EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32024R0823

Kivételes kereskedelmi intézkedések az EU stabilizációs és társulási folyamatában részt vevő országok és területek számára

Kivételes kereskedelmi intézkedések az EU stabilizációs és társulási folyamatában részt vevő országok és területek számára

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMOKRÓL:

(EU) 2024/823 rendelet a stabilizációs és társulási folyamatban részt vevő vagy ahhoz kapcsolódó országokra és területekre vonatkozó kivételes kereskedelmi intézkedésekről

MI A RENDELET CÉLJA?

  • A Nyugat-Balkán (Albánia, Bosznia és Hercegovina, Koszovó*, Montenegró, Észak-Macedónia és Szerbia) kivételes kereskedelmi intézkedésekben részesülnek az EU-ba irányuló behozatalukra. Ezek az országok és területek részei a stabilizációs és társulási folyamatnak.
  • A nyugat-balkáni országokkal kötött kétoldalú megállapodások értelmében szinte minden, ezekből az országokból és területekről származó termék már korlátlan vámmentes hozzáféréssel rendelkezik az uniós piachoz.
  • A rendelet további kereskedelmi kedvezményeket biztosít néhány, a régióból származó mezőgazdasági termékre (gyümölcsök, zöldségek és bor).
  • A rendelet kodifikálja az 1215/2009/EK rendeletet, és annak helyébe lép.

Kereskedelmi kedvezmények

A Nyugat-Balkánról származó és az EU Kombinált Nómenklatúrájának* 7. és 8. fejezetében tárgyalt termékek (gyümölcs and zöldség) az EU-ba importálhatók vámfizetés* illetve az azonos hatású díjak, és mennyiségi korlátozások* vagy azokkal azonos hatású intézkedések nélkül. A kivételes kedvezmények tartalmaznak továbbá egy globális, 30 000 hl-es borkontingenst, amelyet bármely ország vagy terület használhat, amennyiben a jelen kétoldalú megállapodás szerinti saját, nemzeti kontingense az EU-val már kimerült.

A részesülés feltételei

Ahhoz, hogy egy ország vagy terület kereskedelmi kedvezményben részesüljön, a következő feltételeket kell teljesítenie:

  • megfelelés a származó termék fogalmának, amit a 952/2013/EU rendelet írt elő az EU Vámkódexében – a termékeknek teljes egészében feldolgozottnak kell lenniük vagy elegendő feldolgozáson kellett átmenniük abban az országban vagy területen;
  • vállalni kell, hogy az EU-ból importált termékekre vonatkozó adók vagy korlátozások szintjét nem növelik;
  • küzdenek a csalással szemben, az EU-val folytatott igazgatási együttműködés eszközeivel;
  • nem vesznek részt az emberi jogok súlyos és rendszeres megsértésében, ideértve az alapvető munkavállalói jogokat, és tiszteletben tartják a demokrácia és a jogállamiság elveit.

A kedvezményezetteknek részt kell venniük a hatékony gazdasági reformokban, valamint a stabilizációs és társulási folyamatban érdekelt más országokkal való együttműködésben, különösen a regionális szabadkereskedelmi övezet létrehozása révén.

Az Európai Bizottság javaslatot tehet a kereskedelmi kedvezmények felfüggesztésére, teljes egészében, vagy részben, ha egy ország vagy terület nem teljesíti kötelezettségeit.

Az 1308/2013/EU rendelet határozza meg a vámkontingensek* végrehajtásához szükséges folyamatokat a mezőgazdasági termékek vonatkozásában. Jelenleg a rendszer a friss szőlőből készült, 15 térfogatszázalékot nem meghaladó borra érvényes, a habzóbor kivételével, amely mentes a 30 000 hl-es, a különféle nyugat-balkáni országok és területek által megosztott kontingens alól. Ennek a kontingensnek az országonkénti részarányát mindegyikük számára rögzítették a borról szóló jegyzőkönyvekben, amikor a stabilizációs és társulási megállapodást aláírták az EU-val.

A Bizottság hozhat védintézkedéseket, ha a mezőgazdasági termékek behozatala súlyos zavart okoz az EU belső piacán.

MIKORTÓL ALKALMAZANDÓ A RENDELET?

A rendelet 2024. március 26. óta hatályos.

HÁTTÉR

További információk:

KULCSFOGALMAK

Kombinált Nómenklatúra. Az áruk osztályozásának eszköze, annak meghatározására, hogy milyen vámtételt alkalmazzanak és hogyan kezeljék az árukat a statisztika és más uniós szabályok céljaira.
Vámok. Az elnevezésüktől vagy alkalmazásuk módjától függetlenül olyan illetékek, amelyek módosítják valamely importált termék árát és ezzel az áruk szabad mozgását korlátozzák.
Mennyiségi korlátozás. Minden olyan kereskedelmi szabályozás, amely mennyiségi vagy érték szempontból korlátozhatja az áruk behozatalát (pl. importkvóta).
Vámkontingens. Olyan kereskedelmi intézkedés, amely a behozott áruk esetében lehetővé teszi a normális esetben fizetendő vám teljes vagy részleges elhagyását egy bizonyos időszakra vagy egy meghatározott mennyiség erejéig.

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2024/823 rendelete (2024. február 28.) a stabilizációs és társulási folyamatban részt vevő vagy ahhoz kapcsolódó országokra és területekre vonatkozó kivételes kereskedelmi intézkedésekről (kodifikált szöveg) (HL L 2024/823., 2024.3.6.)

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Az Európai Parlament és a Tanács 1308/2013/EU rendelete (2013. december 17.) a mezőgazdasági termékpiacok közös szervezésének létrehozásáról, és a 922/72/EGK, a 234/79/EK, az 1037/2001/EK és az 1234/2007/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 347., 2013.12.20., 671–854. o.)

Az 1308/2013/EU rendelet későbbi módosításait belefoglalták az eredeti szövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

Az Európai Parlament és a Tanács 952/2013/EU rendelete (2013. október 9.) az Uniós Vámkódex létrehozásáról (átdolgozás) (HL L 269., 2013.10.10., 1–101. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

A Tanács 2658/87/EGK rendelete (1987. július 23.) a vám- és a statisztikai nómenklatúráról, valamint a Közös Vámtarifáról (HL L 256., 1987.9.7., 1–675. o.).

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.


* Ez a megnevezés nem érinti a jogállással kapcsolatos álláspontokat, továbbá összhangban van az 1244 (1999) ENSZ-BT határozattal és koszovói függetlenségi nyilatkozatról szóló nemzetközi bírósági véleménnyel.

utolsó frissítés 12.04.2024

Az oldal tetejére