Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52010PC0597

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ (ЕС) № …/… НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕО) № 648/2004 по отношение на употребата на фосфати и други фосфорни съединения в домакинските перилни детергенти

    /* COM/2010/0597 окончателен - COD 2010/0298 */

    52010PC0597

    /* COM/2010/0597 окончателен - COD 2010/0298 */ Предложение за РЕГЛАМЕНТ (ЕС) № …/… НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕО) № 648/2004 по отношение на употребата на фосфати и други фосфорни съединения в домакинските перилни детергенти


    [pic] | ЕВРОПЕЙСКА КОМИСИЯ |

    Брюксел, 4.11.2010

    COM(2010) 597 окончателен

    2010/0298 (COD)

    Предложение за

    РЕГЛАМЕНТ (ЕС) № …/… НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

    за изменение на Регламент (ЕО) № 648/2004 по отношение на употребата на фосфати и други фосфорни съединения в домакинските перилни детергенти

    (текст от значение за ЕИП)

    SEC(2010) 1278 SEC(2010) 1277

    ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ

    Контекст на предложението

    Общ контекст

    Фосфатите се използват в детергентите за омекотяване на водата с цел по-ефективно почистване. Най-често използваният в детергентите фосфат е натриевият триполифосфат (STPP). В комбинация с повърхностноактивните вещества STPP позволява на детергентите да запазят ефективността си във всички условия на изпиране.

    По-специално STPP изпълнява следните функции в детергентите:

    - ефективно свързване на втвърдяващите соли (и запазването им в разтворено състояние);

    - премахване и предпазване от образуване на кора върху тъканите;

    - подобряване на процеса на изпиране;

    - носещ агент за други съставки на детергентите.

    Фосфатите от детергенти могат да окажат някои неблагоприятни въздействия върху водната среда. Основното опасение е, че могат да доведат до наличието на прекомерно голямо количество хранителни вещества, които да предизвикат ускорен растеж на водорасли и по-висши растителни форми, с което да създадат нежелано нарушаване на равновесието между организмите — явление, известно като еутрофикация. Съществуват алтернативни съставки на омекотителите за вода, но те имат различни функционални ограничения, особено при по-трудно почистване.

    С Регламент (ЕО) № 648/2004 относно детергентите се хармонизира пускането на пазара на детергентите, но само по отношение на тяхното етикетиране и биоразградимостта на съдържащите се в тях повърхностноактивни вещества. При все това, с оглед на свързаните с еутрофикацията опасения, член 16 от регламента съдържа и изискването към Комисията „ да извърши оценка и да представи доклад и при необходимост да направи предложение за промяна на законодателството относно употребата на фосфати при перспективата за постепенната им забрана или за ограничаване на използването им само за специфични цели “. Комисията представи доклада през 2007 г. и заключи, че познанията по отношение на въздействието на фосфатите в детергентите по отношение на еутрофикацията са все още непълни, но се развиват изключително бързо[1]. Проведената впоследствие допълнителна научна работа, както и информацията за икономическото и социалното въздействие на евентуални ограничителни мерки послужиха за основа на доклад за оценка на въздействието, в който се анализират някои варианти на политиката за решаване на проблема с употребата на фосфати в детергентите.

    Основания и цели на предложението

    Като се вземат предвид заключенията от оценките и оценката на въздействието, извършени от Комисията в съответствие с член 16 на Регламент (ЕО) № 648/2004, целта на предложението е да бъде изменен Регламент (ЕО) № 648/2004 относно детергентите чрез въвеждането на ограничение по отношение на фосфатите и другите фосфорни съединения в домакинските перилни детергенти с оглед на това да бъде намалено въздействието на детергентите по отношение на цялостната еутрофикация на повърхностните води в ЕС.

    Освен това с оглед на влизането в сила на Лисабонския договор е необходимо разпоредбите в Регламент (ЕО) № 648/2004 по отношение на правомощията на Комисията да приема незаконодателни актове с общо приложение за допълване или изменение на определени незаконодателни елементи от посочения регламент да бъдат адаптирани към изискванията в член 290 на Договора за функционирането на Европейския съюз.

    Общата цел е да се гарантира високо ниво на опазване на околната среда от потенциалните неблагоприятни въздействия на фосфатите и другите фосфорни съединения в детергентите, както и доброто функциониране на вътрешния пазар на детергенти.

