Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32024D1974

    A Bizottság (EU, Euratom) 2024/1974 végrehajtási határozata (2024. július 12.) a diverzifikált finanszírozási stratégia hitelfelvételi és adósságkezelési műveleteihez kapcsolódó költségek allokációs keretének létrehozásáról

    C/2024/1520

    HL L, 2024/1974, 18.7.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2024/1974/oj (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2024/1974/oj

    European flag

    Az Európai Unió
    Hivatalos Lapja

    HU

    L sorozat


    2024/1974

    2024.7.18.

    A BIZOTTSÁG (EU, Euratom) 2024/1974 VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA

    (2024. július 12.)

    a diverzifikált finanszírozási stratégia hitelfelvételi és adósságkezelési műveleteihez kapcsolódó költségek allokációs keretének létrehozásáról

    AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

    tekintettel az Európai Atomenergia-közösséget létrehozó szerződésre,

    tekintettel az Unió általános költségvetésére alkalmazandó pénzügyi szabályokról, az 1296/2013/EU, az 1301/2013/EU, az 1303/2013/EU, az 1304/2013/EU, az 1309/2013/EU, az 1316/2013/EU, a 223/2014/EU és a 283/2014/EU rendelet és az 541/2014/EU határozat módosításáról, valamint a 966/2012/EU, Euratom rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2018. július 18-i (EU, Euratom) 2018/1046 európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 220a. cikkének (2) bekezdésére,

    mivel:

    (1)

    Az (EU, Euratom) 2022/2434 európai parlamenti és tanácsi rendelet (2) bevezette a diverzifikált finanszírozási stratégiát mint a Bizottság által végrehajtott hitelfelvételi és adósságkezelési műveletek végrehajtásának egységes finanszírozási módszerét az (EU, Euratom) 2018/1046 rendeletbe. A diverzifikált finanszírozási stratégia – a kellően indokolt esetek kivételével – azokra a pénzügyi támogatási programokra alkalmazandó, amelyek alap-jogiaktusai 2022. november 9-én vagy azt követően léptek hatályba.

    (2)

    A Bizottságnak meg kell határoznia a diverzifikált finanszírozási stratégia végrehajtásához szükséges szabályokat. A diverzifikált finanszírozási stratégia alkalmazásához olyan szabályokat kell elfogadni, amelyek meghatározzák a vonatkozó költségeknek az adott pénzügyi támogatási programokhoz való allokációját, továbbá biztosítják, hogy a pénzügyi támogatással kapcsolatban az Unió részéről felmerült valamennyi költség a hitelfelvételi művelet kedvezményezettjét terhelje.

    (3)

    A Next Generation EU (NGEU) diverzifikált finanszírozási stratégiájának végrehajtásához kapcsolódó költségelosztási módszert [legelőször] az (EU) 2021/1095 bizottsági végrehajtási határozat (3) állapította meg. Az (EU, Euratom) 2022/2545 bizottsági végrehajtási határozat a költségelosztási módszer (4) célzott kiigazítása révén kiterjesztette ezeket a rendelkezéseket az (EU, Euratom) 2018/1046 rendelet 220a. cikke szerinti diverzifikált finanszírozási stratégia keretében végrehajtott valamennyi hitelfelvételi és adósságkezelési műveletre.

    (4)

    A pénzügyi támogatással kapcsolatban felmerült költségek fedezésére vonatkozó kötelezettségeknek a pénzügyi támogatás kedvezményezettjeit kell terhelniük, összhangban a (EU, Euratom) 2018/1046 rendelet 220. cikke (5) bekezdésének e) pontjával, valamint a hatékony és eredményes pénzgazdálkodás és az egyensúly költségvetési elveivel. Minden költséget a kedvezményezettekre kell terhelni egy olyan egységes költségallokációs módszer alapján, amely biztosítja az arányos költségviselést.

    (5)

    A költségallokációs módszernek biztosítania kell, hogy ne kerülhessen sor a költségek egy másik kedvezményezetti kategória által történő kereszttámogatására. A hitelek költségeit teljes mértékben a hitelek kedvezményezettjeihez kell rendelni, adott esetben a vissza nem térítendő támogatások költségeit pedig teljes mértékben az Unió általános költségvetésére kell terhelni, arányosan, a különböző kedvezményezettek részére bevont és kifizetett források ténylegesen felmerült költségei alapján. A módszernek ki kell terjednie a hitelfelvételi és adósságkezelési műveletekkel kapcsolatban az Uniónál felmerülő összes költségre, ideértve az összes adminisztratív költséget, és biztosítania kell, hogy a különböző költségkategóriákat minden egyes kifizetés esetén kiszámítsák.

    (6)

    A kedvezményezettek közötti tisztességes és egyenlő bánásmód biztosítása érdekében közös és egységes költségmódszert kell alkalmazni, amely minden típusú kifizetésre alkalmazandó, nevezetesen az Unió általános költségvetéséből visszafizetett és a kedvezményezettek által visszafizetett kifizetésekre. A költségeket a kedvezményezetteknek nyújtott források arányában kell hozzárendelni a kedvezményezettekhez.

    (7)

    Ennek a költség-allokációs módszernek három költségkategóriát kell megkülönböztetnie: a finanszírozás költségét, a likviditáskezelés költségét és az adminisztratív költségeket. A finanszírozási költség a Bizottság által az adott kifizetések finanszírozása céljából kibocsátott különböző eszközök után fizetendő kamatokból és egyéb díjakból adódik. A likviditáskezelés költségei a soron következő kifizetések teljesítésére kibocsátott és tartalékként átmenetileg likviditási számlákon tartott összegek miatt felmerülő költségek. Ez a folyamatos működési általános költség a diverzifikált finanszírozási stratégia lényeges velejárója, amelyet méltányosan kell megosztani az összes kedvezményezett között. A harmadik költségkategóriába a diverzifikált finanszírozási stratégia végrehajtásához szükséges technikai és működési kapacitás fenntartásának adminisztratív költségei tartoznak, amelyek közvetlenül a diverzifikált finanszírozási stratégia végrehajtásából erednek.

    (8)

    Ha a diverzifikált finanszírozási stratégián keresztül finanszírozott pénzügyi támogatási programok időtartama és szerkezete eltér az NGEU-tól és az (EU) 2022/2463 európai parlamenti és tanácsi rendelet (5) szerinti hitelektől, helyénvaló a költségallokációs módszertan módosítása révén további rugalmasságot biztosítani. Az (EU, Euratom) 2022/2545 végrehajtási határozat előírja, hogy az NGEU költségszámítási módszertanának megfelelőségét felül kell vizsgálni új, eltérő időtartamú és struktúrájú pénzügyi támogatási programok elfogadása esetén.

    (9)

    A kívánt rugalmasság biztosítása érdekében a költségallokációs módszernek magában kell foglalnia a programrészkeretek koncepcióját a kifizetések és a kapcsolódó finanszírozási eszközök programonkénti elosztásának megszervezése és nyomon követése céljából. Ez lehetővé tenné a finanszírozási eszközök programspecifikus pénzügyi jellemzőkhöz való hozzárendelését, és testre szabott forrásgazdálkodást biztosítana a lejáratok kalibrált megválasztása révén. A programkomponensek bevezetésével elkerülhető lenne a költségek programok közötti kereszttámogatása.

    (10)

    Ennek összhangban kell lennie az (EU, Euratom) 2023/2825 bizottsági végrehajtási határozattal (6) létrehozott irányítási rendszer keretével is, amely előírja, hogy a finanszírozási eszközök programok közötti elosztását a különböző programok lejárati céljainak és sajátos korlátainak figyelembevételével kell meghatározni.

    (11)

    A finanszírozási műveletek átlagos lejárati célértékét és tervezett összegét programonként az (EU, Euratom) 2023/2825 végrehajtási határozat 4. cikke alapján elfogadott, a finanszírozási tervről szóló határozatokban kell feltüntetni. A programonként meghatározott célok – az éves hitelfelvételi határozatban meghatározott általános korlátokon belül – nem kötelező iránymutatást nyújtanak a finanszírozási időszak végén elérendő szintekre vonatkozóan, feltételezve, hogy a finanszírozási igények változatlanok maradnak. Abban az időszakban, amikor egy programrészkeret vagy egy időszakrészkeret jön létre, a finanszírozási eszközök programonkénti súlyozott átlagos futamideje eltérhet az időszak végi célkitűzéstől. A Bizottságnak a finanszírozási eszközöket a különböző részkeretekhez kell allokálnia az érintett félévekben, figyelembe véve a finanszírozási időszak hátralévő részére tervezett fennmaradó hitelfelvételi tranzakciókat. Ennek során a Bizottságnak legjobb képessége szerint biztosítania kell az (EU, Euratom) 2018/1046 rendelet 220a. cikkének hatálya alá tartozó minden egyes pénzügyi támogatási programra és az (EU, Euratom) 2020/2053 tanácsi határozat (7) 5. cikkének (1) bekezdése szerinti vissza nem térítendő támogatásra vonatkozó különböző átlagos lejárati célok méltányos elérését a teljes finanszírozási időszak alatt. A hitelfelvételi műveletek végrehajtása során a Bizottságnak prioritásként kell kezelnie a legkedvezőbb feltételek elérését, és másodlagos célkitűzésként figyelembe kell vennie a vonatkozó átlagos lejárati céloknak a program egyes komponensei közötti méltányos elérését az allokáció szintjén. A Bizottság feladata e célok elérésének rendszeresen történő nyomonkövetése és az arról való tájékoztatás.

