Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 42018Y1218(01)

    Резолюция на Съвета на Европейския съюз и на представителите на правителствата на държавите членки, заседаващи в рамките на Съвета, относно рамка за европейско сътрудничество по въпросите на младежта: стратегия на Европейския съюз за младежта за периода 2019—2027 г.

    ST/14944/2018/INIT

    OB C 456, 18.12.2018, p. 1–22 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    18.12.2018   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 456/1


    Резолюция на Съвета на Европейския съюз и на представителите на правителствата на държавите членки, заседаващи в рамките на Съвета, относно рамка за европейско сътрудничество по въпросите на младежта:

    стратегия на Европейския съюз за младежта за периода 2019—2027 г.

    (2018/C 456/01)

    СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ и представителите на правителствата на държавите членки, заседаващи в рамките на Съвета,

    КАТО ОТЧИТАТ сътрудничеството в областта на политиката на ЕС за младежта до 2019 г. От 2002 г. насам (1) ЕС осъществява специално сътрудничество в рамките на политиката си за младежта въз основа на принципите на активното участие и равния достъп до възможности, във взаимодействие с други политики, насочени към младите хора, като образованието, обучението и заетостта. Сътрудничеството подтикна към промени в политиката и законодателството в държавите членки и допринесе за изграждането на капацитет на младежките организации.

    КАТО ПРИПОМНЯТ, че тъй като целта на настоящата резолюция е да се създаде стратегия на ЕС за младежта, която да е в състояние да отговори на предизвикателствата, пред които са изправени младите хора в цяла Европа, да предостави за тях обща и съгласувана реакция на ЕС и да допълни усилията и инициативите на държавите в това отношение, тази цел може да бъде постигната по-успешно на равнище ЕС, отколкото само от държавите членки. Ето защо за постигането на тази цел Съветът може да приема инициативи в съответствие с принципа на субсидиарност, уреден в член 5 от Договора за Европейския съюз. В съответствие с принципа на пропорционалност, уреден в същия член, настоящата резолюция не надхвърля необходимото за постигане на тази цел.

    ОТЧИТАТ, че

    1.   Младите хора имат специфична роля в обществото и са изправени пред специфични предизвикателства

    Младите хора силно желаят да поемат контрола над своя живот, да общуват с другите и да ги подкрепят. При поемането на контрола те изживяват няколко типични прехода в личния си живот и среда, от образование до работа, самостоятелен живот, партньорства или започване на семеен живот. Много от тях се сблъскват с несигурност за своето бъдеще в резултат на глобализацията и изменението на климата, технологичните промени, демографските и социално-икономическите тенденции, популизма, дискриминацията, социалното изключване и фалшивите новини с все още неизвестни последствия върху работните места, уменията или начина, по който функционират нашите демократични общества.

    Следва да се отдели специално внимание на младите хора, за които съществува риск от маргинализация въз основа на потенциални източници на дискриминация, например техния етнически произход, пол, сексуална ориентация, увреждане, религия, убеждения или политически възгледи.

    Социално-икономическото изключване и изключването от демократическия процес вървят ръка за ръка (2). Младите хора, борещи се с неблагоприятни условия, обикновено са по-слабо активни граждани и имат по-малко доверие в институциите. Европа не може да си позволи пропиляване на таланти, социално изключване или неангажираност сред нейната младеж. Младите хора следва не само да бъдат архитекти на собствения си живот, но и да допринасят за положителната промяна в обществото. За да може младежите да извлекат пълните ползи от действията на ЕС, тези действия трябва да отразяват техните стремежи, творчески заряд и таланти и да отговарят на нуждите им. От своя страна младите хора допринасят положително за постигане на амбициите на ЕС: според доклада на ЕС за младежта (3) това поколение е най-добре образованото от всякога и притежава специални умения за използване на информационните и комуникационните технологии и социалните мрежи.

    2.   Необходима е стратегия на Европейския съюз за младежта за периода 2019—2027 г.

    Въз основа на опита и решенията във връзка със сътрудничеството в областта на младежта през последните години (4) стратегията на Европейския съюз за младежта за периода 2019—2027 г. има за цел да се справи със съществуващите и предстоящите предизвикателства, пред които са изправени младите хора в цяла Европа. Стратегията на ЕС за младежта предоставя рамка от цели, принципи, приоритети, основни области и мерки за сътрудничество в областта на политиката за младежта за всички заинтересовани страни, при надлежно отчитане на съответните им компетентности и принципа на субсидиарност.

    Сред съответните заинтересовани страни са, наред с другото, държавите — членки на ЕС, съответните институции на Европейския съюз и други международни организации, като Съвета на Европа, местните и регионалните органи, младежките съвети, младежките организации, организациите, работещи с младите хора, младежките работници, изследователите по въпросите на младежта и участниците в гражданското общество, както и структурите на програмите „Еразъм+“ и Европейския корпус за солидарност и техните програми приемници.

    Чрез приобщаване и овластяване на всички млади хора политиката за младежта може да допринесе за успешното осъществяване на визията за континент, в който младите хора могат да се възползват от възможностите и да са съпричастни към европейските ценности.

    3.   Европейските цели за младежта предлагат визия за Европа

    В хода на 6-ия цикъл на структурирания диалог под наслов „Младежта в Европа — какво предстои?“ политическите фактори, младите хора и изследователите заедно и чрез консултации в рамките на целия ЕС събраха теми от значение за младите хора и ги групираха в 11 области. В резултат на този отворен за участие процес, който включи млади хора от цяла Европа, бяха създадени 11-те европейски цели за младежта. Те отразяват възгледите на европейската младеж и представляват визията на активните участници в структурния диалог.

    Тези цели свидетелстват за силното желание на много млади европейци да участват в определянето на посоката, в която следва да се развива европейското сътрудничество в областта на младежта. Стратегията на ЕС за младежта следва да допринася за осъществяването на тази визия на младите хора чрез мобилизиране на инструменти на политиката на равнище ЕС, както и действия на национално, регионално и местно равнище от страна на всички заинтересовани страни.

    Европейските цели за младежта, които изразяват неподправения глас на участниците, са подробно представени в приложение 3, за да послужат като вдъхновение и да дадат насоки за ЕС, неговите държави членки и съответните заинтересовани страни и органи на държавите членки, при пълно зачитане на принципа на субсидиарност, националната компетентност и свободата на сдружаване.

    ПРИВЕТСТВАТ

    Съобщението на Комисията, озаглавено „Ангажиране, свързване и овластяване на младите хора: нова стратегия на ЕС за младежта“ от 22 май 2018 г. (5)

    СЪОТВЕТНО ПРИЕМАТ, че

    1.   Общи цели

    Чрез сътрудничеството в ЕС по въпросите на младежта следва да се извлече максимално възможното от потенциала на политиката за младежта. Това сътрудничество насърчава участието на младите хора в демократичния живот в съответствие с член 165 от Договора за функционирането на ЕС. То подпомага и социалното и гражданското участие и има за цел да гарантира, че всички млади хора разполагат с необходимите ресурси, за да участват в обществения живот.

    През следващите години стремежите в рамките на стратегията ще бъдат:

    Да се дава възможност на младите хора да бъдат архитекти на собствения си живот, да се подпомага тяхното личностно развитие и постигане на автономност, да им се позволи да изграждат своята устойчивост и да се подсигуряват с умения за живота, за да се справят с променящия се свят.

    Да се насърчават младите хора и да им се предоставят необходимите средства да бъдат активни граждани, носители на солидарност и положителна промяна, вдъхновявани от ценностите на ЕС и европейската идентичност.

    Да се подобряват решенията в областта на политиката по отношение на тяхното въздействие върху младите хора във всички сектори, по-специално заетостта, образованието, здравеопазването и социалното приобщаване.

    Да се допринася за изкореняването на бедността сред младежите и всички форми на дискриминация, както и да се насърчава социалното приобщаване на младите хора.

    2.   Ръководни принципи

    Политиката на ЕС за младежта и всички действия, предприети в рамките на стратегията на Европейския съюз за младежта за периода 2019—2027 г., следва да бъдат здраво обвързани с международната система за правата на човека. Във всички политики и дейности, засягащи младите хора, следва да се прилагат следните принципи:

    А.

    Равенство и недискриминация: борба с всички форми на дискриминацията и насърчаване на равенството между половете, като се отчита, че младите хора са изложени на риск от множество форми на дискриминация, включително дискриминация, основана на възраст, и като се спазват принципите, признати, наред с другото, в членове 21 и 23 от Харта на основните права на Европейския съюз.

