Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022D1864

    Izvedbeni sklep Komisije (EU) 2022/1864 z dne 5. oktobra 2022 o določitvi organizacijske strukture in delovanja evropske mreže SKP ter razveljavitvi Izvedbenega sklepa 2014/825/EU

    C/2022/6967

    UL L 259, 06/10/2022, p. 189–195 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2022/1864/oj

    6.10.2022   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    L 259/189


    IZVEDBENI SKLEP KOMISIJE (EU) 2022/1864

    z dne 5. oktobra 2022

    o določitvi organizacijske strukture in delovanja evropske mreže SKP ter razveljavitvi Izvedbenega sklepa 2014/825/EU

    EVROPSKA KOMISIJA JE –

    ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

    ob upoštevanju Uredbe (EU) 2021/2115 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 2. decembra 2021 o določitvi pravil o podpori za strateške načrte, ki jih pripravijo države članice v okviru skupne kmetijske politike (strateški načrti SKP) in se financirajo iz Evropskega kmetijskega jamstvenega sklada (EKJS) in Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja (EKSRP), ter o razveljavitvi uredb (EU) št. 1305/2013 in (EU) št. 1307/2013 (1) ter zlasti člena 126(2) in (5) Uredbe,

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1)

    Po sprejetju Uredbe (EU) 2021/2115 je treba vzpostaviti evropsko mrežo SKP za povezovanje nacionalnih mrež, organizacij in organov s področja kmetijstva in razvoja podeželja na ravni Unije. Evropska mreža SKP bi morala nadomestiti Evropsko mrežo za razvoj podeželja, vzpostavljeno v skladu s členom 52(1) Uredbe (EU) št. 1305/2013 Evropskega parlamenta in Sveta (2), in mrežo evropskega partnerstva za inovacije, vzpostavljeno v skladu s členom 53(1) Uredbe (EU) št. 1305/2013.

    (2)

    Treba je sprejeti pravila o organizacijski strukturi in delovanju evropske mreže SKP za doseganje ciljev povezovanja na področju kmetijstva in razvoja podeželja na ravni Unije iz člena 126(3) Uredbe (EU) 2021/2115 ter za izvajanje nalog iz člena 126(4) navedene uredbe.

    (3)

    Izvedbeni sklep Komisije 2014/825/EU (3) določa organizacijsko strukturo in delovanje Evropske mreže za razvoj podeželja in mreže evropskega partnerstva za inovacije, ki ju sestavlja operativna struktura: skupščina, usmerjevalna skupina in stalne podskupine skupščine. Zaradi učinkovitosti je za evropsko mrežo SKP primerno uporabiti podobno organizacijsko strukturo.

    (4)

    V skladu s Sklepom Komisije 2013/767/EU (4) je treba vzpostaviti nov okvir za skupine za civilni dialog za zadeve, ki jih ureja skupna kmetijska politika (SKP). V skladu z novim okvirom je treba posodobiti članstvo nevladnih organizacij na ravni Unije, ki so bile imenovane za člane skupin za civilni dialog, v organizacijski strukturi evropske mreže SKP.

    (5)

    Ustanoviti bi bilo treba skupščino evropske mreže SKP in njene naloge opredeliti v skladu s horizontalnimi pravili o ustanovitvi in delovanju strokovnih skupin Komisije iz Sklepa Komisije C(2016)3301 (5).

    (6)

    Skupščina bi morala zlasti spodbujati izmenjavo in povezovanje med javnimi in zasebnimi subjekti, dejavnimi v SKP, zagotoviti strateški okvir za njihovo dejavnost, vključno s tematskim delom, ter zagotoviti ustrezno spremljanje in ocenjevanje te dejavnosti. Morala bi predlagati tudi člane usmerjevalne skupine.

