Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32012D0448

    2012/448/ЕС: Решение на Комисията от 12 юли 2012 година за установяване на екологични критерии за присъждане на екомаркировката на ЕС на вестникарска хартия (нотифицирано под номер C(2012) 4693) текст от значение за ЕИП

    OB L 202, 28.7.2012, p. 26–37 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Този документ е публикуван в специално издание (HR)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 15/01/2019; отменен от 32019D0070

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2012/448/oj

    28.7.2012   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    L 202/26


    РЕШЕНИЕ НА КОМИСИЯТА

    от 12 юли 2012 година

    за установяване на екологични критерии за присъждане на екомаркировката на ЕС на вестникарска хартия

    (нотифицирано под номер C(2012) 4693)

    (текст от значение за ЕИП)

    (2012/448/ЕС)

    ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

    като взе предвид Регламент (ЕО) № 66/2010 на Европейския парламент и на Съвета от 25 ноември 2009 г. относно екомаркировката на ЕС (1), и по-специално член 8, параграф 2 от него,

    след консултация със Съвета по екомаркировката на Европейския съюз,

    като има предвид, че:

    (1)

    Съгласно Регламент (ЕО) № 66/2010 екомаркировката на ЕС може да се присъжда на продукти, които през целия си жизнен цикъл имат намалено въздействие върху околната среда.

    (2)

    Регламент (ЕО) № 66/2010 предвижда да бъдат установени специфични критерии за екомаркировката на ЕС по продуктови групи.

    (3)

    Тъй като производството на вестникарска хартия е свързано с потребление на значителни количества енергия, дървесина и химикали, и би могло да доведе до увреждане на околната среда или до рискове във връзка с използването на природни ресурси, уместно е да бъдат формулирани критерии за екомаркировката на ЕС за продуктовата група „вестникарска хартия“.

    (4)

    Мерките, предвидени в настоящото решение, са в съответствие със становището на Комитета, създаден съгласно член 16 от Регламент (ЕО) № 66/2010,

    ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

    Член 1

    1.   Продуктовата група „вестникарска хартия“ („newsprint paper“) включва хартията, произведена от целулоза и използвана за печатане на вестници и на други печатни продукти.

    2.   Тази продуктова група не включва хартията за копирни и графични цели (copying and graphic paper), топлочувствителната хартия (thermally sensitive paper), фотографската и безпигментната автокопирна хартия (photographic and carbonless paper), амбалажната и опаковъчната хартия (packaging and wrapping paper), както и ароматизираната хартия (fragranced paper).

    Член 2

    За целите на настоящото решение са валидни следните определения:

    1)

    „Вестникарска хартия“ („newsprint paper“) означава хартия, използвана главно за печатане на вестници и произведена от целулоза и/или от оползотворявана отпадна хартия, чието тегло е в интервала от 40 до 65 g/m2.

    2)

    „Оползотворявана отпадна влакнеста маса“ („recovered fibres“) означава влакнеста маса, отклонена от отпадъчния поток на производствен процес, или генерирана от домакинствата или от търговски, промишлени и институционални обекти в качеството им на крайни потребители на продукти, които след употребата им не могат да бъдат използвани повече по предназначение.

    Член 3

    За да му бъде присъдена екомаркировката на ЕС съгласно Регламент (ЕО) № 66/2010, даден артикул от вестникарска хартия трябва да попада в продуктовата група „вестникарска хартия“, определена в член 1 от настоящото решение, и да съответства на критериите, както и на съответните изисквания за оценяване и удостоверяване, формулирани в приложението към настоящото решение.

    Член 4

    Критериите за продуктовата група „вестникарска хартия“, както и свързаните с тях изисквания за оценяване и удостоверяване, са в сила за период от три години, започващ от датата на приемане на настоящото решение.

    Член 5

    Кодът на продуктовата група „вестникарска хартия“, използван за административни цели, е „037“.

    Член 6

    Адресати на настоящото решение са държавите-членки.

    Съставено в Брюксел на 12 юли 2012 година.

    За Комисията

    Janez POTOČNIK

    Член на Комисията


    (1)  ОВ L 27, 30.1.2010 г., стр. 1.


    ПРИЛОЖЕНИЕ

    ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

    Предназначение на критериите

    Тези критерии са насочени, по-специално, към насърчаване на ефективното използване на ресурсите — чрез увеличаване на рециклирането на хартия и намаляване на отделянето във водите на токсични или еутрофни вещества, както и чрез намаляване на екологичните рискове във връзка с използването на енергия (глобалното затопляне, повишаването на киселинността, нарушаването на озоновия слой, изчерпването на невъзобновяемите енергийни ресурси) — посредством намаляване на енергопотреблението и съответните емисии в атмосферата, намаляване на вредите или рисковете за околната среда, свързани с употребата на опасни химикали, както и посредством прилагане на принципите на устойчиво управление с оглед опазване на горите.

    КРИТЕРИИ

    Критериите се отнасят за всеки от следните аспекти:

    1.

    емисии във водата и въздуха;

    2.

    използване на енергия;

    3.

    влакнеста маса: устойчиво управление на горите;

    4.

    опасни химически вещества;

    5.

    управление на отпадъците;

    6.

    годност за употреба;

    7.

    информация, присъстваща върху екомаркировката.

