Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32001L0032

    Директива 2001/32/ЕО на Комисията от 8 май 2001 година относно признаване на защитени зони в Общността, изложени на специфични фитосанитарни рискове и за отмяна на Директива 92/76/ЕИО

    OB L 127, 9.5.2001, p. 38–41 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

    Този документ е публикуван в специално издание (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 22/07/2008; отменен от 32008R0690

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2001/32/oj

    03/ 37

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    108


    32001L0032


    L 127/38

    ОФИЦИАЛЕН ВЕСТНИК НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ


    ДИРЕКТИВА 2001/32/ЕО НА КОМИСИЯТА

    от 8 май 2001 година

    относно признаване на защитени зони в Общността, изложени на специфични фитосанитарни рискове и за отмяна на Директива 92/76/ЕИО

    КОМИСИЯТА НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ,

    като взе предвид Договора за създаване на Европейската общност,

    като взе предвид Директива 2000/29/ЕО на Съвета от 8 май 2000 г. относно защитните мерки срещу въвеждането в Общността на вредители по растенията или растителните продукти и срещу тяхното разпространение в Общността (1), и по-специално член 2, параграф 1, буква з) от нея,

    като взе предвид заявленията, подадени от Дания, Гърция, Испания, Франция, Ирландия, Италия, Австрия, Португалия, Финландия, Швеция и Обединеното кралство,

    като има предвид, че:

    (1)

    Съгласно разпоредбите на Директива 2000/29/ЕО, могат да се определят „защитени зони“ изложени на специфични фитосанитарни рискове и поради това може да бъде съгласувана специална защита съгласно условия, съвместими с вътрешния пазар. Такива зони бяха определени в Директива 92/76/ЕИО на Комисията от 6 октомври 1992 г. за признаване на защитени зони в Общността (2), изложени на специфични фитосанитарни рискове, последно изменена с Директива 2000/23/ЕО (3).

    (2)

    Има значителни промени във фитосанитарното състояние по отношение на съответните вредни организми за някои от тези зони, първоначално признати като защитени зони.

    (3)

    От предоставената от Дания информация се оказва, че повече не е целесъобразно да се поддържат признатите за Дания защитени зони, по отношение на Bemisia tabaci Genn. (Европейски популации) и вируса на петнистото изсъхване по доматите.

    (4)

    Следва да се изменят някои разпоредби относно мерките за защита срещу Gonipterus scutellatus Gyll. в Португалия и срещу Pissodes spp. (европейски) в Обединеното кралство и Ирландия, за да се вземе под внимание настоящото разпространение на тези организми в съответните страни.

    (5)

    От предоставената от Обединеното кралство и Швеция информация се оказва, че след направената реорганизация на местното управление, настоящото описание на съответните защитени зони по отношение на Dendroctonus micans Kugelan и Leptinotarsa decemlineata Say трябва да се промени.

    (6)

    В съответствие с Директива 92/76/ЕИО, Австрия, Ирландия и италианските региони Apulia, Emilia-Romagna, Lombardia и Veneto бяха временно признати за защитена зона по отношение на Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al. за срок, който изтича на 31 март 2001 година.

    (7)

    От предоставената от Ирландия информация се оказва, че временното признаване на защитените зони за Ирландия по отношение на Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al. трябва да се удължи с допълнителен ограничен период.

    (8)

    От предоставена от Австрия и Италия информация се оказва, че някои райони в Австрия и Италия повече не трябва да се считат за защитени зони по отношение на Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al. и че следва да се удължи признаването на други защитени зони. за допълнителен ограничен период.

    (9)

    От предоставената от Франция информация се оказва, че някои райони във Франция не трябва повече да се считат за защитени зони по отношение на Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al.

    (10)

    От предоставената от Обединеното кралство информация се оказва, че временното признаване на защитените зони за Обединеното кралство по отношение на вируса на жилковата некроза по цвеклото следва да се удължи за допълнителен ограничен период.

    (11)

    По тази причина, е необходимо да се промени съществуващото обозначение на защитените зони. За да се осигури яснота, трябва да се приеме нов списък с такива зони и поради това, Директива 92/76/ЕИО трябва да бъде отменена. Предвид продължаващите проблеми с растителното здраве, настоящата директива трябва да влезе в сила и да се транспонира възможно най-скоро.

    (12)

    Мерките, предвидени в настоящата директива, са в съответствие със становището на Постоянния фитосанитарен комитет,

    ПРИЕ НАСТОЯЩАТА ДИРЕКТИВА:

    Член 1

    Изброените в приложението зони в Общността се признават за „защитени зони“, посочени в член 2, параграф 1, з) от Директива 2000/29/ЕО, по отношение на вредителя или вредителите, цитирани поименно в приложението.