    (12)

    A diverzifikált finanszírozási stratégia keretében végrehajtott ügyletekből finanszírozandó bármely új pénzügyi támogatási program hatálybalépésekor létre kell hozni egy programkomponenst. A program részkereteit egy vagy több kedvezményezett számára kell elkülöníteni, attól függően, hogy a program alap-jogiaktusa csak egy vagy több kedvezményezett számára teszi-e lehetővé a pénzügyi támogatást.

    (13)

    Azon programok esetében, amelyek lehetővé teszik a pénzügyi támogatás egynél több kedvezményezett számára történő odaítélését, a célzott programrészkereten belüli kifizetéseket és a kapcsolódó finanszírozási eszközöket tovább kell bontani időbeli keretekre annak biztosítása érdekében, hogy az adott kedvezményezetteknek történő kifizetésekre felszámított finanszírozási költség szorosan kapcsolódjon a folyósítás időpontjában érvényes piaci árfolyamokhoz. A finanszírozás költsége stabilizálódik az időszakrészkeret lezárásakor.

    (14)

    Nem szükséges, hogy az egyetlen kedvezményezett kiszolgálására tervezett pénzügyi támogatási programhoz kapcsolódó programrészkeretet tovább bontsák időszaki keretekre, mivel az összes költség ugyanarra a kedvezményezettre hárul.

    (15)

    A programrészkeretek e határozat szerinti hozzáadása nem befolyásolhatja a meglévő költségallokációt azon programok esetében, amelyekre a már meglévő költségallokációs módszer vonatkozik. Ennek elérése érdekében az NGEU, az (EU) 2022/2463 rendelet és a hatálybalépése előtt hatályban lévő bármely más CAM-program keretében az e határozat hatálybalépése előtt teljesített kifizetéseket, valamint az (EU, Euratom) 2022/2545 végrehajtási határozat alapján a meglévő időszakrészkeretekhez már hozzárendelt finanszírozási eszközöket egy erre a célra létrehozott, örökölt programrészkeretbe kell az időszakrészkeretekkel együtt összerakni. Az ilyen örökölt programrészkeretnek magában kell foglalnia az említett programok finanszírozására már létrehozott valamennyi időszakrészkeretet, valamint az e programokhoz kapcsolódó jövőbeli kifizetéseket és kapcsolódó finanszírozási eszközöket. Ez biztosítja, hogy az új megközelítés ne befolyásolja a Bizottságnál felmerült költségeknek a meglévő elosztási módszer alapján történő hozzárendelését.

    (16)

    A hitelfelvételi ügyletekből eredő finanszírozási költség kiszámításakor figyelembe kell venni a programrészkereten belüli összes hitelfelvételi művelet költségét, valamint bármely vonatkozó időszakrészkeretet egy olyan program esetén, amelynek több kedvezményezettje van. A hitel kedvezményezettjeit, illetve az (EU) 2020/2094 tanácsi rendelet (8) 3. cikkének (1) bekezdése szerinti külső címzett bevételek esetében az Unió általános költségvetését azonos módon kell terhelni, amikor a költségeket ugyanazon programkomponens/időszaki keret kedvezményezettjeihez allokálják. Ezzel a módszerrel, amelynek során a költségeket egy programrészkereten vagy időszakrészkereten belül határozzák meg, elkerülhető a hagyományos back-to-back módszert jellemző, a „pillanatnyi helyzeten” alapuló megközelítés önkényessége, amely abból ered, hogy egy adott kedvezményezettre mindig az adott hitelfelvétel napján elérhető feltételek érvényesek.

    (17)

    A programrészkeretnek aktívnak kell lennie a célzott program kifizetésének teljes időtartama alatt. A több kedvezményezettre vonatkozó programrészkereten belül bármely időpillanatban csak egy aktív időszakrészkeret lehet. A szabály szerint a létrehozott időszakrészkereteknek január 1-jén vagy július 1-jén kezdődő félévig kell működniük. Az örökölt programrészkeret esetében az első időszakrészkeretnek a 2021. június 1. és 2021. december 31. közötti időszakra kell kiterjednie, tükrözve az NGEU finanszírozási műveleteinek kezdeti időpontját. Főszabály, hogy egy adott program első időszakrészkeretét abban az időszakban kell létrehozni, amelyben az első kifizetésre sor kerül. Minden időszaki keretnek vagy programrészkeretnek aktívnak kell maradnia mindaddig, amíg a számára elkülönített hosszú távú finanszírozás összege nem egyezik meg a kifizetések összegével. Abban az esetben azonban, ha a félév végén nem egyezik meg a hosszú távú finanszírozás és a kifizetések összege, az időszakrészkeretnek a kifizetés és a hosszú távú finanszírozás összegének egyeztetéséig aktívnak kell maradnia. Ebben az esetben lehetővé kell tenni, hogy a kifizetéseket ideiglenesen továbbra is az aktív időszakrészkerethez rendeljék, ugyanakkor a finanszírozási eszközöket a következő időszakrészkerethez rendeljék.

    (18)

    Jóllehet a finanszírozási költségek változhatnak abban az időszakban, amelyben egy programrészkeret vagy adott esetben az időszakrészkeret aktív a finanszírozási feltételek Bizottság által nem befolyásolható különbségei miatt, a Bizottságnak annak biztosításával kell kezelnie a hitelfelvételi és adósságkezelési műveleteket, hogy minden egyes programrészkeret és adott esetben az időszakrészkeret hasonló mértékben érje el a vonatkozó lejárati célértéket, miközben minden program esetében a legkedvezőbb feltételek elérését részesíti előnyben.

    (19)

    A Bizottság finanszírozási stratégiája lehetővé teszi a kamatlábkockázat és más pénzügyi kockázatok jobb kezelését. A hitelkedvezményezetteknek felszámított kamatlábak várhatóan stabilak lesznek, a finanszírozási portfólió hosszú távú lejáró eszközeinek cseréje miatt azonban előfordulhat, hogy időközönként csekély mértékben ki kell majd igazítani a kamatlábakat. Indokolt esetben a Bizottság a fennmaradó kamatlábkockázat kezelése érdekében származtatott ügyletek, például csereügyletek alkalmazásával lehetőséget fog adni a kedvezményezettnek rögzített kamatozású hitelek igénybevételére. E rögzített kamatozású konstrukció költségeit teljes mértékben és kizárólag az ezt a lehetőséget igénybe vevő kedvezményezett viseli.

    (20)

    Egy programrészkereten vagy adott esetben időszakrészkereten belüli kifizetések összegének meg kell egyeznie az adott programrészkerethez vagy időszakrészkerethez rendelt hosszú lejáratú finanszírozási eszközök összegével. A több kedvezményezettre vonatkozó programok részkeretei esetében a forrásokat általában ugyanabban az időszakrészkeretben kell kifizetni és ugyanahhoz az időszakrészkerethez kell hozzárendelni, mint a bevonásukhoz használt hosszú lejáratú finanszírozási eszközök kibocsátását. A kifizetés előre nem látható késedelmei azonban olyan helyzeteket eredményezhetnek, amikor a hosszú távú finanszírozásból bevont forrásokat megszerezték, de azokat nem lehet az eredeti ütemezés szerint kifizetni. Ezt az eshetőséget figyelembe kell venni a kifizetéseknek a különböző időszakrészkeretekhez való hozzárendelésekor.

    (21)

    Az ilyen eshetőségre való felkészülés érdekében helyénvaló eszközöket biztosítani ahhoz, hogy az előző időszakrészkeretben fel lehessen készülni a következő időszakrészkeret legelején felmerülő kifizetési igényekre is. Az ilyen helyzetek kezelése és a finanszírozás előnyös feltételek melletti biztosítása érdekében lehetővé kell tenni a hosszú távú finanszírozási eszközöknek a következő időszakrészkerethez történő rendelését.

    (22)

    A diverzifikált finanszírozási stratégia központi és meghatározó eleme, hogy rövid távú hitelfelvétel és prudenciális készpénztartás révén biztosítani tudja a finanszírozási műveletek likviditását. E likviditáskezelés képessé teszi majd a Bizottságot arra, hogy minden kifizetési igényt kielégítsen, és a kibocsátást a piaci feltételekhez igazítsa. Helyénvaló meghatározni az (EU, Euratom) 2023/2825 végrehajtási határozat 6. és 8. cikkében említett likviditáskezeléssel kapcsolatos költségek kiszámítására szolgáló módszereket. A módszereknek ki kell térniük a rövid lejáratú finanszírozási eszközök kibocsátásából eredő költségekre, arra, hogy bizonyos forrásokat ideiglenesen egy likviditási számlán kell tartani az összes látra szóló fizetés teljesítésének garantálása, valamint a kamatláb- és egyéb pénzügyi kockázatok kezelése érdekében. A saját kötvények likviditáskezelés céljából történő visszavásárlásával és/vagy tartásával kapcsolatban felmerült költségeket is likviditáskezelési költségnek kell tekinteni. E határozatnak meg kell határoznia a likviditási költségek kiszámításának alapját, és azt, hogy e költségeket miként kell tisztességes és méltányos alapon az adott évben bevont források kedvezményezettjeire terhelni.

