Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014R0559

    Partnerstwo publiczno-prywatne na rzecz technologii ogniw paliwowych i technologii wodorowych

    Status prawny dokumentu Streszczenie zostało zarchiwizowane i nie będzie aktualizowane. Aktualne informacje na ten temat można znaleźć pod hasłem 'Partnerstwa publiczno-prywatne w ramach programu Horyzont Europa' .

    Partnerstwo publiczno-prywatne na rzecz technologii ogniw paliwowych i technologii wodorowych

    Wspólne Przedsięwzięcie na rzecz Technologii Ogniw Paliwowych i Technologii Wodorowych 2 (Wspólne Przedsięwzięcie FCH 2) ustanawia partnerstwo publiczno-prywatne, którego członkami są Komisja Europejska, branża ogniw paliwowych i technologii wodorowych (reprezentowana przez organizację NEW Industry Grouping) oraz środowisko naukowe (reprezentowane przez organizację Research Grouping N.ERGHY). Jego celem jest przyspieszenie rozwoju i wdrażania technologii ogniw paliwowych i technologii wodorowych.

    AKT

    Rozporządzenie Rady (UE) nr 559/2014 z dnia 6 maja 2014 r. w sprawie ustanowienia Wspólnego Przedsięwzięcia na rzecz Technologii Ogniw Paliwowych i Technologii Wodorowych 2.

    STRESZCZENIE

    Wspólne Przedsięwzięcie FCH 2 ma na celu spożytkowanie korzyści, jakie dają ogniwa paliwowe, będące skuteczną technologią konwersji (umożliwiającą przemianę źródła paliw w energię), oraz wodór, będący czystym nośnikiem energii, co ma pomóc w sprostaniu wyzwaniom związanym z energią, z jakimi mierzy się Europa. Technologia ogniw paliwowych i technologia wodorowa mogą przynieść szereg korzyści, na przykład:

    umożliwić zastosowanie technologii energii odnawialnych w transporcie,

    ułatwić rozproszone (tzn. na małą skalę) wytwarzanie energii,

    rozwiązać problem okresowego charakteru odnawialnych źródeł energii, takich jak energia wiatrowa.

    Ich spożytkowanie może pomóc w zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla, ograniczyć zależności od węglowodorów, które w głównej mierze są importowane oraz przyczynić się do wzrostu gospodarczego i powstania nowych miejsc pracy.

    Po sukcesie rozwiązań pierwszej generacji, których część doczekała się wcześniejszych zastosowań wprowadzonych na rynek, Wspólne Przedsięwzięcie FCH 2 ma na celu przyspieszenie komercyjnego wdrażania rozwiązań w dziedzinie energii i transportu opartych na wodorze w całej Europie. Wspólne Przedsięwzięcie FCH 2 powołano na okres kończący się 31 grudnia 2024 r.

    Etap ten obejmie zwiększenie efektywności i zmniejszenie kosztów produktów oraz zademonstrowanie, w szerszej skali, gotowości technologicznej dla transportu (samochody, autobusy, infrastruktura uzupełniania paliw) i energetyki (produkcja i dystrybucja wodoru, magazynowanie energii i stacjonarne wytwarzanie energii).

    Zarządzanie

    Wspólne Przedsięwzięcie FCH 2 to podmiot prawny ustanowiony na podstawie art. 187 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (zezwalającego na tworzenie partnerstw publiczno-prywatnych (PPP) w dziedzinie badań przemysłowych na szczeblu UE). Wspólne Przedsięwzięcie ustala własny program badań strategicznych i finansuje projekty wybrane w procedurze zaproszeń do składania wniosków publikowanych na stronie internetowej FCH 2. W przypadku Wspólnego Przedsięwzięcia stosuje się zasady uczestnictwa programu „Horyzont 2020”.

    Wspólnym przedsięwzięciem kieruje dyrektor wykonawczy wspierany przez członków Biura Programowego. Rada Zarządzająca składa się z przedstawicieli branży i Komisji Europejskiej. Ponosi ona ogólną odpowiedzialność za działalność Wspólnego Przedsięwzięcia i nadzoruje realizację jego działań. Komitet Naukowy doradza w sprawie priorytetów naukowych. Powołuje się też Grupę Przedstawicieli Państw reprezentująca zaangażowane kraje oraz Forum Zainteresowanych Stron. Decyzje podejmowane są na podstawie zasad głosowania ustalonych przez wspólne przedsięwzięcie.

    Art. 209 rozporządzenia finansowego UE (rozporządzenie (UE, Euratom) nr 966/2012) określa nowe, łagodniejsze przepisy dostosowane do potrzeb organów unijnych PPP.

    Budżet

    Wkład finansowy UE (w tym EFTA) na pokrycie kosztów administracyjnych i operacyjnych Wspólnego Przedsięwzięcia FCH 2 wynosi do 665 milionów euro i uzupełniony jest podobną sumą pochodzącą od uczestników. Wspólne przedsięwzięcie ma też na celu promowanie synergii z europejskimi funduszami strukturalnymi i inwestycyjnymi (EFSI).

    ODNIESIENIA

    Akt

    Wejście w życie

    Termin transpozycji przez państwa członkowskie

    Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

    Rozporządzenie (UE) nr 559/2014

    27.6.2014

    -

    Dz.U. L 169 z 7.6.2014, s. 108-129.

    AKTY POWIĄZANE

    Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1291/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. ustanawiające „Horyzont 2020” - program ramowy w zakresie badań naukowych i innowacji (2014-2020) oraz uchylające decyzję nr 1982/2006/WE (Dziennik Urzędowy L 347 z 20.12.2013, s. 104-173)

    Ostatnia aktualizacja: 10.08.2014

    Góra