Okvir za kolektivna pravna sredstva (skupinska tožba)
POVZETEK:
Priporočilo 2013/396/EU o skupnih načelih za mehanizme kolektivnih opustitvenih in odškodninskih tožb v državah članicah EU
KAJ JE NAMEN TEGA PRIPOROČILA?
- To priporočilo določa vrsto skupnih nezavezujočih načel za oblikovanje nacionalnih mehanizmov kolektivnih pravnih sredstev* .
- Cilj je omogočiti državljanom in podjetjem, da uveljavijo svoje pravice iz prava Evropske unije (EU) v primeru njihove kršitve.
- Ti mehanizmi pravnih sredstev morajo biti na voljo na različnih področjih, kjer zakonodaja EU državljanom in podjetjem zagotavlja pravice, na primer varstvo potrošnikov, konkurenca, varstvo okolja in finančne storitve.
KLJUČNE TOČKE
Glavna načela so predstavljena v priporočilu Evropske komisije, ki je bilo objavljeno hkrati s sporočilom, ki navaja, da vse države članice EU uvajajo mehanizme kolektivnih pravnih sredstev na podlagi dogovorjenih načel. Ta načela so:
- tožniki morajo imeti možnost zahtevati odredbo sodišča za prenehanje kršenja pravic, ki jih zagotavlja zakonodaja EU („sodna prepoved“), ter zahtevati odškodnino za škodo, ki jo takšne kršitve povzročijo („odškodninska tožba“), če je isto nezakonito ravnanje prizadelo večjo skupino oseb,
- postopki s kolektivnimi pravnimi sredstvi morajo biti pošteni, pravični, pravočasni in ne pretirano dragi,
- sistemi kolektivnih pravnih sredstev morajo temeljiti na načelu „privolitve“. V skladu s tem načelom potencialni tožniki, ki niso neposredno izrazili soglasja, niso člani skupine in zato ne morejo uživati neposredne koristi v primeru ugodno rešenega postopka s kolektivnimi pravnimi sredstvi,
- obstajati morajo postopkovne varovalke, da se prepreči zlorabe sistema kolektivnih pravnih sredstev, kot so:
- prepoved kaznovalnih (tj. pretirano visokih) odškodnin in obresti,
- subjekti, ki zastopajo tožnike, ne smejo biti pridobitne narave,
- prepoved izplačevanja odvetniških nagrad,
- stranka, ki v postopku ne uspe, plača stroške postopka stranke, ki je v postopku uspela,
- sodnik ima ključno vlogo v kolektivnih sodnih sporih* za učinkovito upravljanje primera in mora biti previden pred morebitnimi zlorabami,
- tožniki morajo imeti pravico, da zadevo rešijo z mehanizmi kolektivnega soglasnega reševanja sporov (npr. postopki, v katerih stranke dosežejo soglasje glede rešitve).
OD KDAJ SE TO PRIPOROČILO UPORABLJA?
Države članice so bile vabljene, da ta načela začnejo uvajati najkasneje 26. julija 2015.
OZADJE
Skupinska pravna sredstva lajšajo dostop do pravnega varstva za osebe, ki jim je pravice kršil isti subjekt. Omogoča jim kolektivno uveljavljanje pravic v primerih, ko jih posamično ne bi uveljavljali zaradi stroškov ali časa, ki so za to potrebni.
Okvir EU za kolektivna pravna sredstva dopolnjuje obstoječe mehanizme na ravni EU, to pa so:
KLJUČNI POJMI
Kolektivna pravna sredstva: mehanizem, ki privede do končanja ali preprečevanja nezakonite poslovne prakse, ki zadeva skupino tožnikov, ali do odškodnine za škodo, ki jo takšna praksa povzroči.
Skupinski/kolektivni sodni spor: tožba, ki jo vloži skupina tožnikov.
GLAVNI DOKUMENT
Priporočilo Komisije 2013/396/EU z dne 11. junija 2013 o skupnih načelih za mehanizme kolektivnih opustitvenih in odškodninskih tožb v državah članicah v zvezi s kršitvami pravic iz prava Unije (UL L 201, 26.7.2013, str. 60–65).
POVEZANI DOKUMENTI
Poročilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu in Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru o izvajanju priporočila Komisije z dne 11. junija 2013 o skupnih načelih za mehanizme kolektivnih opustitvenih in odškodninskih tožb v državah članicah v zvezi s kršitvami pravic iz prava Unije (2013/396/EU) (COM(2018) 40 final z dne 25. januarja 2018).
Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij: „Evropskemu horizontalnemu okviru za kolektivna pravna sredstva naproti“ (COM(2013) 401 final z dne 11. junija 2013).
Zadnja posodobitev 26.08.2021