Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32013R0183

    Регламент (ЕС) № 183/2013 на Комисията от 4 март 2013 година за изменение на Регламент (ЕО) № 1126/2008 за приемане на някои международни счетоводни стандарти в съответствие с Регламент (ЕО) № 1606/2002 на Европейския парламент и на Съвета във връзка с Международен стандарт за финансово отчитане (МСФО) 1 текст от значение за ЕИП

    OB L 61, 5.3.2013, p. 6–8 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Този документ е публикуван в специално издание (HR)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 15/10/2023; заключение отменено от 32023R1803

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2013/183/oj

    5.3.2013   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    L 61/6


    РЕГЛАМЕНТ (ЕС) № 183/2013 НА КОМИСИЯТА

    от 4 март 2013 година

    за изменение на Регламент (ЕО) № 1126/2008 за приемане на някои международни счетоводни стандарти в съответствие с Регламент (ЕО) № 1606/2002 на Европейския парламент и на Съвета във връзка с Международен стандарт за финансово отчитане (МСФО) 1

    (текст от значение за ЕИП)

    ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

    като взе предвид Регламент (ЕО) № 1606/2002 на Европейския парламент и на Съвета от 19 юли 2002 година за прилагането на международните счетоводни стандарти (1), и по-специално член 3, параграф 1 от него,

    като има предвид, че:

    (1)

    С Регламент (ЕО) № 1126/2008 на Комисията (2) бяха приети някои международни счетоводни стандарти и разяснения, които съществуваха към 15 октомври 2008 г.

    (2)

    На 13 март 2012 г. Съветът по международни счетоводни стандарти (СМСС) публикува изменения на Международен стандарт за финансово отчитане (МСФО) 1 Прилагане за първи път на Международните стандарти за финансово отчитане, държавни заеми (изменения на МСФО 1). Измененията на МСФО 1 се отнасят до заеми, получени от правителствата при лихва под пазарния процент, и тяхната цел е предприятията, прилагащи МСФО за първи път, да бъдат освободени от пълното прилагане със задна дата при преминаване към МСФО. Следователно с измененията на МСФО 1 се добавя изключение към изискванията за прилагане със задна дата на МСФО, което предвижда предприятията, прилагащи стандартите за първи път, да прилагат изискванията, определени в Международния счетоводен стандарт (МСС) 39 Финансови инструменти: признаване и оценяване и МСС 20 Счетоводно отчитане на безвъзмездни средства, предоставени от държавата и оповестяване на държавна помощ със задна дата по отношение на държавни заеми, съществуващи към датата на преминаване към МСФО.

    (3)

    С настоящия регламент се одобряват измененията на МСФО 1. Настоящият стандарт съдържа някои позовавания на МСФО 9, които понастоящем не могат да се прилагат, тъй като МСФО 9 все още не е приет от Съюза. Ето защо всяко позоваване на МСФО 9, както е посочено в приложението към настоящия регламент, следва да се чете като позоваване на МСС 39 Финансови инструменти: признаване и оценяване.

    (4)

    Допитването до Техническата експертна група (ТЕГ) на Европейската консултативна група по финансово отчитане (ЕКГФО) потвърди, че измененията на МСФО 1 удовлетворяват техническите критерии за приемане, посочени в член 3, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 1606/2002.

    (5)

    Поради това Регламент (ЕО) № 1126/2008 следва да бъде съответно изменен.

    (6)

    Предвидените в настоящия регламент мерки са съобразени със становището на Регулаторния комитет по счетоводство,

    ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

    Член 1

    1.   В приложението към Регламент (ЕО) № 1126/2008 се изменя Международен стандарт за финансово отчитане 1 Прилагане за първи път на Международните стандарти за финансово отчитане, както е предвидено в приложението към настоящия регламент.

    2.   Всяко позоваване на МСФО 9, както е посочено в приложението към настоящия регламент, се чете като позоваване на МСС 39 Финансови инструменти: признаване и оценяване.

    Член 2

    Всички предприятия прилагат посочените в член 1, параграф 1 изменения най-късно от началната дата на тяхната първа финансова година, започваща на или след 1 януари 2013 г.

