EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023D2879

Решение за изпълнение (EC) 2023/2879 на Комисията от 15 декември 2023 година за създаване на работна програма относно разработването и въвеждането на електронните системи, предвидени в Митническия кодекс на Съюза

C/2023/8568

OВ L, 2023/2879, 22.12.2023, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2023/2879/oj (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2023/2879/oj

European flag

Официален вестник
на Европейския съюз

BG

Cерия L


2023/2879

22.12.2023

РЕШЕНИЕ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (EC) 2023/2879 НА КОМИСИЯТА

от 15 декември 2023 година

за създаване на работна програма относно разработването и въвеждането на електронните системи, предвидени в Митническия кодекс на Съюза

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕС) № 952/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 9 октомври 2013 г. за създаване на Митнически кодекс на Съюза (1), и по-специално член 281, първа алинея от него,

като има предвид, че:

(1)

В член 6 от Регламент (ЕС) № 952/2013 за създаване на Митнически кодекс на Съюза се предвижда обменът на информация между митническите органи и между икономическите оператори и митническите органи, както и съхранението на тази информация да се извършва посредством използването на средства за електронна обработка на данни. В член 280 от Регламент (ЕС) № 952/2013 се предвижда Комисията да изготви работна програма относно разработването и въвеждането на електронните системи, предвидени в Митническия кодекс на Съюза (наричана по-долу „работната програма“).

(2)

Комисията прие първата работна програма с Решение за изпълнение 2014/255/ЕС на Комисията (2), актуализирано с Решение за изпълнение (ЕС) 2016/578 на Комисията (3) и с Решение за изпълнение (ЕС) 2019/2151 на Комисията (4). Необходимо е версията на работната програма, приета с Решение за изпълнение (ЕС) 2019/2151, да бъде актуализирана, за да се вземат предвид последните промени в планирането на електронните системи.

(3)

Работната програма следва да бъде актуализирана, за да бъдат изброени в нея електронните системи, предвидени в Регламент (ЕС) № 952/2013, съответните членове, в които се съдържат разпоредби относно тези системи, както и датите, на които се предвижда системите да влязат в експлоатация. В работната програма следва да се направи разграничение между електронните системи, които държавите членки ще разработват сами („национални системи“), и онези, които ще бъдат разработвани в сътрудничество с Комисията („трансевропейски системи“). Електронните системи, посочени в работната програма, следва да се управляват, подготвят и разработват съгласно съществуващия документ за планиране, обхващащ всички митнически проекти, свързани с информационните технологии (ИТ) (5) (наречен „многогодишен стратегически план за митниците (МГСП-М)“), който се изготвя в съответствие с Решение № 70/2008/ЕО на Европейския парламент и на Съвета (6), и по-специално с член 4 и член 8, параграф 2 от него.

(4)

В работната програма се определят по-подробно действителните дати на въвеждане на всяка електронна система и се определя крайната дата на въвеждането в съответствие с преходните периоди, определени в член 278 от Регламент (ЕС) № 952/2013 и Делегиран регламент (ЕС) 2016/341 на Комисията (7).

(5)

Когато работната програма позволява на държавите членки да изберат кога в рамките на определен период (т.нар. „период на въвеждане“) да въведат дадена трансевропейска или национална електронна система, в приложението към настоящото решение следва ясно да се посочи, че „началната дата на въвеждане“ е най-ранната дата, на която държавите членки може да започнат да експлоатират новата електронна система, а „крайната дата на въвеждане“ е последната дата, до която държавите членки и икономическите оператори трябва да започнат да използват новата или подобрената електронна система. Крайната дата на въвеждане следва да бъде и краят на срока на прилагане на преходните мерки, свързани с тази електронна система. Ето защо тази дата следва да бъде определена въз основа на крайните срокове, предвидени в член 278, параграфи 1, 2 и 3 от Регламент (ЕС) № 952/2013. Тези периоди на въвеждане са необходими, за да се внедрят системите на равнището на Съюза, като се вземат предвид нуждите на всяка система. Спрямо митническия проект за сигурност и безопасност преди пристигането на стоките (СКВ2) следва да се прилагат различни правила относно периодите на въвеждане. В този случай държавите членки следва да са готови да въведат в експлоатация всеки пусков етап на проекта на началната дата на пускане, докато на икономическите оператори следва да се даде възможност, със съгласието на държавите членки, да се свържат в рамките на периода на въвеждане. Поради значителните закъснения при изпълнението на пусков етап 2 на СКВ2 в някои държави членки Комисията прие Решение за изпълнение (ЕС) 2023/438 (8) за предоставяне на дерогация, съгласно член 6, параграф 4 от Регламент (ЕС) № 952/2013, за използване на средства, различни от средствата за електронна обработка на данни, за обмена и съхранението на информация за целите на пусков етап 2 на СКВ2. Предвид тези закъснения държавите членки и икономическите оператори също изразиха опасения относно осъществимостта на графика на проекта за пусков етап 3 на СКВ2. Поради това Комисията следва да въведе постепенно изпълнение в 3 стъпки, като се започне със свързването към СКВ2 на морските превозвачи от 3 юни 2023 г., след това на морските превозвачи, подаващи на равнище хаус, от 4 декември 2024 г., и накрая — на автомобилните и железопътните оператори от 1 април 2025 г.

(6)

Що се отнася до миграцията на националните електронни системи, периодите на въвеждане следва да включват националните планове на държавите членки за проектите и миграцията и следва да вземат предвид тяхната специфична национална информационна среда и техните специфични национални обстоятелства. На крайните дати на въвеждане на националните електронни системи следва да приключат и преходните мерки, приложими към тези електронни системи. Ето защо тези дати следва да бъдат определени въз основа на крайните срокове, предвидени в член 278, параграфи 1, 2 и 3 от Регламент (ЕС) № 952/2013. Поради значителните закъснения при въвеждането на националните електронни системи в някои държави членки Комисията прие Решение за изпълнение (ЕС) 2023/234 (9), Решение за изпълнение (ЕС) 2023/235 (10), Решение за изпълнение (ЕС) 2023/236 (11) и Решение за изпълнение (ЕС) 2023/237 (12) за предоставяне на дерогации в съответствие с член 6, параграф 4 от Регламент (ЕС) № 952/2013. Позоваванията на тези дерогации следва да бъдат включени в приложението.

