Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32018D0170

    Решение за изпълнение (ЕС) 2018/170 на Комисията от 2 февруари 2018 година относно използването на еднообразни подробни спецификации за събирането и анализа на данни с цел наблюдение и оценка на функционирането на мрежата EURES (Текст от значение за ЕИП. )

    C/2018/0533

    OB L 31, 3.2.2018, p. 104–113 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2018/170/oj

    3.2.2018   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    L 31/104


    РЕШЕНИЕ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2018/170 НА КОМИСИЯТА

    от 2 февруари 2018 година

    относно използването на еднообразни подробни спецификации за събирането и анализа на данни с цел наблюдение и оценка на функционирането на мрежата EURES

    (текст от значение за ЕИП)

    ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

    като взе предвид Регламент (ЕС) 2016/589 на Европейския парламент и на Съвета от 13 април 2016 г. относно европейска мрежа на службите по заетостта (EURES), достъп на работниците до услуги за мобилност и по-нататъшно интегриране на пазарите на труда и за изменение на регламенти (ЕС) № 492/2011 и (ЕС) № 1296/2013 (1), и по-специално член 32, параграф 3 от него.

    като има предвид, че:

    (1)

    Съгласно член 32, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2016/589 държавите членки трябва да въведат процедури за събиране на данни относно дейностите на EURES, извършвани на национално равнище.

    (2)

    С цел измерване на резултатите и на дейностите на мрежата EURES по точен и последователен начин е необходимо да се установи обща концептуална и процедурна рамка и да сe определят показателите и минималните данни, които трябва да бъдат събирани.

    (3)

    Тази концептуална и процедурна рамка следва да помогне за оценяване на постигнатия напредък за постигане на целите, определени за мрежата EURES съгласно Регламент (ЕС) 2016/589.

    (4)

    За да се измерва изпълнението на дейността на мрежата EURES по всеобхватен начин и да се даде възможност за оптимална оценка на нейното функциониране, рамката следва да включва две допълнителни измерения, наред с трите измерения на услугите за подпомагане на отделните работници и работодатели, посочени в член 32, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2016/589, а именно информацията и насоките, резултатите в областта на заетостта и удовлетвореността на клиентите. Тези две допълнителни измерения на дейността на EURES представляват предоставената хоризонтална подкрепа, като например обучение и комуникация, сътрудничество и дейности по осведомяване, като например събития за наемане на работа и усилия за осигуряване на прозрачност на информацията за пазара на труда. Интегрирането на тези две допълнителни измерения в системата на EURES за измерване на изпълнението позволява вземането под внимание на различните изисквания на Регламент (ЕС) 2016/589 по отношение на информацията и позволява постигане на съвместимост на системата на EURES за измерване на изпълнението с други механизми за докладване, посочени в същия регламент. По този начин, като същевременно максимално увеличава потенциалните ползи за мрежата EURES, то може да спомогне за намаляване на свързаната с докладите тежест за държавите членки.

    (5)

    За да се улесни събирането и анализът на данните и да се избегне дублирането на работата, рамката следва да се основава на съществуващите практики в държавите членки, по-специално тези в рамките на публичните служби по заетостта.

    (6)

    Рамката трябва да бъде достатъчно гъвкава, за да даде възможност за използване на алтернативни източници на данни или методи за събиране в случаите, когато може да бъде трудно да се измерят пряко непосредствените резултати от конкретни дейности, като например резултатите от наемане и устройване на работа.

    (7)

    Всички потенциални взаимодействия с правилата и процедурите за годишното планиране, наблюдението и оценката на дейностите на мрежата EURES в съответствие с член 31 от Регламент (ЕС) 2016/589 следва да се използват, по-специално така че анализът на измерването на изпълнението да могат да бъдат взети под внимание в последващите национални работни програми.

    (8)

    Рамката следва да позволява дейностите на EURES да бъдат ефективно управлявани на национално равнище и на равнището на Съюза и да спомогне да се прецени кога са необходими стратегически или оперативни промени. Тя следва да подкрепя развитието на култура за измерване на изпълнението в рамките на мрежата EURES като основни компоненти с насоченост към постигане на резултати и ефективност и отчетност на разходите.

