Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32013R0807

    Komisjoni rakendusmäärus (EL) nr 807/2013, 26. august 2013 , milles sätestatakse nõukogu määruse (EÜ) nr 1234/2007 üksikasjalikud rakenduseeskirjad seoses teatavate veiste hinnavaatlusega liidu tüüpilistel turgudel

    ELT L 228, 27/08/2013, p. 5–11 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 10/07/2018; kehtetuks tunnistatud 32017R1182

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2013/807/oj

    27.8.2013   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    L 228/5


    KOMISJONI RAKENDUSMÄÄRUS (EL) nr 807/2013,

    26. august 2013,

    milles sätestatakse nõukogu määruse (EÜ) nr 1234/2007 üksikasjalikud rakenduseeskirjad seoses teatavate veiste hinnavaatlusega liidu tüüpilistel turgudel

    EUROOPA KOMISJON,

    võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

    võttes arvesse nõukogu 22. oktoobri 2007. aasta määrust (EÜ) nr 1234/2007, millega kehtestatakse põllumajandusturgude ühine korraldus ning mis käsitleb teatavate põllumajandustoodete erisätteid (ühise turukorralduse ühtne määrus), (1) eriti selle artikli 192 lõiget 2 koostoimes artikliga 4,

    ning arvestades järgmist:

    (1)

    Komisjoni määruse (EÜ) nr 2273/2002 (2) sätetes ei kajastu enam hindade registreerimise praegune olukord liidu asjaomastel turgudel. Hindade registreerimise eeskirjad on vaja viia vastavusse veiselihasektori vajadustega. Seetõttu tuleks määrus (EÜ) nr 2273/2002 kehtetuks tunnistada ja asendada.

    (2)

    Selleks et igal ajal saada täielik ülevaade turuolukorrast, on vaja teada muude kui komisjoni määruse (EÜ) nr 1249/2008 (3) kohase hinnaaruandlusega hõlmatud teatavate veisekategooriate hindu.

    (3)

    Selleks et andmed oleksid täpsemad, tuleks näha ette kaheksa päeva kuni nelja nädala vanuste pullvasikate, rohkem kui kuue kuu ja vähem kui kahe aasta vanuste pullvasikate tootmiskarja ning vähem kui kaheksa kuu vanuste tapavasikate hinnavaatlus. Seepärast tuleks kehtestada üksikasjalikud eeskirjad iga sellise veisekategooria hinnavaatluseks esitatava teabe kohta.

    (4)

    Tuleks kindlaks määrata liikmesriigid, kellel on oluline osa kõnealuste eri veisekategooriate tootmises ja kaubanduses, ning kõnealuste liikmesriikide esitatav teave iga nimetatud kategooria hinnavaatluse kohta.

    (5)

    Liidu tüüpilistel turgudel registreeritud hinda tuleks käsitada kõnealuste veiste keskmise hinnana iga liikmesriigi tüüpilisel turul või tüüpilistel turgudel. Kõnealust keskmist hinda tuleks kaaluda kooskõlas koefitsiendiga, mis kajastab iga liikmesriigi asjaomase veisekarja iga turustatava kategooria suhtelist suurust vaatlusperioodil.

    (6)

    Et saada asjaomaste veisekategooriate võrreldav hind liidus, on vaja ette näha, et hindade registreerimisel viidataks noteeringute (v.a käibemaks) põhjal täpselt määratletud turustusetapile.

    (7)

    Lisaks sellele tuleks kindlaks määrata liidu tapavasikate rümpade võrdlusesituskuju. Selles kontekstis on asjakohane ette näha, et liikmesriigid peavad täpsustama teatavaid paranduskoefitsiente selleks, et kohandada liikmesriikides kasutatavaid esituskujusid liidu võrdlusesituskujuga.

    (8)

    Tuleks valida iga liikmesriigi tüüpiline turg või tüüpilised turud. Kui liikmesriigis on rohkem kui üks tüüpiline turg, tuleks arvesse võtta kõnealustel turgudel registreeritud kaalutud keskmisi hindu.

    (9)

    Selle tagamiseks, et teatatud hinnad oleksid riikliku tootmise jaoks tüüpilised, on vaja lubada liikmesriikidel määrata hindade registreerimise jaoks füüsilised või juriidilised isikud, kes kauplevad märkimisväärse hulga asjaomastesse kategooriatesse kuuluvate veistega või saadavad selliseid veiseid tapamajja.

