Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C(2019)5781

    DELEGIRANA DIREKTIVA KOMISIJE (EU) .../… o spremembi Priloge III k Direktivi 2011/65/EU Evropskega parlamenta in Sveta glede izjeme za svinec v spajkah, ki se uporabljajo v nekaterih motorjih z notranjim zgorevanjem, zaradi prilagoditve znanstvenemu in tehničnemu napredku

    C/2019/5781 final

    OBRAZLOŽITVENI MEMORANDUM

    1.OZADJE DELEGIRANEGA AKTA

    Ta delegirana direktiva Komisije za namene prilagoditve tehničnemu napredku spreminja Prilogo III k Direktivi 2011/65/EU Evropskega parlamenta in Sveta o omejevanju uporabe nekaterih nevarnih snovi v električni in elektronski opremi (prenovitev) 1 (v nadaljnjem besedilu: direktiva RoHS 2) glede izjeme za posebne uporabe svinca.

    Direktiva RoHS 2 omejuje uporabo nekaterih nevarnih snovi v električni in elektronski opremi, kot je določeno v njenem členu 4. Veljati je začela 21. julija 2011.

    Omejene snovi so navedene v Prilogi II k direktivi RoHS 2. Omejitev svinca, živega srebra, kadmija, šestvalentnega kroma, polibromiranih bifenilov in polibromiranih difeniletrov se že izvaja, omejitev bis(2-etilheksil)ftalata (DEHP), butil benzil ftalata (BBP), dibutil ftalata (DBP) in diizobutil ftalata (DIBP) pa se bo uporabljala od 22. julija 2019 ali pozneje. V prilogah III in IV k direktivi RoHS 2 so navedeni materiali in komponente električne in elektronske opreme za posebne uporabe, ki so izvzeti iz omejitve uporabe snovi iz člena 4(1) direktive RoHS 2.

    Člen 5 določa prilagoditev prilog III in IV znanstvenemu in tehničnemu napredku (vključitev, obnovitev, spremembe in razveljavitev izjem). V skladu s členom 5(1)(a) se izjeme vključijo v prilogi III in IV pod pogojem, da se s tako vključitvijo ne zmanjša varovanje okolja in zdravja, ki ga zagotavlja Uredba (ES) št. 1907/2006 2 , ter da je izpolnjen kateri koli od naslednjih pogojev: njihova odstranitev ali nadomestitev tehnično ali znanstveno ni izvedljiva s spremembo konstrukcije ali z nadomestitvijo z materiali in komponentami, ki ne zahtevajo katerega od materialov ali snovi, naštetih v Prilogi II; zanesljivost nadomestkov ni zagotovljena ali bi skupni negativni vplivi na okolje, zdravje in varnost potrošnikov, ki bi jih povzročila nadomestitev, utegnili prevladati nad skupnimi prednostmi nadomestitve za okolje, zdravje in varnost potrošnikov.

    Člen 5(1) določa tudi, da Evropska komisija (v nadaljnjem besedilu: Komisija) vključi materiale in komponente električne in elektronske opreme za posebne uporabe v sezname iz prilog III in IV s posameznimi delegiranimi akti v skladu s členom 20. Člen 5(3) in Priloga V določata postopek za predložitev zahtevkov za odobritev, obnovitev ali razveljavitev izjeme.

    2.POSVETOVANJA PRED SPREJETJEM AKTA

    Od objave direktive RoHS 2 je Komisija prejela številne 3 zahtevke gospodarskih subjektov v skladu z določbami iz člena 5(3) in Priloge V za odobritev novih in obnovitev obstoječih izjem.

    Komisija je 29. junija 2017 prejela zahtevek za novo izjemo (zahtevek št. 2017-7), ki se navede v Prilogi III, za uporabo svinca v spajkah senzorjev, sprožil in krmilnih enot motorja, ki se uporabljajo za spremljanje in krmiljenje sistemov motorja, vključno s turbopolnilniki, ter uravnavanje emisij izpušnih plinov iz motorjev z notranjim zgorevanjem, ki se uporabljajo v opremi, ki ni namenjena izključno za potrošniško uporabo (zahtevek za izjemo). Zahtevek za izjemo je bil vložen za kategorijo 11 4 .

    Da bi Komisija lahko ocenila zahtevek za izjemo, je začela študijo za izvedbo zahtevane tehnične in znanstvene ocene, vključno s šesttedenskim spletnim odprtim posvetovanjem z zainteresiranimi stranmi 5 glede zahtevka. Med posvetovanjem z zainteresiranimi stranmi je prejela en prispevek.