(7)

Дерогациите, предоставени с Решение за изпълнение (ЕС) 2023/237, оказват въздействие върху проекта „МКС: централизирано оформяне на вноса“ (CCI) и доведоха до преосмисляне на проектния подход. За етап 1 на CCI графикът се удължава със 7 месеца и държавите членки имат право да внедрят етап 1 на системата за CCI само със стандартна митническа декларация като първа стъпка от изпълнението на целия проект за CCI. На държавите членки се дава възможност да изпълнят етап 1 на CCI, използвайки спецификациите за етап 2 на CCI (пълен обхват), като по този начин се избягва преходът от етап 1 към етап 2 на CCI. Това също така ще улесни икономическите оператори, като им позволи да адаптират гъвкаво своите системи и осигури безпроблемното използване на системата за CCI, поради което проектът за CCI следва да бъде въведен до крайния срок 2 юни 2025 г.

(8)

За да се гарантира, че стоките могат да бъдат придвижвани в рамките на Съюза и към Съюза под режим транзит или да бъдат изнасяни без прекъсване на оперативната дейност, графикът за изпълнение на трансевропейските проекти, свързани с новата компютризирана система за транзит (NCTS) и автоматизираната система за износа (AES), следва да бъде адаптиран, като за краен срок за въвеждане се определи 1 декември 2023 г. Въпреки че повечето държави членки са въвели своята система, няколко от тях обявиха, че тяхното национално приложение няма да бъде (изцяло) готово да започне да функционира в рамките на етап 5 на NCTS или AES. Акцентът върху гъвкавото осигуряване първо на основните функции на системите, а след това на неосновните, следва да улесни безпроблемното приключване на проекта до 2 декември 2024 г. Освен това икономическите оператори също са изправени пред закъснения, по-специално в онези държави членки, в които са настъпили закъснения при планирането на проектите. Държавите членки ще продължат да носят отговорност за изготвянето на националната стратегия за преход за своите икономически оператори. От 2 декември 2024 г. държавите членки и търговците следва да използват новите системи, докато някои преходни правила все още се прилагат (по технически причини) до 21 януари 2025 г. за етап 5 на NCTS и до 11 февруари 2025 г. за AES.

(9)

Държавите членки и Комисията следва също да направят необходимото, така че икономическите оператори да получават своевременно техническата информация, която им е необходима, за да актуализират своите собствени електронни системи и да се свържат към новите или подобрените електронни системи, предвидени в Регламент (ЕС) № 952/2013. Държавите членки и Комисията следва да информират икономическите оператори за промените между 12 и 24 месеца преди въвеждането на дадена система, в зависимост от системата и ако е необходимо поради обхвата и естеството ѝ. За незначителни промени този срок може да бъде по-кратък.

(10)

Мерките, предвидени в настоящото решение, са в съответствие със становището на Комитета по Митническия кодекс,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

Работна програма

С настоящото се приема работната програма относно разработването и въвеждането на електронните системи, предвидени в Регламент (ЕС) № 952/2013 за създаване на Митническия кодекс на Съюза (наричана по-долу „работната програма“), която се съдържа в приложението.

Член 2

Изпълнение

1.   Държавите членки и Комисията си сътрудничат при изпълнението на работната програма.

2.   Държавите членки разработват и въвеждат съответните електронни системи в рамките на датите на съответните периоди на въвеждане, определени в работната програма.

3.   Проектите, посочени в работната програма, както и подготовката и внедряването на свързаните с тях електронни системи се управляват в съответствие с работната програма и многогодишния стратегически план за митниците.

4.   Комисията се ангажира — когато поставя началото на проектите, определени в работната програма — да се стреми към постигането на общо разбиране и съгласие с държавите членки относно обхвата на проекта, замисъла, изискванията и архитектурата на електронните системи. Когато е целесъобразно, Комисията също така се консултира с икономическите оператори и взема предвид техните становища.

Член 3

Актуализации

Работната програма се актуализира редовно, за да се гарантира съответствието ѝ с новостите при изпълнението на Регламент (ЕС) № 952/2013 и адаптирането ѝ към тези новости, както и за да се отчете напредъкът при подготовката и разработването на електронните системи. Това се отнася особено за наличието на общо съгласувани спецификации и въвеждането в експлоатация на електронните системи.

Член 4

Разпространение на информация и докладване

1.   Държавите членки и Комисията споделят информация относно планирането и напредъка при въвеждането на всяка от системите.

2.   Всяка година в срок до 31 януари и до 30 юни държавите членки представят на Комисията националните си планове за проектите и миграцията, както и таблицата за своя напредък при разработването и въвеждането на електронните системи, посочена в член 278а, параграф 4 от Регламент (ЕС) № 952/2013. Плановете и таблицата съдържат съответната информация, необходима за годишния доклад, който се представя от Комисията по силата на член 278а, параграф 1 от Регламент (ЕС) № 952/2013.

3.   Държавите членки информират незабавно Комисията за всяка важна актуализация на своите национални планове за проектите и миграцията.

4.   Държавите членки предоставят своевременно на икономическите оператори техническите спецификации, свързани с външната комуникация на националната електронна система.

Член 5

Отмяна

1.   Решение за изпълнение (ЕС) 2019/2151 се отменя.

2.   Позоваванията на Решение за изпълнение (ЕС) 2019/2151 се смятат за позовавания на настоящото решение.

Член 6

Влизане в сила

Настоящото решение влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Съставено в Брюксел на 15 декември 2023 година.

За Комисията

Председател

Ursula VON DER LEYEN


(1)   ОВ L 269, 10.10.2013 г., стр. 1, ELI: https://eur-lex.europa.eu/eli/reg/2013/952/oj.?locale=bg

(2)  Решение за изпълнение 2014/255/ЕС на Комисията от 29 април 2014 г. за създаване на работна програма за Митническия кодекс на Съюза (ОВ L 134, 7.5.2014 г., стр. 46, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2014/255/oj).

(3)  Решение за изпълнение (ЕС) 2016/578 на Комисията от 11 април 2016 г. за създаване на работна програма относно разработването и въвеждането на електронните системи, предвидени в Митническия кодекс на Съюза (ОВ L 99, 15.4.2016 г., стр. 6, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2016/578/oj).

(4)  Решение за изпълнение (ЕС) 2019/2151 на Комисията от 13 декември 2019 г. за създаване на работна програма относно разработването и въвеждането на електронните системи, предвидени в Митническия кодекс на Съюза (ОВ L 325, 16.12.2019 г., стр. 168, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2019/2151/oj).

