Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32020R0857

    Регламент за изпълнение (ЕС) 2020/857 на Комисията от 17 юни 2020 година за определяне на принципите, които да бъдат включени в договора между Европейската комисия и регистъра на домейна от първо ниво .eu в съответствие с Регламент (ЕС) 2019/517 на Европейския парламент и на Съвета (текст от значение за ЕИП)

    C/2020/3957

    OB L 195, 19.6.2020, p. 52–56 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2020/857/oj

    19.6.2020   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    L 195/52


    РЕГЛАМЕНТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2020/857 НА КОМИСИЯТА

    от 17 юни 2020 година

    за определяне на принципите, които да бъдат включени в договора между Европейската комисия и регистъра на домейна от първо ниво .eu в съответствие с Регламент (ЕС) 2019/517 на Европейския парламент и на Съвета

    (текст от значение за ЕИП)

    ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

    като взе предвид Регламент (ЕС) 2019/517 на Европейския парламент и на Съвета от 19 март 2019 г. относно реализацията и функционирането на домейна от първо ниво .eu и за изменение и отмяна на Регламент (ЕО) № 733/2002 и отмяна на Регламент (ЕО) № 874/2004 на Комисията (1), и по-специално член 8, параграф 2 от него,

    като има предвид, че:

    (1)

    Целта на настоящия регламент е да се определят принципите, които да бъдат включени в договора между Комисията и регистъра за организацията, администрирането и управлението на домейна от първо ниво .eu.

    (2)

    Регистърът следва да управлява домейна от първо ниво .eu по начин, който укрепва идентичността на Съюза, насърчава ценностите му онлайн и насърчава използването на името на домейна .eu.

    (3)

    За да се увеличат достъпността и използването на домейна от първо ниво .eu от всички, които отговарят на условията за регистриране на домейн от първо ниво .eu по силата на Регламент (ЕС) 2019/517, по искане на Комисията регистърът следва да предоставя регистраторски услуги за определени географски райони с недостатъчно обслужване в Съюза или на конкретни категории потребители, определени от Комисията.

    (4)

    За да се изпълнят задълженията, определени в Регламент (ЕС) 2019/517, е от съществено значение регистърът да гарантира добро управление на домейна от първо ниво .eu в сътрудничество с Комисията и като се вземат предвид становищата на създадената с Регламент (ЕС) 2019/517 консултативна група с участието на множество заинтересовани страни по искане на Комисията.

    (5)

    За да се гарантират конкурентоспособността и широкото използване на домейна от първо ниво .eu, регистърът следва да се стреми към високи оперативни постижения и да осигури високо качество на услугата на конкурентни цени. Той следва да гарантира доверието, сигурността и защитата на потребителите чрез внедряването на най-модерни методики и технологии и да си сътрудничи с компетентните органи.

    (6)

    Регистърът следва да управлява бюджета си в съответствие с принципа на добро финансово управление, и по-специално в съответствие с принципите на икономичност, ефикасност и ефективност. Всеки годишен излишък извън разходите и инвестициите следва да бъде прехвърлен в бюджета на Съюза.

    (7)

    Регистърът следва да гарантира непрекъснатостта на услугите и функционирането на домейна от първо ниво .eu. За тази цел регистърът следва да въведе план за възстановяване на дейността, който редовно да актуализира.

    (8)

    Регистърът следва да насърчава целите на Съюза относно управлението на интернет, разработени в заключенията на Съвета от 27 ноември 2014 г. със заглавие „Управление на интернет“ и в Съобщението на Комисията относно политиката по отношение на интернет и управлението му и ролята на Европа за определяне на бъдещото управление на интернет (2). По искане на Комисията той може да задели част от годишния излишък за финансиране на целите на управлението на интернет.

    (9)

    За да се увеличи общественото доверие в онлайн пространството и да се защитят законните права, определени в правото на Съюза, регистърът следва да предприеме всички необходими мерки за предотвратяване и справяне със спекулативните и неправомерните регистрации. За тази цел регистърът следва да си сътрудничи със Службата на Европейския съюз за интелектуална собственост и с други агенции на Съюза.

