EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Sporazum o pridruživanju s Moldovom

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Sporazum o pridruživanju između EU-a i Europske zajednice za atomsku energiju (Euratom) i njihovih država članica, s jedne strane, i Republike Moldove, s druge strane

Odluka 2014/492/EU – potpis u ime EU-a i privremena primjena Sporazuma o pridruživanju između EU Euratoma i njihovih država članica, s jedne strane, i Republike Moldove, s druge strane

Odluka 2014/493/Euratom o odobravanju sklapanja od strane Europske komisije, u ime Euratoma, Sporazuma o pridruživanju između EU Euratoma i njihovih država članica, s jedne strane, i Republike Moldove, s druge strane

Odluka (EU) 2014/2016/EU o sklapanju, u ime EU-a, Sporazuma o pridruživanju između EU Euratoma i njihovih država članica, s jedne strane, i Republike Moldove, s druge strane

ČEMU SLUŽE OVAJ SPORAZUM I ODLUKE?

Ciljevi su Sporazuma:

  • promicanje političko udruženje i dijalog, zajedno s gospodarskom integracijom, među ostalim i povećanjem sudjelovanja Moldove u politikama, programima i agencijama Europske unije (EU);
  • promicanje, očuvanje i jačanje mira i stabilnosti u regionalnim i međunarodnim razmjerima;
  • promicanje i jačanje suradnje u području slobode, sigurnosti i pravde, u cilju jačanja vladavine prava i poštovanja ljudskih prava i temeljnih sloboda;
  • doprinos jačanju demokracije i vladavine prava te političkoj, gospodarskoj i institucionalnoj stabilnosti u Moldovi;
  • poduprijeti nastojanja Moldove da razvije svoj gospodarski potencijal međunarodnom suradnjom, među ostalim, približavanjem svojeg zakonodavstva zakonodavstvu EU-a;
  • ostvariti postupnu gospodarsku integraciju na unutarnje tržište EU-a, posebno uspostavom područja produbljene i sveobuhvatne slobodne trgovine.

Odlukom 2014/492/EU EU-u se odobrava potpisivanje i privremena primjena Sporazuma.

Odlukom 2014/493/Euratom i Odlukom (EU) 2016/839 označava se sklapanje sporazuma o pridruživanju s Moldovom od strane EU-a, Europske zajednice za atomsku energiju (Euratom) i država članica EU-a.

KLJUČNE TOČKE

Sporazum sadržava 465 članaka s dodatnim prilozima i protokolima. Njime su obuhvaćena sljedeća područja.

Opća načela (Glava I.), odnosno:

  • demokratska prava, ljudska prava i temeljne slobode;
  • načela slobodnog tržišnog gospodarstva, održivog razvoja i djelotvornog multilateralizma;
  • vladavina prava, dobro upravljanje, suradnja i dobrosusjedski odnosi.

Politički dijalog, unutarnja reforma i suradnja u području vanjske i sigurnosne politike (Glava II.), odnosno:

  • razvoj stabilnih i učinkovitih političkih institucija;
  • postupno usklađivanje vanjskih i sigurnosnih politika;
  • predanost sprječavanju sukoba, regionalnoj stabilnosti, borbi protiv terorizma i mjerama protiv oružja za masovno uništenje.

Sloboda, sigurnost i pravda (Glava III.), osobito:

Gospodarska i ostala sektorska suradnja (Glava IV.), osobito:

Trgovina i pitanja povezana s trgovinom (Glava V.), osobito:

  • nacionalni tretman i pristup tržištu za robu, uključujući:
    • uspostava područja produbljene i sveobuhvatne slobodne trgovine između stranaka i ukidanje carina na robu s podrijetlom iz druge stranke, s određenim iznimkama (navedenima u prilozima),
    • postupno usklađivanje sa zakonodavstvom EU-a u područjima tehničkih prepreka u trgovini, sanitarnim i fitosanitarnim pitanjima, carinama i olakšavanju trgovine, usluga i javne nabave,
    • usklađivanje s praksom EU-a i međunarodnom praksom u područjima prava intelektualnog vlasništva, konkurencije i energije te s međunarodnim standardima u područjima okoliša i rada (trgovina i održivi razvoj).