(5)  https://ec.europa.eu/taxation_customs/general-information-customs/electronic-customs_en#heading_2

(6)  Решение № 70/2008/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 15 януари 2008 г. относно безкнижна среда в митниците и търговията (ОВ L 23, 26.1.2008 г., стр. 21, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2008/70(1)/oj).

(7)  Делегиран регламент (ЕС) 2016/341 на Комисията от 17 декември 2015 г. за допълнение на Регламент (ЕС) № 952/2013 на Европейския парламент и на Съвета чрез преходни правила за някои разпоредби от Митническия кодекс на Съюза, за случаите, когато съответните електронни системи все още не са в действие, и за изменение на Делегиран регламент (ЕС) 2015/2446 (ОВ L 69, 15.3.2016 г., стр. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2016/341/oj).

(8)  Решение за изпълнение (ЕС) 2023/438 на Комисията от 24 февруари 2023 г. за предоставяне на дерогация, поискана от някои държави членки съгласно Регламент (ЕС) № 952/2013 на Европейския парламент и на Съвета, за използване на средства за обмен и съхранение на информация относно пусков етап 2 на системата за контрол на вноса 2 (ОВ L 63, 28.2.2023 г., стр. 56, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2023/438/oj).

(9)  Решение за изпълнение (ЕС) 2023/234 на Комисията от 1 февруари 2023 г. за предоставяне на дерогация, поискана от някои държави членки съгласно Регламент (ЕС) № 952/2013 на Европейския парламент и на Съвета, за използване на средства за обмен и съхранение на информация, различни от средствата за електронна обработка на данни, за целите на уведомлението за представяне във връзка със стоките, въвеждани на митническата територия на Съюза (ОВ L 32, 28.2.2023 г., стр. 217, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2023/234/oj).

(10)  Решение за изпълнение (ЕС) 2023/235 на Комисията от 1 февруари 2023 г. за предоставяне на дерогация, поискана от някои държави членки съгласно Регламент (ЕС) № 952/2013 на Европейския парламент и на Съвета, за използване на средства за обмен и съхранение на информация, различни от средствата за електронна обработка на данни, за целите на уведомлението за пристигане на плавателен съд или въздухоплавателно средство (ОВ L 32, 3.2.2023 г., стр. 220, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2023/235/oj).

(11)  Решение за изпълнение (ЕС) 2023/236 на Комисията от 1 февруари 2023 г. за предоставяне на дерогация, поискана от някои държави членки съгласно Регламент (ЕС) № 952/2013 на Европейския парламент и на Съвета, за използване на средства за обмен и съхранение на информация, различни от средствата за електронна обработка на данни, за целите на декларацията за временно складиране във връзка с несъюзните стоки, представени пред митница (ОВ L 32, 3.2.2023 г., стр. 223, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2023/236/oj).

(12)  Решение за изпълнение (ЕС) 2023/237 на Комисията от 1 февруари 2023 г. за предоставяне на дерогация, поискана от някои държави членки, за използване на средства, различни от средствата за електронна обработка на данни, за обмена и съхранението на информация във връзка с митническата декларация за стоки, въвеждани на митническата територия на Съюза, предвидена в членове 158, 162, 163, 166, 167, 170—174, 201, 240, 250, 254 и 256 от Регламент (ЕС) № 952/2013 на Европейския парламент и на Съвета за създаване на Митнически кодекс на Съюза (ОВ L 32, 3.2.2023 г., стр. 226, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2023/237/oj).


ПРИЛОЖЕНИЕ

към Решение за изпълнение на Комисията за създаване на работна програма относно разработването и въвеждането на електронните системи, предвидени в Митническия кодекс на Съюза

I.   ВЪВЕДЕНИЕ

1.

Работната програма е инструмент в подкрепа на прилагането на онези разпоредби от Регламент (ЕС) № 952/2013 (1) и Регламент (ЕС) 2019/632 (2), които засягат разработването и въвеждането на предвидените в нея електронни системи.

2.

В работната програма също така се уточняват периодите, в които трябва да се прилагат преходните мерки до въвеждането на новите или подобрените електронни системи, както е посочено в делегирани регламенти (ЕС) 2015/2446 (3) и (ЕС) 2016/341 (4) на Комисията и в Регламент за изпълнение (ЕС) 2015/2447 на Комисията (5).

3.

Под „ключов етап“ на техническите спецификации трябва да се разбира датата, на която е предоставена стабилна версия на техническите спецификации. За националните системи или компоненти тази дата ще бъде съобщена в рамките на публикуваните национални планове за проектите.

4.

В работната програма се определят следните „дати на въвеждане“ на трансевропейските и националните системи:

а)

под „начална дата на периода на въвеждане“ на електронните системи се разбира най-ранната дата, на която електронната система влиза в експлоатация;

б)

под „крайна дата на периода на въвеждане“ на електронните системи се разбира:

(i)

последната дата, до която системите трябва да са влезли в експлоатация във всички държави членки и да се използват от всички икономически оператори, както и

(ii)

крайната дата на валидност на преходните мерки.

За целите на буква б) датата трябва да е същата като началната дата, ако за миграцията или въвеждането не е предвиден действителен период.

5.

За чисто националните системи или за специфичните национални компоненти на един по-широк проект на Съюза държавите членки могат да определят датите на въвеждане и началните и крайните дати на периода на въвеждане в своите национални планове за проектите при спазване на крайния срок, определен в настоящата работна програма, и в съответствие с член 278, параграф 2 от Регламент (ЕС) № 952/2013 за букви б) (SP IMP), в) и г) по-долу, и с член 278, параграф 3 от същия регламент за букви а), б) (SP EXP) и д) по-долу.

Следните национални системи или специфични национални компоненти са обхванати от първата алинея:

а)

МКС: автоматизирана система за износа (AES), компонент 2 (подобряване на националните системи за износа) (част II, точка 10);

б)

МКС: специални режими (при внос/при износ — SP IMP/SP EXP) (част II, точка 12);

в)

МКС: уведомление за пристигане, уведомление за представяне, временно складиране (част II, точка 13);

г)

МКС: подобряване на националните системи за вноса (част II, точка 14);

д)

МКС: управление на обезпеченията — компонент 2 (част II, точка 16).

6.

За трансевропейските системи, за които е определен период на въвеждане, но няма единна дата на въвеждане, държавите членки могат по целесъобразност да започнат въвеждането на подходяща дата в рамките на този период при спазване на срока, определен в настоящата работна програма, и в съответствие с член 278, параграф 3 от Регламент (ЕС) № 952/2013.

