EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32002R0314

Uredba Komisije (ES) št. 314/2002 z dne 20. februarja 2002 o določitvi podrobnih pravil za izvajanje sistema kvot v sektorju sladkorja

UL L 50, 21.2.2002, p. 40–46 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

Dokument je bil objavljen v posebni izdaji. (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 30/06/2006; razveljavil 32006R0952

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2002/314/oj

32002R0314



Uradni list L 050 , 21/02/2002 str. 0040 - 0046


Uredba Komisije (ES) št. 314/2002

z dne 20. februarja 2002

o določitvi podrobnih pravil za izvajanje sistema kvot v sektorju sladkorja

KOMISIJA EVROPSKIH SKUPNOSTI JE –

ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti,

ob upoštevanju Uredbe Sveta (ES) št. 1260/2001 z dne 19. junija 2001 o skupni ureditvi trgov v sektorju sladkorja [1] ter zlasti členov 13(3), 14(4), 15(8), 16(5), 18(5) in drugega odstavka člena 41 Uredbe,

ob upoštevanju naslednjega:

(1) Nedavne spremembe v skupni ureditvi trgov v sektorju sladkorja za tržna leta 2001/02 do 2005/06, uvedene z Uredbo (ES) št. 1260/2001, zahtevajo nekaj sprememb veljavnih podrobnih pravil za izvajanje sistema kvot. Poleg tega je bila Uredba Komisije (EGS) št. 1443/82 z dne 8. junija 1982 o določitvi podrobnih pravil za uporabo sistema kvot v sektorju sladkorja [2], kakor je bila nazadnje spremenjena z Uredbo (ES) št. 392/94 [3], že nekajkrat bistveno spremenjena in jo je treba zaradi jasnosti na novo oblikovati.

(2) Uporaba sistema kvot v sektorju sladkorja zahteva natančno opredelitev pojma proizvodnje sladkorja, izoglukoze ali inulinskega sirupa v posameznem podjetju, kakor tudi notranje porabe v Skupnosti. Za ta namen se celotna količina belega sladkorja, surovega sladkorja, invertnega sladkorja in sirupov oziroma izoglukoze ali inulinskega sirupa, ki ga dejansko proizvede neko podjetje, obravnava kot proizvodnja tega podjetja. Možnost dodelitve dela proizvodnje enega podjetja drugemu podjetju, ki proizvaja sladkor po pogodbi, je treba omejiti na posamezne primere. Brez poseganja v okoliščine višje sile je treba takšne primere opredeliti, da bi se izognili finančnim posledicam v sektorju sladkorja.

(3) Nemotena in učinkovita uporaba sistema kvot v Skupnosti zahteva, da se določi metoda za evidentiranje proizvodnje saharoznih sirupov, izoglukoze in inulinskega sirupa.

(4) Proizvodnja izoglukoze je končana v trenutku, ko so glukoza ali njeni polimeri prestali proces, imenovan "izomerizacija". Da bi se izognili poljubni izbiri časa evidentiranja proizvodnje, ga je treba izvesti takoj po končanem procesu izomerizacije in pred kakršnim koli postopkom ločevanja glukoznih in fruktoznih sestavin ali proizvodnje mešanic. Da bi bil ta nadzor kar najbolj učinkovit, je treba od proizvajalcev izoglukoze v Skupnosti zahtevati, da pristojne službe zadevne države članice obveščajo o vseh obratih za izomerizacijo, ki jih uporabljajo.

(5) Inulinski sirup v proizvodni obliki na splošno nastane v trenutku, ko inulin ali njegove oligofruktoze zaključijo proces, imenovan hidroliza, in prvo izhlapevanje. To pomeni, da je treba proizvodnjo evidentirati takoj po koncu hidrolize in procesa prvega izhlapevanja ter pred kakršnim koli postopkom ločevanja glukoznih in fruktoznih sestavin ali proizvodnje mešanic.

(6) Da bi se državam članicam omogočila natančna in nedvoumna določitev proizvodnje inulinskega sirupa, je treba zlasti na podlagi preteklih izkušenj natančno predpisati, da se ta postopek izvede ob upoštevanju inulinskega sirupa z 80 % fruktoze in ekvivalentom sladkorja/izoglukoze, izraženim z uporabo koeficienta 1,9.

