EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Tarptinklinio ryšio mokesčiai Europos Sąjungoje

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Reglamentas (ES) 2022/612 dėl tarptinklinio ryšio per viešuosius judriojo ryšio tinklus ES

KOKS ŠIO REGLAMENTO TIKSLAS?

Šiuo reglamentu siekiama išplėsti ir patobulinti tarptinklinio ryšio paslaugas, kai vartotojai keliauja kitose Europos Sąjungos (ES) šalyse, suteikiant jiems papildomos naudos, siūlant geresnį ryšį ir informaciją bei apsaugant juos nuo pernelyg didelių kainų už skambučius, SMS žinutes ir duomenis, toliau draudžiant papildomų mokesčių taikymą. Ši patobulinta paslauga taip pat vadinama „tarptinkliniu ryšiu savo šalies kainomis“.

Taip pat siekiama:

  • užtikrinti tikrą „tarptinklinio ryšio savo šalies kainomis“ paslaugą, reguliuojant tarptinklinio ryšio paslaugų sąlygas ir didmeninę prieigą prie viešųjų judriojo ryšio tinklų;
  • padidinti skaidrumą ir pagerinti prieigą prie informacijos apie kainas;
  • padidinti skaidrumą nereguliuojamų tarptinklinio ryšio paslaugų, pavyzdžiui, teikiamų laivuose ar lėktuvuose, ir pridėtinės vertės paslaugų (pavyzdžiui, pagalbos tarnybų, draudimo bendrovių ar oro transporto bendrovių) naudotojams;
  • užtikrinti nemokamą galimybę naudotis skubios pagalbos tarnybų paslaugomis ir didinti skaidrumą dėl galimybės naudotis skubios pagalbos tarnybų paslaugomis, visų pirma naudojant alternatyvias skubios pagalbos ryšio priemones.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Tarptinklinio ryšio teikimo nacionaliniais tarifais pratęsimas iki 2032 m.

  • Tarptinklinio ryšio paslaugų mokesčiai ES buvo panaikinti 2017 m. birželio 15 d., tačiau teisės aktas nustojo galioti 2022 m. birželio 30 d. Naujasis reglamentas galioja iki 2032 m.

Didmeninė tarptinklinio ryšio prieiga*

  • Judriojo ryšio tinklų operatoriai privalo patenkinti visus pagrįstus didmeninės tarptinklinio ryšio prieigos prašymus, visų pirma tokiu būdu, kad tarptinklinio ryšio paslaugų teikėjas galėtų atkartoti savojoje šalyje siūlomas mažmenines judriojo ryšio paslaugas, kai tai techniškai įmanoma padaryti lankomos šalies tinkle.
  • Judriojo ryšio tinklo operatorius gali atsisakyti suteikti didmeninę tarptinklinio ryšio prieigą tik remdamasis objektyviais kriterijais, pavyzdžiui, susijusiais su techninėmis galimybėmis ar tinklo vientisumu. Komerciniai sumetimai neturi būti pagrindas atmesti didmeninės tarptinklinio ryšio prieigos prašymus siekiant apriboti konkuruojančių tarptinklinio ryšio paslaugų teikimą.

Reguliuojamų mažmeninių tarptinklinio ryšio paslaugų teikimas

  • Tarptinklinio ryšio paslaugų teikėjai negali taikyti papildomų mokesčių prie savojoje šalyje taikomos mažmeninės kainos bet kurios ES valstybės narės vartotojams:
    • skambinant bei priimant skambučius;
    • siunčiant ir gaunant SMS žinutes;
    • naudojant interneto ryšį, pavyzdžiui, e. paštą ir internetines programėles;
    • atsisiunčiant arba išsiunčiant duomenis, įskaitant tikralaikius pokalbius, vaizdo konferencijas ir balso skambučius naudojant duomenis.
  • Siūlomos paslaugos turi būti ne mažiau palankios nei tos, kurios teikiamos savojoje šalyje, ypač paslaugų kokybės atžvilgiu, kai lankomos šalies tinkle galima naudotis tos pačios kartos judriojo ryšio tinklais ir technologijomis.
  • Judriojo ryšio operatoriai turi vengti nepagrįsto perdavimo tarp tinklų vėlavimo kertant ES vidaus sienas.