Следните трансевропейски системи са обхванати от първата алинея:

а)

МКС: подобряване на NCTS (част II, точка 9);

б)

МКС: AES — компонент 1 (част II, точка 10);

в)

МКС: CCI (част II, точка 15).

За трансевропейските системи МКС: подобряване на NCTS (компонент 1) (част II, точка 9) и МКС: AES (компонент 1) (част II, точка 10), държавите членки могат да разрешат по целесъобразност на икономическите оператори да се свързват постепенно, но най-късно до 2 декември 2024 г. Държавите членки съобщават на Комисията началната и крайната дата на въвеждането, както и националната стратегия за преход за своите търговци. Държавите членки и Комисията трябва грижливо да обмислят аспектите на общата област и външната област по време на преходния период, който ще приключи на 21 януари 2025 г. за МКС: подобряване на NCTS (етап 5 на NCTS) и на 11 февруари 2025 г. за AES (компонент 1).

7.

Трансевропейската система МКС: система за контрол на вноса (СКВ2) (част II, точка 17) също изисква постепенно въвеждане и преходен период. Подходът в този случай обаче е различен, тъй като от държавите членки се очаква да са готови по едно и също време за всеки пусков етап в началото на всеки период на въвеждане. Освен това, ако се прецени за подходящо, държавите членки може да позволят на икономическите оператори да се свързват постепенно към системата до края на периода на въвеждане, предвиден за всеки пусков етап, а когато са приложими стъпки — до края на периода на въвеждане, предвиден за всяка отделна стъпка. Държавите членки публикуват на своите уебсайтове, в координация с Комисията, крайните срокове и инструкциите за икономическите оператори.

8.

При изпълнението на работната програма държавите членки и Комисията ще трябва да управляват внимателно една сложна съвкупност от зависимости, променливи и допускания. За управление на планирането ще бъдат използвани принципите, установени в МГСП-М.

Проектите ще бъдат разгърнати на различни етапи — от подготовката и разработването до изграждането, изпитването, миграцията и окончателното въвеждане в експлоатация. Ролята на държавите членки и на Комисията на тези различни етапи ще зависи от естеството и архитектурата на системите и техните компоненти или услуги, както е описано в подробните проектни фишове на МГСП-М. Когато е уместно, Комисията, в тясно сътрудничество с държавите членки, ще определя общи технически спецификации, които, след преглед от държавите членки, да са налице 24 месеца преди определената целева дата на въвеждане на електронна система.

Държавите членки и Комисията следва също да направят необходимото, така че икономическите оператори да получават своевременно техническата информация, която им е необходима, за да актуализират своите собствени електронни системи и да се свържат към новите или подобрените електронни системи, предвидени в Регламент (ЕС) № 952/2013. При наличие на промени икономическите оператори трябва да бъдат информирани между 12 и 24 месеца преди въвеждането на дадена система, ако това е необходимо поради обхвата и естеството на промяната, за да им се даде възможност да направят съответните планове и корекции в своите системи и интерфейси. За незначителни промени този срок може да бъде по-кратък.

Държавите членки и, когато е необходимо, Комисията ще участват в разработването и въвеждането на системите в съответствие с определените архитектура и спецификации на системите. Дейностите ще бъдат съобразени с ключовите етапи и датите, посочени в работната програма. Държавите членки и Комисията ще си сътрудничат с икономическите оператори и с други заинтересовани страни.

Икономическите оператори ще трябва да предприемат необходимите мерки, за да бъдат в състояние да използват системите след въвеждането им и не по-късно от крайните дати, определени в настоящата работна програма, или, когато е приложимо, определени от държавите членки като част от националните им планове.

II.   СПИСЪК НА ПРОЕКТИТЕ, СВЪРЗАНИ С РАЗРАБОТВАНЕТО И ВЪВЕЖДАНЕТО НА ЕЛЕКТРОННИ СИСТЕМИ

„Проекти по МКС и свързани електронни системи“

Списък на проектите, свързани с разработването и въвеждането на електронните системи, изисквани за прилагането на Кодекса

Правно основание

Ключов етап

Дати на въвеждане на електронните системи

 

 

 

Начална дата на периода на въвеждане на електронната система (6)

Крайна дата на периода на въвеждане на електронната система (7) = Крайна дата на преходния период

1.

МКС: система за регистрирани износители (REX)

Целта на проекта е да се предостави на разположение актуална информация за регистрираните износители, установени в държави, участващи в общата схема от преференции (ОСП), които изнасят стоки за Съюза. Системата е трансевропейска и включва също така данни за икономическите оператори от ЕС с цел подпомагане на износа за държави, участващи в ОСП. Изискваните данни бяха включени в системата постепенно до 31 декември 2017 г.

Член 6, параграф 1, членове 16 и 64, член 278, параграф 1 от Регламент (ЕС) № 952/2013

Целева дата на техническите спецификации

= първото тримесечие на 2015 г.

1.1.2017 г.

1.1.2017 г.

2.

МКС: обвързваща тарифна информация (ОТИ)

Целта на проекта е да осигури подобряване на съществуващата трансевропейска система EОТИ-3, за да се гарантира следното:

а)

привеждане в съответствие на системата EОТИ-3 с изискванията на МКС;

б)

по-широк обхват на изискваните данни от декларацията за целите на наблюдението;

в)

мониторинг на задължителното използване на ОТИ;

г)

мониторинг и управление на по-широкото използване на ОТИ.

Проектът беше изпълнен на два етапа.

Първият етап (стъпка 1) осигурява възможността постепенно да се получава наборът от данни от декларацията, изисквани по МКС, от 1 март 2017 г. до изпълнението на проектите, посочени в точки 10 и 14. Цялостното изпълнение на този проект зависи от изпълнението на проектите, посочени в точки 10 и 14. Със стъпка 2 се изпълнява задължението за контрол на използването на ОТИ въз основа на новоизисквания набор от данни от декларацията и привеждане в съответствие с процеса за вземане на митнически решения.

Член 6, параграф 1, членове 16, 22, 23, 26, 27, 28, 33, 34 и член 278, параграф 1 от Регламент (ЕС) № 952/2013

Целева дата на техническите спецификации

= второто тримесечие на 2016 г.

(етап 1)

1.3.2017 г.

(етап 1 — стъпка 1)

2.10.2017 г.

(етап 1 — стъпка 2)

1.3.2017 г.

(етап 1 — стъпка 1)

2.10.2017 г.