    (7)

    Skupščino bi morali sestavljati nacionalni organi upravljanja za strateški načrt in plačilne agencije SKP, nacionalne mreže SKP, organizacije, dejavne na področju kmetijstva in razvoja podeželja na ravni Unije, organizacije, ki zastopajo regionalne ali lokalne organe, dejavne na področju kmetijstva in razvoja podeželja na ravni Unije, lokalne akcijske skupine za izvajanje pristopa LEADER, službe za kmetijsko svetovanje, službe za podporo inovacijam, povezane s projekti operativnih skupin evropskega partnerstva za inovacije, in raziskovalni inštituti, ki se ukvarjajo z inovacijskimi dejavnostmi, povezanimi s projekti operativnih skupin evropskega partnerstva za inovacije.

    (8)

    Za zagotovitev učinkovite in uspešne organizacije dejavnosti evropske mreže SKP je treba v skladu z mnenji skupščine ustanoviti usmerjevalno skupino evropske mreže SKP ter opredeliti njene naloge in strukturo.

    (9)

    Usmerjevalna skupina bi morala pripraviti in spremljati dejavnosti evropske mreže SKP. Usklajevati bi morala tematsko delo mreže in njenih sklopov dejavnosti, povezanih s strateškimi načrti SKP, inovacije ter spremljanje in ocenjevanje ter zagotoviti usklajevanje dela skupščine z delom drugih strokovnih skupin in odborov, ustanovljenih v okviru SKP.

    (10)

    Usmerjevalno skupino bi morali sestavljati predstavniki skupščine evropske mreže SKP in njenih stalnih podskupin, ustanovljenih v skladu s tem sklepom.

    (11)

    Za vzdrževanje odprte in redne izmenjave mnenj med evropsko mrežo SKP in skupinami za civilni dialog o SKP bi bilo treba predstavnikom skupin za civilni dialog omogočiti, da se udeležijo sestankov usmerjevalne skupine kot opazovalci.

    (12)

    V skladu s členom 339 Pogodbe bi bilo treba določiti pravila o razkritju informacij za člane skupščine in usmerjevalne skupine.

    (13)

    Ker ta sklep nadomešča Izvedbeni sklep 2014/825/EU, bi bilo treba Izvedbeni sklep 2014/825/EU razveljaviti.

    (14)

    Za članstvo v organizacijski strukturi evropske mreže SKP so potrebne predhodna določitev nacionalnih organov upravljanja za strateški načrt SKP, akreditacija plačilnih agencij, vzpostavitev nacionalnih mrež SKP, izbira lokalnih akcijskih skupin v skladu s členom 32 Uredbe (EU) 2021/1060 Evropskega parlamenta in Sveta (6) ter vzpostavitev služb za kmetijsko svetovanje.

    (15)

    Da bi lahko evropska mreža SKP svoje naloge začela opravljati pred ustanovitvijo organov in subjektov skupščine ali usmerjevalne skupine, bi morali biti zadevni člani organizacijske strukture Evropske mreže za razvoj podeželja in mrež evropskega partnerstva za inovacije, kot so določeni ali imenovani v skladu z Izvedbenim sklepom 2014/825/EU, člani evropske mreže SKP, dokler niso v skladu s tem sklepom ustanovljeni in nato določeni ali imenovani njeni novi člani.

    (16)

    Ukrepi iz tega sklepa so v skladu z mnenjem Odbora za skupno kmetijsko politiko –

    SPREJELA NASLEDNJI SKLEP:

    POGLAVJE I

    PREDMET UREJANJA

    Člen 1

    Predmet urejanja

    Ta sklep določa organizacijsko strukturo in delovanje evropske mreže SKP, in sicer ustanavlja skupščino in usmerjevalno skupino ter določa njuno sestavo in naloge ter pravila za njuno delovanje.

    POGLAVJE II

    SKUPŠČINA EVROPSKE MREŽE SKP

    Člen 2

    Skupščina evropske mreže SKP

    Ustanovi se skupščina evropske mreže SKP (v nadaljnjem besedilu: skupščina).

