Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32008D0210

2008/210/EÜ: Nõukogu otsus, 18. veebruar 2008 , millega sätestatakse Albaaniaga loodud Euroopa partnerluse põhimõtted, prioriteedid ja tingimused ning tunnistatakse kehtetuks otsus 2006/54/EÜ

ELT L 80, 19/03/2008, p. 1–17 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Dokument on avaldatud eriväljaandes (HR)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2008/210/oj

19.3.2008   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 80/1


NÕUKOGU OTSUS,

18. veebruar 2008,

millega sätestatakse Albaaniaga loodud Euroopa partnerluse põhimõtted, prioriteedid ja tingimused ning tunnistatakse kehtetuks otsus 2006/54/EÜ

(2008/210/EÜ)

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut,

võttes arvesse nõukogu 22. märtsi 2004. aasta määrust (EÜ) nr 533/2004 Euroopa partnerluse loomise kohta stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessi raames (1) (koos muudatustega), eriti selle artiklit 2,

võttes arvesse komisjoni ettepanekut

ning arvestades järgmist:

(1)

19. ja 20. juunil 2003 Thessaloníkis kokku tulnud Euroopa Ülemkogu kiitis heaks Euroopa partnerluste kasutuselevõtmise vahendina, millega realiseerida Lääne-Balkani riikide Euroopa-suunalisi tulevikuväljavaateid.

(2)

Määruses (EÜ) nr 533/2004 on sätestatud, et partnerluste põhimõtteid, prioriteete ja tingimusi ning mis tahes hilisemaid muudatusi käsitlevaid otsuseid teeb nõukogu. Kõnealuses määruses on ka märgitud, et Euroopa partnerluste järelmeetmed tagatakse stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessi alusel loodud mehhanismide abil, eelkõige iga-aastaste eduaruannetega.

(3)

Nõukogu võttis 30. jaanuaril 2006 vastu Albaaniaga loodud teise Euroopa partnerluse (2).

(4)

Komisjoni dokumendis „Laienemisstrateegia ja peamised väljakutsed aastatel 2006–2007” osutati, et partnerlusi ajakohastatakse 2007. aasta lõpus.

(5)

Nõukogu võttis 17. juulil 2006 vastu määruse (EÜ) nr 1085/2006 (3) (millega luuakse ühinemiseelse abi rahastamisvahend), millega uuendatakse ühinemiseks valmistuvatele riikidele finantsabi andmise raamistikku.

(6)

Seepärast on asjakohane võtta vastu läbivaadatud Euroopa partnerlus, millega ajakohastatakse praegust partnerlust, et määrata edasiseks tööks kindlaks uued prioriteedid, tehes seda 2007. aasta eduaruande järelduste põhjal, milles käsitletakse Albaania ettevalmistusi edasiseks integreerumiseks Euroopa Liiduga.

(7)

Et edasist integreerumist Euroopa Liiduga ette valmistada, peaksid Albaania pädevad ametiasutused välja töötama tegevuskava koos ajakava ja konkreetsete meetmetega käesoleva Euroopa partnerluse prioriteetide saavutamiseks.

(8)

Otsus 2006/54/EÜ tuleks seepärast kehtetuks tunnistada,

ON TEINUD JÄRGMISE OTSUSE:

Artikkel 1

Albaaniaga loodud Euroopa partnerluse põhimõtted, prioriteedid ja tingimused on sätestatud käesoleva otsuse lisas.

Artikkel 2

Euroopa partnerluse rakendamist kontrollitakse stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessi alusel loodud mehhanismide, eelkõige komisjoni esitatavate iga-aastaste eduaruannete abil.

Artikkel 3

Otsus 2006/54/EÜ tunnistatakse kehtetuks.

Artikkel 4

Käesolev otsus jõustub kolmandal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Brüssel, 18. veebruar 2008

Nõukogu nimel

eesistuja

D. RUPEL


(1)  ELT L 86, 24.3.2004, lk 1. Määrust on muudetud määrusega (EÜ) nr 269/2006 (ELT L 47, 17.2.2006, lk 7).

(2)  Nõukogu 30. jaanuari 2006. aasta otsus 2006/54/EÜ, millega sätestatakse Albaaniaga loodud Euroopa partnerluse põhimõtted, prioriteedid ja tingimused ning tunnistatakse kehtetuks otsus 2004/519/EÜ (ELT L 35, 7.2.2006, lk 1).

(3)  ELT L 210, 31.7.2006, lk 82.


LISA

ALBAANIAGA LOODUD 2007. AASTA EUROOPA PARTNERLUS

1.   SISSEJUHATUS

Euroopa Ülemkogu kiitis heaks Euroopa partnerluste kasutuselevõtmise vahendina, millega realiseerida Lääne-Balkani riikide Euroopa-suunalisi tulevikuväljavaateid. Kavandatud läbivaadatud partnerlusega ajakohastatakse teist partnerlust komisjoni Albaaniat käsitleva 2007. aasta eduaruande järelduste põhjal. Selles määratakse kindlaks uued ja veel täitmata tegevusprioriteedid. Uusi prioriteete kohandatakse vastavalt riigi konkreetsetele vajadustele ja ettevalmistustasemele ning neid ajakohastatakse vajaduse korral. Euroopa partnerluse prioriteetide saavutamiseks tuleb Albaanial töötada välja tegevuskava koos ajakava ja konkreetsete meetmetega. Partnerlusega antakse ka riigile juhised finantsabi andmise kohta.

2.   PÕHIMÕTTED

Stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsess jääb Lääne-Balkani riikide Euroopale lähenemise raamistikuks kuni nende tulevase ühinemiseni ELiga. Albaania suhtes kindlaks määratud prioriteedid on seotud riigi suutlikkusega täita 1993. aastal Kopenhaagenis kokku tulnud Euroopa Ülemkogu kehtestatud kriteeriume ning stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessiks seatud tingimusi, eriti nõukogu 29. aprilli 1997. aasta ning 21. ja 22. juuni 1999. aasta järeldustes, Zagrebi 24. novembri 2000. aasta tippkohtumise lõppdeklaratsioonis ja Thessaloníki arengukavas seatud tingimusi.

3.   PRIORITEEDID

Käesolevas Euroopa partnerluses loetletud prioriteedid on valitud põhimõttel, et Albaania suudaks need lähiaastatel reaalselt saavutada või märgatavalt nende suunas liikuda. Eristatakse lühiajalisi prioriteete, mis tuleks täita ühe kuni kahe aasta jooksul, ja keskmise tähtajaga prioriteete, mis tuleks täita kolme kuni nelja aasta jooksul. Prioriteedid käsitlevad nii õigusakte kui ka nende rakendamist.

