Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Pospeševanje projektov z obnovljivimi viri energije

 

POVZETEK:

Priporočilo (EU) 2022/822 o pospešitvi postopkov izdaje dovoljenj za projekte na področju energije iz obnovljivih virov in poenostavitvi sklepanja pogodb o nakupu električne energije

KAJ JE NAMEN TEGA PRIPOROČILA?

Obnovljivi viri energije so v središču energetskega prehoda, ki je potreben za doseganje ciljev evropskega zelenega dogovora, za dosego cenovne dostopnosti energije in zmanjšanje odvisnosti Evropske unije (EU) od fosilnih goriv in uvoza energije. Namen tega priporočila je:

  • pospešiti postopke izdajanja dovoljenj za projekte obnovljive energije; in
  • olajšati pogodbe o nakupu električne energije (neposredne pogodbe med podjetji in dobavitelji električne energije).

KLJUČNE TOČKE

Priporočilo države članice EU poziva k ukrepanju na podlagi številnih naslovov.

Hitrejši, krajši postopki

  • Zagotovijo, da bodo obrati za obnovljivo energijo, omrežne povezave in skladiščna sredstva upravičeni do hitre obdelave in se domneva, da so v prevladujočem javnem interesu.
  • Določajo jasne in kratke roke za vse korake, potrebne za izdajo dovoljenj, ter navajajo, kje jih je mogoče podaljšati in v kakšnih okoliščinah.
  • Določajo maksimalne roke za vsako fazo postopka presoje vplivov na okolje, pri čemer je postopek pridobitve dovoljenja za opremo za sončno energijo v zgradbah omejen na 3 mesece.
  • Vzpostavljajo časovne okvire in pravila za zagotovitev učinkovitih pravnih postopkov.
  • Ustvarijo enoten postopek za vložitev zahtevka.
  • Omogočajo posodobitve specifikacij projekta med postopkom vložitve zahtevka za omogočanje inovativne tehnologije.

Sodelovanje državljanov in skupnosti

  • Spodbuja sodelovanje državljanov in energetske skupnosti pri projektih.
  • Izvaja poenostavljene postopke izdajanja dovoljenj in licenc za skupnosti obnovljivih virov energije.

Boljša koordinacija

  • Zagotavlja racionalno in učinkovito koordinacijo med državno, regionalno in občinsko ravnjo.
  • Vzpostavlja enote „vse na enem mestu“ za izdajanje dovoljenj, kot zahteva Direktiva (EU) 2018/2001, da se omeji število vključenih organov.
  • Uvede pravila, po katerih se odsotnost pravočasnega odziva organov na določeno zahtevo šteje za njen sprejem, razen če odziv zahteva zakonodaja EU ali nacionalna zakonodaja.

Jasni in digitalizirani postopki

  • Na začetku postopka sporočajo popolne in pregledne informacije o zahtevah in stopnjah postopka, vključno s pritožbenimi postopki.
  • Uvajajo popolnoma digitalne postopke in e-komunikacijo.
  • Zagotovijo, da so informacije na voljo centralno kot del spletnega priročnika postopkov, vključno s predlogami za prijave, okoljskimi študijami in podatki ter informacijami o udeležbi javnosti in pristojbinah.

Človeški viri in veščine

  • Zagotovijo dovolj osebja z ustreznimi spretnostmi in znanjem za organe, ki izdajajo dovoljenja, in organe za okoljsko presojo.
  • Uporabijo vsa razpoložljiva sredstva EU in nacionalna sredstva za izpopolnjevanje in prekvalificiranje, zlasti na regionalni in lokalni ravni.
  • Razmislijo o ustanovitvi zavezništva za sodelovanje pri izdajanju dovoljenj in spretnostnih na področju okoljske presoje.

Boljše lokacije projekta

  • Hitro določanje primernih lokacij za projekte v skladu z nacionalnimi energetskimi in podnebnimi načrti ter njihovim prispevkom k cilju obnovljive energije EU do leta 2030.
  • Izogibajo se okoljsko dragocenim območjem in dajejo prednost degradiranim zemljiščem, ki niso primerna za kmetijstvo.
  • Omejijo območja, kjer ni mogoče razviti obnovljive energije, ki upravičujejo omejitve, povezane z oddaljenostjo od stanovanjskih in vojaških območij ali območij civilnega letalstva.
  • Poenostavijo zahteve za oceno vplivov na okolje, kolikor je to pravno mogoče, z uskladitvijo uporabe obnovljivih virov energije in okoljske zakonodaje EU ter integracijo z drugimi okoljskimi presojami v skupnem postopku.
  • Zagotovijo, da vznemirjanje prostoživečih ptic in zaščitenih vrst ne bo ovira za razvoj projektov, tako da zahtevajo omilitvene ukrepe in spremljajo njihov učinek.
  • Spodbujajo zgodnje sodelovanje javnosti, promovirajo večkratno uporabo območij in zagotovijo preglednost glede tega, kje in kako so projekti nameščeni.