    Съгласуваност с други политики и цели на Съюза

    Настоящото предложение е напълно съгласувано с целите на Рамковата директива за водите (Директива 2000/60/ЕО), в която се изисква до 2015 г. държавите-членки да постигнат добро екологично и химическо състояние на повърхностните води, както и да подготвят програми за мерки — напр. планове за управление на речните басейни — които могат да включват, когато това е обосновано, икономически ефективни и пропорционални задължителни действия или доброволни ангажименти за ограничаване на фосфатите в детергентите с цел решаване на проблема с еутрофикацията на техните територии.

    С цел борба с еутрофикацията вследствие на трансграничното вливане на фосфати във водни басейни съответните държавите-членки действително са предприели съгласувани действия в някои чувствителни области на ЕС, като напр. Балтийско море или басейна на река Дунав, в контекста на Рамковата директива за водите по отношение на управлението на речните басейни или на стратегии за регионално сътрудничество, но напредъкът по тези действия беше малък до настоящия момент. Поради това предложението е допълваща мярка с основно значение за успеха на дейностите по инициативата за регионално сътрудничество за борба с трансграничния проблем на еутрофикацията.

    С предложението се допълва също така Директива 91/271/ЕИО за пречистването на градските отпадъчни води, чиято цел е да бъде ограничена концентрацията на хранителни вещества, като фосфор и азот, в повърхностните води, за да се противодейства на еутрофикацията.

    Консултации със заинтересованиTE страни и оценка на въздействието

    Консултации със заинтересованите страни, събиране и използване на експертни становища

    Комисията започна някои проучвания, за да установи дали ограниченията по отношение на фосфатите в детергентите биха били оправдани с цел намаляване на еутрофикацията в ЕС: WRc 2002 г.[2], INIA — паневропейска еутрофикация[3], доклад на външен изпълнител (RPA). Тези проучвания служат за основа на по-нататъшни консултации с държавите-членки, промишлеността (Европейски отрасъл на производството на фосфати (CEEP), Международно сдружение за сапуни, детергенти и продукти за почистване и поддръжка (A.I.S.E.), Сдружение на европейските производители на зеолити (EUZEPA)) и екологични неправителствени организации (Световен фонд за дивата природа (WWF), Европейско бюро на потребителските съюзи (BEUC)) по време на заседанията на Работната група на компетентните органи, отговорни за прилагането на регламента относно детергентите — известна като „работната група по детергентите“, а именно през ноември 2006 г., юли и декември 2007 г., юли 2008 г. и февруари и ноември 2009 г.

    През 2009 г. чрез мрежата „Enterprise Europe“ беше предприета специална консултация с малките и средните производители на детергенти с цел да бъде разбрана по-добре сегашната употреба на фосфати и алтернативни вещества при производството на детергенти и въздействията на евентуалните ограничения по отношение на фосфатите върху тези МСП.

    Оценка на въздействието

    Анализът на въздействията на различните варианти на политика беше извършен след отчитане на резултатите от научния анализ на въздействието на фосфатите в детергентите по отношение на рисковете от еутрофикация в ЕС, както и критериите за ефективност и ефикасност (включително практичност, социално-икономически въздействия и възможност за наблюдение). Информация беше получена основно от проучването на INIA относно рисковете от еутрофикация, свързани с фосфатите в детергентите, и доклада на RPA относно зеолитите и други миещи компоненти в детергентите като алтернатива на STPP, както и забележките на НКРЗОС (Научен комитет по рисковете за здравето и околната среда) относно оценката на тези доклади и допълнителни преки консултации със заинтересованите страни.

    Пет варианта на политиката бяха подробно разгледани по отношение на тяхното въздействие:

    - Вариант 1: Непредприемане на действия на равнището на ЕС, като отговорността за предприемане на действия се предоставя на държавите-членки или в контекста на регионалното сътрудничество (базов вариант);

    - Вариант 2: Доброволни действия от страна на промишлеността;

    - Вариант 3: Пълна забрана на фосфатите в детергентите;

    - Вариант 4: Ограничаване на съдържанието на фосфати в перилните детергенти;

    - Вариант 5: Определяне на пределни стойности за съдържанието на фосфати в детергентите.

    Оценката и анализът на въздействието на различните варианти показват, че въвеждането на европейско равнище на ограничение по отношение на употребата на фосфати и други фосфорни съединения в домакинските перилни детергенти ще намали въздействието на фосфатите от детергенти по отношение на рисковете от еутрофикация на водите в ЕС и ще намали разходите на пречиствателните станции за отпадъчни води за отстраняването на фосфора. Намалението на тези разходи превишава значително разходите за промяна на производствената формула на домакинските перилни детергенти с употребата на алтернативни на фосфатите вещества. От друга страна, евентуални ограничения за целия ЕС не биха били оправдани понастоящем по отношение на детергентите за съдомиялни машини или за учрежденски и промишлени цели, тъй като наличните алтернативи като цяло не могат да посрещнат по-големите технически изисквания на тези приложения.