    Člen 3

    Naloge skupščine

    Naloge skupščine so predvsem:

    (a)

    spodbujati izmenjavo mnenj in povezovanje med javnimi in zasebnimi subjekti, dejavnimi na področju kmetijstva in razvoja podeželja, inovacije, povezane s posebnimi cilji SKP, ter spremljanje in vrednotenje kmetijstva in razvoja podeželja;

    (b)

    zagotoviti usklajevanje tematskih področij evropske mreže SKP;

    (c)

    zagotoviti strateški okvir in smernice za dejavnosti evropske mreže SKP, vključno s tematskimi področji;

    (d)

    zagotoviti ustrezno spremljanje in ocenjevanje dejavnosti evropske mreže SKP, kar zadeva cilje iz člena 126(3) Uredbe (EU) 2021/2115 in naloge iz člena 126(4) navedene uredbe;

    (e)

    generalnemu direktorju za kmetijstvo in razvoj podeželja (v nadaljnjem besedilu: generalni direktor) predlagati člane usmerjevalne skupine.

    Člen 4

    Članstvo skupščine

    1.   Skupščino sestavljajo naslednji člani:

    (a)

    nacionalne mreže SKP iz člena 126(1) Uredbe (EU) 2021/2115 (en član iz vsake države članice);

    (b)

    organi upravljanja iz člena 123 Uredbe (EU) 2021/2115 (en član iz vsake države članice);

    (c)

    plačilne agencije iz člena 9 Uredbe (EU) 2021/2116 Evropskega parlamenta in Sveta (7) (en član iz vsake države članice);

    (d)

    nevladne organizacije na ravni Unije, registrirane v registru za preglednost, ki so bile v skladu s Sklepom 2013/767/EU imenovane za člane skupin za civilni dialog o skupni kmetijski politiki (SKP) in so izrazile interes za sodelovanje v skupščini;

    (e)

    organizacije na ravni Unije, ki predstavljajo regionalne ali lokalne organe in so dejavne na področju kmetijstva in razvoja podeželja, vključno s povezavami med podeželjem in urbanimi območji (največ trije člani);

    (f)

    lokalne akcijske skupine za izvajanje pristopa LEADER iz člena 33 Uredbe (EU) 2021/1060 (en član iz vsake države članice);

    (g)

    službe za kmetijsko svetovanje, dejavne na področju storitev za podporo inovacijam, povezanim s projekti operativnih skupin evropskega partnerstva za inovacije iz člena 127(3) Uredbe (EU) 2021/2115 (po en član iz vsake države članice);

    (h)

    kmetijski raziskovalni inštituti, dejavni v inovacijskih dejavnostih, povezanih s projekti operativnih skupin evropskega partnerstva za inovacije iz člena 127(3) Uredbe (EU) 2021/2115 (po en član iz vsake države članice).

    2.   Člane iz odstavka 1, točke (a), (b), (c), (f), (g) in (h), imenujejo posamezne države članice.

    Člane iz odstavka 1, točka (e), imenuje generalni direktor na podlagi razpisa.

    3.   Organi držav članic imenujejo stalne predstavnike za vsako kategorijo iz odstavka 1, točke (a), (b), (c), (f), (g) in (h).

    Organizacije iz odstavka 1, točki (d) in (e), imenujejo svoje stalne predstavnike.

    4.   Imena članov skupščine se objavijo v registru strokovnih skupin Komisije in drugih podobnih subjektov (v nadaljnjem besedilu: register) ter na spletišču evropske mreže SKP.

    Člen 5

    Delovanje skupščine

    1.   Skupščini predseduje predstavnik Komisije. Predsednik skliče sestanek vsaj enkrat na leto.

    2.   V dogovoru s Komisijo lahko skupščina ustanovi podskupine za posebna tematska področja v zvezi s cilji in nalogami evropske mreže SKP, vključno s stalnimi podskupinami za:

    (a)

    inovacije in izmenjavo znanja;

    (b)

    razvoj pobude LEADER in teritorialni razvoj ter

    (c)

    strateške načrte SKP.

    Podskupine opravljajo tematsko delo na podlagi mandata, ki ga opredeli skupščina.

    Nestalne podskupine se razpustijo, ko izpolnijo mandat.

    3.   Predstavnik Komisije lahko povabi strokovnjake in opazovalce s posebnim znanjem z določenega področja na dnevnem redu, ki niso člani skupščine, k priložnostnemu sodelovanju pri delu skupščine ali podskupin.