Prioriteete seades tuleb silmas pidada, et Albaanial on ka muid ülesandeid, mida ta peab täitma ja mis võivad saada mõne järgmise partnerluse prioriteetideks, võttes arvesse ka Albaania edaspidi tehtavaid edusamme.

Peamised lühiajalised prioriteedid on kindlaks määratud ja rühmitatud loetelu alguses. Peamised prioriteedid ei ole esitatud tähtsuse järjekorras.

3.1.   LÜHIAJALISED PRIORITEEDID

Peamised prioriteedid

Tugevdada haldussuutlikkust stabiliseerimis- ja assotsieerimislepingu ning vahelepinguga võetud kohustuste rakendamise ettevalmistustes.

Edendada konstruktiivset parteidevahelist ja sidusrühmadega peetavat dialoogi reformide rakendamise üle.

Suurendada kohtusüsteemi sõltumatust, vastutust ja läbipaistvust, tehes seda näiteks edendades kohtunike põhiseaduslikku kaitset, nimetades kohtunikke ja prokuröre ametisse konkursi alusel, kehtestades prokuröride jaoks tulemuspõhise tegevuse hindamise süsteemi ja nähes ette objektiivsed eeskirjad kohtuasjade jaotamiseks kohtunike vahel.

Rakendada 2007.–2013. aasta korruptsioonivastast strateegiat ja Euroopa Nõukogu korruptsioonivastase riikide ühenduse 2005. aasta hindamisaruandes esitatud soovitusi ning uurida politseis ja kohtusüsteemis aset leidnud korruptsioonijuhtumeid ja esitada nende kohta süüdistused, tegutsedes sealjuures vajaliku otsustavusega.

Rakendada OSCE demokraatlike institutsioonide ja inimõiguste büroo soovitusi valimiste kohta, parandades eelkõige valijate nimekirju ja muutes valimisseadustikku kooskõlas Veneetsia komisjoni soovitustega aegsasti enne järgmisi parlamendivalimisi.

Jätkata avaliku sektori halduse tugevdamist, parandades selleks avalikus halduses töötava personali kvaliteeti ja erapooletust ning tugevdades riigikantseleid.

Viia lõpule riikliku elektriettevõtja KESHi jagamine mitmeks eraldi ettevõtteks ning erastada jaotusega tegelev haru. Stabiliseerida KESHi finantsseisund, parandades maksedistsipliini ja viies hinnad tasemele, kus need katavad kulud, ning suurendada elektritootmist ja ühendusvõimsust.

Jätkata konkreetsete tulemuste saavutamist organiseeritud kuritegevuse vastases võitluses, kasutades selleks eelkõige jälitusteabel põhineva politseitöö kõiki võimalusi ja tagades tõhusate kohtulike järelmeetmete võtmise.

Poliitilised kriteeriumid

Demokraatia ja õigusriik

Valitsus

Võtta piisavalt aegsasti vastu riiklik arengu ja integratsiooni strateegia, et seda saaks võtta arvesse 2008.–2009. aasta eelarvemenetlustes, tagades, et selles kajastuvad Euroopa integratsiooni raames võetud kohustused ja et selle täitmiseks on ette nähtud piisavad vahendid, ning alustada strateegia rakendamist.

Kasutada täielikult ja tõhusalt ühtset kavandamise süsteemi, et tugevdada poliitiliste eesmärkide sidusust eelarve planeerimise ja täitmisega.

Parandada kogu valitsust hõlmavat ELi integratsiooniks tehtava töö koordineerimist ministeeriumidevahelise laiema ja järjekindlama konsulteerimise kaudu, mis hõlmab sidusrühmi ja ELi eksperte integratsiooniga seonduvate õigusaktide alal.

Tagada Euroopa integratsiooni ministeeriumi ning eri ministeeriumide ELi integratsiooniga tegelevate ametite varustatus asjakohaste seadmete ja personaliga.

Tagada, et rahvastikuregistri ja aadressisüsteemi täiustamist koordineeritakse nõuetekohaselt elektrooniliste isikutunnistuste ja biomeetriliste andmetega passide kasutuselevõtuga.

Avalik haldus

Tagada avaliku teenistuse seaduse ja avaliku halduse asjakohaste eeskirjade jõustamine.

Tagada, et personali värbamine, ametisse nimetamine, edutamine, üleviimine ja ametist vabastamine toimub kooskõlas kehtestatud eeskirjadega, et luua vastutustundlik ja tõhus avalik teenistus, mis põhineb teenistuskäigu arengu kriteeriumidel.

Kohtusüsteem

Viia lõpule kohtureformi seaduse eelnõu koostamine, võtta see vastu ja rakendada seda ning täiustada kohtusüsteemi infrastruktuuri.

Täiustada prokuröride ja politsei vahelist koordineerimist, eelkõige juhtumite haldamise süsteemi kasutamise abil.

Tagada, et tunnistajate usaldusväärseks kaitseks on ette nähtud asjakohased õigusaktid ja vahendid.

Korruptsioonivastane poliitika

Ühtlustada tsiviil-, äri- ja haldusmenetluse seadustik korruptsiooni tsiviilõiguslike aspektide Euroopa Nõukogu konventsiooniga.

Tugevdada institutsioonilist suutlikkust uurida korruptsiooni ja esitada selle eest süüdistusi.

Rakendada altkäemaksu tõkestamist käsitlevaid õigusakte, võttes nõuetekohaselt arvesse asutustevahelist koordineerimist.

Tugevdada mehhanisme, et jõustada varade deklareerimise seadus.

Täpsustada avalike ülesannete täitmisel huvide konflikti vältimist käsitlevaid eeskirju.

Täpsustada kooskõlas rahvusvaheliste standarditega eeskirju, milles käsitletakse üldsuse juurdepääsu teabele.

Piirata immuniteediga kaitstud ametnike hulka ning anda immuniteet üksnes juhul, kui see on rangelt asjakohane.

Inimõigused ja vähemuste kaitse

Inimõigusi käsitleva rahvusvahelise õiguse järgimine

Tagada, et kõik õiguskaitseasutused on teadlikud oma kohustustest, mis on seotud inimõigustega, ning rakendavad neid rangelt kooskõlas vanglasüsteemi eetikakoodeksi ja rahvusvaheliste konventsioonidega, mis Albaania on ratifitseerinud, eelkõige inimõiguste Euroopa konventsiooniga.

Tagada, et kinnipidamiskeskustes, vanglates ja psühhiaatriaasutustes austatakse inimväärikust ja isiku julgeolekut vastavalt rahvusvahelistele konventsioonidele.

Kodaniku- ja poliitilised õigused

Menetleda õiguskaitseasutuste poolse väärkohtlemise juhtusid ja esitada nende täideviijatele asjakohane süüdistus.

Kindlustada juurdepääs õigusemõistmisele.

Tagada, et uute kinnipidamiskohtade loomisel ja haldamisel järgitakse asjaomaseid rahvusvahelisi konventsioone.