    Б.

    Приобщаване: като се отбелязва, че младите хора не са хомогенна група и следователно имат различни потребности, произход, житейски ситуации и интереси, стратегията на ЕС за младежта следва да насърчава дейности и политики, които приобщават всички млади хора, по-специално онези, които разполагат с по-малко възможности, и/или онези, чието мнение може да бъде пренебрегнато.

    В.

    Участие: като се отчита, че всички млади хора са ресурс за обществото, всички политики и дейности, свързани с младите хора, следва да подкрепят правото на младите хора да участват в разработването, изпълнението и проследяването на политиките, които ги засягат, чрез пълноценното участие на младите хора и младежите организации. В този контекст политиките следва да се изграждат, като се отчитат промените, произтичащи от цифровата комуникация, която оказва влияние върху демократичното и гражданското участие.

    Г.

    Глобално, европейско, национално, регионално и местно измерение: за да се осигури устойчиво въздействие върху младите хора, е важно политиката на ЕС за младежта да се изпълнява, като се имат предвид взаимовръзките с регионалното и местното равнище, както и дейностите да се провеждат в подкрепа на политиките за младежта на най-ниско равнище. В същото време когато се разглеждат глобални проблеми, следва да се отчита мнението на младите хора.

    Д.

    Двоен подход: Политиките, които имат за цел подобряване на живота на младите хора, никога не могат да бъдат ограничени само до младежката област. Поради това двойният подход, договорен в предходната рамка за сътрудничество за периода 2010—2018 г., все още е крайно необходим, тъй като цели да даде отговор на въпросите, свързани с младежта, от една страна чрез интегриране на инициативи в различни области на политиката и от друга страна чрез конкретни инициативи в младежкия сектор.

    ОСВЕН ТОВА ИЗРАЗЯВАТ СЪГЛАСИЕ относно

    1.   Работа по ефективно, фокусирано и съвместно изпълнение в отделните сектори и между тях

    Животът на младите хора се оформя чрез политики, които се основават на различни области на политиката и имат различни нива на изпълнение. Следователно единствено чрез включването на младежта като приоритет в различните области на политиката може да се гарантира, че специфичните нужди на младите хора или последиците за тях са взети под внимание в предвидените политики или програми. Например на равнище ЕС като основа следва да продължи да се прилага междусекторен подход. Освен това интегрирането на младежта може да бъде ефективно само когато то също така гарантира на младите хора, че гласът им ще бъде чут във всички възможни области на политиката, които ги засягат.

    Междусекторното сътрудничество следва да се укрепи на всички нива на вземане на решения, като се търсят полезни взаимодействия и допълняемост между действията и се включва по-сериозно участие на младежта.

    2.   Намиране на отговор на основни въпроси, свързани с младежкия сектор: Ангажиране. Свързване. Овластяване.

    а.   Ангажиране

    Осигуряването на начини за ангажиране на младите хора не само в ежедневието им, но и в демократичния живот, е от жизненоважно значение за функциониращата демокрация и за обществото като цяло. От особено значение е да се акцентира върху участието на младите хора, тъй като всяко решение, взето днес, ще има най-дългосрочно въздействие върху сегашното поколение млади хора. Освен това възрастовата група на младите хора е по-слабо представена в политическите органи и разполага с по-малко възможности да оказва влияние и да участва в процесите на вземане на решения в сравнение с други възрастови групи. Стратегията на ЕС за младежта цели да се постигне значимо гражданско, икономическо, социално, културно и политическо участие на младите хора.

    Поради това ангажирането на младите хора трябва да бъде крайъгълен камък на бъдещото сътрудничество в областта на политиката на ЕС за младежта. Това също така означава, че младите хора трябва да могат да изразяват мнението си при разработването, изпълнението и оценката на политиките, които ги засягат, например стратегията на ЕС за младежта, както и националните стратегии за младежта. С цел постигане на възможно най-голяма степен на приобщаване и адаптиране към съществуващите и предстоящите предизвикателства от съществено значение е проучването на нови и алтернативни форми на участие.

    ПРИКАНВАТ ДЪРЖАВИТЕ ЧЛЕНКИ И ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ, в рамките на съответните им области на компетентност:

    Да насърчават и утвърждават приобщаващото демократично участие на всички млади хора в обществото и в демократичните процеси.

    Активно да ангажират младите хора, младежките организации и други организатори на младежката работа при разработването, изпълнението и оценката на политиките, засягащи живота на младите хора на местно, регионално, национално и европейско равнище.

    Да подкрепят създаването и развитието на младежки представителства на местно, регионално и национално равнище, като се отчитат правото на младите хора да участват и да се самоорганизират, признаването на представителните младежки структури и тяхното включване в работата на местните, регионалните, националните и европейските органи.

    Да подкрепят и предоставят информация за диалога по въпросите на младежта в ЕС (6), за да се включи разнообразието от мнения на младите хора в процесите на вземане на решения на всички равнища и да се насърчи развитието на граждански компетентности чрез стратегии за гражданско образование и обучение.

    Да подкрепят и развиват възможностите, свързани с принципа „да се научим да участваме“, като повишават интереса към приобщаващите действия и като помагат на младите хора да се подготвят за участие.

    Да проучват и насърчават използването на иновативни и алтернативни форми на демократично участие, например инструменти за цифрова демокрация, и да улесняват достъпа с цел подпомагане на участието на младежите в демократичния живот и ангажиране на младите хора по приобщаващ начин, като същевременно се има предвид, че някои млади хора нямат достъп до интернет и цифрови технологии или нямат умения да ги използват.

    б.   Свързване

    Все повече се увеличава свързаността на младите хора в Европа. Връзките, отношенията и обменът на опит са основно предимство за солидарността и бъдещото развитие на Европейския съюз. Тази свързаност се насърчава най-ефективно чрез различни форми на мобилност.

    Поради това възможностите за обмен на опит, сътрудничество, културно и гражданско действие в европейски контекст трябва да бъдат достъпни за всички млади хора. Това им позволява да развиват и укрепват личните, социални и граждански компетентности, да развиват критично и творческо мислене, да подобряват пригодността за заетост и да се превръщат в активни европейски граждани. Младежките обмени и проекти в рамките на „Еразъм+“, Европейския корпус за солидарност и техните програми приемници са източници на междукултурно обучение и овластяване, особено за младите хора с по-малко възможности.

    Сътрудничеството в ЕС по въпросите на младежта следва да стои в основата на тези възможности за младите хора. То следва да се възползва от програми на ЕС като „Еразъм+“ и Европейския корпус за солидарност и техните програми приемници с цел повишаване на знанията за младите хора и техните стремежи и укрепване на сътрудничеството в областта на политиките и изграждането на общности.

    Стратегията на ЕС за младежта следва освен това да насърчава свързаността на младите хора в ЕС и страните кандидатки, партньорите от Източното партньорство и Западните Балкани (7), както и с други трети държави, с които ЕС има споразумения за асоцииране или сътрудничество, според случая, с помощта на ЕС чрез съответните програми на ЕС за финансиране.

    ПРИКАНВАТ ДЪРЖАВИТЕ ЧЛЕНКИ И ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ, в рамките на съответните им области на компетентност:

    Да осигуряват достъп за всички млади хора, както и за младежките работници, до възможности за трансгранична мобилност, включително доброволческа дейност в сектора на гражданското общество, чрез премахване на пречките и прилагане на мерки за подкрепа, като се обърне специално внимание на младите хора с по-малко възможности.

    Да насърчават ангажираността на младите хора по отношение на солидарността, като утвърждават схемите за подпомагане, и да търсят взаимно допълване и полезни взаимодействия между инструментите на ЕС за финансиране и националните, регионалните и местните схеми.

    Активно да ангажират младите хора и младежките организации при разработването, изпълнението и оценката на съответните програми на ЕС за финансиране.

    Да обменят най-добри практики и да продължат да работят по ефективни системи за валидиране и признаване на уменията и компетентностите, придобити чрез неформално и информално учене, включително дейности за солидарност и доброволчески дейности, като продължава да се изпълнява Препоръката на Съвета от 2012 г. относно валидирането на неформалното и самостоятелното учене.