    Člani skupščine ter povabljeni strokovnjaki in opazovalci spoštujejo obveznosti varovanja poslovne skrivnosti iz Pogodb in njihovih izvedbenih pravil ter varnostna pravila Komisije v zvezi z varovanjem tajnih podatkov EU iz sklepa Komisije (EU, Euratom) 2015/444 (8). Če teh obveznosti ne spoštujejo, Komisija ustrezno ukrepa.

    4.   Sestanki skupščine in njenih podskupin potekajo v prostorih Komisije, razen če predsednik ne odloči drugače. Komisija opravlja tajniške storitve. Zainteresirani uradniki Komisije se lahko udeležijo sestankov skupščine in njenih podskupin.

    5.   Skupščina sprejme svoj poslovnik na podlagi standardnega poslovnika za strokovne skupine, ki ga je sprejela Komisija.

    6.   Komisija načeloma objavi vse ustrezne dokumente o dejavnostih skupščine, kot so dnevni redi, zapisniki in prispevki udeležencev, v registru in na spletišču evropske mreže SKP.

    7.   Delo skupščine se usklajuje z delom drugih strokovnih skupin in odborov, ustanovljenih v okviru civilnega dialoga o SKP in Uredbe (EU) 2021/1060.

    Člen 6

    Povračilo stroškov

    1.   Člani skupščine za opravljanje storitev ne dobijo plačila.

    2.   Komisija članom skupščine povrne potne stroške in dnevnice za udeležbo na sestankih skupščine, vključno s podskupinami, v skladu z veljavnimi določbami Komisije.

    3.   Stroški iz odstavka 2 se povrnejo v mejah razpoložljivih odobrenih sredstev, dodeljenih v okviru letnega postopka razporeditve sredstev.

    POGLAVJE III

    USMERJEVALNA SKUPINA EVROPSKE MREŽE SKP

    Člen 7

    Usmerjevalna skupina evropske mreže SKP

    Ustanovi se usmerjevalna skupina evropske mreže SKP (v nadaljnjem besedilu: usmerjevalna skupina).

    Člen 8

    Naloge usmerjevalne skupine

    Naloge usmerjevalne skupine so predvsem:

    (a)

    pripraviti in spremljati dejavnosti evropske mreže SKP v skladu s strateškim okvirom, ki ga določi skupščina;

    (b)

    usklajevati tematska področja v skladu z okvirom, ki ga določi skupščina, in spremljati njegovo izvajanje;

    (c)

    redno ocenjevati učinkovitost in uspešnost dejavnosti evropske mreže SKP;

    (d)

    zagotavljati usklajevanje dela skupščine z delom drugih strokovnih skupin in odborov, ustanovljenih v okviru civilnega dialoga o SKP in Uredbe (EU) 2021/1060;

    (e)

    poročati skupščini o svojih dejavnostih.

    Člen 9

    Članstvo v usmerjevalni skupini

    1.   Usmerjevalno skupino sestavljajo naslednji člani:

    (a)

    osem članov skupščine;

    (b)

    štirje člani vsake stalne podskupine, ki jo ustanovi skupščina, in

    (c)

    dva člana strokovne skupine za izvajanje uredbe o strateškem načrtu SKP, ki je povezana s spremljanjem in ocenjevanjem.

    2.   Člane usmerjevalne skupine na predlog skupščine imenuje generalni direktor ob upoštevanju geografske in tematske raznolikosti članov evropske mreže SKP ter na podlagi prostovoljne zavezanosti predlaganih članov.

    Skupščina lahko za vsako kategorijo iz odstavka 1 predlaga kroženje članov usmerjevalne skupine.

    3.   Člana usmerjevalne skupine lahko na predlog skupščine zamenja generalni direktor, kadar član:

    (a)

    izstopi iz usmerjevalne skupine;

    (b)

    ne imenuje redno predstavnikov za sestanke usmerjevalne skupine;

    (c)

    ni več sposoben učinkovito prispevati k nalogam usmerjevalne skupine ali

    (d)

    ne izpolnjuje zahtev glede nerazkritja informacij, za katere velja obveznost varovanja poslovne skrivnosti iz člena 339 Pogodbe.

