EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018PC0817

Predlog UREDBA EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi uredb (EU) št. 1305/2013 in (EU) št. 1307/2013 glede nekaterih pravil o neposrednih plačilih in podpori za razvoj podeželja za leti 2019 in 2020

COM/2018/817 final

Bruselj, 7.12.2018

COM(2018) 817 final

2018/0414(COD)

Predlog

UREDBA EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA

o spremembi uredb (EU) št. 1305/2013 in (EU) št. 1307/2013 glede nekaterih pravil o neposrednih plačilih in podpori za razvoj podeželja za leti 2019 in 2020


OBRAZLOŽITVENI MEMORANDUM

1.OZADJE PREDLOGA

Razlogi za predlog in njegovi cilji

Namen tega predloga je zagotoviti pravno varnost in kontinuiteto dodeljevanja podpore evropskim kmetom v letih 2019 in 2020 s prilagoditvijo dveh zakonodajnih aktov skupne kmetijske politike (SKP).

Pri razvoju podeželja so potrebne nekatere spremembe Uredbe (EU) št. 1305/2013 (uredba o razvoju podeželja), da se zagotovi kontinuiteta politike v zadnjih letih programskega obdobja in nemoten prehod v naslednje programsko obdobje. Te spremembe zadevajo nov časovni načrt postopnega zniževanja v okviru opuščanja plačil območjem z naravnimi omejitvami, ki niso gorska območja, in uporabo tehnične pomoči EKSRP na pobudo Komisije za ukrepe za pripravo na izvajanje prihodnje SKP.

Pri neposrednih plačilih nekatere določbe Uredbe (EU) št. 1307/2013 (uredba o neposrednih plačilih) ne pokrivajo koledarskega leta 2020, ker odhodki za koledarsko leto 2020 nastanejo v proračunskem letu 2021, ki je prvo leto novega večletnega finančnega okvira za obdobje 2021–2027. Ob sprejetju Uredbe zato ni bilo mogoče sprejeti obveznosti za prihodnji večletni finančni okvir. Če Uredba (EU) št. 1307/2013 ne bi bila spremenjena, bi v nekaterih državah članicah nastale negativne finančne posledice pri neposrednih plačilih v koledarskem letu 2020, ki presegajo tiste, povezane z novim večletnim finančnim okvirom (večletni finančni okvir 2021–2027). V navedenih državah članicah bi v njihovih nacionalnih ovojnicah za neposredna plačila in razvoj podeželja prišlo do pomembnih sprememb, ki bi znatno vplivale na plačila kmetom v obeh stebrih. Poleg tega so dodani še drugi tehnični elementi, ki bodo olajšali izvajanje sedanjega zakonodajnega okvira.

Skladnost z veljavnimi predpisi s področja zadevne politike

Predlagane spremembe so skladne z uredbo o razvoju podeželja in uredbo o neposrednih plačilih, zato je predlog skladen z obstoječimi določbami SKP.

Skladnost z drugimi politikami Unije

Ni relevantno.

2.PRAVNA PODLAGA, SUBSIDIARNOST IN SORAZMERNOST

Pravna podlaga

Člena 42 in 43(2) Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU).

Subsidiarnost (za neizključno pristojnost)

PDEU določa, da se za kmetijstvo uporablja deljena pristojnost med Unijo in državami članicami. Unija svojo pristojnost izvršuje s sprejemanjem različnih zakonodajnih aktov, s katerimi določi in izvaja skupno kmetijsko politiko EU, kot je določeno v členih od 38 do 44 Pogodbe o delovanju Evropske unije. Uredbi (EU) št. 1305/2013 in (EU) št. 1307/2013 določata sistem za podporo za razvoj podeželja in za neposredna plačila kmetom. V skladu s členom 39 PDEU je cilj SKP med drugim kmetom zagotoviti primerno življenjsko raven in predlagana pobuda je v skladu s tem ciljem. V skladu s tem se s skupno kmetijsko politiko iz Evropskega kmetijskega jamstvenega sklada (EKJS) financirajo neposredna plačila, ki jih na ravni Unije ureja Uredba (EU) št. 1307/2013. Podpora za razvoj podeželja je sestavni del SKP in prispeva k njenim ciljem, kot so določeni v Pogodbi o delovanju Evropske unije. Dodana vrednost predloga je v letu 2020 zagotoviti pravno varnost in stabilnost neposredne dohodkovne podpore za evropske kmete in podpore za razvoj podeželja v zadnjih letih tekočega programskega obdobja. Te cilje je mogoče doseči le, če sozakonodajalca EU spremenita uredbi (EU) št. 1305/2013 in (EU) št. 1307/2013.