    в.   Овластяване

    Овластяването на младите хора означава те да бъдат насърчавани да поемат отговорност за собствения си живот. За това се изискват необходимите ресурси, инструменти и среда, в която се наблюдава готовност да се обърне подходящото внимание на гласа на младите хора. Днес младите хора в цяла Европа са изправени пред различни предизвикателства, например затруднен достъп до социалните им права, социално изключване и дискриминация, както и заплахи, произтичащи от фалшиви новини и пропаганда.

    За да се отговори на тези предизвикателства и следователно да се даде възможност за истинско овластяване на младежта, е необходима съвместна работа по политики, които се занимават със специфичното положение на младите хора и вследствие на това подобряват живота им в ЕС.

    В този контекст младежката работа във всичките ѝ форми може да послужи като катализатор за овластяването: Младежката работа носи единствени по рода си ползи за младите хора при прехода им към зряла възраст (8), като им предлага сигурна среда за придобиване на самоувереност и учене по неформален начин. За младежката работа се знае, че осигурява на младите хора ключови личностни, професионални и предприемачески компетентности и умения, например работа в екип, лидерски качества, междукулурни компетентности, управление на проекти, решаване на проблеми и критично мислене. В някои случаи тя е мостът към образование, обучение или работа и така предотвратява изключването.

    За да се извлекат ползите от това, е необходимо по-голямо признание за неформалното и информалното учене чрез младежката работа, която е особено полезна за хората с ограничени формални квалификации като начин за подобряване на пригодността за заетост. Признанието може да бъде подобрено чрез по-системно използване на качествени инструменти.

    ПРИКАНВАТ ДЪРЖАВИТЕ ЧЛЕНКИ И ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ, в рамките на съответните им области на компетентност:

    Да разработят и изпълнят европейска програма за младежка работа с цел постигане на качество, новаторство и признание на младежката работа. За разгръщането на пълния потенциал е необходимо да се включи експертният опит на младежките представителства, младежките организации, младежките работници и изследователи. Следва да се насърчи по-нататъшното взаимодействие с работата на Съвета на Европа в тази област.

    Да подпомагат развитието на качествена младежка работа на местно, регионално, национално и европейско равнище, включително разработването на политики в тази област, обучението на младежки работници, създаването на правни рамки и разпределянето на достатъчно ресурси.

    Да подкрепят младежките дейности на всички равнища, включително на най-ниското, и да признаят, че младежките организации осигуряват развитие на компетентностите и социално приобщаване чрез младежката работа и дейностите за неформално образование, като същевременно се зачитат националните, регионалните и местните дейности в тази област.

    Да създават и да продължат да развиват, когато и където е възможно, леснодостъпни младежки центрове за контакт, които предлагат широк спектър от услуги и/или предоставят информация, включително финансово ориентиране, насоки и подкрепа във връзка с кариерата, здравеопазването и взаимоотношенията, както и възможности в областта на образованието, културата и заетостта.

    ВЪВ ВРЪЗКА С ТОВА ПРИКАНВАТ ДЪРЖАВИТЕ ЧЛЕНКИ И ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ, В РАМКИТЕ НА СЪОТВЕТНИТЕ ИМ ОБЛАСТИ НА КОМПЕТЕНТНОСТ:

    3.   Да си сътрудничат въз основа на инструменти и управление

    За ефективното изпълнение на стратегията на ЕС за младежта в целия ЕС и в държавите членки са необходими конкретни инструменти. Следните мерки ще бъдат използвани за постигане на целите на стратегията на ЕС за младежта, по целесъобразност на местно, регионално, национално, европейско и световно равнище:

    а.

    Основано на факти създаване на политики и натрупване на знания за младежта: Политиката на ЕС за младежта следва да се основава на факти и да e обвързана с реалните потребности и положението на младите хора. Това изисква непрекъснато проучване, развитие на знанията и информационни дейности, насочени към младите хора и младежките организации. Събирането на категоризирани данни за младите хора е от особено значение за поощряване на разбирането на нуждите на различните групи млади хора, особено на тези с по-малко възможности. Основаното на факти създаване на политики следва да се осъществява с подкрепата на Youth Wiki, младежки научноизследователски мрежи, сътрудничество с международни организации, например Съвета на Европа, ОИСР и други органи, включително младежки организации.

    б.

    Взаимно обучение и разпространение: Взаимното обучение между държавите членки, Европейската комисия и съответните заинтересовани страни следва да бъде инструмент за подобряване на политиката за младежта по отношение както на основни, така и на междусекторни области. Експертни групи ще продължат да разработват насоки на политиката и практически инструменти и да споделят добри практики; тази стратегия ще предлага нови инструменти за взаимно обучение, например партньорски проверки и партньорски консултации, форуми на високо равнище, анализи и проучвания, в съответствие с приоритетите на стратегията на ЕС за младежта като цяло и в рамките на тригодишните работни планове. Чрез нея ще бъде преследван по-систематичен подход към качествена информация за младежта, разяснителни дейности и разпространение, като за основа се използват съществуващи нейни мрежи.

    в.

    Управление чрез участие: За да бъдат признати младите хора като експерти на собствения си живот, е от решаващо значение да се гарантира, че младите хора и техните представителни организации са включени в различните етапи на изпълнение на стратегията на ЕС за младежта. Участието увеличава видимостта на младите хора и техните опасения, но освен това повишава видимостта и на политическите фактори в политиката за младежта в очите на младите хора. Участието цели и повишаване на легитимността и признаване на политиките за младежта. С цел да се изгради основа за редовен граждански диалог, да се отреди по-голяма роля на заинтересованите страни при координирането на изпълнението на стратегията, да се предоставят възможности за обмен на информация за дейностите и резултатите, платформата на стратегията на ЕС за младежта ще има за цел да улесни управлението чрез участие и координацията на изпълнението на стратегията. Комисията се приканва да организира специални срещи, за да обедини, по целесъобразност, представители на институциите на ЕС, държавите членки, националните агенции на „Еразъм+“ и Европейския корпус за солидарност, младежките организации и други заинтересовани страни, както и местните и регионалните органи.

    г.

    Мобилизиране на програмите и фондовете на ЕС: Чрез стратегията ще се насърчава ефективното използване на програмите и фондовете на ЕС, като „Еразъм+“, Европейския корпус за солидарност, европейските структурни и инвестиционни фондове, „Хоризонт 2020“, в т.ч. действията „Мария Склодовска-Кюри“, „Творческа Европа“ и техните програми приемници. Държавите членки се приканват да проучат възможностите за полезни взаимодействия между източниците на финансиране на равнището на ЕС и на национално, регионално и местно равнище.

    д.

    Мониторинг на финансирането от ЕС: Прозрачността на действията на ЕС за младите хора следва да включва мониторинг на разходите на ЕС за младежта, като по целесъобразност се използват съществуващи механизми.

    е.

    Предоставяне на информация за стратегията на ЕС за младежта: Като се имат предвид различните заинтересовани страни, участващи в разработването на политиките за младите хора, е важно да се съобщят целта и съдържанието на стратегията на ЕС за младежта по изчерпателен начин и като се използва подходящ за младите хора език. Стратегията на ЕС за младежта, заедно с европейските цели за младежта, може да предостави насоки за лицата, които са тясно ангажирани с оформянето на политиката за младежта, както и за участници извън тази област, като изгражда ново положително послание във връзка с политиката на ЕС за младежта и младежката работа в Европа.

    ж.

    Инструмент за планиране на бъдещите национални дейности (9): Инструментът за планиране на бъдещите национални дейности има за цел да даде възможност на държавите членки на доброволен принцип да споделят приоритетите си в съответствие със стратегията на ЕС за младежта. Целта е да се повиши прозрачността при изпълнението на политиките за младежта на регионално и национално равнище и на равнище ЕС. Това следва да спомогне за установяването на подходящи партньори за дейности за взаимно обучение, отговарящи на индивидуалните потребности на държавите членки. За да се избегне допълнителна административна тежест, инструментите за планиране на бъдещите национални дейности следва да се основават на съществуващи национални рамки за политика за младежта/национални младежки стратегии.

    з.

    Диалог по въпросите на младежта в ЕС (10): Въз основа на постиженията на структурирания диалог с младите хора и младежките организации ще бъде установен нов диалог по въпросите на младежта в ЕС с помощта на необходимите инструменти, с цел да се включат повече политически фактори и млади хора, особено онези, чието мнение не е чуто или които разполагат с по-малко възможности в процесите на вземане на решения и изпълнението на стратегията на ЕС за младежта, като се поощрява ангажираността им и политическото им участие с ЕС и обществото като цяло. Освен това следва да се улесни по-редовният обмен между националните работни групи за диалога по въпросите на младежта в ЕС с младите хора и Европейската комисия.