    Екологичните критерии обхващат производството на целулоза, включително всички негови подпроцеси от момента, в който суровината (първичен влакнест материал или оползотворявана отпадна суровина) постъпва в производствения обект, до момента, в който целулозата напуска целулозната инсталация. По отношение на процесите за производството на хартия, екологичните критерии обхващат всички подпроцеси — от смилането на целулозата (съответно раздробяването на оползотворяваната отпадна хартия) до навиването на хартията на роли.

    Следните видове дейности не попадат в обхвата на разглежданите тук критерии:

    1.

    транспортът и опаковането на целулозата, хартията или суровините;

    2.

    форматирането на хартия (conversion of paper).

    Изисквания за оценяване и удостоверяване

    За всеки критерий са посочени съответните специфични изисквания за оценяване и удостоверяване.

    Когато от заявителя се изисква да представи декларации, документация, протоколи от изпитвания с анализи или други доказателства, за да покаже съответствие с критериите, това означава че последните могат да бъдат представени от заявителя и/или неговия доставчик (неговите доставчици) и/или техния доставчик (техните доставчици), както е целесъобразно.

    Когато е необходимо, могат да бъдат използвани методи за изпитване, различни от посочените за съответния критерий, ако тяхната еквивалентност е призната от компетентния орган, оценяващ заявлението.

    Когато това е възможно, изпитването следва да се провежда от лаборатории, които отговарят на общите изисквания на EN ISO 17025, или на еквивалентен стандарт.

    Когато е целесъобразно, компетентните органи могат да изискват допълнителна документация и да извършват независими проверки.

    КРИТЕРИИ ЗА ЕКОМАРКИРОВКА НА ЕС

    Критерий 1 —   Емисии във водата и въздуха

    а)   Емисии с химична потребност от кислород (ХПК), серни емисии (S), емисии на азотни оксиди (NOx) и фосфорни емисии (Р)

    За всеки от тези параметри емисиите във въздуха и/или водата при производството на целулоза и хартия следва да бъдат изразени чрез точки (РХПК, РS, РNOx, РР), както е описано по-долу.

    Необходимо е никои от отделните точки — съответно РХПК, РS, РNОx или РР — да не надхвърлят 1,5.

    Общият брой на точките (Робща = PХПК + PS + PNOx + PP) не трябва да надхвърля 4,0.

    Изчисляването на РCOD се извършва, както следва (изчисляването на PS, PNOx, PP се извършва по абсолютно същия начин).

    Измерената за всеки използван „i-ти“ вид целулоза химична потребност от кислород на емисиите (ХПКцел,i), изразена в kg/тон въздушно суха целулоза — ADT, се умножава по процентния дял на съответния вид целулоза (дела на целулозата от „i-тия“ вид в тон въздушно суха целулоза) и получените произведения се сумират. Тази средно претеглена стойност на химичната потребност от кислород на емисиите при производството на целулоза се сумира с измерената стойност на химичната потребност от кислород на емисиите при производството на хартията (ХПКхартия), за да се получи химичната потребност от кислород на общите емисии, ХПКобща.

    Аналогично се изчислява референтната средно претеглена стойност на химичната потребност от кислород на емисиите при производството на целулоза — като средно претеглена сума от референтните стойности (ХПКреф.цел,,i) за всеки използван вид целулоза, и после съответната средно претеглена стойност се сумира с референтната стойност на химичната потребност от кислород на емисиите при производството на хартия (ХПКреф.хартия), за да се получи референтната стойност на химичната потребност от кислород на общите емисии, ХПКреф.обща. Референтните стойности за използваните видове целулоза и за производството на хартия са дадени в таблица 1.

    Накрая химичната потребност от кислород на общите емисии (ХПКобща) се разделя на съответната референтна стойност (ХПКреф.обща), както следва:

    Formula

    Таблица 1

    Референтни стойности за емисиите при производството на различни видове целулоза и производството на хартия

    Вид целулоза/хартия

    Емисии (kg/въздушно сух тон)

    ХПКреф

    Sреф

    NOx,реф.

    Pреф.

    Избелена химична целулоза (без сулфитната)

    18,0

    0,6

    1,6

    0,045

    Избелена химична целулоза (сулфитна)

    25,0

    0,6

    1,6

    0,045

    Неизбелена химична целулоза

    10,0

    0,6

    1,6

    0,04

    CTMP (химикотермомеханична целулоза)

    15,0

    0,2

    0,3

    0,01

    TMP (термомеханична целулоза)/от смляна дървесина

    3,0

    0,2

    0,3

    0,01

    Целулоза от оползотворявана отпадна влакнеста маса

    2,0

    0,2

    0,3

    0,01

    Хартия (предприятия за хартия без собствено производство на целулоза, използващи само закупена на пазара целулоза)

    1

    0,3

    0,8

    0,01

    Хартия (други инсталации)

    1

    0,3

    0,7

    0,01

    По изключение се допуска да се използва и по-висока от посочената в таблица 1 стойност на Pреф., до 0,1, за избелената химична целулоза (без сулфитната), ако бъде доказано, че по-високата стойност на фосфорните емисии се дължи на естествено съдържание на фосфор в дървесната целулоза.

    В случай на комбинирано производство на топлинна енергия и електроенергия в една и съща когенерационна централа, серните емисии (S) и емисиите на азотни оксиди (NOx), дължащи се на производството на електроенергия, могат да се приспаднат от общата стойност на емисиите. За изчисляване на дела на емисиите, дължащи се на производството на електроенергия, може да се използва следната формула:

    2 x (MWh(електроенергия))/[2 x MWh(електроенергия) + MWh(топлинна енергия)]

    Електроенергията в горната формула е произведената в когенерационната централа електроенергия.