(7) Proizvodnih dajatev, predvidenih v členu 15 Uredbe (ES) št. 1260/2001, ni mogoče določiti pred iztekom tržnega leta glede na to, da je v sektorju sladkorja velik del izvoznih obveznosti izpolnjen v drugi polovici tržnega leta in da so podatki za izračun proizvodne dajatve dostopni šele takrat. Da bi bile finančne obveznosti proizvajalcev čimprej določene, je treba dajatve, izračunane na podlagi ocen, plačati vnaprej in precej pred koncem tržnega leta. Ker se večina proizvodnje izoglukoze B na splošno izvede v zadnjih mesecih tržnega leta, je treba zahtevati le predplačilo osnovne proizvodne dajatve za izoglukozo, proizvedeno pred 1. marcem zadevnega tržnega leta. Dajatve se določijo in izterjajo šele potem, ko se zberejo kar najbolj natančni podatki, še zlasti glede porabe.

(8) Določiti je treba pravila za plačilo dodatne sestavine cene sladkorne pese, kadar je proizvodna dajatev nižja od najvišjega zneska, in predvideti tudi dodatno plačilo, zlasti ob upoštevanju obdobja med datumom, ko proizvajalec plača sladkorno peso, in datumom, ko plača proizvodne dajatve.

(9) Za ustrezno upravljanje sistema kvot je treba določiti potrebne roke za evidentiranje proizvodnje in sporočanje ustreznih podatkov ter po potrebi predvideti ustrezne nadzorne ukrepe, ki jih izvedejo države članice.

(10) Z odpravo sistema za nadomeščanje stroškov skladiščenja v sektorju sladkorja s 1. julijem 2001 niso več dostopni statistični podatki o zalogah in prodaji sladkorja v Skupnosti. Zaradi pomembnosti teh statističnih podatkov za dobro upravljanje sistema kvot, zlasti za določanje mesečne porabe sladkorja in sestavljanje bilanc oskrbe, je treba predvideti, da proizvajalci in rafinerije sladkorja v Skupnosti še naprej sporočajo državi članici mesečne podatke o zalogah in prodaji sladkorja.

(11) Ena izmed značilnosti skupne ureditve trgov v sektorju sladkorja je, da odnose med proizvajalci sladkorja in proizvajalci sladkorne pese, zlasti v zvezi z dobavo in plačilom sladkorne pese, na splošno urejajo panožni sporazumi, sestavljeni v okviru zakonodaje Skupnosti. Ti panožni sporazumi lahko vsebujejo določbe, ki upoštevajo posebne razmere v regiji, v kateri se uporabljajo. Zato je treba glede možnosti, ki jo imajo proizvajalci, da od pridelovalcev sladkorne pese zahtevajo prispevek za plačilo dodatne dajatve, predvideti, da se podrobnosti v zvezi s tem prispevkom določijo v panožnih sporazumih v okviru člena 16(3) Uredbe (ES) št. 1260/2001.

(12) Podjetja, ki proizvajajo izoglukozo, v nasprotju s podjetji, ki proizvajajo sladkor in so odvisna od pridelave sladkorne pese ali sladkornega trsa, ne smejo koristiti možnosti prenosa proizvodnje iz enega tržnega leta v drugo.

(13) Izoglukoza se proizvaja celo tržno leto, tako da se je mogoče hitro in brez prekinitev odzivati na nihanje v povpraševanju, ki je največje na začetku in koncu vsakega tržnega leta. Vendar je proizvedeno izoglukozo težko hraniti na zalogi v zadostnih količinah, da bi se zadovoljilo tem vrhuncem v povpraševanju, saj predolgo skladiščenje ogroža nujno sterilnost proizvoda. V teh okoliščinah morajo podjetja, ki proizvajajo izoglukozo, ob koncu tržnega leta ustaviti proizvodnjo, da se izognejo proizvodnji izoglukoze C, ki je na trgu Skupnosti ni mogoče prodati. Takšne razmere škodujejo podjetjem, ki proizvajajo izoglukozo, zato je treba predvideti določeno mero prožnosti pri mesečnem evidentiranju proizvodnje izoglukoze. Vendar pa je treba takšno prožnost omejiti in s tem preprečiti, da bi se z njeno avtomatično uporabo uvedel prikrit sistem prenosov in s tem posredno povečanje proizvodnih kvot teh podjetij.