    и.

    Координатор на ЕС по въпросите на младежта: Съветът приветства намерението за създаване на координатор на ЕС по въпросите на младежта в рамките на Европейската комисия с цел укрепване на междусекторното сътрудничество, както и развитие и обмен на знания по въпросите на младежта в рамките на службите на Европейската комисия. Координаторът на ЕС по въпросите на младежта следва да работи съвместно с различни заинтересовани страни, за да се осигури съгласувана комуникация с младите хора.

    й.

    Информация и подкрепа за младежта: чрез адекватното предоставяне на всички равнища на качествени информационни услуги и платформи за младежта, включително Европейския портал за младежта, и с подкрепата на организации от цяла Европа, може да се насърчава равният достъп на младите хора до качествена информация за техните права и възможности, младежите услуги и програмите на ЕС за младите хора;

    к.

    Работен план на ЕС за младежта: Стратегията на ЕС за младежта ще се провежда в рамките на тригодишни работни периоди, обхващащи две тройки председателства. Приоритетите и действията за съответните работни периоди ще бъдат представяни в работните планове на ЕС за младежта. Съветът ще определя тези работни планове на ЕС заедно с Комисията, като започне с работен план за периода 2019—2021 г. (11) Плановете следва да се основават на ръководните принципи и приоритетите на тази стратегия, като разглеждат въпросите, свързани с младежта, в други състави на Съвета и техните подготвителни органи в съответните области на политиката.

    л.

    Мониторинг, докладване и оценка: С цел извършване на преглед и улесняване на напредъка на координацията на политиките, следва да се провежда периодичен мониторинг на постигнатия напредък. Следва да се определят добрите практики и свързаните с тях условия за прехвърляемост, за да се улесни взаимното обучение между държавите членки. Комисията ще докладва относно изпълнението на стратегията на ЕС за младежта на всеки три години въз основа, наред с другото, на информацията, предоставена от държавите членки и Youth Wiki. Youth Wiki ще продължи да предоставя информация за развитието на националните политики за младежта. На равнище ЕС младежките организации и други заинтересовани страни ще бъдат тясно ангажирани с наблюдението на напредъка чрез платформата на стратегията на ЕС. Таблото с показатели на ЕС за младежта може да се използва за наблюдение на цялостното положение на младите хора в държавите членки. Държавите членки и Европейската комисия се приканват да преразгледат таблото с показатели през първата година след приемането на стратегията на ЕС за младежта. Могат да бъдат установени количествени и качествени показатели и референтни показатели, съобразени с нуждите на участващите държави членки и сектори, като средство за съпоставяне на най-добрите практики и наблюдение на изпълнението на стратегията. От 2019 г. нататък ще бъде извършван преглед на политиката за финансираните от ЕС научноизследователски проекти, за да се изведат съответните констатации за областта на политиката за младежта.

    м.

    Междинен преглед: Съветът извършва междинен преглед на стратегията на ЕС за младежта въз основа на доклад за оценка, който следва да бъде представен от Комисията до 31 декември 2023 г. По целесъобразност Съветът ще преразгледа настоящата резолюция през 2024 г., за да я адаптира към евентуалните нови тенденции и потребности.


    (1)  Резолюция на Съвета относно подновена рамка по въпросите на младежта (2010—2018 г.)

    Резолюция на Съвета и на представителите на правителствата относно рамката за европейско сътрудничество по въпросите на младежта (27 юни 2002 г.)

    (2)  Eurofound — раздел за NEET: https://www.eurofound.europa.eu/topic/NEETs

    (3)  Док. 9264/18 ADD 2 — SWD(2018) 169 final част 1—7.

    (4)  Съобщение на Комисията „Инвестиране в младежта на Европа“ (COM(2016)940), Заключения на Съвета относно стратегическите перспективи за европейското сътрудничество по въпросите на младежта след 2018 г., май 2017 г.

    (5)  Док. 9264/18 + ADD 1—8 COM(2018) 269 final.

    (6)  За повече подробности вж. приложение 1 относно диалога по въпросите на младежта в ЕС

    (7)  https://ec.europa.eu/neighbourhood-enlargement/policy/eu-and-western-balkans_en

    (8)  Експертна група по темата „Принос на младежката работа и на неформалното и информалното учене за справяне с предизвикателствата пред младите хора, особено с прехода от образование към заетост“. http://ec.europa.eu/assets/eac/youth/library/reports/contribution-youth-work-summary_en.pdf

    (9)  За повече подробности вж. приложение 2 относно инструментите за планиране на бъдещите национални дейности

    (10)  За повече подробности вж. приложение 1 относно диалога по въпросите на младежта в ЕС

    (11)  За повече подробности вж. приложение 4 относно работния план за младежта за периода 2019—2021 г.


    ПРИЛОЖЕНИЕ 1

    относно диалога по въпросите на младежта в ЕС

    1.   Въведение

    „Диалог по въпросите на младежта в ЕС“ означава диалогът с младежите и младежките организации, който се осъществява с участието на лица, които определят политиката и вземат решенията, както и с експерти, изследователи и други заинтересовани страни от гражданското общество, когато това е целесъобразно. Той служи като средище за непрекъснато съвместно обмисляне и консултиране по приоритетите, изпълнението и следващите стъпки в рамките на европейското сътрудничество по въпросите на младежта (1).

    Диалогът по въпросите на младежта в ЕС е развитие на процеса на структуриран диалог, създаден с резолюцията относно обновената рамка за сътрудничество в областта на младежта (2010—2018 г.) и доразвит през следващите години, в съответствие с резултатите от непрекъснатия мониторинг и оценка (2).

    В резолюцията на Съвета относно бъдещото изграждане на структурирания диалог, приета през май 2017 г., се отправя призив към държавите членки и Комисията „да направят преглед на процеса и целите на структурирания диалог за европейското сътрудничество по въпросите на младежта в периода след 2018 г. и да обмислят иновативни и ефективни начини за насърчаване на смислен и конструктивен диалог и контакти с млади хора с разнообразен произход, младежки организации, изследователи по въпросите на младежта и лица, определящи политиките, включително заинтересовани страни от други имащи отношение сектори.“ (3)

    2.   Цели на диалога по въпросите на младежта в ЕС

    Диалогът по въпросите на младежта в ЕС следва да допринася за общите цели и да следва основните насоки на стратегията на ЕС за младежта, както е посочено в изложената по-горе резолюция.

    Специфичните цели на диалога по въпросите на младежта в ЕС са следните:

    а)

    насърчаване на участието на младите хора в демократичния живот в Европа в съответствие с член 165 от ДФЕС;

    б)

    насърчаване на равното участие на младите жени и мъже;

    в)

    включване на разнообразни мнения и осигуряване на възможност за всички млади хора да допринасят за оформянето на политиките;

    г)

    внасяне на положителна промяна в политиката за младежта на местно, регионално, национално и европейско равнище;

    д)

    укрепване на гражданските компетентности на младите хора и на чувството им за принадлежност към обществото и Европейския съюз.

    3.   Осъществяване на диалога по въпросите на младежта в ЕС

    Диалогът по въпросите на младежта в ЕС следва за предпочитане да се осъществява в рамките на 18-месечни работни цикли с един тематичен приоритет на цикъл, който да е тясно свързан с приоритетите на стратегията на ЕС за младежта и европейските цели за младежта, когато е уместно.

    Всеки цикъл следва да се основава на наученото от предходния цикъл. Непрекъснатото проследяване е от съществено значение за наблюдението на качеството на резултатите и всеобщото въздействие на целия процес. Процедурите за измерване на въздействието, качествени и/или количествени, следва да се провеждат във всички етапи на процеса от всички партньори, участващи на съответното ниво.

    Като следва посочените по-горе цели, диалогът по въпросите на младежта следва да се основава на подходи към участието на различните етапи:

    а)

    информация за възможностите за участие, както и за общата тема, която се предоставя от местно до европейско равнище;

    б)

    консултации, включително методи за онлайн и офлайн взаимодействие, както и основани на данни резултати от изследвания;

    в)

    пряк диалог между политическите фактори и младите хора въз основа на най-добрите практики в методологичните подходи, разработени досега в рамките на структурирания диалог, както и на непрекъснатите иновации в тази насока;

    г)

    трайно партньорство в управлението на процеса на национално и европейско равнище, включително партньорства със съответните сектори според темата на цикъла, когато е целесъобразно.