    Končno poročilo, ki vsebuje oceno zahtevka, je bilo objavljeno 6 in zainteresirane strani so bile uradno obveščene.

    Komisija se je nato na srečanju strokovnjakov 29. oktobra 2018 posvetovala s strokovno skupino držav članic za delegirane akte na podlagi direktive RoHS 2. Strokovnjaki so razpravljali o jasnosti predlaganega besedila za to izjemo. Priporočeno besedilo je bilo pozneje spremenjeno; v besedilo je bila dodana zlasti beseda „spajka“. Strokovnjaki so se strinjali s spremenjenim predlogom, pri čemer velika večina članov ni izrazila svojega mnenja. V skladu s smernicami za boljše pravno urejanje je bil osnutek delegirane direktive objavljen na portalu za boljše pravno urejanje s štiritedenskim obdobjem za pripombe. Pripomb ni prejela. Izvedeni so bili vsi ukrepi 7 , ki se uporabljajo v zvezi z izjemami od omejitev uporabe snovi v skladu s členom 5(3)–(7). Svet in Evropski parlament sta bila o vseh dejavnostih uradno obveščena.

    Končno poročilo je zlasti izpostavilo naslednje tehnične informacije in oceno:

    ·Pogoji, ki se pojavljajo v takem motorju in izpušnem sistemu ter v njuni bližini, v okviru zahtevka za izjemo, so lahko zelo resni s povišanimi temperaturami in ravnmi vibracij, tako da lahko povzročijo predčasno odpoved spajk. Vsak motor je konstruiran s posebnimi vrstami senzorjev (pa tudi sprožili in krmilnimi enotami motorja), ki jih je treba temeljito preskusiti, da se zagotovi njihova zanesljivost in da bodo motorji v skladu z mejnimi vrednostmi emisij iz Uredbe (EU) 2016/1628 o zahtevah v zvezi z mejnimi vrednostmi emisij plinastih in trdnih onesnaževal in homologacijo za motorje z notranjim izgorevanjem za necestno mobilno mehanizacijo.

    ·Trenutno je za zadevne uporabe potreben dodaten čas za preskušanje, s čimer bi se zagotovila zanesljivost razpoložljivih nadomestkov brez svinca.

    Rezultati ocene za kategorijo 11 kažejo, da posebna izjema ne bi znižala ravni varovanja okolja in zdravja, ki jo zagotavlja Uredba (ES) št. 1907/2006 (REACH) v skladu s členom 5 Direktive 2011/65/EU. Poleg tega zahtevek za izjemo izpolnjuje najmanj eno od ustreznih meril iz člena 5(1)(a): ker za zadevne uporabe danes niso na voljo dovolj zanesljive alternative oziroma ni verjetno, da bodo kmalu prišle na trg, je upravičena obnovitev izjeme z obdobjem veljavnosti največ pet let od 22. julija 2019 8 ; ker zanesljivi nadomestki še niso na voljo, se za to obdobje ne pričakujejo negativne družbeno-ekonomske posledice nadomestitve. Odobreno obdobje veljavnosti naj prav tako ne bi negativno vplivalo na inovacije.

    3.PRAVNI ELEMENTI DELEGIRANEGA AKTA

    Delegirana direktiva dovoljuje izjemo od omejitev uporabe svinca pri posebnih uporabah iz člena 4(1), ki se navede na seznamu v Prilogi III k Direktivi 2011/65/EU.

    Instrument je delegirana direktiva, kot je določeno v Direktivi 2011/65/EU in zlasti ob izpolnjevanju ustreznih zahtev iz člena 5(1)(a) navedene direktive.

    Cilj delegirane direktive je prispevati k varovanju zdravja ljudi in varstvu okolja ter zbližati določbe za delovanje notranjega trga na področju električne in elektronske opreme, in sicer z omogočanjem uporabe sicer prepovedanih snovi za posebne uporabe v skladu z določbami in pogoji iz direktive RoHS 2 ter v njej vzpostavljenim postopkom za prilagajanje prilog III in IV znanstvenemu in tehničnemu napredku.

    Skladno z načelom sorazmernosti ta ukrep ne presega okvirov, ki so potrebni za doseganje njegovih ciljev.

    Predlog ne vpliva na proračun EU.