    (23)

    A likviditáskezelési műveleteknek hozzá kell járulniuk a likviditáskezelési költségek minimalizálásához, amelyek a prudenciális célú készpénztartás során merülhetnek fel. A fedezett vagy fedezetlen pénzpiaci ügyletekből származó likviditásállományok befektetésarányos megtérülése magában kell hogy foglalja az egyes ügyletekhez kapcsolódó napi kamatot, valamint az esetleges kereskedési díjat vagy ázsiót/diszázsiót. E műveletek befektetésarányos megtérülését az ilyen likviditás kibocsátásával és tartásával kapcsolatos költségek összegéhez kell igazítani, és az ilyen állományok befektetésarányos megtérülését negyedévente arányosan hozzá kell rendelni a kintlévő kifizetésekhez.

    (24)

    A kapcsolódó programrészkerethez vagy adott esetben az időszakrészkerethez allokált hosszú lejáratú finanszírozási eszközök összegénél magasabb kifizetések vagy a kamatfizetések az adott programrészkereten vagy időszakrészkereten belül likviditási hiányt eredményezhetnek. A kapcsolódó programrészkerethez vagy adott esetben az időszakrészkerethez allokált hosszú lejáratú finanszírozási eszközök összegénél alacsonyabb kifizetések vagy törlesztő kifizetések az adott programrészkereten vagy időszakrészkereten belül likviditási többletet eredményezhetnek. E likviditási többletek vagy hiányok kiegyenlítése elkerülhetetlen követelmény a diverzifikált finanszírozási stratégia végrehajtása szempontjából. Ezeket a költségeket nem szabad az adott programkomponenshez/időszaki keretekhez rendelni, hanem önálló likviditáskezelési általános költségekként elkülönítve kezelendők. A határozatnak mechanizmust kell létrehoznia a likviditási hiányból vagy többletből eredő költségek elkülönítésére annak érdekében, hogy azokat a tágabb értelemben vett finanszírozási program likviditáskezelési költségekként fedezni tudja. A Bizottságnak a likviditáskezelési keretet kell használnia az egy kedvezményezettre vonatkozó programrészkeretek vagy a több kedvezményezettre vonatkozó időszakrészkeretek pozitív vagy negatív készpénzegyenlegének kiegyensúlyozására a kifizetések teljes összegéhez képest.

    (25)

    A diverzifikált finanszírozási stratégia végrehajtása céljából minél költséghatékonyabb hozzáféréssel kell rendelkezni a tőkepiacokhoz, ami új infrastruktúrák létesítését, valamint azok folyamatos és hatékony karbantartását teszi szükségessé. A vonatkozó költségek a likviditási számlák vezetéséhez, az uniós kincstárjegy- és kötvényaukciók lebonyolításához, valamint az új belső adatfeldolgozási kapacitásokhoz kapcsolódnak. A hitelfelvételi és kifizetési műveletek végrehajtásából közvetlenül eredő költségeket általános költségként kell kezelni, megkülönböztetve a hitelfelvételi és kifizetési infrastruktúra létesítésével és karbantartásával kapcsolatos költségeket. Ezeket a költségeket általános adminisztratív szolgáltatási költségként kell figyelembe venni.

    (26)

    Az általános adminisztratív szolgáltatási költségek magukban foglalnak minden, a diverzifikált finanszírozási stratégia végrehajtásával kapcsolatban közvetlenül felmerülő adminisztratív költséget. Ezek lehetnek az operatív kapacitások kiépítésének egyszeri létesítési költségei vagy olyan ismétlődő költségek, amelyek közvetlenül a diverzifikált finanszírozási stratégia hitelfelvételi és adósságkezelési műveleteihez kapcsolódóan merülnek fel az idők folyamán. Az ismétlődő költségek az adott évben teljesített kifizetésekhez hozzárendelt rendszeres költségek, a létesítési költségeket egyszeri költségekként kell elszámolni.

    (27)

    Az érintett műveletekkel kapcsolatban 2021 óta felmerült létesítési és kapacitásépítési költségeket egy adott általános létesítési költségen keresztül már hozzárendeltek az NGEU pénzügyi támogatási programjainak kedvezményezettjeihez. Ezért az (EU, Euratom) 2018/1046 rendelet 220a. cikkének hatálya alá tartozó egyéb pénzügyi támogatási programok kedvezményezettjeihez nem szabad hozzárendelni e korábbi kapacitásépítéssel kapcsolatos költségeket, csak a jövőbeni infrastruktúra karbantartásának vagy továbbfejlesztésének kiadásait. Az (EU, Euratom) 2018/1046 rendelet 220a. cikkének hatálya alá tartozó, az NGEU-tól eltérő pénzügyi támogatási programok adminisztratív költségeinek arányát a programnak a diverzifikált finanszírozási stratégia révén bevont forrásokból való részesedése alapján kell meghatározni abban az évben, amelyben a kapcsolódó adminisztratív költségek felmerültek.

    (28)

    Az általános adminisztratív szolgáltatási költségek közé tartozó adminisztratív költségeket a diverzifikált finanszírozási stratégiához közvetlenül kapcsolódó elszámolható költségek zárt listájára kell korlátozni. A 2023. évi költségvetéssel összefüggésben létrejött megállapodások értelmében az elszámolható adminisztratív kiadások részét képezik a külső tanácsadók szerződéses díjai is. Az elszámolható adminisztratív kiadások listájának bővítéséről e határozat elfogadása előtt a tagállami hatóságok tájékoztatást kaptak. Az általános adminisztratív szolgáltatási költségek igen csekély részét teszik ki a diverzifikált finanszírozási stratégiával összefüggő műveletek aggregált költségeinek.

    (29)

    Az utólagos számlázási folyamat célja annak biztosítása, hogy a költségeket mindaddig be lehessen hajtani a következő évben, amíg a diverzifikált finanszírozási stratégia keretében végzett hitelfelvételi, adósságkezelési és kifizetési műveletekből már nem keletkeznek költségek.

    (30)

    Kivételes esetben az Unió viselheti a hitelfelvételhez és hitelnyújtáshoz kapcsolódó kamatköltségeket és adminisztratív költségeket, például az (EU) 2022/2463 rendelet és az (EU) 2024/792 európai parlamenti és tanácsi rendelet (9) alapján az Ukrajnának nyújtott pénzügyi támogatási hitelek esetében. Az (EU) 2022/2463 rendelet értelmében a szükséges forrásokat az említett rendelet 5. cikkének (1) bekezdésével összhangban a tagállamok hozzájárulásaiból kell biztosítani, amennyiben ezeket a költségeket más módon nem fedezik. Ilyen esetben e költségek számlázását össze kell hangolni az (EU) 2020/2094 rendelet 3. cikkének (1) bekezdése alapján külső címzett bevételek minősülő kifizetések költségeinek kiszámlázásával, és célszerű negyedévente összesíteni.

    (31)

    A Bizottságnak visszaigazoló értesítést kell adnia minden egyes kifizetésről, beleértve az (EU) 2020/2094 rendelet 2. cikke (2) bekezdésének a) és c) pontja szerinti vissza nem térítendő támogatást, az (EU) 2020/2094 rendelet 2. cikke (2) bekezdésének b) pontja szerinti, a tagállamoknak nyújtott visszatérítendő támogatást, valamint az (EU, Euratom) 2018/1046 rendelet 220a. cikkének hatálya alá tartozó pénzügyi támogatási programok keretében valamely tagállamnak vagy harmadik országnak nyújtott hiteleket is.

    (32)

    A diverzifikált finanszírozási stratégia keretében nyújtott hiteleket harmonizált pénzügyi feltételek (lejárati és törlesztési profil) alapján kell végrehajtani az ugyanazon támogatási programhoz tartozó minden egyes kifizetés esetében, feltéve, hogy azok összeegyeztethetők a diverzifikált finanszírozási stratégiával. A vissza nem térítendő támogatások esetében az Unió általános költségvetése számára fő igazoló dokumentumként a visszaigazoló értesítésben kell meghatározni az említett pénzügyi feltételeket. A visszaigazoló értesítésnek a benne szereplő pénzügyi feltételek alapján meg kell határoznia a költségtérítési igényt. E feltételeknek tartalmazniuk kell a kifizetés időpontját, a pénzügyi támogatás összegét, a finanszírozási költség fizetési dátumát és a lejárat napját. Az uniós vissza nem térítendő támogatások esetében a költségvetéstervezés, a pénzügyi folyamatok és az elszámolás lényegi alapját a visszaigazoló értesítés képezi.

    (33)

    A hitelmegállapodásokban erre a határozatra kell hivatkozni a hitelek költségeinek kiszámítására és felszámítására szolgáló módszerként.