    (10)

    С оглед на увеличаването на доверието на крайните ползватели в домейна от първо ниво .eu и гарантирането на високо равнище на защита на потребителите при предоставянето на услугите си регистърът следва да предприеме мерки за гарантиране на киберсигурността на системите.

    (11)

    Регистърът следва да осигури прости и ефикасни процедури за разрешаване на договорни спорове относно имената на домейни в .eu.

    (12)

    Поддържането на точни бази данни с имената на домейни и регистрационните данни и предоставянето на законен достъп до такива данни, в съответствие с правилата на Съюза за защита на данните, е от съществено значение за гарантиране на сигурността, стабилността и устойчивостта на системата за имена на домейни. За тази цел регистърът следва да събира и гарантира целостта и наличността на данните WHOIS за домейна от първо ниво .eu и да дава възможност за законен достъп до тези данни в съответствие с правилата на Съюза за защита на данните чрез подходящи средства. Регистърът следва да въведе подходящи мерки за предотвратяване и коригиране на неточни регистрационни данни.

    (13)

    Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Комитета за регулиране на съобщенията (COCOM), учреден съгласно Директива (ЕС) 2018/1972 на Европейския парламент и на Съвета (3),

    ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

    Член 1

    Предмет

    С настоящия регламент се определят принципите, които да бъдат включени в договора между Комисията и регистъра за организацията, администрирането и управлението на домейна от първо ниво .eu в съответствие с Регламент (ЕС) 2019/517.

    Член 2

    Насърчаване на ценностите на Съюза онлайн

    1.   Регистърът допринася за укрепване на идентичността на Съюза и насърчаване на ценностите на Съюза онлайн. По-специално регистърът чрез своите политики и взаимодействия с регистраторите, регистрантите и другите заинтересовани страни насърчава отвореността, иновациите, многоезичието и достъпността, свободата на изразяване на мнение и свободата на информация, зачитането на правата на човека и принципите на правовата държава и предприема мерки за насърчаване на онлайн сигурността на потребителите и за зачитане на неприкосновеността на техния личен живот.

    2.   Регистърът активно насърчава използването на всички официални езици на Съюза.

    Член 3

    Популяризиране на домейна от първо ниво .eu

    1.   Регистърът повишава осведомеността и популяризира използването на домейна от първо ниво .eu навсякъде в Съюза с цел да се подпомогне цифровият единен пазар, да се изгради онлайн европейска идентичност и да се насърчат трансграничните дейности онлайн.

    2.   За да насърчи използването на домейна от първо ниво .eu в определени географски райони с недостатъчно обслужване в Съюза или от конкретни категории регистранти, по искане на Комисията регистърът действа като регистратор, като предоставя услуги за регистрация на имена на домейни директно на регистрантите. Тази дейност се ограничава до определените от Комисията географски райони и категории регистранти.

    3.   Регистърът насърчава използването на домейна от първо ниво .eu във всичките му налични варианти и на всички европейски езици.

    Член 4

    Добра администрация

    1.   Регистърът осигурява добра администрация на домейна от първо ниво .eu. Вътрешната управленска структура на регистъра осигурява широко представителство на заинтересованите страни и гарантира ефикасност, ефективност, отчетност, прозрачност и способност за реагиране.

    2.   За да коригира или подобрява организацията, администрирането и управлението на домейна от първо ниво .eu, регистърът търси съвет от Комисията, сътрудничи си с нея и изпълнява конкретните ѝ указания относно домейна от първо ниво .eu и взема предвид становищата на консултативната група с участието на множество заинтересовани страни по искане на Комисията.

    Член 5

    Добро управление

    1.   Регистърът управлява домейна от първо ниво .eu в интерес на обществото с цел повишаване на общественото доверие в онлайн средата.

    2.   Регистърът се стреми към високи оперативни постижения и осигурява високо качество на услугата на конкурентни цени.

    3.   Регистърът прилага процедури, за да гарантира, че управлението и администрирането на домейна от първо ниво .eu съответства на принципите на прозрачност, сигурност, стабилност, предвидимост, надеждност, достъпност, ефективност, недискриминация и осигурява справедливи условия на конкуренция и защита на потребителите в съответствие с правото на Съюза.