    DELEGIRANA DIREKTIVA KOMISIJE (EU) .../…

    z dne 8.8.2019

    o spremembi Priloge III k Direktivi 2011/65/EU Evropskega parlamenta in Sveta glede izjeme za svinec v spajkah, ki se uporabljajo v nekaterih motorjih z notranjim zgorevanjem, zaradi prilagoditve znanstvenemu in tehničnemu napredku

    (Besedilo velja za EGP)

    EVROPSKA KOMISIJA JE –

    ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

    ob upoštevanju Direktive 2011/65/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 8. junija 2011 o omejevanju uporabe nekaterih nevarnih snovi v električni in elektronski opremi 9 ter zlasti člena 5(1)(a) Direktive,

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1)Direktiva 2011/65/EU določa, da morajo države članice zagotoviti, da električna in elektronska oprema, dana na trg, ne vsebuje nevarnih snovi iz Priloge II k navedeni direktivi. Ta zahteva se ne uporablja za uporabe iz Priloge III k Direktivi 2011/65/EU.

    (2)Različne kategorije električne in elektronske opreme, za katere se uporablja Direktiva 2011/65/EU, so naštete v Prilogi I k navedeni direktivi.

    (3)Svinec je omejena snov iz Priloge II k Direktivi 2011/65/EU. Komisija je 29. junija 2017 prejela zahtevek, pripravljen v skladu s členom 5(3) Direktive 2011/65/EU za izjemo, ki se navede v Prilogi III k Direktivi 2011/65/EU, za uporabo svinca v spajkah senzorjev, sprožil in krmilnih enot motorja, ki se uporabljajo za spremljanje in nadzor sistemov motorja, vključno s turbopolnilniki, ter uravnavanjem emisij izpušnih plinov iz motorjev z notranjim zgorevanjem, ki se uporabljajo v opremi, ki ni namenjena izključno za potrošniško uporabo (zahtevek za izjemo).

    (4)Ocena zahtevka za izjemo je vključevala posvetovanja z zainteresiranimi stranmi v skladu s členom 5(7) Direktive 2011/65/EU.

    (5)Vsak motor, ki ga zajema zahtevek za izjemo, je opremljen s posebnimi vrstami senzorjev, sprožil in krmilnih enot motorja, ki spremljajo in uravnavajo emisije, da se zagotovi skladnost z Uredbo (EU) 2016/1628 Evropskega parlamenta in Sveta 10 . Pogoji, ki se pojavljajo v takem motorju in v njegovi bližini ter izpušnem sistemu, so lahko tako resni v smislu povišanih temperatur in ravni vibracij, da lahko povzročijo predčasno odpoved spajk.

    (6)Trenutno je za uporabo svinca, ki ga zajema zahtevek za izjemo, potreben dodaten čas za preskušanje, s čimer bi se zagotovila zanesljivost razpoložljivih nadomestkov brez svinca.

    (7)Ker ni na voljo ustreznih alternativ, nadomestitev ali odstranitev svinca v nekaterih motorjih z notranjim zgorevanjem znanstveno in tehnično ni izvedljiva. Izjema, za katero je bil vložen zahtevek, je v skladu z Uredbo (ES) št. 1907/2006 Evropskega parlamenta in Sveta 11 , zato ne znižuje ravni varovanja okolja in zdravja, ki jo zagotavlja navedena uredba.

    (8)Zato je primerno odobriti zahtevek za izjeme, tako da se uporabe, zajete v zahtevku, glede električne in elektronske opreme kategorije 11 iz Priloge I k Direktivi 2011/65/EU, vključijo v Prilogo III k Direktivi 2011/65/EU.

    (9)Izjemo bi bilo treba odobriti za najdaljše obdobje veljavnosti petih let od 22. julija 2019 v skladu s členom 4(3) in prvim pododstavkom člena 5(2) Direktive 2011/65/EU. Glede na rezultate nenehnih prizadevanj za iskanje ustreznih nadomestkov ni verjetno, da bi obdobje veljavnosti te izjeme negativno vplivalo na inovacije.

    (10)Direktivo 2011/65/EU bi bilo zato treba ustrezno spremeniti –

    SPREJELA NASLEDNJO DIREKTIVO:

    Člen 1

    Priloga III k Direktivi 2011/65/EU se spremeni, kakor je navedeno v Prilogi k tej direktivi.

    Člen 2

    1.Države članice sprejmejo in objavijo zakone in druge predpise, potrebne za uskladitev s to direktivo, najpozneje do [zadnji dan 5. meseca po datumu začetka veljavnosti te direktive]. Komisiji nemudoma sporočijo besedilo navedenih predpisov.