    (34)

    Ezt a határozatot az NGEU program keretében végrehajtott összes hitelfelvételi ügyletre és kifizetésre alkalmazni kell, beleértve azokat is, amelyekre a határozat hatálybalépése előtt került sor,

    (35)

    Tekintettel arra, hogy – egyéb szakpolitikai prioritások mellett – 2024 júliusában sürgős pénzügyi támogatást kell nyújtani Ukrajnának az Ukrajna-eszköz keretében a legmegfelelőbb és legkedvezőbb módon, ennek a határozatnak sürgősen hatályba kell lépnie,

    ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

    1. FEJEZET

    Tárgy, fogalommeghatározások és általános szabályok

    1. cikk

    Tárgy, hatály és irányadó elv

    (1)   Ez a határozat közös és egységes módszert hoz létre az (EU, Euratom) 2018/1046 költségvetési rendelet 220a. cikkének hatálya alá tartozó pénzügyi támogatási programok, valamint az (EU, Euratom) 2020/2053 határozat 5. cikkének (1) bekezdése szerinti vissza nem térítendő támogatás (a továbbiakban: CAM-programok) keretében végrehajtott hitelfelvételi és adósságkezelési műveletekkel összefüggésben felmerülő költségek allokációjára.

    (2)   A költségallokációs módszer alkalmazását a méltányosság és az egyenlő bánásmód elve vezérli, biztosítva a költségeknek a kapott támogatás relatív arányán alapuló allokációját.

    2. cikk

    Fogalommeghatározások

    E határozat alkalmazásában:

    1.

    „kedvezményezett”: olyan tagállam vagy harmadik ország, amely részes fele egy CAM-program keretében kötött hitelmegállapodásnak vagy az (EU, Euratom) 2020/2053 határozat 5. cikkének (1) bekezdése szerinti vissza nem térítendő támogatás esetében az Unió általános költségvetése;

    2.

    „kifizetés”: a hitelfelvételi és adósságkezelési műveletekből származó forrásoknak a visszatérítendő vagy vissza nem térítendő támogatás finanszírozása céljából valamely kedvezményezett részére történő folyósítása;

    3.

    „finanszírozási eszközök”: kötvények, váltók, kereskedelmi értékpapírok, uniós kincstárjegyek vagy bármely más megfelelő rövid és/vagy hosszú távú pénzügyi tranzakció a diverzifikált finanszírozási stratégia keretében;

    4.

    „kamatperiódus”: tizenkét (12) hónapos időszak, vagy a visszaigazoló értesítésben meghatározott egyéb időszak, amely a kifizetés vagy a megelőző kamatfizetés napján kezdődik;

    5.

    „likviditáskezelés”: a finanszírozási eszközökhöz és kifizetésekhez kapcsolódó pénzforgalom kezelése;

    6.

    „hitelmegállapodás”: a Bizottság és egy kedvezményezett között valamely CAM-program keretében létrejött hiteltámogatásra vonatkozó megállapodás;

    7.

    „hitelfelvételi műveletek”: az (EU, Euratom) 2023/2825 bizottsági végrehajtási határozat 2. cikkének 1. pontjában említett műveletek;

    8.

    „adósságkezelési műveletek”: az (EU, Euratom) 2023/2825 végrehajtási határozat 2. cikkének 2. pontjában említett műveletek;

    9.

    „likviditáskezelési műveletek”: az (EU, Euratom) 2023/2825 végrehajtási határozat 2. cikkének 3. pontjában említett műveletek;

    10.

    „rövid távú finanszírozás”: az (EU, Euratom) 2023/2825 végrehajtási határozat 2. cikkének 16. pontjában említett finanszírozás;

    11.

    „hosszú távú finanszírozás”: az (EU, Euratom) 2023/2825 végrehajtási határozat 2. cikkének 15. pontjában említett finanszírozás.

    12.

    „egyetlen kedvezményezettre vonatkozó program”: olyan CAM-program, amelynek alap-jogiaktusa lehetővé teszi hitelek vagy támogatások egy kedvezményezett számára történő kifizetését;

    13.

    „több kedvezményezettre vonatkozó program”: olyan CAM-program, amelynek alap-jogiaktusa lehetővé teszi hitelek vagy támogatások egynél több kedvezményezett számára történő kifizetését;

    14.

    „NGEU-program” vagy Európai Helyreállítási eszköz (NGEU): olyan program, amelyet az (EU) 2020/2094 tanácsi rendelet 2. cikkének (2) bekezdése alapján finanszíroznak, amennyiben az az említett rendelet 1. cikkének (2) bekezdésében említett intézkedéseket hajt végre;

    15.

    „A Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz keretében nyújtott hitelek (RRF-hitelek)”: az (EU) 2021/241 európai parlamenti és tanácsi rendelet (10) 14. cikke szerinti hiteltámogatás;

    16.

    „Ukrajna-eszköz”: az (EU) 2024/792 rendelettel létrehozott eszköz, amely a 2024–2027-es időszakra nyújt támogatást Ukrajnának;

    17.

    „MFA+”: az (EU) 2022/2463 rendelettel létrehozott eszköz, amely 2023-ban nyújtott támogatást Ukrajnának.

    3. cikk

    Költségtípusok

    Létre kell hozni a következő költségkategóriákat:

    a)

    finanszírozási költség;

    b)

    likviditáskezelési költség;

    c)

    általános adminisztratív szolgáltatási költség.

    2. FEJEZET

    Finanszírozási költség és likviditáskezelési költség

    1. szakasz

    Programkomponensek és időszaki keretek

    4. cikk

    A programrészkeretek és az időszakrészkeretek létrehozása

    (1)   Egy programrészkeret egy CAM-programot foglal magában. A programkomponenst az egyes CAM-programok hatálybalépését követően kell létrehozni.

    (2)   A több kedvezményezettre vonatkozó programok minden egyes programrészkerete időszakrészkereteket is tartalmaz. Egy adott időszakrészkeret egy január 1-jén vagy július 1-jén kezdődő féléves időszakot fed le. Amikor egy új CAM-program hatályba lép, az első időszakrészkeret arra a félévre esik, amelyben az első kifizetésre sor kerül, és június 30-án vagy december 31-én ér véget. Egy adott programrészkeret esetében az e határozat 5. cikkének (6) bekezdése szerinti eltérés kivételével bármely időpontban csak egy időszakrészkeret lehet aktív.

    (3)   Bármely időszakrészkeret mindaddig aktív marad, amíg a pénzügyi támogatás kifizetéseinek összege el nem éri a hozzá allokált megfelelő hosszú távú finanszírozási eszközök összegét.

    (4)   Az egy kedvezményezettre irányuló programok programrészkerete nem tartalmaz időszakrészkereteket.

    (5)   A programrészkeretek mindaddig aktívak maradnak, amíg a pénzügyi támogatás kifizetéseinek összege el nem éri a hozzá allokált megfelelő hosszú távú finanszírozási eszközök összegét.

    5. cikk

    A finanszírozási eszközök és kifizetések hozzárendelése a programrészkeretekhez és az időszakrészkeretekhez

    (1)   Az adott CAM-program keretében teljesített kifizetéseket és a hozzá allokált kapcsolódó finanszírozási eszközöket az adott CAM-programhoz létrehozott programrészkerethez kell rendelni. Egy adott, több kedvezményezettre irányuló program keretében történő kifizetéseket és a kapcsolódó finanszírozási eszközöket ahhoz az időszakrészkerethez kell rendelni, amely a kifizetés időpontjában aktív.

    (2)   A visszafizetendő kifizetések kintlévő összegei ugyanahhoz a programrészkerethez vagy időszakrészkerethez hozzárendeltek maradnak.

    (3)   A (7) bekezdésben említettektől eltérő hosszú távú finanszírozási eszközöket az azokat létrehozó hitelfelvételi művelet megkötésének időpontjában azokhoz a programrészkeretekhez vagy adott esetben időszakrészkeretekhez kell rendelni, amelyek aktívak.

    (4)   Azonban a következő időszakrészkeretben történő kifizetés finanszírozása céljából létrehozott finanszírozási eszközök hozzárendelhetők a következő időszakrészkerethez.

    (5)   Ha egy időszakrészkeret szemeszterének végén a kifizetések összege meghaladja a hosszú távú finanszírozási eszközökből származó források összegét, az ezen időszakrészkeret szemesztere utáni hitelfelvételi műveletekből származó hosszú távú finanszírozási eszközöket ezen időszakrészkerethez kell rendelni mindaddig, amíg a hosszú távú finanszírozási eszközök összege el nem éri ezen időszakrészkeret kifizetéseinek összegét.

    (6)   A hosszú távú finanszírozási eszközöknek a programrészkerethez vagy az időszakrészkerethez való hozzárendelésére az ügylet végrehajtásának pillanatában kerül sor, miközben a lehető legnagyobb mértékben biztosítani kell az egyes CAM-programokra vonatkozó különböző átlagos lejárati célok méltányos elérését az aktuális finanszírozási időszakban, figyelembe véve a következő tényezőket:

    a)

    a diverzifikált finanszírozási stratégia keretében tervezett aggregált összegek és az átlagos futamidőre vonatkozó cél, az (EU, Euratom) 2023/2825 végrehajtási határozat 4. cikke alapján elfogadott határozatokban meghatározottak szerint;

    b)

    az alapul szolgáló alap-jogiaktusokból eredő követelmények és különösen az egyes CAM-programok átlagos futamidejének felső határa és a kötelezettségek azon maximális összege, amelyekre az Unió általános költségvetése az adott CAM-program keretében egy adott évben kötelezettséget vállalhat;

    c)

    a Bizottság által képviselt Unió és a kedvezményezett között létrejött hitelmegállapodásokban meghatározott hitellejáratok;

    d)

    a finanszírozás vagy kifizetés tervezésének az (EU, Euratom) 2023/2825 végrehajtási határozat 4. cikke szerinti határozatban szereplő bármely lényeges frissítése.