Viia laimu käsitlevad Albaania õigusaktid kooskõlla Euroopa standarditega ning rakendada neid.

Edendada tõhusat seadusandlust, et tagada meediakanalite omandilise kuuluvuse läbipaistvus.

Rakendada täielikult trükimeediat ja ajakirjanike sõltumatust käsitlevaid kehtivaid õigusakte, koordineerida uusi sõnavabadust käsitlevaid õigusakte ja töötada välja laiaulatuslikud elektroonilist meediat käsitlevad õigusaktid kooskõlas Euroopa standarditega.

Sotsiaalsed ja majanduslikud õigused

Teha täiendavaid jõupingutusi, et tõkestada koduvägivalda.

Võtta täiendavaid meetmeid laste tööjõu probleemi lahendamiseks, võttes seejuures vastu asjakohased õigusaktid ning pakkudes vahendeid laste õiguste tagamiseks.

Arendada välja kohalikud teenused ning pakkuda abi ülalpeetavatele isikutele, sealhulgas vaimse tervise valdkonnas.

Tagada täielik kaitse mis tahes diskrimineerimise eest, seda nii õigusaktide rakendamise kui ka soolise võrdõiguslikkusega tegelevate struktuuride tugevdamise teel.

Jätkata nii vara esmase registreerimise kui ka tagastamisnõuete käsitlemise kiirendamist ning tagada hüvitamismehhanismide jätkusuutlikkus ja kõnealuste menetluste nõuetekohane koordineerimine vara käsitlevate õigusaktide algatusega.

Vähemuste õigused, kultuurilised õigused ja vähemuste kaitse

Täita kogu Albaanias Euroopa Nõukogu vähemusrahvuste kaitse raamkonventsiooni raames võetud kohustusi, pidades eelkõige silmas vähemuskeelte kasutamist ametiasutustes, traditsiooniliste kohanimede kasutamist avalikel siltidel ja viitadel ning asjakohaste sätete vastuvõtmist vähemuskeeltes antava hariduse kohta.

Rakendada mustlasi käsitlevat riiklikku strateegiat ja tagada asjakohane rahastamine vaesuse ja sotsiaalse tõrjutuse vastast võitlust käsitleva valitsuse strateegia raames.

Edendada mustlasvähemuse liikmete, sealhulgas sündide registreerimist.

Esitada täpsed andmed vähemuste kohta Albaanias.

Piirkondlikud küsimused ja rahvusvahelised kohustused

Täita stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessi raames võetud kohustusi seoses piirkondliku koostöö ja heanaaberlike suhetega, sealhulgas edendada üleminekut stabiilsuspaktilt piirkondliku tasandi koostööraamistikule ning Kesk-Euroopa vabakaubanduslepingu tõhusat rakendamist.

Sõlmida naaberriikidega lepingud piiriülese koostöö, organiseeritud kuritegevuse, ebaseadusliku kaubanduse ja salakaubaveo vastase võitluse, õigusalase koostöö, piirihalduse, isikute tagasivõtmise, keskkonna, transpordi ja energeetika valdkonnas ning rakendada nimetatud lepinguid.

Majanduslikud kriteeriumid

Jätkata stabiilsusele suunatud eelarvepoliitika rakendamist, mille eesmärk on eelarve tasakaalustamine ning mis soodustab madalat inflatsiooni ja välismajanduse jätkusuutlikkust.

Jätkata maksureformi, et tugevdada tulude haldamist ja parandada võlahaldussuutlikkust.

Järgida rahapoliitikat, mis soodustab hindade stabiilsuse saavutamist ja säilitamist, et vähendada ja pidurdada prognoositud inflatsiooni.

Viia lõpule krediidiinfobüroo loomine, et aidata kaitsta pangandussüsteemi kiiresti kasvavat krediidiportfelli.

Vähendada varimajanduse osakaalu maksualaste õigusaktide tõhusa ja mittediskrimineeriva jõustamise teel ning süvendades võitlust maksupettuse vastu.

Euroopa standardid

Siseturg

Kaupade vaba liikumine

Suurendada veelgi ettevõtjate teadlikkust standarditest ja sertifitseerimisest ning nende tähtsusest rahvusvahelises kaubanduses.

Võtta vastu riiklik turujärelvalve strateegia tööstustoodete ja toiduainete kohta ning alustada selle rakendamist.

Võtta vastu uued tarbijakaitset käsitlevad õigusaktid, mis on kooskõlas acquis'ga. Tugevdada tarbijakaitseametit.

Isikute ja teenuste vaba liikumine ning asutamisõigus

Tagada selge vahetegemine ajutise ja püsiva teenuste osutamise vahel ning nende vastavus stabiliseerimis- ja assotsieerimislepingu nõuetele.

Tugevdada panganduslikku ja mittepanganduslikku finantsjärelevalvet reguleerivat raamistikku ning suurendada finantsinspektsiooni suutlikkust.

Kapitali vaba liikumine

Lubada ELi kodanikel soetada kinnisvara teenuskaubanduse üldlepingule (GATS) lisatud erikohustuste nimekirjas ette nähtud ulatuses.

Toll ja maksustamine

Jätkata tollialaste õigusaktide ja tolliprotseduuride vastavusseviimist ELi tavadega, eelkõige tagada transiidieeskirjade ja -protseduuride, tolliladude, tolliväärtuse määramise, füüsilise kontrolli ja riskianalüüsi ühtlustamine ELi standarditega. Tagada, et tariife ajakohastatakse õigeaegselt vastavalt kõige viimasele kombineeritud nomenklatuurile.

Rakendada täielikult elektroonilist tollideklaratsioonide ja tolliandmete töötlemise süsteemi kõigis tolliasutustes.

Jätkata maksualaste õigusaktide ühtlustamist ELi acquis'ga, eelkõige aktsiisimaksude valdkonnas, ning järgida äriühingute maksustamise juhendi põhimõtteid, tagades, et uued maksumeetmed on samuti kooskõlas nimetatud põhimõtetega.

Tugevdada maksuameti suutlikkust, eelkõige maksukontrolli ja auditeerimise valdkonnas, et parandada maksualaste õigusaktide täitmist ja vähendada maksude vältimist.

Viia lõpule tolliasutuste arvutistamine.

Konkurents

Täiustada olemasolevaid monopolivastaseid õigusakte ja ühtlustada need acquis'ga, et tugevdada kontrolli konkurentsi üle.

Tugevdada konkurentsiameti haldussuutlikkust ning näha ette asjakohane personal ja asjakohased koolitused.

Võtta vastu riigiabi käsitlevad rakendusaktid.

Jätkata riigiabi kavade loendi ajakohastamist.

