Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022R1646

    Provedbena uredba Komisije (EU) 2022/1646 оd 23. rujna 2022. o ujednačenom praktičnom uređenju za provedbu službenih kontrola upotrebe farmakološki djelatnih tvari koje su odobrene kao veterinarsko-medicinski proizvodi ili kao dodaci hrani za životinje te upotrebe zabranjenih ili neodobrenih farmakološki djelatnih tvari i njihovih ostataka, o posebnom sadržaju višegodišnjih nacionalnih planova kontrola i o posebnom uređenju za njihovu izradu (Tekst značajan za EGP)

    C/2022/4401

    SL L 248, 26/09/2022, p. 32–45 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 26/09/2022

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2022/1646/oj

    26.9.2022   

    HR

    Službeni list Europske unije

    L 248/32


    PROVEDBENA UREDBA KOMISIJE (EU) 2022/1646

    оd 23. rujna 2022.

    o ujednačenom praktičnom uređenju za provedbu službenih kontrola upotrebe farmakološki djelatnih tvari koje su odobrene kao veterinarsko-medicinski proizvodi ili kao dodaci hrani za životinje te upotrebe zabranjenih ili neodobrenih farmakološki djelatnih tvari i njihovih ostataka, o posebnom sadržaju višegodišnjih nacionalnih planova kontrola i o posebnom uređenju za njihovu izradu

    (Tekst značajan za EGP)

    EUROPSKA KOMISIJA,

    uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

    uzimajući u obzir Uredbu (EU) 2017/625 Europskog parlamenta i Vijeća od 15. ožujka 2017. o službenim kontrolama i drugim službenim aktivnostima kojima se osigurava primjena propisa o hrani i hrani za životinje, pravila o zdravlju i dobrobiti životinja, zdravlju bilja i sredstvima za zaštitu bilja, o izmjeni uredaba (EZ) br. 999/2001, (EZ) br. 396/2005, (EZ) br. 1069/2009, (EZ) 1107/2009, (EU) br. 1151/2012, (EU) br. 652/2014, (EU) 2016/429 i (EU) 2016/2031 Europskog parlamenta i Vijeća, uredaba Vijeća (EZ) br. 1/2005 i (EZ) br. 1099/2009 i direktiva Vijeća 98/58/EZ, 1999/74/EZ, 2007/43/EZ, 2008/119/EZ i 2008/120/EZ te o stavljanju izvan snage uredaba (EZ) br. 854/2004 i (EZ) br. 882/2004 Europskog parlamenta i Vijeća, direktiva Vijeća 89/608/EEZ, 89/662/EEZ, 90/425/EEZ, 91/496/EEZ, 96/23/EZ, 96/93/EZ i 97/78/EZ te Odluke Vijeća 92/438/EEZ (Uredba o službenim kontrolama) (1), a posebno njezin članak 19. stavak 3. točke (a) i (b),

    budući da:

    (1)

    Uredbom (EU) 2017/625 utvrđena su pravila o provedbi službenih kontrola i drugih službenih aktivnosti koje provode nadležna tijela država članica radi verifikacije usklađenosti sa zakonodavstvom Unije u području sigurnosti hrane i hrane za životinje. Naime, člankom 9. te uredbe propisano je da nadležna tijela redovito provode službene kontrole svih subjekata, na temelju rizika i s odgovarajućom učestalošću. U skladu s člankom 109. te uredbe države članice obvezne su osigurati da nadležna tijela provode službene kontrole na temelju višegodišnjeg nacionalnog plana kontrola („VNPK”). Nadalje, Uredbom (EU) 2017/625 propisan je opći sadržaj VNPK-a, među ostalim zahtjev da države članice u VNPK uključe službene kontrole upotrebe farmakološki djelatnih tvari koje su odobrene kao veterinarsko-medicinski proizvodi ili kao dodaci hrani za životinje te upotrebe zabranjenih ili neodobrenih farmakološki djelatnih tvari i njihovih ostataka. Uredbom (EU) 2017/625 Komisija se ovlašćuje za utvrđivanje posebnog dodatnog sadržaja VNPK-a, posebnih dodatnih uređenja za njegovu pripremu i ujednačene minimalne učestalosti službenih kontrola, uzimajući u obzir opasnosti i rizike povezane s tvarima iz članka 19. stavka 1. te uredbe.

    (2)

    Uredbom (EU) 2017/625 stavljena je izvan snage Direktiva Vijeća 96/23/EZ (2) s učinkom od 14. prosinca 2019. i utvrđene su relevantne prijelazne mjere. U skladu s prijelaznim mjerama nadležna tijela do 14. prosinca 2022. nastavljaju primjenjivati službene kontrole koje su u skladu s Direktivom 96/23/EZ nužne za otkrivanje prisutnosti određenih tvari i skupina ostataka. Konkretno, prijelaznim mjerama propisuju se zahtjevi za planove praćenja država članica za otkrivanje ostataka ili tvari unutar područja primjene.

    (3)

    Tom Uredbom osigurava se kontinuitet pravila utvrđenih Direktivom 96/23/EZ o sadržaju VNPK-a i njegovoj izradi te minimalnoj učestalosti službenih kontrola, u odnosu na službene kontrole ostataka tvari koje imaju farmakološko djelovanje, njihovih metabolita i ostalih tvari prenosivih na proizvode životinjskog podrijetla koje će vjerojatno naštetiti ljudskom zdravlju.

    (4)

    Uredbom (EU) 2019/6 Europskog parlamenta i Vijeća (3) utvrđen je regulatorni okvir za stavljanje u promet, proizvodnju, uvoz, izvoz, opskrbu, distribuciju, farmakovigilanciju, kontrolu i primjenu veterinarsko-medicinskih proizvoda. Nadalje, farmakološki djelatne tvari koje nisu odobrene za upotrebu u veterinarsko-medicinskim proizvodima ne smiju se upotrebljavati na životinjama koje se koriste za proizvodnju hrane u EU-u, osim ako je riječ o tvarima prijeko potrebnima za liječenje kopitara kako je predviđeno Uredbom Komisije (EZ) br. 1950/2006 (4).