(14) Pri delovanju sistema kvot lahko nastanejo določene zamude pri izterjavah proizvodnih dajatev. Za zagotovitev enotne in pravočasne izterjave teh zneskov je treba določiti predpise za določanje in izterjavo proizvodnih dajatev.

(15) Ukrepi, predvideni s to uredbo, so v skladu z mnenjem Upravljalnega odbora za sladkor –

SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1

1. Za namene členov od 13 do 18 Uredbe (ES) št. 1260/2001 pomeni "proizvodnja sladkorja" skupno količino, izraženo kot beli sladkor:

(a) belega sladkorja;

(b) surovega sladkorja;

(c) invertnega sladkorja;

(d) sirupov, ki spadajo v eno izmed naslednjih kategorij, v nadaljnjem besedilu "sirupi":

- saharozni ali invertni sladkorni sirupi s čistostjo najmanj 70 %, proizvedeni iz sladkorne pese,

- saharozni ali invertni sladkorni sirupi s čistostjo najmanj 75 %, proizvedeni iz sladkornega trsa.

2. Pri izračunavanju količine iz odstavka 1 se izključijo:

(a) količine belega sladkorja, proizvedenega iz surovega sladkorja ali sirupov, ki niso proizvedeni v podjetju, ki je proizvedlo beli sladkor;

(b) količine belega sladkorja, proizvedenega iz surovega sladkorja, sirupov ali sladkornih pometkov, ki niso bili proizvedeni v tržnem letu, v katerem je bil proizveden beli sladkor;

(c) količine surovega sladkorja, proizvedenega iz sirupov, ki niso bili proizvedeni v podjetju, ki je proizvedlo surovi sladkor;

(d) količine surovega sladkorja, proizvedenega iz sirupov, ki niso bili proizvedeni v tržnem letu, v katerem je bil proizveden surovi sladkor;

(e) količine surovega sladkorja, ki ga je podjetje, ki ga je proizvedlo, v zadevnem tržnem letu predelalo v beli sladkor;

(f) količine invertnega sladkorja in sirupov, predelanih v alkohol ali rum;

(g) količine sirupov, ki jih je podjetje, ki jih je proizvedlo, v zadevnem tržnem letu predelalo v sladkor ali invertni sladkor;

(h) količine sirupov za namaze in sirupov za predelavo v "Rinse appelstroop";

(i) količine sladkorja, invertnega sladkorja in sirupov, proizvedenih v postopku aktivnega oplemenitenja;

(j) količine invertnega sladkorja, proizvedenega iz sirupov, ki jih ni proizvedlo podjetje, ki je proizvedlo invertni sladkor;

(k) količine invertnega sladkorja, proizvedenega iz sirupov, ki niso bili proizvedeni v tržnem letu, v katerem je bil proizveden invertni sladkor.

3. Proizvodnja se izrazi v belem sladkorju v naslednjih primerih:

(a) pri belem sladkorju ne glede na razlike v kakovosti;

(b) pri surovem sladkorju in sicer na podlagi donosa, določenega v skladu s Prilogo I k Uredbi (ES) št. 1260/2001;

(c) pri invertnem sladkorju s pomnožitvijo proizvodnje s koeficientom 1;

(d) pri sirupih, ki štejejo za polizdelke, na podlagi vsebnosti sladkorja, ki ga je mogoče ekstrahirati, določene v skladu z odstavkom 5;

(e) pri sirupih, ki ne štejejo za polizdelke, na podlagi vsebnosti sladkorja, izražene kot saharoza v skladu s členom 3(2) Uredbe Komisije (ES) št. 2135/95 [4].

4. Sladkorni pometki iz predhodnega tržnega leta se izrazijo kot beli sladkor v razmerju z vsebnostjo saharoze.

5. Čistost sirupov se izračuna tako, da se skupna vsebnost sladkorja deli z vsebnostjo suhe snovi.