Kad je riječ o pravima intelektualnog vlasništva, sporazum potpisan 2012. između EU-a i Moldove o zaštiti oznake zemljopisnog podrijetla integriran je u Sporazum o pridruživanju. Jedan od prioriteta Sporazuma o pridruživanju jest osigurati učinkovitu provedbu zakonodavstva Moldove u tom području te odgovarajuću osposobljenost službenika relevantnih upravnih tijela te članova pravosudnih tijela. U kontekstu Vijeća za pridruživanje (vidjeti u nastavku), EU i Moldova redovito se sastaju kako bi razgovarali o pitanjima i najboljim praksama u tom području.

Financijsku pomoć i odredbe o sprečavanju prijevara i nadzoru (Glava VI.), odnosno:

  • financiranje Moldove sredstvima EU-a, Europske investicijske banke, Europske banke za obnovu i razvoj i drugih financijskih institucija;
  • višegodišnje okvire i godišnje akcijske programe za područja prioriteta u potrošnji;
  • razmjenu informacija i operativnu suradnju;
  • mjere za sprječavanje i borbu protiv prijevara, korupcije i drugih nezakonitih aktivnosti;

Institucionalne, opće i završne odredbe (Glava VII.), odnosno:

U tehničkim prilozima detaljno je opisano kako se moraju provoditi različite obveze koje Sporazum sadržava. Neke obveze, kao što su obveze koje se odnose na oznake zemljopisnog podrijetla, trgovinu i sanitarne/fitosanitarne aspekte, od 2016. su neznatno izmijenjene.

Privremene mjere liberalizacije trgovine

  • Ničim izazvana i neopravdana vojna agresija Rusije protiv Ukrajine koja traje od veljače 2022. uvelike narušava sposobnost Moldove da trguje s ostatkom svijeta zbog toga što se oslanja na provoz preko ukrajinskog državnog područja i korištenje ukrajinskom infrastrukturom.
  • U tom teškom kontekstu EU podupire Moldovu povećanjem stupnja liberalizacije tržišta predviđenog Sporazumom o pridruživanju, posebno za određene poljoprivredne proizvode.
  • Uredbom (EU) 2023/1524 uvode se privremene mjere liberalizacije trgovine potpunom liberalizacijom uvoza svih proizvoda iz Moldove, zamjenom prethodnog pravnog akta, Uredbe (EU) 2022/1279, koja se primjenjivala na razdoblje od godine dana do 23. srpnja 2023.
  • Novim mjerama koje se primjenjuju do 24. srpnja 2024. ukidaju se carinske kvote za sedam poljoprivrednih proizvoda za koje izvoz iz Moldove u EU još nije u potpunosti liberaliziran na temelju sporazuma o pridruživanju: šljive, stolno grožđe, jabuke, rajčice, češnjak, trešnje i sok od grožđa. Uredbom iz 2023. također se ukida sustav ulaznih cijena za određene poljoprivredne proizvode te se time u potpunosti liberalizira uvoz svih tih proizvoda u EU.
  • Europska komisija blisko prati učinak Uredbe (EU) 2023/1524 i ima ovlast za donošenje provedbenih akata za privremenu suspenziju mjera liberalizacije trgovine koje uvozom negativno utječu na proizvođače „sličnih” ili „izravno konkurentnih” proizvoda iz EU-a. Odbor za zaštitne mjere, osnovan Uredbom (EU) 2015/478 o zajedničkim pravilima za uvoz u EU (vidjeti sažetak) pomoći će Komisiji u tom pogledu.

DATUM STUPANJA NA SNAGU

  • Sporazum je sklopljen kao mješoviti sporazum* koji moraju ratificirati Parlament i svaka država članica.
  • Sporazum je stupio na snagu 01. srpnja 2016.