    (5)

    Države članice obvezne su u VNPK-ove uključiti kontrole upotrebe farmakološki djelatnih tvari koje su odobrene kao veterinarsko-medicinski proizvodi ili kao dodaci hrani za životinje te upotrebe zabranjenih ili neodobrenih farmakološki djelatnih tvari i njihovih ostataka u slučaju životinja koje se koriste za proizvodnju hrane i proizvoda životinjskog podrijetla. Da bi se osigurale usklađene i učinkovite kontrole među državama članicama za borbu protiv nezakonite upotrebe pospješivača rasta i produktivnosti držanih životinja u svim državama članicama, potrebno je dodatno definirati ujednačeno praktično uređenje za VNPK-ove.

    (6)

    Da bi potvrdile usklađenost s Unijinim zakonodavstvom o upotrebi farmakološki djelatnih tvari koje su odobrene kao veterinarsko-medicinski proizvodi ili kao dodaci hrani za životinje te o upotrebi zabranjenih ili neodobrenih farmakološki djelatnih tvari i njihovih ostataka, države članice provode kontrole na temelju rizika za životinje koje se koriste za proizvodnju hrane i proizvode životinjskog podrijetla koji su proizvedeni u državama članicama ili ulaze u Uniju iz trećih zemalja. Te kontrole uključuju se u VNPK-ove svake države članice i obuhvaćaju tri plana: plan kontrola na temelju rizika za proizvodnju u državi članici, plan kontrola na temelju rizika za uvoz iz trećih zemalja i, kako bi se prikupljali podaci korisni za orijentaciju budućih kontrola na temelju rizika za proizvodnju u državama članicama, randomizirani plan nadzora.

    (7)

    Delegiranom uredbom Komisije (EU) 2022/1644 (5) utvrđuju se pravila za obavljanje službenih kontrola u pogledu raspona uzoraka i faze proizvodnje, prerade i distribucije u kojoj će se uzeti uzorci radi kontrole upotrebe farmakološki djelatnih tvari koje su odobrene kao veterinarsko-medicinski proizvodi ili kao dodaci hrani za životinje te upotrebe zabranjenih ili neodobrenih farmakološki djelatnih tvari i njihovih ostataka.

    (8)

    Strategiju uzorkovanja i kriterije rizika za definiranje sadržaja plana kontrola na temelju rizika za proizvodnju u državi članici treba odrediti u skladu s Delegiranom uredbom (EU) 2022/1644, a u plan treba uključiti obrazloženje o provedbi kriterija rizika. Ako tijekom provedbe tog plana kontrole u određenoj godini postanu dostupne nove informacije o nedopuštenim primjenama, npr. provođenjem plana nadzora, države članice trebale bi bez odgode ažurirati plan kontrola na temelju rizika za proizvodnju u državi članici kako bi osigurale odgovornu upotrebu farmakološki djelatnih tvari i visoku razinu zaštite ljudskog zdravlja. Kako bi se zajamčila ujednačena minimalna učestalost kontrola, u ovoj Uredbi treba definirati minimalnu učestalost kontrola koja će biti uključena u VNPK.

    (9)

    Države članice u svoje VNPK-ove uključuju i namjenski plan nadzora na temelju nasumičnog uzorkovanja i pretraga širokog raspona farmakološki djelatnih tvari koje su odobrene kao veterinarsko-medicinski proizvodi ili kao dodaci hrani za životinje te zabranjenih ili neodobrenih farmakološki djelatnih tvari i njihovih ostataka koji možda nisu uključeni u nacionalne planove na temelju rizika.

    (10)

    Za plan nadzora primjereno je prikupiti otprilike 8 000 uzoraka iz cijele Unije. Kontrole i povezano uzorkovanje treba raspodijeliti po državama članicama. Minimalne učestalosti uzorkovanja treba uključiti u VNPK.

    (11)

    Kako bi se osigurala usporedivost rezultata dobivenih u okviru plana nadzora, u planu treba navesti vrste analitičkih metoda koje će se upotrebljavati i zahtjeve za njih. Kad je riječ o planu nadzora za zabranjene i neodobrene tvari, za otkrivanje neočekivanih nezakonitih upotreba odobrenih, zabranjenih i neodobrenih farmakološki djelatnih tvari učinkovite su potvrdne metode te ciljane i neciljane orijentacijske metode. Kad je riječ o planu nadzora za odobrene tvari, treba upotrebljavati orijentacijske ili potvrdne metode kojima se mogu kvantificirati ostaci ispod najveće dopuštene količine („NDK”), a uz koncentracije jednake najvećoj dopuštenoj količini ili veće od nje treba prijaviti i koncentracije manje od nje.

    (12)

    Uz kontrole vlastite proizvodnje države članice trebale bi u VNPK uključiti plan kontrola za proizvode koji su namijenjeni ulasku u Uniju iz trećih zemalja kako bi potvrdile učinkovitost kontrola ostataka u trećim zemljama i usklađenost uvezenih proizvoda životinjskog podrijetla s pravilima Unije. Kako bi se zajamčila ujednačena minimalna učestalost kontrola koje se provode u okviru plana za uvoz iz trećih zemalja i da je njihova učestalost barem jednaka učestalosti kontrola za plan kontrola na temelju rizika za proizvodnju u državama članicama, ovom Uredbom treba definirati minimalne učestalosti koje primjenjuju države članice na čijim graničnim kontrolnim postajama životinje i proizvodi životinjskog podrijetla ulaze u Uniju.

    (13)

    Kako bi se zajamčio usklađen i sveobuhvatan sadržaj VNPK-a u pogledu upotrebe farmakološki djelatnih tvari koje su odobrene kao veterinarsko-medicinski proizvodi ili kao dodaci hrani za životinje te u pogledu upotrebe zabranjenih ili neodobrenih farmakološki djelatnih tvari kod životinja koje se koriste za proizvodnju hrane i njihovih ostataka u slučaju životinja i proizvoda životinjskog podrijetla, potrebno je definirati relevantne aspekte sadržaja.

    (14)

    Postupci uzorkovanja, rukovanje i uvjeti prijevoza utječu na sposobnost otkrivanja farmakološki djelatnih tvari koje su odobrene kao veterinarsko-medicinski proizvodi ili kao dodaci hrani za životinje te zabranjenih ili neodobrenih farmakološki djelatnih tvari i njihovih ostataka u uzorcima. Države članice stoga trebaju slijediti pravila utvrđena Provedbenom uredbom Komisije (EU) 2021/808 (6).

