Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Inštitut EU za varnostne študije

Inštitut Evropske unije za varnostne študije zagotavlja raziskave in analizo o mednarodnih vprašanjih, ki EU pomagajo pri razvoju njene zunanje in varnostne politike.

AKT

Sklep Sveta 2014/75/SZVP z dne 10. februarja 2014 o Inštitutu Evropske unije za varnostne študije

POVZETEK

EU se je s tem sklepom Sveta odločila, da bo nadaljevala z razvojem strokovnega znanja in izkušenj Inštituta Evropske unije za varnostne študije (EUISS), ki zagotavlja raziskave in analizo o mednarodnih vprašanjih za skupno zunanjo in varnostno politiko EU (SZVP). EUISS je bil prvotno ustanovljen v januarju 2002. Sedež ima v Parizu in podružnico v Bruslju.

EUISS s svojimi raziskavami in analizami prispeva k postopku sprejemanja evropskih odločitev na področju SZVP. Inštitut zlasti pripravlja analize in zagotavlja forum za razprave glede zunanje strategije EU na področjih, ki vključujejo preprečevanje konfliktov in izgradnjo miru. Med njegove dejavnosti spadajo organizacija dogodkov za navezovanje stikov in delavnic ter zbiranje ustreznih informacij za uradnike in strokovnjake EU. Deluje tudi kot posrednik med institucijami EU in zunanjimi strokovnjaki, vključno s strokovnjaki za varnost.

EUISS upravljata odbor in direktor.

  • Odbor: glavna odgovornost odbora je sprejem letnega in dolgoročnega delovnega programa ter ustreznega proračuna Inštituta. Odbor mora vsako leto do 30. novembra odobriti letni delovni program Inštituta. Odbor sestavljajo po en predstavnik iz vsake države članice EU in en predstavnik Komisije. Sestane se vsaj dvakrat na letu, predseduje pa mu visoki predstavnik EU za zunanje zadeve in varnostno politiko. Na sestankih odbora je lahko navzoč tudi generalni direktor vojaškega štaba EU. Odbor se lahko odloči za ustanovitev začasnih delovnih skupin ali stalnih odborov za obravnavanje posebnih tem.
  • Direktor: direktorja imenuje odbor na podlagi priporočila visokega predstavnika EU za zunanje zadeve in varnostno politiko, in sicer za obdobje treh let z možnostjo podaljšanja mandata za dve leti. Med odgovornosti direktorja spadajo vsakodnevno upravljanje Inštituta, priprava letnega delovnega programa in letnega poročila Inštituta ter priprava dela za odbor.

REFERENCE

Akt

Začetek veljavnosti

Rok prenosa v državah članicah

Uradni list Evropske unije

Sklep Sveta 2014/75/SZVP

10.2.2014

-

UL L 41, 12.2.2014

Zadnja posodobitev: 11.06.2014

Top