Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32015Q0618(01)

    Poslovnik Općeg suda EU-a

    Poslovnik Općeg suda EU-a

     

    SAŽETAK DOKUMENATA:

    Poslovnik Općeg suda

    Praktična pravila za provedbu Poslovnika Općeg suda

    Izmjena Poslovnika Općeg suda

    Izmjena Poslovnika Općeg suda

    Izmjene Poslovnika Općeg suda

    Izmjene praktičnih pravila za provedbu Poslovnika Općeg suda

    Izmjene Poslovnika Općeg suda

    Izmjene Poslovnika Općeg suda

    Izmjene praktičnih pravila za provedbu Poslovnika Općeg suda

    Izmjene Poslovnika Općeg suda

    Izmjene praktičnih pravila za provedbu Poslovnika Općeg suda

    ČEMU SLUŽI OVAJ POSLOVNIK?

    Poslovnikom se uređuju unutarnji ustroj Općeg suda te načini vođenja postupaka pred Sudom. Opći sud nadležan je donositi odluke u:

    • slučajevima koje podnose pojedinci ili poduzeća protiv akata institucija Europske unije (EU) koje su upućene njima ili na njih utječu izravno i pojedinačno, uključujući:
    • tužbe koje su podnijele države članice EU-a protiv Europske komisije;
    • tužbe koje su podnijele države članice protiv određenih akata Vijeća Europske unije;
    • tužbe kojima se traži naknada štete koju su prouzročile institucije ili tijela EU-a.

    Praktična pravila dopunjuju poslovnik. Osmišljena su da bi se osiguralo da se potonji odgovarajuće primjenjuje i da se postupci pred sudom provode bez problema i učinkovito.

    KLJUČNE TOČKE

    Zajedno sa Sudom, Opći sud jedna je od pravosudnih institucija EU-a koje čine Sud Europske unije. Njihova je zadaća osigurati ujednačeno tumačenje i primjenu zakona EU-a.

    Organizacija Općeg suda

    Sastav

    Od 1. rujna 2019., kao dio reforme pravosudnog sustava EU-a uvedene u Uredbi (EU, Euratom) 2015/2422, Opći sud sastoji se od dva suca iz svake države članice. Suci između sebe biraju predsjednika i potpredsjednika na razdoblje od tri godine. Suci svoje funkcije moraju obnašati nepristrano i neovisno. U iznimnim slučajevima sucu može biti dodijeljena uloga nezavisnog odvjetnika*. Suci imenuju tajnika* na razdoblje od šest godina.

    Osnivanje vijeća

    O predmetima danima na odlučivanje Općem sudu odlučuju vijeća od tri suca ili od pet sudaca ili, u određenim slučajevima, sudac pojedinac. Suci biraju predsjednike vijeća. Za svaki predmet sucu se dodjeljuje sudac izvjestitelj (koji priprema nacrt presude). Opći sud također može odlučivati kao Veliko vijeće (15 sudaca) kada to zahtijevaju pravna složenost ili važnost predmeta.

    Pravila su izmijenjena 2023., djelomice kako bi se osiguralo da djelomična specijalizacija vijeća koju je odredio Opći sud ne bi izgubila svoj koristan učinak prilikom promjene sastava vijeća svake tri godine.

    Vijećanja Općeg suda

    Opći sud vijeća tajno. Nakon tih rasprava, suci donose jednu presudu.

    Jezik

    Podnositelj može izabrati bilo koji od 24 službena jezika EU-a za jezik predmeta. Taj se jezik rabi u pisanim i usmenim argumentima stranaka i pri komuniciranju Općeg suda sa strankama.

    U slučaju tužbe koju podnese institucija na temelju klauzule sadržane u javnopravnom ili privatnopravnom ugovoru koji je sklopio EU ili koji je sklopljen u njegovo ime na temelju članka 272- Ugovora o funkcioniranju Europske unije, jezik postupka je onaj na kojem je ugovor sklopljen. U slučaju da je taj ugovor sastavljen na više jezika, tužitelj može izabrati jedan od njih.

    Prava i obveze agenata i odvjetnika

    Agenti (koji predstavljaju države članice ili institucije EU-a) i odvjetnici uživaju imunitet u pogledu izgovorenih riječi i podnesenih pismena vezanih uz predmet. Dokumenti i isprave vezani uz postupak ne smiju se pretraživati ni plijeniti.

    Odvjetnici moraju predočiti dokument kojim se potvrđuje da su ovlašteni za zastupanje pred sudom države članice.

    Postupak

    Postupak može uključivati neke ili sve korake navedene u nastavku.