    (15)

    Nužno je osigurati usporedivost analitičkih rezultata i tumačenja tih rezultata prikupljenih u okviru planova kontrola upotrebe farmakološki djelatnih tvari koje su odobrene kao veterinarsko-medicinski proizvodi ili kao dodaci hrani za životinje te za zabranjene ili neodobrene farmakološki djelatne tvari i njihove ostatke. Stoga u planovima trebaju biti opisane korištene analitičke metode i zahtjevi za njihovu učinkovitost u skladu s odredbama Provedbene uredbe (EU) 2021/808.

    (16)

    Kako bi države članice osigurale da su njihovi planovi kontrola na temelju rizika za proizvodnju u Uniji i uvoz iz trećih zemalja te planovi nadzora za proizvodnju u državama članicama usklađeni s ovom Uredbom, trebale bi svake godine dostaviti te planove kontrola Komisiji na evaluaciju. Komisija bi trebala državama članicama dostaviti eventualne komentare. Države članice trebale bi izraditi revidirani i ažurirani plan u skladu s komentarima najkasnije do 31. ožujka naredne godine. Međutim, ako Komisija smatra da bi planovi ugrozili učinkovitost službenih kontrola, trebala bi moći zatražiti da država članica ranije dostavi plan ažuriran u skladu s Komisijinim komentarima.

    (17)

    U skladu s člankom 33. Uredbe (EZ) br. 178/2002 Europskog parlamenta i Vijeća (7) države članice moraju Europskoj agenciji za sigurnost hrane (EFSA) dostaviti podatke koje u okviru službenih kontrola prikupe o upotrebi farmakološki djelatnih tvari koje su odobrene kao veterinarsko-medicinski proizvodi ili kao dodaci hrani za životinje te o upotrebi zabranjenih ili neodobrenih farmakološki djelatnih tvari i njihovih ostataka. Kako bi se omogućilo praćenje najnovijih podataka, sve države članice trebale bi podatke dostavljati redovito i na isti datum.

    (18)

    Odluku Komisije 97/747/EZ (8) o utvrđivanju razina i učestalosti uzorkovanja, uz one iz prilogâ Direktivi 96/23/EZ, treba staviti izvan snage jer se njezine odredbe zamjenjuju odredbama ove Uredbe.

    (19)

    Budući da pravila utvrđena prilozima Direktivi 96/23/EZ o mjerama za praćenje određenih tvari i njihovih ostataka u živim životinjama i proizvodima životinjskog podrijetla treba primjenjivati do 14. prosinca 2022., ova Uredba primjenjuje se od 15. prosinca 2022.

    (20)

    Mjere predviđene u ovoj Uredbi u skladu su s mišljenjem Stalnog odbora za bilje, životinje, hranu i hranu za životinje,

    DONIJELA JE OVU UREDBU:

    POGLAVLJE I.

    Predmet, područje primjene i definicije

    Članak 1.

    Predmet

    U svrhu službenih kontrola upotrebe farmakološki djelatnih tvari koje su odobrene kao veterinarsko-medicinski proizvodi ili kao dodaci hrani za životinje te upotrebe zabranjenih ili neodobrenih farmakološki djelatnih tvari i njihovih ostataka, ovom Uredbom utvrđuje se sljedeće:

    (a)

    godišnja ujednačena minimalna učestalost uzorkovanja u okviru službenih kontrola, uzimajući u obzir opasnosti i rizike povezane s predmetnim tvarima;

    (b)

    posebna dodatna uređenja i poseban dodatan sadržaj za višegodišnje nacionalne planove kontrola („VNPK”) država članica, uz one koji su utvrđeni člankom 110. Uredbe (EU) 2017/625.

    Članak 2.

    Definicije

    Za potrebe ove Uredbe primjenjuju se definicije iz Uredbe (EZ) br. 178/2002, Delegirane uredbe Komisije (EU) 2019/2090 (9), Provedbene uredbe (EU) 2021/808 i Delegirane uredbe (EU) 2022/1644.

    POGLAVLJE II.

    POSEBAN DODATAN SADRŽAJ VNPK-a

    Članak 3.

    Opće odredbe

    Države članice osiguravaju da dio VNPK-a koji se odnosi na obavljanje službenih kontrola upotrebe farmakološki djelatnih tvari koje su odobrene kao veterinarsko-medicinski proizvodi ili kao dodaci hrani za životinje te upotrebe zabranjenih ili neodobrenih farmakološki djelatnih tvari i njihovih ostataka u živim životinjama i proizvodima životinjskog podrijetla sadržava sljedeće:

    (a)

    „nacionalni plan kontrola na temelju rizika za proizvodnju u državama članicama”, kako je utvrđeno člankom 4.;

    (b)

    „nacionalni randomizirani plan nadzora za proizvodnju u državama članicama”, kako je utvrđeno člankom 5.;

    (c)

    „nacionalni plan kontrola na temelju rizika za uvoz iz trećih zemalja”, kako je utvrđeno člankom 6.

    Članak 4.

    Nacionalni plan kontrola na temelju rizika za proizvodnju u državama članicama

    Države članice izrađuju nacionalni plan kontrola na temelju rizika za tvari u skupinama A i B Priloga I. Delegiranoj uredbi (EU) 2022/1644 kako bi potvrdile usklađenost životinja koje se koriste za proizvodnju hrane i proizvoda životinjskog podrijetla proizvedenih u državama članicama sa zakonodavstvom Unije kojim se uređuje upotreba farmakološki djelatnih tvari koje su odobrene kao veterinarsko-medicinski proizvodi ili kao dodaci hrani za životinje te upotreba zabranjenih ili neodobrenih farmakološki djelatnih tvari i njihovih ostataka te primjenjive najveće dopuštene količine („NDK”) ostataka i najviše razine („NR”) u hrani.

    Nacionalni plan kontrola na temelju rizika za proizvodnju u državama članicama sadržava sljedeće:

    (a)

    popis kombinacija tvari i životinjskih vrsta, proizvoda i matrica u skladu s Prilogom II. Delegiranoj uredbi (EU) 2022/1644;

    (b)

    strategija uzorkovanja prema odluci države članice u skladu s Prilogom III. Delegiranoj uredbi (EU) 2022/1644;

    (c)

    stvarnu učestalost uzorkovanja prema odluci države članice, uzimajući u obzir godišnje minimalne učestalosti kontrola utvrđene u Prilogu I.;

    (d)

    analitičke metode koje treba primjenjivati i značajke njihove provedbe;

    (e)

    pojedinosti iz članka 7. stavaka 1. i 2.

