Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Usklajevalna skupina za energetsko revščino in ranljive odjemalce

 

POVZETEK:

Sklep (EU) 2022/589 o sestavi usklajevalne skupine za energetsko revščino in ranljive odjemalce

KAJ JE NAMEN TEGA SKLEPA?

Vzpostavlja usklajevalno skupino za energetsko revščino in ranljive odjemalce kot glavno platformo za Evropsko komisijo in države članice Evropske unije (EU) za izmenjavo informacij in najboljših praks na temo energetske revščine, usklajevanje zakonodaje EU ter pomoč pri oblikovanju programov in političnih pobud v okviru:

  • cenovne dostopnosti energije;
  • ciljno usmerjene prenove in ukrepov za energetsko učinkovitost; ter
  • shem financiranja na nacionalni ravni.

KLJUČNE TOČKE

Dostop do energetskih storitev je bistvenega pomena za socialno vključenost. Evropski steber socialnih pravic od leta 2017 uvršča energijo med osnovne storitve, do katerih ima pravico dostopati vsakdo.

Za reševanje vprašanja energetske revščine in tistih, ki jih ta prizadene, vključno z ranljivimi odjemalci in finančno šibkimi gospodinjstvi, usklajevalna skupina:

  • deli informacije o ukrepih za podporo in opolnomočenje oseb v takšni situaciji;
  • obravnava cenovno dostopnost energije na nacionalni, regionalni in lokalni ravni, vključno v okviru prehoda na čisto energijo;
  • razpravlja o posebnih vprašanjih, da bi opredelila ukrepe in usklajene rešitve v skladu s pravom EU;
  • obravnava in spremlja napredek pri temeljnih vzrokih in rešitvah, vključno s socialno-ekonomsko analizo, ter pregleduje poročila , ki jih pripravita Evropsko svetovalno vozlišče za energetsko revščino in Komisija;
  • želi v sodelovanju z Odborom za socialno zaščito in Eurostatom izboljšati kakovost in obseg razpoložljivih podatkov in statističnih podatkov, da ukrepi temeljijo na informiranem in posodobljenem razumevanju ključnih vprašanj;
  • spodbuja izmenjavo informacij, usklajeno ukrepanje in preventivne ukrepe v primeru izrednih razmer v EU.

Članstvo, zunanji strokovnjaki in opazovalci

Vsaka država članica imenuje največ dva stalna predstavnika in dva namestnika. Komisija lahko:

  • zavrne imenovanja, če meni, da kandidati nimajo dovolj visoke ravni strokovnega znanja za opravljanje dela;
  • povabi zunanje strokovnjake s posebnim strokovnim znanjem v zvezi z zadevo na dnevnem redu;
  • dodeli status opazovalca posameznikom, organizacijam in javnim subjektom, kot so potrošniške organizacije, socialni partnerji in predstavniki civilne družbe, ki lahko sodelujejo v razpravah, ne morejo pa glasovati;
  • ustanovi podskupine za preučevanje posebnih vprašanj.

Udeleženci v usklajevalni skupini in podskupinah niso plačani. Komisija povrne potne stroške in stroške bivanja.

OD KDAJ SE TA SKLEP UPORABLJA?

Uporablja se od 1. maja 2022.

OZADJE

Energetsko revščino obravnava tudi:

Več informacij je na voljo na straneh:

Opomba: Standardne definicije energetske revščine in ranljivih odjemalcev so še v pripravi. Medtem se države članice odločajo na podlagi lastnih meril glede na nacionalni in lokalni kontekst.

GLAVNI DOKUMENT

Sklep Komisije (EU) 2022/589 z dne 6. aprila 2022 o sestavi usklajevalne skupine Komisije za energetsko revščino in ranljive odjemalce ter operativnih določbah za njeno vzpostavitev (UL L 112, 11.4.2022, str. 67–72).

POVEZANI DOKUMENTI

Sporočilo komisije evropskemu parlamentu, svetu, evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in odboru regij – Akcijski načrt za evropski steber socialnih pravic (COM(2021) 102 final z dne 4. marca 2021).

Priporočilo Komisije (EU) 2020/1563 z dne 14. oktobra 2020 o energetski revščini (UL L 357, 27.10.2020, str. 35–41).

Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Evropskemu svetu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij – Evropski zeleni dogovor (COM(2019) 640 final z dne 11. decembra 2019).

Direktiva (EU) 2019/944 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 5. junija 2019 o skupnih pravilih notranjega trga električne energije in spremembi Direktive 2012/27/EU (UL L 158, 14.6.2019, str. 125–199).

Direktiva 2009/73/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 13. julija 2009 o skupnih pravilih notranjega trga z zemeljskim plinom in o razveljavitvi Direktive 2003/55/ES (UL L 211, 14.8.2009, str. 94–136).

Nadaljnje spremembe Direktive 2009/73/ES so vključene v izvirno besedilo. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.

Zadnja posodobitev 01.06.2022

Top