Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Civilinės aviacijos taisyklės ir Europos Sąjungos aviacijos saugos agentūra

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Reglamentas (ES) Nr. 2018/1139 dėl bendrųjų taisyklių civilinės aviacijos srityje, ir kuriuo įsteigiama Europos Sąjungos aviacijos saugos agentūra

KOKS ŠIO REGLAMENTO TIKSLAS?

  • Šiuo reglamentu siekiama užtikrinti aukštą ir vienodą civilinės aviacijos saugos lygį bei aplinkos apsaugą.
  • Juo atnaujinami aviacijos saugos teisės aktai. Jį sudaro:

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Šis reglamentas aprėpia visas pagrindines aviacijos sritis, įskaitant:

  • tinkamumą skraidyti;
  • orlaivių įgulas;
  • aerodromus;
  • orlaivių naudojimą skrydžiams;
  • oro navigacijos paslaugas.

Šiuo reglamentu:

Pagrindiniai pakeitimai ir papildymai

  • Šiuo reglamentu atnaujinami ES aviacijos sektoriaus saugos teisės aktai. Nustatomi esminiai reikalavimai orlaiviams dėl jų tinkamumo skraidyti ir aplinkosauginio suderinamumo. Gamintojai pagal techninius reikalavimus turės išduoti tinkamumo skraidyti sertifikatus.
  • Nustatomos rizika ir veiksmingumu pagrįstos taisyklės, kuriomis nustatomi tikslai, bet paliekama šiek tiek lankstumo renkantis būdus jų pasiekti. Taip pat skatinamos neprivalomos priemonės (pavyzdžiui, saugos propagavimo priemonės), kai tai įmanoma.
  • Peržiūrima kai kurių taisyklių aprėptis, taikant išimtį mažiems, vienviečiams karšto oro balionams, pakeičiant masės ribas sklandytuvams ir pridedant lengvus elektrinius orlaivius. Numatomos reformos, skirtos:
    • prisitaikyti prie oro eismo augimo;
    • padidinti saugą;
    • sumažinti kaštus, vėlavimus ir oro eismo poveikį aplinkai.
  • Keleivių salono įgulos nariams, dalyvaujantiems komerciniame oro transporte, privalomas sertifikavimas, jiems turi būti išduodami atestatai. Europos Komisija nustatė išsamias keleivių salono įgulos narių kvalifikacijos taisykles ir procedūras.
  • Reglamentu taip pat nustatomi esminiai saugių antžeminių paslaugų reikalavimai, kurie dabar įtraukti į reglamentą, ir panaikinama daug kitų saugos spragų.
  • Taip pat yra skyrius apie aviacijos saugos valdymą, kuriame nustatomas Europos aviacijos saugos planas, apimantis visą aviacijos saugos sistemą.

Civiliniai bepiločiai orlaiviai

  • Reglamentu nustatomi esminiai reikalavimai bepiločiams orlaiviams. Taisyklės parengtos taip, kad būtų proporcingos konkretaus naudojimo ar naudojimo tipo rizikai. Jose nustatyta, kad bepilotis orlaivis turi būti saugiai valdomas ir manevringas. Jis turi būti sukurtas taip, kad atitiktų savo funkciją bei numatytą naudojimo tipą. Jį projektuojant būtina atsižvelgti į privatumą ir asmens duomenų apsaugą. Turi būti įmanoma identifikuoti bepilotį orlaivį, jo pobūdį ir naudojimo paskirtį.
  • Bepiločio orlaivio naudotojas yra atsakingas už jo valdymą ir turi turėti tinkamų žinių bei įgūdžių, pakankamų saugiai valdyti bepilotį orlaivį. Organizacijos, susijusios su bepiločių orlaivių projektavimu, gamyba, priežiūra, naudojimu, susijusiomis paslaugomis ir mokymu, turi sukurti pranešimų apie saugos įvykius sistemą.
  • Reglamente nurodoma registracijos riba, taikoma bepiločių orlaivių naudotojams: naudotojai turi registruotis, jei jie naudoja bepiločius orlaivius, kurie smūgio atveju gali perduoti žmogui daugiau nei 80 džaulių kinetinės energijos. Ši riba ateityje gali būti pakeista be ilgų procedūrų, atsižvelgiant į pokyčius šioje srityje.
  • Atsižvelgiant į veiklos pobūdį ir riziką, orlaivio eksploatacines savybes ir jo naudojimo vietos ypatybes, gali reikėti projektavimo, gamybos, priežiūros, naudojimo ir darbuotojų, įskaitant nuotolinius pilotus, sertifikatų.
  • Remdamasi šiuo reglamentu, Komisija, padedama EASA, parengė Įgyvendinimo reglamentą (ES) 2019/947, kuriame išdėstomos išsamios bepiločių orlaivių ir jų naudojimo taisyklės (žr. santrauką).
  • Deleguotuoju aktu, Deleguotuoju reglamentu (ES) 2024/1107 nustatytos sertifikuotų bepiločių orlaivių sistemų ir jų komponentų nepertraukiamojo tinkamumo skraidyti taisyklės ir šias užduotis vykdančių organizacijų ir darbuotojų patvirtinimo taisyklės.
  • Įgyvendinimo aktu, Įgyvendinimo reglamentu (ES) 2024/1109, kuris taikomas nuo 2025 m. gegužės 1 d., pateikiamos taisyklės dėl kompetentingų institucijų reikalavimų ir administracinių procedūrų, susijusių su sertifikuotų bepiločių orlaivių sistemų nepertraukiamojo tinkamumo skraidyti patvirtinimu, priežiūra ir vykdymo užtikrinimu.

