EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32013R1052

Eiropas Robežu uzraudzības sistēma (EUROSUR)

Dokumenta juridiskais statuss Šis kopsavilkums ir arhivēts un netiks atjaunināts. Jaunāko informāciju par šo tematu varat atrast te: 'Eiropas Robežu un krasta apsardze' .

Eiropas Robežu uzraudzības sistēma (EUROSUR)

Lai uzlabotu robežu integrētu pārvaldību un novērstu pārrobežu noziedzību un nelegālo imigrāciju, Eiropas Savienība izveidoja Eiropas Robežu uzraudzības sistēmu (EUROSUR).

AKTS

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 1052/2013 (2013. gada 22. oktobris), ar ko izveido Eiropas Robežu uzraudzības sistēmu (EUROSUR).

KOPSAVILKUMS

ES 2013. gada oktobrī pieņēma regulu, ar ko izveido Eiropas Robežu uzraudzības sistēmu (EUROSUR).

Multifunkcionāla sistēma

EUROSUR ir multifunkcionāla sistēma, kas paredzēta nelegālās imigrācijas un pārrobežu noziedzības novēršanai pie ārējām robežām. Tā arī palīdzēs nodrošināt to migrantu dzīvības aizsardzību un saglabāšanu, kuri cenšas sasniegt Eiropas krastus.

Tā nodrošina mehānismu ātrai informācijas apmaiņai starp robežu uzraudzības iestādēm un to kopīgam darbam. Visām ES valstu iestādēm, kas atbildīgas par robežu uzraudzību, (piemēram, robežsardzei, policijai, krasta apsardzei, jūras spēkiem utt.) ar valsts koordinācijas centru palīdzību ir jāsaskaņo savas darbības ar citu ES valstu un ES aģentūras Frontex darbībām.

Ātrāka reakcija, pateicoties labākai informācijai

EUROSUR izmanto izlūkošanas pieeju, ļaujot valstu un ES aģentūrām labāk izprast pie ārējām robežām notiekošo un ātrāk reaģēt uz jauniem migrācijas ceļiem un noziedzīgo tīklu izmantotajām metodēm.

Ātras reaģēšanas spējas

EUROSUR ļauj ES valstīm ātrāk reaģēt ne vien uz atsevišķiem incidentiem, bet arī uz kritiskām situācijām pie ES ārējām robežām. Šajā nolūkā ārējās sauszemes un jūras robežas ir sadalītas posmos un katram posmam ir noteikts zemas, vidējas vai augstas ietekmes līmenis. Tas ļauj konstatēt neaizsargātākos ārējo robežu punktus un vajadzības gadījumā standartizēti reaģēt valsts un ES līmenī.

Pamattiesības

ES valstis ir parakstījušas Šengenas nolīgumu, un Frontex ir pilnībā jāievēro cilvēktiesības, jo īpaši neizraidīšanas princips (tas aizliedz patiesas vajāšanas upuri nosūtīt atpakaļ pie vajātājiem) un personas datu aizsardzība.

Stāšanās spēkā

No 2013. gada decembra EUROSUR darbojās 19 ES valstīs, kuras ir parakstījušas Šengenas nolīgumu un atrodas pie dienvidu un austrumu ārējās robežas. Pārējās 11 Šengenas nolīguma dalībvalstis EUROSUR pievienojās 2014. gada 1. decembrī.

Apvienotā Karaliste (1), Īrija un Dānija nepiedalījās šīs regulas pieņemšanā. Taču tika panākta vienošanās, ka Apvienotā Karaliste (1) un Īrija varētu sadarboties ar EUROSUR ar reģionālo tīklu starpniecību. Dānija jau ir pieņēmusi lēmumu par dalību EUROSUR.

ATSAUCES

Akts

Stāšanās spēkā

Transponēšanas termiņš dalībvalstīs

Oficiālais Vēstnesis

Regula (ES) Nr. 1052/2013

26.11.2013.

OV L 295, 6.11.2013.

Pēdējo reizi atjaunots: 22.04.2014



(1) Apvienotā Karaliste izstājas no Eiropas Savienības un 2020. gada 1. februārī kļūst par trešo valsti (valsts, kura nav Savienības dalībvalsts).

Augša