POZADINA

EU je najveći trgovinski partner Moldove i najveći ulagatelj. Godine 2021. predstavljao je 61 % ukupnog izvoza Moldove i 49 % njezine ukupne trgovine.

Za više informacija vidjeti:

KLJUČNI POJMOVI

Mješoviti sporazum. Ako predmet sporazuma nije u isključivoj nadležnosti EU-a, (u ovom slučaju Sporazum uključuje i Euratom), države članice također moraju potpisati Sporazum. Takvi su sporazumi poznati kao mješoviti sporazumi. To znači da uz EU države članice postaju ugovorne stranke prema ugovornim strankama izvan EU-a. U mješovitim sporazumima može se zahtijevati i donošenje unutarnjeg akta EU-a za podjelu obveza između država članica i EU-a.

GLAVNI DOKUMENTI

Sporazum o pridruživanju između Europske unije i Europske zajednice za atomsku energiju i njihovih država članica, s jedne strane, i Republike Moldove, s druge strane (SL L 260, 30.8.2014., str. 4.–738.).

Sukcesivne izmjene i dopune Sporazuma o pridruživanju uvrštene su u izvorni tekst. Ovaj pročišćeni tekst namijenjen je isključivo dokumentiranju.

Odluka Vijeća 2014/492/EU od 16. lipnja 2014. o potpisivanju, u ime Europske unije, i privremenoj primjeni Sporazuma o pridruživanju između Europske unije i Europske zajednice za atomsku energiju i njihovih država članica, s jedne strane, i Republike Moldove, s druge strane (SL L 260, 30.8.2014., str. 1.–3.).

Odluka Vijeća 2014/493/Euratom od 16. lipnja 2014. o odobravanju sklapanja od strane Europske komisije, u ime Europske zajednice za atomsku energiju, Sporazuma o pridruživanju između Europske unije i Europske zajednice za atomsku energiju i njihovih država članica, s jedne strane, i Republike Moldove, s druge strane (SL L 260, 30.8.2014., str. 739.–740.).

Odluka Vijeća 2016/839 od 23. svibnja 2016. o sklapanju, u ime Europske unije, Sporazuma o pridruživanju između Europske unije i Europske zajednice za atomsku energiju i njihovih država članica, s jedne strane, i Republike Moldove, s druge strane (SL L 141, 28.5.2016., str. 28.–29.).

VEZANI DOKUMENTI

Uredba (EU) 2023/1524 Europskog parlamenta i Vijeća od 20. srpnja 2023. o privremenim mjerama liberalizacije trgovine kojima se dopunjuju trgovinske povlastice koje se primjenjuju na proizvode iz Republike Moldove na temelju Sporazuma o pridruživanju između Europske unije i Europske zajednice za atomsku energiju i njihovih država članica, s jedne strane, i Republike Moldove, s druge strane (SL L 185, 24.7.2023., str. 1.–6.).

Preporuka br. 1/2017 Vijeća za pridruživanje EU-a i Republike Moldove od 4. kolovoza 2017. o Programu pridruživanja između EU-a i Republike Moldove (SL L 215, 19.8.2017., str. 3.–46.).

Pročišćena verzija Ugovora o osnivanju Europske zajednice za atomsku energiju (SL C 203, 7.6.2016., str. 1.–112.).

Vidjeti pročišćeni tekst.

Informacije o stupanju na snagu Sporazuma o pridruživanju između Europske unije i Europske zajednice za atomsku energiju i njihovih država članica, s jedne strane, i Republike Moldove, s druge strane (SL L 161, 18.6.2016., str. 1.).

Uredba (EU) 2015/478 Europskog parlamenta i Vijeća od 11. ožujka 2015. o zajedničkim pravilima za uvoz (kodificirani tekst) (SL L 83, 27.3.2015., str. 16.–33.).

Obavijest o privremenoj primjeni Sporazuma o pridruživanju između Europske unije i Europske zajednice za atomsku energiju i njihovih država članica, s jedne strane, i Republike Moldove, s druge strane (SL L 259, 30.8.2014., str. 1.).

Posljednje ažuriranje 28.08.2023

Top