(етап 1 — стъпка 2)

На втория етап се въвежда електронният формуляр за заявление и решение ОТИ, а на икономическите оператори се предоставя хармонизиран интерфейс за търговци за електронно подаване на заявление ОТИ и електронно получаване на решение ОТИ.

 

Целева дата на техническите спецификации

= второто тримесечие на 2018 г.

(етап 2)

1.10.2019 г.

(етап 2)

1.10.2019 г.

(етап 2)

3.

МКС: митнически решения

Проектът има за цел хармонизиране на процесите, свързани с подаването на заявления за митническо решение, вземане на решения и управлението на решенията чрез стандартизация и електронно управление на данните за заявления и решения/разрешения в целия Съюз. Проектът се отнася за национални решения и решения на няколко държави членки, както е определено в Кодекса, и обхваща системните компоненти, разработени централно на равнището на Съюза, и интеграцията с националните компоненти, когато държавите членки решат да имат такива. Тази трансевропейска система улеснява консултациите по време на периода на вземането на решения и управлението на процеса за издаване на разрешения.

Член 6, параграф 1, членове 16, 22, 23 26, 27, 28 и член 278, параграф 1 от Регламент (ЕС) № 952/2013

Целева дата на техническите спецификации

= четвъртото тримесечие на 2015 г.

2.10.2017 г.

2.10.2017 г.

4.

Пряк достъп за търговците до европейските информационни системи (единно управление на потребителите и цифров подпис)

Целта на проекта е да се осигурят действително приложими решения за пряк и хармонизиран достъп за търговците като услуга, предназначена за интерфейсите потребители/системи, която следва да се включи в електронните митнически системи, определени в специалните проекти по МКС. Единното управление на потребителите и цифровият подпис ще бъдат интегрирани в порталите на съответните системи и включват подкрепа за управлението на самоличността, достъпа и потребителите в съответствие с необходимите политики за сигурност. Първото въвеждане се осъществи едновременно с въвеждането на системата за митнически решения в рамките на МКС.

Член 6, параграф 1, член 16, член 278, параграф 1 от Регламент (ЕС) № 952/2013

Целева дата на техническите спецификации

= четвъртото тримесечие на 2015 г.

2.10.2017 г.

2.10.2017 г.

Това техническо решение за идентификация и управление на потребителите впоследствие се предоставя за ползване в други проекти по МКС, като МКС: обвързваща тарифна информация (ОТИ), МКС: подобряване на системата за одобрени икономически оператори (ОИО), МКС: доказателство за съюзен статус, МКС: информационни листове (INF) за специални режими и МКС: система за контрол на вноса 2 (СКВ 2).

 

 

Вж. различните проекти за датите на въвеждане.

Вж. различните проекти за датите на въвеждане.

5.

МКС: подобряване на системата за одобрени икономически оператори (ОИО)

Този проект цели подобряване на оперативните процеси, свързани със заявленията и разрешенията за ОИО, като се вземат под внимание промените в правните разпоредби на МКС.

На първия етап проектът цели да се внедрят основните подобрения на системата ОИО като част от хармонизирането на процедурата за вземане на митнически решения.

На втория етап с проекта се въвежда електронният формуляр за заявление и решение за ОИО, а на икономическите оператори се предоставя хармонизиран интерфейс за електронно подаване на заявление за ОИО и електронно получаване на решение за ОИО. Подобрената система се въвежда на два пускови етапа: част 1 — за подаването на заявлението за ОИО и процеса на вземане на решение, и част 2 — за другите последващи процеси.

Член 6, параграф 1, членове 16, 22, 23, 26, 27, 28, 38, 39 и член 278, параграф 1 от Регламент (ЕС) № 952/2013

Целева дата на техническите спецификации

= първото тримесечие на 2016 г.

5.3.2018 г.

(етап 1)

5.3.2018 г.

(етап 1)

Целева дата на техническите спецификации

= четвъртото тримесечие на 2018 г.

1.10.2019 г.

(етап 2 — част 1 — първоначални процеси)

16.12.2019 г.

(етап 2 —– част 2 — други процеси)

1.10.2019 г.

(етап 2 — част 1)

16.12.2019 г.

(етап 2 — част 2)

6.

МКС: подобряване на системата за регистрация и идентификация на икономическите оператори (EORI 2)

Този проект има за цел да предложи несъществено подобрение на съществуващата трансевропейска система EORI, която дава възможност за регистрация и идентификация на икономическите оператори от Съюза и от трети държави и на лица, различни от икономически оператори, които извършват свързана с митниците дейност в Съюза.

Член 6, параграф 1, член 9, член 278, параграф 1 от Регламент (ЕС) № 952/2013

Целева дата на техническите спецификации

= второто тримесечие на 2016 г.

5.3.2018 г.

5.3.2018 г.

7.

МКС: Наблюдение 3

Този проект има за цел да осигури подобряване на системата Наблюдение 2+, за да гарантира нейното съответствие с изискванията на МКС, сред които стандартният обмен на информация чрез средства за електронна обработка на данни и въвеждането на необходимите функции за обработване и анализиране на пълния набор от данните от наблюдение, получени от държавите членки.

Той включва нови възможности за извличане на данни и функции за предоставяне на информация, които ще бъдат предоставени на държавите членки и Комисията.

Цялостното изпълнение на този проект зависи от проектите, посочени в точки 10 и 14. Датата на въвеждане на тази система се определя от държавите членки като част от техните национални планове.

Член 6, параграф 1, член 16, член 56, параграф 5 и член 278, параграф 1 от Регламент (ЕС) № 952/2013

Целева дата на техническите спецификации

= третото тримесечие на 2016 г.

1.10.2018 г.

1.10.2018 г.

8.

МКС: доказателство за съюзен статус

Проектът цели създаването на нова трансевропейска система за съхранение, управление и извличане на доказателствата за съюзен статус T2L/F и митническия манифест за стоките (издадени от различен от одобрен издател).

Тъй като въвеждането на митническия манифест за стоките трябва да бъде свързано със средата за европейско морско обслужване на едно гише, тази част от проекта ще бъде изпълнена в етап 2.

Член 6, параграф 1, членове 16, 153 и член 278, параграф 3, буква в) от Регламент (ЕС) № 952/2013

Целева дата на техническите спецификации

= първото тримесечие на 2022 г.

1.3.2024 г.

(етап 1)

1.3.2024 г.

(етап 1)

15.8.2025 г.

(етап 2)

15.8.2025 г.

(етап 2)

9.