    Топлинната енергия във формулата е топлинната енергия, подадена от когенерационната централа към производството на целулоза и хартия.

    Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи подробни изчисления, показващи спазване на този критерий, заедно със съответната потвърдителна документация, която включва протоколи от изпитвания с използване на следните методи за изпитване: за химичната потребност от кислород (COD): ISO 6060; за NOx: ISO 11564; за серните оксиди: EPA № 8; за редуцираните серни съединения: EPA № 16A; за съдържанието на сяра в нефта и нефтопродуктите: ISO 8754; за съдържанието на сяра във въглищата: ISO 351; за съдържанието на фосфор: EN ISO 6878, APAT IRSA CNR 4110 или Dr Lange LCK 349.

    Потвърдителната документация следва да включва данни за честотата на измерванията и изчисление на точките за COD, S и NOx. Тя следва да обхваща всички емисии на S и NOx при производството на целулоза и хартия, включително емисиите при производството на пара, генерирана извън производствения обект, с изключение на емисиите, дължащи се на производството на електроенергия. Измерванията следва да обхващат содорегенерационните котли (recovery boilers), пещите за варовик и деструкционните пещи за силно миришещи газове. Следва да се вземат предвид и дифузните емисии. Докладваните стойности за серните емисии във въздуха следва да включват както серните оксиди, така също и редуцираните серни съединения (емисии на диметил сулфид, метил меркаптан, сероводород и други подобни съединения). Серните емисии, свързани с производството на топлинна енергия от нефт, въглища и други външни за процеса горива, съдържащи сяра, следва да бъдат взети под внимание и могат да бъдат изчислени вместо измерени.

    Измерванията на емисиите във водата следва да се правят на нефилтрирани и неутаени проби, взети или след пречистване в съответния промишлен обект, или след пречистване в публична пречиствателна станция. Периодът на провеждане на измерванията следва да съответства на производство в течение на 12 месеца. В случай на ново или реконструирано предприятие, измерванията следва да са проведени в период от поне 45 последователни денонощия на работа в стабилен режим на съответното предприятие. Измерванията следва да бъдат представителни за съответната кампания.

    При комбинираните предприятия, произвеждащи и целулоза, и хартия, поради трудността да бъдат получени поотделно данни за емисиите, дължащи се съответно на целулозното и на хартиеното производство, и ако има информация само общо за обема на производството на целулоза и хартия, емисиите при целулозното производство се приемат за нулеви и стойността на емисиите за цялото предприятие обхваща производството и на целулоза, и на хартия.

    б)   Емисии на абсорбиращи се органични халогенни съединения (AOX)

    В периода до 31 март 2013 г., емисиите на АОХ от производството на всеки използван вид целулоза следва да не надхвърлят 0,20 kg/ADT (kg за тон въздушно суха целулоза).

    От 1 април 2013 г. до изтичане на срока на действие на критериите от настоящото решение, емисиите на АОХ от производството на всеки използван вид целулоза не трябва да надхвърлят 0,17 kg/ADT (kg за тон въздушно суха целулоза).

    Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи протоколи от измервания, проведени по метода за изпитване AOX ISO 9562, придружени от подробни изчисления, показващи съответствие с този критерий, заедно със съответната потвърдителна документация.

    Потвърдителната документация следва да включва данни за честотата на измерване. Емисиите на АОХ трябва да се измерват само при процеси, при които се използват хлорни съединения за избелване на целулозата. Не е необходимо тези емисии да се измерват в изходящите отпадъчни води от самостоятелно производство на хартия (без собствено производство на целулоза), или в изходящите отпадъчни води от целулозно производство без избелване, или в случаите, при които избелването се извършва с несъдържащи хлор вещества.

    Измерванията следва да се правят на нефилтрирани и неутаени проби, взети или след пречистване на отпадъчните води в предприятието, или след пречистването им в публична пречиствателна станция. Периодът на провеждане на измервания следва да съответства на производство в течение на 12 месеца. В случай на ново или реконструирано предприятие, измерванията следва да са проведени в период от поне 45 последователни денонощия на работа в стабилен режим на съответното предприятие. Измерванията следва да бъдат представителни за съответната кампания.

    в)   Емисии на CO2

    Необходимо е емисиите на въглероден диоксид от невъзобновяеми източници да не надхвърлят 1 000 kg на тон произведена хартия, включително емисиите от производството на използваната електроенергия (независимо дали тя е генерирана в самия производствен обект или извън него). В предприятията за самостоятелно производство на хартия (при които всичката използвана целулоза се закупува на пазара) емисиите следва да не надхвърлят 1 100 kg на тон. Емисиите следва да се изчисляват като сума на емисиите при производството на целулоза и на хартия

    Оценяване и удостоверяване: заявителят следа да представи подробни изчисления, показващи съответствие с този критерий, заедно със съответната потвърдителна документация.

    Заявителят следва да представи данни за емисиите на въглероден диоксид в атмосферата. Те трябва да обхващат всички емисии от използването на невъзобновяеми горива при производството на целулоза и хартия, включително емисиите при производството на използваната електроенергия (генерирана както в самия производствен обект, така и извън него).

