Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014R0517

    Antropogeninės kilmės šiltnamio efektą sukeliančių dujų (fluorintų dujų) kiekio mažinimas

    Antropogeninės kilmės šiltnamio efektą sukeliančių dujų (fluorintų dujų) kiekio mažinimas

     

    DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

    Reglamentas (ES) Nr. 517/2014 dėl fluorintų šiltnamio efektą sukeliančių dujų

    KOKS ŠIO REGLAMENTO TIKSLAS?

    • Šiuo reglamentu siekiama sušvelninti klimato kaitą ir apsaugoti aplinką mažinant išmetamų fluorintų šiltnamio efektą sukeliančių dujų (F dujų), kurios yra antropogeninės kilmės šiltnamio efektą sukeliančios dujos, kurių visuotinį atšilimą sukeliantis poveikis iki 23 000 kartų didesnis nei anglies dioksido, kiekį.
    • Pagrindinis tikslas – iki 2030 m. Europos Sąjungos (ES) išmetamą F dujų kiekį sumažinti dviem trečdaliais, palyginti su 2014 m. kiekiu.

    PAGRINDINIAI ASPEKTAI

    Šiuo reglamentu:

    • apimami hidrofluorangliavandeniliai (HFC)*, perfluorangliavandeniliai (PFC)* ir sieros heksafluoridai (SF6)*;
    • nustatomos F dujų ribojimo, naudojimo, surinkimo ir suardymo taisyklės;
    • nustatoma bendra metinė HFC poveikio klimato kaitai riba, kuri 2015–2030 m. bus laipsniškai mažinama.

    Taip pat nustatomi šie įpareigojimai:

    • draudžiama į atmosferą sąmoningai išleisti F dujas, jei išleidimas nėra techniškai būtinas naudojant produktą pagal paskirtį. Gamintojai privalo imtis visų priemonių, kad apribotų išmetamą F dujų kiekį gamybos, transportavimo ir saugojimo metu;
    • įrangos, kurioje yra F dujų, operatoriai privalo imtis visų atsargumo priemonių, kad išvengtų bet kokių nuotėkių. Jie privalo užtikrinti reguliarius įrangos patikrinimus dėl nuotėkio. Reikalavimai skiriasi, priklausomai nuo įrangos galimo poveikio klimatui ir hermetiškumo;
    • Europos Komisija ne vėliau kaip 2022 m. gruodžio 31 d. turi pateikti šio reglamento poveikio ataskaitą.

    Sertifikavimo ir mokymo programos

    • Nacionalinės valdžios institucijos turi parengti sertifikavimo ir mokymo programas, skirtas įmonėms ir asmenims, kurie montuoja F dujų įrangą, atlieka jos aptarnavimą, techninę priežiūrą, remontą arba nutraukia jos eksploataciją, taip pat surenka F dujas.

    Gaminių, kuriuose yra F dujų, draudimai

    • 2015–2025 m. palaipsniui įvedami draudimai, taikomi naujų gaminių, kaip antai tam tikrų kategorijų šaldytuvų ir šaldiklių, oro kondicionavimo sistemų, putų ir aerozolių, kuriuose yra F dujų, pardavimui, jei yra labiau klimatui palankių alternatyvų.

    Metinis HFC kiekis

    • Reglamentu siekiama palaipsniui mažinti HFC naudojimo poveikį klimatui. 2030 m. didžiausias metinis HFC, kurie bus pateikti rinkai, kiekis bus 21 proc. 2009–2012 m. kiekio.
    • Komisija, siekdama užtikrinti nustatytų apribojimų laikymąsi, gamintojams ir importuotojams skiria metines kvotas, kurių negalima viršyti.

    Ataskaitų teikimas

    • Žaliavų gamintojai, importuotojai, eksportuotojai bei naudotojai ir įmonės, kurie suardo F dujas, turi kasmet Komisijai teikti ataskaitas.
    • F dujų įrangos importuotojai taip pat turi teikti ataskaitas, o nuo 2017 m. – ir įrodymus, kad HFC kiekis jų importuojamoje įrangoje yra įskaičiuotas.

    Monrealio protokolo Kigalio pakeitimas

    • Reglamentu taip pat užtikrinama, kad ES laikytųsi savo tarptautinių įsipareigojimų pagal Monrealio protokolo Kigalio pakeitimą.
    • Kigalio pakeitimu HFC yra įtraukiami į medžiagų, kontroliuojamų pagal Monrealio protokolą (žr. santrauką), sąrašą. Šis reglamentas įsigaliojo 2019 m. sausio 1 d. Tikimasi, kad laipsniškas HFC atsisakymas iki 2050 m. sutaupys apie 80 gigatonų CO2 ekvivalentų ir reikšmingai prisidės prie kovos su klimato kaita.
    • Visos 198-ios Monrealio protokolo šalys sutiko imtis veiksmų, kad palaipsniui mažintų savo HFC gamybą ir naudojimą. Pirmąjį žingsnį ES ir kitos išsivysčiusios šalys turėjo žengti 2019 m. Dauguma besivystančių šalių HFC laipsniškai mažinti pradės 2024 m.

    Panaikinimas

    Nuo 2024 m. gruodžio 12 d. Reglamentas (ES) Nr. 517/2014 panaikinamas Reglamentu (ES) 2024/573 (žr. santrauką).

    NUO KADA TAIKOMAS ŠIS REGLAMENTAS?

    Šis reglamentas taikomas nuo 2015 m. sausio 1 d.

    KONTEKSTAS

    SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

    HFC. Naudojami kaip aušalai, valikliai ir putodarės priemonės (pavyzdžiui, gesintuvai).
    PFC. Naudojami gaminant puslaidininkius, kaip valiklius ir putodares priemones.
    SF6. Naudojami aukštos įtampos perjungimo įrenginiuose ir magnio gamybai.

    PAGRINDINIS DOKUMENTAS

    2014 m. balandžio 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 517/2014 dėl fluorintų šiltnamio efektą sukeliančių dujų, kuriuo panaikinamas Reglamentas (EB) Nr. 842/2006 (OL L 150, 2014 5 20, p. 195–230)

    SUSIJĘ DOKUMENTAI

    2017 m. liepos 17 d. Tarybos sprendimas (ES) 2017/1541 dėl Monrealio protokolo dėl ozono sluoksnį ardančių medžiagų Kigalio pakeitimo sudarymo Europos Sąjungos vardu (OL L 236, 2017 9 14, p. 1–2)

    Monrealio protokolo dėl ozono sluoksnį ardančių medžiagų pataisa (OL L 236, 2017 9 14, p. 3–13)

    paskutinis atnaujinimas 08.03.2024

    Į viršų