Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Europos Parlamentas

Europos Parlamentas yra vienintelė tiesiogiai renkama ES institucija ir viena didžiausių demokratinių asamblėjų pasaulyje. Jo 705 nariai atstovauja 450 milijonų ES piliečių. Kas penkerius metus juos renka rinkėjai iš visų 27 ES valstybių narių. Į Europos Parlamentą išrinkti asmenys vadinami Europos Parlamento nariais.

Kiekvienoje ES valstybėje narėje išrinktų Europos Parlamento narių skaičių iš esmės lemia jos gyventojų skaičius. Iki 2019–2024 m. Europos Parlamento kadencijos pabaigos vietų pasiskirstymas yra toks: Belgija: 21, Bulgarija: 17, Čekija; 21, Danija: 14, Vokietija: 96, Estija: 7, Airija: 13, Graikija: 21, Ispanija: 59, Prancūzija: 79, Kroatija: 12, Italija: 76, Kipras: 6, Latvija: 8, Lietuva: 11, Liuksemburgas: 6, Vengrija: 21, Malta: 6, Nyderlandai: 29, Austrija: 19, Lenkija: 52, Portugalija: 21, Rumunija: 33, Slovėnija: 8, Slovakija: 14, Suomija: 14, Švedija: 21.

2024–2029 m. kadencijos Europos Parlamento narių vietų paskirstymas bus atnaujintas pagal Europos Vadovų Tarybos sprendimą (ES) 2023/2061. Iš viso bus išrinkta 720 Europos Parlamento narių.

Apie 40 proc. Europos Parlamento narių yra moterys. Europos Parlamento nariai gali burtis į frakcijas ne pagal savo tautybę, o pagal politines pažiūras.

2024 m. kovo 15 d. vietos paskirstytos septynioms frakcijoms:

  • Europos liaudies partijos frakcijai (178 Europos Parlamento nariai),
  • Europos Parlamento socialistų ir demokratų pažangiojo aljanso frakcijai (140),
  • frakcijai „Renew Europe“ (102),
  • Žaliųjų frakcijai / Europos laisvajam aljansui (71),
  • Europos konservatorių ir reformuotojų frakcijai (68),
  • Identiteto ir demokratijos frakcijai (59),
  • Europos Parlamento kairiųjų frakcijai / Šiaurės šalių žaliesiems kairiesiems (37).

Tą dieną 49 Europos Parlamento nariai nepriklausė jokiai frakcijai.

Europos Parlamento pagrindinės funkcijos yra šios:

  • teisėkūros įgaliojimai. Priimant daugumą ES teisės aktų, Europos Parlamentas teisėkūros įgaliojimais dalijasi su Europos Sąjungos Taryba pagal įprastą teisėkūros procedūrą;
  • biudžetiniai įgaliojimai. Europos Parlamentas, balsuodamas dėl metinio biudžeto, jį tvirtindamas kaip vykdytiną Europos Parlamento pirmininko parašu ir prižiūrėdamas jo įgyvendinimą, dalijasi biudžeto valdymo įgaliojimais su Taryba;
  • ES institucijų, visų pirma Europos Komisijos, priežiūros įgaliojimai. Europos Parlamentas gali pritarti arba nepritarti skiriant Komisijos narius ir turi teisę atleisti Komisiją kaip instituciją, pateikdamas pasiūlymą pareikšti nepasitikėjimą. Jis taip pat kontroliuoja ES veiklą Komisijai ir Tarybai pateikdamas klausimus raštu arba žodžiu. Europos Parlamentas sudaro specialiuosius ir tyrimo komitetus, kurių kompetencija nebūtinai apsiriboja ES institucijų veikla ir gali būti išplėsta iki veiksmų, kurių valstybės narės imasi įgyvendindamos ES politiką.

Lisabonos sutartimi sustiprinamas Europos Parlamento vaidmuo, suteikiant jam tokį patį vaidmenį kaip ir Tarybai:

  • įprasta teisėkūros procedūra išplečiama iki 40 naujų sričių, įskaitant žemės ūkį, energetinį saugumą, imigraciją, teisingumą ir vidaus reikalus, sveikatą ir struktūrinius fondus;
  • sustiprinamas Europos Parlamento vaidmuo tvirtinant ES biudžetą. Kartu su Taryba Europos Parlamentas yra atsakingas už viso biudžeto tvirtinimą;
  • Europos Parlamento nariams suteikiama teisė pritarti įvairiems tarptautiniams susitarimams, dėl kurių derasi ES, kaip antai tarptautiniams prekybos susitarimams;
  • nustatomos naujos teisės būti informuotam apie Europos Vadovų Tarybos, pagal rotacijos principą Tarybai pirmininkaujančios šalies ir Europos išorės veiksmų tarnybos veiklą;
  • Europos Parlamentui suteikiama teisė siūlyti sutarties pakeitimus;
  • sustiprinami Europos Parlamento priežiūros įgaliojimai skiriant Europos Komisijos pirmininką ir balsavimu tvirtinant Europos Komisijos narius.

Europos Parlamento nariai dalyvauja Europos Parlamento plenarinėse sesijose Strasbūre ir Briuselyje, taip pat komitetų ir frakcijų posėdžiuose Briuselyje.

Sutarties dėl ES veikimo (SESV) 223 straipsnio 2 dalyje reikalaujama, kad Europos Parlamentas patvirtintų Europos Parlamento narių statutą. Jame nustatomos Europos Parlamento narių pareigų vykdymo taisyklės.

Elgesio kodekse reikalaujama, kad Europos Parlamento nariai veiktų tik visuomenės labui ir savo darbą atliktų nešališkai, sąžiningai, atvirai, kruopščiai, sąžiningai, atskaitingai ir gerbdami Europos Parlamento reputaciją.

Sutartis dėl ES veikimo 232 straipsnyje reikalaujama, kad Europos Parlamento priimtų darbo tvarkos taisykles – Europos Parlamento vidaus struktūros ir veiklos taisykles.

TAIP PAT ŽR.:

Top