп (Аntep fıstığı);

     

    Консистенция: горната част е леко хрупкава поради корите, а долната е сироповидна;

     

    Форма: Продуктът следва да бъде разрязан на парчета преди печене. Парчетата може да имат различни форми, но са предимно равномерни, къси правоъгълници, ромбове, триъгълници или квадрати или имат форма на парче от торта (дълги триъгълни парчета от центъра към периферията на кръгла тава).

    3.3.   Суровини (само за преработени продукти )

    Съставки на „Antep Baklavası“/„Gaziantep Baklavası“:

    шамфъстък от Антеп (antep fıstığı): Използването на шамфъстък от Антеп е задължително за „Аntep baklavası“/„Gaziantep baklavası“. Шамфъстъкът от Антеп, който произхожда от провинция Газиантеп, е регистриран земеделски продукт в Турция. Той е тъмнозелен и много ароматен. Според спецификациите на продукта съществуват пет вида; шамфъстъкът е с продълговата, овална или кръгла форма и тъмнозелен цвят. Съдържанието му на протеини е между 21,77 % и 23,77 %, а съдържанието на мазнини — между 56,27 % и 59,89 %. Шамфъстъкът от Антеп може да бъде грубо или ситно начукан,

    обикновено масло: 99,9 % чисто масло, произведено от мляко, безсолно и без други добавки,

    крем с грес (използва се само за „нормална“ (свежа) баклава): млякото се кипва при температура 105—108 °С и се добавя грисът (100 g грис на 1 kg мляко). Сместа се нагрява до 100 °С, докато се втвърди, и после се оставя да се охлади,

    брашно: от твърда пшеница,

    нишесте: пшеничено нишесте,

    сироп: направен от захар или подсладители (за диабетици). Към 1 kg смес от баклава се добавят почти 350—360 g сироп. Мед не трябва да бъде използван,

    яйца: три яйца на 1 kg брашно (за приготвяне на тестото),

    сол: 10 g каменна сол на 1 kg брашно (за приготвяне на тестото).

    3.4.   Фураж (само за продукти от животински произход)

    3.5.   Специфични етапи на производство, които трябва да бъдат извършени в определения географски район

    Приготвяне на тестото, пълненето на баклавата и изпичането.

    3.6.   Специфични правила за рязане, настъргване, опаковане и др.

    „Аntep baklavası“/„Gaziantep baklavası“ могат да се продават на тегло или на порции в кутии или кашони. За амбалаж може да се използват картонени кутии, но вътрешните им страни трябва да бъдат покрити със станиол или подобен водонепропусклив материал. В кутията може да се сложи бележка със предложение за поднасяне „isıtarak Servis yapınız“ („поднася се топло“).

    3.7.   Специфични правила за етикетиране

    Когато баклавата „Аntep baklavası“/„Gaziantep baklavası“ се продава в сух вид, терминът kuru („сухо“) трябва да фигурира върху опаковката.

    На предната видима страна на опаковката трябва да са поставени етикети с абревиатурата „PGI“ („ЗГУ“) и наименованието „Аntep baklavası“ или „Gaziantep baklavası“, както и следното лого:

    Image

    4.   Кратко определение на географския район

    Районът на производство обхваща цялата провинция Газиантеп в югоизточен Анадол. Провинцията граничи на юг със Сирия, на изток — с Вirecik и Нalfeti, на североизток — с Аdiyaman, на север с Кahramanmaras, на запад — с Оsmaniye и на югозапад — с Hatay.

    5.   Връзка с географския район

    5.1.   Специфична характеристика на географския район

    Провинция Газиантеп е центърът на отглеждане на шамфъстъка в Турция. В Турция шамфъстъкът се нарича antep fıstığı („шамфъстък от Антеп“), тъй като турската дума за „шамфъстък“ произлиза от името на град Газиантеп.

    Продукти от шамфъстък от Антеп се произвеждат и консумират в Газиантеп от векове.

    Опит в занаята:

    Омесването на тестото, разточването му на тънки кори, поръсването на корите с нишесте, разстилането на корите в тавата, намазването на крема, поръсването на шамфъстъка, нарязването на баклавата на равни парчета, поливането с обикновено масло, печенето и сиропирането — всичко това изисква много сръчност и умения. „Аntep baklavası“/„Gaziantep baklavası“ следва да се приготвят и пекат от занаятчии-сладкари, които са придобили тези умения в района на Газиантеп.