ES nepriklausančių šalių išduotos piloto licencijos

  • Deleguotuoju reglamentu (ES) 2020/723 nustatoma tvarka, visų pirma galimas patirties įskaitymas, kai pilotas yra įgijęs piloto licenciją ES nepriklausančioje šalyje ir nori ją pakeisti ES licencija.
  • Tas užtikrina, kad pilotai ir toliau būtų mokomi temomis, kurios yra būdingos ES oro erdvei arba kitaip neprivalomos ES nepriklausančiose šalyse, kartu užtikrinant, kad jiems nereikėtų pernelyg persikvalifikuoti dėl anksčiau aptartų dalykų.
  • Reglamentas (ES) 2020/723 anksčiau aktas buvo Įgyvendinimo reglamento (ES) 1178/2011 (žr. santrauką) dalis, tačiau dėl Reglamento (ES) 2018/1139 reikalavimų jį reikėjo atskirti į deleguotąjį aktą.

Aplinkos apsauga

Nuo 2021 m. sausio 1 d. orlaiviai, išskyrus bepiločius orlaivius, ir jų varikliai, propeleriai, dalys ir neįmontuota įranga turi atitikti Tarptautinės civilinės aviacijos konvencijos 16 priede nustatytus aplinkos apsaugos reikalavimus.

Europos Sąjungos aviacijos saugos agentūra

  • Reglamentu išplečiama EASA veiklos sritis, kad ši aprėptų su sauga susijusius saugumo aspektus, pavyzdžiui, kibernetinį saugumą, ir aplinkos apsaugą.
  • Sukuriama aviacijos inspektorių ir kitos techninės pagalbos, skirtos padėti ES valstybėms narėms atlikti sertifikavimo, priežiūros ir įgyvendinimo užduotis, telkimo ir dalijimosi ja sistema.
  • Elektroninėje informacijos saugykloje, kurią EASA sukūrė siekdama užtikrinti EASA ir atitinkamų nacionalinių institucijų efektyvų bendradarbiavimą, yra informacija apie atsakomybės, susijusios su sertifikavimu, priežiūra ir įgyvendinimu, perdavimą iš vienos valstybės narės kitai valstybės narei arba EASA, bei apie priemones, susijusias su skrydžiais virš konflikto zonų.
  • EASA ir nacionalinės kompetentingos institucijos savo užduotis, susijusias su sertifikavimu ir priežiūra pagal šį reglamentą, gali paskirti akredituotiems kvalifikuotiems subjektams. 2024 m. birželio 13 d. įsigaliojusiu Įgyvendinimo reglamentu (ES) 2024/1403 nustatomos šių subjektų akreditavimo sąlygos ir procedūros.

