This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Visoki predstavnik:
Visoki predstavnik zagotavlja usklajenost zunanjega delovanja EU. Znotraj Komisije je pristojen za odgovornosti svoje misije v zunanjih odnosih in usklajevanje vidikov zunanjega delovanja EU.
Visokega predstavnika imenuje Evropski svet s kvalificirano večino in v soglasju s predsednikom Komisije za petletni mandat.
Visokega predstavnika pri izvajanju njegove misije podpira Evropska služba za zunanje delovanje (ESZD) – diplomatska služba EU. ESZD deluje v sodelovanju z diplomatskimi službami držav EU. Sestavljajo jo uradniki in uslužbenci iz EU ter osebje, dodeljeno iz nacionalnih diplomatskih služb.
Visoki predstavnik EU je pristojen tudi za Politični in varnostni odbor (PVO), ki ga sestavljajo veleposlaniki iz 27 držav EU. Ta odbor spremlja mednarodne razmere na področjih, ki jih pokriva SZVP, in ima ključno vlogo pri opredeljevanju odziva EU na krizo ter nadaljnjem ukrepanju.
Delovno mesto visokega predstavnika je bilo prvotno ustanovljeno leta 1997 na podlagi Amsterdamske pogodbe in prvi nosilec funkcije je bil Javier Solana, generalni sekretar Sveta Evropske unije. Lizbonska pogodba, ki je začela veljati decembra 2009, je ohranila funkcijo visokega predstavnika, čeprav s širšim mandatom na podlagi pogodbe, vključno s predsedstvom Sveta za zunanje zadeve in vlogo podpredsednika Komisije.
Sedanji visoki predstavnik je Josep Borrell Fontelles, ki je bil imenovan za petletno obdobje od decembra 2019. Nasledil je Federico Mogherini (2014–2019).
GLEJ TUDI: