EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014R0652

Poraba EU za obveščanje o hrani in krmi

Pravni status dokumenta Ta povzetek je arhiviran in ne bo posodobljen. Glej 'Program za enotni trg' za posodobljene informacije o tej vsebini.

Poraba EU za obveščanje o hrani in krmi

Splošni cilj te zakonodaje Evropske unije (EU) je prispevati k dobremu zdravju ljudi, živali in rastlin v celotni prehranski verigi, zagotavljati visoko raven varstva potrošnikov in okolja, izkoreniniti škodljive organizme in obenem spodbujati konkurenčnost in ustvarjanje delovnih mest.

AKT

Uredba (EU) št. 652/2014 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 15. maja 2014 o določbah za upravljanje odhodkov v zvezi s prehransko verigo, zdravjem in dobrobitjo živali ter v zvezi z zdravjem rastlin in rastlinskim razmnoževalnim materialom, spremembi direktiv Sveta 98/56/ES, 2000/29/ES in 2008/90/ES, uredb (ES) št. 178/2002, (ES) št. 882/2004 in (ES) št. 396/2005 Evropskega parlamenta in Sveta, Direktive 2009/128/ES Evropskega parlamenta in Sveta in Uredbe (ES) št. 1107/2009 Evropskega parlamenta in Sveta ter razveljavitvi sklepov Sveta 66/399/EGS in 76/894/EGS ter Odločbe Sveta 2009/470/ES

POVZETEK

Splošni cilj te zakonodaje Evropske unije (EU) je prispevati k dobremu zdravju ljudi, živali in rastlin v celotni prehranski verigi, zagotavljati visoko raven varstva potrošnikov in okolja, izkoreniniti škodljive organizme in obenem spodbujati konkurenčnost in ustvarjanje delovnih mest.

KAJ JE NAMEN UREDBE?

Uredba dopolnjuje okvir, na podlagi katerega se financirajo politike o zdravju živali in rastlin ter pridelavi hrane.

KLJUČNE TOČKE

Namen uredbe je nadzirati porabo EU na naslednjih področjih:

  • hrana in krma, vključno z varnostjo,
  • zdravje in dobro počutje živali,
  • organizmi, škodljivi za rastline (škodljivi organizmi),
  • pridelava rastlinskega razmnoževalnega materiala, predvsem semen,
  • fitofarmacevtska sredstva in trajnostna raba pesticidov;
  • tveganje zaradi živalskih stranskih proizvodov, kot so meso in kostna moka, perna moka in ribja moka,
  • gensko spremenjeni organizmi, ki so namerno sproščeni v okolje,
  • pravice intelektualne lastnine v zvezi z rastlinsko genetiko.

Uredba določa pravila in roke v zvezi z vsebino, predložitvijo, oceno in odobritvijo nacionalnih programov in zahtevkov za plačilo. Evropska komisija je odgovorna za pregled in učinkovito izvajanje ukrepov, za katere je bil zagotovljen finančni prispevek EU. Zagotoviti bi bilo treba ustrezno javno obveščanje, da bi javnost obvestili o vlogi EU pri financiranju.

Uredba vsebuje sklop pravil, ki pojasnjujejo najvišja dovoljena proračunska sredstva in najvišje stopnje nepovratnih sredstev, ki običajno ne bodo presegale 50 % upravičenih stroškov. To stopnjo je mogoče povečati na:

  • 75 % upravičenih stroškov za čezmejne dejavnosti, ki se nanašajo na dve ali več držav EU in so namenjene nadzoru škodljivih organizmov ali bolezni živali,
  • 100 % upravičenih stroškov, kadar dejavnosti zadevajo preprečevanje in nadzor resnih zdravstvenih tveganj za ljudi, živali in rastline.

Zagotoviti je mogoče sredstva EU za ukrepanje v izrednih razmerah v zvezi z zdravjem živali in rastlin. Bolezni, pri pojavu katerih se financirajo nujni ukrepi, so vključene na seznam v prilogi k uredbi. Evropska komisija lahko seznam dopolni, da bi upoštevala nove grožnje.

EU lahko izjemoma pokrije stroške, ki nastanejo pri izvajanju drugih nujnih ukrepov v državah EU, na primer okrepljene biološke varnosti v primeru izbruhov bolezni, resnih težav s škodljivimi organizmi, odstranjevanja trupel in plačila nadomestil zaradi kampanj cepljenja.

Evropska komisija bo do 30. junija 2017 predložila vmesno oceno, ki ji bo po potrebi priložila zakonodajne predloge, do 30. junija 2022 pa dodatno poročilo o učinkovitosti.

KDAJ UREDBA STOPI V VELJAVO?

Dne 30. junija 2014.

Več informacij je na voljo na spletnih straneh Evropske komisije o Uredbi (EU) št. 652/2014o finančnem okviru.

REFERENCE

Akt

Začetek veljavnosti

Rok prenosa v državah članicah

Uradni list Evropske unije

Uredba (EU) št. 652/2014

30.6.2014

-

UL L 189, 27.6.2014, str. 1-32

Zadnja posodobitev 25.08.2015

Na vrh