    (9)

    Рамката следва да служи като инструмент за събиране на съпоставими количествени и качествени данни за измерване на дейностите на EURES, но всеки анализ и тълкуване трябва да се прави внимателно, като се вземат предвид контекстуални фактори на национално равнище, като например ситуацията на пазара на труда, организационните структури и общият подход към мобилността. Поради тази причина държавите членки следва да отговарят за анализа на национално равнище.

    (10)

    Мерките, предвидени в настоящото решение, са в съответствие със становището на комитета EURES,

    ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

    Член 1

    Предмет, обхват и определения

    1.   С настоящото решение се установяват еднообразните подробни спецификации за събирането и анализа на данни с цел наблюдение и оценка на функционирането на мрежата EURES — системата на EURES за измерване на изпълнението — чрез определяне на измеренията на изпълнението, които трябва да бъдат измервани, показателите за изпълнение, възможните източници на данни и процедурите за събиране и анализ на данни.

    2.   Системата на EURES за измерване на изпълнението наред с другото се използва за:

    а)

    събиране, обмен и съвместен анализ на информацията, посочена в член 30 от Регламент (ЕС) 2016/589,

    б)

    обсъждане на разпределението на ресурсите и приоритетите за програмирането на дейностите на EURES, посочени в член 31 от Регламент (ЕС) 2016/589,

    в)

    обсъждане на бизнес моделите и организацията на мрежата EURES и други съществени данни за докладите за дейността на институциите на Съюза и доклада за последваща оценка, посочени съответно в член 33 и член 35 от Регламент (ЕС) 2016/589;

    3.   За целите на настоящото решение се прилагат следните определения:

    а)

    „измерения на изпълнението“ означава следните области на дейност на EURES, които да се измерват чрез показатели:

    1)

    информация и насоки,

    2)

    резултати по отношение на заетостта,

    3)

    удовлетвореност на клиентите,

    4)

    комуникация, сътрудничество и дейности по осведомяване, както и

    5)

    хоризонтална подкрепа;

    б)

    „показатели за изпълнението“ означава следните показатели, които са пряко свързани с дейността на EURES и сътрудничеството в рамките на мрежата:

    1)

    „основни показатели“, които са свързани с дейностите на EURES, предприемани в отделните държави членки по отношение на услуги за подпомагане на работници и работодатели в съответствие с член 32, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2016/589,

    2)

    „мрежови показатели“, които се отнасят до цялостното функциониране на мрежата EURES, включително данни, които се изискват по други разпоредби в Регламент (ЕС) 2016/589 и тези, събрани от Европейското бюро за координация;

    в)

    „контекстуални показатели“ означава показатели, свързани с пазара на труда, политиките по заетостта и организационните структури на EURES и могат да се получат от източници, различни от тези, които са под контрола на EURES;

    г)

    „контакт“ означава всяко отделно взаимодействие, което възниква между служителите на членовете и партньорите на EURES и клиент (работник или работодател) с измерение на трудова мобилност в рамките на ЕС;

    д)

    „проява“ означава всяко планирано събитие, организирано от или с участието на член или партньор на EURES с цел да се предостави информация относно трудовата мобилност в рамките на ЕС или да се улесни наемане и устройване на работа, като например изложения за предлагане на работни места, конференции и информационни сесии;

    е)

    „устройване на работа“ е резултатът от процеса на заемане на свободно работно място, както е определено в член 3, параграф 3 от Регламент (ЕС) 2016/589, включително възможности за чиракуване и стажове;

    ж)

    „заявление за работа“ е документ или набор от документи, които кандидатът представя на работодател или на служба по заетостта като част от процеса на информиране на работодателя за това, че заявителят е на разположение и желае да бъде нает на дадено работно място или позиция.

    Член 2

    Общи принципи

    1.   Всяка държава членка въвежда механизъм за събиране на данните, определени в настоящото решение, от съответните национални членове и партньори на EURES и от всички други източници, които могат да предоставят необходимите данни.

