Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32017R0568

    Делегиран регламент (ЕС) 2017/568 на Комисията от 24 май 2016 година за допълнение на Директива 2014/65/ЕС на Европейския парламент и на Съвета по отношение на регулаторните технически стандарти за допускане на финансовите инструменти до търговия на регулирани пазари (Текст от значение за ЕИП. )

    C/2016/3017

    OB L 87, 31.3.2017, p. 117–121 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2017/568/oj

    31.3.2017   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    L 87/117


    ДЕЛЕГИРАН РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2017/568 НА КОМИСИЯТА

    от 24 май 2016 година

    за допълнение на Директива 2014/65/ЕС на Европейския парламент и на Съвета по отношение на регулаторните технически стандарти за допускане на финансовите инструменти до търговия на регулирани пазари

    (текст от значение за ЕИП)

    ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

    като взе предвид Директива 2014/65/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 15 май 2014 г. относно пазарите на финансови инструменти и за изменение на Директива 2002/92/ЕО и на Директива 2011/61/ЕС (1), и по-специално член 51, параграф 6, трета алинея,

    като има предвид, че:

    (1)

    Прехвърлимите ценни книжа следва да се считат за свободно търгуеми, ако преди допускането до търговия не съществуват ограничения, които пречат на прехвърлянето на такива ценни книжа по начин, който възпрепятства създаването на коректен, надлежно функциониращ и ефективен пазар.

    (2)

    С оглед на допускането до търговия на регулиран пазар на прехвърлима ценна книга съгласно определението в Директива 2014/65/ЕС, когато става въпрос за ценна книга по смисъла на Директива 2003/71/ЕО от Европейския парламент и от Съвета (2), трябва да има достатъчна общодостъпна информация, за да се даде възможност за оценяване на този финансов инструмент във връзка с неговото коректно, надлежно и ефективно търгуване. Освен това, когато става въпрос за акции, следва да се разполага с подходящ брой от тях за публично разпространение, а когато става въпрос за секюритизирани деривати — следва да бъдат в действие подходящи правила за сетълмент и доставка.

    (3)

    Прехвърлимите ценни книжа, които отговарят на изискванията за допускане до официална регистрация, посочени в Директива 2001/34/ЕО от Европейския парламент и от Съвета (3), следва да се считат за свободно търгуеми и за позволяващи коректното, надлежно и ефективно търгуване.

    (4)

    Допускането до търговия на регулиран пазар на дялови единици, емитирани от предприятия за колективно инвестиране в прехвърлими ценни книжа или алтернативни инвестиционни фондове, не следва да позволява заобикаляне на съответните разпоредби на Директива 2009/65/ЕО на Европейския парламент и на Съвета (4) или на Директива 2011/61/ЕС на Европейския парламент и на Съвета (5). Ето защо всеки оператор на регулиран пазар следва да се увери, че продуктите, които допуска за търгуване, произтичат от схема за колективни инвестиции, която е в съответствие със съответното секторно законодателство. Когато става въпрос за фондове, търгувани на организиран пазар, операторът на регулиран пазар следва да осигури непрекъснатото действие на подходящи механизми за обратно изкупуване за инвеститорите.

    (5)

    При допускането до търговия на регулиран пазар на дериватните инструменти, посочени в точки 4—10 от раздел В на приложение I към Директива 2014/65/ЕС, следва да се вземе предвид дали е налична достатъчно информация за оценката на деривата и на базисния актив, а в случай на сетълмент с физическа доставка — наличието на подходящи процедури за сетълмент и доставка.

    (6)

    Директива 2003/87/ЕО на Европейския парламент и на Съвета (6) налага определени условия за квоти за емисии, за да се гарантира, че те са свободно търгуеми по коректен, надлежен и ефективен начин. Квотите за емисии по смисъла на точка 11 от раздел В на приложение I към Директива 2014/65/ЕС, признати за съответстващи на изискванията на Директива 2003/87/ЕО, следва да се приемат за допустими за търгуване на регулиран пазар без настоящият регламент да следва да налага допълнителни изисквания.

    (7)

    Механизмите на регулираните пазари във връзка с проверката на спазването от страна на емитентите на задълженията, които са наложени от правото на Съюза и са във връзка с улесняване на достъпа до информацията, публикувана по силата на правото на Съюза, следва да обхващат задълженията, предвидени в Регламент (ЕС) № 596/2014 на Европейския парламент и на Съвета (7), в Директива 2003/71/ЕО и Директива 2004/109/ЕО на Европейския парламент и на Съвета (8), тъй като тези законодателни актове съдържат основните и най-важни задължения на емитентите след първоначалното допускане до търговия на регулиран пазар.