    • Pisana faza (razmjena podnesaka između stranaka):
      • Tužba odvjetnika ili agenta poslana tajništvu* otvara postupak. Glavne točke tužbe objavljene su u priopćenju na svim službenim jezicima u Službenom listu Europske unije.
      • Tajništvo dostavlja tužbu tuženiku koji ima dva mjeseca za pripremu obrane.
      • U izravnim tužbama, načelno, tužitelj može podnijeti repliku unutar roka, na koji tuženik može odgovoriti odgovorom na repliku.
    • Postoje posebna pravila za postupanje s povjerljivim podacima ili dokumentima koji se odnose na sigurnost EU-a ili država članica ili vođenje njihovih međunarodnih odnosa.
    • Kada stranka smatra da njegov/njezin identitet ne bi trebao biti otkriven javnosti, može od Općeg suda zatražiti „anonimizaciju” relevantnog slučaja, djelomično ili u cijelosti.
    • Opći sud može odlučiti izostaviti:
      • imena i prezimena fizičkih osoba, neovisno o tome jesu li one stranke ili treće osobe, te sve druge osobne podatke tih fizičkih osoba, navedene u dokumentima i informacijama povezanima s predmetom kojima javnost ima pristup; ili
      • druge podatke koji nisu osobni podaci fizičkih osoba, navedene u dokumentima i informacijama kojima javnost ima pristup, ako legitimni razlozi opravdavaju da se ti podaci ne otkriju javnosti.
    • Bilo koja osoba koja može dokazati pravni interes u ishodu predmeta podnesenog Sudu, kao i institucije država članica, smiju intervenirati u postupke. Osoba može podnijeti izjavu koja podržava ili odbija prigovor jedne od stranaka, na koju onda strane smiju odgovoriti.
    • Usmena faza:
      • Opći sud može odlučiti održati raspravu na zahtjev jedne od stranaka ili na vlastitu inicijativu. Tijekom rasprave suci smiju postavljati pitanja zastupnicima stranaka. Suci nakon toga vijećaju na temelju nacrta presude koju priprema sudac izvjestitelj i presuda se donosi javno.
      • Može se odobriti besplatna pravna pomoć radi plaćanja troškova pravnog zastupanja pred Općim sudom.
    • Ubrzani postupak:
      • Ovaj postupak omogućava Općem sudu brzo donošenje odluke o meritumu spora u slučajevima koji se smatraju osobito hitnima. Ubrzani postupak mogu zatražiti tužitelj ili tuženik. O njemu može odlučiti i Opći sud na vlastitu inicijativu.

    Suspenzija ili druge privremene mjere

    • Postupak pred Općim sudom ne zaustavlja zakonski akt koji se pobija. No Opći sud može donijeti rješenje o suspenziji ili druge privremene mjere ako se ispune određeni uvjeti. Rješenje je privremeno i ne prejudicira odluku Općeg suda u glavnom postupku.

    Sporovi o pravima intelektualnog vlasništva

    • Ova vrsta sporova tiče se tužbi protiv odluka Ureda Europske unije za intelektualno vlasništvo o primjeni prava intelektualnog vlasništva i protiv odluka Ureda Zajednice za biljne sorte povezanih sa zaštitom prava na biljne sorte.
    • U Poslovniku se određuju postupci stranaka u sporu, žalbe i odgovori.
    • Dionici koji nisu tužitelji mogu intervenirati tijekom postupka i imaju ista prava kao i glavne stranke.

    Mehanizam oglednih predmeta i zajedničke rasprave

    Ako se u više predmeta koji su u tijeku pred Općim sudom otvori isto pravno pitanje, a Opći sud želi izbjeći usporedno postupanje u tim predmetima, može se odgoditi jedan predmet ili više predmeta do ishoda predmeta koji je među njima, kao najprikladniji za razmatranje tog pitanja, utvrđen kao ogledni predmet.

    Zajedničke rasprave nekoliko predmeta mogu se organizirati kako bi se određeni predmeti učinkovitije rješavali.

    Videokonferencije

    Ako zdravstveni razlozi, sigurnosni razlozi ili drugi ozbiljni razlozi sprečavaju zastupnika stranke da fizički sudjeluje na raspravi, tom zastupniku može se, na zahtjev, dopustiti sudjelovanje na toj raspravi putem videokonferencije

    e-Curia

    Od 2018. obvezno je upotrebljavati e-Curiju, aplikaciju Suda Europske unije koja zastupnicima stranaka u slučajevima pred Općim sudom omogućuje razmjenu postupovnih akata s tajništvom Općeg suda isključivo elektroničkim putem.