    2.   Събраните и проверени данни се изпращат на Европейското бюро за координация, като се използва общ образец и в съответствие с процедурите, предвидени в член 7.

    3.   Когато е целесъобразно и в случай че данните не са леснодостъпни, държавите членки гарантират, че са използвани и надлежно описани алтернативни източници на данни или методи на събиране.

    4.   Държавите членки полагат всички възможни усилия, за да сътрудничат помежду си и с Комисията, с цел да гарантират възможно най-високо качество на въведените данни и, по-специално, да посочат евентуалните идентифицирани случаи на двойно отчитане при представянето и анализа на данните.

    5.   Събирането на данни в рамките на системата на EURES за измерване на изпълнението трябва да бъде последвано от годишен анализ на данните на национално равнище, в тясна връзка с годишния цикъл на планиране на дейностите на EURES на национално равнище, както се предвижда в член 31 от Регламент (ЕС) 2016/589. Системата на EURES за измерване на изпълнението се използва за идентифициране на резултатите от дейностите, планирани и извършени през предходната календарна година, които се анализират и използват за разработването на нови национални работни програми за следващата календарна година.

    6.   Анализът на данните, посочени в параграф 5, подпомага представянето на събраните данни, като описва условията, при които са били получени резултатите, евентуалните ограничения, съществуващи в методологията за събиране на данни, и евентуалните ограничения в капацитета на данните да измерят реалните дейности, които са извършени. Всяка държава членка отговаря за собствения си анализ на данните и гарантира, че данните са разбрани и представени в съответния национален контекст.

    7.   Анализът на данните, посочен в параграф 5, допринася за по-доброто разбиране на данните и на получените резултати в конкретния национален контекст. Освен това анализът на данните допринася за идентифицирането, с течение на времето, на силните и слабите страни във връзка с дейността на EURES в съответната държава членка, като по този начин се способства за наблюдението, оценката и при целесъобразност вземането на решения за стратегически и оперативни промени на национално равнище.

    8.   Комисията подкрепя процеса на анализ на отделните държави членки чрез съставяне на националните данни, като предоставя на ЕС обобщени сборове, обмен на данни в рамките на мрежата EURES, разпространение на данни в съответствие с член 8, и като насочва вниманието към полезни взаимодействия и общи въпроси.

    Член 3

    Роля и задължения на националните бюра за координация

    Националните бюра за координация в съответните държави членки отговарят за следното:

    а)

    събират данни от членовете и партньорите на EURES и, когато е целесъобразно, от други източници;

    б)

    гарантират, че данните, получени от членовете и партньорите на EURES, са съпоставими и отговарят на стандартите за качество, договорени между Националното бюро за координация и съответните членове и партньори на EURES;

    в)

    изпращат събраните и проверени данни на Европейското бюро за координация, в съответствие с член 7 и като се използват показателите, посочени в член 9;

    г)

    извършват анализ на показателите на национално равнище;

    д)

    предприемат всички необходими и подходящи действия въз основа на резултатите от този анализ.

    Член 4

    Роля и отговорности на Европейското бюро за координация

    1.   Европейското бюро за координация отговаря за подпомагане на събирането и анализа на показателите за данни, по-специално чрез:

    а)

    създаване и поддържане на специален раздел Extranet на портала EURES, който да предоставя на разположение на националните бюра за координация:

    i)

    електронната версия на списъка от показатели и възможните източници на данни, посочени в член 9;

    ii)

    образеца за предаване на данните, посочени в член 2, параграф 2, и всяка свързана с тях информация относно попълването и представянето;

    iii)

    средствата, документацията и насоките, необходими за обмен и анализ на данни;

    б)

    поддържане на съгласуваността на прилагането от страна на държавите членки на членове 31 и 32 от Регламент (ЕС) 2016/589;

    в)

    улесняване на обмена на добри практики;

    г)

    установяване на полезни взаимодействия и области за съвместни действия;

    д)

    събиране на националните данни, с цел предоставяне на ЕС на обобщени данни;

    е)

    осигуряване на показатели и информация на европейско равнище относно потоците и моделите на трудовата мобилност в съответствие с член 29 от Регламент (ЕС) 2016/589.