    В точка 2, б) за Ирландия, Италия (Emilia-Romana: провинции Forlí-Cesena, Parma, Piacenza и Rimini; Lombardia; Trento-Alto Adige; автономна провинция Balzano, Veneto), и за Австрия (Burgenland, Kärten, Niederöstereich, Osttirol, Steirmark, Wien), признаването на защитени зони изтича на 31 март 2002 година.

    В случая на точка 1, г), защитената зона за Обединеното кралство е призната до 31 март 2002 година.

    Член 2

    Удължаване на признаването за след датите, посочените в член 1, както и всяко изменение на посочен в член 1 списък на защитените зони, се извършва съгласно процедурата, определена в член 18 от Директива 2000/29/ЕО предвид резултатите от подходящите проучвания, извършени съгласно общностните критерии и под наблюдението на експерти на Комисията.

    Член 3

    1.   Държавите-членки въвеждат в сила законовите, подзаконовите и административните разпоредби, необходими, за да се съобразят с настоящата директива най-късно до 21 май 2001 г. Те прилагат тези разпоредби от 22 май 2001 г. Те незабавно информират Комисията за това. Когато държавите-членки приемат тези разпоредби, в тях се съдържа позоваване на настоящата директива или то се извършва в момента на официалното им публикуване. Условията и редът на позоваване се определят от държавите-членки.

    2.   Държавите-членки незабавно предоставят на Комисията текста на основните разпоредби от вътрешното законодателство, които те приемат в областта, уредена с настоящата директива. Комисията информира останалите държави-членки за тези разпоредби.

    Член 4

    Директива 92/76/ЕИО се отменя, считано от 22 май 2001 година.

    Член 5

    Настоящата директива влиза в сила в деня на нейното публикуване в Официален вестник на Европейските общности.

    Настоящата директива се прилага от 22 май 2001 година.

    Член 6

    Адресати на настоящата директива са държавите-членки.

    Съставено в Брюксел на 8 май 2001 година.

    За Комисията

    Dаvid BYRNE

    Член на Комисията


    (1)  ОВ L 169, 10.7.2000 г., стр. 1.

    (2)  ОВ L 305, 21.10.1992 г., стр. 12.

    (3)  ОВ L 103, 28.4.2000 г., стр. 72.


    ПРИЛОЖЕНИЕ

    ЗОНИ В ОБЩНОСТТА, ПРИЗНАТИ ЗА „ЗАЩИТЕНИ ЗОНИ“ ПО ОТНОШЕНИЕ НА ВРЕДИТЕЛ ИЛИ ВРЕДИТЕЛИ, ОТБЕЛЯЗАН СРЕЩУ ИМЕНАТА ИМ

    Вредители

    Защитени зони: територия на

    а)   

    Насекоми, акари и нематоди на всички етапи от тяхното развитие

    1. Anthonomus grandis (Boh.)

    Гърция, Испания (Andalusia, Catalonia, Extremadura, Murcia, Valencia)

    2.

    Bemisia tabaci Genn. (европейски популации)

    Ирландия, Португалия (Alentejo, Azores, Beira Interior, Beira Litoral, Minho, Madeira, Ribatejo e Oeste и Trás-os-Montes), Финландия, Швеция, Обединеното кралство

    3. Cephalcia lariciphila (Klug.)

    Ирландия, Обединено кралство (Northern Ireland, Isle of Man и Jersey)

    4. Dendroctonus micans Kugelan

    Гърция, Ирландия, Обединено кралство (Scotland, Northern heland, Jersey, England: следните графства, области и административни единици за местно управление: Barnsley, Bath и North East Somerset, Bedforshire, Bournemoth, Bracknell Forest, Bredford, Bristol, Brighton и Hove, Buckinghamshire, Carderdale, Cambridgeshire, Cornwall, Cumbria, Darligton, Devon, Doncaster, Dorset, Durham, East Riding of Yorkshire, East Sussex, Essex, Gateshead, Greater London, Hampshire, Hartelpool, Hertfordshire, Kent, Kingston Upon Hull, Kirklees, Leeds, Leicester City, Lincolnshire,Luton, Medway Council, Middlesbrough, Milton Keynes, Newbury, Newcastle Upon Tyne, Norfolk, Northamptonshire, Northumberland, North Lincolnshire, North Tyneside, North West Somerset, Nottingham City, Nottinghamshire, Oxfordshire, Peterborough, Plimouht, Pool, Portsmouth, Reading, Redcar и Cleveland, Rochdale, Rotherham, Rutland, Shefield, Slough, Somerset, Southend, Southhampton, South Tyneside, Stockon- on- Tees, Suffolk, Sunderland, Surrey, Swindon, Thurrock, Torbay, Wakefield, West Sussex, Windsor и Maidenhead, Wakefield, York, th Isle и островите Man, Wight, Scilly, и следните части от графства, области и административни единици за местно управление: Derby City: тази част от административна единица за местно управление, която е разположена на север от северната граница на пътя А52(Т), заедно с частта от административната единица за местно управление, която е разположена северно от пътя А6(Т); Derbyshire: тази част от графството, разположена на север от северната граница на пътя А52(Т), и частта от графството северно от северната граница на пътя А6(Т); Gloucestershire: тази част от графството, разположена на изток от източната граница на пътя Fosse Way Roman; Leicestshire: тази част от графството, разположена на изток от източната граница на пътя Fosse Way Roman, заедно с частта от графството, намираща се на изток от източната граница на пътя В4114, и частта от графството, разположена на изток от източната граница на автомагистрала М1; North Yorkshire: цялото графство, с изключение на частта, която се състои от област Craven; South Glouchestershire: тази част от административната единица за местно управление, разположена на юг от южната граница на М4; Yorkshire: тази част от графството, разположена на изток от източната граница на пътя Fosse Way Roman; Wiltshire: тази част от графството, разположена на юг от южната граница на магистрала М4, и частта от графството, намираща се на изток от източната граница на пътя Fosse Way Roman)