МКС: подобряване на новата компютризирана система за транзит (NCTS)

Целта на този проект е да приведе в съответствие съществуващата трансевропейска система NCTS с новия МКС.

Компонент 1 – „Етап 5 на NCTS“: целта на този етап е системата NCTS да се приведе в съответствие с новите изисквания на МКС, освен онези по отношение на елементите от данни за безопасност и сигурност в митническите декларации за транзит на стоки, въведени на митническата територия на Съюза.

Той обхваща регистрирането на събития „по маршрута“, привеждането в съответствие на обмена на информация с изискванията за данните на МКС и подобряването и разработването на интерфейси с други системи.

Проектът може да се изпълни в две стъпки.

Стъпка 1: основни функции за етап 5 на NCTS, които ще осигурят непрекъснатост на оперативната дейност на системата, като например стандартната декларация за транзит (основен поток), опростената процедура при изпращане/получаване (одобрен изпращач/получател), поправката/анулирането, пренасочването (в транзитното и получаващото митническо учреждение), процедурите за запитване/събиране на вземания и изпращането на статистически данни за дейността. Тази стъпка може да обхваща и неосновните функции, определени в стъпка 2.

Стъпка 2: тази стъпка обхваща останалите функции, като например разработването на хармонизиран интерфейс с AES, декларацията, подадена преди представянето на стоките, декларацията с намален набор от данни, инцидентите по маршрута и формалностите в транзитното митническо учреждение.

Компонент 2 – „Етап 6 на NCTS“: целта на този етап е да се въведат специфичните нови изисквания по отношение на елементите от данни за безопасност и сигурност в митническите декларации за транзит на стоки, въведени на митническата територия на Съюза, в резултат на проект 17 (МКС: СКВ2). Той обхваща разработването на интерфейса със СКВ2, за да се улесни подаването на декларация за транзит, съдържаща данни от обобщената декларация за въвеждане, чрез прилагане на член 130, параграф 1 от МКС.

Член 6, параграф 1, член 16, членове 226—236 и член 278, параграф 3, буква д) от Регламент (ЕС) № 952/2013

Целева дата на техническите спецификации

= четвъртото тримесечие на 2019 г.

1.3.2021 г.

(компонент 1)

Стъпка 1: 1.12.2023 г.

Стъпка 2: 2.12.2024 г.

Край на прехода: 21.1.2025 г.

(компонент 1)

Целева дата на техническите спецификации

= второто тримесечие на 2022 г.

3.3.2025 г.

(компонент 2)

1.9.2025 г.

(компонент 2)

10.

МКС: автоматизирана система за износа (AES)

Този проект има за цел изпълнението на изискванията на МКС за износа и напускането.

Компонент 1 —„Трансевропейска AES“. Целта на проекта е да се разработи допълнително съществуващата трансевропейска система за контрол на износа, за да бъде въведена цялата AES, която ще обхваща оперативните изисквания за процедурите и данните, предвидени в МКС. Компонент 1 може да се изпълни в три стъпки.

Стъпка 1: основни функции за AES, които ще позволят пълна автоматизация на процедурите при износ и на формалностите при напускане. AES обхваща части, които ще бъдат разработени на централно и национално равнище, включително националните компоненти, чрез които се подава и обработва декларацията за износ и които позволяват последващ обмен на информация с митническото учреждение на напускане посредством общите компоненти на AES. Тази стъпка включва и функциите във връзка с формалностите при напускане, които са необходими за вдигане на стоките за напускане. Тя може да обхваща и функциите, определени в стъпки 2 и 3.

Стъпка 2: тази стъпка обхваща разработването на хармонизиран интерфейс със системата за движението и контрола на акцизни стоки (EMCS). Тя може да обхваща и функциите, определени в стъпка 3.

Стъпка 3: тази стъпка обхваща други функции, като например опростените и допълнителните декларации, разработването на хармонизиран интерфейс с NCTS, централизираното оформяне, декларацията, подадена преди представянето на стоките.

Компонент 2 — „Подобряване на националните системи за износа“. В рамките на един процес извън обхвата на AES, но тясно свързан с нея, отделните национални системи трябва да бъдат подобрени със специфични национални елементи, свързани с формалностите при износ и/или напускане. Когато тези елементи не засягат общата област за AES, те могат да бъдат обхванати в този компонент.

Член 6, параграф 1, членове 16, 179, 263—276 и член 278, параграф 3, букви е) и г) от Регламент (ЕС) № 952/2013

Целева дата на техническите спецификации

= четвъртото тримесечие на 2019 г.

(компонент 1)

1.3.2021 г.

(компонент 1)

Стъпка 1:1.12.2023 г.

Стъпка 2: 13.2.2024 г. (8)

Стъпка 3: 2.12.2024 г.

Край на прехода: 11.2.2025 г.

(компонент 1)

Целева дата на техническите спецификации

= определя се от ДЧ

(компонент 2)

1.3.2021 г.

(компонент 2)

2.12.2024 г.

(компонент 2)

11.

МКС: информационни листове (INF) за специални режими

Целта на този проект е да се разработи нова трансевропейска система в подкрепа и за опростяване на процесите на управление на данните от информационните листове и електронната обработка на данните от информационните листове в областта на специалните режими.

Член 6, параграф 1, членове 16, 215, 255—262 и член 278, параграф 1 от Регламент (ЕС) № 952/2013

Целева дата на техническите спецификации

= второто тримесечие на 2018 г.

1.6.2020 г.

1.6.2020 г.

12.

МКС: специални режими

Целта на този проект е да ускори, улесни и хармонизира специалните режими в целия Съюз чрез осигуряването на общи модели за оперативните процеси. Националните системи ще отразят всички промени в МКС, които се изискват за целите на митническото складиране, специфичната употреба, временния внос, активното и пасивното усъвършенстване.

Този проект ще се изпълни на две части.

Компонент 1 — „Национален специален режим при износ (SP EXP)“. Предоставя необходимите национални електронни решения за дейности по специални режими, свързани с износа.

Компонент 2 — „Национален специален режим при износ (SP IMP)“. Предоставя необходимите национални електронни решения за дейности по специални режими, свързани с вноса.

Изпълнението на тези проекти ще се извърши чрез проектите, изброени в точки 10 и 14.

Член 6, параграф 1, членове 16, 215, 237—242, 250—262 член 278, параграф 2, буква б) и параграф 3, буква е) от Регламент (ЕС) № 952/2013

Целева дата на техническите спецификации

= определя се от ДЧ (за компоненти 1 и 2)

1.3.2021 г.