    (7)   Bármilyen hosszú távú finanszírozási eszköz részben vagy egészben ugyanahhoz a programrészkerethez vagy időszakrészkerethez hozzárendelt marad bármilyen visszafizetendő kifizetés kintlévő összegei tekintetében.

    (8)   Az (1) bekezdéstől eltérve, amennyiben az ugyanazon programrészkeret egy korábbi időszakrészkeretéhez rendelt hosszú távú finanszírozási eszközeinek névleges összege meghaladja az említett bekezdéssel összhangban az adott részkerethez rendelt kifizetések összegét, a kifizetéseket továbbra is az adott időszakrészkerethez kell allokálni, amely így aktív marad mindaddig, amíg a kifizetett összegek el nem érik a hosszú távú finanszírozási eszközök összegét.

    (9)   A lejáró hosszú távú finanszírozási eszközöket felváltó hosszú távú finanszírozási eszközöket ugyanahhoz a programrészkerethez vagy időkerethez kell rendelni. Ha a lejáró hosszú távú eszköz lejáratának napja és az azt felváltó hosszú távú eszköz felvételének napja között eltérés mutatkozik, a 7. cikk alkalmazandó.

    6. cikk

    Likviditáskezelési keret

    (1)   A likviditáskezelési keret addig működik, amíg a CAM-programok keretében engedélyezett hitelfelvételi műveleteket maradéktalanul vissza nem fizetik.

    (2)   A rövid távú finanszírozási eszközöket, a likviditáskezelési műveleteket és az adósságkezelési műveleteket és az ezekből eredő költségeket a likviditáskezelési kerethez kell rendelni.

    7. cikk

    A likviditási egyenlegek kiegyensúlyozása

    (1)   A programrészkeret és az időszakrészkeret likviditási egyenlegét napi alapon, a beáramlások és a kiáramlások különbözeteként kell kiszámítani, a melléklet 1. pontjának 3. lépésében meghatározottak szerint.

    (2)   Ha az (1) bekezdésben említett összeg pozitív („likviditási többlet”), azt a nap végén át kell vezetni a megfelelő programrészkeretből vagy időszakrészkeretből a likviditáskezelési keretbe, a melléklet 1. pontjának 4. lépésében meghatározottak szerint, az adott időszakrészkeret adott napi finanszírozási költségén.

    (3)   Ha az (1) bekezdésben említett összeg negatív („likviditáshiány”), az annak megfelelő összeget a nap végén át kell vezetni a likviditáskezelési keretből a programrészkeretbe vagy időszakrészkeretbe, a melléklet 1. pontjának 6. lépésében meghatározottak szerint, a likviditáskezelési keret adott napi finanszírozási költségén, beleértve a (2) bekezdésben meghatározott aznapi összes átcsoportosítást.

    2. szakasz

    A finanszírozási költségek és a likviditáskezelési költségek kiszámítása

    8. cikk

    A programrészkeretek és időszakrészkeretek finanszírozási költségének kiszámítása

    (1)   Minden programrészkeret és időszakrészkeret finanszírozásának költségeit naponta kell kiszámítani.

    (2)   A finanszírozási eszköz finanszírozási költsége a fizetendő napi kamatot és a teljes kibocsátási áron alapuló potenciális ázsiót/diszázsiót foglalja magában.

    (3)   A programrészkeret vagy időszakrészkeret napi finanszírozási költsége a programrészkerethez vagy időszakrészkerethez rendelt finanszírozási eszközök napi finanszírozásának költségét foglalja magában, a 7. cikk (2) és (3) bekezdésére is figyelemmel.

    9. cikk

    A likviditáskezelési költség kiszámítása

    (1)   A likviditáskezelési költség a likviditáskezelési keret tartási költségeinek összege, a melléklet 2. pontjában meghatározottak szerint.

    (2)   A tartási költség a likviditáskezelési keret finanszírozási eszközei keretében elhatárolt kamatnak, a 7. cikk (2) és (3) bekezdésében említett likviditási többletek vagy likviditási hiányok kiegyensúlyozásából eredő költségeknek és hozamoknak, valamint a likviditásállományok által generált befektetésarányos megtérülésnek a különbözete.

    (3)   A likviditásállomány befektetésarányos megtérülése magában foglalja a befektetéshez kapcsolódó költségeket.

    (4)   A likviditáskezelési költségeket napi szinten kell kiszámítani.

    10. cikk

    A likviditáskezelési költségek allokációja

    (1)   A likviditáskezelési költségeket az adott negyedévben felmerülő napi likviditáskezelési költségek összegeként kell kiszámítani. Ezeket a költségeket arányosan, az adott kifizetésnek az összes kifizetés adott negyedév végén kintlévő összegéhez viszonyított relatív arányában kell hozzárendelni az egyes kifizetésekhez.

    11. cikk

    A finanszírozási költség hozzárendelése a kifizetésekhez

    (1)   Az adott programrészkeret vagy időszakrészkeret kifizetéseit a visszafizetés napjáig azonos átlagos napi finanszírozási költség terheli.

    (2)   Az egyes kintlévő kifizetések napi finanszírozási költségét úgy kell kiszámítani, hogy a programrészkeretnek vagy időszakrészkeretnek a 7. cikk (2) és (3) bekezdésének alkalmazása utáni teljes finanszírozási költségét meg kell szorozni a kifizetés összegével, majd elosztani azon programrészkeret kifizetéseinek teljes kintlévő összegével, amelyhez a kifizetést hozzárendelték.

    3. FEJEZET

    Általános adminisztratív szolgáltatási költségek

    12. cikk

    Általános adminisztratív szolgáltatási költségek

    Az általános adminisztratív szolgáltatások költségei a kedvezményezettek ismétlődő adminisztratív költségeit foglalják magukban. Ez a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz keretében nyújtott hitelek létesítési költségeit tartalmazza a 14. cikkben és a 21. cikk (5) bekezdésében meghatározott korlátokon belül. Az általános adminisztratív szolgáltatási költséget a melléklet 3. pontja szerint kell kiszámítani.

    13. cikk

    Ismétlődő adminisztratív költségek

    (1)   Az ismétlődő adminisztratív költségek a hitelfelvételi és adósságkezelési műveletek végrehajtása során a Bizottságnál felmerült, következő típusú költségeket foglalják magukban: jogi díjak – például a jogi tanácsért és szakvéleményekért fizetett díjak –, az adósság és likviditáskezelési díjak, a számlakezelés és kifizetéskezelési költségek, a külső könyvvizsgálat költségei, az aukciós platformok fenntartási díjai, a hitelminősítő intézetek díjai, a tőzsdei jegyzés, az adók, a bejegyzési, közzétételi és elszámolási díjak, információtechnológiai és piackutatási költségek, konzultációs díjak és a befektetőkkel való kapcsolattartással és a menedzsmenteszközökkel összefüggő egyéb kiadások, valamint a diverzifikált finanszírozási stratégia végrehajtásához kapcsolódó szerződéses tanácsadói és képzési díjak.

    (2)   Amennyiben az ilyen költségek közösek az egyéb pénzügyi támogatási programok keretében végrehajtott hitelfelvételi műveletekkel, a kiszámításba bevont költségeket az adott CAM-programhoz rendelt hitelfelvételi és adósságkezelési műveleteknek az adott naptári évre vonatkozó arányos részeként kell kiszámítani.

    (3)   Az egyes hitelmegállapodások keretében kapott egyes kifizetések ismétlődő adminisztratív költségeit az adott kifizetésnek és a naptári év végén a különböző CAM-programok keretében teljesített összes kintlévő kifizetésnek az arányában kell kiszámítani.

    14 cikk

    Az RRF-hitelek létesítési költségei

    (1)   Az RRF-hitelek létesítési költségei az NGEU hitelfelvételi, adósságkezelési és fizetéskezelési műveleteihez szükséges kapacitások kiépítésével összefüggésben a Bizottságnál felmerülő költségeket foglalják magukban. Ide tartoznak az NGEU-számlák létrehozásával, valamint az aukciós platform és a befektetőkezelési eszköz létrehozásával összefüggő költségek, az egyéb információtechnológiai költségek, valamint a piachoz kapcsolódó kutatási és tanácsadási díjak.

    (2)   A létesítési költségek 48 %-át az RRF-hitelmegállapodásokat aláíró tagállamok viselik.

    (3)   2021-ben, 2022-ben és 2023-ban a tagállamok az (1) bekezdésben említett létesítési költségeket az aláírt RRF-hitelmegállapodás keretében nyújtott hitel összegének és az összes aláírt RRF-hitelmegállapodás keretében nyújtott hitelek teljes összegének arányában fizetik meg, a melléklet 3.2.i. és ii. pontjában meghatározottak szerint.