Riigihanked

Jõustada riigihankealased õigusaktid ning võtta meetmeid nende täielikuks vastavusseviimiseks ELi standarditega, eelkõige kommunaalteenuste sektoris ja õiguskaitsevahendite osas.

Tugevdada veelgi riigihankeameti haldussuutlikkust ning eri ministeeriumides, kohalikes omavalitsustes ja riigihangetega tegelevates kohtutes tegutsevate riigihankeüksuste haldussuutlikkust.

Tagada uurimine ja kriminaalsüüdistuse esitamine riigihankega seotud õigusrikkumiste korral.

Intellektuaalomandiõigus

Koostada riiklik strateegia ja tegevuskava edasiste õiguslike arengusuundade kohta ning tugevdada intellektuaalomandiõiguseid.

Suurendada haldus- ja õigussüsteemi suutlikkust, et kaitsta intellektuaalomandiõiguseid.

Tugevdada piraatluse- ja võltsimisevastast võitlust.

Jätkata ettevõtjate ning õiguskaitseasutuste, sealhulgas kohtusüsteemi teadlikkuse suurendamist intellektuaalomandiõiguste küsimustes.

Parandada tööstusomandit käsitlevaid õigusakte.

Tööhõive ja sotsiaalpoliitika

Täiustada sotsiaalkaitsesüsteeme ning võidelda sotsiaalse tõrjutusega.

Võtta meetmeid, et suurendada maapiirkondades koolis käivate laste (eriti tüdrukute) arvu põhi- ja keskkoolis ning kutsekoolides.

Töötada tarbija- ja tervisekaitse valdkonnas välja asjakohased haldusstruktuurid ning arendada välja suutlikkus.

Haridus ja teadus

Jätkata jõupingutusi, et täiustada haridussüsteemi juhtimist, õpetajakoolitust ning hariduse infrastruktuuri.

Rakendada uut kõrgharidusseadust. Kiirendada jõupingutusi, et edendada osalust programmis Tempus.

WTOga seonduvad küsimused

Tugevdada majandusministeeriumi koosseisus oleva WTOga arendatavate suhete ja majanduskoostöö osakonna haldussuutlikkust.

Valdkondlik poliitika

Tööstus ning väikesed ja keskmise suurusega ettevõtjad

Saavutada kiiresti edu Euroopa väikeste ja keskmise suurusega ettevõtjate harta rakendamisel.

Jätkata selliste tegevuskavade rakendamist, millega kõrvaldatakse haldustõkked ettevõtjate tegevuselt ja investeeringutelt ning lahendatakse varimajanduse probleem, ning tagada äritegevusega seotud õigusaktide, eeskirjade ja menetluste nõuetekohane, järjekindel ning mittediskrimineeriv rakendamine. Tunnistada korrapäraselt kehtetuks vananenud ja ebatõhusaid määrusi.

Suurendada poliitikauuringuid väikeettevõtjate innovatsiooni ja konkurentsi küsimustes ning rakendada abikavasid.

Põllumajandus ja kalandus

Võtta vastu uus toiduseadus, mis on kooskõlas ELi standarditega, ning tugevdada toiduohutuse süsteemi ja sellega seotud kontrollisüsteeme.

Arendada laborite suutlikkust toiduohutuse ning veterinaar- ja fütosanitaarvaldkonnas.

Täiustada toiduohutust ning fütosanitaar- ja veterinaariaküsimusi käsitlevaid õigusakte ning alustada nende rakendamist.

Täiustada veiste identifitseerimise ja nende liikumise registreerimise süsteemi ning alustada sigade, lammaste ja kitsede identifitseerimise ja nende liikumise registreerimise süsteemi rakendamist.

Täiustada loomahaiguste kontrolli, sealhulgas proovivõttu ja aruandlust.

Keskkond

Tugevdada haldussuutlikkust ja koordineerimist riiklikul ja kohalikul tasandil.

Rakendada täielikult keskkonnamõju hindamist käsitlevaid õigusakte.

Võtta vastu strateegia keskkonnaalaste õigusaktide edasiseks ühtlustamiseks acquis'ga ning rakendada nõuetekohaselt kehtivaid õigusakte, eelkõige jõustada need nõuetekohaselt.

Jätkata keskkonnaohtude kõrvaldamist Sharra tahkete jäätmete prügilas ja Patos-Marinezi naftatootmispiirkonnas.

Jätkata riikliku vee- ja kanalisatsioonistrateegia ning veevarustust ja kanalisatsiooni käsitleva maaelu strateegia arendamist ning rakendada nimetatud strateegiaid. Töötada välja strateegia veevarustuse ja kanalisatsiooni valdkonna õigusaktide järkjärguliseks ühtlustamiseks acquis'ga ning alustada selle rakendamist.

Rakendada Albaania osalusega rahvusvahelisi konventsioone looduskaitse valdkonnas.

Transpordipoliitika

Rakendada transpordi riiklikku tegevuskava, sealhulgas transpordivara hooldamise kavandamist ja eelarvestamist, ning võtta vastu riiklik transpordistrateegia, sealhulgas raudteesektori strateegia, ning rakendada seda.

Jätkata Kagu-Euroopa transpordi piirkondliku tuumikvõrgu väljaarendamist käsitleva vastastikuse mõistmise memorandumi rakendamist ning tugevdada koostööd Kagu-Euroopa transpordi vaatluskeskusega.

Võtta meetmeid, et parandada liiklusohutust, sealhulgas ühtlustada massi ja mõõtmete, tehnoülevaatuse, liiklevate sõidukite tehnokontrolli, juhilubade, sõidumeerikute ja sõiduki registreerimisdokumentide vallas õigusaktid ELi acquis'ga.

Võtta meetmeid, et takistada ebaseaduslikku ehitustegevust uute teede ääres, eelkõige ohtlike juurdepääsuteede ehitamist erasektori poolt.

Valmistada ette raudteevõrguaruanne avatud juurdepääsu kohta infrastruktuuri kasutamisele ning võtta vastu raudtee äriplaan ja rakendada seda.

Täita Albaania poolt Euroopa ühise lennunduspiirkonna lepingu esimese üleminekuetapi raames võetud kohustusi, sealhulgas rakendada asjakohaseid lennundust käsitlevaid õigusakte.

Rakendada tegevuskava, mille abil parandada tsiviillennundusametis kindlaks tehtud puudujääke, mis seonduvad ohutusjärelevalvega riigi lennuettevõtjate üle.

Parandada meresõiduohutust, pöörates eelkõige tähelepanu vastastikuse mõistmise Pariisi memorandumi alusel kinni peetud Albaania laevade arvule.

Energeetika

Kiita heaks läbivaadatud riiklik energeetikastrateegia ja rakendada seda, pidades jätkuvalt silmas keskkonnamõju hindamiste tähtsust.

Täita energiaühenduse lepingust tulenevaid gaasi ja elektri valdkonna nõudeid.