    Правни елементи на предложението

    Правно основание

    Правното основание на предложението е член 114 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС). Целта на член 114 е да бъде изграден вътрешният пазар, като едновременно с това се гарантира високо ниво на защита на здравето на човека и на опазване на околната среда.

    Принцип на субсидиарност

    Принципът на субсидиарност, установен в член 3, параграф 3 от Договора за Европейския съюз, се прилага, тъй като предложението не попада в обхвата на изключителната компетентност на Съюза.

    Целта за ограничаване на въздействието на фосфатите от детергенти по отношение на рисковете от еутрофикация на водите в ЕС, като едновременно с това се запази доброто функциониране на вътрешния пазар, не може да бъде постигната в задоволителна степен самостоятелно от държавите-членки и действията на ЕС ще бъдат по-ефективни за постигане на целите по следните причини:

    - Някои държави-членки са приели национални мерки за ограничаване на употребата на фосфати и/или други фосфорни съединения, най-вече в домакинските перилни детергенти, в съответствие с разпоредбите в член 14 от Регламент (ЕО) № 648/2004, като са въвели различни гранични стойности. Не съществува единна техническа спецификация за целия Съюз. Това е причина за разпокъсване на пазара на ЕС за перилни детергенти.

    - Осъществяваното понастоящем регионално сътрудничество между държави-членки в рамките на стратегията за региона на Балтийско море и за басейна на река Дунав досега показват твърде бавен напредък по въпроса и сътрудничещите държави-членки на ЕС по тези регионални стратегии многократно призовават за приемане на хармонизирани мерки на ЕС.

    - В съответствие с принципа на субсидиарност, в предложението за регламент се запазва сега съществуващата възможност държавите-членки да установят национални правни норми относно фосфатите в детергенти за автоматични съдомиялни машини и професионални детергенти, при условие че това е оправдано с оглед на конкретните обстоятелства, като например големи рискове от еутрофикация или състоянието на водите на територията на държавите-членки. Към сегашния момент малко на брой държави-членки са въвели или планират да въведат ограничения по отношение на фосфатите в детергенти за съдомиялни машини с много ограничено въздействие върху вътрешния пазар за тези детергенти.

    Принцип на пропорционалност

    Настоящото предложение не надхвърля необходимото за постигане на поставените цели в съответствие с принципа на пропорционалност, посочен в член 3, параграф 4 от Договора за Европейския съюз.

    Предвид липсата на подходящи технически или икономически алтернативи за замяна на фосфатите във видовете детергенти, различни от перилните детергенти, и факта, че перилните детергенти допринасят най-много за общото натрупване на фосфати от детергенти, с предложението не се ограничава съдържанието на фосфати в другите видове детергенти.

    Избор на инструменти

    Избраният правен инструмент е регламент, тъй като с него се цели да се хармонизира съдържанието на фосфати и други фосфорни съединения в домакинските перилни детергенти. С регламента се изменя сега съществуващия регламент относно детергентите.

    Основни разпоредби на предложението

    С предложението се разширява обхватът на Регламент (ЕО) № 648/2004, за да се позволи въвеждането на ограничение по отношение на съдържанието на фосфати и други фосфорни съединения в детергентите (изменения на членове 1 и 4).

    Следва да се отбележи, че алтернативни на фосфатите вещества за употреба в домакинските перилни детергенти понякога в действителност съдържат други съединения със съдържание на фосфор, по-специално фосфонатите. Поради това не е възможно употребата на фосфор в детергентите да бъде премахната напълно. От друга страна съществуват много различни фосфати и съединения със съдържание на фосфор и трябва да се гарантира, че планираната забрана по отношение на фосфатите не може лесно да бъде заобиколена. Поради това с регламента се установява обща пределна стойност от 0,5 % тегловно съдържанието на фосфор в домакинските перилни детергенти, която важи за всички фосфати и съединения със съдържание на фосфор. Засега и до появата на приемливи в техническо и икономическо отношение алтернативи на фосфатите за употреба в другите видове детергенти, с предложението се ограничава съдържанието на фосфати и други фосфорни съединения само в домакинските перилни детергенти (предложение за ново приложение VIа).

