Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32017R1129

    Prospekts, kurš jāpublicē, publiski piedāvājot vērtspapīrus vai atļaujot to tirdzniecību regulētā tirgū

    Prospekts, kurš jāpublicē, publiski piedāvājot vērtspapīrus vai atļaujot to tirdzniecību regulētā tirgū

     

    KOPSAVILKUMS:

    Regula (ES) 2017/1129 par prospektu, kurš jāpublicē, publiski piedāvājot vērtspapīrus vai atļaujot to tirdzniecību regulētā tirgū

    Deleģētā regula (ES) 2019/979, ar ko Regulu (ES) 2017/1129 papildina attiecībā uz regulatīvajiem tehniskajiem standartiem par finanšu pamatinformāciju prospekta kopsavilkumā, prospektu publicēšanu un klasificēšanu, vērtspapīru reklāmām, prospekta papildinājumiem un paziņojumu portālu

    Deleģētā regula (ES) 2019/980, ar ko Regulu (ES) 2017/1129 papildina attiecībā uz tā prospekta formātu, saturu, pārbaudi un apstiprināšanu, kurš jāpublicē, publiski piedāvājot vērtspapīrus vai atļaujot to tirdzniecību regulētā tirgū

    Deleģētā regula (ES) 2021/528, ar ko Regulu (ES) 2017/1129 papildina attiecībā uz tā dokumenta minimālo informācijas apjomu, kurš jāpublicē, lai saņemtu atbrīvojumu no prospekta, saistībā ar pārņemšanu, ko īsteno ar apmaiņas piedāvājumu, apvienošanos vai sadalīšanu

    KĀDS IR ŠĪS REGULAS MĒRĶIS?

    • Regulas (ES) 2017/1129 (Prospekta regula), kas papildināta ar Deleģētajām regulām (ES) 2019/979, (ES) 2019/980 un (ES) 2021/528, mērķis ir palīdzēt uzņēmumiem, tostarp mazajiem un vidējiem uzņēmumiem (MVU), piekļūt dažādiem finansējuma veidiem Eiropas Savienībā (ES). Tas tiek panākts, vienkāršojot un racionalizējot noteikumus un procedūras, kas jāievēro, sagatavojot, apstiprinot un izplatot prospektu*, ko tie publicē, publiski piedāvājot vērtspapīrus* vai atļaujot to tirdzniecību regulētā tirgū.
    • Ar šo tiesību aktu samazina dārgās un apgrūtinošās birokrātiskās procedūras, kas bija jāievēro uzņēmumiem, un ļauj ieguldītājiem izdarīt pamatotus lēmumus par ieguldījumu, sniedzot saprotamu, viegli analizējamu un kodolīgu informāciju.

    SVARĪGĀKIE ASPEKTI

    Ar regulu:

    • atceļ prasību izstrādāt prospektu, publiski piedāvājot vērtspapīrus, tostarp arī kolektīvās finansēšanas (naudas piesaistīšana no lielas cilvēku grupas, kas bieži notiek internetā) projektiem, kuru vērtība ir mazāka par 1 miljonu EUR (iepriekš šis ierobežojums bija noteikts 100 000 EUR apmērā);
    • atļauj ES dalībvalstis atbrīvot no prasības izstrādāt prospektu vērtspapīru publiskajiem piedāvājumiem, kuri nepārsniedz 8 miljonus EUR, ar nosacījumu, ka tām nav nepieciešams paziņojums (“pase”);
    • paredz noteikumus, lai mazinātu tendenci prospektus pārblīvēt ar vispārīgiem riska faktoriem;
    • stiprina uzraudzības konverģenci, visā ES saskaņojot prospektu pārbaudes un apstiprināšanas procesus (tostarp piemērojamos termiņus);
    • ļauj uzņēmumiem, kuri bieži emitē vērtspapīrus, izmantot vispārējo reģistrācijas dokumentu, lai piecu dienu laikā paātrinātā kārtībā saņemtu apstiprinājumu no uzraudzības iestādēm;
    • ievieš Eiropas tiešsaistes datubāzi, kuru bez maksas pārvalda Eiropas Vērtspapīru un tirgu iestāde (EVTI) un kas satur visus Eiropas Ekonomikas zonā apstiprinātos prospektus.