Infoühiskond ja meedia

Tagada elektroonilist sidet käsitlevate õigusaktide vastavus acquis'le ja selliste õigusaktide jõustamine ning võtta meetmeid, et muuta elektrooniliste sidevõrkude ja -teenuste turg konkurentsivõimeliseks.

Tugevdada reguleeriva telekommunikatsiooniüksuse eksperditeadmisi ja suutlikkust.

Viia Albaania õigusaktid vastavusse piiriülese televisiooni Euroopa konventsiooni ja piirideta televisiooni direktiiviga.

Tugevdada raadio ja televisiooni riikliku nõukogu haldussuutlikkust ning võtta vastu raadio ja televisiooni sektori arengustrateegia ning ajakohastatud riiklik raadio ja televisiooni analoog- ja digitaalsageduse kava.

Finantskontroll

Vaadata läbi avaliku sektori sisefinantskontrolli poliitikat käsitlev dokument ja tegevuskava ning määrata selgelt kindlaks siseauditi ülesanded, mis on eraldatud muudest kontrolli- ja järelevalveülesannetest. Arendada välja järelevalveteenistus, kes võitleb pettuse vastu.

Tagada siseauditit käsitleva seaduse ja eelarveseaduse eelnõu vastavus rahvusvaheliselt tunnustatud standarditele.

Tugevdada kõrgeima auditeerimisasutuse sõltumatust.

Statistika

Tugevdada statistikaameti suutlikkust.

Õigus, vabadus ja turvalisus

Viisad, piirikontroll, varjupaigaõigus ja ränne

Anda välja reisidokumente kooskõlas rahvusvaheliste standarditega, tagada selleks nõutav haldussuutlikkus ja luua keskne infotehnoloogiavõrk viisahalduseks.

Võtta vastu välismaalaste seaduse muudatused, et lähendada viisasid käsitlevaid õigusakte ELi standarditele.

Rakendada integreeritud piirihalduse strateegiat ja tegevuskava, osutades erilist tähelepanu tolli ja piiripolitsei vahelisele piirialasele koostööle.

Tagada, et piiride haldamine kõigis piiripunktides, eelkõige Durrësi ja Vlorë sadamas vastab ELi standarditele.

Rakendada EÜ-Albaania tagasivõtmislepingut ning pidada läbirääkimisi tagasivõtmislepingute üle Albaaniat läbivate rändajate päritoluriikidega.

Tagada piisav haldussuutlikkus ja finantsvahendid varjupaigaõigust ja rännet käsitlevate õigusaktide ning nendega seotud riiklike strateegiate ja tegevuskavade rakendamiseks.

Rahapesu

Võtta vajalikke meetmeid rahapesuvastaste õigusaktide paremaks jõustamiseks ennetamise, süüdimõistmise, konfiskeerimise, arestimise ja vara külmutamise vallas.

Suurendada rahapesu andmebüroo, prokuratuuride ja politsei majanduskuritegude üksuse suutlikkust, tagades neile asjakohased rahalised ja infotehnoloogilised vahendid ning parandades nende operatiivset koostööd.

Viia rahapesu vältimist käsitlev seadus vastavusse acquis'ga ning rahapesuvastase töökonna ja Euroopa Nõukogu Moneyvali soovitustega.

Tugevdada arestitud ja konfiskeeritud varade haldamise ameti suutlikkust.

Jätkata teiste riikide asutustega tehtava koostöö parandamist.

Tagada aruandluskohustuse nõuetekohane jõustamine ja uurida aruandlusega seotud ülekannete väärtuslävesid.

Võtta tõhusamaid meetmeid sularaha kasutamise vähendamiseks majanduses.

Uimastid

Rakendada riiklikku uimastivastast strateegiat, sellega seotud tegevuskava ja väikese Dublini rühma soovitusi.

Parandada uimastitevastases võitluses osalevate politseiametnike koolitust, varustust ja juhtkonna järjepidevust ning võtta täiendavaid meetmeid, et tagada uimastitevastases võitluses parem koordineerimine nii oma riigis kui ka partneritega teistes riikides.

Teha kõigil avaliku halduse tasanditel kindlaks isikud, kes vastutavad uimastiäriga seotud korruptsiooni eest, ning esitada neile süüdistus.

Tagada arestimisi käsitlevate arvude suurem läbipaistvus ja võtta meetmeid konfiskeeritud uimastite nõuetekohaseks hävitamiseks.

Rakendada tasakaalustatud üldstrateegiat, sealhulgas uimastitega seotud ennetustööd, uimastisõltlaste ravi ja rehabilitatsiooni, et vähendada nõudlust uimastite järele.

Politsei

Tagada uue politseiseaduse teenistusastmeid käsitlevate sätete täielik rakendamine.

Parandada Albaania riigipolitsei haldussuutlikkust.

Tugevdada politsei siseasjade üksust ja tagada, et kuriteo toime pannud politseiametnikele esitatakse nõuetekohane süüdistus.

Koostada kõigi kriminaalpolitseiametnike jaoks ühtne menetluskorra käsiraamat ja võtta see kasutusele.

Rakendada ühiskondliku korravalve strateegiat.

Organiseeritud kuritegevuse ja terrorismi vastane võitlus

Jätkata meetmete võtmist koostöö edendamiseks organiseeritud kuritegevuse ja terrorismi vastase võitlusega seotud riigiasutuste ning eelkõige kohtuasutuste ja politsei vahel.

Jätkata meetmete võtmist, et luua sidusad ja kooskõlastatud teabe kogumise ja töötlemise süsteemid.

Edendada uurimise erivahendite kasutamist, side pealtkuulamist ja luureandmete kasutamist.

Võtta kiiresti praktilisi meetmeid tunnistajakaitse tagamiseks.

Tugevdada riiklikku ja rahvusvahelist koostööd inimkaubanduse tõkestamisel ning politsei inimkaubandusvastase võitluse üksuse varustatust personaliga.

Võtta meetmeid terrorismivastase võitluse analüütikutele ja uurijatele parema varustuse ja väljaõppe andmiseks.

Isikuandmete kaitse

Viia kehtivad isikuandmete kaitset käsitlevad õigusaktid vastavusse acquis'ga ning Euroopa Nõukogu isikuandmete kaitse konventsiooniga.

Luua sõltumatu andmekaitsega tegelev järelevalveasutus, kellel on piisavad volitused avaliku ja erasektori üle, küllaldased rahalised vahendid ning piisav personal.

3.2.   KESKMISE TÄHTAJAGA PRIORITEEDID

Poliitilised kriteeriumid

Demokraatia ja õigusriik

Valitsemistavad

Tagada arengu ja integratsiooni riikliku strateegia tõhus rakendamine ja järelevalve selle üle.