(компонент 1)

2.12.2024 г.

(компонент 1)

Определя се от ДЧ като част от националния план

(компонент 2)

Определя се от ДЧ като част от националния план с период на въвеждане до 31.12.2022 г. (9)

(компонент 2)

13.

МКС: уведомление за пристигане, уведомление за представяне и временно складиране

Целта на този проект е да се определят процесите, свързани с уведомлението за пристигането на транспортното средство, представянето на стоките (уведомление за представяне) и декларацията за временно складиране, както е описано в МКС, и да се подкрепи хармонизацията на тези аспекти във държавите членки по отношение на обмена на данни между търговците и митниците.

Проектът обхваща автоматизацията на процесите на национално равнище.

Член 6, параграф 1, член 16, членове 133—152 и член 278, параграф 2, буква а) от Регламент (ЕС) № 952/2013

Целева дата на техническите спецификации

= определя се от ДЧ, а за уведомлението за пристигане — в съответствие с графика за СКВ2

Определя се от ДЧ като част от националния план

Определя се от ДЧ като част от националния план с период на въвеждане до 31.12.2022 г. (10)

14.

МКС: подобряване на националните системи за вноса

Проектът е насочен към прилагане на всички изисквания за процедурите и данните, произтичащи от МКС, които се отнасят до областта на вноса (и които не са обхванати от някой от другите проекти, определени в работната програма). Това се отнася главно за промените по отношение на режима „допускане за свободно обращение“ (стандартна + опростени процедури), но обхваща също така въздействието, оказвано от други миграции на системи. Този проект се отнася до националните области на вноса, обхващащи националните системи за обработка на митнически декларации, както и други системи, като например националните счетоводни и платежни системи.

Член 6, параграф 1, член 16, параграф 1, членове 53, 56, 77—80, 83—87, 101—105, 108—109, 158—187, 194—195 и член 278, параграф 2, буква б) от Регламент (ЕС) № 952/2013

Целева дата на техническите спецификации

= определя се от ДЧ

Определя се от ДЧ като част от националния план

Определя се от ДЧ като част от националния план с период на въвеждане до 31.12.2022 г. (11)

15.

МКС: централизирано оформяне на вноса (CCI)

Този проект цели да позволи поставяне на стоките под митнически режим посредством централизирано оформяне, така че икономическите оператори да могат да централизират дейността си от митническа гледна точка. Обработката на митническите декларации и физическото вдигане на стоките следва да бъдат координирани между съответните митнически учреждения. Това се отнася до трансевропейската система, съдържаща компоненти, разработени на централно и национално равнище.

Проектът ще се изпълнява на два етапа.

Етап 1: този етап ще обхване централизираното оформяне със стандартни митнически декларации и може да обхване централизираното оформяне с опростени митнически декларации и съответните общи или периодични допълнителни декларации (уреждане на една опростена митническа декларация). Наред с това той ще обхване и поставянето на стоките под следните митнически режими: допускане за свободно обращение, митническо складиране, активно усъвършенстване и специфична употреба. Що се отнася до вида на стоките, този етап ще обхване всички видове стоки с изключение на акцизните стоки, стоките от ЕС в контекста на търговията със специални данъчни територии и стоките, към които се прилагат мерките на общата селскостопанска политика.

Етап 2: целта на този етап е да се въведат всички функции от пълния обхват на CCI: опростените и допълнителните декларации (ако не са въведени на етап 1), митническите декларации чрез вписване в отчетността на декларатора и обобщените допълнителни декларации (уреждане на повече от една опростена митническа декларация или на повече от едно вписване в отчетността на декларатора), поставянето на стоки под режим временен внос, акцизните стоки, стоките от ЕС в контекста на търговията със специални данъчни територии и стоките, към които се прилагат мерките на общата селскостопанска политика.

Член 6, параграф 1, членове 16 и 179 и член 278, параграф 3, буква г) от Регламент (ЕС) № 952/2013

Целева дата на техническите спецификации

= третото тримесечие на 2020 г.

1.3.2022 г.

(Етап 1)

1.7.2024 г.

(Етап 1)

Целева дата на техническите спецификации

= второто тримесечие на 2022 г.

2.10.2023 г.

(Етап 2)

2.6.2025 г.

(Етап 2)

16.

МКС: управление на обезпеченията

Този проект има за цел да гарантира ефективното и ефикасно управление на различните видове обезпечения.

Компонент 1 — „Управление на обезпеченията“: централният компонент на трансевропейската система ще обхваща управлението на общите обезпечения, които могат да се използват в повече от една държава членка. Той ще бъде въведен в системата „МКС: митнически решения“ и ще взаимодейства с национален компонент (вж. компонент 2) за мониторинг на референтния размер. Този референтен размер може да се отнася за всяка митническа декларация, допълнителна декларация или друга подходяща информация за данните, необходими за мониторинга на референтните размери на общите обезпечения за временно складиране и за всички митнически режими, предвидени в Митническия кодекс на Съюза, с изключение на транзита, който се разглежда като част от проекта NCTS.

Компонент 2 — „Национално управление на обезпеченията“: този компонент ще бъде въведен чрез национална електронна система, в която ще се регистрират и управляват общите обезпечения, валидни в повече от една държава членка, и ще се извършва мониторинг на референтните им размери. Той ще се използва и за други обезпечения.

Компонентът ще се свързва с националните системи за митническо деклариране при всяко предявяване на обезпечения в митническата декларация, а в случай на общи обезпечения той следва да извлича нужните данни за дейността от съответното разрешение за предоставяне на общо обезпечение.

Член 6, параграф 1, член 16, членове 89—100 и член 278, параграф 3, буква а) от Регламент (ЕС) № 952/2013

Целева дата на техническите спецификации

= третото тримесечие на 2022 г.

(компонент 1)

11.3.2024 г.

(компонент 1)

11.3.2024 г.

(компонент 1)

Целева дата на техническите спецификации

= определя се от ДЧ

(компонент 2)

Определя се от ДЧ като част от националния план с въвеждане най-рано от 11.3.2024 г.

(компонент 2)

Определя се от ДЧ като част от националния план с период на въвеждане до 2.6.2025 г.

(компонент 2)

17.