    (8)

    Регулираните пазари следва да установят процедури за проверка на спазването от страна на емитентите на прехвърлими ценни книжа на задълженията, произтичащи от законодателството на Съюза, които следва да бъдат достъпни за емитентите и обществеността. Политиката следва да гарантира, че проверките на спазването са ефикасни, а емитентите следва да бъдат информирани за своите задължения от регулирания пазар.

    (9)

    Регулираните пазари следва да улеснят достъпа до информацията, публикувана съгласно предвидените в правото на Съюза условия и на разположение на членовете и участниците, чрез механизми, които осигуряват лесен, справедлив и недискриминационен достъп за всички членове и участници. Приложимото право на Съюза за тези цели включва Директива 2003/71/ЕО Директива 2004/109/ЕО, Регламент (ЕС) № 596/2014, както и Регламент (ЕС) № 600/2014 на Европейския парламент и на Съвета (9). Механизмите за достъп следва да гарантират, че членовете и участниците имат равен достъп до съответната информация, която може да окаже влияние върху оценката на даден финансов инструмент.

    (10)

    С оглед на последователността и с цел да се гарантира гладкото функциониране на финансовите пазари, е необходимо разпоредбите, установени в настоящия Регламент, и съответните национални разпоредби, транспониращи Директива 2014/65/ЕС, да се прилагат от една и съща дата.

    (11)

    Настоящият регламент е изготвен въз основа на проектите на регулаторни технически стандарти, предадени на Комисията от Европейския орган за ценни книжа и пазари (ЕОЦКП).

    (12)

    ЕОЦКП проведе открити обществени консултации по проектите на регулаторните технически стандарти, въз основа на които е изготвен настоящият регламент, анализира потенциалните разходи и ползи и поиска становище от Групата на участниците от сектора на ценните книжа и пазарите, създадена с член 37 от Регламент (ЕС) № 1095/2010 на Европейския парламент и на Съвета (10),

    ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

    Член 1

    Прехвърлими ценни книжа — свободно търгуеми

    1.   Прехвърлимите ценни книжа се считат за свободно търгуеми, ако се търгуват между страни по сделка и след което се прехвърлят без ограничение, както и ако всички ценни книжа в рамките на същия клас като съответната ценна книга са заменяеми.

    2.   Прехвърлимите ценни книжа, които са обект на ограничение за прехвърляне, не се смятат за свободно търгуеми във връзка с параграф 1, освен ако ограничението е малко вероятно да предизвика трусове на пазара. Прехвърлимите ценни книжа, които не са напълно изплатени, могат да бъдат считани за оборотни, ако са предприети мерки за осигуряване, че търгуемостта на такива ценни книжа не се ограничава, както и ако е предоставена публично подходяща информация за факта, че ценните книжа не са напълно изплатени, а също и за последиците от този факт за акционерите.

    Член 2

    Прехвърлими ценни книжа — коректно, надлежно и ефективно търгуване

    1.   Когато се оценява дали дадена прехвърлима ценна книга може да бъде търгувана по коректен, надлежен и ефективен начин, регулираният пазар отчита информацията, която се изисква да бъде изготвена по Директива 2003/71/ЕО, или информацията, която е обществено достояние по друг начин, като например:

    а)

    финансова информация за минали периоди;

    б)

    информация за емитента;

    в)

    информация, която осигурява преглед на дейността.

    2.   В допълнение към параграф 1, когато се оценява дали дадена акция може да бъде търгувана по коректен, надлежен и ефективен начин, регулираният пазар отчита разпространението на тези акции сред обществеността.

    3.   Когато се оценява дали дадена прехвърлима ценна книга по член 4, параграф 1, точка 44, буква в) от Директива 2014/65/ЕС може да бъде търгувана по коректен, надлежен и ефективен начин, регулираният пазар отчита — в зависимост от характера на ценната книга, която се допуска, дали са изпълнени следните критерии:

    а)

    условията на ценната книга са ясни и недвусмислени и позволяват корелация между цената на ценната книга и цената или друга мярка на стойността на базисния инструмент;

    б)

    цената или друга мярка за стойността на базисния инструмент е надеждна и публично достъпна;

    в)

    налице е достатъчна публично предоставена информация от вид, необходим за оценяване на ценната книга;

    г)

    договореностите за определяне на цената на сетълмента на ценната книга осигуряват, че съответната цена отразява правилно цената или други мерки на стойността на базисния инструмент;

    д)

    когато сетълментът на ценната книга изисква или предвижда по-скоро възможност за доставяне на базисна ценна книга или актив, а не паричен сетълмент, са налице подходящи процедури за сетълмент и доставка за този базисен инструмент, както и подходящи процедури за получаване на необходимата информация за същия инструмент.