    Член 3

    Настоящият регламент влиза в сила на третия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

    Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

    Съставено в Брюксел на 4 март 2013 година.

    За Комисията

    Председател

    José Manuel BARROSO


    (1)  ОВ L 243, 11.9.2002 г., стр. 1.

    (2)  ОВ L 320, 29.11.2008 г., стр. 1.


    ПРИЛОЖЕНИЕ

    МЕЖДУНАРОДНИ СЧЕТОВОДНИ СТАНДАРТИ

    МСФО 1

    МСФО 1 Прилагане за първи път на Международните стандарти за финансово отчитане

    Възпроизвеждането е разрешено на територията на Европейското икономическо пространство. Всички права са запазени извън ЕИП, с изключение на правото за възпроизвеждане за лична употреба или друга честна употреба. Допълнителна информация може да се получи от Съвета по международни счетоводни стандарти (IASB) на адрес www.iasb.org"

    Изменения на МСФО 1 Прилагане за първи път на Международните стандарти за финансово отчитане

    Държавни заеми

    Добавят се параграфи 39Н и 39О, а параграф Б1 се изменя.

    39Н

    С Държавни заеми (Изменения на МСФО 1), издадени през март 2012 г., се добавиха параграфи Б1, буква е) и параграфи Б10—Б12. Предприятието прилага тези параграфи за годишни периоди, започващи на или след 1 януари 2013 година. Разрешава се по-ранно прилагане.

    39O

    Параграфи Б10 и Б11 се отнасят до МСФО 9. Ако предприятието прилага настоящия МСФО, но все още не прилага МСФО 9, всяко позоваване в параграфи Б10 и Б11 на МСФО 9 се чете като позоваване на МСС 39 Финансови инструменти: признаване и оценяване.

    Б1

    Предприятието прилага следните изключения:

    а)

    отписване на финансови активи и финансови пасиви (параграфи Б2 и Б3),

    б)

    счетоводно отчитане на хеджирането (параграфи Б4—Б6),

    в)

    неконтролиращи участия (параграф Б7),

    г)

    класификация и оценяване на финансовите активи (параграф Б8),

    д)

    внедрени деривативи (параграф Б9), и

    е)

    държавни заеми (параграфи Б10—Б12)

    След параграф Б9 се добавят заглавие и параграфи Б10—Б12.

    Държавни заеми

    Б10

    Предприятие, прилагащо МФСО за първи път, класифицира всички получени държавни заеми като финансов пасив или като капиталов инструмент в съответствие с МСС 32 Финансови инструменти: представяне. Освен в случаите, разрешени съгласно параграф Б11, предприятието, прилагащо МСФО за първи път, прилага изискванията на МСФО 9 Финансови инструменти и МСС 20 Счетоводно отчитане на безвъзмездни средства, предоставени от държавата, и оповестяване на държавна помощ за бъдещи периоди по отношение на държавни заеми, съществуващи към датата на преминаване към МСФО, и не признава съответната полза от държавен заем с лихва под пазарния процент като безвъзмездни средства, предоставени от държавата Следователно, ако съгласно своите досегашни общоприети счетоводни принципи предприятието, прилагащо МСФО за първи път, не е признавало и оценявало държавен заем с лихва под пазарния процент по начин, отговарящ на изискванията на МСФО, на датата на преминаване към МСФО то използва балансовата стойност на заема, оценена по досегашните общоприети счетоводни принципи, като балансова стойност на заема във встъпителния отчет за финансовото състояние по МСФО. Предприятието прилага МСФО 9 при оценяването на тези заеми след датата на преминаване към МСФО.

    Б11

    Независимо от параграф Б10 всяко предприятие може да прилага изискванията на МСФО 9 и МСС 20 със задна дата по отношение на всеки държавен заем, възникнал преди датата на преминаване към МСФО, при условие че необходимата за това информация е била получена по време на първоначалното отчитане на този заем.

    Б12

    Изискванията и насоките в параграфи Б10 и Б11 не възпрепятстват предприятието да използва изключенията по параграфи Г19—Г19Г, свързани с определяне на признати в предишни отчети финансови инструменти по справедлива стойност чрез печалбата или загубата.


    Top