Vsebnost sladkorja, ki ga je mogoče ekstrahirati, se izračuna tako, da se razlika med vsebnostjo suhe snovi in polarimetričnim odčitkom tega sirupa, pomnožena z 1,70, odšteje od polarimetričnega odčitka zadevnega sirupa. Vsebnost suhe snovi se določi po areometrični metodi.

Vendar se vsebnost sladkorja, ki ga je mogoče ekstrahirati, za celo tržno leto lahko določi samo na podlagi dejanskega donosa sirupov.

Člen 2

1. Za namene členov od 13 do 18 Uredbe (ES) št. 1260/2001 "proizvodnja izoglukoze" pomeni skupno količino proizvoda, pridobljenega iz glukoze ali njenih polimerov, ki v suhem stanju vsebuje vsaj 10 masnih % fruktoze, ne glede na njegovo vsebnost fruktoze preko te meje, izraženo v suhi snovi ter evidentirano v skladu z odstavkom 2.

2. Proizvodnja izoglukoze se evidentira takoj po zaključku procesa izomerizacije in pred kakršnim koli postopkom ločevanja glukoznih in fruktoznih sestavin ali proizvodnje mešanic, s fizikalnim merjenjem prostornine proizvoda in določanjem vsebnosti suhe snovi z refraktometrijo.

3. Vsak proizvajalec izoglukoze mora takoj prijaviti vse svoje obrate, ki jih lahko uporablja za izomerizacijo glukoze ali njenih polimerov.

Prijava se pošlje državi članici, na katere ozemlju je posamezni obrat. Država članica lahko od proizvajalca zahteva, da v zvezi s tem posreduje dodatne informacije.

Člen 3

1. Za namene členov od 13 do 18 Uredbe (ES) št. 1260/2001 "proizvodnja inulinskega sirupa" pomeni količino proizvoda, dobljenega s hidrolizo inulina ali oligofruktoze, ki v suhem stanju vsebuje vsaj 10 masnih % fruktoze v prosti obliki ali v obliki saharoze, ne glede na njegovo vsebnost fruktoze preko te meje, izraženo v suhi snovi ekvivalenta sladkorja/izoglukoze ter določeno za vsako podjetje, ki proizvaja inulinski sirup, v skladu z odstavkom 2.

2. Proizvodnja inulinskega sirupa se evidentira z naslednjimi postopki:

(a) fizikalno merjenje prostornine proizvoda takoj potem, ko zapusti prvi izparjevalnik po vsaki hidrolizi in pred kakršnim koli postopkom ločevanja glukoznih in fruktoznih sestavin ali proizvodnje mešanic;

(b) določitev vsebnosti suhe snovi z refraktometrijo in merjenjem vsebnosti fruktoze po teži v suhem stanju na podlagi dnevnega reprezentativnega vzorčenja;

(c) pretvorba vsebnosti fruktoze v 80 masnih % v suhem stanju, tako da se količina, določena v suhi snovi, pomnoži s koeficientom, ki predstavlja razmerje med izmerjeno vsebnostjo fruktoze v navedeni količini sirupa in 80 %;

(d) izrazitev v ekvivalentu sladkorja/izoglukoze z uporabo koeficienta 1,9.

Člen 4

1. Do 15. februarja vsakega leta države članice določijo začasne vrednosti proizvodnje sladkorja in inulinskega sirupa za tekoče tržno leto za vsako podjetje na njihovem ozemlju.

Za francoska departmaja Guadeloupe in Martinique se ta proizvodnja določi vsako leto do 15. maja.

2. Do 15. dne vsakega meseca vsako podjetje, ki proizvaja izoglukozo, sporoči državi članici, na katere ozemlju je bila proizvodnja izvedena, količine, izražene kot suha snov, ki so bile dejansko proizvedene v predhodnem koledarskem mesecu.

Na podlagi teh sporočil države članice določijo proizvodnjo izoglukoze vsakega posameznega podjetja za vsak mesec najpozneje do 15. dne drugega naslednjega meseca.