Didmeninės reguliuojamų tarptinklinio ryšio paslaugų kainos

  • Nuo 2022 m. liepos 1 d.:
    • skambučių kaina negali viršyti 0,022 euro už minutę, o nuo 2025 m. sausio 1 d. iki 2032 m. birželio 30 d. ji sumažėja iki 0,019 euro;
    • SMS žinučių kaina negali viršyti 0,004 euro už žinutę, o nuo 2025 m. sausio 1 d. iki 2032 m. birželio 30 d. ji sumažėja iki 0,003 euro;
    • duomenų perdavimo kaina negali viršyti 2 eurų už gigabaitą, palaipsniui mažinant, kol 2027 m. pasiekia 1 eurą, ir tokia išlieka iki 2032 m. birželio 30 d.
  • Jei vartotojai naudojasi tarptinkliniu ryšiu daugiau, nei leidžiama pagal sąžiningo naudojimosi politiką, operatorius gali taikyti papildomą mokestį, kuris negali būti didesnis už pirmiau nurodytą didmeninės tarptinklinio ryšio paslaugos kainos ribą.

Skaidrumas

  • Tarptinklinio ryšio paslaugų teikėjai privalo:
    • informuoti vartotojus apie tarptinklinio ryšio paslaugų kokybę;
    • informuoti vartotojus apie tarptinklinio ryšio paslaugų, kurioms gali būti taikomos didesnės kainos, rūšis;
    • užtikrinti, kad jų klientai būtų informuojami apie reguliuojamų duomenų perdavimo tarptinkliniu ryšiu paslaugų kainas taip, kad paslaugų gavėjai suprastų finansines naudojimosi šiomis paslaugomis pasekmes ir galėtų stebėti bei valdyti savo išlaidas;
    • taikyti priemonę, kuri blokuotų tolesnį tarptinklinio ryšio paslaugų naudojimą, kai bendra suma už naudojimąsi paslaugomis pasiekia tam tikrą ribą, pavyzdžiui, 50 arba 100 eurų;
    • prireikus, prieš sudarydami mažmeninės prekybos sutartį ir po jos sudarymo, reguliariai informuoti savo klientus apie automatinio ir nekontroliuojamo duomenų perdavimo ir parsisiuntimo tarptinkliniu ryšiu riziką;
    • nemokamai informuoti vartotojus apie tai, kaip jie gali išjungti automatinio duomenų perdavimo tarptinkliniu ryšiu funkciją, kad išvengtų nekontroliuojamo duomenų naudojimo;
    • vartotojams, atvykstantiems į kitą valstybę narę nei ta, kurioje yra jų paslaugų savojoje šalyje teikėjas, nemokama automatine žinute pateikti būtent tiems vartotojams skirtą informaciją apie kainas, įskaitant informaciją apie sąžiningo naudojimo politiką, visus taikomus papildomus mokesčius ir tai, kad jiems gali būti taikoma didesnė kaina, kai jie naudojasi pridėtinės vertės paslaugomis;
    • nemokama automatine žinute teikti informaciją vartotojams, atvykstantiems į kitą valstybę narę nei ta, kurioje yra jų paslaugų savojoje šalyje teikėjas, apie galimybę naudotis skubios pagalbos tarnybomis, įskaitant alternatyvias susisiekimo priemones;
    • imtis pagrįstų priemonių, kad apsaugotų savo klientus nuo papildomų mokesčių už balso skambučius ir SMS žinutes dėl nepageidauto prisijungimo prie neantžeminių viešųjų judriojo ryšio tinklų arba tinklo, esančio ES nepriklausančioje šalyje.

Sąžiningas naudojimas

Paslaugų teikėjai gali taikyti sąžiningo naudojimo ribą, kad vartotojai nesinaudotų tarptinklinio ryšio paslaugomis kitais nei periodinių kelionių tikslais. Operatorius privalo iš anksto informuoti vartotojus apie tokią ribą ir siųsti įspėjimą, jei jie pasiekia 80 proc. šios ribos. Bet kokia sąžiningo naudojimo politika turi būti suderinta su vartotojų tarifų planais ir atitikti Komisijos įgyvendinimo reglamentu (ES) 2016/2286 nustatytas išsamias taisykles.