    (10)

    Kui riiklike turgude hindu ei registreerita ning seda ei tee ka tapamajade käitajad, füüsilised või juriidilised isikud, tuleks ette näha, et hinnad registreeritakse asjaomase liikmesriigi põllumajanduskodades, noteerimiskeskustes, põllumajandustootjate ühistutes või põllumajandustootjate liitudes ning muudes usaldusväärsetes allikates.

    (11)

    Juhul kui liikmesriigid on moodustanud teatavate veisekategooriate hindade kindlaksmääramiseks piirkondlikud komiteed, tuleks ette näha, et kõnealuste komiteede kindlaksmääratud hindu võib arvesse võtta siseriikliku hinna arvutamisel, tingimusel et nende liikmeskond tagab tasakaalustatud ja objektiivse käsitluse.

    (12)

    Seoses asjaomaste veisekategooriate hindade registreerimise järelevalvega peaksid liikmesriigid olema kohustatud andma komisjonile korrapäraselt konkreetset teavet.

    (13)

    Tuleks ette näha komisjonile iganädalaste riiklike keskmiste hindade esitamine elektrooniliste sidevahendite kaudu.

    (14)

    Veterinaar- või tervisekaitse eeskirjade tõttu võivad liikmesriigid pidada vajalikuks võtta tarvitusele noteeringuid mõjutavad meetmed. Sellisel juhul ei ole turuhindade registreerimisel mitte iga kord sobiv võtta arvesse noteeringuid, mis ei kajasta turu tavapäraseid suundumusi. Sellest tulenevalt tuleks sätestada konkreetsed eeskirjad, mille kohaselt komisjonil on õigus lubada asjaomasel liikmesriigil ignoreerida registreeritud hindu või kasutada viimaseid registreeritud hindu.

    (15)

    On vaja ette näha, et liikmesriigid peavad võtma teatavad meetmed esitatud hindade representatiivsuse ja täpsuse tagamiseks. Lisaks sellele peaksid liikmesriigid komisjoni kõnealustest meetmetest teavitama.

    (16)

    Käesoleva määrusega ette nähtud meetmed on kooskõlas põllumajandusturgude ühise korralduse komitee arvamusega,

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

    Artikkel 1

    1.   Kaheksa päeva kuni nelja nädala vanuste pullvasikate liidu keskmine hind vasika kohta on piimatootmiseks peetavate pullvasikate ja lihatootmiseks peetavate pullvasikate registreeritud keskmine hind selliste I lisas osutatud liikmesriikide tüüpilistel turgudel, kellel on oluline osa kõnealuste vasikate tootmises ja kaubanduses, ning mida on kaalutud koefitsientidega, mis on kehtestatud järgneva põhjal:

    a)

    piimatootmiseks peetavate pullvasikate puhul – Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 1165/2008 (4) artikli 7 lõike 2 punkti b kohaselt edastatud registreeritud lüpsilehmade arv liidus;

    b)

    lihatootmiseks peetavate pullvasikate puhul – määruse (EÜ) nr 1165/2008 artikli 7 lõike 2 punkti b kohaselt edastatud registreeritud lehmade arv liidus.

    2.   Hinnad, mis tuleb teatada lõikes 1 osutatud iga liiki vasikate kohta, registreeritakse riiklikel turgudel või seda teevad liikmesriigi määratud füüsilised või juriidilised isikud, kes kauplevad kõnealust liiki vasikate märkimisväärse hulgaga.

    Kõnealused hinnad on asjaomases liikmesriigis samal hulgimüügietapil asjaomase liigi eest makstud keskmine hind (ilma käibemaksuta) ning kaalutud koefitsientidega, mis kajastavad liikmesriigis kindlaksmääratud pullvasikate eri kvaliteediklasside suhtelist osakaalu ning iga turu suhtelist tähtsust.

    3.   Käesolevas artiklis kasutatakse järgmisi mõisteid:

    a)   „piimatootmiseks peetav pullvasikas”– kasvatatav piimatõugu pullvasikas;

    b)   „lihatootmiseks peetav pullvasikas”– kasvatatav lihatõugu pullvasikas, kahel eesmärgil kasvatatav või lihatõuga ristamisel saadud pullvasikas.