    4.   Регистърът приема процедури, за да гарантира, че осигурява на регистраторите услуги и информация при същите условия и със същото качество като използваните от него за собствените му еквивалентни услуги и по-специално, когато действа като регистратор в съответствие с член 3, параграф 2.

    5.   Регистърът управлява домейна от първо ниво .eu в съответствие с принципите на добро финансово управление. По искане на Комисията регистърът предоставя доказателства за спазването на тези принципи, по-специално при разпределянето на финансовите и човешките ресурси в процеса на изпълнение на договора. Регистърът се задължава да се подлага на външен одит поне веднъж на всеки две години.

    6.   Регистърът предлага услугите си на всички официални езици на Съюза.

    Член 6

    Безопасност и защита на потребителите

    1.   Регистърът гарантира високо ниво на сигурност на мрежата и информационните системи, които експлоатира при управлението на домейна от първо ниво .eu. За тази цел той въвежда специфични политики и прилага най-модерните практики за управлението на риска в областта на киберсигурността.

    2.   Регистърът приема план за непрекъснатост на дейността и нейното възстановяване с предварителното писмено съгласие на Комисията. Регистърът периодично преразглежда плана с предварителното писмено съгласие на Комисията.

    3.   Регистърът:

    а)

    предоставя на регистраторите и регистрантите най-модерни инструменти и технологии, за да ги предпази от киберзаплахи;

    b)

    използва усъвършенствани методики за предотвратяване на неправомерни регистрации.

    Член 7

    Такси и излишък

    1.   Регистърът предварително съобщава на Комисията таксите, които възнамерява да наложи за регистриране на име на домейн в .eu, както и информация за начина, по който те се съотнасят към направените разходи. Таксите се публикуват от регистъра.

    2.   В края на всяка счетоводна година регистърът прехвърля в бюджета на Съюза вписания излишък, който не е инвестиран за повишаване на качеството на услугите му или за насърчаване на целите на Съюза по отношение на управлението на интернет.

    3.   Регистърът съобщава на Комисията планираните суми за инвестиции, които се очаква да бъдат приспаднати от евентуалния излишък, който да бъде прехвърлен в бюджета на Съюза.

    Член 8

    Управление на интернет

    1.   Регистърът насърчава целите на Съюза относно управлението на интернет. При това той си сътрудничи с Комисията и взема предвид становищата на консултативната група с участието на множество заинтересовани страни за домейна .eu по искане на Комисията.

    2.   По искане на Комисията регистърът заделя част от излишъка, генериран от домейна от първо ниво .eu, за насърчаване на целите на Съюза относно управлението на интернет.

    3.   Регистърът въвежда подробен план за финансиране на целите на управлението на интернет. Той приема плана с предварителното писмено съгласие на Комисията.

    Член 9

    Спекулативни и неправомерни регистрации

    1.   Регистърът въвежда политики и процедури за активно смекчаване на спекулативните и неправомерните регистрации на имена на домейни в домейна от първо ниво .eu съгласно член 11, букви б), в) и д) от Регламент (ЕС) 2019/517. За тази цел регистърът си сътрудничи със Службата на Европейския съюз за интелектуална собственост и с други агенции на Съюза.

    2.   Регистърът взема под внимание най-малко правата върху интелектуалната собственост, обхванати от Декларация 2005/295/ЕО на Комисията (4), включително авторското право, търговските марки и географските означения, предвидени в правото на Съюза или националното право, и доколкото са защитени съгласно националното право в държавите членки, където се притежават: нерегистрираните марки, търговските наименования, идентификаторите на предприятия, имената на дружества, фамилните имена и точните заглавия на защитени литературни и художествени произведения.

    3.   За да смекчи спекулативните и неправомерни регистрации на имена на домейни, регистърът въвежда политики и процедури, които гарантират точността на регистрационните данни, по-специално на данните, идентифициращи регистрантите. Регистърът гарантира, че регистраторите управляват регистрациите в съответствие с принципите на сигурност и точност на данните и в съответствие с правото на Съюза.