    Regulā noteikts, ka prospekts jāsagatavo tā, lai ieguldītājs varētu pieņemt pamatotu lēmumu. Tajā ir jāietver:

    • informācija par emitenta un katra garantijas devēja aktīviem un pasīviem, peļņu un zaudējumiem, finansiālo stāvokli un perspektīvām;
    • informācija par no vērtspapīriem izrietošajām tiesībām;
    • informācija par vērtspapīru emisijas iemesliem un to ietekmi uz emitentu;
    • skaidrs un precīzs kopsavilkums (izņemot attiecībā uz atļauju veikt tirdzniecību ar vērtspapīriem, kas nav pašu kapitāla vērtspapīri un kas paredzēti vienīgi kvalificētiem ieguldītājiem), kas nepārsniedz septiņas lappuses un kuru veido:
      • ievads, kurā ietverti brīdinājumi, ka ieguldītājs var zaudēt visu ieguldīto kapitālu vai tā daļu;
      • pamatinformācija par vērtspapīriem, tostarp vērtspapīru veids un kategorija un no vērtspapīriem izrietošās tiesības;
      • pamatinformācija par emitentu;
      • īss apraksts par garantijas būtību un apmēru.

    Ar šo regulu izveido standartizētu un vienkāršotu ES izaugsmes prospektu, kas paredzēts:

    • MVU, kā noteikts Direktīvā 2014/65/ES (MiFID II direktīva) (skatīt kopsavilkumu), kas ir uzņēmumi, kuri atbilst vismaz diviem no šādiem trim kritērijiem:
      • vidējais darbinieku skaits finanšu gadā ir mazāks par 250;
      • kopsavilkuma bilance nepārsniedz 43 miljonus EUR;
      • gada tīrais apgrozījums nepārsniedz 50 miljonus EUR;
    • emitentiem, kas nav MVU un kuru vērtspapīri tiek tirgoti vai tiks tirgoti MVU izaugsmes tirgū (tirgū, kas MVU piedāvā piekļuves iespējas kapitālam), kuru tirgus kapitalizācijas (uzņēmuma akciju tirgus vērtības) vidējā vērtība ir mazāka par 500 miljoniem EUR;
    • tādu vērtspapīru piedāvātājiem, kurus emitējuši iepriekšējos divos punktos minētie emitenti;
    • neiekļautiem uzņēmumiem (kas nav iekļauti nevienā biržas sarakstā), kuri jebkurā 12 mēnešu laikposmā publiski piedāvā vērtspapīrus mazāk nekā 20 miljonu EUR apmērā, ar nosacījumu, ka tajos strādā mazāk nekā 500 darbinieku;
    • emitentiem, kas nav MVU un publiski piedāvā akcijas, vienlaikus cenšoties iegūt atļauju tirgot šīs akcijas MVU izaugsmes tirgū, ar nosacījumu, ka:
      • šādiem emitentiem līdz šim nav bijušas nevienas tirdzniecībai MVU izaugsmes tirgū atļautas akcijas;
      • galīgās piedāvājuma cenas (vai – ja tās nav pieejamas – maksimālās cenas) un akciju, kuras atrodas apgrozībā uzreiz pēc akciju publiskā piedāvājuma, kopējā skaita kopējā vērtība nepārsniedz 200 miljonus EUR.

    Iepriekš minētie uzņēmumi var izmantot šo pielāgoto prospektu, ja tiem nav neviena tirdzniecībai regulētā tirgū atļauta vērtspapīra.

    Regulā ir paredzēts vienkāršots prospekts uzņēmumiem, kuri kotēti vismaz 18 mēnešus regulētā tirgū vai MVU izaugsmes tirgū un kuri vēlas emitēt papildu akcijas vai palielināt parādsaistības (sekundārās emisijas).