    Artikkel 2

    1.   Tootmiskarja looma eluskaalu liidu keskmine hind kilogrammi kohta on tootmiskarja noorlooma, tootmiskarja aastase isaslooma ja aastase emaslooma registreeritud keskmine hind selliste II lisas osutatud liikmesriikide tüüpilistel turgudel, kellel on oluline osa kõnealuste kariloomade tootmises ja kaubanduses, ning mida on kaalutud koefitsientidega, mis on kehtestatud järgneva põhjal:

    a)

    tootmiskarja noorloom – määruse (EÜ) nr 1165/2008 artikli 7 lõike 2 punkti b kohaselt edastatud selliste liidus registreeritud kuni aasta vanuste veiste arv, kes ei ole ette nähtud tapmiseks;

    b)

    tootmiskarja aastane isasloom – määruse (EÜ) nr 1165/2008 artikli 7 lõike 2 punkti b kohaselt edastatud selliste liidus registreeritud veiste arv, kelle vanus on üle aasta, kuid alla kahe aasta;

    c)

    tootmiskarja aastane emasloom – määruse (EÜ) nr 1165/2008 artikli 7 lõike 2 punkti b kohaselt edastatud selliste liidus registreeritud veiste arv, kelle vanus on üle aasta, kuid alla kahe aasta ning kes ei ole veel poeginud.

    2.   Hinnad, mis tuleb teatada lõikes 1 osutatud iga liiki tootmiskarja loomade kohta, registreeritakse riiklikel turgudel või seda teevad liikmesriigi määratud füüsilised või juriidilised isikud, kes kauplevad kõnealuste tootmiskarja loomade märkimisväärse hulgaga.

    Kõnealused hinnad on asjaomases liikmesriigis samal hulgimüügietapil asjaomase liigi eest makstud keskmine hind (ilma käibemaksuta) ning kaalutud koefitsientidega, mis kajastavad liikmesriigis kindlaksmääratud tootmiskarja loomade eri kvaliteediklasside suhtelist osakaalu ning iga turu suhtelist tähtsust.

    3.   Käesolevas artiklis kasutatakse järgmisi mõisteid:

    a)   „tootmiskarja noorloom”– pärast võõrutamist nuumamiseks ostetud isas- ja emasveised vanuses kuus kuud või rohkem, kuid vähem kui 12 kuud;

    b)   „tootmiskarja aastane loom”– pärast võõrutamist nuumamiseks ostetud isas- ja emasveised vanuses 12 kuud või rohkem, kuid vähem kui 24 kuud.

    Artikkel 3

    1.   Alla kaheksa kuu vanuselt tapetud vasikate liidu keskmine hind rümba 100 kilogrammi kohta on kõnealuste vasikate registreeritud keskmine hind selliste III lisas osutatud liikmesriikide tüüpilistel turgudel, kellel on oluline osa kõnealuste loomade tootmises, ning mida on kaalutud koefitsientidega, mis on liidus kehtestatud kõnealuste vasikate netotoodangu alusel.

    2.   Lõikes 1 osutatud vasikarümpade teatatava hinna peavad registreerima iga sellise tapamaja ettevõtjad, kus kõnealuseid vasikaid tapetakse, või liikmesriigi määratud füüsilised või juriidilised isikud, kes saadavad tapamajja märkimisväärse hulga selliseid vasikad.

    Kõnealune hind on asjaomases liikmesriigis kõnealuste vasikarümpade eest tapamajja sisseostul makstud keskmine hind (ilma käibemaksuta) ning kaalutud koefitsientidega, mis kajastavad liikmesriigis kindlaksmääratud rümpade eri kvaliteediklasside suhtelist osakaalu ning iga turu suhtelist tähtsust.

    3.   Teatatavate turuhindade kindlaksmääramiseks esitatakse rümp:

    a)

    ilma pea ja jalgadeta; pea eraldatakse rümbast kandelüli-kuklaluuliigese kohalt ning jalad eesjäseme liigese või kanna-pöialiigese kohalt;

    b)

    ilma rinna- ja kõhuõõneorganiteta ning ilma neerude, neerurasva ja vaagnaõõnerasvata ning vahelihase kõõluselise ja lihaselise osata;

    c)

    ilma suguorganite ja nende juurde kuuluvate lihasteta;

    d)

    ilma välisrasva eemaldamiseta.