    U skladu s člankom 111. stavkom 2. Uredbe (EU) 2017/625 države članice tijekom provođenja VNPK-a preispituju nacionalne planove na temelju rizika za proizvodnju u državama članicama kako bi uzele u obzir nedopuštene primjene koje su otkrivene posebno provođenjem plana nadzora.

    Članak 5.

    Nacionalni randomizirani plan nadzora za proizvodnju u državama članicama

    Države članice izrađuju nacionalni randomizirani plan nadzora za kontrolu proizvodnje u državama članicama, kojim osiguravaju nasumično praćenje širokog raspona tvari.

    Nacionalni randomizirani plan nadzora za proizvodnju u pojedinoj državi članici sadržava sljedeće:

    (a)

    popis kombinacija tvari i životinjskih vrsta, proizvoda i matrica u skladu s Prilogom IV. Delegiranoj uredbi (EU) 2022/1644;

    (b)

    strategiju uzorkovanja prema odluci države članice u skladu s Prilogom V. Delegiranoj uredbi (EU) 2022/1644;

    (c)

    stvarne učestalosti uzorkovanja prema odluci države članice, uzimajući u obzir minimalne učestalosti uzorkovanja propisane Prilogom II. ovoj Uredbi;

    (d)

    pojedinosti iz članka 7. stavka 1.

    U skladu sa zahtjevima za metode analize propisane Provedbenom uredbom (EU) 2021/808 države članice primjenjuju analitičke metode za analizu farmakološki djelatnih tvari koje su odobrene kao veterinarsko-medicinski proizvodi ili kao dodaci hrani za životinje te zabranjenih ili neodobrenih farmakološki djelatnih tvari i njihovih ostataka u proizvodima životinjskog podrijetla, koje daju kvantitativne ili polukvantitativne rezultate, uključujući slučajeve kad se ti ostaci otkriju i kvantificiraju na razinama ispod NDK-a.

    Države članice uključuju zahtjeve za izvješćivanje o kontrolama upotrebe odobrenih tvari, kojima se osigurava prijava svih koncentracija koje su iznad sposobnosti detekcije za orijentaciju (CCβ) metode ili jednake njoj te osiguravaju da se najniži CCβ koji je razumno ostvariv dobije za metode koje se upotrebljavaju za izvršavanje orijentacijskih analiza. Za ispitivanja izvršena samo potvrdnim metodama prijavljuju se svi mjerljivi rezultati. Kad države članice upotrebljavaju ciljane i neciljane orijentacijske metode, izvješćuju o upotrebi i rezultatima tih analitičkih metoda.

    Članak 6.

    Nacionalni plan kontrola na temelju rizika za uvoz iz trećih zemalja

    Države članice izrađuju plan kontrola na temelju rizika za životinje koje se koriste za proizvodnju hrane i proizvode životinjskog podrijetla koji se planiraju staviti na tržište Unije, a ulaze na graničnim kontrolnim postajama i drugim ulaznim točkama kao što su plovila u skladu s Provedbenom uredbom Komisije (EU) 2019/627 (10), kako bi potvrdile usklađenost s Unijinim zakonodavstvom o upotrebi farmakološki djelatnih tvari iz Priloga I. Delegiranoj uredbi (EU) 2022/1644 te usklađenost s primjenjivim NDK-ima i NR-ovima.

    Kontrole upotrebe farmakološki djelatnih tvari koje su odobrene kao veterinarsko-medicinski proizvodi ili kao dodaci hrani za životinje te upotrebe zabranjenih ili neodobrenih farmakološki djelatnih tvari i njihovih ostataka provode se u okviru službenih kontrola na graničnim kontrolnim postajama u skladu s člancima 47. i 65. Uredbe (EU) 2017/625.

    Nacionalni plan kontrola na temelju rizika za uvoz iz trećih zemalja sadržava sljedeće:

    (a)

    popis kombinacija tvari i životinjskih vrsta, proizvoda i matrica u skladu s Prilogom VI. Delegiranoj uredbi (EU) 2022/1644;

    (b)

    strategija uzorkovanja prema odluci države članice u skladu s Prilogom VII. Delegiranoj uredbi (EU) 2022/1644;

    (c)

    stvarne učestalosti uzorkovanja za kontrole koje se provode na graničnim kontrolnim postajama prema odluci države članice, uzimajući u obzir godišnje minimalne učestalosti uzorkovanja u skladu s Prilogom III. ovoj Uredbi. Međutim, uzorci prikupljeni u svrhu službenih kontrola koje se provode u skladu s člankom 65. stavcima 1., 2. i 4. Uredbe (EU) 2017/625 ne smatraju se uzorcima koji pridonose postizanju minimalnih učestalosti uzorkovanja iz Priloga III. ovoj Uredbi;

    (d)

    analitičke metode koje treba primjenjivati i značajke njihove provedbe;

    (e)

    pojedinosti iz članka 7. stavaka 1. i 2.

    Članak 7.

    Dodatni sadržaj nacionalnih planova kontrola na temelju rizika i randomiziranog plana nadzora

    1.   U nacionalnim planovima kontrola na temelju rizika iz članaka 4. i 6. te nacionalnom randomiziranom planu nadzora iz članka 5. navode se sljedeći podaci:

    (a)

    pojedinosti o vrstama koje treba uzorkovati i o mjestu uzorkovanja;

    (b)

    podaci o nacionalnom zakonodavstvu o upotrebi farmakološki djelatnih tvari, a posebice njihovoj zabrani ili odobravanju, distribuciji i stavljanju u promet te pravilima o upravljanju njima ako to zakonodavstvo nije usklađeno;

    (c)

    podaci o nadležnim tijelima odgovornima za provedbu planova;

    (d)

    vrsta daljnjih mjera koje poduzimaju nadležna tijela u odnosu na životinje ili proizvode životinjskog podrijetla u kojima su tijekom prethodnih godina otkriveni neusklađeni ostaci.

    2.