    Ar regulu saskaņo minimālo informācijas apjomu dokumentā, kurš jāpublicē, lai saņemtu atbrīvojumu no prospekta saistībā ar pārņemšanu, ko īsteno ar apmaiņas piedāvājumu, apvienošanos vai sadalīšanu.

    Grozījumu regulas

    • Regulas (ES) 2019/2115 mērķis ir sekmēt MVU izaugsmes tirgu izmantošanu, samazinot formalitātes un administratīvo slogu MVU, nosakot informācijas atklāšanas pienākumu un ļaujot izmantot vienkāršotu prospektu.
    • Ar Regulu (ES) 2020/1503 nosaka atbrīvojumu no prospekta kolektīvās finansēšanas pakalpojumu sniedzēju publiskajiem vērtspapīru piedāvājumiem, kas nepārsniedz 5 miljonu EUR robežvērtību saskaņā ar minētās regulas nosacījumiem.
    • Ar Regulu (ES) 2021/337 ievieš jaunu “ES atveseļošanas prospektu”, lai palīdzētu uzņēmumiem atgūties no Covid-19 krīzes. Šis īsākais prospekts, kura maksimālais apjoms ir 30 lappuses un kurš ietver arī divas lappuses garu kopsavilkumu, ļauj uzņēmumiem vieglāk piesaistīt tiem nepieciešamo kapitālu, vienlaikus nodrošinot, ka ieguldītājiem tiek sniegta pienācīga informācija. Atveseļošanas prospekts būs pieejams kapitāla pieaugumam līdz pat 150 % apmērā no neatmaksātā kapitāla 12 mēnešu laikā un būs spēkā līdz 2022. gada beigām.

    Deleģētie akti

    Eiropas Komisija ir pieņēmusi tālāk norādītos tiesību aktus.

    • Deleģētā regula (ES) 2019/980, kurā izklāstīti noteikumi par prospekta precīzu saturu un formātu, kā arī par prospekta pārbaudi un apstiprināšanu.
    • Deleģētā regula (ES) 2019/979, kurā izklāstīti noteikumi par finanšu pamatinformāciju prospekta kopsavilkumā, prospektu publicēšanu un klasificēšanu, vērtspapīru reklāmām un prospekta papildinājumiem.
    • Deleģētā regula (ES) 2020/1273, ar kuru groza un labo Deleģēto regulu (ES) 2019/980.
    • Deleģētā regula (ES) 2020/1272, ar kuru groza un labo Deleģēto regulu (ES) 2019/979.
    • Deleģētā regula (ES) 2021/528, kurā izklāstīti noteikumi par tā dokumenta minimālo informācijas apjomu, kurš jāpublicē, lai saņemtu atbrīvojumu no prospekta, saistībā ar pārņemšanu, ko īsteno ar apmaiņas piedāvājumu, apvienošanos vai sadalīšanu.

    Ziņojums

    Komisijai līdz 2022. gada 21. jūlijam ir jāsniedz ziņojums par šā tiesību akta piemērošanu.

    KOPŠ KURA LAIKA ŠĪS REGULAS IR PIEMĒROJAMAS?

    • Regula (ES) 2017/1129 un Deleģētās regulas (ES) 2019/979 un (ES) 2019/980 ir piemērojamas kopš 2019. gada 21. jūlija.
    • Deleģētā regula (ES) 2021/528 ir piemērojama kopš 2021. gada 15. aprīļa.

    KONTEKSTS

    • Direktīva 2003/71/EK tika izstrādāta, lai uzņēmumi varētu vieglāk piesaistīt kapitālu visā ES, balstoties tikai uz vienas valsts uzraudzības iestādes apstiprinājumu. Tas ļāva piešķirt “pasi” prospektiem, kas satur pārrobežu piedāvājumus. Ar Regulu (ES) 2017/1129, ar kuru atceļ un aizstāj Direktīvu 2003/71/EEK, novērš laika gaitā konstatēto juridisko nenoteiktību un nepamatoto administratīvo slogu. Šis tiesību akts ir uzskatāms par svarīgu pavērsienu ceļā uz Eiropas kapitāla tirgu savienību.

