A motorkerékpárok, segédmotoros kerékpárok és kvadok típusjóváhagyása és piacfelügyelete
ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:
168/2013/EU – a két- vagy háromkerekű járművek, valamint a négykerekű motorkerékpárok jóváhagyása és piacfelügyelete
MI A RENDELET CÉLJA?
- A rendelet fő célja a közlekedésből származó szennyezés csökkentése és az új L kategóriájú járművek* funkcionális biztonságának növelése.
- A rendelet célja az L kategóriájú gépjárművekre vonatkozó, uniós funkcionális biztonsági és környezeti követelményeknek a járművek nyilvántartásba vételi követelményeként való aktualizálása.
- A rendelet hatálya kiterjed az utakon vagy azokon kívül is használható Enduro motorkerékpárokra, Triál motorkerékpárokra és a nehéz terepjáró kvadokra.
FŐBB PONTOK
Jóváhagyó és piacfelügyeleti hatóságok
Az uniós tagállamok kötelesek kijelölni a következőket:
- jóváhagyó hatóságok, amelyek igazolják, hogy egy adott típusú gépjármű megfelel-e a jogszabályban meghatározott különböző közigazgatási és műszaki követelményeknek;
- piacfelügyeleti hatóságok, amelyek biztosítják, hogy a piacon fellelhető gépjárművek, rendszerek, alkotóelemek és önálló műszaki egységek megfeleljenek a jogszabályi előírásoknak, továbbá az egészségre, a biztonságra vagy a közérdek védelmének egyéb aspektusaira nézve nem jelentenek kockázatot.
Típusjóváhagyás
- Típus-jóváhagyási követelmények vonatkoznak a (gépjármű)gyártókra, a jóváhagyó hatóságokra és az érintett műszaki szolgálatokra (pl. ellenőrző szervekre). Ha valamely gépjármű az összes követelménynek eleget tesz, az adott járműtípus értékesíthetővé válik az EU piacán.
- A gyártók kötelesek minden egyes gépjárműhöz megfelelőségi nyilatkozatot biztosítani, hiszen ezzel tudja a tulajdonos nyilvántartásba vetetni az adott gépjárművet.
Funkcionális biztonsági követelmények
A rendelet – többek között – a következő biztonsági követelményeket írja elő:
- a 125 cm3-nél nagyobb hengerűrtartalmú új motorkerékpárokat blokkolásgátló fékrendszerekkel kell felszerelni;
- a 125 cm3-nél kisebb hengerűrtartalmú kétkerekű motorkerékpárok esetében a blokkolásgátló fékrendszer, kombinált fékrendszer vagy mindkettő felszerelésének kérdése a gyártó hatáskörébe tartozik;
- a láthatóság javítása érdekében:
- 2014 júliusától az L kategóriájú járművek valamennyi új típusára olyan mechanizmust kell szerelni, amely automatikusan bekapcsolja a világítást,
- 2016. január 1-jétől e járművek minden új típusának is meg kell felelnie;
- a biztonságos bekanyarodás érdekében differenciálmű kötelező felszerelése a kvadokra és más típusú három-, illetve négykerekű L kategóriájú járművekre (így az ugyanazon a tengelyen lévő kerekek különböző fordulatszámmal tudnak forogni).
Környezeti teljesítményre vonatkozó követelmények
- A típusjóváhagyás megszerzéséhez az L kategóriájú járműveknek 8 különböző típusú teszten kell megfelelniük, így például a párolgási kibocsátások (üzemanyag-kibocsátások), a kibocsátáscsökkentő berendezések, az energiahatékonyság és a zajvizsgálat tesztjein.
- A rendelet a környezetvédelmi követelmények alkalmazását a kibocsátáscsökkentés 2 fázisa mentén állapítja meg. Az első fázis (Euro 4) 2016. január 1-jétől kötelező az új járműtípusokra vonatkozóan. A második fázis (Euro 5) 2020 óta alkalmazandó, így a gyártóknak és beszállítóknak lehetőségük van a középtávú tervezésre.
A gyártókra és képviselőikre, valamint az importőrökre és a forgalmazókra vonatkozó kötelezettségek
A rendelet meghatározza a kötelezettségeket az értékesítési lánc valamennyi résztvevőjére vonatkozóan:
- amennyiben valamely jármű komoly kockázatot jelent használói vagy a környezet számára, a gyártónak vagy az ellátási láncban érintett egyéb feleknek hatékony védintézkedéseket kell tenniük, ami – szükség esetén – akár a jármű visszahívását is jelentheti;
- a gyártóknak korlátlan hozzáférést kell biztosítaniuk – szabványosított csatlakozó használatával – a fedélzeti diagnosztikai rendszerekhez, valamint – weboldalakon keresztül – a jármű javításával és karbantartásával kapcsolatos információkhoz a hivatalos márkakereskedők és javítók, illetve a független üzemeltetők számára. Nem vonatkozik ez az előírás a „kis sorozatban gyártott” járművekre.