    2.   Европейското бюро за координация съобщава резултатите от системата на EURES за измерване на изпълнението в мрежата EURES и я разпространява в съответствие с член 8.

    Член 5

    Роля и отговорности на членовете и партньорите на EURES

    Членовете и партньорите на EURES допринасят за системата на EURES за измерване на изпълнението, като предоставят проверени данни за дейностите си в съответните измерения на изпълнението и показателите, съгласно изискваната от Националното бюро за координация периодичност.

    Член 6

    Роля и задължения на групата за координация

    1.   Групата за координация следи отблизо прилагането на член 32 от Регламент (ЕС) 2016/589 и служи като форум за обмен на мнения и най-добри практики с цел подобряване на функционирането на системата на EURES за измерване на изпълнението.

    2.   Групата за координация веднъж годишно извършва преглед на прилагането на настоящото решение. Този преглед ще представлява приносът на групата за координация към дейността и към докладите за последваща оценка от Комисията в съответствие с членове 33 и 35 от Регламент (ЕС) 2016/589.

    3.   Преди да бъде приложено, всяко изменение на списъците, образците, инструментите, документацията и насоките, посочени в член 4, параграф 1, буква а), се съгласува с групата за координация.

    4.   Координационната група взема решение за подход за разпространяване на резултатите на системата на EURES за измерване на изпълнението.

    Член 7

    Процедури

    1.   Ако не е посочено друго в списъка на показателите, посочени в член 9, националните бюра за координация предоставят на Европейското бюро за координация данните, събрани в съответствие с настоящото решение, два пъти годишно. Данните се предават през август за периода от януари до юни и през февруари за периода от юли до декември от предходната календарна година.

    2.   Анализът на данните се извършва веднъж годишно през първите три месеца на годината, следваща годината, за която са събрани данните. Резултатите от анализа се представят във връзка с докладването за изпълнението на дейностите, посочени в националната работна програма, както е предвидено в член 3 от Решение за изпълнение (ЕС) 2017/1256 на Комисията (2).

    Член 8

    Споделяне и разпространение на информация

    1.   Събраните данни и анализът им се предоставят на националните бюра за координация и на членовете и партньорите на EURES в специален раздел Extranet на портала EURES.

    2.   Европейското бюро за координация използва съответните данни от системата на EURES за измерване на изпълнението като принос от EURES към докладите на Комисията относно функционирането на единния пазар.

    3.   Всяко по-нататъшно разпространение се урежда в съответствие с подхода за разпространение, одобрен от групата за координация.

    Член 9

    Списък с показатели

    Националните бюра за координация събират, анализират и предават данни на Европейското бюро за координация в съответствие със списъка с показатели и възможните източници на данни, посочени в приложението.

    Член 10

    Влизане в сила

    Настоящото решение влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

    Задължението за предоставяне на данни в съответствие с настоящото решение се прилага, считано от референтната 2018 година.

    Съставено в Брюксел на 2 февруари 2018 година.

    За Комисията

    Председател

    Jean-Claude JUNCKER


    (1)  ОВ L 107, 22.4.2016 г., стр. 1.

    (2)  Решение за изпълнение (ЕС) 2017/1256 на Комисията от 11 юли 2017 г. относно образците и процедурите за обмен на информация на равнището на Съюза във връзка с националните работни програми в рамките на мрежата EURES (ОВ L 179, 12.7.2017 г., стр. 24).


    ПРИЛОЖЕНИЕ

    СПИСЪК С ПОКАЗАТЕЛИ, КОИТО ЩЕ СЕ ИЗПОЛЗВАТ ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА ДАННИ НА СИСТЕМАТА НА EURES ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА ИЗПЪЛНЕНИЕТО

    Електронната версия на настоящия списък и всички негови консолидирани впоследствие изменени версии ще бъдат на разположение на националните бюра за координация в раздела Extranet на портала EURES.