    4.   Управление на диалога по въпросите на младежта в ЕС

    Управлението на диалога по въпросите на младежта в ЕС следва да продължи да се основава на опита от миналото, като същевременно се стреми към по-ясен и по-опростен процес.

    За да се подпомогне осъществяването и управлението на диалога по въпросите на младежта в ЕС, могат да са от полза различи партньорства на различни равнища, например с младежки съвети, младежки организации и други заинтересовани страни в областта на младежта, както и с партньори от други сектори.

    Държавите членки се насърчават да дадат възможност за участие на младите хора във всички етапи на осъществяването на диалога по въпросите на младежта в ЕС, като наред с другото предоставят водеща роля в рамките на националната работна група на Националния младежки съвет.


    (1)  Док. 11865/18 Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета за създаване на „Еразъм+“ — програма на Съюза в областта на образованието, обучението, младежта и спорта, и за отмяна на Регламент (ЕС) № 1288/2913

    (2)  Док. 9264/18 ADD 1 Работен документ на службите на Комисията „Резултати на отворения метод за координация в областта на въпросите на младежта 2010—2018 г.“, придружаващ съобщението на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономическия и социален комитет и Комитета на регионите „Ангажиране, свързване и овластяване на младите хора: нова стратегия на ЕС за младежта“.

    (3)  Док. 9632/17 Резолюция на Съвета относно структурирания диалог и бъдещото изграждане на диалог с младите хора в контекста на политиките за европейско сътрудничество по въпросите на младежта в периода след 2018 г.


    ПРИЛОЖЕНИЕ 2

    относно планирането на бъдещите национални дейности

    За да се повиши прозрачността при изпълнението на политиките за младежта на регионално и национално равнище и на равнище ЕС, планирането на бъдещите национални дейности има за цел да даде възможност на държавите членки на доброволен принцип да споделят приоритетите си в съответствие със стратегията на ЕС за младежта.

    Политиките за младежта в държавите членки са сред най-важните инструменти за изпълнение на стратегията на ЕС за младежта. Често пъти те са консолидирани в национална стратегия за младежта или еквивалентен програмен документ, обхващащ политиката за младежта. Съдържанието на тези национални стратегии за младежта може да бъде от много съществено значение за останалите държави членки, като им позволи да създадат полезни взаимодействия, като благоприятства партньорското учене и способства за установяването и групирането на различните интереси и специфични потребности на държавите членки в областта на развитието на политиката за младежта.

    Събирането на информация относно бъдещите национални приоритети в сферата на младежта има следните цели:

    да се създаде база от знания за иницииране на евентуални двустранни или многостранни проекти и дейности в сферата на разработването на политики за младежта,

    да се предостави възможност на държавите членки да се ангажират стратегически с други държави членки с оглед на националните потребности и бъдещите стратегии,

    да се определят областите, подходящи за взаимно обучение между държавите членки,

    да се даде роля на националните и регионалните дейности в европейски план.

    При планирането на бъдещите национални дейности държавите членки биха могли:

    да посочат отговорните участници,

    да очертаят транспонирането на европейските приоритети в националния контекст, като ги обвържат с конкретни действия,

    да посочат по какъв начин планираните действия са свързани с националните и европейските програми за финансиране в сферата на младежта, като „Еразъм+“, Европейския корпус за солидарност, гаранцията за младежта и техните програми приемници в обхвата на многогодишната финансова рамка за периода 2021—2027 г.

    Планирането на бъдещите национални дейности следва в идеалния случай да се придържа към принципа за участие на младежта в разработването на политиките. Ангажирането на националните агенции за „Еразъм+“ и Европейския корпус за солидарност с този процес би могло също да бъде насърчено, наред със сътрудничеството с различни междусекторни участници.

    За да се максимизира потенциалът на взаимното обучение и полезните взаимодействия, следва да се предостави публичен достъп до планирането на бъдещите национални дейности.


    ПРИЛОЖЕНИЕ 3

    относно европейските цели за младежта

    Европейските цели за младежта (1) са резултат от 6-ия цикъл на структурирания диалог с млади хора, политически фактори, изследователи и други заинтересовани страни, който се проведе под наслов „Младежта в Европа – какво предстои?“. Целта на този цикъл беше да се събере информация за мнението на младите хора и заедно да се допринесе за разработването на стратегията на ЕС за младежта за периода 2019—2027 г.

    Европейските цели за младежта представят визия за Европа, която дава възможност на младите хора да реализират пълния си потенциал. Те набелязват междусекторни области, които засягат живота на младите хора, и посочват предизвикателствата, които трябва да се преодолеят.

    Първият етап от 6-ия цикъл на структурирания диалог беше насочен към творческото мислене и дефинирането на общо разбиране за темата на цикъла. Младите хора, заедно с политическите фактори, набелязаха теми от значение за изготвянето на политиките в сферата на младежта, които послужиха за основа на участващите изследователи във връзка с проектирането на общоевропейски консултации. По време на следващия етап на консултации младежи с различен произход от цяла Европа бяха ангажирани посредством целеви групи, проучвания и други методи. Въз основа на резултатите от тези консултации младежките делегати и политическите фактори формулираха заедно изброените по-долу 11 европейски цели за младежта, които получиха широка подкрепа от министрите по време на последвалия ориентационен дебат в рамките на заседанието на Съвета по въпросите на младежта. Последният етап от цикъла беше насочен към планирането на конкретни действия и проучването на възможни начини за реализиране на европейските цели за младежта.

    В рамките на своята компетентност държавите членки и Европейската комисия се приканват, наред с останалото, да почерпят вдъхновение от европейските цели за младежта и по целесъобразност да включат тази визия в свързаните с тази област политики и програми.

    При надлежно отчитане на принципа на субсидиарност европейските цели за младежта следва се разглеждат в съответствие с националното законодателство и условия и законодателството на Съюза. Европейските цели за младежта не са правно обвързващи цели

    Image

    #1 СВЪРЗВАНЕ НА ЕС С МЛАДЕЖТА

    Контекст: Все повече млади хора нямат доверие в ЕС, срещат трудности при разбирането на неговите принципи, ценности и функциониране. Демократичните дефицити в процесите на ЕС също бяха определени като една от причините за нарастващия евроскептицизъм сред младите хора.

    Обща цел: Да се насърчи чувството на младежта, че принадлежи към европейския проект, и да се изгради мост между ЕС и младите хора, за да се възвърне доверието и да се увеличи участието.

    Цели

    Да се гарантира ползотворно участие на младите хора и диалог на всички етапи от процеса на вземане на решения в ЕС, като се подобрят съществуващите механизми за участие и се създадат нови.

    Да се гарантира равен достъп до качествена, безпристрастна и лесна за разбиране от младите хора информация за начина, по който работи ЕС, как да се ангажират с него и какви възможности предлага.

    Да се въведе образование и да се повишат знанията за Европа и ЕС във формална и неформална среда.

    Да се гарантира справедливо представителство на всички държави членки в политическите и административните органи на ЕС в съответствие с принципа на равноправно гражданство.

    Да се увеличи бюджетът и въздействието на програмите на ЕС за младежта.

    Да се изгради доверието на младите хора в проекта ЕС, като се обърне внимание на демократичния дефицит, липсата на прозрачност и видимост.

    Да се институционализира оценката на благоприятната за млади хора среда, на въздействието и ефекта от политиките на ЕС.

    Image

    #2 РАВЕНСТВО МЕЖДУ ВСИЧКИ ПОЛОВЕ  (2)

    Контекст: Дискриминацията, основана на пола, все още засяга много млади хора, особено младите жени. Необходимо е да се осигурят равни възможности и достъп до права за младите хора от всички полове, включително младежите, които са небинарни и ЛГБТКИ +  (3).

    Обща цел: Да се гарантира равнопоставеност между всички полове във всички области на живота на младите хора.

    Цели

    Да се предприемат действия срещу дискриминацията и да се гарантират равни права за всички полове в културния, политическия и социално-икономическия живот.

    Да се постигне всеобща осведоменост за неравенството и дискриминацията, основани на пола, особено в медиите.

    Да се прекрати основаното на пола насилие чрез предприемането на ефективни действия срещу всичките му форми на проявление.