Sorazmernost

Predlog na področje politike ne vnaša nobenih novosti v primerjavi z zakonodajnima aktoma, ki ju namerava spremeniti. Predlog obstoječi uredbi spreminja samo v obsegu, ki je potreben za doseganje zgoraj navedenih ciljev.

Izbira instrumenta

Ker sta izvirna zakonodajna akta uredbi Evropskega parlamenta in Sveta, je treba tudi spremembe uvesti z uredbo Evropskega parlamenta in Sveta z rednim zakonodajnim postopkom.

3.REZULTATI NAKNADNIH OCEN, POSVETOVANJ Z ZAINTERESIRANIMI STRANMI IN OCEN UČINKA

Predlog odstopa od običajne prakse, kot je določena v smernicah za boljše pravno urejanje in v zbirki orodij. Odstopanje od standardne prakse je potrebno, ker:

– je področje uporabe predloga zelo tehnično;

– je pobuda omejena na zadnja leta tekočega programskega obdobja;

– predlog ne uvaja novih političnih zavez.

Ocena učinka, javno posvetovanje in kažipot zato za ta predlog niso primerni. Ker mora biti zakonodaja na voljo v letu 2019, je sprejetje s strani sozakonodajalcev nujno.

Naknadne ocene/preverjanja ustreznosti obstoječe zakonodaje

Ni relevantno.

Posvetovanja z zainteresiranimi stranmi

Ni relevantno.

Zbiranje in uporaba strokovnih mnenj

Ni relevantno.

Ocena učinka

Ni relevantno.

Ustreznost in poenostavitev ureditve

Ni relevantno.

Temeljne pravice

Predlog spoštuje temeljne pravice in upošteva načela, ki jih priznava zlasti Listina Evropske unije o temeljnih pravicah.

4.PRORAČUNSKE POSLEDICE

Predlagana možnost, da države članice nadaljujejo s sedanjo prožnostjo med neposrednimi plačili in razvojem podeželja v koledarskem letu 2020 (proračunsko leto 2021) in s prenosom ocenjenega rezultata zmanjšanja neposrednih plačil na razvoj podeželja v navedenem letu, lahko, če se države članice tako odločijo, vpliva na porazdelitev med neposrednimi plačili in razvojem podeželja. Vendar pa vsak tak prenos na skupne proračunske obveznosti ne bo vplival.

Nadaljnje podrobnosti o finančnih posledicah tega predloga so navedene v oceni finančnih posledic, ki je priložena predlogu.

5.DRUGI ELEMENTI

Načrti za izvedbo ter ureditev spremljanja, ocenjevanja in poročanja

Ni relevantno.

Obrazložitveni dokumenti (za direktive)

Ni relevantno.

Natančnejša pojasnitev posameznih določb predloga

·Razvoj podeželja

Predlog državam članicam omogoča, da spremenijo časovni načrt postopnega zniževanja za plačila za območja, ki so takšna plačila prejemala v prejšnjem programskem obdobju, ki pa se v tekočem obdobju ne razvrščajo več med območja z naravnimi omejitvami, ki niso gorska območja, v skladu s členom 31(5) uredbe o razvoju podeželja. Ta sprememba sledi podaljšanju roka za novo razmejitev takih območij do leta 2019, ki je bil uveden z Uredbo (EU) 2017/2393, kar ob koncu tekočega programskega obdobja pomeni krajše prilagoditveno obdobje za kmete, ki niso več upravičeni do teh plačil. Ta sprememba bi omogočila izračun prehodnih plačil za leti 2019 in 2020 na podlagi ravni plačil v obdobju 2014–2020. Poleg tega bo postopno zniževanje prehodnih plačil manj izrazito, saj ga določijo države članice, tako da končna raven znaša polovico začetne ravni.

Predlog uporabo tehnične pomoči na pobudo Komisije, ki jo financira Evropski kmetijski sklad za razvoj podeželja (EKSRP), razširja na ukrepe za pripravo prihodnje SKP. Predlog zadeva izključno obseg tehnične pomoči brez spreminjanja finančne podpore.