    (4)   Az allokálatlan létesítési költségeket 2024. június 30-ig kell hozzárendelni az RRF-hitelmegállapodásokat aláíró tagállamokhoz, az RRF-hitelmegállapodások keretében aláírt hitelek összegének és a 2023. december 31-ig aláírt összes RRF-hitelmegállapodás keretében nyújtott hitel teljes összegének arányában, a melléklet 3.2.iii. pontjában meghatározottak szerint.

    (5)   2023 végét követően a hitelfelvételi műveletekkel kapcsolatban további létesítési költségek nem lehetnek esedékesek, illetve nem allokálhatók a CAM-programokhoz kivéve, ha azok az (EU, Euratom) 2020/2053 határozat 5. cikke (1) bekezdésének hatálya alá tartoznak.

    4. FEJEZET

    Számlázás

    15. cikk

    Visszaigazoló értesítés

    (1)   Minden egyes kifizetéshez visszaigazoló értesítést kell készíteni, amely tartalmazza a Bizottság költségtérítési igényének alapjául szolgáló feltételeket.

    (2)   A visszaigazoló értesítés meghatározza, hogy a (EU, Euratom) 2020/2053 határozat 5. cikke (1) bekezdésének első albekezdése szerinti vissza nem térítendő támogatások esetében az Unió általános költségvetésének, a hitelmegállapodások esetében pedig a kedvezményezetteknek milyen feltételekkel kell teljesíteniük a finanszírozási költségek megfizetését és a tőketörlesztést.

    (3)   A visszaigazoló értesítés a következő elemeket tartalmazza:

    a)

    a kifizetés összege,

    b)

    a lejárat napja,

    c)

    a visszafizetés ütemezése,

    d)

    a kifizetés időszaki kerethez való hozzárendelése,

    e)

    a fizetési napot feltüntető kamatperiódus.

    (4)   A hitelekre vonatkozó visszaigazoló értesítésnek a hitelmegállapodásokban szereplő további elemeket is tartalmaznia kell.

    16. cikk

    A finanszírozási költségek kiszámlázása

    (1)   Az egyes kifizetések finanszírozási költségét a visszaigazoló értesítésben meghatározott kamatperiódus végén kell kiszámítani.

    (2)   A számlázásra a visszaigazoló értesítésben meghatározott kamatperiódus végén kerül sor. Az olyan kifizetésekkel kapcsolatban, amelyek esetében az Unió általános költségvetése felelős annak költségeiért vagy a tőkeösszeg visszaváltásáért, mint például az (EU) 2020/2094 rendelet 3. cikkének (1) bekezdése értelmében külső címzett bevételként nyilvántartásba vett kifizetések és az MFA+ esetében, amennyiben Ukrajna a kapcsolódó költségek támogatását kéri, valamint az Ukrajna-eszköz keretében történő hitelfolyósítások esetében a számlák negyedévenként vagy az év négynegyedét lefedő éves számlán csoportosíthatók.

    17. cikk

    A likviditáskezelési költség kiszámlázása

    A naptári évben felmerült likviditáskezelési költséget a következő naptári év kezdetén ki kell számlázni.

    18. cikk

    Az általános adminisztratív szolgáltatási költségek kiszámlázása

    (1)   A naptári évben felmerült általános adminisztratív szolgáltatási költségeket a következő naptári év kezdetén ki kell számlázni a hitelek kedvezményezettjeinek.

    (2)   A kedvezményezettek által a szolgáltatási költségekre teljesített befizetések az (EU, Euratom) 2018/1046 rendelet 21. cikke (3) bekezdésének a) pontja értelmében belső címzett bevételnek minősülnek.

    19. cikk

    Hatályon kívül helyezés

    (1)   Az (EU, Euratom) 2022/2545 végrehajtási határozat hatályát veszti.

    (2)   A hatályon kívül helyezett határozatra történő hivatkozásokat ezen határozatra való hivatkozásnak kell tekinteni és a II. mellékletben szereplő megfelelési táblázattal összhangban kell értelmezni.

    20. cikk

    Átmeneti és záró rendelkezések

    (1)   Ez a határozat létrehozza az időszakrészkereteket tartalmazó örökölt programrészkerett. Az örökölt programrészkeretet az e határozat hatálybalépését megelőzően az időszakrészkeretekhez rendelt valamennyi kifizetés, valamint az NGEU, az (EU) 2022/2463 rendelet és bármely más, 2024. július 19. előtt hatályban lévő CAM-program keretében a hozzájuk allokált kapcsolódó finanszírozási eszközök alkotják.

    (2)   Az NGEU keretében 2024. július 19-től teljesített kifizetéseket és a kapcsolódó finanszírozási eszközöket az örökölt programrészkerethez és az azon belüli, megfelelő időszakrészkerethez kell rendelni.

    (3)   Az örökölt programrészkeret első időszakrészkerete továbbra is a 2021. június 1-jétől 2021. december 31-ig tartó, 7 hónapos létrehozási időszak marad. A 4. cikk (1) bekezdésének sérelme nélkül új programkomponenseket kell létrehozni azon CAM-programok számára, amelyek alap-jogiaktusa a 2024. január 1-jétől 2024. július 19-ig tartó időszakban lépett hatályba.

    (4)   Az (1) bekezdés sérelme nélkül az említett CAM-programok keretében 2024. július 19-től teljesített kifizetéseket és a hozzájuk allokált finanszírozási eszközöket az adott új programrészkerethez és adott esetben az időszakrészkeretekhez kell rendelni.

    (5)   A 14. cikk sérelme nélkül az RRF-hitelek létesítési költségei továbbra is az érintett kedvezményezetteket terhelik.

    21. cikk

    Hatálybalépés

    Ez a határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon lép hatályba.

    Kelt Brüsszelben, 2024. július 12-én.

    a Bizottság részéről

    az elnök

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)   HL L 193., 2018.7.30.,1. o., ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2018/1046/oj.

    (2)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU, Euratom) 2022/2434 rendelete (2022. december 6.) az (EU, Euratom) 2018/1046 rendeletnek a diverzifikált finanszírozási stratégia mint általános hitelfelvételi módszer bevezetése tekintetében történő módosításáról (HL L 319., 2022.12.13., 1. o., ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2022/2434/oj).

    (3)  A Bizottság (EU) 2021/1095 végrehajtási határozata (2021. július 2.) az Európai Helyreállítási Eszköz keretében a hitelfelvételi és adósságkezelési műveletekhez kapcsolódó költségek elosztására vonatkozó módszer létrehozásáról (HL L 236., 2021.7.5., 75. o., ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2021/1095/oj).

    (4)  A Bizottság (EU, Euratom) 2022/2545 végrehajtási határozata (2022. december 19.) a diverzifikált finanszírozási stratégia hitelfelvételi és adósságkezelési műveleteihez kapcsolódó költségek allokációs keretének létrehozásáról (HL L 328., 2022.12.22., 123. o., ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2022/2545/oj).

    (5)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2022/2463 rendelete (2022. december 14.) az Ukrajna 2023. évi támogatását célzó eszköz (makroszintű pénzügyi támogatás plusz) létrehozásáról (HL L 322., 2022.12.16., 1. o., ELI; http://data.europa.eu/eli/reg/2022/2463/oj).

    (6)  A Bizottság (EU, Euratom) 2023/2825 végrehajtási határozata (2023. december 12.) a diverzifikált finanszírozási stratégia keretében végrehajtott uniós hitelfelvételi és adósságkezelési műveletek és a kapcsolódó hitelnyújtási műveletek kezelésére és végrehajtására vonatkozó szabályok létrehozásáról (HL L 2023/2825., 2023.12.18., 2023. o., ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2023/2825/oj).

    (7)  A Tanács (EU, Euratom) 2020/2053 határozata (2020. december 14.) az Európai Unió saját forrásainak rendszeréről és a 2014/335/EU, Euratom határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 424., 2020.12.15., 1. o., ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2020/2053/oj)).

    (8)  A Tanács (EU) 2020/2094 rendelete (2020. december 14.) a Covid19-válság utáni helyreállítás támogatására szolgáló Európai Uniós Helyreállítási Eszköz létrehozásáról (HL L 433I., 2020.12.22., 23. o., ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2020/2094/oj).

    (9)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2024/792 rendelete (2024. február 29.) az Ukrajna-eszköz létrehozásáról (HL L, 2024/792, 2024.2.29., ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/792/oj).

    (10)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2021/241 rendelete (2021. február 12.) a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz létrehozásáról (HL L 57., 2021.2.18., 17. o., ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2021/241/oj).


    I. MELLÉKLET

    Az e mellékletben meghatározott képletek alkalmazásában a „C” kifejezés egyaránt jelöli a programkomponenst vagy az időszaki keretet, mivel mind az egyikhez, mind a másikhoz rendelt költségek ugyanazt a kiegyenlítési módszert követik.