    U nacionalnim planovima kontrole na temelju rizika iz članaka 4. i 6. navode se sljedeći podaci uz podatke iz stavka 1.:

    (a)

    obrazloženje za odabrane tvari, životinjske vrste, proizvode i matrice uključene u planove na temelju kriterija iz priloga II. i VI. Delegiranoj uredbi (EU) 2022/1644, među ostalim obrazloženje kako su kriteriji iz tih priloga uzeti u obzir, čak i kad nema promjena u odnosu na plan iz prethodne godine;

    (b)

    obrazloženje kako je plan optimiziran na temelju informacija iz pregleda neusklađenosti u predmetnoj državi članici iz prethodnih triju kalendarskih godina koje je dostavila EFSA.

    Države članice ne moraju dostaviti informacije koje su već navedene u općem dijelu VNPK-a ili opisane u zakonodavstvu Unije u skladu s člankom 110. stavkom 2. Uredbe (EU) 2017/625.

    POGLAVLJE III.

    PODNOŠENJE I EVALUACIJA PLANOVA I DOSTAVLJANJE PODATAKA OD STRANE DRŽAVA ČLANICA

    Članak 8.

    Podnošenje i evaluacija planova kontrola

    Države članice do 31. ožujka svake godine elektronički podnose Komisiji revidirane i ažurirane nacionalne planove kontrola na temelju rizika i randomizirani plan nadzora za tekuću kalendarsku godinu u dogovorenom obliku.

    Komisija provodi evaluaciju tih planova na temelju ove Uredbe i Delegirane uredbe (EU) 2022/1644 i, prema potrebi, državi članici dostavlja svoju evaluaciju s komentarima ili preporukama u roku od četiri mjeseca od primitka planova.

    Države članice najkasnije do 31. ožujka naredne godine dostavljaju Komisiji ažurirane verzije predmetnih planova, u kojima ističu kako su uzele u obzir Komisijine komentare. Ako država članica odluči ne ažurirati svoje planove kontrola na temelju komentara Komisije, dužna je obrazložiti svoje stajalište.

    Ako Komisija smatra da će planovi ugroziti učinkovitost službenih kontrola, države članice ranije podnose ažurirane verzije predmetnih planova na zahtjev Komisije i unutar razdoblja koje Komisija odredi.

    Članak 9.

    Dostavljanje podataka od strane država članica

    Do 30. lipnja svake godine države članice šalju EFSA-i sve podatke iz prethodne godine, među ostalim sukladne rezultate orijentacijskih metoda ako nisu izvršene potvrdne analize, koji su prikupljeni u okviru planova kontrola iz članka 3.

    Svaka država članica do 31. kolovoza svake godine dovršava vrednovanje, pregled i konačan upis podataka u EFSA-ine sustave repozitorija podataka.

    POGLAVLJE IV.

    OPĆE ODREDBE

    Članak 10.

    Stavljanje izvan snage Odluke 97/747/EZ

    Odluka 97/747/EZ stavlja se izvan snage.

    Članak 11.

    Upućivanja

    Upućivanja na članke 3., 4., 5., 6., 7. i 8. Direktive 96/23/EZ, na priloge I. i IV. toj direktivi i na Odluku 97/747/EZ smatraju se upućivanjima na ovu Uredbu.

    Članak 12.

    Stupanje na snagu i primjena

    Ova Uredba stupa na snagu dvadesetog dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

    Primjenjuje se od 15. prosinca 2022.

    Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

    Sastavljeno u Bruxellesu 23. rujna 2022.

    Za Komisiju

    Predsjednica

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)   SL L 95, 7.4.2017., str. 1.

    (2)  Direktiva Vijeća 96/23/EZ od 29. travnja 1996. o mjerama za praćenje određenih tvari i njihovih ostataka u živim životinjama i proizvodima životinjskog podrijetla i o stavljanju izvan snage direktiva 85/358/EEZ i 86/469/EEZ i odluka 89/187/EEZ i 91/664/EEZ (SL L 125, 23.5.1996., str. 10.).

    (3)  Uredba (EU) 2019/6 Europskog parlamenta i Vijeća od 11. prosinca 2018. o veterinarsko-medicinskim proizvodima i stavljanju izvan snage Direktive 2001/82/EZ (SL L 4, 7.1.2019., str. 43.).

    (4)  Uredba Komisije (EZ) br. 1950/2006 od 13. prosinca 2006. o utvrđivanju lista tvari prijeko potrebnih za liječenje kopitara, sukladno Direktivi 2001/82/EZ Europskog parlamenta i Vijeća o kodeksu Zajednice koji se odnosi na veterinarsko-medicinske proizvode (SL L 367, 22.12.2006., str. 33.).

    (5)  Delegirana uredba Komisije (EU) 2022/1644 od 7. srpnja 2022. o dopuni Uredbe (EU) 2017/625 Europskog parlamenta i Vijeća posebnim zahtjevima u pogledu provedbe službenih kontrola uporabe farmakološki djelatnih tvari koje su odobrene kao veterinarsko-medicinski proizvodi ili kao dodaci hrani za životinje te zabranjenih ili neodobrenih farmakološki djelatnih tvari i njihovih ostataka (Vidjeti stranicu 3.. ovoga Službenog lista).

    (6)  Provedbena uredba Komisije (EU) 2021/808 od 22. ožujka 2021. o provođenju analitičkih metoda za rezidue farmakološki djelatnih tvari koje se upotrebljavaju na životinjama koje se koriste za proizvodnju hrane i o tumačenju rezultata kao i o metodama koje treba primjenjivati za uzorkovanje te o stavljanju izvan snage odluka 2002/657/EZ i 98/179/EZ (SL L 180, 21.5.2021., str. 84.).

    (7)  Uredba (EZ) br. 178/2002 Europskog parlamenta i Vijeća od 28. siječnja 2002. o utvrđivanju općih načela i uvjeta zakona o hrani, osnivanju Europske agencije za sigurnost hrane te utvrđivanju postupaka u područjima sigurnosti hrane (SL L 31, 1.2.2002., str. 1.).

    (8)  97/747/EZ: Odluka Komisije od 27. listopada 1997. o utvrđivanju razina i učestalosti uzorkovanja propisanog Direktivom Vijeća 96/23/EZ za praćenje određenih tvari i njihovih rezidua u određenim proizvodima životinjskog podrijetla (SL L 303, 6.11.1997., str. 12.).