Informacijos saugumo rizika, galinti turėti įtakos aviacijos saugai

  • Deleguotuoju reglamentu (ES) 2022/1645, kuris bus taikomas nuo 2025 m. spalio 16 d., nustatomi reikalavimai, kurių organizacijos turi laikytis siekdamos nustatyti ir valdyti informacijos saugumo riziką, galinčią turėti įtakos aviacijos saugai.
  • Šie reikalavimai apima įvairias aviacijos sritis ir jų sąsajas, nes aviacija yra itin glaudžiai sujungtų sistemų sąranga, ir taikomi visoms organizacijoms, kurios pagal ES aviacijos saugos teisės aktus jau turi turėti valdymo sistemą.
  • Organizacijos, kurioms taikoma ši direktyva, apima gamybines ir projektavimo organizacijas, oro vežėjus, techninės priežiūros organizacijas, tinkamumo skraidyti valdymo organizacijas, mokymo organizacijas, imituojamo skrydžio treniruoklių operatorius, oro eismo valdymo ir (arba) oro navigacijos paslaugų teikėjus, aerodromų operatorius ir perono valdymo paslaugų* teikėjams taikomus reikalavimus.
  • Įgyvendinimo reglamentu (ES) 2023/203 nustatomas ES kibernetiniam atsparumui atsparios aviacijos sistemos projektas, kuriame išdėstomos taisyklės, skirtos nustatyti ir valdyti saugumo riziką, galinčią turėti įtakos civilinės aviacijos tikslais naudojamoms informacinių ir ryšių technologijų sistemoms ir duomenims aviacijos organizacijose, kurioms taikomi Komisijos reglamentai (ES) Nr. 1321/2014, (ES) Nr. 965/2012 ir (ES) Nr. 1178/2011 bei (ES) 2015/340 ir Komisijos įgyvendinimo reglamentai (ES) 2017/373 ir (ES) Nr. 2021/664, ir kompetentingose institucijose (įskaitant EASA), kurioms taikomi Komisijos reglamentai (ES) Nr. 748/2012, 1321/2014, 965/2012, 1178/2011 ir 139/2014 bei (ES) 2015/340 ir Komisijos įgyvendinimo reglamentai (ES) 2017/373 ir 2021/664 ir kuriais iš dalies keičiami Komisijos reglamentai (ES) Nr. 1178/2011, 748/2012, 965/2012, 139/2014 ir 1321/2014 bei (ES) 2015/340 ir Komisijos įgyvendinimo reglamentai (ES) 2017/373 ir 2021/664. Įgyvendinimo reglamentu (ES) 2023/203, kuris taikomas nuo 2026 m. vasario 22 d., nustatomi informacijos saugumo įvykių aptikimo, informacijos saugumo incidentais laikomų įvykių nustatymo, reagavimo į tokius informacijos saugumo incidentus ir atsigavimo po jų reikalavimai, atitinkantys jų poveikį aviacijos saugai.
  • Siekiant valdyti saugos riziką, kylančią dėl grėsmių informaciniam saugumui, Įgyvendinimo reglamentu (ES) 2024/1109 (žr. pirmiau) iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) 2023/203, kad į jo taikymo sritį būtų įtrauktos kompetentingos institucijos, atsakingos už sertifikuotų bepiločių orlaivių ir jų komponentų nepertraukiamąjį tinkamumą skraidyti, kad būtų taikomi su šia rizika susiję reikalavimai.

NUO KADA TAIKOMAS ŠIS REGLAMENTAS?

Šis reglamentas taikomas nuo 2018 m. rugsėjo 11 d.

KONTEKSTAS

Daugiau informacijos žr.:

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

Perono valdymo paslauga. Paslauga, teikiama siekiant reguliuoti orlaivių ir transporto priemonių veiklą ir judėjimą perone. Peronas – tai oro uosto teritorija, skirta orlaiviui ir aerodromams priimti ir išlaipinti keleivius, pakrauti ar iškrauti bagažą, paštą ar krovinius, pilti degalus, stovėti ar atlikti techninę priežiūrą.

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2018 m. liepos 4 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2018/1139 dėl bendrųjų civilinės aviacijos taisyklių, ir kuriuo įsteigiama Europos Sąjungos aviacijos saugos agentūra, iš dalies keičiami Europos Parlamento ir Tarybos reglamentai (EB) Nr. 2111/2005, (EB) Nr. 1008/2008, (ES) Nr. 996/2010, (ES) Nr. 376/2014 ir direktyvos 2014/30/ES ir 2014/53/ES bei panaikinami Europos Parlamento ir Tarybos reglamentai (EB) Nr. 552/2004 ir (EB) Nr. 216/2008 bei Tarybos reglamentas (EEB) Nr. 3922/91 (OL L 212, 2018 8 22, p. 1–122).

Vėlesni Reglamento (ES) 2018/1139 daliniai pakeitimai buvo įterpti į pradinį dokumentą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2024 m. kovo 13 d. Komisijos deleguotasis reglamentas (ES) 2024/1107, kuriuo Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2018/1139 papildomas išsamiomis sertifikuotų bepiločių orlaivių sistemų ir jų komponentų nepertraukiamojo tinkamumo skraidyti taisyklėmis ir šias užduotis vykdančių organizacijų ir darbuotojų patvirtinimo taisyklėmis (OL L, 2024/1107, 2024 5 23).