    Kui kaalumise hetkel erineb rümba esituskuju esimeses lõigus sätestatud rümba esituskujust, siis kohandatakse rümba massi, kohaldades liikmesriigi poolt täpsustatud paranduskoefitsiente, et viia kõnealune esituskuju vastavusse võrdlusesituskujuga. Sel juhul kohandatakse vastavalt rümbakaalu iga 100 kilogrammi hinda.

    4.   Turuhindade aruandluses arvestatav rümba kaal on jahutatud rümba kaal.

    Jahutatud rümba kaal vastab tapasooja rümba kaalule, mis on kindlaks tehtud hiljemalt ühe tunni jooksul pärast looma kaela avamist ja millest lahutatakse 2 %.

    Artikkel 4

    1.   Kui riiklike turgude hindu ei registreerita ning seda ei tee ka artikli 1 lõikes 2, artikli 2 lõikes 2 ja artikli 3 lõikes 2 osutatud tapamaja käitajad, füüsilised või juriidilised isikud, siis registreeritakse hinnad asjaomase liikmesriigi põllumajanduskodades, noteerimiskeskustes, põllumajandustootjate ühistutes või põllumajandustootjate liitudes.

    Kui aga liikmesriik on piirkonna hindade kindlaksmääramiseks moodustanud komitee ja kui komiteesse kuuluvad võrdselt teatavate veisekategooriate või selliste loomade rümpade ostjad ja müüjad, võib asjaomane liikmesriik kasutada kõnealuseid isikuid teatatavate hindade arvutamisel.

    2.   Asjaomased liikmesriigid teatavad komisjonile 1. juuniks 2014 ja edaspidi hiljemalt iga aasta 1. juuniks oma tüüpilised turud, määratletavad kvaliteediklassid ning artikli 1 lõikes 2, artikli 2 lõikes 2 ja artikli 3 lõikes 2 osutatud kaalumiskoefitsiendid ning artikli 3 lõike 3 teises lõigus osutatud paranduskoefitsiendid.

    Seoses tüüpiliste turgudega peab teatises sisalduma:

    a)

    kohaldatud vaatlusmeetod viitega käesolevas määruses osutatud hindade registreerimise andmeallikate liigile;

    b)

    iga hindade registreerimise andmeallikate liigi kohta viide registreeritud mahu osakaalule, mis on väljendatud kaubeldud või tapetud veiste iga asjaomase kategooria protsendimäärana.

    Komisjon edastab esimeses lõigus osutatud teabe kõikidele liikmesriikidele.

    3.   Asjaomased liikmesriigid teatavad komisjonile hiljemalt iga nädala kolmapäeval kell 12.00 (Brüsseli aja järgi) artikli 1 lõikes 1, artikli 2 lõikes 1 ja artikli 3 lõikes 1 osutatud iga veiseliigi kohta siseriikliku keskmise hinna, mis on registreeritud nende riikide asjaomastel tüüpilistel turgudel. Enne komisjonile teatamist ei teata liikmesriigid neid hindu ühelegi teisele asutusele.

    Kõnealused hinnad on seotud seitsmepäevase ajavahemikuga esmaspäevast pühapäevani teabe andmisele eelnenud nädalal.

    Teatatud hinnad esitatakse eurodes või vajaduse korral riigi omavääringus.

    Käesolevas lõikes osutatud teatised tuleb edastada komisjoni poolt liikmesriikidele kättesaadavaks tehtud elektrooniliste edastusvahendite abil.

    Artikkel 5

    Komisjon vaatab korrapäraselt läbi artikli 1 lõikes 1, artikli 2 lõikes 1 ja artikli 3 lõikes 1 osutatud kaalumiskoefitsiendid, et võtta arvesse registreeritud suundumusi liikmesriikide ja liidu tasandil.

    Pärast iga läbivaatamist edastab komisjon läbivaadatud kaalumiskoefitsiendid liikmesriikidele.

    Artikkel 6

    Kui liikmesriik võtab veterinaar- või tervisekaitse kaalutlustel meetmed, mis mõjutavad tema tüüpilisel turul või tüüpilistel turgudel registreeritud hindade normaalseid muutusi, võib komisjon lubada liikmesriigil ignoreerida kõnealusel turul või kõnealustel turgudel registreeritud hindu või kasutada asjaomasel turul või asjaomastel turgudel enne kõnealuste meetmete kasutusele võtmist registreeritud viimaseid hindu.