    4.   Регистърът въвежда политики и процедури за заявките за регистрация и за проверка на регистрационните критерии и на данните на регистрантите, с които гарантира, че всяка проверка на информацията се извършва преди регистрацията или впоследствие по инициатива на регистъра или в резултат на спор, свързан с регистрацията на въпросното име на домейн.

    Член 10

    Отнемане на имена на домейни

    1.   Регистърът прилага политики и процедури за отнемане на имена на домейни по своя собствена инициатива, както е описано в член 4, параграф 3 от Регламент (ЕС) 2019/517, или като използва подходяща извънсъдебна или съдебна процедура. По-специално регистърът отнема имена на домейни, които са регистрирани без права или законни интереси към името или които се използват недобросъвестно.

    2.   Процедурата за отнемане на имена на домейни включва съобщение до притежателя на името на домейна и предоставя на титуляря възможност да предприеме подходящи мерки.

    Член 11

    Процедура за алтернативно решаване на спорове

    1.   Регистърът осигурява прости, достъпни, ефикасни и единни процедури за разрешаване на спорове, отнасящи се до регистрацията на имена на домейни в .eu.

    2.   Правилата за процедурите за алтернативно решаване на спорове, приети от регистъра, са в съответствие с Директива 2013/11/ЕС на Европейския парламент и на Съвета (5). С тях се вземат предвид най-добрите международни практики в тази област, включително съответните препоръки на Световната организация за интелектуална собственост, и се спазват единните процедурни правила, които са съгласувани с установените в единната политика на ICANN за решаване на спорове по отношение на имена на домейни.

    3.   Регистърът може да подбере доставчици на алтернативни способи за решаване на спорове с добра репутация и съответен експертен опит. Процесът по подбирането трябва да бъде обективен, прозрачен и недискриминационен. Списъкът на тези доставчици се публикува от регистъра.

    Член 12

    Бази данни с имена на домейни и регистрационни данни

    1.   Регистърът разполага с политики и процедури, за да се гарантира, че базата данни WHOIS включва точна и актуална информация, както и да се гарантира, че публикуването и достъпът до тези данни се осъществяват в съответствие с правилата на Съюза за защита на данните.

    2.   Умишленото подаване на неточна информация представлява причина да се счете, че регистрирането на името на домейн не съответства на условията за регистриране.

    Член 13

    Сътрудничество с компетентните органи

    1.   Регистърът си сътрудничи с компетентните органи, които участват в борбата с киберпрестъпността. Той си сътрудничи също така с компетентните органи и публичните и частните органи, участващи в борбата срещу спекулативните и неправомерните регистрации, в киберсигурността и информационната сигурност, в защитата на потребителите и в защитата на основните права. Той предоставя достъп до данните на компетентните органи и публичните органи съгласно правото на Съюза или националното право, което е в съответствие с правото на Съюза, включително съгласно нареждания на съдилища или компетентни органи, на които са предоставени съответните правомощия.

    2.   Регистърът установява процедури за улесняване на сътрудничеството с компетентните органи и публичните и частните органи.

    Член 14

    Влизане в сила

    Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

    Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

    Съставено в Брюксел на 17 юни 2020 година.

    За Комисията

    Председател

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)   ОВ L 91, 29.3.2019 г., стр. 25.

    (2)  COM/2014/072.

    (3)  Директива (ЕС) 2018/1972 на Европейския парламент и на Съвета от 11 декември 2018 г. за установяване на Европейски кодекс за електронни съобщения (ОВ L 321, 17.12.2018 г., стр. 36).

    (4)  Декларация на Комисията относно член 2 от Директива 2004/48/ЕО на Европейския парламент и на Съвета относно упражняването на права върху интелектуалната собственост (ОВ L 94, 13.4.2005 г., стр. 37).

    (5)  Директива 2013/11/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 21 май 2013 г. за алтернативно решаване на потребителски спорове и за изменение на Регламент (ЕО) № 2006/2004 и Директива 2009/22/ЕО (ОВ L 165, 18.6.2013 г., стр. 63).


    Top