    1.   A finanszírozási költség kiszámítása

    A finanszírozási költség kiszámítására a következő lépésekben kerül sor:

     

    1. lépés: A programkomponensben vagy az időszaki keretben vagy a likviditáskezelési keretben lévő adott finanszírozási eszköz napi összköltségének kiszámítása

    Ki kell számítani a felhalmozott napi kamatot:

    Formula

    A szökőéveket az alábbiak szerint kell figyelembe venni a felhalmozott napi kamatoknak az egyes hosszú távú finanszírozási eszközökre vonatkozó kiszámítása során:

    Formula

    Formula

    Kötvényrábocsátás, azaz egy korábbi kibocsátás méretének növelése esetén az első kuponperiódus rövid vagy hosszú kuponperiódusként számítható ki, amely a rábocsátás elszámolási időpontjától a következő kuponfizetés időpontjáig tart. A kuponfizetéseket a következőképpen kell kiszámítani, kivéve, ha a befektetőkkel másként állapodnak meg:

    Először is, minden egyes hosszú lejáratú finanszírozási eszköz esetében ki kell számítani az előző kuponfizetés napjától számított felhalmozott kamatokat a következőképpen:

    Formula

    Formula

    A rövid és hosszú kuponperiódusok esetében a kifizetéseket a következőképpen kell kiszámítani:

    Formula

    Formula

    A befektetőktől a kibocsátáskor kapott felhalmozott kamatok átmenetileg növelik a likviditásállományt mindaddig, amíg azokat az első kuponfizetéssel nettósítják. A felhalmozott kamatok a likviditási kereten keresztül tükröződnek a költségszámításokban, azonban nem képezik részét a finanszírozási eszközökhöz és azok releváns programkeretéhez vagy időszaki keretéhez kapcsolódó napi felhalmozásoknak. A Bizottság hitelfelvételi és adósságkezelési műveleteiből származó valamennyi költséget vagy hozamot e módszertan alapján utalják át a kedvezményezetteknek.

    A fenti módszer alapján számított napi felhalmozott napi kamatok összege minden egyes finanszírozási eszköz esetében egyenlő az eszköz teljes felhalmozási időtartama alatti felhalmozott napi kamatok összegével:

    Formula

    A finanszírozási eszköz ázsióját/diszázsióját lineárisan fel kell osztani az eszköz élettartamára:

    ázsió/diszázsiónapi = (100 – kibocsátási ár): (lejárat dátuma – kibocsátás dátuma)

    ahol a kibocsátási ár = teljes ár (banki díjakkal együtt)

    Minden egyes adósság- és/vagy likviditáskezelési ügylet esetében a módszert alkalmazó felhalmozott napi kamatok összegét az egyes finanszírozási vagy befektetési eszközök esetében a következőképpen kell kiszámítani:

    Formula

    Minden egyes adósság- és likviditáskezelő eszköz esetében a tranzakciós díjakat lineárisan fel kell osztani az eszköz élettartama alatt:

    Ügyleti díjnapi = díjak (lejárat dátuma – kibocsátás dátuma)

    Minden egyes finanszírozási eszköz esetében ki kell számítani a finanszírozási eszköz napi összköltségét:

    CoFnapi,eszközönként = ACCnapi* +ázsió/diszázsiónapi

    *

    Az ACCnapi az 1. lépésben leírtak szerint figyelembe veszi a szökőévi vagy nem szökőévi felhalmozott kamatot.

     

    2. lépés: Az aggregált napi finanszírozási összköltség kiszámítása

    Az egyes programkomponensek vagy időszaki keretek esetében a programkomponensnek vagy az időszaki keretnek a 7. cikkben említett kiegyensúlyozás előtti napi összköltsége a programkomponenshez vagy időszaki kerethez rendelt egyes finanszírozási eszközök napi összköltségének aggregátuma:

    CoFnapi, C(x) kiegyensúlyozás előtt = ∑ CoFnapi, a C(x)-hez allokált eszközönként

    A likviditáskezelési keret finanszírozási költsége a következő:

    CoFnapi, LMC kiegyensúlyozás előtt = ∑ CoFnapi, LMC-hez allokált eszközönként

     

    3. lépés: A programkomponens vagy időszaki keret likviditási egyenlegének kiszámítása

    Naponta ki kell számítani a likviditásállományok egyenlegét, a következő módon:

    LikviditásC(x) = Beáramlások [Kibocsátási bevételek + Kamat hitelek/támogatások + Visszafizetésekhitelek/támogatások] – Kiáramlások [Kifizetések + Kuponokkintlévő tartozás + Adósságtörlesztések]

    Amikor a LikviditásC(x) negatív, a programkomponens vagy időszaki keret hiányának összegét fogja jelezni, amely mint LikviditásC(hiány) kerül meghatározásra, ha pedig pozitív, a a programkomponens vagy időszaki keret többletének összegét fogja jelezni, amely mint LikviditásC(többlet) kerül meghatározásra.

     

    4. lépés: A likviditási többlet által érintett finanszírozási eszközök finanszírozási költségének kiszámítása

    Ebben a lépésben meg kell állapítani a likviditási többlettel rendelkező programkomponensek vagy időszaki keretek napi összköltségének (CoF) azon részét, amely az adott programkomponensben vagy időszaki keretben tartott likviditáshoz rendelhető.

    Ki kell számítani a finanszírozási eszközökhöz kapcsolódó finanszírozási költségeket:

    CoFlikviditási többlet C(többlet) =

    CoFnapi, C(többlet) kiegyensúlyozás előtt* LikviditásC(többlet): Összes C(többlet)

    CoFnapi, C(többlet) kiegyensúlyozás után = CoFnapi, C(többlet) kiegyensúlyozás előtt – CoF likviditási többlet C(többlet)

     

    5. lépés: A likviditáskezelési keret költségének kiszámítása, ha a likviditási többlettel rendelkező programkomponensből vagy időszaki keretből finanszírozási költséget rendelnek hozzá

    Ha a likviditáskezelési keret likviditási többletet kap a programkomponensből vagy időszaki keretből, a költségét a következő módon kell kiszámítani:

    CoFnapi, LMC kiegyensúlyozás után = CoFnapi, LMC kiegyensúlyozás előtt + ∑ CoFlikviditási többlet C(többlet)

     

    6. lépés: Likviditási hiányt mutató programkomponens vagy időszaki keret finanszírozási költségének kiszámítása

    Az adott programkomponens vagy időszaki keret likviditási hiányát a likviditáskezelési keretből, napi finanszírozási költségen (5. lépés) történő likviditásátvezetéssel kell kiegyensúlyozni.

    A pozitív likviditási egyenlegű programkomponensek vagy időszaki keretek esetében a finanszírozás kiegyensúlyozás utáni költsége már a fenti 4. lépésből következik.

    CoFlikviditásátvezetés az LMC-ből = CoFnapi, LMC-kiegyensúlyozás után * átvezetés összege: Összes LMC

    CoF napi, C(hiány) kiegyensúlyozás után = CoF napi, C(hiány) kiegyensúlyozás előtt + CoFlikviditásátvezetés az LMC-ből

    A likviditáskezelési keret ezért a rövid távú finanszírozási eszközök kintlévőségének eredménye, a más programkomponensekből vagy időszaki keretekből átcsoportosított többlettel együtt, levonva a más programkomponensekből vagy időszaki keretekből származó hiányok kompenzálására szolgáló átcsoportosításokat. A költségtranszferek lépésről lépésre történő megközelítést követnek, amelynek során először a más programkomponensekben vagy időszaki keretekben jelentkező többletekkel kapcsolatos költségek beépülnek a likviditáskezelési keretbe, másodszor pedig a kintlévő rövid távú finanszírozási eszközök és a más programkomponensekből vagy időszaki keretekből származó többletek átlagköltségét átvezetik a többi programrészre vagy a hiányt mutató időszaki keretre. A likviditásállomány ennek a kiegyensúlyozásnak, valamint az említett állományokból származó azon költségeknek vagy megtérüléseknek az eredménye, amelyeket még nem ruháztak át a kedvezményezettekre. A likviditásállományok azt az időbeli eltérést is tükrözik, amely a kuponok vagy felhalmozott kamatok kifizetésének és a befektetőktől való beszedésének és a kedvezményezettekre történő ráterhelésének időpontja között telik el.

    A következőképpen kell kiszámítani naponta a likviditáskezelési keretben lévő likviditásállomány egyenlegét:

    Összes LMC(x) = Beáramlások [Kibocsátási bevételek + LikviditásC(többlet)] – Kiáramlások [LikviditásC(hiány) + Adósságtörlesztések]

    ÁllományLMC(x) = ÖsszesLMC(x) + Likviditásállomány RoI-janapi + LIQMéves kifizetések + Beáramló likviditásállománynapi – Kiáramló likviditásállománynapi

    A Bizottságnak bizonyos finanszírozási feltételekre nincs befolyása, így a finanszírozási költségek az egyes programkomponensek és időszaki keretek esetében eltérhetnek, a Bizottság azonban a hitelfelvételi és adósságkezelési műveleteket oly módon kezeli, hogy az egyes programkomponensek és időszaki keretek lejárati szerkezete a lehető legnagyobb mértékben hasonlítson az e határozatban meghatározott céljaikhoz.

     

    7. lépés: A kifizetések napi finanszírozási költségének kiszámítása:

    A kifizetések napi finanszírozási költségének a kiszámításához a kifizetés összegét meg kell szorozni a kifizetésnek azon programkomponensben vagy időszaki keretben képviselt részarányával, amelyhez a kifizetést allokálták.