    (9)  Delegirana uredba Komisije (EU) 2019/2090 od 19. lipnja 2019. o dopuni Uredbe (EU) 2017/625 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu slučajeva sumnje na neusklađenost ili utvrđene neusklađenosti s pravilima Unije koja se primjenjuju na upotrebu ili rezidue farmakološki djelatnih tvari koje su odobrene u veterinarsko-medicinskim proizvodima ili kao dodaci hrani za životinje ili s pravilima Unije koja se primjenjuju na upotrebu ili rezidue zabranjenih ili neodobrenih farmakološki djelatnih tvari (SL L 317, 9.12.2019., str. 28.).

    (10)  Provedbena uredba Komisije (EU) 2019/627 od 15. ožujka 2019. o utvrđivanju ujednačenog praktičnog uređenja za provedbu službenih kontrola proizvoda životinjskog podrijetla namijenjenih prehrani ljudi u skladu s Uredbom (EU) 2017/625 Europskog parlamenta i Vijeća i o izmjeni Uredbe Komisije (EZ) br. 2074/2005 u pogledu službenih kontrola (SL L 131, 17.5.2019., str. 51.).


    PRILOG I.

    Minimalna učestalost uzorkovanja po državi članici u nacionalnom planu kontrola na temelju rizika za proizvodnju u državama članicama (kako je navedeno u članku 4. točki (c))

    Najmanji je broj uzoraka sljedeći:

     

    Učestalost uzorkovanja – tvari skupine A

    Goveda

    Najmanje 0,25 % zaklanih životinja (najmanje 25 % uzoraka mora se uzeti od živih životinja na poljoprivrednom gospodarstvu, a najmanje 25 % uzoraka mora se uzeti u klaonici)

    Ovce i koze

    Najmanje 0,01 % zaklanih životinja po vrsti

    Svinje

    Najmanje 0,02 % zaklanih životinja

    Kopitari

    Najmanje 0,02 % zaklanih životinja

    Perad

    Za svaku razmatranu kategoriju peradi (brojleri, iznešene kokoši, purani i druga perad) najmanje jedan uzorak na svakih 400 tona godišnje proizvodnje (masa nakon klanja)

    Akvakultura (ribe, rakovi i drugi proizvodi akvakulture)

    Najmanje jedan uzorak na svakih 300 tona godišnje proizvodnje akvakulture za prvih 60 000 tona proizvodnje, a potom još jedan uzorak na svakih 2 000 tona daljnje proizvodnje

    Mlijeko goveda, ovčje i kozje mlijeko

    Najmanje jedan uzorak na svakih 30 000 tona godišnje proizvodnje mlijeka po životinjskoj vrsti

    Kokošja i druga jaja

    Najmanje jedan uzorak na svake 2 000 tone godišnje proizvodnje jaja po životinjskoj vrsti

    Kunići, divljač iz uzgoja, gmazovi i kukci

    Najmanje jedan uzorak na svakih 100 tona godišnje proizvodnje (masa nakon klanja) kunića, divljači iz uzgoja i gmazova za prve 3 000 tone proizvodnje i jedan uzorak na svakih 1 000 tona daljnje proizvodnje

    Najmanje jedan uzorak na svakih 25 tona godišnje proizvodnje kukaca

    Med

    Najmanje jedan uzorak na svakih 50 tona godišnje proizvodnje za prvih 5 000 tona proizvodnje, a potom još jedan uzorak na svakih 500 tona daljnje proizvodnje

    Ovici (*)

    Najmanje jedan uzorak na svakih 300 tona godišnje proizvodnje


     

    Učestalost uzorkovanja – tvari skupine B

    Goveda

    Najmanje 0,10 % zaklanih životinja

    Ovce i koze

    Najmanje 0,02 % zaklanih životinja po vrsti

    Svinje

    Najmanje 0,02 % zaklanih životinja

    Kopitari

    Najmanje 0,02 % zaklanih životinja

    Perad

    Za svaku razmatranu kategoriju peradi (brojleri, iznešene kokoši, purani i druga perad) najmanje jedan uzorak na svakih 500 tona godišnje proizvodnje (masa nakon klanja)

    Akvakultura (ribe, rakovi i drugi proizvodi akvakulture)

    Najmanje jedan uzorak na svakih 300 tona godišnje proizvodnje akvakulture za prvih 60 000 tona proizvodnje, a potom još jedan uzorak na svakih 2 000 tona daljnje proizvodnje

    Mlijeko goveda, ovčje i kozje mlijeko

    Najmanje jedan uzorak na svakih 30 000 tona godišnje proizvodnje mlijeka po životinjskoj vrsti

    Kokošja i druga jaja

    Najmanje jedan uzorak na svake 2 000 tone godišnje proizvodnje jaja po životinjskoj vrsti

    Kunići, divljač iz uzgoja, gmazovi i kukci

    Najmanje jedan uzorak na svakih 50 tona godišnje proizvodnje (masa nakon klanja) kunića, divljači iz uzgoja i gmazova za prve 3 000 tone proizvodnje i jedan uzorak na svakih 500 tona daljnje proizvodnje

    Najmanje jedan uzorak na svakih 25 tona godišnje proizvodnje kukaca

    Med

    Najmanje jedan uzorak na svakih 50 tona godišnje proizvodnje za prvih 5 000 tona proizvodnje, a potom još jedan uzorak na svakih 500 tona daljnje proizvodnje

    Dodatne odredbe

    (a)

    Ako je relevantno za potvrdu usklađenosti sa zakonodavstvom Unije o upotrebi zabranjenih ili neodobrenih farmakološki djelatnih tvari, države članice mogu uzeti uzorke hrane za životinje, vode ili druge relevantne matrice ili okoliša i uračunati ih za postizanje minimalnih učestalosti uzorkovanja iz ovog Priloga.

    (b)

    Kontrole svake kombinacije podskupina tvari iz skupine A i skupina robe iz Priloga II. Delegiranoj uredbi (EU) 2022/1644 provode se godišnje na najmanje 5 % uzoraka uzetih u skladu s tablicom iz tog priloga za tu skupinu proizvoda. Taj minimalni postotak ne primjenjuje se na ovitke ni na skupinu A točku 3. podtočku (f) za sve skupine proizvoda.