МКС: система за контрол на вноса 2 (СКВ 2)

Целта на тази програма е да повиши безопасността и сигурността преди пристигането на стоките, въвеждани в Съюза, чрез изпълнение на новите изисквания на МКС по отношение на подаването и обработката на обобщените декларации за въвеждане (ОДВ), а именно подаване на данните от ОДВ на няколко пъти и/или от различни лица и обмен на тези данни и на резултатите от анализа на риска между митническите органи. СКВ2 ще доведе до изцяло нова архитектура и поетапно подменяне на съществуващата трансевропейска система за контрол на вноса.

Програмата се изпълнява на три пускови етапа.

Пусков етап 1: този пусков етап обхваща задължението на съответните икономически оператори (пощенски оператори и предприятия за куриерски услуги по въздушен транспорт) да предоставят минималните данни, т.е. набора от данни от ОДВ преди натоварване.

Пусков етап 2: този пусков етап обхваща въвеждането на пълния набор от нови задължения във връзка с ОДВ и свързаните с тях оперативни процеси и процеси за управление на риска за всички стоки, превозвани по въздух.

Пусков етап 3: този пусков етап ще обхване въвеждането на пълния набор от нови задължения във връзка с ОДВ и свързаните с тях оперативни процеси и процеси за управление на риска за всички стоки, превозвани по море, вътрешни водни пътища, шосеен и железопътен транспорт (включително стоките в пощенски пратки, превозвани в такива транспортни средства). Пусков етап 3 ще се осъществи, както следва: първи ще се включат морските превозвачи и превозвачите по вътрешни водни пътища (стъпка 1), след това превозвачите по море и по вътрешни водни пътища, подаващи на равнище хаус (стъпка 2), и накрая автомобилните и железопътните превозвачи (стъпка 3).

Член 6, параграф 1, членове 16, 46 и 47, членове 127—132 и член 278, параграф 3, буква б) от Регламент (ЕС) № 952/2013

Целева дата на техническите спецификации за всичките три пускови етапа

= второто тримесечие на 2018 г.

15.3.2021 г.

(Пусков етап 1)

1.10.2021 г.

(Пусков етап 1)

1.3.2023 г. (12)

(Пусков етап 2)

2.10.2023 г.

(Пусков етап 2)

3.6.2024 г. (13) (пусков етап 3)

Стъпка 1: 3.6.2024 г.

Стъпка 2: 4.12.2024 г.

Стъпка 3: 1.4.2025 г.

Вж. стъпка 1-3.

Стъпка 1: 4.12.2024 г. (най-късно)

Стъпка 2: 1.4.2025 г. (най-късно)

Стъпка 3: 1.9.2025 г. (най-късно)


(1)  Регламент (ЕС) № 952/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 9 октомври 2013 г. за създаване на Митнически кодекс на Съюза (ОВ L 269, 10.10.2013 г., стр. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2013/952/oj).

(2)  Регламент (ЕС) 2019/632 на Европейския парламент и на Съвета от 17 април 2019 г. за изменение на Регламент (ЕС) № 952/2013 с цел да се удължат преходните мерки за използване на средства, различни от средствата за електронна обработка на данни, предвидени в Митническия кодекс на Съюза (ОВ L 111, 25.4.2019 г., стр. 54, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2019/632/oj.

(3)  Делегиран регламент на Комисията (EC) 2015/2446 от 28 юли 2015 г. за допълнение на Регламент (ЕС) № 952/2013 на Европейския парламент и на Съвета за определяне на подробни правила за някои от разпоредбите на Митническия кодекс на Съюза (OB L 343, 29.12.2015 г., стр. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2015/2446/oj).

(4)  Делегиран регламент (ЕС) 2016/341 на Комисията от 17 декември 2015 г. за допълнение на Регламент (ЕС) № 952/2013 на Европейския парламент и на Съвета чрез преходни правила за някои разпоредби от Митническия кодекс на Съюза, за случаите, когато съответните електронни системи все още не са в действие, и за изменение на Делегиран регламент (ЕС) 2015/2446 (ОВ L 69, 15.3.2016 г., стр. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2016/341/oj).

(5)  Регламент за изпълнение (ЕС) 2015/2447 на Комисията от 24 ноември 2015 г. за определяне на подробни правила за прилагането на някои разпоредби на Регламент (ЕС) № 952/2013 на Европейския парламент и на Съвета за създаване на Митнически кодекс на Съюза (ОВ L 343, 29.12.2015 г., стр. 558, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2015/2447/oj).

(6)  Тази дата представлява началото на периода на въвеждане на електронните системи и е най-ранната дата, на която държавите членки въвеждат в експлоатация системите.

(7)  Тази дата представлява краят на периода на въвеждане на електронните системи и е най-късната дата, до която системите следва да бъдат изцяло въведени, както и най-късната дата, до която всички икономически оператори следва да осъществят миграция; когато е приложимо, датата ще се определя от държавите членки и е крайната дата на действие на преходния период.

(8)  До тази дата изискването, определено в член 55, параграф 3 от Регламент за изпълнение (ЕС) 2023/1070 на Комисията, трябва да бъде въведено в националната система за износа.

(9)  До 31 декември 2023 г. за държавите членки, до които е адресирано Решение за изпълнение (ЕС) 2023/237 на Комисията, а когато се прилага член 2, параграф 4а от Делегиран регламент (ЕС) 2015/2446 на Комисията — до 1 юли 2024 г.

(10)  До 31 декември 2023 г. — за уведомлението за пристигане на въздухоплавателно средство на митническата територия на Съюза по въздух, до 29 февруари 2024 г. — за уведомлението за пристигане на морски плавателен съд на митническата територия на Съюза, до 31 декември 2023 г. — за уведомлението за представяне и декларацията за временно складиране по отношение на стоки, въведени на митническата територия на Съюза с въздушен транспорт, и до 29 февруари 2024 г. — по отношение на стоки, въведени на митническата територия на Съюза с други видове транспорт, за държавите членки, до които са адресирани решения за изпълнение (ЕС) 2023/234, 2023/235 и 2023/236 на Комисията

(11)  До 31 декември 2023 г. за държавите членки, до които е адресирано Решение за изпълнение (ЕС) 2023/237 на Комисията, а когато се прилага член 2, параграф 4а от Делегиран регламент (ЕС) 2015/2446 на Комисията — до 1 юли 2024 г.

(12)  До 30 юни 2023 г. за държавите членки, до които е адресирано Решение за изпълнение (ЕС) 2023/438 на Комисията.

(13)  Това е датата за въвеждане на пълния пусков етап 3 на СКВ2 от всички държави членки.


ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2023/2879/oj

ISSN 1977-0618 (electronic edition)


Top