Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32003R1981

    Uredba Komisije (ES) št. 1981/2003 z dne 21. oktobra 2003 o izvajanju Uredbe (ES) št. 1177/2003 Evropskega parlamenta in Sveta o statistiki Skupnosti o dohodku in življenjskih pogojih (EU-SILC) glede vidikov terenskega dela in postopkov imputiranjaBesedilo velja za EGP.

    UL L 298, 17.11.2003, p. 23–28 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

    Dokument je bil objavljen v posebni izdaji. (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO, HR)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2003/1981/oj

    32003R1981



    Uradni list L 298 , 17/11/2003 str. 0023 - 0028


    Uredba Komisije (ES) št. 1981/2003

    z dne 21. oktobra 2003

    o izvajanju Uredbe (ES) št. 1177/2003 Evropskega parlamenta in Sveta o statistiki Skupnosti o dohodku in življenjskih pogojih (EU-SILC) glede vidikov terenskega dela in postopkov imputiranja

    (Besedilo velja za EGP)

    KOMISIJA EVROPSKIH SKUPNOSTI JE –

    ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti,

    ob upoštevanju Uredbe (ES) št. 1177/2003 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. junija 2003 o statistiki Skupnosti o dohodku in življenjskih pogojih (EU-SILC) [1] in zlasti člena 15(2)(e) Uredbe,

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1) Uredba (ES) št. 1177/2003 je vzpostavila skupni okvir za sistematično izdelavo statistike Skupnosti o dohodku in življenjskih pogojih, ki zajema primerljive in pravočasne presečne in longitudinalne podatke o dohodkih in o stopnji in sestavi revščine in socialne izključenosti na nacionalni ravni in ravni Evropske unije.

    (2) V skladu s členom 15(2)(e) Uredbe (ES) št. 1177/2003 so izvedbeni ukrepi potrebni za uskladitev metod in definicij v zvezi z vidiki terenskega dela in postopki imputiranja.

    (3) Ukrepi iz te uredbe so v skladu z mnenjem Odbora za statistični program –

    SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

    Člen 1

    Vidiki terenskega dela, vključno z identifikacijskimi številkami gospodinjstev in oseb, pravili in smernicami za uporabo zamenjav in postopki imputiranja, so taki, kot so določeni v Prilogi.

    Člen 2

    Ta uredba začne veljati 20. dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

    Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

    V Bruslju, 21. oktobra 2003

    Za Komisijo

    Pedro Solbes Mira

    Član Komisije

    [1] UL L 165, 3.7.2003, str. 1.

    --------------------------------------------------

    PRILOGA

    1. DEFINICIJE

    Za namene te uredbe se za longitudinalno sestavino EU-SILC uporabljajo naslednje definicije:

    (a) Začetni vzorec: se nanaša na vzorec gospodinjstev ali oseb ob času njegove izbire za vključitev v EU-SILC.

    (b) Vzorčne osebe: pomenijo vse člane gospodinjstva ali podskupino članov gospodinjstev v začetnem vzorcu, ki so starejši od neke starostne meje.

    (c) Starostna meja, ki se uporablja za določitev vzorčnih oseb:

    V primeru štiriletne panelne raziskave ta meja ne sme biti višja od 14 let. V državah s štiriletno panelno raziskavo, pri kateri se uporablja vzorec naslovov ali gospodinjstev, so vzorčne osebe vsi člani gospodinjstva iz začetnega vzorca, stari 14 let ali več. V državah s štiriletno panelno raziskavo, pri kateri se uporablja vzorec oseb, to pomeni, da se izbere vsaj ena taka oseba na gospodinjstvo.

    Zgoraj navedena meja najnižje starosti je nižja v primeru daljšega trajanja panelne raziskave. Pri panelni raziskavi, ki traja več kot osem let, so vzorčne osebe člani vseh starosti iz začetnega vzorca in otroci, rojeni vzorčenim ženskam v času, ko je mati v panelni raziskavi, se vključijo v vzorčne osebe.

    (d) Vzorčno gospodinjstvo: pomeni gospodinjstvo, ki vsebuje vsaj eno vzorčno osebo. Vzorčno gospodinjstvo se vključi v EU-SILC za zbiranje ali združevanje podrobnih informacij, če vsebuje vsaj eno vzorčno osebo, staro 16 let ali več.

    (e) Sostanovalci (nevzorčne osebe): so vsi trenutni stanovalci vzorčnega gospodinjstva, razen tistih, ki so opredeljeni zgoraj kot vzorčne osebe.

    (f) Trenutni člani gospodinjstva: pomenijo trenutne člane gospodinjstva v času zbiranja ali združevanja podatkov. Pogoji za uvrstitev osebe kot člana gospodinjstva so določeni v Prilogi I k Uredbi Komisije (ES) št. 1980/2003 [1] o definicijah in dopolnjenih definicijah.