Pri izračunavanju proizvodnje iz prejšnjega pododstavka se ne upoštevajo količine izoglukoze, proizvedene v postopku aktivnega oplemenitenja.

3. Ne glede na prvi in drugi pododstavek odstavka 2 se lahko pristojni organi države članice odločijo, da za določeno podjetje, ki proizvaja izoglukozo, na podlagi ustrezno utemeljenega predhodnega pisnega zahtevka podjetja:

(a) bodisi združijo majsko in junijsko proizvodnjo enega tržnega leta in jo vračunajo v zadevno tržno leto;

(b) bodisi združijo vso junijsko proizvodnjo enega tržnega leta ali njen del z julijsko proizvodnjo naslednjega tržnega leta in jo vračunajo v slednje tržno leto. V zahtevku za združitev mora biti navedena vsaj v juniju proizvedena količina, ki naj se združi z julijsko količino. Ta količina ne sme presegati 7 % vsote kvot A in B zadevnega podjetja za tržno leto, v katerem je bil vložen zahtevek za združitev. Tako združena količina se šteje za prvo proizvodnjo v okviru kvot zadevnega podjetja.

Države članice ocenijo, ali je zahtevek upravičen, upoštevajoč proizvodni položaj podjetja in povpraševanje na trgu, zlasti glede na kvote in proizvodne dajatve. Zadevno podjetje lahko v posameznem tržnem letu uporabi le eno vrsto združitve iz prvega pododstavka.

Po dovoljenju države članice zadevno podjetje, ki proizvaja izoglukozo, do 15. julija za primer iz (a) prvega pododstavka in do 15. avgusta za primer iz (b) prvega pododstavka državi članici sporoči količine, izražene kot suha snov, ki so bile dejansko proizvedene v tem dvomesečnem obdobju, ob upoštevanju, kadar je to primerno, količin iz (b) prvega pododstavka, ki se bodo združile.

Na podlagi teh sporočil država članica določi združeno proizvodnjo izoglukoze zadevnega podjetja v teh dveh mesecih, ki se vračuna v proizvodnjo zadevnega tržnega leta v skladu z (a) ali (b) prvega pododstavka. Država članica to proizvodnjo sporoči Komisiji.

Določbe iz (b) prvega pododstavka ne veljajo za zadnje tržno leto, vključeno v obdobje iz člena 10(1) Uredbe (ES) št. 1260/2001.

4. Države članice vsako leto do 15. septembra določijo končne vrednosti proizvodnje sladkorja, izoglukoze in inulinskega sirupa v predhodnem tržnem letu za vsako podjetje na njihovem ozemlju.

5. Kadar se po določitvi končnih vrednosti proizvodnje sladkorja iz odstavka 4 ugotovijo razlike, je treba te razlike upoštevati pri določitvi končnih vrednosti proizvodnje za tržno leto, v katerem so bile razlike ugotovljene.

6. Do 25. dne vsakega meseca vsako podjetje, ki proizvaja sladkor, sporoči pristojni službi države članice, na katere ozemlju poteka proizvodnja, ali službi zadevne države članice, ki je pristojna za intervencije na trgu za zadevni proizvod, količine, ki so njegova last, in:

(a) količine sladkorja, izražene kot beli sladkor, ki jih je hranil v njemu razpoložljivih skladiščih ob koncu prejšnjega koledarskega meseca;

(b) količine sladkorja, izražene kot beli sladkor, ki so v prejšnjem koledarskem mesecu zapustile njemu razpoložljiva skladišča.

V sporočilu je treba zadevne količine razčleniti glede na sladkor, proizveden v okviru kvot A in B, sladkor, prenesen v skladu s členom 14 Uredbe (ES) št. 1260/2001, ter sladkor C.

Služba iz prvega pododstavka lahko zahteva dodatne podatke o zalogah proizvajalca in o količinah, ki so zapustile njegova skladišča.

7. Do 25. dne vsakega meseca vsaka rafinerija surovega sladkorja sporoči pristojni službi države članice, na katere ozemlju se rafiniranje opravlja, ali službi zadevne države članice, ki je pristojna za intervencije na trgu za zadevni proizvod, količine, ki so njena last, in:

(a) količine sladkorja, izražene kot beli sladkor, ki jih je hranila v njej razpoložljivih skladiščih ob koncu prejšnjega koledarskega meseca;

(b) količine sladkorja, izražene kot beli sladkor, ki so v prejšnjem koledarskem mesecu zapustile njej razpoložljiva skladišča.