    По отношение на домакинските детергенти със съдържание на фосфати за автоматични съдомиялни машини се предлага на Комисията да бъде възложено да преразгледа въздействието им по отношение на риска от еутрофикация в рамките на 5 години от приемането на предложения акт, да представи доклад на Европейския парламент и на Съвета (изменение на член 16) и ако се сметне за подходящо, да предложи налагането на ограничения относно тяхното съдържание на фосфати чрез адаптиране на новото приложение VIа към техническия прогрес.

    С предложението се адаптират също така сега действащите разпоредби от Регламент (ЕО) № 648/2004, за да бъде оправомощена Комисията да приеме делегирани актове в съответствие с член 290 от Договора за функционирането на Европейския съюз (изменение на член 13).

    И накрая, с предложения акт се запазват вече съществуващите разпоредби, позволяващи на държавите-членки да определят национални правила, за да ограничат съдържанието на фосфати и други фосфорни съединения в детергентите, различни от домакинските перилни детергенти, ако това е обосновано от екологични съображения (изменение на член 14).

    Отражение върху бюджета

    Предложението няма отражение върху бюджета на Европейския съюз.

    Допълнителна информация

    - Предложеният акт е от значение за Европейското икономическо пространство (ЕИП).

    - Предложението подлежи на клаузите на споразумението на СТО за техническите пречки пред търговията, поради което трябва да бъде нотифицирано на СТО.

    - 2010/0298 (COD)

    Предложение за

    РЕГЛАМЕНТ (ЕС) № …/… НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

    за изменение на Регламент (ЕО) № 648/2004 по отношение на употребата на фосфати и други фосфорни съединения в домакинските перилни детергенти

    (текст от значение за ЕИП)

    ЕВРОПЕЙСКИЯТ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

    като взеха предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 114 от него,

    като взеха предвид предложението на Европейската комисия,

    след като предадоха проекта на законодателния акт на националните парламенти,

    като взеха предвид становището на Европейския икономически и социален комитет[4],

    като взеха предвид становището на Комитета на регионите[5],

    в съответствие с обикновената законодателна процедура,

    като имат предвид, че:

    1. В съответствие с член 16 от Регламент (ЕО) № 648/2004 Комисията оцени употребата на фосфати в детергенти в доклада до Съвета и Европейския парламент във връзка с употребата на фосфати[6]. След извършен допълнителен анализ Комисията заключи, че употребата на фосфати в домакинските перилни детергенти следва да бъде ограничена, за да се намали въздействието на фосфатите от детергенти по отношение на рисковете от еутрофикация и да се намалят разходите на пречиствателните станции за отпадъчни води за отстраняването на фосфатите. Намалението на тези разходи превишава разходите за промяна на производствената формула на домакинските перилни детергенти с употребата на алтернативни на фосфатите вещества.

    2. За получаване на ефикасни алтернативи на базираните на фосфати перилни детергенти е необходима употребата на малки количества други фосфорни съединения, а именно фосфонати, които, ако бъдат използвани във все по-големи количества, биха могли да породят опасения във връзка с опазването на околната среда.

    3. Взаимодействието между фосфатите и другите фосфорни съединения изисква внимателен избор на обхвата и нивото на ограничаването. Ограничаването следва да се прилага за всички фосфорни съединения, за да се предотврати това фосфатите, по отношение на които се налагат ограничения, да бъдат просто заменени с други фосфорни съединения. Ограничаването на съдържанието на фосфор следва да е достатъчно малко като стойност, за да се предотврати ефективно предлагането на пазара на базирани на фосфатите домакински перилни детергенти, но и да е достатъчно голямо, за да се позволи употребата на минималното необходимо количество фосфонати за алтернативни продукти.

    4. Тъй като целите на действието, което трябва да се предприеме, а именно намаляване на въздействието на фосфатите от детергенти по отношение на рисковете от еутрофикация и намаляване на разходите на пречиствателните станции за отпадъчни води за отстраняването на фосфатите, не могат да бъдат постигнати в задоволителна степен от държавите-членки, поради това че национални мерки с различни технически спецификации не могат да повлияят на качеството на трансграничните водни тела, и следователно тези цели могат да бъдат реализирани в по-висока степен на равнището на Съюза, който може да приеме мерки в съответствие с принципа на субсидиарност, посочен в член 5 от Договора за Европейския съюз. В съответствие с принципа на пропорционалност, посочен в същия член, настоящият регламент не надхвърля необходимото за постигането на тази цел.