Enostavnejša povezava z omrežjem

  • Izvajajo dolgoročno načrtovanje omrežja in naložb ob upoštevanju prihodnjega povpraševanja in cilja podnebne nevtralnosti.
  • Vzpostavijo poenostavljene postopke za ponovno oskrbo obstoječih obratov za obnovljivo energijo.
  • Zagotavljajo, da sistemski operaterji uporabljajo pregleden in digitalni postopek za aplikacije za priključitev na omrežje, zagotovijo informacije o zmogljivosti omrežja in optimizirajo zmogljivost omrežja z omogočanjem komplementarnih tehnologij.
  • Zagotavljajo pravno varnost pri preoblikovanju plinovodov za zemeljski plin na vodik z navedbo zahtevanih dovoljenj in razširitvijo obstoječih dovoljenj.

Inovativnost

  • Spodbujanje ciljnih zakonodajnih izjem za inovativne tehnologije, izdelke, storitve ali pristope.

Pogodbe o nakupu električne energije

  • Odstranijo neupravičene upravne ali tržne ovire za podjetniške kupoprodajne pogodbe, zlasti za izboljšanje črpanja sredstev s strani malih in srednje velikih podjetij.
  • Načrtujejo, razporedijo in izvajajo podporne sheme, da bodo dobro delovale s pogodbami o nakupu podjetij.

Spremljanje, poročanje in ocenjevanje

  • Vzpostavijo kontaktno točko za spremljanje glavnih ozkih grl v postopku izdaje dovoljenj in obravnavanje glavnih vprašanj.
  • Poročajo Evropski komisiji vsaki dve leti kot del integriranih nacionalnih energetskih in podnebnih poročil o napredku, predloženih v skladu s členom 17 Uredbe (EU) 2018/1999 (glej povzetek).

OD KDAJ SE TO PRIPOROČILO UPORABLJA?

Uporablja se od 18. maja 2022.

OZADJE

Več informacij je na voljo na strani:

GLAVNI DOKUMENT

Priporočilo Komisije (EU) 2022/822 z dne 18. maja 2022 o pospešitvi postopkov izdaje dovoljenj za projekte na področju energije iz obnovljivih virov in poenostavitvi sklepanja pogodb o nakupu električne energije (UL L 146, 25.5.2022, str. 132–138).

POVEZANI DOKUMENTI

Delovni dokument služb Komisije – Smernice za države članice o dobrih praksah za pospešitev postopkov izdaje dovoljenj za projekte na področju energije iz obnovljivih virov in poenostavitev sklepanja pogodb o nakupu električne energije – Spremni dokument k Priporočilu Komisije o pospešitvi postopkov izdaje dovoljenj za projekte na področju energije iz obnovljivih virov in poenostavitvi sklepanja pogodb o nakupu električne energije (SWD(2022) 149 final z dne 18. maja 2022).

Delovni dokument služb Komisije, posvetovanje z zainteresiranimi stranmi – Zbirno poročilo: „Projekti obnovljive energije – Postopki izdajanja dovoljenj in pogodbe o nakupu električne energije – Spremni dokument k Priporočilu Komisije o pospešitvi postopkov izdaje dovoljenj za projekte na področju energije iz obnovljivih virov in poenostavitvi sklepanja pogodb o nakupu električne energije“ (SWD(2022) 151 final z dne 18. maja 2022).

Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Evropskemu svetu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij – REPowerEU: skupni evropski ukrepi za cenovno dostopnejšo, zanesljivejšo in bolj trajnostno energijo (COM(2022) 108 final z dne 8. marca 2022).

Uredba (EU) 2021/1119 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 30. junija 2021 o vzpostavitvi okvira za doseganje podnebne nevtralnosti in spremembi uredb (ES) št. 401/2009 in (EU) 2018/1999 (evropska podnebna pravila) (UL L 243, 9.7.2021, str. 1–17).

Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Evropskemu svetu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij – Evropski zeleni dogovor (COM(2019) 640 final z dne 11. decembra 2019).

Uredba (EU) 2018/1999 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 11. decembra 2018 o upravljanju energetske unije in podnebnih ukrepov, spremembi uredb (ES) št. 663/2009 in (ES) št. 715/2009 Evropskega parlamenta in Sveta, direktiv 94/22/ES, 98/70/ES, 2009/31/ES, 2009/73/ES, 2010/31/EU, 2012/27/EU in 2013/30/EU Evropskega parlamenta in Sveta, direktiv Sveta 2009/119/ES in (EU) 2015/652 ter razveljavitvi Uredbe (EU) št. 525/2013 Evropskega parlamenta in Sveta (UL L 328, 21.12.2018, str. 1–77).

Nadaljnje spremembe Uredbe (EU) 2018/1999 so vključene v izvirno besedilo. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.

Direktiva (EU) 2018/2001 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 11. decembra 2018 o spodbujanju uporabe energije iz obnovljivih virov (prenovitev) (UL L 328, 21.12.2018, str. 82–209).

Glej prečiščeno različico.

Zadnja posodobitev 06.12.2022

Top