    I.   Основни показатели

    1.   Третирани и обработени заявления за работа

    Измерване: Брой заявления за работа от работници както в страната, така и от други държави, евентуално с разбивка по пол.

    Този показател измерва броя на заявленията за работа, третирани и обработени от служителите на членовете и партньорите на EURES с цел подкрепа на посредничеството и устройването на работа на даден работник в рамките на ЕС.

    Възможни източници на данни: Членовете и партньорите на EURES, проучвания, други административни данни за операциите; други административни или статистически данни.

    Измерение на изпълнението: Резултати в областта на заетостта.

    Периодичност на събирането на данни: Два пъти годишно.

    2.   Третирани и обработени свободни работни места

    Измерване: Брой свободни работни места от работодатели както в страната, така и от други държави.

    Този показател измерва броя на свободните работни места, третирани и обработени от служителите на членовете и партньорите на EURES с цел подпомагане в рамките на процедурата на посредничество и наемане на персонал в ЕС за отделния работодател.

    Възможни източници на данни: Членовете и партньорите на EURES, проучвания, други административни данни за операциите; други административни или статистически данни.

    Измерение на изпълнението: Резултати в областта на заетостта.

    Периодичност на събирането на данни: Два пъти годишно.

    3.   Устройване на работа в резултат на дейност по наемане на персонал и устройване на работа

    Измерване: Брой напускащи и постъпващи назначени лица, евентуално с разбивка по пол.

    Този показател измерва резултатите, получени чрез дейностите по наемане на персонал и устройване на работа, осъществявани от мрежата EURES въз основа на броя на случаите на устройване на работа, извършена в резултат на услугите за подпомагане, които предоставят служителите на членовете и партньорите на EURES.

    Този показател трябва да се анализира в тясна връзка с основните показатели за реализация 1 и 2, отнасящи се съответно до броя на свободните работни места и третираните и обработени заявления за работа.

    С цел предотвратяване на евентуално двойно отчитане в различните материали, броят на случаите на устройване на работа, извършени чрез целенасочени транснационални проекти за наемане на персонал, следва да бъдат представени отделно.

    Възможни източници на данни: Членовете и партньорите на EURES, проучвания, други административни данни за операциите; други административни или статистически данни.

    Измерение на изпълнението: Резултати в областта на заетостта.

    Периодичност на събирането на данни: Два пъти годишно.

    4.   Информация и насоки за работниците и работодателите

    Измерване:

    а)

    Брой индивидуални договори с работници;

    б)

    Брой индивидуални договори с работодатели.

    Тези показатели измерват обема и естеството на взаимодействие с клиентите и следователно интензивността на връзката между служителите на членовете и партньорите на EURES и съответно на работниците и работодателите.

    За работниците и за работодателите броят на отделните контакти следва да бъде даден в разбивка по произход и обсъждани теми: „обща информация относно EURES“, „наемане на персонал/устройване на работа“, „условия на живот и труд/социално осигуряване/образование и обучение“ или „трансгранични дейности“.

    Възможни източници на данни: Членовете и партньорите на EURES, проучвания, други административни данни за операциите; други административни или статистически данни.

    Измерение на изпълнението: Информация и насоки.

    Периодичност на събирането на данни: Два пъти годишно.

    5.   Удовлетвореност на клиентите относно или от услугите за подпомагане

    Измерване: С този показател се измерва процентът на удовлетвореност на клиентите от услугите по предоставяне на информация и насоки, наемане на персонал и търсене на работа, предоставени на работниците и работодателите от страна на служителите на членовете и партньорите на EURES.

    Възможни източници на данни: Членовете и партньорите на EURES, други административни данни за операциите, наблюдения от националните бюра за координация или от членовете и партньорите на EURES.

    Измерение на изпълнението: Удовлетвореност на клиентите.

    Периодичност на събирането на данни: Ежегодно.

    II.   Мрежови показатели

    1.   Дейности по обучение на служителите на организациите, които участват в мрежата EURES

    Измерване:

    а)

    Брой на лицата, преминали предварително обучение относно EURES на национално равнище;

    б)

    Брой на лицата, преминали обучение относно EURES на европейско равнище.