    (g) Nekdanji član gospodinjstva: se nanaša na osebo, ki ni trenutni član gospodinjstva in v prejšnjem valu ni bila zabeležena kot član gospodinjstva v tem gospodinjstvu, vendar je v dohodkovnem referenčnem obdobju živela v gospodinjstvu najmanj tri mesece.

    (h) Celo gospodinjstvo:

    Za vzorčno gospodinjstvo velja, da je celo, če ostane eno gospodinjstvo, ne da bi se oblikovalo dodatno gospodinjstvo in ne da bi gospodinjstvo izginilo, tudi če pride do sprememb njegove sestave glede na prejšnji val zaradi smrti, ker se izselijo njegovi člani ali ker sostanovalci zapustijo gospodinjstvo, ker se gospodinjstvu pridružijo novi ljudje ali zaradi rojstva.

    (i) Začetno/odcepljeno gospodinjstvo:

    Za vzorčno gospodinjstvo iz vala x velja, da je "razcepljeno", če njegove vzorčne osebe iz vala x v času vala x + 1 prebivajo v več kot enem zasebnem gospodinjstvu znotraj nacionalnih ozemelj, vključenih v ciljno populacijo.

    Če pride do razcepa, se eno (in samo eno) od nastalih gospodinjstev določi za "začetno" gospodinjstvo, drugo ali druga pa za "odcepljena" gospodinjstva.

    Za razlikovanje med "začetnimi" in "odcepljenimi" gospodinjstvi se uporabi naslednji pristop:

    - če katera koli vzorčna oseba iz vala x še vedno živi na istem naslovu kot v zadnjem valu, se njeno gospodinjstvo označi za "začetno" gospodinjstvo. Vse vzorčne osebe, ki so se preselile, oblikujejo eno ali več "odcepljenih" gospodinjstev,

    - če nobena vzorčna oseba ne živi na naslovu zadnjega vala, je začetno gospodinjstvo gospodinjstvo vzorčne osebe, ki je imela v registru za zadnji val najnižjo številko osebe. Če ta oseba ni več živa ali ni več v zasebnem gospodinjstvu na nacionalnem ozemlju ciljne populacije, je začetno gospodinjstvo gospodinjstvo vzorčne osebe z najnižjo številko osebe.

    (j) Združitev:

    Vzorčne osebe iz različnih vzorčnih gospodinjstev iz prejšnjega vala se združijo in oblikujejo novo gospodinjstvo.

    Za presečno in longitudinalno sestavino EU-SILC se uporablja naslednja definicija:

    (k) Številka osebe: se nanaša na številko, pripisano v "registru gospodinjstev" osebi, ko je ta prvič zabeležena kot član gospodinjstva. Pri presečni sestavini in v novih gospodinjstvih pri longitudinalni sestavini bi morala ustrezati položaju osebe v vrstnemu redu iz "registra gospodinjstev".

    2. IDENTIFIKACIJSKE ŠTEVILKE OSEB IN GOSPODINJSTEV

    2.1 Identifikacijska številka gospodinjstva

    1. Pri presečni sestavini je fiksna identifikacijska številka gospodinjstva zaporedno število.

    2. Pri longitudinalni sestavini je identifikacijska številka gospodinjstva sestavljena iz številke gospodinjstva in deljene številke. Številka gospodinjstva je zaporedno število. Razcepitvena številka za prvi val ima vedno vrednost "00".

    Če gospodinjstvo ostane celo, obdrži številko gospodinjstva in razcepitveno številko iz prvega vala do naslednjega.

    V primeru odcepitve začetno gospodinjstvo obdrži številko gospodinjstva in razcepitveno številko iz prvega vala do naslednjega. Druga gospodinjstva, t.j. odcepljena gospodinjstva, obdržijo isto številko gospodinjstva, vendar se jim pripiše naslednja razpoložljiva edinstvena razcepitvena številka po vrsti.

    Če je v primeru združitve dveh vzorčnih gospodinjstev novo gospodinjstvo še vedno na prejšnjem naslovu, obdrži številko gospodinjstva in deljeno številko gospodinjstva, ki je bilo na tem naslovu v prejšnjem valu. Če je novo gospodinjstvo na novem naslovu, se uporabita številka gospodinjstva in razcepitvena številka gospodinjstva vzorčne osebe, ki ima zdaj najnižjo številko osebe v "registru gospodinjstev".

    2.2 Identifikacijska številka osebe

    1. Pri presečnih in longitudinalnih sestavinah je identifikacijska številka osebe sestavljena iz identifikacijske številke gospodinjstva in številke osebe.

    2. Pri longitudinalni sestavini se številka osebe za katero koli novo osebo v gospodinjstvu oblikuje s prištetjem 1 k najvišji uporabljeni številki osebe za vsa leta raziskovanja in iz identifikacijske številke gospodinjstva.