    5. Не е целесъобразно ограниченията по отношение на употребата на фосфати и други фосфорни съединения в домакинските перилни детергенти да бъдат разширени, за да обхващат и домакинските детергенти за автоматични съдомиялни машини или детергентите за учрежденски и промишлени цели, тъй като все още не съществуват приемливи в техническо и икономическо отношение алтернативи на употребата на фосфати в посочените детергенти.

    6. За улесняване на разбирането, в Регламент (ЕО) № 648/2004 следва да бъде включено пряко определение на понятието „почистване“, вместо препратка към съответния стандарт ISO.

    7. Комисията следва да бъде оправомощена да приема делегирани актове в съответствие с член 290 от Договора за функционирането на Европейския съюз, за да може да изменя приложенията към посочения регламент.

    8. Държавите-членки следва да определят правила за налагане на санкции за нарушения на посочения регламент и да гарантират, че тези санкции се прилагат. Санкциите следва да бъдат ефективни, пропорционални и възпиращи.

    9. Целесъобразно е да бъдат предвидени разпоредби за отложеното прилагане на определеното в настоящия регламент ограничаване, с което да бъде дадена възможност на операторите, по-специално на малките и средните предприятия, да променят производствената формула на техните базирани на фосфати домакински перилни детергенти чрез употребата на алтернативни вещества по време на обичайния им цикъл за промяна на производствената формула, с което разходите да бъдат сведени до минимум.

    10. Поради това Регламент (EО) № 648/2004 следва да бъде съответно изменен,

    ПРИЕХА НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

    Член 1

    Регламент (ЕО) № 648/2004 се изменя, както следва:

    1) В член 1, параграф 2, третото и четвъртото тире се заменят със следния текст:

    „— допълнително етикетиране на детергентите, включително алергенните ароматни вещества;

    — информацията, която производителите трябва да предоставят на разположение на компетентните власти и медицинския персонал на държавите-членки;

    — ограничения по отношение на съдържанието на фосфати и други фосфорни съединения в детергентите.“

    2) В член 2 точка 3 се заменя със следния текст:

    „3. „Почистване“ означава процесът, чрез който зацапването се отделя от субстрата и се привежда в разтворено или диспергирано състояние.“

    3) Добавя се следният член 4а:

    „Член 4а

    Ограничения по отношение на съдържанието на фосфати и други фосфорни съединения

    Изброените в приложение VIа детергенти, които не отговарят на определените в посоченото приложение ограничения по отношение на съдържанието на фосфати и други фосфорни съединения, не могат да бъдат пускани на пазара, считано от посочената в същото приложение дата.“

    4) В член 12 параграф 3 се заличава.

    5) Член 13 се заменя със следния текст:

    „Член 13

    Адаптиране на приложенията

    1. Комисията може да приема изменения, необходими за адаптиране на приложенията към техническия и научния прогрес, посредством делегирани актове в съответствие с членове 13а, 13б и 13в. Винаги когато това е възможно, Комисията използва европейски стандарти.

    2. Комисията може да приема изменения на приложенията към настоящия регламент по отношение на детергентите на основата на разтворители посредством делегирани актове в съответствие с членове 13а, 13б и 13в.

    3. Когато Научният комитет по козметичните средства и нехранителните продукти е определил основани на риска индивидуални пределни стойности на концентрацията на алергенните ароматни вещества, Комисията съответно адаптира пределната стойност 0,01 %, посочена в раздел А на приложение VII, в съответствие с членове 13а, 13б и 13в.“

    6) Добавят се следните членове 13a, 13б и 13в:

    „Член 13а

    Упражняване на делегирането

    1. Правомощията за приемане на делегираните актове, посочени в член 13, се предоставят на Комисията за неограничен период от време.

    2. След като приеме делегиран акт, Комисията незабавно уведомява едновременно Европейския парламент и Съвета.

    3. Правомощията за приемане на делегирани актове се предоставят на Комисията при условията, определени в членове 13б и 13в.

    Член 13б

    Оттегляне на делегирането

    1. Европейският парламент или Съветът могат по всяко време да оттеглят посоченото в член 13 делегиране на правомощия.

    2. Институцията, която е започнала вътрешна процедура за вземане на решение дали да оттегли делегирането на правомощия, полага необходимите усилия да уведоми другата институция и Комисията в разумен срок преди приемането на окончателното решение, като посочи делегираните правомощия, които биха могли да бъдат оттеглени, и евентуалните основания за оттеглянето.