    Тези показатели измерват ученето в мрежата EURES и ангажимента за осигуряване на изискваното качество на служителите. Предварителното обучение се отнася до всички дейности за подготовка на служителите на членовете и партньорите на EURES да извършват услуги за подпомагане (в съответствие с член 9, параграф 3 от Регламент (ЕС) 2016/589), докато обучението на европейско равнище се отнася до обучения и прояви на EURES, координирани от Европейското бюро за координация (в съответствие с член 8, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2016/589).

    Възможни източници на данни: Националните бюра за координация за предварителното обучение, Европейското бюро за координация за обучението на европейско равнище.

    Измерение на изпълнението: Хоризонтална подкрепа.

    Периодичност на събирането на данни: Два пъти годишно.

    2.   Удовлетвореност на клиентите от онлайн службата за техническа помощ за ползвателите на портала EURES

    Измерване: Този показател измерва удовлетворението на клиента по отношение на обработваните чрез службата за техническа помощ заявки, свързани с техническото функциониране на портала EURES, и на общото разбиране на мрежата EURES и портала EURES. Потребители на портала EURES са работниците, работодателите, националните бюра за координация, членовете и партньорите на EURES.

    Примерен основен източник на данни: Европейското бюро за координация.

    Измерение на изпълнението: Хоризонтална подкрепа/Удовлетвореност на клиента.

    Периодичност на събирането на данни: Ежегодно.

    3.   Изпълнение във връзка със социалните медии

    Измерване: Брой на работните места, брой на почитателите/последователите, обсег/въздействия и ангажиране по канали на социалните медии.

    Тези показатели измерват социалното медийно присъствие на мрежата EURES и резултатите на различните канали на социалните медии.

    Възможни източници на данни: Членовете и партньорите на EURES, Европейското бюро за координация.

    Измерение на изпълнението: Комуникация, сътрудничество и дейности по осведомяване.

    Периодичност на събирането на данни: Два пъти годишно.

    4.   Свободни работни места, които са оповестени публично и са поместени на портала EURES от членовете и партньорите на EURES

    Измерване:

    а)

    Общ брой на свободните работни места, предлагани чрез членовете и партньорите на EURES.

    б)

    Общ брой свободните работни места, които са обявени публично от членовете и партньорите на EURES.

    в)

    Брой на свободните работни места, обявени чрез единния координиран канал към портала EURES.

    Тези показатели измерват броя на свободните работни места, обявени от членовете и, когато е приложимо, партньорите на EURES на портала EURES в сравнение с броя на свободните работни места, обявени публично, и броя на свободните работни места, предлагани чрез тези организации. По принцип всички публично обявени свободни работни места следва да бъдат предоставени. Няколко изключения обаче са възможни съгласно член 17 от Регламент (ЕС) 2016/589.

    Възможни източници на данни: Членовете и партньорите на EURES, Европейското бюро за координация, други административни или статистически данни.

    Измерение на изпълнението: Комуникация, сътрудничество и дейности по осведомяване/резултатите в областта на заетостта.

    Периодичност на събирането на данни: Ежегодно.

    5.   Пазарен дял на членовете на EURES и когато е приложимо, партньорите на EURES за пазара на свободни работни места на национално равнище

    Измерване:

    а)

    Брой на свободните работни места, обявени чрез единния координиран канал към портала EURES.

    б)

    Общ брой на свободните работни места на равнището на държавите членки.

    Тези показатели сравняват броя на свободните работни места, обявени чрез портала EURES, с общия брой свободни работни места, обявени в страната. Това сравнение дава представа за частта, обхваната от EURES в рамките на целия пазар на труда и степента, до която EURES осигурява прозрачност на пазара на труда.

    Показателите съответстват на разпоредбата на член 9, параграф 2, буква в) от Регламент (ЕС) 2016/589.

    Възможни източници на данни: Членовете и партньорите на EURES, Евростат, Европейското бюро за координация, други административни или статистически данни.