Felhatalmazáson alapuló és végrehajtási jogi aktusok
Az Európai Bizottság a 168/2013/EU rendelet kiegészítése céljából felhatalmazáson alapuló jogi aktusokat fogadott el:
- A 3/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelet az L kategóriájú járművek és az azokba szánt rendszerek, alkotóelemek és önálló műszaki egységek jóváhagyása és piacfelügyelete céljából megállapítja a funkcionális biztonsággal összefüggő részletes műszaki követelményeket és vizsgálati eljárásokat. Ezt az (EU) 2016/1824 felhatalmazáson alapuló rendelet a műszaki fejlődéshez való kiigazítás céljából módosította.
- 134/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelet a környezeti teljesítményre, valamint a meghajtóegység teljesítményére vonatkozó követelményekről, továbbá a 168/2013/EU rendelet V. mellékletének módosításáról. E rendeletet az (EU) 2016/1824 felhatalmazáson alapuló rendelet és az (EU) 2018/295 felhatalmazáson alapuló rendelet módosította a műszaki követelmények és vizsgálati eljárások javítása és a műszaki fejlődéshez való kiigazításuk céljából.
A Bizottság továbbá elfogadta a 901/2014/EU végrehajtási rendeletet a két- vagy háromkerekű járművek, valamint a négykerekű motorkerékpárok jóváhagyására és piacfelügyeletére vonatkozó közigazgatási követelményekről. Ezt a végrehajtási jogi aktust azóta az (EU) 2016/1825 végrehajtási rendelet és az (EU) 2020/239 végrehajtási rendelet módosította.
A korábbi jogszabály hatályon kívül helyezése
A 168/2013/EU rendelet 2016. január 1-jétől hatályon kívül helyezte és felváltotta a 2002/24/EK irányelvet.
MIKORTÓL ALKALMAZANDÓ A RENDELET?
A rendelet 2016. január 1. óta alkalmazandó.
HÁTTÉR
További információk:
KULCSFOGALMAK
L kategóriájú járművek: a motoros kerékpárokhoz, a két- vagy háromkerekű segédmotoros kerékpárokhoz, a(z oldalkocsis vagy oldalkocsi nélküli) motorkerékpárokhoz, valamint a háromkerekű és négykerekű motorkerékpárokhoz hasonló könnyű gépjárművek családja.
FŐ DOKUMENTUM
Az Európai Parlament és a Tanács 168/2013/EU rendelete (2013. január 15.) a két- vagy háromkerekű járművek, valamint a négykerekű motorkerékpárok jóváhagyásáról és piacfelügyeletéről (HL L 60., 2013.3.2., 52–128. o.)
A 168/2013/EU rendelet későbbi módosításait belefoglalták az eredeti szövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.
KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK
A Bizottság 901/2014/EU végrehajtási rendelete (2014. július 18.) a 168/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a két- vagy háromkerekű járművek, valamint a négykerekű motorkerékpárok jóváhagyására és piacfelügyeletére vonatkozó közigazgatási követelmények tekintetében történő végrehajtásáról (HL L 249., 2014.8.22., 1–202. o.)
Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.
A Bizottság 134/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelete (2013. december 16.) a 168/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a környezeti teljesítményre, valamint a meghajtóegység teljesítményére vonatkozó követelmények tekintetében történő kiegészítéséről, továbbá V. mellékletének módosításáról (HL L 53., 2014.2.21., 1–10. o.)
Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.
A Bizottság 44/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelete (2013. november 21.) a 168/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a két- vagy háromkerekű járművek és a négykerekű motorkerékpárok jóváhagyásához szükséges járműszerkezeti és általános követelmények tekintetében történő kiegészítéséről (HL L 25., 2014.1.28., 1–102. o.)
Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.
A Bizottság 3/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelete (2013. október 24.) a két- vagy háromkerekű járművek, valamint a négykerekű motorkerékpárok jóváhagyásáról és piacfelügyeletéről szóló 168/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a funkcionális járműbiztonsági követelményekre való tekintettel történő kiegészítéséről (HL L 7., 2014.1.10., 1–12. o.)
Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.
utolsó frissítés 28.05.2021