Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32013R1277

    Регламент за изпълнение (ЕС) № 1277/2013 на Комисията от 9 декември 2013 година за разрешаване на повишаването на граничните стойности за обогатяване на вино, произведено от грозде, набрано през 2013 година в някои лозарски райони или части от тях

    OB L 329, 10.12.2013, p. 10–12 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2013/1277/oj

    10.12.2013   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    L 329/10


    РЕГЛАМЕНТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) № 1277/2013 НА КОМИСИЯТА

    от 9 декември 2013 година

    за разрешаване на повишаването на граничните стойности за обогатяване на вино, произведено от грозде, набрано през 2013 година в някои лозарски райони или части от тях

    ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

    като взе предвид Регламент (ЕО) № 1234/2007 на Съвета от 22 октомври 2007 г. за установяване на обща организация на селскостопанските пазари и относно специфични разпоредби за някои земеделски продукти („Общ регламент за ООП“) (1), и по-специално член 121, трета алинея от него,

    като има предвид, че:

    (1)

    В точка А.3 от приложение ХVа към Регламент (ЕО) № 1234/2007 се предвижда, че държавите членки могат да поискат граничните стойности по отношение на повишаването на алкохолното съдържание (обогатяването) по обем на виното да бъдат увеличени с най-много 0,5 % за годините, в които климатичните условия са били изключително неблагоприятни.

    (2)

    Чешката република, Германия, Франция, Хърватия, Люксембург, Унгария, Австрия и Словакия поискаха такова повишаване на граничните стойности за обогатяване на вино, произведено от грозде, набрано през 2013 г., тъй като климатичните условия по време на вегетативния сезон бяха изключително неблагоприятни. Чешката република, Германия, Хърватия, Люксембург, Унгария, Австрия и Словакия отправиха такова искане за всичките си лозарски райони, а Франция — за някои общини на територията на департамент Gironde.

    (3)

    Поради изключително неблагоприятните атмосферни условия през 2013 г. граничните стойности по отношение на повишаването на естественото алкохолно съдържание, предвидени в точка А.2 от приложение ХVа към Регламент (ЕО) № 1234/2007, не позволяват производството на вино с подходящо общо алкохолно съдържание в някои лозарски райони или части от тях, за което обикновено има търсене на пазара.

    (4)

    Като взе предвид целта на приложение XVa към Регламент (ЕО) № 1234/2007, а именно обогатяването на виното да не се насърчава и да се ограничава, и предвид изключителния характер на дерогацията в точка А.3 от посоченото приложение, разрешенията за повишаване на граничните стойности за обогатяване на виното следва да се предоставят само за лозарски райони или части от тях, засегнати от изключително неблагоприятни климатични условия. Ето защо по отношение на Франция разрешението следва да се даде само за ограничен брой общини в департамента Gironde, които са били засегнати от подобни климатични условия.

    (5)

    Следователно е целесъобразно да се разреши повишаването на граничните стойности за обогатяване на вино, произведено от грозде, набрано през 2013 г. в лозарски райони или части от тях в Чешката република, Германия, Франция, Хърватия, Люксембург, Унгария, Австрия и Словакия.

    (6)

    Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Управителния комитет за общата организация на селскостопанските пазари,

    ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

    Член 1

    Посредством дерогация от точка А.2 от приложение ХVа към Регламент (ЕО) № 1234/2007 повишаването на естественото алкохолно съдържание по обем за прясното грозде, набрано през 2013 г., гроздовата мъст, гроздовата мъст в процес на ферментация, новото вино в процес на ферментация и виното, произведено от грозде, набрано през 2013 г. в лозарските райони, изброени в приложението към настоящия регламент, или в части от тях, не надвишава следните гранични стойности:

    а)

    3,5 об. % в лозарска зона А, посочена в допълнението към приложение XIб към Регламент (ЕО) № 1234/2007;

    б)

    2,5 об. % в лозарска зона Б, посочена в допълнението към приложение XIб към Регламент (ЕО) № 1234/2007;

    в)

    2,0 об. % в лозарски зони В I и В II, посочени в допълнението към приложение XIб към Регламент (ЕО) № 1234/2007.

    Член 2

    Настоящият регламент влиза в сила на третия ден след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

    Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

    Съставено в Брюксел на 9 декември 2013 година.

    За Комисията

    Председател

    José Manuel BARROSO


    (1)  ОВ L 299, 16.11.2007 г., стр. 1.


    ПРИЛОЖЕНИЕ

    Лозарски райони или части от тях, в които е разрешено повишаване на граничната стойност за обогатяване съгласно член 1

    Държава членка

    Лозарски райони или части от тях

    Чешка република

    Всички лозарски райони (зони А и Б)

    Германия

    Всички лозарски райони (зони А и Б)

    Франция

    Следните общини в департамент Gironde: Arbanats, Ayguemorte-Les-Graves, Baurech, Beautiran, Belvès-de-Castillon, Blésignac, Branne, Cabara, Camiac-et-Saint-Denis, Capian, Cardan, Castillon-la-Bataille, Castres-Gironde, Civrac-sur-Dordogne, Daignac, Dardenac, Espiet, Faleyras, Francs, Gardegan-et-Tourtirac, Grézillac, Guillac, Haux, La Brède, Langoiran, Lestiac-sur-Garonne, Lugaignac, Mouillac, Mouliets-et-Villemartin, Naujan-et-Postiac, Paillet, Podensac, Portets, Pujols, Rions, Saint-Aubin-de-Branne, Sainte-Colombe, Saint-Étienne-de-Lisse, Sainte-Florence, Saint-Genès-de-Castillon, Saint-Genès-de-Lombaud, Saint-Jean-de-Blaignac, Saint-Léon, Saint-Magne-de-Castillon, Saint-Michel-de-Rieufret, Saint-Morillon, Saint-Pey-d’Armens, Saint-Philippe-d’Aiguille, Saint-Selve, Sainte-Terre, Les Salles-de-Castillon, La Sauve, Tabanac, Tizac-de-Curton, Le Tourne, Vignonet, Villenave-de-Rions и Virelade (зона ВI)

    Хърватия

    Всички лозарски райони (зони Б, ВI и ВII)

    Люксембург

    Всички лозарски райони (зона А)

    Унгария

    Всички лозарски райони (зона ВI)

    Австрия

    Всички лозарски райони (зона Б)

    Словакия

    Всички лозарски райони (зони Б и ВI)


    Top