    3. Pri longitudinalni sestavini je identifikacijska številka gospodinjstva identifikacijska številka gospodinjstva, v katerem se oseba prvič pojavi v panelni raziskavi.

    4. Pri longitudinalni sestavini identifikacijska številka osebe ostane fiksna v časovnem obdobju, v katerem je oseba v raziskavi.

    3. INFORMACIJE, KI SE ZBIRAJO

    1. Za začetno gospodinjstvo se zbirajo popolne informacije, potrebne za trenutne člane gospodinjstva, osnovne informacije za nekdanje člane gospodinjstva in osnovne informacije o članih gospodinjstva v prejšnjem valu, ki niso več člani gospodinjstva.

    2. Za odcepljeno gospodinjstvo se zbirajo popolne informacije, potrebne samo za trenutne člane gospodinjstva.

    3. Popolne informacije, potrebne za trenutne člane gospodinjstva, osnovne informacije za nekdanje člane gospodinjstva in osnovne informacije o članih gospodinjstva v prejšnjem valu, ki niso več člani gospodinjstva, so določene v Uredbi Komisije (ES) št. 1983/2003 [2] v seznamu ciljnih primarnih spremenljivk.

    4. Če je vzorčna oseba v raziskavi več kot eno leto, se pridobi informacije o tem, ali je ta oseba ostala na istem naslovu ali se je preselila na drug naslov od enega leta do naslednjega.

    4. OSEBA, KI ODGOVARJA NA VPRAŠALNIK O GOSPODINJSTVU

    1. Informacije iz ustnega anketiranja v zvezi s celotnim gospodinjstvom in splošne informacije o članih gospodinjstva posredujejo (eden ali več) člani gospodinjstva. Oseba iz gospodinjstva, ki odgovarja na vprašanja, je izbrana glede na naslednje prioritete:

    - Prioriteta 1: oseba, odgovorna za stanovanje.

    - Prioriteta 2: član gospodinjstva, star 16 let ali več, ki ve največ informacij.

    2. Za drugi in naslednje valove longitudinalne sestavine EU-SILC je oseba iz gospodinjstva, ki odgovarja na vprašanja, izbrana glede na naslednji seznam prioritet:

    - Prioriteta 1: oseba iz gospodinjstva, ki je odgovarjala na vprašanja v zadnjem valu.

    - Prioriteta 2: "vzorčna oseba", stara 16 let ali več, pri čemer ima prednost oseba, odgovorna za stanovanje, ali oseba, ki ve največ informacij.

    - Prioriteta 3: "nevzorčna oseba", stara 16 let ali več.

    5. IZVAJANJE VZORCA

    1. Vsaka država članica izvaja ustrezne postopke, da bi dosegla čim višjo stopnjo odgovora, v skladu s svojimi lastnimi "najboljšimi praksami". V primeru osebnega anketiranja se ponovno pokliče vsaj trikrat, preden je gospodinjstvo ali posameznik sprejet kot neodgovor, razen če obstajajo prepričljivi razlogi (kot je jasna zavrnitev sodelovanja, okoliščine, ki ogrožajo varnost anketarja itd.), zakaj tega ni mogoče storiti.

    2. EU-SILC temelji na izbiri in izvajanju verjetnostnega vzorca. Praviloma so enote, popisane v raziskavi, točno iste enote kot tiste, izbrane za ta namen v skladu z načrtom vzorčenja, t.j. ne nadomeščene z drugimi enotami.

    3. O rezultatih za vsako gospodinjstvo in osebo, izbrano za vzorec, se hranijo zapisniki, pri čemer se razlikuje med (i) uspešno popisanimi primernimi enotami, (ii) ustreznimi enotami, ki niso bile uspešno popisane, (iii) izbranimi enotami, za katere ni bilo ugotovljeno, da bi bile ustrezne za raziskovanje, in (iv) enotami, ki niso bile uspešno popisane in za katere primernosti ni bilo mogoče ugotoviti. Zabeležijo se razlogi, zakaj ni prišlo do uspešnega anketiranja ustreznih enot, pri čemer se navedejo vsaj glavne kategorije, kot so nevzpostavitev stika, zavrnitev in nezmožnost sodelovanja (npr. zaradi bolezni). Zabeležijo se tudi razmere v enotah, za katere je bilo ugotovljeno, da niso ustrezne, ali katerih ustreznost je negotova.

    4. Stopnja, kjer odgovarja druga oseba namesto določene, mora biti čim bolj omejena za osebne spremenljivke za dohodek in za katere koli spremenljivke, potrebne za najmanj enega člana gospodinjstva, starega 16 let ali več.