    (c)

    Za tvari iz skupine B odabir posebnih tvari za ispitivanje unutar svake skupine tvari određuje se u skladu s kriterijima iz Priloga II. Delegiranoj uredbi (EU) 2022/1644.

    (d)

    U skupini goveda, ovaca i koza uzorci se uzimaju od svih životinjskih vrsta, uzimajući u obzir relativni obujam njihove proizvodnje. Uzorkovanje obuhvaća životinje koje se koriste za proizvodnju mliječnih proizvoda i životinje koje se koriste za proizvodnju mesa.

    (e)

    U skupini peradi uzorci se uzimaju od brojlera, iznešenih kokoši, purana i druge peradi, uzimajući u obzir relativni obujam njihove proizvodnje.

    (f)

    U skupini akvakulture uzorci se uzimaju od slatkovodnih i morskih akvakulturnih vrsta, uzimajući u obzir relativni obujam njihove proizvodnje.

    (g)

    Ako postoji razlog za sumnju da se farmakološki djelatne tvari upotrebljavaju za druge proizvode akvakulture, nužno je, uz uzorke koji se uzimaju za proizvode iz uzgoja riba, u plan uzorkovanja uključiti i te vrste razmjerno njihovoj proizvodnji.

    (h)

    Uzima se potreban broj ciljanih uzoraka kako bi se dostigla propisana učestalost uzorkovanja. To se odnosi na broj uzorkovanih životinja (ili skupina životinja koje će vjerojatno biti tretirane u određenoj skupini (npr. ribe)) neovisno o broju ispitivanja izvršenih po uzorku.

    (i)

    Kad se tvari iz skupina A i B analiziraju na jednom uzorku uzetom od jedne životinje, taj se uzorak može uračunati za postizanje minimalne učestalosti uzorkovanja za obje skupine (skupinu A i skupinu B) pod uvjetom da se može dokumentirati te da skupina A i B imaju iste kriterije rizika. Uzme li se od iste životinje drugi uzorak druge matrice za analizu tvari iz skupine A i/ili skupine B, rezultat se ne uračunava za postizanje minimalne učestalosti uzorkovanja. Međutim, ako se tvari iz skupine A analiziraju na uzorku jedne matrice uzetom od jedne životinje, a tvari iz skupine B na uzorku druge matrice uzetom od iste životinje, oba se uzorka mogu uračunati za postizanje minimalne učestalosti uzorkovanja za obje skupine (skupinu A i skupinu B) pod uvjetom da se to može dokumentirati te da su poštovani kriteriji rizika za skupine A i B.

    (j)

    Sumnjivi uzorci uzeti tijekom naknadnih mjera za praćenje neusklađenosti u skladu s Uredbom (EU) 2019/2090 ne uračunavaju se za postizanje propisane učestalosti uzorkovanja za plan na temelju rizika za proizvodnju u EU-u.

    (k)

    Države članice za izračun minimalne učestalosti uzorkovanja upotrebljavaju najnovije dostupne podatke o proizvodnji, barem iz prethodne, a najviše iz pretprošle godine, prilagođene, ako je to relevantno, kako bi odražavali poznata kretanja u proizvodnji otkad su podaci dostavljeni.

    (l)

    Ako učestalost uzorkovanja izračunata u skladu s ovim Prilogom iznosi manje od pet uzoraka godišnje, uzorkovanje se može provoditi svake dvije godine. Ako se unutar razdoblja od dvije godine ne dostigne obujam proizvodnje koji odgovara najmanje jednom uzorku, analizira se najmanje jedan uzorak svake dvije godine pod uvjetom da se proizvodnja te životinjske vrste ili proizvoda odvija u državi članici.

    (m)

    Uzorci uzeti u svrhe drugih planova kontrola relevantnih za analizu farmakološki djelatnih tvari i njihovih ostataka (npr. kontaminanata, ostataka pesticida itd.) mogu se upotrijebiti i za kontrole farmakološki djelatnih tvari pod uvjetom da su ispunjeni zahtjevi za kontrole farmakološki djelatnih tvari.


    (*)  Kako je definirano u Delegiranoj uredbi Komisije (EU) 2020/692 od 30. siječnja 2020. o dopuni Uredbe (EU) 2016/429 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu pravila za ulazak u Uniju pošiljaka određenih životinja, zametnih proizvoda i proizvoda životinjskog podrijetla te njihovo premještanje i postupanje s njima nakon ulaska (SL L 174, 3.6.2020., str. 379.).


    PRILOG II.

    Minimalna učestalost uzorkovanja po državi članici u nacionalnom randomiziranom planu nadzora za proizvodnju u državama članicama (kako je navedeno u članku 5. točki (c))

    Najmanji je broj uzoraka sljedeći:

    Država članica

    Najmanji broj uzoraka

    Država članica

    Najmanji broj uzoraka

    Belgija

    195

    Litva

    50

    Bugarska

    120

    Luksemburg

    10

    Češka

    180

    Mađarska

    165

    Danska

    100

    Malta

    10

    Njemačka

    1 425

    Nizozemska

    300

    Estonija

    25

    Austrija

    150

    Irska

    85

    Poljska

    650

    Grčka

    185

    Portugal

    175

    Španjolska

    805

    Rumunjska

    335

    Francuska

    1 150

    Slovenija

    35

    Hrvatska

    70

    Slovačka

    95

    Italija

    1 050

    Finska

    95

    Cipar

    15

    Švedska

    175

    Latvija

    35

    Ujedinjena Kraljevina (Sjeverna Irska)  (*)

    30

    Dodatne odredbe

    (a)

    Uzorci uzeti u okviru plana nadzora moraju biti raspodijeljeni na različite životinjske vrste i proizvode prema njihovu udjelu u nacionalnoj proizvodnji i prehrani.

    (b)

    Od uzoraka uzetih u okviru ovog plana 25 % analizira se za tvari skupine A.

    (c)

    Od uzoraka uzetih u okviru ovog plana 75 % analizira se za tvari skupine B.


    (*)  U skladu sa Sporazumom o povlačenju Ujedinjene Kraljevine Velike Britanije i Sjeverne Irske iz Europske unije i Europske zajednice za atomsku energiju, a posebno s člankom 5. stavkom 4. Protokola o Irskoj/Sjevernoj Irskoj u vezi s Prilogom 2. tom Protokolu, za potrebe ove Uredbe upućivanja na države članice uključuju Ujedinjenu Kraljevinu u vezi sa Sjevernom Irskom


    PRILOG III.