    При изчисляването на емисиите на СО2, дължащи се на използването на горива, следва да се използват следните емисионни фактори:

    Таблица 2

    Гориво

    Стойност на емисиите на фосилен CO2

    Единица мярка

    Въглища

    96

    g CO2 fossil/MJ

    Суров нефт

    73

    g CO2 fossil/MJ

    Газьол (Fuel oil 1)

    74

    g CO2 fossil/MJ

    Тежък газьол и мазут (Fuel oil 2—5)

    81

    g CO2 fossil/MJ

    Втечнен нефтен газ (LPG)

    66

    g CO2 fossil/MJ

    Природен газ

    56

    g CO2 fossil/MJ

    Електроенергия от мрежата

    400

    g CO2 fossil/kWh

    Периодът на изчисление или на масов баланс следва да съответства на производство в течение на 12 месеца. В случай на ново или реконструирано предприятие, измерванията следва да са проведени в период от поне 45 последователни денонощия на работа в стабилен режим на съответното предприятие. Изчисленията следва да бъдат представителни за съответната кампания.

    За електроенергията от мрежата следва да се използва посочената в горната таблица стойност (която е средна стойност за Европа, освен ако заявителят представи документация, показваща каква е средната стойност за неговите доставчици на електроенергия (т.е. средната стойност за договорния му доставчик или средната национална стойност), като в този случай заявителят може да използва цитираната в тази документация вместо посочената в таблицата стойност.

    В изчислението на емисиите на СО2 не се включват закупените и използвани в производствения процес количества енергия от възобновяеми източници (1). Заявителят следва да представи подходяща документация, че такъв вид енергиен източник действително се използва в инсталацията, или че съответна енергия се закупува от външни източници.

    Критерий 2 —   Енергопотребление

    а)   Електроенергия

    Консумацията на електроенергия при производството на целулоза и хартия следва да бъде изразена чрез точки (РЕ), както е описано по-долу.

    Необходимо е броят на точките, PE, да бъде по-малък или равен на 1,5.

    Изчислението на РЕ се извършва, както следва:

    Изчисление за целулозното производство: за всеки използван „i-ти“ вид целулоза, съответната консумация на електроенергия Eцел,i, изразена в kWh/ADT (киловатчаса за тон въздушно суха целулоза) се изчислява, както следва:

    Eцел,i = вътрешно генерираната електроенергия + закупената електроенергия – продадената електроенергия

    Изчисление за хартиеното производство: по аналогичен начин се изчислява и консумацията на електроенергия при хартиеното производство, Epaper, както следва:

    Eхартия = вътрешно генерираната електроенергия + закупената електроенергия – продадената електроенергия

    Накрая точките за производството на целулоза и хартия се изчисляват съвместно и се получава общият брой точки (РЕ) както следва:

    Formula

    При комбинираните предприятия, произвеждащи и целулоза, и хартия, поради трудността да бъдат получени поотделно данни за консумацията на електроенергия съответно при целулозното и при хартиеното производство, и ако има информация само общо за обема на производството на целулоза и хартия, съответните стойности при целулозното производство се приемат за нулеви и стойността за цялото предприятие обхваща производството и на целулоза, и на хартия.

    б)   Гориво (топлинна енергия)

    Консумацията на гориво при производството на целулоза и хартия следва да бъде изразена чрез точки (PF), както е описано по-долу.

    Необходимо е броят на точките, PF, да бъде по-малък или равен на 1,5.

    Изчислението на PF се извършва, както следва.

    Изчисление за целулозното производство: за всеки използван „i-ти“ вид целулоза съответната консумация на гориво, Fцел,i, изразена в kWh/ADT (киловатчаса за тон въздушно суха целулоза) се изчислява, както следва:

    Fцел,i = вътрешно произведеното гориво + закупеното гориво – продаденото гориво – 1,25 × вътрешно генерираната електроенергия

    Забележки:

    1.

    Не е необходимо Fцел,i (и съответният ѝ принос за PF,цел) да се изчислява за механичната целулоза, освен ако тя е пазарна въздушно суха механична целулоза, съдържаща поне 90 % сухо вещество.

    2.

    Количеството гориво, използвано за производството на продадена топлинна енергия, се добавя в горната формула към количеството продадено гориво.

    Изчисление за хартиеното производство: по аналогичен начин консумацията на гориво при хартиеното производство, Fхартия, изразена в kWh/ADT (киловатчаса за тон въздушно суха целулоза), се изчислява, както следва:

    Fхартия = вътрешно произведеното гориво + закупеното гориво – продаденото гориво – 1,25 × вътрешно генерираната електроенергия

    Накрая точките за производството на целулоза и хартия се изчисляват съвместно и се получава общият брой точки (PF), както следва:

    Formula

    Таблица 3

    Референтни стойности за електроенергия и гориво

    Клас целулоза

    Гориво kWh/ADT

    Fреф.

    Електроенергия, kWh/ADT

    Eреф.

    Без admp

    admp

    Без admp

    admp

    Химична целулоза

    4 000

    5 000

    800

    800

    Термомеханична целулоза (TMP)

    0

    900

    2 200

    2 200

    Целулоза от смляна дървесина (включително пресована смляна дървесина)

    0

    900

    2 000

    2 000

    Химикотермомеханична целулоза (CTMP)

    0

    1 000

    2 000

    2 000

    Целулоза от оползотворявана отпадна влакнеста маса

    300

    1 300

    450

    550

    Клас хартия

    Гориво

    kWh/тон

     

    Електроенергия

    kWh/тон

    Вестникарска хартия

     

    1 800

     

    700

    Admp

    =

    въздушно суха пазарна целулоза (air dried market pulp)

    Оценяване и удостоверяване (общо за подточки а) и б): заявителят следва да представи подробни изчисления, показващи съответствие с този критерий, заедно с цялата съответна потвърдителна документация. Докладваните данни следва да включват общата консумация на електроенергия и гориво.