    Praktična pravila za provedbu Poslovnika

    Ona pojašnjavaju, preciziraju i dopunjuju određene odredbe Poslovnika. Brojna praktična pravila odnose se na aspekte kao što su podnošenje postupovnih akata i dokaznih elemenata, njihov izgled, njihovi pisani prijevodi kao i usmeno prevođenje tijekom rasprave.

    Od 2015. izmijenjena su nekoliko puta, a najnovija izmjene uvedene su u studenome 2022. radi dopune ili prilagodbe novim pravilima o obradi podataka, zajedničkim raspravama i videokonferenciji za rasprave. Najnovije izmjene određuju način obavljanja određenih zadaća tajništva, posebno onih koje se odnose na vođenje upisnika, vođenje spisa i pristupanje spisu, osobito s obzirom na promjene tijekom razdoblja pandemije uzrokovane bolešću COVID-19. U obzir uzimaju razvoje koji su rezultat digitalizacije sudskog postupka.

    OTKAD SE PRIMJENJUJE OVAJ POSLOVNIK?

    Poslovnik se primjenjuje od 1. srpnja 2015. Zamijenio je izvorni poslovnik od 2. svibnja 1991. Najnovije izmjene stupaju na snagu 1. travnja 2023.

    Praktična pravila primjenjuju se od 1. srpnja 2015. Izmjene iz 2022. stupaju na snagu 1. travnja 2023.

    POZADINA

    Za više informacija vidjeti:

    KLJUČNI POJMOVI

    Nezavisni odvjetnik. Nezavisni odvjetnik pomaže Sudu Europske unije sastavljanjem nepristranih i neovisnih mišljenja u predmetima koji su im dodijeljeni. Suci ta mišljenja uzimaju u obzir prije donošenja svoje odluke (vidjeti članak 252. Ugovora o funkcioniranju Europske unije i članak 19. Ugovora o Europskoj uniji). Mišljenja nezavisnog odvjetnika nisu obvezujuća, ali ih se Sud često pridržava. Na Općem sudu nema stalnih nezavisnih odvjetnika iako se mogu imenovati na ad hoc bazi.
    Tajnik. Osoba koja je, pod nadzorom predsjednika Općeg suda, zadužena za zaprimanje, upućivanje i čuvanje svih dokumenata te za upravno poslovanje Općeg suda (pogledajte stavku Tajništvo u nastavku).
    Tajništvo. Mjesto za čuvanje svih spisa koji se odnose na predmete u tijeku i vođenje upisnika u koji se upisuju svi postupovni akti koji odgovaraju strankama uključenima u predmete.

    GLAVNI DOKUMENTI

    Poslovnik Općeg suda (SL L 105, 23.4.2015., str. 1.–66.)

    Praktična pravila za provedbu Poslovnika Općeg suda (SL L 152, 18.6.2015., str. 1.–30.)

    Izmjena Poslovnika Općeg suda (SL L 217, 12.8.2016., str. 71.)

    Izmjena Poslovnika Općeg suda (SL L 217, 12.8.2016., str. 72.)

    Izmjene Poslovnika Općeg suda (SL L 217, 12.8.2016., str. 73.–77.)

    Izmjene Praktičnih pravila za provedbu Poslovnika Općeg suda (SL L 217, 12.8.2016., str. 78.–80.)

    Izmjene Poslovnika Općeg suda (SL L 240, 25.9.2018., str. 67.)

    Izmjene Poslovnika Općeg suda (SL L 240, 25.9.2018., str. 68.–71.)

    Izmjene Praktičnih pravila za provedbu Poslovnika Općeg suda (SL L 294, 21.11.2018., str. 23.–43.)

    Izmjene Poslovnika Općeg suda (SL L 44, 14.2.2023., str. 8.–14.)

    Izmjene praktičnih pravila za provedbu Poslovnika Općeg suda (SL L 73, 10.3.2023., str. 58.–66.)

    VEZANI DOKUMENTI

    Uredba (EU, Euratom) 2016/1192 Europskog parlamenta i Vijeća od 6. srpnja 2016. o prijenosu na Opći sud nadležnosti za odlučivanje u prvom stupnju o sporovima između Europske unije i njezinih službenika (SL L 200, 26.7.2016., str. 137.–139.)

    Uredba (EU, Euratom) 2015/2422 Europskog parlamenta i Vijeća od 16. prosinca 2015. o izmjeni Protokola br. 3 o Statutu Suda Europske unije (SL L 341, 24.12.2015., str. 14.–17.)

    Posljednje ažuriranje 31.03.2023

    Vrh