    Navedene predpise uporabljajo od [zadnji dan 5. meseca po datumu začetka veljavnosti te direktive + 1 dan].

    Države članice se v sprejetih predpisih sklicujejo na to direktivo ali pa sklic nanjo navedejo ob njihovi uradni objavi. Način sklicevanja določijo države članice.

    2.Države članice sporočijo Komisiji besedilo temeljnih določb predpisov nacionalnega prava, sprejetih na področju, ki ga ureja ta direktiva.

    Člen 3

    Ta direktiva začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

    Člen 4

    Ta direktiva je naslovljena na države članice.

    V Bruslju, 8.8.2019

       Za Komisijo

       Predsednik
       Jean-Claude JUNCKER

    (1)    UL L 174, 1.7.2011, str. 88.
    (2)    UL L 396, 30.12.2006, str. 1.
    (3)    Seznam je na voljo na spletnem naslovu: http://ec.europa.eu/environment/waste/rohs_eee/adaptation_en.htm
    (4)    V Prilogi I Direktive 2011/65/EU so namreč navedene naslednje kategorije: 1. veliki gospodinjski aparati, 2. mali gospodinjski aparati, 3. oprema za IT in telekomunikacije, 4. oprema za zabavno elektroniko, 5. oprema za razsvetljavo; 6. električna in elektronska orodja, 7. igrače, oprema za prosti čas in šport, 8. medicinski pripomočki, 9. instrumenti za spremljanje in nadzor vključno z instrumenti za spremljanje in nadzor za industrijsko uporabo, 10. avtomati, 11. druga EEO, ki ni zajeta v nobeni od zgornjih kategorij.
    (5)     Obdobje posvetovanja : od 20. oktobra 2017 do 1. decembra 2017.
    (6)

       https://publications.europa.eu/en/publication-detail/-/publication/0814e920-4c55-11e9-a8ed-01aa75ed71a1/language-en.

    (7)    Seznam potrebnih upravnih ukrepov je objavljen na spletišču Komisije . V Medinstitucionalnem registru delegiranih aktov na https://webgate.ec.europa.eu/regdel/#/home si lahko ogledate, v kateri fazi je trenutno vsak posamezen delegirani akt.
    (8)    Omejitve iz Direktive 2011/65/EU se bodo za kategorijo 11 začele uporabljati 22. julija 2019. Obdobje veljavnosti izjeme za kategorijo 11 je določeno v členu 5(2) navedene direktive.
    (9)    UL L 174, 1.7.2011, str. 88.
    (10)    Uredba (EU) 2016/1628 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 14. septembra 2016 o zahtevah v zvezi z mejnimi vrednostmi emisij plinastih in trdnih onesnaževal in homologacijo za motorje z notranjim izgorevanjem za necestno mobilno mehanizacijo, o spremembi uredb (EU) št. 1024/2012 in (EU) št. 167/2013 ter o spremembi in razveljavitvi Direktive 97/68/ES (UL L 252, 16.9.2016, str. 53).
    (11)    Uredba (ES) št. 1907/2006 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 18. decembra 2006 o registraciji, evalvaciji, avtorizaciji in omejevanju kemikalij (REACH) ter o ustanovitvi Evropske agencije za kemikalije (UL L 396, 30.12.2006, str. 1).
    Top

    PRILOGA

    V Prilogi III k Direktivi 2011/65/EU se doda naslednji vnos 44:

    „44

    Svinec v spajkah senzorjev, sprožil in krmilnih enot motorjev z notranjim zgorevanjem v okviru Uredbe (EU) 2016/1628 Evropskega parlamenta in Sveta*, nameščen v opremo, ki se med delovanjem uporablja na stalnih položajih in je namenjena za strokovnjake, vendar jo uporabljajo tudi nepoklicni uporabniki

    Uporablja se za kategorijo 11; preneha veljati 21. julija 2024.

    *    Uredba (EU) 2016/1628 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 14. septembra 2016 o zahtevah v zvezi z mejnimi vrednostmi emisij plinastih in trdnih onesnaževal in homologacijo za motorje z notranjim izgorevanjem za necestno mobilno mehanizacijo, o spremembi uredb (EU) št. 1024/2012 in (EU) št. 167/2013 ter o spremembi in razveljavitvi Direktive 97/68/ES (UL L 252, 16.9.2016, str. 53).“

    Top