    5. Pri presečni sestavini in v prvem letu vsakega panelnega raziskovanja, ki predstavlja longitudinalno sestavino, se lahko nadzorovane zamenjave dovolijo samo, če stopnja odgovora pade pod 60 % in če pride do enega od naslednjih položajev:

    - z naslovom stik ni bil vzpostavljen, ker ga ni mogoče locirati ali ni dosegljiv,

    - z naslovom je bil stik vzpostavljen, vendar anketa ni bila opravljena, ker gospodinjstvo zavrača sodelovanje, ker je celotno gospodinjstvo začasno odsotno ali ker gospodinjstvo ni zmožno odgovarjati.

    Za drugega in naslednje valove se pri longitudinalni sestavini zamenjave ne dovolijo.

    Izvajajo se postopki za zagotovitev, da je postopek zamenjave nadzorovan v največji možni meri. Ti postopki vključujejo uporabo načrta, ki zagotavlja, da se zamenjave izberejo tako, da se tesno ujemajo z zamenjanimi enotami glede pomembnih značilnosti. Zamenjave se dovolijo samo potem, ko se vložijo posebni napori, da bi prepričali tiste, ki zavračajo sodelovanje, in ko se druge, ki se niso odzvali, pokliče ponovno v pravilnem časovnem razporedu. Gospodinjstvo se ne zamenja z drugim nevzorčnim gospodinjstvom na istem naslovu.

    6. TRAJANJE IN ČASOVNI OKVIR RAZISKOVANJA

    1. Obdobje med koncem referenčnega dohodkovnega obdobja in časom anketiranja za zadevnega anketiranca se omeji na osem mesecev, kolikor je to mogoče. To velja za vzorce gospodinjstev in oseb ter ne glede na to, ali je uporabljeno referenčno obdobje fiksno glede na koledarske datume za celoten vzorec ali je gibljivo referenčno obdobje, določeno glede na časovni okvir ankete za zadevno gospodinjstvo ali osebo.

    2. Izjemoma glede na odstavek 1 je, če se spremenljivke o dohodku zberejo iz registrov, obdobje med koncem referenčnega dohodninskega obdobja in časom ankete za tekoče spremenljivke omejeno na 12 mesecev.

    3. Če se vsi podatki zberejo z anketiranjem na terenu in če se uporabi fiksno referenčno dohodninsko obdobje, se celotno trajanje zbiranja podatkov, ki se nanašajo na osebe, izbrane v vzorec, omeji na štiri mesece, kolikor je to mogoče.

    4. Če se podatki zbirajo z anketiranjem na terenu z uporabo gibljivega referenčnega dohodninskega obdobja in če trajanje dela na terenu presega tri mesece, se celotni letni vzorec razporedi približno enakomerno na mesece terenskega dela. V tem primeru celotno trajanje dela na terenu za presečno sestavino in posamezen val longitudinalne sestavine ne sme preseči 12 mesecev.

    5. Za longitudinalno sestavino mora biti zbiranje ali združevanje podatkov za neko enoto (gospodinjstvo ali osebo) med zaporednimi valovi čim bližje 12 mesecem.

    7. POSTOPEK IMPUTIRANJA

    7.1 Vrste manjkajočih podatkov

    1. Napake pri pokritosti in izbiri vzorca: na primer, če enote v ciljni populaciji niso zastopane v vzorčnem okviru ali če so verjetnosti pri izbiri enot izkrivljene ali če pride do drugih napak pri izbiri vzorca.

    2. Neodgovor enote: se nanaša na odsotnost informacij o celotni enoti (gospodinjstvih in/ali osebah), izbrani v vzorec.

    3. Delni neodgovor enote: opisuje položaj, ko so bili uspešno popisani nekateri, vendar ne vsi, člani gospodinjstva, ustrezni in izbrani za posamezno anketo.

    4. Neodgovor spremenljivke: se nanaša na položaj, ko je vzorčna enota uspešno popisana, vendar niso bile pridobljene vse potrebne informacije.

    7.2 Značilnosti postopka imputiranja

    Za podatke se lahko uporabita dve vrsti pristopov (ki se lahko uporabita kombinirano):

    - Imputiranje se nanaša na pridobivanje manjkajočih podatkov na podlagi statističnih odnosov znotraj niza podatkov.

    - Modeliranje: uporablja bistvene odnose in informacije izven niza podatkov.

    Postopek, ki se uporablja za podatke, bi moral ohranjati varianco in korelacijo med spremenljivkami. Metode, ki v imputirane vrednosti vključujejo "sestavine napake", imajo prednost pred tistimi, ki preprosto pripišejo predvideno vrednost.

    Metode, ki upoštevajo korelacijsko strukturo (ali druge značilnosti skupne porazdelitve spremenljivk), imajo prednost pred mejnim ali univariantnim pristopom.

    [1] UL L 298, 17.11.2003, str. 1.

    [2] UL L 298, 17.11.2003, str. 34.

    --------------------------------------------------

    Top