Avalik haldus

Tagada, et haldussektorid, kes vastutavad stabiliseerimis- ja assotsieerimislepingu rakendamise eest, ning need, kes on seotud EÜ finantsabi rakendamisega, on saanud oma ülesannete täitmiseks asjakohast koolitust ja neil on asjakohane varustus.

Võtta avalike teenistujate puhul kasutusele tulemuspõhine juhtimine ja koolitus.

Kavandada ja rakendada avaliku teenistuse palgastruktuuri, mis võimaldab koostada eelarvet nõuetekohaselt ja toetab motiveerivat karjääristruktuuri.

Tagada avalikus halduses reformide jätkusuutlikkus.

Kohtusüsteem

Tagada raskete kuritegude, eelkõige organiseeritud kuritegevuse korral süüdistuse esitamine, osutades erilist tähelepanu piiriülese koostöö mehhanismidele.

Jõustada tunnistajakaitset käsitlevad õigusaktid.

Tagada kohtunike ja prokuröride järjepidev ja asjakohane koolitus, mis hõlmab ka inimõigusi, eetikat, kaubandus- ja äriõigusalaseid küsimusi ning stabiliseerimis- ja assotsieerimislepinguga seotud küsimusi.

Tagada kohtunike koolitusasutuse finantsiline jätkusuutlikkus.

Vaadata läbi kohtuametnike roll ja kvalifikatsioonid ning võtta nad järk-järgult avalikku teenistusse, tagades neile võrdse palga ministeeriumi töötajatega.

Korruptsioonivastane poliitika

Rakendada Albaania ratifitseeritud Euroopa konventsioone korruptsiooni kohta kriminaal- ja tsiviilasjades ning asjaomaseid ÜRO konventsioone.

Saavutada asjakohaste õigusaktide jõustamise kaudu märkimisväärseid tulemusi korruptsioonivastases võitluses kõigil tasanditel ja kõigis valdkondades.

Inimõigused ja vähemuste kaitse

Inimõigusi käsitleva rahvusvahelise õiguse järgimine

Tagada, et kinnipeetavaid ja eeluurimisvanglas viibivaid isikuid koheldakse vastavalt rahvusvahelistele standarditele.

Kodaniku- ja poliitilised õigused

Parandada alaealiste kohtu süsteemi.

Tagada vastavus piinamise ja ebainimliku või alandava kohtlemise või karistamise tõkestamise Euroopa Nõukogu konventsioonile.

Võtta vastu laiaulatuslikud diskrimineerimisvastased õigusaktid ning tagada ohvritele asjakohane institutsionaalne toetus, sealhulgas olemasolevate inimõigustega tegelevate institutsioonide poolt.

Jõustada õigusaktid kommunistliku korra ajal konfiskeeritud vara tagastamise/hüvitamise kohta.

Viia lõpule maa registreerimine.

Tagada, et omandi üleminek toimuks kooskõlas seadusega, ning tagada kõigi sellega seotud asutuste nõuetekohane toimimine (notarid, vararegister jne).

Jõustada trüki- ja elektroonilist meediat käsitlevad õigusaktid, võttes arvesse Euroopa standardeid.

Tagada, et televisioonisageduste jaotamine toimub õiglasel ja mittediskrimineerival viisil vastavalt riiklikule kavale ning et ringhäälinguorganisatsioonid järgivad täielikult kehtestatud nõudeid. Parandada avalik-õigusliku ringhäälinguorganisatsiooni neutraalsust.

Toetada valitsusväliste organisatsioonide ja teiste kodanikuühiskonna organisatsioonide osalemist valitsuse otsuste tegemise protsessis ning ajakirjanduse kvaliteedi parandamise jätkamist.

Piirkondlikud küsimused ja rahvusvahelised kohustused

Edendada veelgi piirkondlikku dialoogi, stabiilsust, heanaaberlikkust ja koostööd.

Viia Ameerika Ühendriikidega sõlmitud leping, milles käsitletakse isikute Rahvusvahelisele Kriminaalkohtule üleandmise tingimusi, vastavusse 2002. aasta septembri Euroopa Ülemkogul vastu võetud ELi põhimõtetega.

Majanduslikud kriteeriumid

Vähendada riigi rahanduse jätkusuutlikkuse tagamiseks ühelt poolt palkadelt makstavaid maksusid ning parandada tööturul ergutusmehhanisme ja paindlikkust, et suurendada tööturul osalemise määra ja tööhõivemäära, ning teiselt poolt kindlustada maksudena laekuvaid vahendeid maksubaasi laiendamise ja maksualaste õigusaktide täitmise parandamise abil, tehes mõlemat mõõdukas ja mõistlikus tempos.

Täiustada haridussüsteemi, et suurendada nende oskuste pakkumist tööjõuturul, mille järele on suur nõudlus, ning edendada tööhõivet ja pikaajalist majanduskasvu.

Ajakohastada riigi infrastruktuur, eelkõige energeetika ja transpordi valdkonnas, et tugevdada majanduse konkurentsivõimet tervikuna.

Kiirendada riigiettevõtete erastamist, et tugevdada äriühingute juhtimist ja vähendada maksude saamata jäämisest tulenevat kahju.

Parandada ettevõtluskeskkonda, et suurendada otseseid välisinvesteeringuid uutesse projektidesse.

Kehtestada tõhusad menetlused riigi ja rahvusvaheliste rahaliste vahenditega seotud (võimalike) pettusjuhtumite ja muude rikkumiste tuvastamiseks, menetlemiseks ja järelmeetmete võtmiseks.

Euroopa standardid

Siseturg

Kaupade vaba liikumine

Tagada haldussuutlikkus, et rakendada stabiliseerimis- ja assotsieerimislepingust ning vahelepingust tulenevaid nõudeid kõnealuses valdkonnas.

Teha edasisi edusamme Euroopa standardite kasutuselevõtmisel ja tõhustada jõupingutusi, et saada Euroopa standardiorganisatsioonide täisliikmeks.

Teha edusamme uuel ja üldisel lähenemisviisil ning vanal lähenemisviisil põhinevate direktiivide ülevõtmisel.

Luua täielik turujärelevalve süsteem.

Tagada standardimise, akrediteerimise ja sertifitseerimise ning metroloogia ja kalibreerimise eest vastutavate asutuste parem toimimine, võttes arvesse EÜ parimaid tavasid.

Tagada Albaania liikmesus Euroopa akrediteerimiskoostöö organisatsioonis.

Isikute ja teenuste vaba liikumine ning asutamisõigus

Kiita heaks välismaalaste tööhõivet käsitlevad õigusaktid ning võtta meetmeid sotsiaalkindlustusteenuste koordineerimiseks.

Tagada, et asutamisõigust käsitlevate õigusaktide rakendamine toimub õiglaselt ja erapooletult.