    Да се премахнат стереотипните роли на половете и да се приемат разнообразните полови идентичности в образователните системи, семейния живот, работното място и други области на живота.

    Да се прекрати основаната на пола структурна дискриминация на пазара на труда и да се гарантират равни права, достъп и възможности.

    Да се гарантира равно заплащане за еднакъв труд и равно разпределение на отговорностите на работното място.

    Да се гарантира равен достъп до формално и неформално образование, както и разработване на образователни системи въз основа на подходи, които са съобразени с аспектите на пола.

    Image

    #3 ПРИОБЩАВАЩИ ОБЩЕСТВА

    Контекст: Една трета от младите хора в Европа са изложени на риск от бедност и социално изключване. Много от тях нямат достъп до своите социални права. Много от тях продължават да се сблъскват с множество прояви на дискриминация, с предразсъдъци и престъпления от омраза. Новите миграционни явления породиха редица предизвикателства, засягащи социалната сфера и приобщаването. Ето защо е от решаващо значение да се работи за спазването на правата на всички млади хора в Европа, включително на тези, които са най-маргинализирани и изолирани.

    Обща цел: Да се създават условия и да се гарантира приобщаването на всички млади хора в обществото.

    Цели

    Да се осигури правна защита и да се прилагат международните правни инструменти за борба с всички видове дискриминация и език на омразата, като се отчита фактът, че младите хора са подложени на множество прояви на дискриминация.

    Да се активизира разпространението на информация сред маргинализираните млади хора, за да се гарантира, че те са наясно с пространствата, възможностите и опита, които са достъпни за тях.

    Да се гарантира, че всички маргинализирани млади хора имат равен достъп до формална и неформална учебна среда, като се работи по всички аспекти на приобщаването.

    Да се повиши капацитетът на преподавателите, които да работят с маргинализирани млади хора.

    Да се осигурят повече пространства, възможности, ресурси и програми за насърчаване на диалога и социалното сближаване и за борба с дискриминацията и сегрегацията.

    Да се повиши социалната подкрепа чрез прилагане на правото на работна заплата, справедливи условия на труд, универсален достъп до качествено здравеопазване и да се гарантира предприемането на специфични мерки за маргинализираните млади хора.

    Да се гарантира, че маргинализираните млади хора участват във всички процеси на вземане на решения и играят ключова роля, особено в процесите, които се отнасят до собствените им права, благополучие и интереси.

    Image

    #4 ИНФОРМАЦИЯ И КОНСТРУКТИВЕН ДИАЛОГ

    Контекст: Младите хора изпитват трудности да проверят точността и надеждността на информацията. Те трябва да бъдат по-адекватно подготвени, за да разбират медийното пространство и да участват в конструктивен диалог.

    Обща цел: Да се гарантира, че младите хора имат по-добър достъп до надеждна информация, и да се подкрепят способностите им за критична оценка на информацията и за участие в приобщаващ и конструктивен диалог.

    Цели

    Да се осигурят възможности на младите хора да бъдат критични и отговорни потребители и производители на информация.

    Да се гарантира, че младите хора са способни да разпознават и непрекъснато да сигнализират за споделяни подвеждащи новини и да проверяват точността на използваните информационни източници.

    Да се гарантира, че младите хора са способни да разпознават и сигнализират за език на омразата и дискриминация онлайн и офлайн.

    Да се гарантира, че младите хора могат да участват в толерантен и ненасилствен диалог, основан на взаимно зачитане, онлайн и офлайн.

    Да се осигури лесен достъп до разбираема за младите хора информация, която следва етичните кодекси и стандартите за качество.

    Да се гарантира, че родителите и полагащите грижи лица, както и всички, ангажирани с образованието и обучението на младите хора, разполагат с умения в областта на медиите и цифровата грамотност и че представляват надежден източник на информация за младите хора.

    Image

    #5 ПСИХИЧНО ЗДРАВЕ И БЛАГОДЕНСТВИЕ

    Контекст: Значителен и все по-голям брой младежи в Европа изразяват безпокойство във връзка с разпространението на психични проблеми като висок стрес, безпокойство, депресия и други психични заболявания сред техните връстници. Младите хора посочват огромния обществен натиск, на който са изложени, и изтъкват необходимостта от по-добро обезпечаване на психичното здраве на младежите.

    Обща цел: Да се постигне по-добро психично благосъстояние и да се прекрати стигматизирането на психичните проблеми, като по този начин се насърчи социалното приобщаване на всички млади хора.

    Цели

    Да се насърчи развитието на самоосъзнатост и мислене, което не отдава такова значение на конкуренцията, като се акцентира върху оценяването на индивидуалните умения и силни страни.

    Да се спазват правата на труд и да се изследват хората с психични проблеми, както по време на заболяването, така и след това, за да се гарантира способността им да преследват собствените си амбиции.

    Да се разработи приобщаващ междусекторен подход към обезпечаването на психично здраве за всички, особено за маргинализираните групи.

    Да се предоставя качествено обучение за оказване на първа помощ при психични проблеми на всички специалисти, работещи с млади хора, както и на семействата и приятелите.

    Да се предоставя лечение, което е добре финансирано, приобщаващо и основано на взаимно зачитане, като всички лечебни заведения се ангажират с обезпечаването на психичното здраве.

    Да се акцентира върху мерките за превенция, които гарантират, че младите хора разполагат със знанията и уменията, необходими за постигане на добро психично здраве.

    Да се предприемат действия за борба със стигматизирането на психичните проблеми чрез разработването на програми за повишаване на осведомеността.

    Image

    #6 ОСИГУРЯВАНЕ НА ПОДКРЕПА НА МЛАДЕЖТА В СЕЛСКИТЕ РАЙОНИ

    Контекст: Въпреки широката ангажираност на ЕС с развитието на селските райони и като се има предвид фактът, че до 2015 г. почти една трета от населението на ЕС е живяло в селските райони, са налице съществени разлики между живеещите в градска и селска среда  (4) . В този контекст е важно да се гарантира равнопоставеност за младите хора в градските и селските райони.

    Обща цел: Да се създадат условия, които да позволят на младите хора да реализират своя потенциал в селските райони.

    Цели

    Да се осигури подходяща инфраструктура в селските райони с цел справедливо предоставяне на обществени услуги, пренос на данни и възможности за настаняване на младите хора.

    Да се гарантира създаването на устойчиви и висококачествени работни места в селските райони, достъпни за младите хора.

    Да се гарантира децентрализация на различни дейности от, за и със младите хора, за да се подпомогне тяхното приобщаване и да се генерират ползи за местните общности.

    Да се гарантира, че младите хора в селските райони участват активно в процесите на вземане на решения.

    Да се гарантира равен достъп до висококачествено образование за младите хора в селските райони.

    Да се изгради положителен имидж на селските райони.

    Да се гарантира съхраняването на местните традиции.

    Image

    #7 КАЧЕСТВЕНА ЗАЕТОСТ ЗА ВСИЧКИ

    Контекст: Младите хора се сблъскват с висока младежка безработица, несигурни и експлоататорски условия на труд, както и с дискриминация на пазара на труда и на работното място. Липсата на информация и на подходящи умения за бъдеща заетост пречат на младите хора да бъдат пълноценно интегрирани на пазара на труда. Следователно е необходимо да се предприемат мерки, за да се гарантира качествена заетост за всички.

    Обща цел: Да се гарантира достъпен трудов пазар с възможности, който води до качествени работни места за всички млади хора.

    Цели

    Да се създадат качествени работни места, които гарантират справедливи условия на труд, трудови права и право на възнаграждение, осигуряващо жизнения минимум, за всички млади хора.

    Да се гарантира социална закрила и здравеопазване за всички млади работници.

    Да се гарантира справедливо третиране и равни възможности за всички млади хора, за да се прекрати дискриминацията на пазара на труда.

    Да се гарантират равни възможности за всички млади хора, за да развият необходимите умения и да придобият практически опит с цел смекчаване на прехода от образованието към пазара на труда.

    Да се гарантира признаването и валидирането на компетенциите, придобити чрез стажове, чиракуване, и други форми на учене в процеса на работа, както и чрез доброволческа дейност и неформално образование.

    Да се гарантира участието на младите хора и младежките организации като равностойни партньори в разработването, прилагането, мониторинга и оценката на политиките по заетостта на всички равнища.

    Да се гарантира равен достъп до качествена информация и подходящи механизми за подкрепа за подготовката на младите хора за променящия се пазар на труда и бъдещето му.

