Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32017R1369

    Energiatarbimine – märgistamise eeskirjade raamistik

    Energiatarbimine – märgistamise eeskirjade raamistik

     

    KOKKUVÕTE:

    määrus (EL) 2017/1369 energiamärgistuse kohta

    MIS ON MÄÄRUSE EESMÄRK?

    Määruses sätestatakse alused õigusaktide vastuvõtmiseks energiamõjuga toodete energiamärgistamise kohta, mis pakuvad tarbijale ostuotsuste tegemisel standarditeavet energiatõhususe, samuti energia- ja muude ressursside tarbimise kohta. Seda ei kohaldata kasutatud toodete, välja arvatud väljastpoolt Euroopa Liitu (EL) imporditud toodete, või kaupade veoks ettenähtud transpordivahendite suhtes.

    Sellega tunnistatakse kehtetuks direktiiv 2010/30/EL.

    PÕHIPUNKTID

    Energiamõjuga toodetel esitatakse märgised, mis võimaldavad tarbijatel teha teadlikke valikuid energiatõhusamate ja kestlikumate toodete osas, võttes arvesse tehnika arengut. Määrusega nähakse ette uus, ajakohastatud ja selgem skaala alates klassist A (maksimaalselt tõhus) kuni klassini G (minimaalselt tõhus), mida saaks rakendada järgnevate delegeeritud määrustega. Samuti on nõutav tootekirjeldus.

    Euroopa Komisjon on muutnud enne 1. augustit 2017 kasutusel olevate märgiste klassifikatsiooni, s.t kalibreeris selle ümber, et see vastaks A–G skaalaga uuele määrusele.

    Komisjon võtab määruse täiendamiseks vastu eraldi delegeeritud õigusakti iga konkreetse tooterühma kohta. Sellega kehtestatakse üksikasjalikud nõuded konkreetsete tooterühmade märgistele, kui

    • tooterühmal on märkimisväärne potentsiaal säästa energiat;
    • tooterühmas on samaväärsete mudelite asjakohased tõhususnäitajad väga erinevad;
    • puudub märkimisväärne negatiivne mõju seoses tooterühma taskukohasuse ja olelusringi kuludega.

    Delegeeritud õigusaktid – on seotud konkreetsete tooterühmadega ning neis määratletakse muu hulgas järgmine:

    • konkreetne tooterühm, mille suhtes kohaldatakse üksikasjalikke energiamärgistuse nõudeid;
    • märgise kujundus ja sisu, sealhulgas toote energiatarbimist näitav skaala vahemikus A–G, kusjuures märgiste kujundus on tooterühmade lõikes ühetaoline;
    • muu teave toote energiatõhususe kohta;
    • muude ressursside kasutamine ja vajaduse korral täiendav teave toote kohta;
    • asjakohasel juhul lisatakse märgisele viide, mis võimaldab tuvastada energiatarbimise seisukohast arukaid tooteid, s.t mis suudavad muuta ja optimeerida tarbimisharjumusi;
    • mõõtmis- ja arvutusmeetodid, mida kasutatakse märgisel ja tootekirjelduses esitatava teabe kindlaksmääramiseks, sealhulgas energiatõhususe indeksi määratlemiseks;
    • delegeeritud õigusakti hindamise ja võimaliku järgneva läbivaatamise kuupäev;
    • energiatõhususe erinevused erinevates klimaatilistes piirkondades.

    Tarnija ja edasimüüja vastutavad järgmise eest:

    • toote energiatõhususe klassi ning energiatõhususe klasside vahemiku esitamine;
    • koostöö tegemine turujärelevalveasutustega ja viivitamata meetmete võtmine juhul, kui ei ole täidetud mis tahes nõuded;
    • delegeeritud õigusaktidega hõlmatud toodete kohta muu teabe esitamata jätmine, mis võib kliente tõenäoliselt eksitada;
    • delegeeritud õigusaktidega hõlmamata või energiamõjuta toodete puhul selliste märgiste esitamata jätmine, mis jäljendavad käesolevas määruses sätestatud märgiseid.

    Edasimüüjad, sh e-edasimüüjad peavad esitama tarnija poolt kättesaadavaks tehtud märgise ja tegema müügikohas kliendile tootekirjelduse kättesaadavaks.

    Komisjon on loonud toodete registreerimise andmebaasi nimega Euroopa energiamärgistuse tooteregister, et

    • toetada turujärelevalveasutusi nende ülesannete täitmisel, sealhulgas jõustamisel;
    • esitada üldsusele teavet toodete, nende energiamärgiste ja tootekirjelduste kohta;
    • et esitada komisjonile ajakohastatud teavet toodete energiatõhususe kohta, et vaadata läbi nende energiamärgised.

    Andmebaas võimaldab üldsusel tutvuda tootemärgiste ja -kirjeldustega, mis muudab kodumasinate energiatõhususe võrdlemise lihtsamaks. Rakendusmääruses (EL) 2024/994 sätestatakse toodete andmebaasi toimimise üksikasjad.

    Määrusega nõutakse ka tootjatelt tarbijate teavitamist, kui tark- või püsivara (tarkvara, mis on lisatud riistvarasse ja toimib liidesena selle riistvara ja operatsioonisüsteemi vahel, nt nutitelefonis või arvutis) uuendused võivad vähendada toote energiatõhusust. Sellega keelatakse katkestusseadmete kasutamine, mis katsetingimustes muudavad automaatselt toote tulemusi.

    Komisjon hindab käesoleva määruse rakendamist hiljemalt 2. augustiks 2025 ning esitab aruande Euroopa Parlamendile ja Euroopa Liidu Nõukogule.

    MIS AJAST MÄÄRUST KOHALDATAKSE?

    Seda kohaldatakse alates 1. augustist 2017, välja arvatud tarnijate kohustused seoses toodete andmebaasiga, mida kohaldatakse alates 1. jaanuarist 2019.

    TAUST

    Lisateave

    PÕHIDOKUMENT

    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 4. juuli 2017. aasta määrus (EL) 2017/1369, millega kehtestatakse energiamärgistuse raamistik ning tunnistatakse kehtetuks direktiiv 2010/30/EL (ELT L 198, 28.7.2017, lk 1–23)

    Määruse (EL) 2017/1369 hilisemad muudatused on algdokumenti lisatud. Käesoleval konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus

    SEONDUVAD DOKUMENDID

    Komisjoni 2. aprilli 2024. aasta rakendusmäärus (EL) 2024/994, millega kehtestatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2017/1369 alusel loodud toodete andmebaasi toimimise üksikasjad (ELT L, 2024/994, 2.4.2024)

    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 21. oktoobri 2009. aasta direktiiv 2009/125/EÜ, mis käsitleb raamistiku kehtestamist energiamõjuga toodete ökodisaini nõuete sätestamiseks (ELT L 285, 31.10.2009, lk 10–35)

    Vt konsolideeritud versioon

    Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile ja nõukogule – Euroopa energiajulgeoleku strateegia (COM(2014) 330 final, 28.5.2014)

    Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele, Regioonide Komiteele ning Euroopa Investeerimispangale „Vastupidava energialiidu ja tulevikku suunatud kliimamuutuste poliitika raamstrateegia“ (COM(2015) 80 (final), 25.2.2015)

    Viimati muudetud: 07.05.2024

    Üles