Europos sienų ir pakrančių apsaugos pajėgos
DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:
Reglamentas (ES) 2019/1896 dėl Europos sienų ir pakrančių apsaugos pajėgų
KOKS ŠIO REGLAMENTO TIKSLAS?
- Šiuo reglamentu įsteigiamos Europos sienų ir pakrančių apsaugos pajėgos – agentūra, kurios paskirtis:
- užtikrinti integruotą Europos sienų valdymą prie ES sienų;
- veiksmingai valdyti sienų kirtimą;
- didinti ES grąžinimo* politikos, kuri yra svarbi tvaraus migracijos valdymo dalis, veiksmingumą.
- Juo siekiama spręsti su migracija susijusius sunkumus ir galimas būsimas grėsmes prie išorės sienų, kovoti su sunkiais tarptautiniais nusikaltimais ir užtikrinti vidaus saugumą ES, visapusiškai gerbiant pagrindines teises ir užtikrinant laisvą judėjimą.
PAGRINDINIAI ASPEKTAI
10 000 sienos apsaugos pareigūnų nuolatinis korpusas:
- užtikrins, kad agentūra galėtų padėti ES valstybėms narėms, kada ir kur reikia;
- suburs agentūros darbuotojus, taip pat sienos apsaugos pareigūnus ir grąžinimo ekspertus, kuriuos komandiruoja ar siunčia ES valstybės narės, teikti paramą daugiau kaip 100 000 nacionalinių sienos apsaugos pareigūnų jiems atliekant savo užduotis.
Be to, agentūra turės biudžetą įsigyti savo įrangai, pavyzdžiui, laivams, lėktuvams ir transporto priemonėms.
Vykdomieji įgaliojimai
Nuolatinis korpusas galės vykdyti sienų kontrolės ir grąžinimo užduotis, tokias kaip asmens tapatybės tikrinimas, leidimų atvykti išdavimas prie išorės sienų ir sienų stebėjimas (tik gavus priimančiosios ES valstybės narės sutikimą).
Didesnė parama grąžinimo srityje
- Agentūra ne tik organizuos ir finansuos bendras grąžinimo operacijas, bet ir galės remti ES valstybes nares visuose grąžinimo proceso etapuose, o ES valstybės narės ir toliau bus atsakingos už grąžinimo sprendimų priėmimą.
- Dabar ši parama taip pat gali apimti, pavyzdžiui, pagalbos teikimą grąžinamiems asmenims prieš atvykimą, atvykimo metu ir po jo, taip pat ES nepriklausančių šalių piliečių, neturinčių teisės pasilikti, asmens tapatybės nustatymą ar kelionės dokumentų gavimą.
Glaudesnis bendradarbiavimas su ES nepriklausančiomis šalimis
Agentūra, gavusi išankstinį atitinkamos šalies pritarimą, galės pradėti bendras operacijas ir siųsti darbuotojus už ES ribų, ne tik į ES kaimynines šalis, kur teiktų paramą sienų valdymui.
Atstovybės biurai
Agentūra galės steigti atstovybės biurus valstybėse narėse ir ES nepriklausančiose šalyse (pagal susitarimą dėl statuso), kurie teiktų logistinę paramą jos operacinei veiklai ir užtikrintų sklandų operacijų vykdymą.
Europos sienų stebėjimo sistema (EUROSUR)
- Siekiant pagerinti EUROSUR veikimą, reglamentu ji įtraukiama į Europos sienų ir pakrančių apsaugos pajėgų veiklą.
- Reglamentu išplečiama EUROSUR taikymo sritis, kad ji apimtų daugumą Europos integruoto sienų valdymo komponentų. Tai reiškia, kad ji galės geriau aptikti krizines situacijas prie ES išorės sienų ir ES nepriklausančiose šalyse, jas numatyti ir į jas reaguoti.