    Image

    #8 КАЧЕСТВЕНО УЧЕНЕ

    Контекст: Образованието остава ключов фактор за активното гражданско участие, приобщаващо общество и пригодност за заетост. Поради тази причина трябва да се разшири визията за образованието за XXI век, като се постави по-силен акцент върху преносимите умения, обучението, в чийто център са учащите, и неформалното образование, за да се постигне действително равен и всеобщ достъп до качествено учене.

    Обща цел: Да се интегрират и подобрят различните форми на учене, за да се подготвят младите хора за предизвикателствата на един непрекъснато променящ се живот през XXI век.

    Цели

    Да се гарантира всеобщ и равен достъп до качествено образование и учене през целия живот.

    Да се гарантира, че всички млади хора имат достъп до адекватно финансирано неформално образование на всички степени, което е признато и валидирано.

    Да се насърчава широкият мироглед и да се подпомага развитието на междуличностните и междукултурните умения.

    Да се създадат и въведат по-индивидуализирани, насърчаващи участието и сътрудничеството методи на обучение на всеки етап от образователния процес.

    Да се гарантира, че образованието предоставя на всички млади хора умения за живота като управление на финансите и здравно образование, включително за сексуалното и репродуктивното здраве.

    Да се включат методи във формалната и неформалната образователна среда, които позволяват на учащите да развият личностни умения, включително критично и аналитично мислене, творчески подход и учене.

    Да се гарантира, че младите хора имат достъп до гражданско образование, което да им предостави солидни знания за политическата система, демокрацията и човешките права, с цел да се насърчи активното гражданско участие въз основа и на общностния опит.

    Image

    #9 ПРОСТРАНСТВО И УЧАСТИЕ ЗА ВСИЧКИ

    Контекст: Младите хора са недостатъчно представени в процесите на вземане на решения, които ги засягат, въпреки че участието им е от решаващо значение за демокрацията. Те се нуждаят от достъп до физически пространства в общностите, които да благоприятстват тяхното личностно, културно и политическо развитие.

    Обща цел: Да се насърчава демократичното участие и автономността на младите хора и да се осигурят специализирани младежки пространства във всички сфери на обществото.

    Цели

    Да се гарантира, че младите хора могат да упражняват подходящо влияние върху всички области на обществото и на всеки етап от процеса на вземане на решения — от набелязването на програмите до изпълнението, мониторинга и оценяването — чрез подходящи за младежите и достъпни механизми и структури, като се вземат необходимите мерки политиките да удовлетворят потребностите на младите хора.

    Да се гарантира равен достъп до ежедневните процеси на вземане на решения за всички млади хора с различен произход.

    Да се увеличи участието на младите хора и по този начин да се постигне равно представителство в избирателния процес, както и в избраните органи и други органи за вземане на решения на всички равнища на обществото.

    Да се предостави материална база и инфраструктура за т. нар. „младежки пространства“, които да бъдат ръководени от млади хора и да бъдат автономни, отворени и безопасни, достъпни за всички, да предлагат професионална подкрепа за развитие и да осигуряват възможности за младежко участие.

    Да се гарантира безопасно виртуално младежко пространство, достъпно за всеки млад човек, което предоставя достъп до информация и услуги и осигурява възможности за младежко участие.

    Да се гарантира устойчиво финансиране, общо признаване и развитие на качествена младежка работа, с цел укрепване на младежките организации и тяхната роля в приобщаването, участието и неформалното образование.

    Да се предостави подходяща за младежите, изчерпателна информация, която е разработена от млади хора и с тяхно участие, за да се осигурят възможности за младежко участие.

    Image

    #10 УСТОЙЧИВА ЗЕЛЕНА ЕВРОПА

    Контекст: Консумацията в наши дни се осъществява по начин, който вреди на околната среда. Обществото трябва да предприеме действия срещу изменението на климата и нарастващите екологични заплахи. Обществото обаче не може да реши проблем, чието съществуване не желае да признае. Следователно всички, включително младите хора, трябва да започнат да поемат отговорност за своите действия и за въздействието, което оказват върху живота на бъдещите поколения. Постигането на устойчивост не е избор, а задължение.

    Обща цел: Да се постигне общество, в което всички млади хора са активни в екологичен аспект, образовани и способни да внесат промяна в ежедневието си.

    Цели

    Да се гарантира, че всички, включително младите хора, осъзнават последиците от действията си върху околната среда.

    Да се създадат условия за цялото общество, особено за младите хора, да действат като фактори на промяната за екологично и устойчиво развитие.

    Да се отчита екологичното въздействие на всяко политическо и житейско решение, като същевременно се гарантира, че младите хора са включени във формирането на политиката за устойчиво развитие на всички равнища.

    Да се активизира международното сътрудничество за премахване на екологично вредните производства и потребление.

    Да се подпомагат и укрепват възможностите за участие на млади хора в доброволчески дейности в областта на околната среда.

    Да се гарантира, че всички, особено младите хора, имат достъп до екологична инфраструктура за постигане на по-устойчив начин на живот.

    Да се разшири обхватът на научните изследвания и иновациите по отношение на разработването на екологични решения и технологии.

    Image

    #11 МЛАДЕЖКИ ОРГАНИЗАЦИИ И ЕВРОПЕЙСКИ ПРОГРАМИ ЗА МЛАДЕЖТА

    Контекст: Младежките организации и европейските програми за младежта обединяват милиони млади хора и подпомагат активното им гражданско участие и развитието на техните житейски умения. Независимо от това, финансирането на младежките организации и европейските програми за младежта продължава да бъде недостатъчно и липсва признаване и достъпност.

    Обща цел: Да се гарантира равен достъп на всички млади хора до младежки организации и европейски програми за младежта с оглед на изграждането на общество, основано на европейски ценности и идентичност.

    Цели

    Да се гарантира видимост и да се предостави качествена информация относно младежките организации и европейските програми за младежта за всички млади хора.

    Да се гарантират достатъчно средства от програмите на ЕС за младежките организации за разработване на проекти и да се осигури достъп до структурна подкрепа за осъществяване на техните мисии и за подпомагане на тяхната работа.

    Да се насърчават връзките между младежките организации и европейските програми за младежта и образователните системи и да се отчита фактът, че те са фактори в развитието на житейските умения и активното гражданско участие.

    Да се повиши достъпността до европейските програми за младежта, да се гарантира подходящ за младежта административен процес и да се осигури подкрепа и качествена информация за всички участници и кандидати.

    Да се достигне до и да се подкрепят маргинализираните млади хора да бъдат активни участници в младежките организации, младежките групи и програмите на ЕС за младежта.

    Да се увеличат ресурсите, да се диверсифицира предоставянето на безвъзмездни средства и да се разширят възможните инициативи за младежките организации и младежките групи.

    Да се гарантира участието на младите хора в процеса на управление на европейските младежки програми.


    (1)  www.youthgoals.eu

    Изображенията, символизиращи целите за младежта, са проектирани от Mireille van Bremen и могат да бъдат изтеглени, заедно с насоките за проектиране.

    (2)  При надлежно отчитане на принципа на субсидиарност формулировката „всички полове“ следва се тълкува в съответствие с националното законодателство и условия и законодателството на Съюза.

    (3)  Акронимът „ЛГБТКИ+“ има за цел да обедини нехетеросексуални и/или небинарни идентичности; образуван е от първите букви на лесбийки, гей, бисексуални, трансджендър, необичайни/несигурни (от англ. queer - странен, необичаен; questioning - несигурен, задаващ въпроси), интерсексуални, като знакът + обозначава, че списъкът не е изчерпателен.

    (4)  https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Statistics_on_rural_areas_in_the_EU


    ПРИЛОЖЕНИЕ 4

    относно работния план за стратегията на ЕС за младежта 2019—2021 г.

    Дата

    Работен метод/инструмент

    Индикативна цел и резултати

    Цели, свързани с младежта

    Предложено от

    Общи резултати

    Веднъж годишно

    Платформа на стратегията на ЕС за младежта

    Поне веднъж годишно (с междинна среща на заинтересованите страни).

    Доклад относно платформата, който да бъде широко представен.

    Свързване на младежта в ЕС

    Приобщаващи общества

    Информация и конструктивен диалог

    Комисия

    Тройката председателства (RO, FI, HR)

    Обща тема: „Създаване на възможности за младите хора“

    Средата на 2019 г.