Susisiekimas su skubios pagalbos tarnybomis užsienyje

  • Ne vėliau kaip 2023 m. birželio mėn. keliaudami į užsienį vartotojai automatiškai gaus priminimą, kad jie gali nemokamai kreiptis į pagalbos tarnybas bendruoju Europos skubios pagalbos telefono numeriu 112 ir apie galimas alternatyvias susisiekimo priemones, pavyzdžiui, realiuoju laiku perduodamo teksto paslaugą arba programėles.
  • Lankomos šalies tinklo operatoriai neturi apmokestinti skambučių pagalbos tarnyboms.
  • Iki 2022 m. pabaigos Europos elektroninių ryšių reguliuotojų institucija turėtų sukurti bendrą ES masto duomenų bazę, skirtą paslaugų teikėjams ir nacionalinėms reguliavimo institucijoms, kuri apimtų:
    • pridėtinės vertės paslaugų numerių serijas kiekvienoje valstybėje narėje;
    • susisiekimo su skubios pagalbos tarnybomis priemones, kurios yra numatytos kiekvienoje valstybėje narėje ir kuriomis tarptinklinio ryšio vartotojams naudotis yra techniškai įmanoma.

NUO KADA TAIKOMAS ŠIS REGLAMENTAS?

Reglamentas taikomas nuo 2022 m. liepos 1 d.

KONTEKSTAS

Šiuo reglamentu nauja redakcija išdėstomi ir panaikinami reglamentai (ES) Nr. 531/2012 ir (ES) 2015/2120.

Daugiau informacijos žr.:

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

Didmeninė tarptinklinio ryšio prieiga. Judriojo ryšio tinklo operatoriaus kitai įmonei suteikiamos priemonės arba paslaugos, kuriomis ta kita įmonė naudojasi reguliuojamoms tarptinklinio ryšio paslaugoms tarptinklinio ryšio vartotojams teikti.

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2022 m. balandžio 6 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2022/612 dėl tarptinklinio ryšio per viešuosius judriojo ryšio tinklus Europos Sąjungoje (nauja redakcija) (OL L 115, 2022 4 13, p. 1–37)

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2016 m. gruodžio 15 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) 2016/2286, kuriuo nustatomos išsamios sąžiningo naudojimo taisyklių taikymo, papildomų mažmeninių tarptinklinio ryšio mokesčių panaikinimo tvarumo vertinimo metodikos taikymo ir prašymo, kurį to vertinimo tikslu turi pateikti tarptinklinio ryšio paslaugų teikėjas, teikimo taisyklės (OL L 344, 2016 12 17, p. 46–62)

2020 m. gruodžio 18 d. Komisijos deleguotasis reglamentas (ES) 2021/654, kuriuo Europos Parlamento ir Tarybos direktyva (ES) 2018/1972 papildoma nustatomu bendru didžiausiu Sąjungos masto judriojo ryšio balso skambučių užbaigimo paslaugų tarifu ir bendru didžiausiu Sąjungos masto fiksuotojo ryšio balso skambučių užbaigimo paslaugų tarifu (OL L 137, 2021 4 22, p. 1–9)

2019 m. balandžio 17 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva (ES) 2019/882 dėl gaminių ir paslaugų prieinamumo reikalavimų (OL L 151, 2019 6 7, p. 70–115)

2018 m. gruodžio 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva (ES) 2018/1972, kuria nustatomas Europos elektroninių ryšių kodeksas (nauja redakcija) (OL L 321, 2018 12 17, p. 36–214)

Vėlesni Direktyvos (ES) 2018/1972 daliniai pakeitimai buvo įterpti į pradinį dokumentą. Ši konsoliduota versija skirta tik informacijai.

2018 m. gruodžio 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2018/1971, kuriuo įsteigiama Europos elektroninių ryšių reguliuotojų institucija (BEREC) ir BEREC paramos agentūra (BEREC biuras), iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) 2015/2120 ir panaikinamas Reglamentas (EB) Nr. 1211/2009 (OL L 321, 2018 12 17, p. 1–35)

2016 m. spalio 26 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva (ES) 2016/2102 dėl viešojo sektoriaus institucijų interneto svetainių ir mobiliųjų programų prieinamumo (OL L 327, 2016 12 2, p. 1–15)

2008 m. balandžio 7 d. Komisijos sprendimas 2008/294/EB dėl suderintų spektro naudojimo judriojo ryšio paslaugoms orlaiviuose (JRO paslaugos) teikti Bendrijoje sąlygų (OL L 98, 2008 4 10, p. 19–23)

Žr. konsoliduotą versiją.

2002 m. liepos 12 d. Europos Parlamento ir Tarybos Direktyva 2002/58/EB dėl asmens duomenų tvarkymo ir privatumo apsaugos elektroninių ryšių sektoriuje (Direktyva dėl privatumo ir elektroninių ryšių) (OL L 201, 2002 7 31, p. 37–47)

Žr. konsoliduotą versiją.

paskutinis atnaujinimas 05.07.2022

Top