    Minimalna učestalost uzorkovanja po državi članici u nacionalnom planu kontrola na temelju rizika za uvoz iz trećih zemalja (kako je navedeno u članku 6. točki (c))

    Minimalna učestalost uzorkovanja može se upotrijebiti u okviru plana praćenja na graničnim kontrolnim postajama u skladu s točkom 5. Priloga II. Provedbenoj uredbi Komisije (EU) 2019/2130 (1).

    Kontrole provedene u okviru utvrđenih hitnih mjera i pojačanih službenih kontrola na temelju članka 53. Uredbe (EZ) br. 178/2002 i članka 65. stavka 4. Uredbe (EU) 2017/625 ne uračunavaju se za postizanje minimalnih učestalosti uzorkovanja utvrđenih ovim Prilogom.

    Kontrole prehrambenih proizvoda iz određenih trećih zemalja navedenih u popisu u Prilogu II. Provedbenoj uredbi Komisije (EU) 2019/2129 (2), s kojima je Unija sklopila sporazume o istovrijednosti za fizičke preglede, ne uračunavaju se za postizanje minimalnih učestalosti uzorkovanja utvrđenih ovim Prilogom.

    Najmanji je broj uzoraka sljedeći:

     

    Učestalost uzorkovanja za tvari skupine A i B

    Goveda (uključujući žive životinje, meso, mljeveno meso, strojno otkošteno meso, mesne pripravke i mesne proizvode)

    Najmanje 7 % uvezenih pošiljaka

    Ovce/koze (uključujući žive životinje, meso, mljeveno meso, strojno otkošteno meso, mesne pripravke i mesne proizvode)

    Najmanje 3 % uvezenih pošiljaka

    Svinje (uključujući žive životinje, meso, mljeveno meso, strojno otkošteno meso, mesne pripravke i mesne proizvode)

    Najmanje 3 % uvezenih pošiljaka

    Kopitari (uključujući žive životinje namijenjene klanju za prehranu ljudi, meso, mljeveno meso, strojno otkošteno meso, mesne pripravke i mesne proizvode)

    Najmanje 3 % uvezenih pošiljaka

    Perad  (*) (uključujući žive životinje, meso i mesne proizvode)

    Najmanje 7 % uvezenih pošiljaka

    Akvakultura (ribe, rakovi i drugi proizvodi akvakulture)

    Najmanje 7 % uvezenih pošiljaka

    Mlijeko (uključujući sirovo mlijeko, mliječne proizvode, kolostrum i proizvode na osnovi kolostruma svih životinjskih vrsta)

    Najmanje 7 % uvezenih pošiljaka

    Jaja (uključujući jaja i proizvode od jaja svih vrsta ptica)

    Najmanje 12 % uvezenih pošiljaka

    Kunići, divljač iz uzgoja i divljine  (**), gmazovi i kukci (uključujući žive životinje, meso i mesne proizvode navedenih životinjskih vrsta i proizvode dobivene od tih vrsta)

    Najmanje 12 % uvezenih pošiljaka za svaku životinjsku vrstu

    Med (uključujući med i druge pčelarske proizvode)

    Najmanje 7 % uvezenih pošiljaka

    Ovici  (***)

    Najmanje 2 % uvezenih pošiljaka

    Dodatne odredbe

    (a)

    Za izračun minimalnih učestalosti uzorkovanja utvrđenih u ovom Prilogu države članice koriste najnovije podatke o broju pošiljaka koje ulaze u Uniju preko njihovih graničnih kontrolnih postaja, barem iz prethodne, a najviše iz pretprošle godine.

    (b)

    Ako je broj pošiljaka koje uđu u Uniju manji od broja pošiljaka koji odgovara jednom uzorku, uzorkovanje se može izvršiti jednom svake dvije ili tri godine. Ako je broj pošiljaka koje uđu u Uniju tijekom trogodišnjeg razdoblja manji od broja pošiljaka koji odgovara jednom uzorku, mora se uzeti barem jedan uzorak svake tri godine.

    (c)

    Uzorci uzeti u svrhe drugih planova kontrola relevantnih za analizu farmakološki djelatnih tvari i njihovih ostataka (npr. kontaminanata, ostataka pesticida itd.) mogu se upotrijebiti i za kontrole farmakološki djelatnih tvari pod uvjetom da su ispunjeni zahtjevi za kontrole farmakološki djelatnih tvari.


    (1)  Provedbena uredba Komisije (EU) 2019/2130 od 25. studenoga 2019. o utvrđivanju detaljnih pravila o postupcima koje je potrebno provesti tijekom i nakon provjera dokumentacije, provjera identiteta i fizičkih provjera životinja i robe koji podliježu službenim kontrolama na graničnim kontrolnim postajama (SL L 321, 12.12.2019., str. 128.).

    (2)  Provedbena uredba Komisije (EU) 2019/2129 od 25. studenoga 2019. o utvrđivanju pravila za ujednačenu primjenu stopa učestalosti provjera identiteta i fizičkih provjera određenih pošiljaka životinja i robe koje ulaze u Uniju (SL L 321, 12.12.2019., str. 122.).

    (*)  Kako je definirano u točki 1.3. Priloga I. Uredbi (EZ) br. 853/2004 Europskog parlamenta i Vijeća od 29. travnja 2004. o utvrđivanju određenih higijenskih pravila za hranu životinjskog podrijetla (SL L 139, 30.4.2004., str. 55.).

    (**)  Kako je definirano u točkama 1.5. i 1.6. Priloga I. Uredbi (EZ) br. 853/2004 Europskog parlamenta i Vijeća od 29. travnja 2004. o utvrđivanju određenih higijenskih pravila za hranu životinjskog podrijetla (SL L 139, 30.4.2004., str. 55.).

    (***)  Kako je definirano u Delegiranoj uredbi Komisije (EU) 2020/692 od 30. siječnja 2020. o dopuni Uredbe (EU) 2016/429 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu pravila za ulazak u Uniju pošiljaka određenih životinja, zametnih proizvoda i proizvoda životinjskog podrijetla te njihovo premještanje i postupanje s njima nakon ulaska (SL L 174, 3.6.2020., str. 379.).


    Top