    A C(x) adott kifizetéséhez tartozó CoF =

    CoFnapi, C(x)kiegyensúlyozás után * a kifizetés kintlévő összege: ∑ a C(x) kintlévő kifizetései

    2.   A likviditáskezelési költség kiszámítása

    Az egy kifizetésre jutó likviditáskezelési költséget a likviditáskezelési keret számítási időszak alatti, a programkomponensek vagy időszaki keretek likviditási egyenlegeinek kiegyensúlyozása utáni napi költségeinek összegeként kell kiszámítani. Negatív kamatlábak esetén a hozamok vagy költségek kiszámítása a kiegyensúlyozás után rendelkezésre álló likviditás alapján történik, azaz a 6. lépés 1. pontjában leírtak szerint a likviditási többlettel megnövelt és a likviditási hiánnyal csökkentett likviditás alapján. A kifizetett vagy kapott rendkívüli díjakat vagy bírságokat be kell építeni a likviditáskezelési költségek kiszámításába, és hozzá kell adni az ügylet kifizetéskori hozamához. Bármilyen hozamot le kell vonni a következők szerint:

    LIQMnegyedéves = ∑ CoFnapi LMC kiegyensúlyozás után a negyedév folyamán – Likviditásállomány RoI-janegyedéves

    Az LIQM-t a következőképpen kell hozzárendelni az egyes kifizetésekhez:

    kifizetés LIQM-je =

    LIQMnegyedéves *

    ∑ kintlévő kifizetésnegyedév végén: ∑ kintlévő kifizetésnegyedév végén:

    3.   Az általános adminisztratív szolgáltatások költségeinek kiszámítása

    3.1.   Az ismétlődő adminisztratív költségek kiszámítása

    Az ismétlődő adminisztratív költségeket a következőképpen kell kiszámítani:

    éves ismétlődő adminisztratív költségekösszesen = ∑ ismétlődő adminisztratív költségek a naptári évben

    Az ismétlődő adminisztratív költségeket a következőképpen kell allokálni:

    éves ismétlődő adminisztratív költségek kedvezményezettenként =

    éves ismétlődő adminisztratív költségek összesen *

    ∑ kintlévő kifizetés a kedvezményezett részéreév végén: ∑ kintlévő kifizetésekév végén

    3.2.   A létesítési költségek kiszámítása és allokációja

    Az RRF-hitelek kedvezményezettenkénti létesítési költségeit az alábbi három lépésben kell kiszámítani:

    (1)

    Az RRF-hitelek létesítésének költségeit a következőképpen kell kiszámítani:

    létesítési költségek RRF-hitelekre vonatkozóan = 48 % * ∑ létesítési költségtételek

    (2)

    Az RRF-hitelek 2021., 2022. és 2023. évre vonatkozó létesítési költségei az alábbiak szerint allokálandók az RRF-hitelmegállapodást aláíró tagállamokhoz:

    létesítési költségekaláírt RRF-hitelenként = létesítési költségekRRF-hitelekre vonatkozóan *

    aláírt hitelösszeg tagállamonkéntév végén: RRF-hitelek teljes maximális összege

    (3)

    2024. január 1-jétől az allokálatlan létesítési költségek a következőképpen számítandók:

    RRF-hitelek fel nem osztott létesítési költsége = létesítési költségek RRF-hitelekre vonatkozóan – ∑ az RRF-hitelek felosztott létesítési költségtételei 2021-ben, 2022-ben és 2023-ban

    A fel nem osztott létesítési költségeket az RRF-hitelmegállapodás keretében a tagállamok részére történő kifizetések kiegészítő létesítési költségeiként a következőképpen kell allokálni:

    kiegészítő létesítési költségekkedvezményezettként = az RRF-hitelekre vonatkozó allokálatlan létesítési költségek2023 vége *

    ∑ aláírt hitelösszegek kedvezményezettenként 2023 vége: hitelek teljes összege aláírt RRF hitelmegállapodások keretében 2023 vége

    3.3.   Szolgáltatási költségek kiszámítása kedvezményezettenként

    CoSÉvi = ∑ Ismétlődő adminisztratív költségtételek + ∑ Létesítés adminisztratív költségtételei

    4.   A rövidítések jegyzéke

    ACCdaily

    Felhalmozott kamatköltségek napi bontásban

    ACCdaily leap year

    Felhalmozott kamatköltségek napi bontásban szökőévre (366 nap) vonatkozóan A nem szökőéve 365 nap.

    ACCcoupon tap

    A rövid és hosszú kuponperiódusra számított felhalmozott kamatok (az eredeti kibocsátás vagy a kuponfizetés napja és az új elszámolási nap közötti napok)

    ACCtotal

    Felhalmozott kamatok, amelyeket egy finanszírozási vagy befektetési eszköz felhalmozott napi kamatainak összegeként számítanak ki a teljes felhalmozási időszakra (indulástól lejáratig)

    ADMIN Költségek Éves

    Adminisztratív költségek összege a naptári évben

    Ázsió/diszázsiónapi

    ázsió/diszázsió napi bontásban

    Kedvezményezett

    olyan tagállam vagy harmadik ország, amely részes fele egy CAM-program keretében kötött hitelmegállapodásnak, vagy az (EU, Euratom) 2020/2053 határozat 5. cikkének (1) bekezdése szerinti vissza nem térítendő támogatások esetében az uniós költségvetés

    CoF

    Finanszírozási költség

    A C(x) egy egyedi követeléséhez tartozó CoF

    Az X programkomponens vagy X időszaki keret egy követelésének finanszírozási költsége (CoF)

    CoFnapi, eszközönkénti

    napi CoF finanszírozási eszközönként

    CoFnapi, C(hiány) kiegyensúlyozás után

    napi CoF a kezdeti likviditási hiánnyal rendelkező programkomponensek vagy időszaki keretek esetében, kiegyensúlyozás után

    CoFnapi, C(többlet) kiegyensúlyozás után

    napi CoF a kezdeti likviditási többlettel rendelkező keretek esetében, kiegyensúlyozás után

    CoFnapi, LMC kiegyensúlyozás után

    napi CoF az LMC esetében, kiegyensúlyozás után

    CoFnapi, LMC kiegyensúlyozás előtt

    napi CoF az LMC esetében, kiegyensúlyozás előtt

    CoFnapi, C (x) kiegyensúlyozás előtt

    napi CoF az X programkomponens vagy X időszaki keret esetében, kiegyensúlyozás előtt

    CoFlikviditási többlet C(többlet)

    a programkomponens vagy az időszaki keret likviditási többletéhez kapcsolódó napi CoF

    CoFlikviditásátvezetés az LMC-ből

    az LMC-be átvezetett likviditáshoz kapcsolódó napi CoF

    CoSÉves

    Az adminisztratív szolgáltatási költségek összege a naptári évben

    Kupon

    A kibocsátó által a kötvény után fizetett kamatok

    Coupon tap

    Kötvényrábocsátás esetén a kibocsátó által a kötvényre fizetett kamatok összege, rövid vagy hosszú kuponperiódus esetén, beleértve a felhalmozott kamatokat is

    C(x)

    Követelések és likviditás összege az X programkomponensben vagy X időszaki keretben

    ÁllományokLMC(x)

    A finanszírozási pool napi készpénzpozíciója a kiegyensúlyozást követően és a RoI-állományok és a kedvezményezettekre terhelt kamatok figyelembevétele után

    LikviditásC(x)

    A likviditás összege az X. programkomponensben vagy az X időszaki kereten belül

    LMC Költségeknegyedéves

    Negyedéves likviditáskezelési költség

    LIQMnegyedéves

    Likviditáskezelési keret tartási költsége, amelyet a napi költségek (LMC) és a likviditásállomány negyedéves megtérülésének összegeként számítanak ki

    LIQMéves kifizetések

    Likviditáskezelési keret tartási költsége, amelyet a napi költségek (LMC) és a likviditásállomány elmúlt időszaki megtérüléseinek összegeként számítanak ki

    Névleges

    Névérték

    Likviditásállomány RoI-janegyedéves

    A rendelkezésre álló likviditás befektetésének negyedéves hozama

    ÖsszesLMC(x)

    A likviditáskezelési keret napi likviditási pozíciója a RoI-állományok és a kedvezményezettekre terhelt kamatok figyelembevétele előtt, figyelembe véve a rövid távú finanszírozásból származó forrásokat, a programkomponensekből és az időszaki keretekből származó többleteket és hiányokat, valamint a visszaváltási kifizetéseket


    II. MELLÉKLET

    Megfelelési táblázat

    Az (EU) 2022/2545 határozat

    Ez a határozat

    1. cikk

    1. cikk

    2. cikk

    2. cikk

    3. cikk

    3. cikk

    4. cikk

    4. cikk

    4. cikk

    5. cikk

    5. cikk

    6. cikk

    6. cikk

    7. cikk

    7. cikk

    8. cikk

    8. cikk

    9. cikk

    9. cikk

    10. cikk

    10. cikk

    11. cikk

    11. cikk

    12. cikk

    12. cikk

    13. cikk

    13. cikk

    14. cikk

    14. cikk

    15. cikk

    15. cikk

    16. cikk

    16. cikk

    17. cikk

    17. cikk

    18. cikk

    18. cikk

    19. cikk

    19. cikk

    20. cikk


    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2024/1974/oj

    ISSN 1977-0731 (electronic edition)


    Top