    Експертна група по въпросите на показателите

    Показатели за политиката, които да подпомагат мониторинга на напредъка при изпълнението на стратегията за младежта

    Информация и конструктивен диалог

    Комисия

    2019 г.

    Експертна група по въпросите на трансграничната солидарност

    Политически препоръки, които да бъдат включени при преразглеждането на препоръката на Съвета относно мобилността на младите доброволци в Европейския съюз.

    Свързване на младежта в ЕС

    Младежки организации и европейски програми за младежта

    DE, (Комисията)

    2019 г. (първо полугодие)

    Заключения на Съвета относно повишаване на адаптивността на младите хора към предизвикателствата на бъдещия пазар на труда

     

    Качествена заетост за всички

    Качествено учене

    RO

    2019 г. (първо полугодие)

    Конференция/семинар на тема „Равен достъп до качествена заетост за младите хора“

    Политически препоръки, изготвени с участието на млади хора, относно улесняване на навлизането на пазара на труда

    Качествена заетост за всички

    Информация и конструктивен диалог

    RO

    2019 г. (първо полугодие)

    Пилотна програма за младежки делегати на ЕС

    Пилотна програма, в рамките на която младежки представители от държавата, изпълняваща председателството, могат да участват в провеждането и/или популяризирането на дейностите на председателството в сферата на младежта на национално равнище и на равнище ЕС.

    Информация и конструктивен диалог

    Пространство и участие за всички

    RO

    2019 г. (второ полугодие)

    Заключения на Съвета относно образованието и обучението на младежките работници

    Приемане от Съвета

    Насърчаване на качеството на младежката работа чрез осигуряване на образование и обучение на младежките работници

    Пространство и участие за всички

    Информация и конструктивен диалог

    Качествено учене

    FI

    2019 г. (второ полугодие)

    Заключения на Съвета относно цифровата младежка работа

    Приемане от Съвета

    Установяване на общо разбиране и стратегическо развитие на цифровата младежка работа

    Пространство и участие за всички

    Информация и конструктивен диалог

    Приобщаващи общества

    FI

    2020 г.

    Разработване на онлайн курс относно младежката работа

    Онлайн курс относно младежката работа;

    По-нататъшно разпространение на Наръчника относно подобряване на младежката работа – насоки за развитие на качеството (2017 г.)

    По-нататъшно разпространение на доклада на експертната група относно развитие на цифровата младежка работа (2018 г.)

    Пространство и участие за всички

    Информация и конструктивен диалог

    Комисия

    2020 г.

    Дейности за партньорско обучение относно междусекторните подходи в младежката работа

    Сборник с примери на добри практики

     

    Комисия

    2020 г.

    Проучване с оглед на предлагането на набор от инструменти относно младежките политики, който да се използва на местно равнище

    Разработване на практически набор от инструменти, насочен към политическите фактори на регионално и местно равнище във връзка с удовлетворяването на потребностите на младите хора, със специален акцент върху междусекторните партньорства

    Пространство и участие за всички

    Комисия

    2020 г.

    Експертна група по въпросите на основан на правата подход към младежките политики

    Политически препоръки относно насърчаването на основан на правата подход към младежта

    Качествена заетост за всички

    Пространство и участие за всички

    PT

    2020 г.

    Дейности за партньорско обучение

    Евентуален съвместен проект с Комитета на регионите.

    Многостепенно управление и партньорство

    Укрепване на многостепенното управление при насърчаването на участието на младите хора в политическите и другите процеси на вземане на решения на местно, регионално, национално и европейско равнище.

    Пространство и участие за всички

    PT

    2020 г. (първо полугодие)

    (евентуално) Заключения на Съвета относно младежката работа в селските райони и насърчаването на солидарността между поколенията

     

    Осигуряване на подкрепа на младежта в селските райони

    Приобщаващи общества

    HR

    2020 г. (първо полугодие)

    (евентуално) Заключения на Съвета относно насърчаването на младежката работа чрез повишаване на осведомеността на младежкия сектор чрез информация и укрепване на ресурсите

     

    Пространство и участие за всички

    HR

    2020 г. (първо полугодие)

    (евентуално) тема за заседание на ГД „Насърчаване на социалното предприемачество сред младите хора“

     

    Качествена заетост за всички

    Приобщаващи общества

    HR

    Тройката председателства (DE, PT, SI)

    2020 г. (второ полугодие)

    Актуализиране на препоръката на Съвета от 2008 г. относно мобилността на младите доброволци в Европейския съюз

    Приемане от Съвета

    Укрепване на потенциала на европейските програми за младежта за ангажиране на младите хора и подпомагане на общностното изграждане.

    Пространство и участие за всички

    Свързване на младежта в ЕС

    Младежки организации и европейски програми за младежта

    DE, (Комисията)

    2020 г. (второ полугодие)

    Резолюция на Съвета „Програма за младежката работа“ (терминология в съответствие с окончателната стратегия на ЕС за младежта)

    Приемане от Съвета

    Обобщаване/обединяване/консолидиране на действия и резолюции в областта на младежката работа в Европа и набелязване на полезни взаимодействия в сътрудничеството със Съвета на Европа.

    Младежки организации и европейски програми за младежта

    Пространство и участие за всички

    DE

    Декември 2020 г.

    Трета европейска конвенция за младежка работа

    Стартиране на процеса на изпълнение на европейската програма за младежката работа и препоръката на Съвета на Европа относно младежката работа.

    Младежки организации и европейски програми за младежта

    Пространство и участие за всички

    DE

    2020 г. (второ полугодие)

    Заключения на Съвета относно младежта и демокрацията

    Приемане от Съвета

    Свързване на ЕС с младежта

    Пространство и участие за всички

    DE

    2020 г. (второ полугодие)

    (евентуално) Съвместна среща на ГД и ръководителите на национални агенции за „Еразъм+“ Младежта в действие/Европейски корпус за солидарност

    Обсъждане относно приноса на новите програми на ЕС за младежта, които ще започнат да се прилагат от 2021 г., за постигане на политическите цели на политиката на ЕС за младежта.

    Младежки организации и европейски програми за младежта

    DE

    2020 г. или 2021 г.

    (евентуално) Партньорско обучение относно цифровата младежка работа

     

    Пространство и участие за всички

    Информация и конструктивен диалог

    FI

    2020 – 2021 г.

    Дейности за партньорско обучение във връзка с националните дейности за солидарност

    Дейности за партньорско обучение с оглед на осъществяването на обмен на добри практики

    Свързване на младежта в ЕС

    Младежки организации и европейски програми за младежта

    Комисия

    Май 2021 г.

    Международен семинар

    Неформалното и информалното образование като инструменти за работа с младите хора за постигане на целите за устойчиво развитие.

    (евентуално) Заключения на председателството

    Устойчива зелена Европа

    Качествено учене

    PT

    2021 г. (първо полугодие)

    (евентуално) Заключения на Съвета относно гарантирането на основан на правата подход към младежките политики

    Приемане от Съвета

    (Като се имат предвид заключенията на Съвета относно мерките за насърчаване на достъпа на младите хора до права с цел стимулиране на тяхната независимост и на участието им в гражданското общество, 12 декември 2014 г.)

    Качествена заетост за всички

    Пространство и участие за всички

    PT

    2021 г. (първо полугодие)

    (евентуално) Заключения на Съвета относно укрепването на многостепенното управление при насърчаването на участието на младите хора в политическите и другите процеси на вземане на решения на местно, регионално, национално и европейско равнище.

    Приемане от Съвета

    По повод 10-ата годишнина от приемането на Резолюцията на Съвета относно насърчаването на нови и ефективни форми на участие на всички млади хора в демократичния живот на Европа

    Пространство и участие за всички

    Свързване на младежта в ЕС

    PT

    2021 г.

    Дейности за партньорско обучение относно иновативни начини за финансиране на младежката работа

    Сборник с примери на добри практики

    Пространство и участие за всички

    Комисия

    2021 г. (второ полугодие)

    Съвместен доклад на Съвета и Комисията относно изпълнението на стратегията на ЕС за младежта

    Доклад относно напредъка, постигнат в периода 2019—2021 г. в прилагането на стратегията за младежта, включително тригодишния работен план

     

    SI, (Комисията)

    2021 г. (второ полугодие)

    Работен план 2022—2024 г.

     

     

    SI

    2021 г. (второ полугодие)

    Диалог на ЕС по въпросите на младежта, заключения на Съвета

     

     

    SI


    Top