    Заявителят следва да изчисли всички вложени количества енергия при производството на целулоза и хартия, разделени на две групи — топлинна енергия/гориво и електроенергия, включително енергията, използвана за обезмастиляване на отпадна хартия при нейното оползотворяване. В изчислението на консумацията на енергия не се включва енергията, използвана за транспортиране на суровините, както и за форматиране и опаковане (conversion and packaging).

    Общата топлинна енергия включва енергията на всички закупени горива. Също така тя включва и топлинната енергия, получена при изгарянето на луга и отпадъци при процеси в рамките на производствения обект (напр. дървесни отпадъци, стърготини, луга, отпадна хартия и хартиени изрезки), както и използваната отпадна топлина от вътрешно генериране на електроенергия — като при изчислението на общата топлинна енергия заявителят следва да отчете само 80 % от използваната топлинна енергия от такива източници.

    Под термина „обща електроенергия“ тук се разбира нетното количество електроенергия, внесено от мрежата плюс електроенергията от вътрешното електропроизводство, измерена като електроенергия. Не се включва електроенергията, използвана за пречистване на отпадъчни води.

    При генерирането на пара с използване на електроенергия се изчислява топлинната енергия на парата, дели се на 0,8 и се прибавя към общата консумация на гориво.

    При комбинираните предприятия, произвеждащи и целулоза, и хартия, поради трудността да бъдат получени поотделно данни за консумацията на гориво (топлинна енергия) съответно при целулозното и при хартиеното производство, и ако има информация само общо за обема на производството на целулоза и хартия, съответните стойности при целулозното производство се приемат за нулеви и стойността за цялото предприятие обхваща производството и на целулоза, и на хартия.

    Критерий 3 —   Влакнеста маса

    Необходимо е поне 70 тегловни процента от общото количество влакнеста маса, използвана за производството на вестникарска хартия, да представляват оползотворявана отпадна влакнеста маса.

    Цялото количество влакнеста маса, която не е оползотворявана отпадна влакнеста маса, следва да се състои от първична влакнеста маса, получена при екологично устойчиво управление на горите, което да е удостоверено със сертификати за проследяване на продукцията (chain of custody certificates), издадени от независима схема за сертифициране, явяваща се трета страна — например FSC, PEFC, или еквивалентна на тях схема.

    Ако обаче схемите за сертифициране позволяват смесване на сертифициран и несертифициран материал в даден продукт или производствена линия, делът на несертифицирания материал не трябва да надхвърля 50 %. Такива несертифицирани материали следва да са обхванати от система за проверка, която да гарантира, че са добити по законен начин и отговарят на всички други изисквания на схемата за сертифициране по отношение на несертифицираните материали.

    Сертифициращите организации, издаващи горскостопански сертификати и/или сертификати с надлежно осигурена автентичност, следва да бъдат акредитирани/признати от съответната схема за сертифициране.

    При изчисляването на количеството на оползотворяваната отпадна влакнеста маса не се включват повторно използваните материали, които са генерирани в даден производствен процес и могат да бъдат върнати в същия тип процес, в който са възникнали (например бракувани изрезки от хартиеното производство — mill broke, собствени или закупени).

    Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи подходяща документация, показваща типовете, количествата и произхода на влакнестата маса, използвана в производството на целулоза и хартия.

    В случаите, при които се използва първична влакнеста маса, съответният продукт следва да произхожда от нормативно валидно управлявани гори и да е включен в сертификати с надлежно осигурена автентичност, издадени от независима схема за сертифициране, явяваща се трета страна — например PEFC, FSC или еквивалентна на тях схема. Когато продукт или продуктова линия включва несертифициран материал, следва да се представи доказателство, че делът на несертифицирания материал е под 50 % и той е обхванат от система за проверка, която гарантира, че е добит по законен начин и отговаря на всички други изисквания на схемата за сертифициране по отношение на несертифициран материал.

    Процентният дял на оползотворяваната отпадна влакнеста маса следва да бъде изчислен като отношение на входящата в процеса отпадна влакнеста маса към крайния хартиен продукт. В случаите, при които се оползотворява отпадна влакнеста маса, заявителят следва да представи декларация, посочваща средното количество на всеки клас отпадна хартия, което се оползотворява в продукта, в съответствие със стандарта EN 643 (2) или еквивалентен на него стандарт. Заявителят следва да представи декларация, че в изчислението на процентния дял на оползотворяваната отпадна влакнеста маса не са включени отпадни изрезки от хартиеното производство (собствени или закупени).

    Критерий 4 —   Вещества и смеси със забранена или ограничена употреба

    Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи списък на химическите продукти, използвани при производството на целулоза и хартия, заедно с подходяща документация (например информационни листове за безопасност — Safety Data Sheets). В този списък следва да е посочено количеството, функцията и доставчиците на всяко използвано в производствения процес вещество.

    а)   Опасни вещества и смеси

    В съответствие с член 6, параграф 6 от Регламент (ЕО) № 66/2010, продуктът не трябва да съдържа вещества по член 57 от Регламент (ЕО) № 1907/2006 на Европейския парламент и на Съвета (3), нито вещества или смеси, отговарящи на критериите за класифициране в съответствие с предупрежденията за опасност или обозначенията за риск по Регламент (ЕО) № 1272/2008 на Европейския парламент и на Съвета (4) или Директива 67/548/ЕО на Съвета (5), посочени в таблицата по-долу.