    4.   Predstavniki skupin za civilni dialog o SKP lahko na sestankih usmerjevalne skupine sodelujejo kot opazovalci.

    Člen 10

    Stroški delovanja in sestankov usmerjevalne skupine

    Za stroške delovanja in sestankov usmerjevalne skupine se smiselno uporabljata člena 5 in 6.

    POGLAVJE IV

    PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

    Člen 11

    Razveljavitev

    Izvedbeni sklep 2014/825/EU se razveljavi.

    Člen 12

    Prehodni ukrepi

    Kadar eden ali več članov skupščine ali usmerjevalne skupine evropske mreže SKP iz člena 4(1) oziroma člena 9(1) tega sklepa še ni določenih ali imenovanih, zadevni člani skupščine ali usmerjevalne skupine Evropske mreže za razvoj podeželja in mreže evropskega partnerstva za inovacije na področju kmetijske produktivnosti in trajnosti, določeni ali imenovani v skladu s členom 4(1) oziroma 9(1) Izvedbenega sklepa 2014/825/EU, postanejo člani skupščine ali usmerjevalne skupine evropske mreže SKP do določitve ali imenovanja novih članov.

    Člen 13

    Začetek veljavnosti

    Ta sklep začne veljati tretji dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

    V Bruslju, 5. oktobra 2022

    Za Komisijo

    predsednica

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)  Uredba (EU) 2021/2115 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 2. decembra 2021 o določitvi pravil o podpori za strateške načrte, ki jih pripravijo države članice v okviru skupne kmetijske politike (strateški načrti SKP) in se financirajo iz Evropskega kmetijskega jamstvenega sklada (EKJS) in Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja (EKSRP), ter o razveljavitvi uredb (EU) št. 1305/2013 in (EU) št. 1307/2013 (UL L 435, 6.12.2021, str. 1).

    (2)  Uredba (EU) št. 1305/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 17. decembra 2013 o podpori za razvoj podeželja iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja (EKSRP) in razveljavitvi Uredbe Sveta (ES) št. 1698/2005 (UL L 347, 20.12.2013, str. 487).

    (3)  Izvedbeni sklep Komisije 2014/825/EU z dne 20. novembra 2014 o organizacijski strukturi in delovanju Evropske mreže za razvoj podeželja in mreže Evropskega partnerstva za inovacije ter razveljavitvi Sklepa 2008/168/ES (UL L 334, 21.11.2014, str. 98).

    (4)  Sklep Komisije 2013/767/EU z dne 16. decembra 2013 o vzpostavitvi okvira za civilni dialog o zadevah, ki jih ureja skupna kmetijska politika, in razveljavitvi Sklepa 2004/391/ES (UL L 338, 17.12.2013, str. 115).

    (5)  Sklep Komisije z dne 30. maja 2016 o določitvi horizontalnih pravil o ustanovitvi in delovanju strokovnih skupin Komisije (C(2016) 3301 final).

    (6)  Uredba (EU) 2021/1060 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 24. junija 2021 o določitvi skupnih določb o Evropskem skladu za regionalni razvoj, Evropskem socialnem skladu plus, Kohezijskem skladu, Skladu za pravični prehod in Evropskem skladu za pomorstvo, ribištvo in akvakulturo ter finančnih pravil zanje in za Sklad za azil, migracije in vključevanje, Sklad za notranjo varnost in Instrument za finančno podporo za upravljanje meja in vizumsko politiko (UL L 231, 30.6.2021, str. 159).

    (7)  Uredba (EU) 2021/2116 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 2. decembra 2021 o financiranju, upravljanju in spremljanju skupne kmetijske politike ter razveljavitvi Uredbe (EU) št. 1306/2013 (UL L 435, 6.12.2021, str. 187).

    (8)  Sklep Komisije (EU, Euratom) 2015/444 z dne 13. marca 2015 o varnostnih predpisih za varovanje tajnih podatkov EU (UL L 72, 17.3.2015, str. 53).


    Top