Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Širši dostop do gradiv, zaščitenih z avtorskimi pravicami – osirotela dela

 

POVZETEK:

Direktiva 2012/28/EU – nekatere dovoljene uporabe osirotelih del

KAJ JE NAMEN TE DIREKTIVE?

Ta direktiva je zasnovana za spodbujanje digitalizacije in zakonitega spletnega dostopa do osirotelih del* v EU, ki se nahajajo v knjižnicah, izobraževalnih ustanovah, muzejih, arhivih, ustanovah avdio dediščine in javnih RTV organizacijah.

Te organizacije imajo poslanstvo javnega interesa, da:

  • ohranijo,
  • obnovijo,
  • reproducirajo in
  • zagotovijo spletni dostop do svojih zbirk za kulturne in izobraževalne namene.

Po skrbnem iskanju* se tem organizacijam dovoli, da osirotela dela uporabijo za te namene.

KLJUČNE TOČKE

Področje uporabe

Direktiva se uporablja za dela, ki so zaščitena z avtorskimi pravicami in ki so prvič objavljena, oziroma če niso objavljena, prvič predvajana (prikazana na televiziji ali spletu, tj. v vizualnih medijih in ne v tiskanih medijih) v državi EU.

Direktiva se uporablja za več kategorij del:

  • objavljene knjige, časopise, revije ali druga besedila;
  • dela, vsebovana ali vključena v zgornjih kategorijah;
  • kinematografska ali avdiovizualna dela in fonograme.

Status osirotelega dela

  • Organizacije, ki jih zajema direktiva, morajo zagotoviti, da se izvede skrbno iskanje imetnikov pravic v dobri veri s pregledom ustreznih virov, da se preveri status osirotelega dela.
  • Direktiva določa, da morajo države EU opredeliti ustrezne vire in vključiti seznam virov, ki jih je treba najmanj pregledati pri izvajanju skrbnega iskanja.
  • Gradivo, ki je opredeljeno kot osirotelo v eni državi EU, ima enak status v vseh drugih državah EU.
  • V primeru, da se pojavi imetnik pravic za delo, ki se šteje za osirotelo, direktiva predvideva možnost ukinitve statusa osirotelega dela in pošteno nadomestilo.

Podatkovna zbirka

Vzpostavljena bo enotna vseevropska javno dostopna spletna podatkovna zbirka, ki bo vsebovala informacije o osirotelih delih, vključno z:

  • rezultati iskanj imetnikov pravic;
  • uporabo osirotelih del s strani organizacij;
  • vsemi spremembami statusa osirotelega dela za dela, ki se uporabljajo.

S tem se zagotovi, da lahko organizacije, ki izvajajo iskanja, in imetniki pravic najdejo informacije o identifikaciji in uporabi osirotelih del.

Dovoljene uporabe

Organizacije, ki jih zajema direktiva, lahko osirotelo delo uporabijo samo za izpolnitev ciljev v zvezi z njihovimi poslanstvi javnega interesa:

  • dajanje osirotelega dela na voljo javnosti;
  • reproduciranje osirotelega dela za namene digitalizacije, razpolaganja, označevanja, katalogiziranja, ohranjanja ali obnavljanja.

Organizacije lahko s to uporabo ustvarijo prihodke izključno za kritje svojih stroškov digitalizacije osirotelih del in njihovega dajanja na voljo javnosti.

OD KDAJ SE TA DIREKTIVA UPORABLJA?

Uporablja se od 29. oktobra 2014, države EU pa so jo morale v nacionalno pravo prenesti istega dne.

OZADJE

KLJUČNI POJMI

Osirotela dela: dela, kot so knjige, časopisni članki in članki v revijah ter filmi, ki so še vedno zaščiteni z avtorskimi pravicami, vendar njihovi avtorji ali drugi imetniki pravic niso znani ali jih ni mogoče najti ali navezati stika z njimi za pridobitev dovoljenja za objavo.
Skrbno iskanje: temeljito iskanje, katerega namen je opredeliti in/ali najti avtorja gradiva, zaščitenega z avtorskimi pravicami, ali druge imetnike pravic.

GLAVNI DOKUMENT

Direktiva 2012/28/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 25. oktobra 2012 o nekaterih dovoljenih uporabah osirotelih del (UL L 299, 27.10.2012, str. 5–12).

POVEZANI DOKUMENTI

Uredba (EU) 2017/1001 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 14. junija 2017 o blagovni znamki Evropske unije (kodificirano besedilo) (UL L 154, 16.6.2017, str. 1–99).

Uredba (EU) št. 386/2012 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 19. aprila 2012 o pooblastitvi Urada za usklajevanje na notranjem trgu (blagovne znamke in modeli) za naloge v zvezi z uveljavljanjem pravic intelektualne lastnine, vključno z organiziranjem srečanj predstavnikov javnega in zasebnega sektorja v okviru Evropskega opazovalnega urada za kršitve pravic intelektualne lastnine (UL L 129, 16.5.2012, str. 1–6).

Direktiva 2001/29/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 22. maja 2001 o usklajevanju določenih vidikov avtorske in sorodnih pravic v informacijski družbi (UL L 167, 22.6.2001, str. 10–19).

Glej prečiščeno različico.

Zadnja posodobitev 14.06.2018

Top