    Списък на предупреждения за опасност и обозначения за риск:

    Предупреждения за опасност (6)

    Обозначения за риск (7)

    H300 Смъртоносно при поглъщане

    R28

    H301 Токсично при поглъщане

    R25

    H304 Може да е смъртоносно при поглъщане и навлизане в дихателните пътища

    R65

    H310 Смъртоносно при контакт с кожата

    R27

    H311 Токсично при контакт с кожата

    R24

    H330 Смъртоносно при вдишване

    R23/26

    H331 Токсично при вдишване

    R23

    H340 Може да причини генетични дефекти

    R46

    H341 Предполага се, че причинява генетични дефекти

    R68

    H350 Може да причини рак

    R45

    H350i Може да причини рак при вдишване

    R49

    H351 Предполага се, че причинява рак

    R40

    H360F Може да увреди фертилността

    R60

    H360D Може да увреди плода

    R61

    H360FD Може да увреди фертилността. Може да увреди плода

    R60/61/60-61

    H360Fd Може да увреди фертилността. Предполага се, че уврежда плода

    R60/63

    H360Df Може да увреди плода. Предполага се, че уврежда фертилността

    R61/62

    H361f Предполага се, че уврежда фертилността

    R62

    H361d Предполага се, че уврежда плода

    R63

    H361fd Предполага се, че уврежда фертилността. Предполага се, че уврежда плода.

    R62-63

    H362 Може да доведе до увреждания при кърмачета

    R64

    H370 Причинява увреждания на органи

    R39/23/24/25/26/27/28

    H371 Може да причини увреждания на органи

    R68/20/21/22

    H372 Причинява увреждане на органи при продължително или повторно излагане на въздействието му

    R48/25/24/23

    H372 Може да причини увреждане на органи при продължително или повторно излагане на въздействието му

    R48/20/21/22

    H400 Силно токсично за водни организми

    R50

    H410 Силно токсично за водни организми, с дълготрайни последици

    R50-53

    H411 Токсично за водни организми, с дълготрайни последици

    R51-53

    H412 Вредно за водни организми, с дълготрайни последици

    R52-53

    H413 Може да причини трайни последици във водните организми

    R53

    EUH059 Опасно за озоновия слой

    R59

    EUH029 При контакт с вода се отделя токсичен газ

    R29

    EUH031 При контакт с киселини се отделя токсичен газ

    R31

    EUH032 При контакт с киселини се отделя силно токсичен газ

    R32

    EUH070 Токсично при контакт с очите

    R39-41

    Нито върху целулозата, нито върху хартията следва да се използват багрилни препарати, оцветители, агенти за довършителна обработка на повърхностната, спомагателни агенти и покрития, за които се отнася или може да се отнася към момента на заявлението предупреждението за опасност H317: „Може да предизвика алергична реакция на кожата“.

    R43

    Горните изисквания не се отнасят за вещества или смеси, които променят свойствата си при обработка по такъв начин, че установената опасност престава да съществува (например престават да бъдат биоусвоими или претърпяват химично изменение).

    Пределно допустимите концентрации за вещества и смеси, за които могат да се отнасят или се отнасят описаните по-горе предупреждения за опасност или обозначения за риск, или които отговарят на изискванията за класифициране в класовете или категориите за опасност съгласно горната таблица, както и за вещества, отговарящи на критериите на член 57, буква а), б) или в) от Регламент (ЕО) № 1907/2006, не трябва да надвишават общата (generic) или специфичната пределна концентрация, определена в съответствие с член 10 от Регламент (ЕО) № 1272/2008. Когато има определена специфична пределна концентрация, тя има предимство пред общата.

    Пределно допустимите концентрации за вещества, отговарящи на критериите по член 57, букви г), д) или е) от Регламент (ЕО) № 1907/2006, не трябва да надхвърлят 0,1 тегловни процента.

    Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да докаже, че тези критерии са спазени, като представи данни за количеството на веществата, изразени в kg/ADT произведена хартия (kg за тон въздушно суха произведена хартия), използвани в технологичния процес, както и да докаже, че крайният продукт не съдържа веществата, посочени в горните критерии, в концентрации над установените пределно допустими стойности. Концентрацията за вещества и смесите следва да бъде посочена в информационните листове за безопасност (Safety Data Sheets), в съответствие с член 31 от Регламент (ЕО) № 1907/2006.

    б)   Вещества, вписани съгласно член 59, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 1907/2006

    Не се дава никаква дерогация от забраната, формулирана в член 6, параграф 6 от Регламент (ЕО) № 66/2010, по отношение на вещества, идентифицирани като пораждащи много сериозно безпокойство и включени в списъка съгласно член 59 от Регламент (ЕО) № 1907/2006, присъстващи в смеси, в продукт или в хомогенна част от съставен продукт в концентрации над 0,1 %. При концентрации под 0,1 % следва да се използват стойностите на специфичната пределна концентрация, определени съгласно член 10 от Регламент (ЕО) № 1272/2008.

    Оценяване и удостоверяване: списъкът на веществата, идентифицирани като пораждащи много сериозно безпокойство и включени в списъка с кандидат-вещества съгласно член 59 от Регламент (ЕО) № 1907/2006, може да бъде намерен на следния интернет адрес:

    http://echa.europa.eu/chem_data/authorisation_process/candidate_list_table_en.asp

    Позоваването на списъка трябва да се прави във вида му към датата на подаване на заявлението.