    Член 3

    Прехвърлими ценни книжа — официална регистрация

    Прехвърлима ценна книга, която е официално регистрирана в съответствие с Директива 2001/34/ЕО, и чиято регистрация не е спряна, се счита за свободно търгуема и за подлежаща на коректно, надлежно и ефективно търгуване.

    Член 4

    Дялови единици и акции в предприятия за колективно инвестиране

    1.   При допускането на дялови единици или акции на предприятия за колективно инвестиране до търгуване регулираният пазар се уверява, че тези дялови единици или акции са разрешени за търговия в неговата държава членка.

    2.   При оценяване на това дали дяловите единици или акциите в предприятие за колективно инвестиране от отворен тип могат да бъдат търгувани по коректен, надлежен и ефективен начин, регулираният пазар отчита следните аспекти:

    а)

    разпространението на тези дялови единици или акции сред обществеността;

    б)

    дали са налични подходящи механизми за дейност за поддържане на пазара, или дали управляващото дружество на схемата осигурява на инвеститорите подходящи алтернативни механизми за обратно изкупуване на дяловите единици или акциите;

    в)

    когато става въпрос за търгувани на борсата фондове — дали в допълнение към механизмите за поддържане на пазара на инвеститорите се предлагат алтернативни механизми за обратно изкупуване на дялови единици или акции, поне в случаите, когато стойността на дяловите единици или акциите се различава значително от нетната стойност на активите;

    г)

    дали стойността на дяловите единици или акциите е достатъчно прозрачна за инвеститорите чрез периодичното публикуване на нетната стойност на активите.

    3.   При оценяването на това дали дяловите единици или акциите в предприятие за колективно инвестиране от затворен тип могат да бъдат търгувани по коректен, надлежен и ефективен начин, регулираният пазар отчита следните аспекти:

    а)

    разпространението на тези дялови единици или акции сред обществеността;

    б)

    дали стойността на дяловите единици или акции е достатъчно прозрачна за инвеститорите, било то чрез публикуване на инвестиционната стратегия на фонда, или чрез периодично публикуване на нетната стойност на активите.

    Член 5

    Деривати

    1.   Когато се оценява дали даден финансов инструмент, посочен в точки 4 — 10 от раздел В на приложение I към Директива 2014/65/ЕС, може да се търгува по коректен, надлежен и ефективен начин, регулираните пазари проверяват дали са изпълнени следните условия:

    а)

    условията на договора за създаване на финансовия инструмент са ясни и недвусмислени и позволяват корелация между цената на финансовия инструмент и цената или друга мярка на стойността на базисния актив;

    б)

    цената или друга мярка за стойността на базисния актив е надеждна и публично достъпна;

    в)

    има публично предоставена достатъчна информация от вид, необходим за оценка на деривата;

    г)

    определянето на цената на сетълмента на ценната книга е уредено така, че съответната цена отразява адекватно цената или други мерки за стойността на базисния актив;

    д)

    когато сетълментът на ценната книга изисква или предвижда възможност за доставяне на базова ценна книга или актив, различен от паричен сетълмент, са налице подходящи механизми, които позволяват на участниците на пазара да получават съответна информация относно този базисен актив, както и подходящи процедури за сетълмент и доставка на базисния актив.

    2.   Параграф 1, буква б) от настоящия член не се прилага за финансовите инструменти, посочени в точки 5, 6, 7 и 10 от раздел В на приложение I към Директива 2014/65/ЕС, когато са изпълнени следните условия:

    а)

    вероятно е договорът за създаване на този инструмент да предвижда начин за оповестяване пред пазара или да позволява на пазара да предостави оценка на цената или друга мярка на стойността на базисния актив, когато цената или друга мярка на стойността не е предоставена публично по друг начин;

    б)

    регулираният пазар осигурява наличието на подходящи надзорни механизми за наблюдение на търгуването и сетълмента с такива финансови инструменти;

    в)

    регулираният пазар подсигурява, че сетълментът и доставката, независимо дали става въпрос за физическа доставка или паричен сетълмент, могат да бъдат извършвани в съответствие с реда и условията на договорите за тези финансови инструменти.

    Член 6

    Квоти за емисии

    Квотите за емисии, посочени в точка 11 от раздел В на приложение I към Директива 2014/65/ЕС, признати за съответстващи на изискванията на Директива 2003/87/ЕО, отговарят на условията за допускане за търгуване на регулиран пазар без допълнителни изисквания.

