Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32016D0720(01)

    H8. sz. határozat (2015. december 17., kisebb műszaki pontosításokkal frissítve 2016. március 9-én) a szociális biztonsági rendszerek koordinációjával foglalkozó igazgatási bizottság Adatkezelési Technikai Bizottságának működési rendjéről és összetételéről

    HL C 263., 20/07/2016, p. 3–6 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 15/03/2021; felváltotta: 32021D0316(01)

    20.7.2016   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    C 263/3


    H8. sz. HATÁROZAT

    (2015. december 17., kisebb műszaki pontosításokkal frissítve 2016. március 9-én)

    a szociális biztonsági rendszerek koordinációjával foglalkozó igazgatási bizottság Adatkezelési Technikai Bizottságának működési rendjéről és összetételéről

    (2016/C 263/04)

    A SZOCIÁLIS BIZTONSÁGI RENDSZEREK KOORDINÁCIÓJÁVAL FOGLALKOZÓ IGAZGATÁSI BIZOTTSÁG,

    tekintettel a szociális biztonsági rendszerek koordinálásáról szóló 2004. április 29-i 883/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (1) 72. cikkére, amely szerint az igazgatási bizottság feladata a tagállamok közötti együttműködés erősítése és fejlesztése az információcseréhez szükséges eljárások korszerűsítésével, különösen az intézmények közötti információáramlásnak az elektronikus eszközökkel történő információcseréhez történő hozzáigazításával, figyelembe véve az egyes tagállamokban az adatkezelés fejlődését; az igazgatási bizottság feladata továbbá elfogadni az adatkezelési szolgáltatásokra vonatkozó közös strukturális szabályokat, különösen a biztonságra és a szabványok használatára vonatkozókat, és megállapítani az ilyen szolgáltatások közös részeinek működtetésére vonatkozó rendelkezéseket,

    tekintettel a 883/2004/EK rendelet 73. cikkére, melynek értelmében az igazgatási bizottság meghatározza az Adatkezelési Technikai Bizottság működési rendjét és összetételét, amely utóbbi jelentéseket és indokolással ellátott véleményt nyújt be, mielőtt az igazgatási bizottság a 72. cikk d) pontja alapján döntést hoz,

    A KÖVETKEZŐKÉPPEN HATÁROZOTT:

    1. cikk

    1.   Az igazgatási bizottság létrehozza a 883/2004/EGK rendelet 73. cikkének (1) bekezdésében előírt Adatkezelési Technikai Bizottságot. E bizottság rövid megnevezése: „technikai bizottság”.

    2.   A technikai bizottság a 883/2004/EK rendelet 73. cikkének (2) bekezdésében megállapított feladatokat látja el.

    3.   A technikai bizottság konkrét feladataira vonatkozóan megbízatását az igazgatási bizottságtól kapja, amely szükség esetén módosíthatja e feladatokat.

    2. cikk

    1.   A technikai bizottságnak tagállamonként két tagja van: az egyik tag a bizottság állandó tagja, a másik annak helyettese.

    2.   A tagállami jelöléseket az érintett tagállam igazgatási bizottságban működő képviselője továbbítja az igazgatási bizottság titkárságához.

    3.   A bizottsági tagok mellett a technikai bizottság ülésein tagállamonként egy vagy több szakértő is részt vehet, amennyiben azt a napirendi kérdések jellege indokolja.

    4.   Egy küldöttség általános szabályként legfeljebb négy tagból állhat.

    5.   A technikai bizottság munkájában tanácsadói minőségben részt vesz az Európai Bizottság igazgatási bizottságban működő képviselője vagy egy általa kijelölt személy.

    6.   A technikai bizottság és eseti munkacsoportjai valamennyi ülésén részt vehet az Európai Bizottság képviselője vagy az általa kijelölt személy, vagy az igazgatási bizottság titkársága által kijelölt bármely más személy. A napirendi kérdések jellegétől függően az üléseken a tárgykörben érintett európai bizottsági szervezeti egységek képviselője vagy képviselői is részt vehet(nek).

    7.   A technikai bizottság és eseti munkacsoportjai valamennyi ülésén részt vesz az igazgatási bizottság titkárságának egy tagja.

    3. cikk

    1.   A technikai bizottság elnökének tisztségét minden félévben azon tagállam állandó tagja vagy más kijelölt tisztviselője tölti be, amely tagállam képviselője az igazgatási bizottságban ugyanabban az időszakban az elnöki tisztséget betölti.