    Заявителят следва да докаже, че тези критерии са спазени, като представи данни за количеството на веществата, изразени в kg/ADT произведена хартия (kg за тон въздушно суха произведена хартия), използвани в технологичния процес, както и да докаже, че крайният продукт не съдържа веществата, посочени в горните критерии, в концентрации над установените пределно допустими стойности. Концентрацията следва да бъде посочена в информационните листове за безопасност (Safety Data Sheets), в съответствие с член 31 от Регламент (ЕО) № 1907/2006.

    в)   Хлор

    Не трябва да има използване на газообразен хлор или на хлорни съединения в качеството на избелващ агент. Това изискване не се отнася за газообразния хлор при производството и употребата на хлорен диоксид.

    Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи декларация от производителя (производителите) на целулоза, че не е бил използван газообразен хлор в качеството на избелващ агент. Забележка: при все че това изискване се отнася и до избелването на оползотворявана отпадна влакнеста маса, допуска се такава влакнеста маса да е била избелвана с газообразен хлор в нейния предходен жизнен цикъл.

    г)   APEOs (алкилфенол етоксилати)

    Не трябва да има добавени алкилфенол етоксилати или други алкилфенолни деривати към почистващите химикали, химикалите за обезмастиляване, инхибиторите на пяна, дисперсантите или покритията. Алкилфенол етоксилатите се дефинират като вещества, които при разграждане произвеждат алкилфеноли.

    Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи декларация (декларации) от своя доставчик (доставчици) на съответните химикали, че към тях няма добавени алкилфенол етоксилати или други алкилфенолни деривати.

    д)   Остатъчни мономери

    Общото количество на остатъчни мономери (с изключение на акриламид), за които може да се отнася или се отнася някое от следните обозначения за риск (или комбинации от тях) и които присъстват в покрития, задържащи средства, укрепители, водни репеленти или химикали, използвани при вътрешно или външно третиране с вода, не трябва да надхвърля 100 ppm (изчислено на база на съдържанието на твърди вещества).

    Предупреждения за опасност (8)

    Обозначения за риск (9)

    H340 Може да причини генетични дефекти

    R46

    H350 Може да причини рак

    R45

    H350i Може да причини рак при вдишване

    R49

    H351 Предполага се, че причинява рак

    R40

    H360F Може да увреди фертилността

    R60

    H360D Може да увреди плода

    R61

    H360FD Може да увреди фертилността. Може да увреди плода

    R60/61/60-61

    H360Fd Може да увреди фертилността. Предполага се, че уврежда плода

    R60/63

    H360Df Може да увреди плода. Предполага се, че уврежда фертилността

    R61/62

    H400 Силно токсично за водни организми

    R50/50-53

    H410 Силно токсично за водни организми, с дълготрайни последици

    R50-53

    H411 Токсично за водни организми, с дълготрайни последици

    R51-53

    H412 Вредно за водни организми, с дълготрайни последици

    R52-53

    H413 Може да има дълготрайни ефекти за водните организми

    R53

    Необходимо е веществото акриламид да не присъства в покритията, задържащите средства, укрепителите, водните репеленти или химикалите, използвани при вътрешно или външно третиране с вода, в концентрации, надхвърлящи 700 ppm (изчислени на база на съдържанието на твърди вещества).

    Компетентният орган може да освободи заявителя от тези изисквания по отношение на химикали, използвани при външно третиране с вода.

    Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи декларация за съответствие с този критерий, заедно с подходяща документация (например информационни листове за безопасност — Safety Data Sheets).

    е)   Повърхностноактивни вещества в обезмастиляващи препарати

    Всички използвани в обезмастиляването повърхностноактивни вещества следва да са окончателно биоразградими (вж. по-долу методите за изпитване и граничните стойности).

    Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи декларация за съответствие с този критерий, заедно с подходящите информационни листове за безопасност на материала или протоколите от изпитването за всяко повърхностноактивно вещество, в които да се посочват методът на изпитване, прагът и декларираните заключения, като се използва един от следните методи за изпитване и гранични стойности: OECD 302 А-С (или еквивалентни стандарти на ISO), с процент на разградимост (включително адсорбция) в рамките на 28 дни от поне 70 % за 302 А и В, и поне 60 % за 302 С.

    ж)   Биоциди

    Активните компоненти в биоцидите или биостатичните агенти, използвани за противодействие на организми, формиращи замърсявания във водните циркулационни системи, не следва да са потенциално биоакумулиращи се. Биоакумулиращият потенциал на биоцидите се характеризира с log Pow (логаритмичен коефициент на разделяне октанол/вода) < 3,0 или с опитно определен коефициент на биоконцентрация (BCF) ≤ 100.

    Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи декларация за съответствие с този критерий, заедно с подходящи информационни листове за безопасност на материала или протоколите от изпитването, в които да са посочени методът на изпитване, прагът и декларираните заключения, с използване на следните методи за изпитване: OECD 107, 117 или 305 A-E.

    з)   Азо багрила

    Съгласно приложение ХVII към Регламент (ЕО) № 1907/2006 не трябва да се използват азо багрила, които биха могли да се разградят до някой от следните ароматни амини:

    1.

    4-аминобифенил

    (92-67-1),

    2.

    бензидин

    (92-87-5),

    3.

    4-хлоро-о-толуидин

    (95-69-2),

    4.

    2-нафтиламин

    (91-59-8),

    5.

    o-аминоазотолуен

    (97-56-3),

    6.

    2-амино-4-нитротолуен

    (99-55-8),

    7.

    p-хлороанилин

    (106-47-8),

    8.