Količine iz postopka aktivnega oplemenitenja morajo biti v sporočilu navedene posebej.

Služba iz prvega pododstavka lahko zahteva dodatne podatke o zalogah rafinerije in o količinah, ki so zapustile zadevna skladišča.

Člen 5

1. Za namene členov od 13 do 18 Uredbe (ES) št. 1260/2001 in ob upoštevanju odstavkov od 2 do 5 tega člena proizvodnja sladkorja ali izoglukoze nekega podjetja pomeni količino sladkorja ali izoglukoze, ki je bila v navedenem podjetju dejansko proizvedena.

2. Za dano tržno leto skupna proizvodnja sladkorja nekega podjetja pomeni proizvodnjo iz odstavka 1 skupaj s količino, preneseno v navedeno tržno leto, in brez količine, prenesene v naslednje tržno leto.

3. Na podlagi podpisanega pisnega zahtevka obeh zadevnih proizvajalcev, naslovljenega na zadevno državo članico, se količina sladkorja, proizvedenega po pogodbi v podjetju (v nadaljnjem besedilu "predelovalec") iz dobavljenega materiala, obravnava kot del proizvodnje podjetja (v nadaljnjem besedilu "naročnik"), ki je naročilo proizvodnjo sladkorja po navedeni pogodbi, če je izpolnjen eden izmed naslednjih pogojev:

(a) skupna proizvodnja sladkorja predelovalca je manjša od njegove kvote A;

(b) skupna proizvodnja sladkorja predelovalca je večja od njegove kvote A, vendar manjša od vsote njegovih kvot A in B, medtem ko je naročnikova skupna proizvodnja sladkorja večja od njegove kvote A;

(c) skupna proizvodnja sladkorja predelovalca in naročnika je večja od vsote njunih kvot A in B.

4. Kadar sta tovarni naročnika in predelovalca v različnih državah članicah, je treba zahtevek iz odstavka 3 nasloviti na obe zadevni državi članici. V tem primeru se ti državi članici sporazumeta glede odgovora in sprejmeta potrebne ukrepe za preverjanje upoštevanja pogojev iz odstavka 3.

5. V skladu s postopkom iz člena 42(2) Uredbe (ES) št. 1260/2001 se lahko šteje, da je količino sladkorja, ki jo je proizvedel predelovalec, proizvedel naročnik, če je treba zaradi višje sile sladkorno peso, sladkorni trs ali melaso predelati v sladkor v podjetju, ki ni naročnikovo.

Člen 6

1. Do 1. aprila se mora za tekoče tržno leto opraviti naslednje:

(a) v skladu s členom 15 Uredbe (ES) št. 1260/2001 se ocenita osnovna proizvodna dajatev in dajatev B za sladkor;

(b) v skladu s postopkom iz člena 42(2) Uredbe (ES) št. 1260/2001 se določijo zneski na enoto, izračunani v skladu s členom 7 te uredbe, ki jih morajo plačati proizvajalci sladkorja, proizvajalci izoglukoze in proizvajalci inulinskega sirupa kot predplačila za dajatev.

2. Do 15. aprila tekočega tržnega leta države članice določijo predplačila za navedeno tržno leto, ki jih mora plačati vsako podjetje, ki proizvaja sladkor, vsako podjetje, ki proizvaja izoglukozo, in vsako podjetje, ki proizvaja inulinski sirup.

Za francoska departmaja Guadeloupe in Martinique ter Španijo se za trsni sladkor ta predplačila določijo do 15. avgusta tekočega tržnega leta.

Za sladkor in inulinski sirup se predplačilo izračuna tako:

(a) da se znesek na enoto, določen za predplačilo za osnovno proizvodno dajatev, množi z začasno proizvodnjo sladkorja A in inulinskega sirupa A ter sladkorja B in inulinskega sirupa B, določeno na podlagi člena 4(1);

(b) da se znesek na enoto, določen za predplačila za dajatev B, množi z začasno proizvodnjo sladkorja B in inulinskega sirupa B, določeno na podlagi člena 4(1).