    Plašāka informācija:

    GALVENIE TERMINI

    Prospekts. Juridisks dokuments, kurā aprakstīts uzņēmuma galvenais darījumdarbības veids, finanses un akcionāru struktūra. Potenciālie ieguldītāji to izmanto, lai izlemtu, vai iegādāties uzņēmuma piedāvātos vērtspapīrus.
    Vērtspapīri. Akcijas, obligācijas un atvasinātie instrumenti.

    PAMATDOKUMENTI

    Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2017/1129 (2017. gada 14. jūnijs) par prospektu, kurš jāpublicē, publiski piedāvājot vērtspapīrus vai atļaujot to tirdzniecību regulētā tirgū, un ar ko atceļ Direktīvu 2003/71/EK (OV L 168, 30.6.2017., 12.–82. lpp.).

    Regulas (ES) 2017/1129 turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.

    Komisijas Deleģētā regula (ES) 2019/979 (2019. gada 14. marts), ar ko Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2017/1129 papildina attiecībā uz regulatīvajiem tehniskajiem standartiem par finanšu pamatinformāciju prospekta kopsavilkumā, prospektu publicēšanu un klasificēšanu, vērtspapīru reklāmām, prospekta papildinājumiem un paziņojumu portālu un ar ko atceļ Komisijas Deleģēto regulu (ES) Nr. 382/2014 un Komisijas Deleģēto regulu (ES) 2016/301 (OV L 166, 21.6.2019., 1.–25. lpp.).

    Skatīt konsolidēto versiju.

    Komisijas Deleģētā regula (ES) 2019/980 (2019. gada 14. marts), ar ko Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2017/1129 papildina attiecībā uz tā prospekta formātu, saturu, pārbaudi un apstiprināšanu, kurš jāpublicē, publiski piedāvājot vērtspapīrus vai atļaujot to tirdzniecību regulētā tirgū, un ar ko atceļ Komisijas Regulu (EK) Nr. 809/2004 (OV L 166, 21.6.2019., 26.–176. lpp.).

    Skatīt konsolidēto versiju.

    Komisijas Deleģētā regula (ES) 2021/528 (2020. gada 16. decembris), ar ko Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2017/1129 papildina attiecībā uz tā dokumenta minimālo informācijas apjomu, kurš jāpublicē, lai saņemtu atbrīvojumu no prospekta, saistībā ar pārņemšanu, ko īsteno ar apmaiņas piedāvājumu, apvienošanos vai sadalīšanu (OV L 106, 26.3.2021., 32.–46. lpp.).

    SAISTĪTIE DOKUMENTI

    Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2021/337 (2021. gada 16. februāris), ar ko groza Regulu (ES) 2017/1129 attiecībā uz ES atveseļošanas prospektu un mērķtiecīgiem pielāgojumiem finanšu starpnieku atbalstam un Direktīvu 2004/109/EK attiecībā uz vienotā elektroniskā ziņošanas formāta izmantošanu gada finanšu pārskatiem nolūkā palīdzēt atgūties no Covid-19 krīzes (OV L 68, 26.2.2021., 1.–13. lpp.).

    Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2020/1503 (2020. gada 7. oktobris) par Eiropas kolektīvās finansēšanas pakalpojumu sniedzējiem uzņēmējdarbībai un ar ko groza Regulu (ES) 2017/1129 un Direktīvu (ES) 2019/1937 (OV L 347, 20.10.2020., 1.–49. lpp.).

    Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2019/2115 (2019. gada 27. novembris), ar ko attiecībā uz MVU izaugsmes tirgu izmantošanas veicināšanu groza Direktīvu 2014/65/ES un Regulas (ES) Nr. 596/2014 un (ES) 2017/1129 (OV L 320, 11.12.2019., 1.–10. lpp.).

    Pēdējo reizi atjaunots: 22.11.2021

    Augša