    2,4-диаминоанизол

    (615-05-4),

    9.

    4,4′-диаминодифенилметан

    (101-77-9),

    10.

    3,3’-дихлоробензидин

    (91-94-1),

    11.

    3,3′-диметоксибензидин

    (119-90-4),

    12.

    3,3′-диметилбензидин

    (119-93-7),

    13.

    3,3’-диметил-4,4’-диаминодифенилметан

    (838-88-0),

    14.

    р-крезидин

    (120-71-8),

    15.

    4,4’-метилен-бис-(2-хлоранилин)

    (101-14-4),

    16.

    4,4′-оксидианилин

    (101-80-4),

    17.

    4,4′-тиодианилин

    (139-65-1),

    18.

    o-толуидин

    (95-53-4),

    19.

    2,4-диаминотолуен

    (95-80-7),

    20.

    2,4,5-триметиланилин

    (137-17-7),

    21.

    4-аминоазобензен

    (60-09-3),

    22.

    o-анизидин

    (90-04-0).

    Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи декларация за съответствие с този критерий.

    и)   Метални комплексни багрилни вещества или пигменти

    Не трябва да се използват бои или пигменти на основата на олово, мед, хром, никел или алуминий. Могат да се използват, обаче, медни фталоцианинови бои или пигменти.

    Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи декларация за съответствие.

    й)   Йонни примеси в багрилни вещества

    Концентрациите на йонните примеси в използваните багрилни вещества не трябва да надхвърлят следните стойности: сребро (Ag) — 100 ppm; арсен (As) — 50 ppm; барий (Ba) — 100 ppm; кадмий (Cd) — 20 ppm; кобалт (Co) — 500 ppm; хром (Cr) — 100 ppm; мед (Cu) — 250 ppm; желязо (Fe) —2 500 ppm; живак (Hg) — 4 ppm; манган (Mn) —1 000 ppm; никел (Ni) — 200 ppm; олово (Pb) — 100 ppm; селен (Se) — 20 ppm; антимон (Sb) — 50 ppm; калай (Sn) — 250 ppm; цинк (Zn) —1 500 ppm.

    Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи декларация за съответствие.

    Критерий 5 —   Управление на отпадъците

    Всички обекти за производство на целулоза и хартия следва да имат система за третиране на отпадъците (съгласно изискванията на съответните регулаторни органи за въпросните обекти) и на остатъчните продукти, възникващи при производството на продукта с екомаркировката на ЕС. Системата следва да бъде документирана или описана в заявлението, като бъде включена информация поне по следните точки:

    процедури за отделяне от потока отпадъци и използване на материалите, които могат да бъдат рециклирани,

    процедури за оползотворяване на отпадни материали за други видове употреба, като например изгаряне с цел генериране на технологична пара или за отоплителни нужди, или, също така, за селскостопанска употреба,

    процедури за манипулиране на опасни отпадъци (съгласно изискванията на съответните регулаторни органи за въпросните обекти за производство на целулоза и хартия).

    Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи подробно описание на процедурите за управление на отпадъците за всеки от съответните обекти и декларация за съответствие с този критерий.

    Критерий 6 —   Годност за употреба

    Продуктът трябва да е подходящ за своето предназначение.

    Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи подходяща документация, показваща съответствие с обхвата на този критерий. Продуктът следва да отговаря на изискванията за издръжливост съгласно приложимите стандарти. В указанията за употреба трябва да е включен списък на норми и стандарти, използвани при оценката на издръжливостта.

    Като алтернативна възможност на използването на горепосочените методи производителите могат да докажат годността за употреба на своите продукти като представят подходяща документация, показваща качеството на хартията, в съответствие със стандарта EN ISO/IEC 17050-1:2004, който включва общи критерии за декларирането от доставчика на съответствие с нормативните документи.

    Критерий 7 —   Информация, присъстваща върху екомаркировката на ЕС

    Незадължителната маркировка с каре за текст съдържа следния текст:

    „—

    слабо замърсяване на въздуха и водата

    използвана е сертифицирана влакнеста маса И/ИЛИ рециклирана влакнеста маса [в зависимост от случая]

    ограничено използване на опасни вещества“

    Указанията за използване на варианта на етикет с каре за текст са публикувани в „Указания за използването на логото за екомаркировка на ЕС“ на интернет адрес:

    http://ec.europa.eu/environment/ecolabel/promo/pdf/logo%20guidelines.pdf

    Оценяване и удостоверяване: заявителят следва да представи мостра на опаковката на продукта, на която да се вижда етикетът, както и декларация за съответствие с този критерий.


    (1)  Съгласно съответното определение в Директива 2009/28/ЕО на Европейския парламент и на Съвета (ОВ L 140, 5.6.2009 г., стр. 16).

    (2)  European List of Standard Grades of Recovered Paper and Board, June 2002 (Европейски списък на стандартните класове оползотворявана отпадна хартия и картон, юни 2002 г.)

    (3)  ОВ L 396, 30.12.2006 г., стр. 1.

    (4)  ОВ L 353, 31.12.2008 г., стр. 1.

    (5)  ОВ L 196, 16.8.1967 г., стр. 1.

    (6)  Както са формулирани в Регламент (ЕО) № 1272/2008.

    (7)  Както са формулирани в Директива 67/548/ЕИО.

    (8)  Както са формулирани в Регламент (ЕО) № 1272/2008.

    (9)  Както са формулирани в Директива 67/548/ЕИО.


    Top