    Член 7

    Проверка на задълженията на емитента

    1.   Регулираните пазари приемат и публикуват на уебсайтовете си процедури за проверка на спазването от страна на емитента на прехвърлима ценна книга на задълженията, произтичащи от правото на Съюза

    2.   Регулираните пазари гарантират, че спазването на задълженията, посочени в параграф 1, се проверяват ефективно в съответствие с естеството на задължението, предмет на проучване, като се вземат предвид надзорните функции на съответните компетентни органи.

    3.   Регулираните пазари гарантират, че процедурите, посочени в параграф 1 описват:

    а)

    процедурите, прилагани от тях, за постигне на резултата, посочен в параграф 1;

    б)

    как емитентът може най-добре да демонстрира спазването на задълженията, посочени в параграф 1, на регулирания пазар.

    4.   Регулираните пазари гарантират, че емитентът е осведомен за задълженията, посочени в параграф 1, при допускането до търгуване на прехвърлимите ценни книжа на този емитент, както и по негово искане.

    Член 8

    Улесняване на достъпа до информация

    Регулираните пазари разполагат с механизми, които са лесно достъпни, безплатни и оповестени на техните уебсайтове, с цел улесняване на достъпа на техните членове или участници до информацията, публикувана по силата на правото на Съюза.

    Член 9

    Влизане в сила и прилагане

    Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

    Той се прилага от датата, посочена в член 93, параграф 1, втора алинея от Директива 2014/65/ЕС.

    Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

    Съставено в Брюксел на 24 май 2016 година.

    За Комисията

    Председател

    Jean-Claude JUNCKER


    (1)  ОВ L 173, 12.6.2014 г., стр. 349.

    (2)  Директива 2003/71/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 4 ноември 2003 г. относно проспекта, който следва да се публикува, когато публично се предлагат ценни книжа или когато се допускат ценни книжа до търгуване, и за изменение на Директива 2001/34/ЕО, (ОВ L 345, 31.12.2003 г., стр. 64.)

    (3)  Директива 2001/34/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 28 май 2001 г. относно допускане на ценни книжа до официална регистрация на фондова борса и относно информацията, която подлежи на публикуване (ОВ L 184, 6.7.2001 г., стр. 1).

    (4)  Директива 2009/65/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 13 юли 2009 г. относно координирането на законовите, подзаконовите и административните разпоредби относно предприятията за колективно инвестиране в прехвърлими ценни книжа (ОВ L 302, 17.11.2009 г., стр. 32).

    (5)  Директива 2011/61/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 8 юни 2011 г. относно лицата, управляващи алтернативни инвестиционни фондове, и за изменение на директиви 2003/41/ЕО и 2009/65/ЕО и на регламенти (ЕО) № 1060/2009 и (ЕС) № 1095/2010 (ОВ L 174, 1.7.2011 г., стр. 1).

    (6)  Директива 2003/87/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 13 октомври 2003 г. за установяване на схема за търговия с квоти за емисии на парникови газове в рамките на Общността и за изменение на Директива 96/61/ЕО на Съвета (ОВ L 275, 25.10.2003 г., стр. 32).

    (7)  Регламент (ЕС) № 596/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 16 април 2014 г. относно пазарната злоупотреба (Регламент относно пазарната злоупотреба) и за отмяна на Директива 2003/6/ЕО на Европейския парламент и на Съвета и директиви 2003/124/ЕО, 2003/125/ЕО и 2004/72/ЕО на Комисията (ОВ L 173, 12.6.2014 г., стр. 1).

    (8)  Директива 2004/109/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 15 декември 2004 г. относно хармонизиране изискванията за прозрачност по отношение на информацията за издателите, чиито ценни книжа са допуснати за търгуване на регулиран пазар, и за изменение на Директива 2001/34/ЕО (ОВ L 390, 31.12.2004 г., стр. 38).

    (9)  Регламент (ЕС) № 600/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 15 май 2014 г. относно пазарите на финансови инструменти и за изменение на Регламент (ЕС) № 648/2012 (ОВ L 173, 12.6.2014 г., стр. 84).

    (10)  Регламент (ЕС) № 1095/2010 на Европейския парламент и на Съвета от 24 ноември 2010 г. за създаване на Европейски надзорен орган (Европейски орган за ценни книжа и пазари), за изменение на Решение № 716/2009/ЕО и за отмяна на Решение 2009/77/ЕО на Комисията (ОВ L 331, 15.12.2010 г., стр. 84).


    Top