2024 m. balandžio 10 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) 2024/1109, kuriuo nustatomos Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2018/1139 taikymo taisyklės dėl kompetentingų institucijų reikalavimų ir administracinių procedūrų, susijusių su sertifikuotų bepiločių orlaivių sistemų nepertraukiamojo tinkamumo skraidyti patvirtinimu, priežiūra ir vykdymo užtikrinimu, ir iš dalies keičiamas Įgyvendinimo reglamentas (ES) 2023/203 (OL L, 2024/1109, 2024 5 23).

2024 m. kovo 12 d. Komisijos deleguotasis reglamentas (ES) 2024/1403, kuriuo Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2018/1139 papildomas nustatant Europos Sąjungos aviacijos saugos agentūros atliekamo kompetentingų subjektų akreditavimo sąlygas ir procedūras (OL L, 2024/1403, 2024 5 24).

2022 m. spalio 27 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) 2023/203, kuriuo nustatomos Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2018/1139 taikymo taisyklės, susijusios su Komisijos reglamentuose (ES) Nr. 1321/2014, (ES) Nr. 965/2012, (ES) Nr. 1178/2011, (ES) 2015/340, Komisijos įgyvendinimo reglamentuose (ES) 2017/373 ir (ES) 2021/664 nurodytoms organizacijoms ir Komisijos reglamentuose (ES) Nr. 748/2012, (ES) Nr. 1321/2014, (ES) Nr. 965/2012, (ES) Nr. 1178/2011, (ES) 2015/340, Komisijos įgyvendinimo reglamentuose (ES) 2017/373, (ES) Nr. 139/2014 ir (ES) 2021/664 nurodytoms kompetentingoms institucijoms taikytinais informacijos saugumo rizikos, galinčios turėti įtakos aviacijos saugai, valdymo reikalavimais, ir kuriuo iš dalies keičiami Komisijos reglamentai (ES) Nr. 1178/2011, (ES) Nr. 748/2012, (ES) Nr. 965/2012, (ES) Nr. 139/2014, (ES) Nr. 1321/2014, (ES) 2015/340 ir Komisijos įgyvendinimo reglamentai (ES) 2017/373 ir (ES) 2021/664 (OL L 31, 2023 2 2, p. 1–40).

Žr. konsoliduotą versiją.

2022 m. liepos 14 d. Komisijos deleguotasis reglamentas (ES) 2022/1645, kuriuo nustatomos Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2018/1139 taikymo taisyklės, susijusios su Komisijos reglamentuose (ES) Nr. 748/2012 ir (ES) Nr. 139/2014 nurodytoms organizacijoms taikytinais informacijos saugumo rizikos, galinčios turėti įtakos aviacijos saugai, valdymo reikalavimais, ir kuriuo iš dalies keičiami Komisijos reglamentai (ES) Nr. 748/2012 ir (ES) Nr. 139/2014 (OL L 248, 2022 9 26, p. 18–31).

2021 m. balandžio 22 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) 2021/664 dėl sistemos „U-space“ reglamentavimo sistemos (OL L 139, 2021 4 23, p. 161–183).

2020 m. kovo 4 d. Komisijos deleguotasis reglamentas (ES) 2020/723, kuriuo nustatomos trečiosios valstybės išduotų pilotų pažymėjimų pripažinimo išsamios taisyklės ir iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) Nr. 1178/2011 (OL L 170, 2020 6 2, p. 1–8).

2019 m. gegužės 24 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) 2019/947 dėl bepiločių orlaivių naudojimo taisyklių ir tvarkos (OL L 152, 2019 6 11, p. 45–71).

Žr. konsoliduotą versiją.

2017 m. kovo 1 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) 2017/373, kuriuo nustatomi oro eismo valdymo ir oro navigacijos paslaugų teikėjų, kitų oro eismo valdymo tinklo funkcijų vykdytojų ir tų subjektų priežiūros bendrieji reikalavimai, panaikinamas Reglamentas (EB) Nr. 482/2008, įgyvendinimo reglamentai (ES) Nr. 1034/2011, (ES) Nr. 1035/2011 ir (ES) 2016/1377 ir iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) Nr. 677/2011 (OL L 62, 2017 3 8, p. 1–126).

Žr. konsoliduotą versiją.