·Prožnost med stebroma v letu 2020 in prenos rezultata zmanjšanja neposrednih plačil na razvoj podeželja

Predlog vsebuje določbe o možnosti, da države članice v koledarskem letu 2020 (kar ustreza proračunskemu letu 2021) prenesejo sredstva med stebroma. Države članice so imele za obdobje 2015–2019 možnost prenosa zneskov iz neposrednih plačil na razvoj podeželja in obratno. Veljavna pravila take prožnosti za koledarsko leto 2020 / proračunsko leto 2021 ne določajo. Gre za pomemben finančni mehanizem, ki državam članicam omogoča prožnost pri upravljanju njihovih finančnih sredstev in optimizacijo uporabe razpoložljivih sredstev. Glede na izkušnje je mehanizem učinkovito orodje za države članice, zato nekatere izmed njih med stebroma prenašajo velike zneske. Odsotnost prožnosti med stebroma v koledarskem letu 2020 / proračunskem letu 2021 bi verjetno povzročila resne finančne motnje za kmete v nekaterih državah članicah, saj bi lahko bil učinek na njihova sredstva znaten. Zato predlog določa, da se v koledarskem letu 2020 ohrani možnost prenosa med stebroma pod enakimi pogoji, kot veljajo sedaj, in da se ocenjeni rezultat zmanjšanja še naprej prenaša z neposrednih plačil na razvoj podeželja.

2018/0414 (COD)

Predlog

UREDBA EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA

o spremembi uredb (EU) št. 1305/2013 in (EU) št. 1307/2013 glede nekaterih pravil o neposrednih plačilih in podpori za razvoj podeželja za leti 2019 in 2020

EVROPSKI PARLAMENT IN SVET EVROPSKE UNIJE STA –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije ter zlasti člena 42 in člena 43(2) Pogodbe,

ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

po posredovanju osnutka zakonodajnega akta nacionalnim parlamentom,

ob upoštevanju mnenja Evropskega ekonomsko-socialnega odbora 1 ,

v skladu z rednim zakonodajnim postopkom,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)Uredba (EU) št. 1305/2013 Evropskega parlamenta in Sveta 2 je veljavni pravni okvir za podporo za razvoj podeželja. Zagotavlja podporo območjem z naravnimi omejitvami, ki niso gorska območja. Ob upoštevanju podaljšanja roka za novo razmejitev območij z naravnimi omejitvami, ki niso gorska območja, do leta 2019 z Uredbo (EU) 2017/2393 Evropskega parlamenta in Sveta 3 ter krajšega prilagoditvenega obdobja za kmete, ki ne bodo več upravičeni do plačil, bi se morala prehodna plačila, ki se postopno znižujejo in se začnejo izplačevati šele v letu 2019, začeti pri največ 80 % povprečnih plačil, določenih v programskem obdobju 2014–2020. Raven plačila bi morala biti določena tako, da končna raven za leto 2020 znaša polovico začetne ravni.

(2)Da bi državam članicam in zainteresiranim stranem zagotovili pomoč za pravočasno pripravo prihodnje skupne kmetijske politike (SKP) in zagotovili nemoten prehod v naslednje programsko obdobje, bi bilo treba pojasniti, da je mogoče financirati dejavnosti, povezane s pripravo prihodnje SKP, s tehnično pomočjo na pobudo Komisije.

(3)Uredba (EU) št. 1307/2013 Evropskega parlamenta in Sveta 4 je veljavni pravni okvir za neposredna plačila. Večina določb navedene uredbe se lahko uporablja, dokler ta ostaja v veljavi, nekatere določbe pa se nanašajo izrecno na koledarska leta 2015–2019, ki jih zajema večletni finančni okvir za obdobje 2014–2020. Za nekatere druge določbe njihova uporaba po koledarskem letu 2019 ni bila izrecno določena. Komisija je junija 2018 predložila predlog nove uredbe, ki naj bi nadomestila Uredbo (EU) št. 1307/2013, vendar šele od 1. januarja 2021. Zato je primerno, da se izvedejo nekatere tehnične prilagoditve Uredbe (EU) št. 1307/2013, da se bo lahko nemoteno uporabljala v koledarskem letu 2020.

(4)Obveznost iz člena 11 Uredbe (EU) št. 1307/2013 o zmanjšanju zneska neposrednih plačil, ki se odobri kmetu za določeno koledarsko leto, in sicer za del zneska, ki presega 150 000 EUR, se še naprej uporablja, dokler velja navedena uredba. Navedeni člen pa za države članice trenutno določa obveznost obveščanja o odločitvah in ocenjenem rezultatu zmanjšanj samo za leta 2015–2019. Za zagotovitev nadaljevanja obstoječega sistema bi bilo treba določiti, da morajo države članice tudi za leto 2020 obvestiti o svojih odločitvah in ocenjenem rezultatu zmanjšanja.