    3. Решението за оттегляне прекратява делегирането на правомощията, посочени в него. То поражда действие незабавно или на посочена в него по-късна дата. Решението не засяга валидността на делегираните актове, които вече са влезли в сила. Решението се публикува в Официален вестник на Европейския съюз .

    Член 13в

    Възражения срещу делегираните актове

    1. В срок от два месеца от датата на уведомлението Европейският парламент и Съветът могат да възразят срещу делегирания акт. По инициатива на Европейския парламент или Съвета този срок се удължава с един месец.

    2. Ако до изтичането на посочения срок нито Европейският парламент, нито Съветът е възразил срещу делегирания акт, той се публикува в Официален вестник на Европейския съюз и влиза в сила на посочената в него дата. Делегираният акт може да бъде публикуван в Официален вестник на Европейския съюз и да влезе в сила преди изтичането на посочения срок, ако Европейският парламент и Съветът са информирали Комисията за намерението си да не повдигат възражения.

    3. Ако Европейският парламент или Съветът възрази срещу делегиран акт, той не влиза в сила. Институцията, която отправя възражения срещу делегиран акт, посочва основанията си за това.“

    7) В член 14 втора алинея се заменя със следния текст:

    „Държавите-членки могат да запазят съществуващите или да определят нови национални правила, засягащи ограниченията по отношение на съдържанието на фосфати и други фосфорни съединения в детергентите, за които в приложение VIа не са посочени никакви ограничения по отношение на съдържанието, когато това е оправдано от съображения за опазване на водната среда и при наличието на приемливи в техническо и икономическо отношение алтернативи.“

    8) Член 16 се заменя със следния текст:

    „Член 16

    Доклад

    Най-късно до 31 декември 2014 г. Комисията извършва оценка и представя доклад на Европейския парламент и на Съвета относно употребата на фосфати и други фосфорни съединения в домакинските детергенти за автоматични съдомиялни машини и ако е обосновано, представя законодателно предложение за постепенната им забрана или ограничаване на употребата им само за конкретни приложения.“

    9) Член 18 се заменя със следния текст:

    „Член 18

    Санкции

    Държавите-членки определят правилата за приложимите санкции при нарушаване на настоящия регламент и вземат всички необходими мерки, за да гарантират тяхното прилагане. Предвидените санкции трябва да бъдат ефективни, пропорционални и възпиращи. Държавите-членки уведомяват Комисията незабавно за разпоредбите в тази насока и за всяко засягащо ги последващо изменение.

    Правилата трябва да включват мерки, позволяващи на компетентните органи на държавите-членки да задържат пратките от детергенти, които не отговарят на изискванията по настоящия регламент.“

    10) Текстът в приложението към настоящия регламент се добавя като приложение VIа.

    11) В раздел А на приложение VII се заличава следният текст:

    „Когато в зависимост от риска впоследствие от SCCNFP са установени индивидуални пределни концентрации на алергенните ароматни вещества, Комисията предлага приемането на тези пределни стойности, които заменят посочената по-горе пределна стойност от 0,01 %. Тези мерки, предназначени да изменят несъществени елементи на настоящия регламент, се приемат в съответствие с процедурата по регулиране с контрол, посочена в член 12, параграф 3.“

    Член 2

    Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз .

    Член 1, точки 1, 3, 7, 9 и 10 се прилагат, считано от 1 януари 2013 г.

    Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави-членки.

    Съставено в Брюксел на […] година.

    За Европейския парламент За Съвета

    Председател Председател […] […]

    ПРИЛОЖЕНИЕ

    „ПРИЛОЖЕНИЕ VIа

    Ограничения по отношение на съдържанието на фосфати и други фосфорни съединения

    Детергент | Ограничения | Дата, от която се прилага ограничението |

    Домакински перилни детергенти | Не могат да бъдат пускани на пазара, ако общото тегловно съдържание на фосфор е 0,5 % или повече | 1 януари 2013 г. |

    [1] COM (2007) 234, достъпен на адрес http://ec.europa.eu/enterprise/chemicals/legislation/detergents/index_en.htm.

    [2] Фосфати и алтернативни миещи компоненти в детергентите. WRc (2002 г.), Суиндън, Обединено кралство.

    [3] На разположение на адрес http://ec.europa.eu/enterprise/sectors/chemicals/files/docs/ceep_study_final_report_042009_en.pdf.

    [4] ОВ C […], […] г., стр. […].

    [5] ОВ C […], […] г., стр. […].

    [6] COM (2007) 234 окончателен.

    Top