IZVEDBENA UREDBA KOMISIJE (EU) …/…
z dne 18.4.2017
o določitvi skupne metodologije za izračun teže električne in elektronske opreme (EEO), dane v promet v posamezni državi članici, in skupne metodologije za izračun količine odpadne električne in elektronske opreme (OEEO), izražene v teži, nastale v posamezni državi članici
(Besedilo velja za EGP)
EVROPSKA KOMISIJA JE –
ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,
ob upoštevanju Direktive 2012/19/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 4. julija 2012 o odpadni električni in elektronski opremi (OEEO)( 1 ) ter zlasti člena 7(5) Direktive,
ob upoštevanju naslednjega:
(1)Za zagotovitev enotnih pogojev, na podlagi katerih bodo države članice izračunale minimalno letno stopnjo zbiranja OEEO v skladu z Direktivo 2012/19/EU, je treba določiti skupno metodologijo, ki jo bodo države članice uporabljale pri izračunavanju navedene stopnje zbiranja na podlagi teže električne in elektronske opreme (EEO), dane na njihove trge, ter tudi skupno metodologijo za izračun skupne količine OEEO (izražene v teži), nastale v posamezni državi članici, ki se začne uporabljati, ko bo ta možnost na voljo državam članicam v skladu z Direktivo 2012/19/EU.
(2)Primerno je, da se v tej uredbi določijo specifični parametri, vključno s parametroma „teža EEO“ in „nastala OEEO“, da se omogoči usklajena uporaba skupnih metodologij za izračun teže EEO, dane na trg, in izračun skupne količine nastale OEEO.
(3)Za podporo pri uporabi skupnih metodologij za izračun teže EEO, dane na trg, in izračun skupne količine OEEO, nastale v državi članici, je nujno, da metodologiji vključujeta orodje za izračun, prilagojeno za vsako državo članico.
(4)Kadar podatki, ki jih morajo sporočiti proizvajalci ali njihovi pooblaščeni zastopniki v skladu s členom 16 in delom B Priloge X k Direktivi 2012/19/EU, niso na voljo ali niso popolni, lahko države članice pripravijo utemeljene ocene količine EEO, dane na njihove trge. Kadar je treba pripraviti take ocene, bi bilo treba za zagotovitev enotnih pogojev za poročanje, spremljanje in ocenjevanje podatkov uporabiti skupno metodologijo.
(5)Skupna metodologija za izračun utemeljenih ocen količine EEO, dane na trg, bi morala upoštevati, da je treba količino EEO, dane na trg na ozemlju države članice, upoštevati kot težo EEO, dostopne na njenem trgu, pri čemer se izključi vsakršna EEO, ki je zapustila njeno ozemlje potem, ko je bila dana na njen trg. Zato in glede na razpoložljive statistične podatke bi moral izračun teže EEO, dane na trg, temeljiti na podatkih o domači proizvodnji EEO v zadevni državi članici ter podatkih o uvozu EEO v navedeno državo članico, ki prihaja iz drugih držav članic ali iz tretjih držav, in izvozu EEO iz navedene države članice v drugo državo članico ali tretjo državo. Podatki bi se morali pridobiti z uporabo zbirke podatkov Eurostata (Eurobase), v kateri je zlasti domača proizvodnja EEO registrirana v sistemu proizvodnje Skupnosti (s kodami PRODCOM). Te kode so povezane tudi z oznakami v statistiki trgovine (oznake kombinirane nomenklature). S statističnimi podatki o blagovni menjavi se meri količina blaga, s katerim se trguje med državami članicami (trgovina znotraj Unije), in blaga, s katerim se trguje med državami članicami in tretjimi državami (trgovina zunaj Unije).
(6)Nacionalni podatki o domači proizvodnji EEO, uvozu in izvozu se sporočajo glede na sistem proizvodnje Skupnosti z uporabo kod PRODCOM in ne glede na kategorije EEO iz prilog I in III k Direktivi 2012/19/EU. Vendar, kadar države članice pripravijo ocene količine EEO, dane na trg, je pomembno, da za pretvorbo statističnih podatkov o domači proizvodnji, uvozu in izvozu v podatke, ki ustrezajo teži EEO, dane na njihove trge glede na kategorije EEO iz Direktive 2012/19/EU, uporabljajo skupno razvrstitveno metodo.
(7)Za izračun skupne količine OEEO, nastale v danem letu na ozemlju države članice, je pomembno, da države članice uporabljajo skupno metodologijo, ki bi morala upoštevati podatke o količini EEO, dane na trg v posamezni državi članici v preteklosti, podatke o življenjski dobi različne EEO, glede na njeno vrsto, stopnjo zasičenosti nacionalnega trga in različne življenjske cikle EEO v državah članicah. Orodje za izračun OEEO, ki temelji na tej metodologiji, bi moralo biti na voljo za uporabo državam članicam, nanj pa bi morali biti vnaprej preneseni podatki, potrebni za njegovo neposredno uporabo. Države članice bi morale imeti možnost, da posodobijo podatke, ki se uporabljajo v orodju, o EEO, dani na trg v preteklih letih, in/ali podatke o življenjski dobi, in sicer na podlagi ustreznih podatkov in dokazov, ki upravičujejo take posodobitve.
(8)Ukrepi iz te uredbe so v skladu z mnenjem odbora, ustanovljenega s členom 39 Direktive 2008/98/ES –
SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:
Člen 1
Predmet urejanja