2015 m. vasario 20 d. Komisijos reglamentas (ES) 2015/340, kuriuo pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. 216/2008 nustatomi su skrydžių vadovų licencijomis ir pažymėjimais susiję techniniai reikalavimai ir administracinės procedūros, iš dalies keičiamas Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) Nr. 923/2012 ir panaikinamas Komisijos reglamentas (ES) Nr. 805/2011 (OL L 63, 2015 3 6, p. 1–122).

Žr. konsoliduotą versiją.

2014 m. vasario 12 d. Komisijos reglamentas (ES) Nr. 139/2014, kuriuo pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. 216/2008 nustatomi su aerodromais susiję reikalavimai ir administracinės procedūros (OL L 44, 2014 2 14, p. 1–34).

Žr. konsoliduotą versiją.

2014 m. vasario 26 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2014/30/ES dėl valstybių narių įstatymų, susijusių su elektromagnetiniu suderinamumu, suderinimo (nauja redakcija) (OL L 96, 2014 3 29, p. 79–106).

Žr. konsoliduotą versiją.

2014 m. balandžio 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2014/53/ES dėl valstybių narių įstatymų, susijusių su radijo įrenginių tiekimu rinkai, suderinimo, kuria panaikinama Direktyva 1999/5/EB (OL L 153, 2014 5 22, p. 62–106).

Žr. konsoliduotą versiją.

2014 m. balandžio 3 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 376/2014 dėl pranešimo apie civilinės aviacijos įvykius, jų analizės ir tolesnės veiklos, kuriuo iš dalies keičiamas Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 996/2010 ir panaikinama Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2003/42/EB ir Komisijos reglamentai (EB) Nr. 1321/2007 ir (EB) Nr. 1330/2007 (OL L 122, 2014 4 24, p. 18–43).

Žr. konsoliduotą versiją.

2014 m. lapkričio 26 d. Komisijos Reglamentas (ES) Nr. 1321/2014 dėl orlaivių nepertraukiamojo tinkamumo skraidyti ir aviacijos produktų, dalių bei prietaisų tinkamumo naudoti ir šias užduotis atliekančių organizacijų bei darbuotojų patvirtinimo (OL L 362, 2014 12 17, p. 1–194).

Žr. konsoliduotą versiją.

2012 m. rugpjūčio 3 d. Komisijos reglamentas (ES) Nr. 748/2012, kuriuo nustatomos orlaivio tinkamumo skraidyti sertifikavimo, orlaivio ir susijusių gaminių, dalių bei prietaisų aplinkosauginio sertifikavimo, taip pat projektavimo ir gamybinių organizacijų sertifikavimo įgyvendinimo taisyklės (nauja redakcija) (OL L 224, 2012 8 21, p. 1–85).

Žr. konsoliduotą versiją.

2012 m. spalio 5 d. Komisijos reglamentas (ES) Nr. 965/2012, kuriuo pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. 216/2008 nustatomi su orlaivių naudojimu skrydžiams susiję techniniai reikalavimai ir administracinės procedūros (OL L 296, 2012 10 25, p. 1–148).

Žr. konsoliduotą versiją.

2011 m. lapkričio 3 d. Komisijos reglamentas (ES) Nr. 1178/2011, kuriuo pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. 216/2008 nustatomi su civilinės aviacijos orlaivių įgula susiję techniniai reikalavimai ir administracinės procedūros (OL L 311, 2011 11 25, p. 1–193).

Žr. konsoliduotą versiją.

2010 m. spalio 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 996/2010 dėl civilinės aviacijos avarijų ir incidentų tyrimo ir prevencijos, kuriuo panaikinama Direktyva 94/56/EB (OL L 295, 2010 11 12, p. 35–50).

Žr. konsoliduotą versiją.

2008 m. rugsėjo 24 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1008/2008 dėl oro susisiekimo paslaugų teikimo Bendrijoje bendrųjų taisyklių (nauja redakcija) (OL L 293, 2008 10 31, p. 3–20).

Žr. konsoliduotą versiją.

2005 m. gruodžio 14 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 2111/2005 dėl oro vežėjų, kuriems taikomas draudimas vykdyti veiklą Bendrijoje, Bendrijos sąrašo sudarymo ir oro transporto keleivių informavimo apie skrydį vykdančio oro vežėjo tapatybę bei panaikinantis Direktyvos 2004/36/EB 9 straipsnį (OL L 344, 2005 12 27, p. 15–22).

Žr. konsoliduotą versiją.

paskutinis atnaujinimas 12.07.2024

Top