Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32000R0475

    Регламент (ЕО) № 475/2000 на Съвета от 28 февруари 2000 година за изменение на Регламент (ЕО) № 3605/93 за прилагането на Протокола за процедурата при прекомерен дефицит, приложен към Договора за създаване на Европейската общност

    OB L 58, 3.3.2000, p. 1–2 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

    Този документ е публикуван в специално издание (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 25/05/2009

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2000/475/oj

    10/ 01

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    203


    32000R0475


    L 058/1

    ОФИЦИАЛЕН ВЕСТНИК НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ


    РЕГЛАМЕНТ (ЕО) № 475/2000 НА СЪВЕТА

    от 28 февруари 2000 година

    за изменение на Регламент (ЕО) № 3605/93 за прилагането на Протокола за процедурата при прекомерен дефицит, приложен към Договора за създаване на Европейската общност

    СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

    като взе предвид Договора за създаване на Европейската общност, и по-специално член 104, параграф 14, трета алинея от него,

    като взе предвид предложението на Комисията,

    като взе предвид становището на Европейския парламент (1),

    като има предвид, че:

    (1)

    Дефинициите на „държавен“, „дефицит“ и „инвестиране“ са установени в Протокола за процедурата при прекомерен дефицит, приложен към Договора за създаване на Европейската общност и в Регламент (ЕО) № 3605/93 (2), чрез позоваване на Европейската система за интегрирани икономически сметки; Регламент (ЕО) № 2223/96 (3) замени тази система с Европейската система от национални и регионални сметки в Общността (наричана по-долу „ЕSA 95“).

    (2)

    Дефиницията за „държавен дълг“, определена в Протокола за процедурата при прекомерен дефицит и в Регламент (ЕО) № 3605/93, е необходимо да бъде допълнително уточнена чрез позоваване на номенклатурните кодове на ЕSA 95; в случая с финансовите деривати, както са дефинирани в ЕSA 95, няма номинална стойност, която да е идентична с тази за други дългови инструменти; следователно финансовите деривативи не трябва да се включват в задълженията, съставляващи държавния дълг за целите на Протокола за процедурата по нарастващия дефицит; за задълженията, които са предмет на споразумения, фиксиращи обменния курс, този курс следва да се вземе предвид при обмяната в национална валута.

    (3)

    ЕSA 95 дава подробна дефиниция на брутния вътрешен продукт по текущи пазарни цени, която е подходяща за изчисляването на съотношенията на държавния дефицит към брутния вътрешен продукт и на държавния дълг към брутния вътрешен продукт, посочени в член 104 от Договора.

    (4)

    Консолидираните държавни разходи за лихви са важен показател за мониторинг на бюджетната ситуация в държавите-членки; разходите за лихви са неразривно свързани с държавния дълг; държавният дълг, който се докладва пред Комисията от държавите-членки, трябва да се консолидира в рамките на държавния сектор; равнищата на държавен дълг и на разходите за лихви следва да бъдат взаимно съвместими; в методологията на ЕSA 95 (точка 1.58) се признава, че за определени видове анализ, консолидираните агрегати са по-значими в сравнение с общите брутни стойности; начинът, по който стойностите относно разходите за лихви трябва да бъдат предоставени пред Комисията от държавите-членки, следва да се изясни.

    (5)

    Дефинициите и номенклатурните кодове на ЕSA 95 могат да бъдат предмет на преразглеждане в контекста на необходимата хармонизация на националните статистики или по други причини; преразглеждането на ЕSA 95 или измененията в нейната методология се решават от Съвета или от Комисията в съответствие с правилата за компетентност и процедурата, определени в Договора и в Регламент (ЕО) № 2223/96.

    (6)

    Член 8, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 2223/96 предвижда, че предишната Европейска система за интегрирани икономически сметки трябваше да продължи да се използва за целите на докладите на държавите-членки пред Комисията съгласно процедурата при прекомерен дефицит по време на преходен период до отчитането на финансовата година на 1 септември 1999 г.,

    ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

    Член 1

    Регламент (ЕО) № 3605/93 се изменя, както следва:

    1.

    Членове 1 и 2 се заменят със следния текст:

    „Член 1

    1.   За целите на Протокола за процедурата при прекомерен дефицит и на настоящия регламент термините, фигуриращи в следващите параграфи, са дефинирани в съответствие с Европейската система от национални и регионални сметки в Общността (наричана по-долу ЕSA 95), приета с Регламент (ЕО) № 2223/96 (4). Кодовете в скоби препращат към ЕSA 95.