Za izoglukozo se predplačilo določi tako, da se znesek na enoto, določen za predplačilo za osnovno proizvodno dajatev za izoglukozo, množi s proizvodnjo med 1. julijem in koncem naslednjega februarja za tekoče tržno leto.

3. Države članice izterjajo predplačila do 1. junija tekočega tržnega leta.

Za francoska departmaja Guadeloupe in Martinique ter Španijo se predplačila za trsni sladkor izterjajo do 1. septembra tekočega tržnega leta.

4. Količina, ki jo je treba določiti v skladu s členom 15(1)(b) Uredbe (ES) št. 1260/2001, se izračuna na podlagi vsote naslednjih količin:

(a) količin sladkorja, izoglukoze in inulinskega sirupa, prodanih v Skupnosti za neposredno porabo ali za porabo po predelavi v predelovalni industriji;

(b) količin denaturiranega sladkorja;

(c) količin sladkorja, izoglukoze in inulinskega sirupa, uvoženih iz držav nečlanic v obliki predelanih proizvodov.

Od vsote iz prvega pododstavka se odšteje vsota količin sladkorja, izoglukoze in inulinskega sirupa, izvoženih v države nečlanice v obliki predelanih proizvodov, ter količin osnovnih proizvodov, izraženih kot beli sladkor, za katere so bila izdana potrdila za proizvodna nadomestila iz člena 7(3) Uredbe (ES) št. 1260/2001.

5. V smislu člena 15(1)(d) Uredbe (ES) št. 1260/2001 se za izvozno obveznost, ki jo je treba izpolniti v tekočem tržnem letu, štejejo:

(a) vse količine sladkorja za izvoz v naravnem stanju z izvoznimi nadomestili ali prelevmani, določenimi na podlagi razpisov, odprtih za navedeno tržno leto;

(b) vse količine sladkorja, izoglukoze in inulinskega sirupa za izvoz v naravnem stanju z izvoznimi nadomestili ali prelevmani, redno določenimi na podlagi izvoznih dovoljenj, izdanih v navedenem tržnem letu;

(c) ves predviden izvoz sladkorja, izoglukoze in inulinskega sirupa v obliki predelanih proizvodov z izvoznimi nadomestili ali prelevmani, določenimi za ta namen v navedenem tržnem letu, pri čemer se ti proizvodi enakomerno razporedijo skozi celotno tržno leto.

Za izračun predvidene povprečne izgube iz člena 15(1)(d) Uredbe (ES) št. 1260/2001 se upoštevajo tudi proizvodna nadomestila za količine osnovnih proizvodov, izražene kot beli sladkor, za katere so bila v zadevnem tržnem letu izdana potrdila za proizvodna nadomestila iz člena 7(3) navedene uredbe.

Člen 7

1. Kadar je ocenjena osnovna proizvodna dajatev za sladkor in inulinski sirup enaka vsaj 60 % najvišjega zneska iz člena 15(3) Uredbe (ES) št. 1260/2001, znaša znesek na enoto predplačila 50 % tega najvišjega zneska.

Kadar je ta ocena manjša od 60 % navedenega najvišjega zneska, znaša znesek na enoto predplačila 80 % te ocene.

2. Odstavek 1 velja tudi za določanje zneska na enoto predplačila za dajatev B za sladkor in inulinski sirup, ob upoštevanju najvišjega zneska iz člena 15(4) in (5) Uredbe (ES) št. 1260/2001.

3. Znesek na enoto predplačila za osnovno proizvodno dajatev za izoglukozo znaša 40 % zneska na enoto osnovne proizvodne dajatve za sladkor, ocenjene v skladu s členom 6(1)(a) te uredbe.

Člen 8

1. Do 15. oktobra se za predhodno tržno leto za sladkor, izoglukozo in inulinski sirup določita:

(a) znesek osnovne proizvodne dajatve in dajatve B;

(b) koeficient iz člena 16(2) Uredbe (ES) št. 1260/2001, če je to potrebno.