Kapitali vaba liikumine

Teha edusamme, et Albaania hakkaks täitma stabiliseerimis- ja assotsieerimislepingu raames võetud kapitali liikumise täieliku liberaliseerimisega seotud kohustusi, tagades seejuures ELi ja Albaania kodanike võrdse kohtlemise seoses portfelliinvesteeringute ning finantslaenude ja krediidiga, mille tähtaeg on lühem kui aasta.

Toll ja maksustamine

Tagada Albaania tolli- ja maksualaste õigusaktide jätkuv ühtlustamine ELi acquis'ga ning jätkata haldussuutlikkuse suurendamist, et rakendada tolli- ja maksualaseid õigusakte ja võidelda korruptsiooni, piiriülese kuritegevuse ja maksude vältimise vastu.

Suurendada läbipaistvust ja parandada teabevahetust ELi liikmesriikidega, et hõlbustada selliste meetmete jõustamist, mis takistavad maksudest kõrvalehoidmist ja maksude vältimist.

Konkurents

Parandada õigusaktide jõustamist monopolivastase võitluse ja riigiabi kontrolli valdkonnas.

Viia lõpule riigiabikavade vastavusseviimine ELi konkurentsieeskirjadega vastavalt vahelepingus sätestatule.

Riigihanked

Tagada Albaania õigusraamistiku vastavus ELi acquis'ga.

Saavutada täielikult toimivad riigihankestruktuurid, mis tagavad riigihankemenetluste täieliku vastavuse seadusele ja stabiliseerimis- ja assotsieerimislepingust tulenevatele nõuetele.

Intellektuaalomandiõigus

Rakendada täielikult ratifitseeritud rahvusvahelisi konventsioone intellektuaal-, kaubandus- ja tööstusomandiõiguste valdkonnas.

Rakendada intellektuaalomandiõigusi käsitlevaid õigusakte nõuetekohaselt ning saavutada paremaid tulemusi piraatluse- ja võltsimisevastases võitluses.

Tagada piisav haldussuutlikkus, et täita käesolevas valdkonnas stabiliseerimis- ja assotsieerimislepingust tulenevaid nõudeid.

Tööhõive ja sotsiaalpoliitika

Hõlbustada naiste tööturule kaasamist ja nende osalemist otsuste tegemise protsessis.

Lisada tööhõive- ja kutseõppe strateegiad sotsiaal-, haridus-, maksu-, ettevõtlus- ja regionaalpoliitikasse. Tegeleda rahvusvaheliste kohustuste, eelkõige rahvusvaheliste meditsiiniliste tervishoiueeskirjade rakendamisega tervise valdkonnas.

Saavutada edu vereülekanneteks kasutatava vere ja verekomponentide kvaliteedistandardeid käsitlevate õigusaktide vastavusseviimisel ELi õigusaktidega.

Alustada riikliku tervishoiusüsteemi strateegia (2007–2013) rakendamist.

Haridus ja teadus

Jätkata jõupingutusi hariduse kvaliteedi parandamiseks, luua ajakohane kutsehariduse ja täiendõppe süsteem ning edendada kõrghariduse valdkonnas piirkondlikku koostööd.

Valdkondlik poliitika

Tööstus ning väikesed ja keskmise suurusega ettevõtjad

Jõustada parandatud õigusaktid kaubandusõiguse kohta.

Tagada, et varimajanduse vastase võitluse strateegia vastab kõnealuse sektori arengule.

Arendada edasi spetsialiseeritud ettevõtluse tugistruktuure (nt ettevõtlusinkubaatorid ja väikeettevõtjate ühendused) ning uurida ettevõtlus- ja tehnoloogiapargi teostatavust.

Alustada integreeritud teaduspoliitika kavandamist ja rakendamist ning arendada edasi meetmeid, mille abil ergutatakse väikeettevõtjate innovatsiooni ja konkurentsivõimet.

Kehtestada avalikustamise ja finantsaruandluse standardid kooskõlas ELi standarditega ning tagada nende tõhus jõustamine.

Jätkata Euroopa väikeettevõtete harta rakendamist.

Põllumajandus ja kalandus

Töötada välja maa kasutamise, maaturu, maaelu arendamise, põllumajandustegevuse mitmekesistamise ja põllumajandusliku konkurentsivõime suurendamise strateegiad.

Teha märkimisväärseid edusamme toiduohutuse ja fütosanitaar- ja veterinaartingimuste osas vastavalt EÜ nõuetele.

Hinnata põllumajanduslike toidutööstuste vastavust ELi nõuetele ning valmistada ette selliste tööstuste ajakohastamise tegevuskava ja alustada selle rakendamist.

Alustada meetmete võtmist omamaise taimekasvatuse tõhusa kontrolli tagamiseks, eelkõige taimede puhul, mille suhtes kehtivad ELi erinõuded, ning luua fütosanitaarvaldkonnas analüüsisuutlikkus.

Võtta meetmeid, et tagada Albaania kalanduspoliitika lähendamine ELi standarditele, eelkõige varude haldamise, järelevalve ja kontrolli ning turu- ja struktuuripoliitika valdkonnas.

Keskkond

Koostada keskkonnaohtude täielik loetelu ja jätkata jõupingutusi kindlakstehtud ohuallikate kõrvaldamiseks.

Vähendada Balshi rafineerimistehase tekitatud saastet, sealhulgas heiteid Gjanica jõkke, ning võtta meetmeid veereostuse probleemi üldiseks lahendamiseks.

Tugevdada keskkonnaseiret ja tagada reostajatele piisavalt hoiatavad karistused.

Jätkata keskkonda käsitlevate piirkondlike ja rahvusvaheliste kohustuste rakendamist.

Transpordipoliitika

Jätkata Albaania transpordi üldkava rakendamist.

Viia lõpule vajalikud institutsionaalsed reformid, et parandada transpordivara haldamist, investeeringute prioriseerimist, poliitika kavandamist ja erasektori kaasamist.

Teha olulisi edusamme Durrësi ja Vlorë sadamate taastamisel ning tugevdada nende sadamate tööd.

Saavutada paremaid tulemusi liiklusohutuses (sealhulgas rakendada digitaalset sõidumeerikut) ning võtta täiendavaid meetmeid, et jätkata turulepääsu (juurdepääs tegevusalale) vallas õigusaktide vastavusseviimist acquis'ga ja sotsiaalalaste eeskirjadega.

Jätkata Kagu-Euroopa transpordi piirkondliku tuumikvõrgu väljaarendamist käsitleva vastastikuse mõistmise memorandumi rakendamist ning koostööd Kagu-Euroopa transpordi vaatluskeskusega.

Luua raudteetranspordisektoris konkurentsitingimused, sealhulgas luua reguleerimise ja ohutusega tegelevad asutused.

Täita Euroopa ühise lennunduspiirkonna lepingu teise üleminekuetapi raames võetud kohustusi.