    5.2.   Специфична характеристика на продукта

    Баклавата „Аntep baklavası“/„Gaziantep baklavası“ се различава от другите видове баклава по светлия си златистожълт цвят, консистенцията и структурата си, както и по тъмнозеления цвят на долната си част. Основната разлика обаче се състои във вкуса и аромата на шамфъстъка от Антеп и обикновеното масло.

    Приготвянето на „Аntep baklavası“/„Gaziantep baklavası“ изисква значителни умения.

    Репутацията на „Аntep baklavası“/„Gaziantep baklavası“ се основава на съчетанието на богатството на съставките и ръчното приготвяне от опитни сладкари-специалисти. Преди консумирането преобладава ароматът от чисто масло. Добре приготвена баклава се топи в устата. Това са най-важните специфични характеристики на „Аntep baklavası“/„Gaziantep baklavası“.

    5.3.   Причинно-следствена връзка между географския район и качеството или характеристиките на продукта (за ЗНП) или между географския район и специфичното качество, репутацията или друга характеристика на продукта (за ЗГУ)

    Баклавата „Аntep baklavası“/„Gaziantep baklavası“ от Газиантеп се цени още от ХIХ в. поради особения метод на производство, специалните характеристики на съставките и ръчното приготвяне от опитни сладкари-специалисти. Няколко поколения от прочути семейства произвеждат още от седемдесетте години на ХIХ в. по традиционен метод баклава „Аntep baklavası“/„Gaziantep baklavası“.

    Най-важната суровина е шамфъстъкът от Антеп (Аntep fıstığı), регистриран земеделски продукт в Турция. Интензивният му вкус и аромат се запазват в крайния продукт и придават тъмнозеления цвят на долната част на „Аntep baklavası“/„Gaziantep baklavası“.

    Баклавата „Аntep baklavası“/„Gaziantep baklavası“ фигурира в книги за Газиантеп и турски готварски книги, както и в брошури на Министерството на културата и туризма за Газиантеп.

    В книгата Gaziantep folklorundan notlar (Записки от фолклора на Газиантеп), написана през 1959 г. от Сemil Cahit Güzelbey, изследовател-етнолог от Газиантеп, се отбелязва (на стр. 86), че „производителите на баклава използват шамфъстък“. В тази книга се разказва и историята на пътуване на турския министър на здравеопазването в Газиантеп (стр. 87). След вечерята, на която са били сервирани супа с шамфъстък, ориз с шамфъстък, баклава с шамфъстък и накрая сладолед с шамфъстък, той шеговито е попитал: „Може ли да ми донесете чаша вода без шамфъстък?“.

    В издание от 2001 г. на пътеводителя Frommer’s Turkey (Lynn A. Levine, 2001 г.; John Wiley & Sons) пише, че „Газиантеп е известен най-вече с превъзходната си баклава. Предвид това, че в града има над 500 пекарни за баклави, кулинарна обиколка на града е задължително мероприятие, особено по време на събирането на реколтата на шамфъстък през септември“.

    И в готварската книга Cooking the Turkish Way (Кari Cornell, 2004 г.) се споменава на стр. 14, че „град Газиантеп в източен Анадол е известен със своя шамфъстък и сиропираната си баклава“.

    Препратка към публикуваната спецификация

    (член 5, параграф 7 от Регламент (ЕО) № 510/2006 (3)

    Турската администрация е започнала националната процедура за възражение с публикуването на заявлението за регистрация за признаване на ЗГУ „Аntep baklavası“/„Gaziantep baklavası“ в Държавен вестник на Република Турция, бр. 26505 от 27 април 2007 година.

    Консолидираният текст на спецификацията на продукта е публикуван на интернет страницата на турския патентен институт:

    http://www.turkpatent.gov.tr/portal/default_en.jsp?sayfa=172 (щракнете върху „Antep Baklavası“/„Gaziantep Baklavası“).


    (1)  ОВ L 343, 14.12.2012 г., стр. 1.

    (2)  Заменен с Регламент (ЕС) № 1151/2012.

    (3)  Виж бележка под линия на стр. 2.


    Top