2. Do 1. novembra države članice za predhodno tržno leto določijo dolgovane zneske dajatev za vsako podjetje, ki proizvaja sladkor, vsako podjetje, ki proizvaja izoglukozo, in vsako podjetje, ki proizvaja inulinski sirup, upoštevajoč predplačila v skladu s členom 6.

Zneski, ki jih dolguje podjetje ali država članica, iz prvega pododstavka se plačajo do 15. decembra po roku za določitev teh zneskov.

3. Če je določen koeficient v skladu s členom 16(2) Uredbe (ES) št. 1260/2001, države članice v skladu z določbami navedenega odstavka za vsako podjetje, ki proizvaja sladkor, vsako podjetje, ki proizvaja izoglukozo, in vsako podjetje, ki proizvaja inulinski sirup, do 1. novembra za predhodno tržno leto določijo dodatno dajatev, ki jo morajo plačati zadevni proizvajalci. Ta dajatev se izterja hkrati z dolgovanimi zneski proizvodnih dajatev za navedeno tržno leto.

4. Če vsota dajatev, ki jih proizvodno podjetje dolguje, ni bila pravilno določena, se mora točni znesek, ki ga je treba plačati, ali znesek, ki ga dolguje zadevno proizvodno podjetje, določiti v 30 dneh od datuma, ko je država članica ugotovila to nepravilnost in je mogoče izračunati zakonsko dolgovani znesek.

Države članice izterjajo zneske iz prvega pododstavka v 30 dneh od datuma, ko so ti določeni.

Člen 9

1. Zneski iz člena 18(2) Uredbe (ES) št. 1260/2001 se določijo hkrati z dajatvami iz člena 8(1) te uredbe v skladu z istim postopkom.

2. Kadar je cena, ki jo proizvajalec sladkorja plača prodajalcu sladkorne pese, nižja od osnovne cene sladkorne pese, mora proizvajalec v sorazmerju s to razliko prodajalcu sladkorne pese omogočiti soudeležbo v deležu povečane vrednosti sladkorja glede na intervencijsko ceno.

Za izračun zneska, ki ustreza temu deležu, proizvajalec upošteva:

(a) obdobja med datumi plačila sladkorne pese in datumi, določenimi za predplačila in plačila dolgovanih zneskov za proizvodne dajatve in dodatno dajatev;

(b) obrestno mero Evropske centralne banke za operacije glavnega refinanciranja v obdobjih iz (a). Za državo članico, ki ne sodeluje v tretji fazi ekonomske in monetarne unije, je referenčna obrestna mera ustrezna obrestna mera njene nacionalne centralne banke;

(c) odstotek, skladno s členom 18(2) Uredbe (ES) št. 1260/2001;

(d) donos zadevne sladkorne pese, brez poseganja v člen 5(1) Uredbe (ES) št. 1260/2001.

3. Zneski iz odstavka 1 in znesek, ki ustreza deležu iz odstavka 2, proizvajalec sladkorja izplača prodajalcu sladkorne pese v štirih tednih po datumu določitve dajatev iz člena 8(1).

4. Na podlagi panožnih sporazumov je dopustno odstopanje od določb odstavkov 2 in 3.

Člen 10

Države članice sprejmejo vse potrebne ukrepe za vzpostavitev nadzora, potrebnega za evidentiranje proizvodnje proizvodov po tej uredbi.

Člen 11

Povračilo iz drugega in tretjega pododstavka člena 16(3) Uredbe (ES) št. 1260/2001 se lahko brez poseganja v te določbe izplača v skladu z določbami panožnega sporazuma.

Člen 12

Uredba (EGS) št. 1443/82 preneha veljati.

Člen 13

Ta uredba začne veljati dan po objavi v Uradnem listu Evropskih skupnosti.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju, 20. februarja 2002

Za Komisijo

Franz Fischler

Član Komisije

[1] UL L 178, 30.6.2001, str. 1.

[2] UL L 158, 9.6.1982, str. 17.

[3] UL L 53, 24.2.1994, str. 7.

[4] UL L 214, 8.9.1995, str. 16.

--------------------------------------------------

Top