Saavutada märkimisväärseid tulemusi meresõiduohutuse tingimuste parandamisel, sealhulgas parandada sadamariigi kontrolli vahendeid ning laevaregistri toimimist, vastavalt vastastikuse mõistmise Pariisi memorandumile.

Energeetika

Jätkata elektri- ja gaasisektoriga seotud tegevuskavade nõuetekohase rakendamise tagamist ning teha täiendavaid edusamme Albaania energeetikastrateegia rakendamisel.

Tagada mitmesuguste selliste projektide õigeaegne rakendamine, mille eesmärk on parandada elektrienergia tootmise, edastamise ja jaotuse infrastruktuuri.

Jätkata piirkondlike ja rahvusvaheliste kohustuste täitmist energeetika valdkonnas, et luua konkurentsivõimeline piirkondlik energiaturg.

Parandada energiatõhususe seaduse täitmist.

Infoühiskond ja meedia

Jätkata elektroonilist sidet käsitleva ELi raamistiku ülevõtmist ja rakendamist.

Jätkata õigusaktide vastavusseviimist piiriülese televisiooni Euroopa konventsiooni ja piirideta televisiooni direktiiviga.

Finantskontroll

Töötada kooskõlas rahvusvaheliste standardite ja ELi heade tavadega välja juhtide detsentraliseeritud vastutust ja sõltumatut siseauditit käsitlevad põhimõtted ning rakendada neid.

Arendada välja menetlused ja haldussuutlikkus, et tagada EÜ finantshuvide tõhus kaitse.

Tagada välisauditi seaduse vastavus Kõrgeimate Kontrolliasutuste Rahvusvahelise Organisatsiooni suunistele.

Jätkata välisauditi, finantskontrolli juhtimise ja siseauditi suutlikkuse tugevdamist.

Statistika

Parandada põllumajandusstatistikat ja makromajandusstatistikat, arendada sotsiaalstatistikat, sealhulgas haridus- ja rahvatervise statistikat, ning saavutada edu kõigi Euroopa klassifikatsioonide, sealhulgas statistiliste piirkondade klassifikaatori rakendamisel.

Õigus, vabadus ja turvalisus

Viisad, piirikontroll, varjupaigaõigus ja ränne

Tagada, et Albaania reisidokumendid vastavad täielikult rahvusvahelistele standarditele.

Täita piirihalduse valdkonnas kõiki Albaania poolt võetud rahvusvahelisi kohustusi.

Jõustada varjupaigaõigust käsitlevad õigusaktid ja arendada täielikult välja varjupaigasüsteem, sealhulgas varjupaigataotlejate vastuvõtmine, mis vastab rahvusvahelistele standarditele.

Rakendada Albaania riiklikku rändestrateegiat ja varjupaigaõiguse riiklikku tegevuskava.

Tagada Albaania suutlikkus täita stabiliseerimis- ja assotsieerimislepingust tulenevaid nõudeid seoses ELi kodanikega, kes töötavad ja/või elavad Albaanias.

Sõlmida ja ratifitseerida rände valdkonnas järk-järgult kõik peamised rahvusvahelised konventsioonid ning neid rakendada.

Rahapesu

Tugevdada võitlust majandus- ja finantskuritegude vastu, sealhulgas rahapesu ja -võltsimise vastu.

Saavutada selgeid tulemusi rahapesuvastases võitluses nii finantssektoris kui ka väljaspool seda.

Uimastid

Tagada oluliselt paremad tulemused võitluses uimastiäri vastu, eelkõige sünteetiliste uimastite, heroiini ja kokaiini osas.

Politsei

Jätkata politseiteenistuse vastavusseviimist Euroopa standarditega, eeskätt asjakohase koolituse ja varustuse abil.

Saavutada märkimisväärseid tulemusi kuritegevusevastases võitluses ning võitluses korruptsiooni ja muude kuritegude vastu politseis.

Organiseeritud kuritegevuse ja terrorismi vastane võitlus

Jätkata rahvusvahelise koostöö suurendamist võitluses organiseeritud kuritegevuse ja terrorismi vastu.

Teha olulisi edusamme nii organiseeritud kuritegevuse ja salakaubaveoga seotud õigusrikkumiste eest esitatavate süüdistuste määras, arvus ja kvaliteedis kui ka kuritegelikul teel saadud tulu arestimisel.

Liita riigi õigusaktidesse kõik Albaania osalusega rahvusvahelised konventsioonid ja protokollid, milles käsitletakse terrorismi ennetamist, ning rakendada neid.

Isikuandmete kaitse

Tagada isikuandmete kaitset käsitlevate riiklike õigusaktide tõhus jõustamine ja tõhus järelevalve nende täitmise üle.

4.   PROGRAMMID

Stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessi alusel antakse Lääne-Balkani riikidele ühenduse abi olemasolevate rahastamisvahendite raames, eelkõige vastavalt määrusele (EÜ) nr 1085/2006 (ühinemiseelse abi rahastamisvahend) ning enne 2007. aastat vastu võetud programmide puhul vastavalt nõukogu määrusele (EÜ) nr 2666/2000 (CARDS-määrus) (1). Rahastamislepingud on õiguslikuks aluseks konkreetsete programmide rakendamisele. Sellest tulenevalt puudub käesoleval otsusel finantsmõju.

Albaania võib taotleda rahastamist ka mitut riiki hõlmavatest ja horisontaalprogrammidest.

5.   TINGIMUSLIKKUS

Lääne-Balkani riikidele antava abi tingimuseks on Kopenhaageni kriteeriumide ning käesoleva Euroopa partnerluse konkreetsete prioriteetide täitmisel tehtavad edasised edusammud. Nende tingimuste mittetäitmise korral võib nõukogu võtta asjakohaseid meetmeid määruse (EÜ) nr 1085/2006 artikli 21 alusel ning enne 2007. aastat vastu võetud programmide puhul määruse (EÜ) nr 2666/2000 artikli 5 alusel. Abi suhtes kohaldatakse ka nõukogu 29. aprilli 1997. aasta järeldustes kindlaks määratud tingimusi, milles käsitletakse eelkõige abisaaja kohustust korraldada demokraatlikke, majanduslikke ja institutsionaalseid reforme. Iga-aastased programmid sisaldavad ka eritingimusi. Rahastamisotsustele järgneb Albaaniaga sõlmitav rahastamisleping.

6.   JÄRELEVALVE

Euroopa partnerluse rakendamist kontrollitakse stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessi alusel kehtestatud mehhanismide abil, eelkõige komisjoni esitatavate iga-aastaste aruannete alusel.


(1)  EÜT L 306, 7.12.2000, lk 1. Määrust on viimati muudetud määrusega (EÜ) nr 2112/2005 (ELT L 344, 27.12.2005, lk 23).


Top