    2.   Ha a technikai bizottság hivatalban lévő elnöke nem tud részt venni a bizottság ülésén, az elnök szerepét a helyettese veszi át.

    3.   A technikai bizottság elnöke a megtartandó ülések és a technikai bizottság által ellátandó feladatok keretein belül jogosult utasításokat adni a titkárságnak.

    4. cikk

    A technikai bizottság ülését a titkárság a technikai bizottság elnökével egyeztetve meghívólevél útján hívja össze, melyet legalább 10 munkanappal az ülés időpontja előtt megküld a tagoknak és az Európai Bizottság képviselőjének.

    5. cikk

    Jelentéseit és indoklással ellátott véleményeit a technikai bizottság szükség szerint műszaki dokumentumok és tanulmányok alapján fogadja el. Ehhez minden olyan információt bekérhet a nemzeti közigazgatásoktól, amelyre megítélése szerint feladatainak megfelelő ellátásához szüksége van.

    6. cikk

    1.   Egyes kérdések megvizsgálása és a technikai bizottság részére történő javaslattétel céljából a technikai bizottság korlátozott számú tagból álló eseti munkacsoportokat állíthat fel.

    A technikai bizottság írásos megbízás keretében meghatározza az ilyen munkacsoportok által elvégzendő feladatokat és a feladatok elvégzésének időbeni ütemezését.

    2.   Az eseti munkacsoport elnöki tisztségét a technikai bizottság elnöke által az Európai Bizottság képviselőjével történő egyeztetést követően kijelölt személy tölti be, vagy ennek hiányában egy, az igazgatási bizottság elnökét adó tagállam által kijelölt szakértő.

    3.   Az eseti munkacsoport elnökét meg kell hívni a technikai bizottság azon ülésére, amelyen az eseti munkacsoport jelentését tárgyalják.

    7. cikk

    A technikai bizottság üléseit az igazgatási bizottság titkárságának erre kijelölt tagja készíti elő és szervezi meg.

    8. cikk

    1.   Jelentéseit és indoklással ellátott véleményeit a technikai bizottság tagjainak egyszerű többségével fogadja el; a szavazás során minden tagállam egyetlen szavazattal rendelkezik, amelyet az állandó tag, távollétében helyettese ad le. A technikai bizottság jelentéseiben és indoklással ellátott véleményeiben szerepelnie kell, hogy elfogadásuk egyhangúlag vagy egyszerű többséggel történt. Ugyancsak fel kell tüntetni bennük az esetleges kisebbségi véleményt vagy kisebbségi fenntartásokat.

    2.   Ha a technikai bizottság elnöki tisztségét a bizottság egy állandó tagja tölti be, nevében helyettese szavaz.

    3.   Ha egy jelen lévő tag a határozathozatal során tartózkodik a szavazástól, az elnök felkéri tartózkodásának indokolására.

    4.   Ha a jelen lévő tagok többsége tartózkodik a szavazástól, akkor a szavazásra bocsátott javaslatot úgy kell tekinteni, mintha nem bocsátották volna szavazásra.

    5.   A technikai bizottság dönthet úgy, hogy bizonyos jelentéseket és indokolással ellátott véleményeket írásbeli eljárással fogad el, ha az ilyen eljárást a technikai bizottság egy korábbi ülésén jóváhagyták.

    E célból az elnök tájékoztatja a technikai bizottság tagjait az elfogadandó szövegről. A tagok számára legalább tíz munkanapos határidőt kell biztosítani, amelyen belül jelezhetik, hogy elutasítják a javasolt szöveget vagy tartózkodnak a szavazástól. Ha a megadott határidőn belül nem érkezik válasz, azt támogató szavazatként kell értékelni.

    Az elnök akkor is dönthet írásbeli eljárás indításáról, ha a technikai bizottság ülésén erről nem született előzetes megállapodás. Ilyen esetben kizárólag a javasolt szöveghez adott írásbeli beleegyezés tekinthető támogató szavazatnak, és a válaszadásra legalább 15 munkanapos határidőt kell biztosítani.

    Az elnök a meghatározott határidő lejártakor értesíti a tagokat a szavazás eredményéről. A szükséges számú támogató szavazatot szerző döntés a tagok visszajelzésére meghatározott időszak utolsó napján tekintendő elfogadottnak.