    Artikkel 7

    Liikmesriigid näevad ette vajalikud meetmed, et tagada artikli 4 kohaselt edastatud hindade representatiivsus ja täpsus, ning teatavad kõnealustest meetmetest komisjonile hiljemalt 30. juuniks 2014 ning seejärel ühe kuu jooksul pärast iga muudatust, mis on seotud kõnealuste meetmetega.

    Artikkel 8

    Määrus (EÜ) nr 2273/2002 tunnistatakse kehtetuks.

    Artikkel 9

    Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

    Seda kohaldatakse 1. juulist 2014.

    Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

    Brüssel, 26. august 2013

    Komisjoni nimel

    president

    José Manuel BARROSO


    (1)  ELT L 299, 16.11.2007, lk 1.

    (2)  Komisjoni määrus (EÜ) nr 2273/2002, 19. detsember 2002, milles sätestatakse nõukogu määruse (EÜ) nr 1254/1999 üksikasjalikud rakenduseeskirjad seoses teatavate veiste hinnavaatlusega ühenduse tüüpilistel turgudel (EÜT L 347, 20.12.2002, lk 15).

    (3)  Komisjoni määrus (EÜ) nr 1249/2008, 10. detsember 2008, milles sätestatakse ühenduse looma-, sea- ja lambarümpade klassifitseerimisskaalade ning kõnealuste klassifitseerimisskaalade kohastest hindadest teatamise üksikasjalikud rakenduseeskirjad (ELT L 337, 16.12.2008, lk 3).

    (4)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EÜ) nr 1165/2008, 19. november 2008, elusloomade ja liha statistika kohta ning millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu direktiivid 93/23/EMÜ, 93/24/EMÜ ja 93/25/EMÜ (ELT L 321, 1.12.2008, lk 1).


    I LISA

    Artikli 1 lõikes 1 osutatud piima- ja lihatootmiseks peetavate pullvasikate hindadest teatavate liikmesriikide loetelu

    A.

    Piimatootmiseks peetavate pullvasikate hindu teatavad liikmesriigid:

     

    Belgia

     

    Taani

     

    Saksamaa

     

    Iirimaa

     

    Hispaania

     

    Prantsusmaa

     

    Itaalia

     

    Madalmaad

     

    Austria

     

    Poola

     

    Rumeenia

     

    Ühendkuningriik

    B.

    Lihatootmiseks peetavate pullvasikate hindu teatavad liikmesriigid:

     

    Belgia

     

    Saksamaa

     

    Iirimaa

     

    Hispaania

     

    Prantsusmaa

     

    Itaalia

     

    Madalmaad

     

    Austria

     

    Poola

     

    Portugal

     

    Rumeenia

     

    Ühendkuningriik


    II LISA

    Artikli 2 lõikes 1 osutatud tootmiskarja noorloomahindu teatavate liikmesriikide loetelu

    A.

    Tootmiskarja noorloomahindu teatavad liikmesriigid:

     

    Belgia

     

    Saksamaa

     

    Iirimaa

     

    Hispaania

     

    Prantsusmaa

     

    Itaalia

     

    Austria

     

    Poola

     

    Rootsi

     

    Ühendkuningriik

    B.

    Tootmiskarja aastase isaslooma hindu teatavad liikmesriigid:

     

    Belgia

     

    Iirimaa

     

    Hispaania

     

    Prantsusmaa

     

    Itaalia

     

    Austria

     

    Rootsi

     

    Ühendkuningriik

    C.

    Tootmiskarja aastase emaslooma hindu teatavad liikmesriigid:

     

    Belgia

     

    Iirimaa

     

    Hispaania

     

    Prantsusmaa

     

    Itaalia

     

    Austria

     

    Rootsi

     

    Ühendkuningriik


    III LISA

    Artikli 3 lõikes 1 osutatud alla kaheksa kuu vanuselt tapetud vasikate hindu teatavate liikmesriikide loetelu

     

    Belgia

     

    Saksamaa

     

    Hispaania

     

    Prantsusmaa

     

    Itaalia

     

    Madalmaad


    Top