    2.   „Публична администрация“ означава „сектора на публичната администрация“ (S.13), подразделен на подсекторите „центрлана администрация“ (S.1311), „регионална администрация“ (S.1312), „местна администрация“ (S.1313) и „фондовете за социално осигуряване“ (S.1314), с изключение на търговските операции, както са дефинирани в ЕSA 95.

    Изключването на търговските операции означава, че „сектора на публичната администрация“ (S.13) включва само институционални единици, които произвеждат непазарни услуги, като основна своя дейност.

    3.   „Държавен дефицит (излишък)“ означава нетно взимане на заем (нетно отпускане на заем) (В.9) на „правителствения сектор“ (S.13), както е дефинирано в ЕSA 95. Лихвата, включена в държавния дефицит, е лихвата (D.41), както е дефинирана в ЕSA 95.

    4.   „Държавно инвестиране“ означава брутното формиране на постоянен капитал (Р.51) на сектора „общо управление“ (S.13), както е дефинирано в ЕSA 95.

    5.   „Държавен дълг“ означава общия брутен дълг по номинална стойност, който е неизплатен в края на годината в „правителствения сектор“ (S.13), с изключение на онези задължения, за които съответните финансови активи се държат от „правителствения сектор“ (S.13).

    Държавният дълг се състои от задълженията на правителствения сектор в следните категории: валута и депозити (AF.2); ценни книжа, различни от акции, с изключение на финансовите деривативи (AF.33) и заемите (AF.4), както са дефинирани в ЕSA 95.

    Номиналната стойност на неизплатено задължение в края на годината е неговата лицева стойност.

    Номиналната стойност на задължение, обвързано с индекс, съответства на неговата лицева стойност, коригирана с промяната, свързана с индекса в стойността на главницата, натрупана в края на годината.

    Задължения, деноминирани в чуждестранна валута или обменени от една чуждестранна валута чрез договорни споразумения в една или в няколко други чуждестранни валути, се конвертират в другите чуждестранни валути по курса, договорен в тези договори и се конвертират в национална валута на базата на представителния пазарен обменен курс, преобладаващ в последния работен ден от всяка година.

    Задължения, деноминирани в национална валута и обменени чрез договорни споразумения в чуждестранна валута, се конвертират в чуждестранната валута по курса, договорен в тези договори и се конвертират в националната валута на базата на представителния пазарен обменен курс, преобладаващ в последния работен ден от всяка година.

    Задължения, деноминирани в чуждестранна валута и обменени чрез договорни споразумения в националната валута, се конвертират в националната валута по курса, договорен в тези договори.

    Член 2

    За целите на Протокола за процедурата при прекомерен дефицит и на настоящия регламент, брутен вътрешен продукт означава брутен вътрешен продукт по текущи пазарни цени (БВП пц) (В.1*g), както е дефиниран в ЕSA 95.

    2.

    В член 4, параграф 2, в края на второто тире думите „подсектори S.61, S.62 и S.63“ се заменят с „подсектори S.1311, S.1312, S.1313 и S.1314“.

    3.

    В края на член 5 думите „и разходи за лихви“ се заменят с „и разходи за лихви (консолидирани)“.

    4.

    Член 7 се заменя със следния текст:

    „Член 7

    В случая на преразглеждане на ЕSA 95 или на изменение на нейната методология, което се решава от Съвета или от Комисията в съответствие с правилата за компетентност и процедурата, определени в Договора и в Регламент (ЕО) № 2223/96, Комисията въвежда нови позовавания на ЕSA 95 в член 1, 2 и 4.“

    Член 2

    Настоящият регламент влиза в сила в деня на публикуването му в Официален вестник на Европейските общности.

    Той се прилага от 1 януари 2000 г.

    Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави-членки.

    Съставено в Брюксел на 28 февруари 2000 година.

    За Съвета

    Председател

    J. PINA MOURA


    (1)  Становище от 17 февруари 2000 г. (все още непубликувано в Официален вестник).

    (2)  ОВ L 332, 31.12.1993 г., стр. 7.

    (3)  ОВ L 310, 30.11.1996 г., стр. 1.

    (4)  Регламент (ЕО) № 2223/96 на Съвета от 25 юни 1996 г. относно Европейската система от национални и регионални сметки в Общността (ОВ L 310, 30.11.1996 г., стр. 1).“


    Top