    5.Gilpinia hercyniae (Hartig)

    Гърция, Ирландия, Обединено кралство (Northen Ireland и о-ви Man и Jersey)

    6. Globodera pallida (Stone) Behrens

    Финландия

    7. Gonipterus scutellatus Gyll

    Гърция, Португалия (Азорски острови: провинция Beja; провинция Lastelo Branco: общини на Lastelo Branco, Fundão и Penamacõr, Idanha-a-Nova; провинция Evora, с изключение на общините Montemor-O-Novo, Vendas Novas и Mora; всички общини от провинция Faro; провинция Portalegre: общини Arronches, Campo Maior, Elvas, Fronteira, Monforte и Sousel)

    8. Ips amitinus Eichhof

    Гърция, Франция (Corsica), Ирландия, Обединено кралство

    9. Ips cembrae Heer

    Гърция, Ирландия, Обединено кралство (Northern Ireland и о-в Man)

    10. Ips duplicatus Sahlberg

    Гърция, Ирландия, Обединено кралство

    11. Ips sexdentatus Boerner

    Ирландия, Обединено кралство (Northern Ireland и о-в Man)

    12. Ips typographus Heer

    Ирландия, Обединено кралство

    13. Leptinotarsa decemlineata Say

    Испания (Ibiza и Menorca), Ирландия, Португалия (Azores и Madeira), Финландия (области Aland, Hame, Kymi, Pirkanmaa, Satakunta, Turku, Uusimaa), Швеция (графства Blekroge, Gotlands, Halland, Kalmar и Skane),Обединено кралство

    14. Matsuccocus feytaudi Duc.

    Франция (Corsica)

    15. Sternochetus mangiferae Fabricius

    Испания (Grenada с Malaga), Португалия (Alentejoо, Algavre и Madeira)

    16.

    Thaumetopoea pityocampa (Den. и Schiff.)

    Испания (Ibiza)

    б)   

    Бактерии

    1.

    Curtobacterium flaccumfaciens pv. flaccumfaciens (Hedges) Col.

    Гърция, Испания, Португалия

    2.

    Erwinia amylovora (Burr.) Wirisl.et al.

    Испания, Франция (Corsica), Ирландия, Италия (Abruzziс; Basilicata; Calabria; Campania; Emilia-Romagna: провинции Forlí-Cesena, Parma, Piacenza и Rimini; Fruilli-Venezia Giulia; Lazio; Liguria; Lombardy; Marche; Molise; Piemond; Apulia; Sardinia; Sicily; Tuscany; Trento-Alto Adige; автономно провинции Bolzano и Trento; Umbria; Valle d'Aosta; Veneto), Австрия (Burgenland, Carinthia, Lawer Astria, east Tirol, Styria, Vienna), Португалия, Финландия, Обединено кралство (Northern Ireland, и о. Man и о. Chanel Islands)

    в)   

    Гъби

    1. Glomerella gossypii Edgerton

    Гърция

    2. Gremmeniella abietina Morelet

    Ирландия, Обединено кралство (Northern Ireland)

    3.

    Hypoxylon mammatum (Wahl.) J Miller

    Ирландия, Обединено кралство (Northern Ireland)

    г)   

    Вируси и вирусоподобни организми

    1. Вирус на жилковата некроза по цвеклото

    Дания, Франция (Grittany), Ирландия, Португалия (Azores), Финландия, Швеция, Обединено кралство

    2. Вирус на петнистото изсъхване по доматите

    Финландия, Швеция

    3.

    Вирус Citrus tristeza (Европейски щамове), вреден за овощните растения на Citrus L., Fortunella Swingle, Poncirus Raf., и техни хибриди, с листа и стъбла

    Гърция, Франция (Corsica), Италия, Португалия


    Top