    Измерение на изпълнението: Комуникация, сътрудничество и дейности по осведомяване/резултати в областта на заетостта.

    Периодичност на събирането на данни: Ежегодно.

    6.   Посетени прояви и граждани, обхванати от проявите

    Измерване: Тези показатели дават информация относно броя на проявите за наемане на персонал или информиране, посетени от членовете и партньорите на EURES, както и относно броя на лицата, обхванати по време на тези прояви.

    Възможни източници на данни: Членовете и партньорите на EURES, други административни данни за операцията.

    Измерение на изпълнението: Комуникация, сътрудничество и дейности по осведомяване.

    Периодичност на събирането на данни: Два пъти годишно.

    7.   Степен на взаимодействие с другите държави в мрежата като цяло

    Измерване:

    а)

    Брой държави, с които членовете и партньорите на EURES са сътрудничили за дейностите на EURES по наемане на персонал;

    б)

    Брой на осъществените проекти за сътрудничество за наемане на персонал.

    Тези показатели измерват степента на взаимодействие в мрежата EURES чрез събиране на информация за въздействието на транснационалното сътрудничество между членовете и партньорите на EURES (брой проекти за наемане на персонал с организации от други държави).

    Възможни източници на данни: Членовете и партньорите на EURES, програмен цикъл, трансграничните партньорства и бенефициерите на проектите за целеви схеми за мобилност.

    Измерение на изпълнението: Комуникация, сътрудничество и дейности по осведомяване.

    Периодичност на събирането на данни: Два пъти годишно.

    8.   Отделни посетители на портала EURES

    Измерване: Този показател измерва броя на отделните посетители на портала EURES и дава представа за целесъобразността на наличните онлайн инструменти за предоставяне на услуги, които са на разположение на портала EURES.

    Примерен основен източник на данни: Европейско бюро за координация.

    Измерение на изпълнението: Комуникация, сътрудничество и дейности по осведомяване.

    Периодичност на събирането на данни: Два пъти годишно.

    9.   Профили на търсещи работа лица, регистрирани на портала EURES

    Измерване:

    а)

    Брой на профилите на търсещите работа лица, регистрирани чрез системата за самообслужване на портала EURES.

    б)

    Брой на профилите на търсещи работа лица, прехвърлени посредством единния координиран канал към Портала EURES.

    Тези показатели измерват броя на работниците, които активно са избрали да си направят профил на портала EURES и да използват функцията за самообслужване на портала пряко или са дали съгласието си за предоставяне на данните от своя профил на националните портали или други информационни системи в съответствие с член 17, параграфи 1 и 3 от Регламент (ЕС) 2016/589. Броят на активните профили, получени по такъв начин, дава представа за целесъобразността на портала EURES като инструмент за посредничество/устройване на работа и на търсенето от страна на отделни работници на услуги EURES за подпомагане.

    Примерен основен източник на данни: Европейско бюро за координация.

    Измерение на изпълнението: Комуникация, сътрудничество и дейности по осведомяване.

    Периодичност на събирането на данни: Два пъти годишно.

    10.   Работодатели, регистрирани на портала EURES

    Измерване: Този показател измерва броя на работодателите, които използват функцията за самообслужване на портала EURES. Той дава представа за търсенето на работна сила, което евентуално може да бъде удовлетворено чрез трудовата мобилност в рамките на ЕС и удовлетвореността на клиентите от функционалните възможности и информацията на портала EURES.

    Примерен основен източник на данни: Европейско бюро за координация.

    Измерение на изпълнението: Комуникация, сътрудничество и дейности по осведомяване.

    Периодичност на събирането на данни: Два пъти годишно.

    11.   Удовлетвореност на клиентите от функционалните възможности и информацията на портала EURES

    Измерване: Този показател измерва удовлетвореността на работниците и работодателите на различни етапи на използване на портала EURES.

    Примерен основен източник на данни: Европейско бюро за координация.

    Измерение на изпълнението: Комуникация, сътрудничество и дейности по осведомяване/Удовлетвореност на клиентите.

    Периодичност на събирането на данни: Ежегодно.


    Top