    6.   Ha a technikai bizottság valamely tagja az írásbeli eljárás során javaslatot tesz a szöveg módosítására, az elnök:

    a)

    újrakezdi az írásbeli eljárást, és a tagokat az (5) bekezdésben szereplő eljárás szerint tájékoztatja a javasolt módosításról, vagy

    b)

    megszünteti az írásbeli eljárást annak érdekében, hogy az ügyet a következő ülésen tárgyalják meg,

    attól függően, hogy az elnök melyik eljárást tartja megfelelőnek a szóban forgó ügy esetében.

    7.   Ha a technikai bizottság valamely tagja a válaszadásra adott határidő lejárta előtt kéri, hogy a javasolt szöveget a technikai bizottság ülésén vizsgálják meg, az írásbeli eljárást meg kell szüntetni.

    Az ügyet ezt követően a technikai bizottság legközelebbi ülésén kell megvizsgálni.

    9. cikk

    1.   A technikai bizottság egyes üléseinek ideiglenes napirendjét a titkárság a technikai bizottság elnökével egyeztetve állítja össze.

    Az egyes napirendi pontok felvételére irányuló javaslattételt megelőzően a titkárság szükség szerint az érintett küldöttségek írásbeli véleményét kérheti.

    Az ideiglenes napirenden főszabályként olyan napirendi pontok szerepelnek, amelyek felvételét valamely tag vagy az Európai Bizottság képviselője kérte.

    2.   Az ideiglenes napirendet az egyes ülések kezdete előtt legalább 15 munkanappal meg kell küldeni a technikai bizottság valamennyi tagjának és a fenti 2. cikk (6) bekezdésében említett személyeknek. Az ülés előtti 5. munkanapig mód van a módosított napirend megküldésére.

    Az ülésen döntésre bocsátandó vagy véleményezendő napirendi pontokhoz kapcsolódó dokumentumokat főszabályként legkésőbb az ülés előtti 10. munkanapig a tagok rendelkezésére kell bocsátani. Ez a kikötés nem vonatkozik a jóváhagyást nem igénylő, általános tájékoztató dokumentumokra, kivételes körülményekre, és a technikai bizottság által az alábbi 14. cikk szerint jóváhagyott egyéb esetekre.

    3.   Az egyes ülések kezdetén a technikai bizottság jóváhagyja az ülés napirendjét.

    Az ideiglenes napirendben nem szereplő bármely pontot a technikai bizottság csak egyhangú szavazással vehet fel a napirendre.

    10. cikk

    1.   Az igazgatási bizottság titkársága jegyzőkönyvet készít a technikai bizottság üléseiről. A jegyzőkönyvet a technikai bizottság fogadja el.

    2.   A jegyzőkönyv angol nyelvű változatát észrevételezés céljából legkésőbb egy hónappal a technikai bizottság következő ülése előtt meg kell küldeni a küldöttségeknek.

    A jegyzőkönyv nyelvi változatait mielőbb elérhetővé kell tenni azt követően, hogy az angol nyelvi változatban átvezették az elfogadott módosításokat.

    3.   Azon tagok, akik nem kapták meg a jegyzőkönyvet saját hivatalos nyelvükön, végső jóváhagyásukat mindaddig elhalaszthatják, míg kézhez nem vették a jegyzőkönyv adott nyelvi változatát.

    11. cikk

    1.   Tevékenységéről és az elért eredményekről a technikai bizottság, minden ülése után, írásbeli jelentést készít az igazgatási bizottság számára.

    2.   A technikai bizottság elnöke az igazgatási bizottság ülésein beszámol a technikai bizottság tevékenységéről, amennyiben az igazgatási bizottság elnöke erre felkéri.

    12. cikk

    A technikai bizottság által javasolt minden olyan intézkedés esetében, amely az Európai Bizottságra költségeket ró, szükség van ezen intézmény képviselőjének jóváhagyására.

    13. cikk

    A jelentések, az indokolással ellátott vélemények, a napirendek és a technikai bizottság tevékenységét támogató minden más dokumentum nyelve az angol.

    14. cikk

    Szükség esetén a technikai bizottság egyhangú döntéssel tovább pontosíthatja és részletezheti ezen eljárási szabályokat.

    15. cikk

    Ezt a határozatot az Európai Unió Hivatalos Lapjában ki kell hirdetni. Ezt a határozatot kihirdetése napjától kell alkalmazni.

    16. cikk

    E határozat a 2009. június 12-i H2. határozat helyébe lép.

    az igazgatási bizottság elnöke

    Claude EWEN


    (1)  HL L 166., 2004.4.30., 1. o.


    Top