- Europos Komisijos įgyvendinimo aktu – Įgyvendinimo reglamentu (ES) 2021/581 – nustatomos taisyklės dėl keitimosi informacija ir bendradarbiavimo EUROSUR tikslais, įskaitant informuotumą apie padėtį, rizikos analizę ir paramą sienų kontrolės operacijų planavimui ir vykdymui. Juo nustatoma:
- ataskaitų teikimo EUROSUR taisyklės, įskaitant pateiktinos informacijos tipą ir ataskaitų teikimo terminus;
- išsami informacija apie informacijos lygmenis* padėties vaizdo sistemose*;
- konkrečios padėties vaizdo sistemų sudarymo procedūros;
- atsakomybė, susijusi su ataskaitų teikimu, padėties vaizdo sistemų valdymu ir įvairių EUROSUR palaikančių techninių sistemų ir tinklų valdymu ir priežiūra;
- EUROSUR duomenų saugumo ir duomenų apsaugos taisyklės;
- kokybės kontrolės užtikrinimo mechanizmai.
Panaikinimas
Šiuo reglamentu nuo 2019 m. gruodžio 4 d. panaikinamas Reglamentas (ES) Nr. 1052/2013, o nuo 2020 m. gruodžio 31 d. – Reglamentas (ES) 2016/1624.
NUO KADA TAIKOMAS ŠIS REGLAMENTAS?
- Reglamentas taikomas nuo 2019 m. gruodžio 4 d.
KONTEKSTAS
Daugiau informacijos žr.:
SVARBIAUSIOS SĄVOKOS
Grąžinimas – ES nepriklausančios šalies piliečio grįžimas – savanoriškai vykdant prievolę grįžti arba priverstinai – į savo kilmės šalį, sutartą tranzito šalį arba kitą ES valstybę narę, į kurią atitinkamas asmuo savanoriškai nusprendžia grįžti ir į kurią jis būtų priimtas.
Informacijos lygmenys – trys informacijos lygmenys, sudarantys padėties vaizdo sistemas (žr. kitą terminą):
- įvykių lygmuo (įvykių, kurie galimai darys poveikį išorės sienoms, ataskaitos);
- operacinis lygmuo (valstybių narių nuosavo turto ataskaitos, veiklos planų ataskaitos, informacijos apie aplinką ataskaitos, įskaitant visų pirma meteorologinius duomenis ir okeanografinę informaciją);
- analizės lygmuo, paremtas rizikos analizės ataskaitomis. Analizės ataskaitomis siekiama geriau suprasti įvykius prie išorės sienos, o tai gali palengvinti tendencijų prognozavimą, sienų kontrolės operacijų planavimą ir vykdymą bei strateginę rizikos analizę.
Padėties vaizdo sistemos – sistemos, kuriose pateikiama informacija apie padėtį prie Europos sienų ir pasienio teritorijoje.
PAGRINDINIS DOKUMENTAS
2019 m. lapkričio 13 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2019/1896 dėl Europos sienų ir pakrančių apsaugos pajėgų, kuriuo panaikinami reglamentai (ES) Nr. 1052/2013 ir (ES) 2016/1624 (OL L 295, 2019 11 14, p. 1–131)
SUSIJĘ DOKUMENTAI
2021 m. balandžio 9 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) 2021/581 dėl Europos sienų stebėjimo sistemai (EUROSUR) priklausančių padėties vaizdo sistemų (OL L 124, 2021 4 12, p. 3–39)
2016 m. kovo 9 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2016/399 dėl taisyklių, reglamentuojančių asmenų judėjimą per sienas, Sąjungos kodekso (Šengeno sienų kodeksas) (OL L 77, 2016 3 23, p. 1–52)
Vėlesni Reglamento (ES) 2016/399 daliniai pakeitimai buvo įterpti į pradinį dokumentą. Ši konsoliduota versija skirta tik informacijai.
paskutinis atnaujinimas 29.05.2021