(5)Pri prožnosti med stebroma gre za neobvezen prenos sredstev med neposrednimi plačili in razvojem podeželja. V skladu z veljavnim členom 14 Uredbe (EU) št. 1307/2013 lahko države članice prožnost uporabijo za koledarska leta od 2014 do 2019. Zaradi ohranitve strategije držav članic bi morala biti prožnost med stebroma na voljo tudi za koledarsko leto 2020, kar ustreza proračunskemu letu 2021.

(6)Zaradi spremembe člena 14 Uredbe (EU) št. 1307/2013 v zvezi s koledarskim letom 2020 je primerno prilagoditi sklicevanja na navedeni člen v okviru obveznosti držav članic, da linearno zmanjšajo ali povečajo vrednost plačilnih pravic zaradi nihanj letne nacionalne zgornje meje, ki izhajajo iz njihovih obvestil o uporabi prožnosti med stebroma.

(7)Uredbo (EU) št. 1305/2013 in Uredbo (EU) št. 1307/2013 bi bilo zato treba ustrezno spremeniti.

(8)Da se državam članicam takoj zagotovi potrebna prožnost in zagotovi kontinuiteta politike razvoja podeželja v zadnjih letih programskega obdobja 2014–2020, bi se morala ta uredba uporabljati od 1. marca 2019 –

SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1

Spremembe Uredbe (EU) št. 1305/2013

Uredba (EU) št. 1305/2013 se spremeni:

(1)v člen 31(5) se vstavi naslednji drugi pododstavek:

„Z odstopanjem od prvega pododstavka se, če se plačila, ki se postopno znižujejo, začnejo šele v letu 2019, navedena plačila začnejo pri največ 80 % povprečnega plačila, določenega v programskem obdobju 2014–2020. Raven plačila je določena tako, da končna raven za leto 2020 znaša polovico začetne ravni.“;

(2)v člen 51(1) se vstavi naslednji drugi pododstavek:

„EKSRP lahko financira dejavnosti za pripravo izvajanja SKP v naslednjem programskem obdobju.“.

Člen 2

Spremembe Uredbe (EU) št. 1307/2013

Uredba (EU) št. 1307/2013 se spremeni:

(1)v členu 7 se odstavek 2 nadomesti z naslednjim:

„2. Za vsako državo članico in za vsako koledarsko leto se ocenjeni rezultat zmanjšanja plačil iz člena 11 (ki se odraža z razliko med nacionalno zgornjo mejo iz Priloge II, ki se ji doda znesek, ki je na voljo v skladu s členom 58, in neto zgornjo mejo iz Priloge III) da na voljo kot podpora Unije, ki se financira v okviru Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja (EKSRP).“;

(2)v členu 11(6) se doda naslednji tretji pododstavek:

„Za leto 2020 države članice Komisijo obvestijo o odločitvah, sprejetih v skladu s tem členom, in o vsakem ocenjenem rezultatu zmanjšanj do 31. decembra 2019.“;

(3)člen 14 se spremeni:

(a)odstavku 1 se doda naslednji šesti pododstavek:

„Države članice se lahko do 31. decembra 2019 odločijo, da bodo kot dodatno podporo, financirano v okviru EKSRP v proračunskem letu 2021, dale na voljo do 15 % svojih letnih nacionalnih zgornjih mej za koledarsko leto 2020 iz Priloge II k tej uredbi. Ustrezni znesek zato ni več na voljo za odobritev neposrednih plačil. Ta odločitev se Komisiji sporoči do 31. decembra 2019, v njej pa se navede izbrani odstotek.“;

(b)odstavku 2 se doda naslednji šesti pododstavek:

„Države članice se lahko do 31. decembra 2019 odločijo, da kot neposredna plačila dajo na voljo do 15 %, Bolgarija, Estonija, Španija, Latvija, Litva, Poljska, Portugalska, Romunija, Slovaška, Finska in Švedska pa do 25 % zneska, dodeljenega za podporo v proračunskem letu 2021, financirano v okviru EKSRP, z zakonodajo Unije, sprejeto na podlagi uredbe, ki jo sprejme Svet v skladu s členom 312(2) Pogodbe o delovanju Evropske unije. Ustrezni znesek zato ni več na voljo za podporo, financirano v okviru EKSRP. Ta odločitev se Komisiji sporoči do 31. decembra 2019, v njej pa se navede izbrani odstotek.“;

(4)v členu 22 se odstavek 5 nadomesti z naslednjim:

„5. Če se zgornja meja za državo članico, ki jo določi Komisija v skladu z odstavkom 1, razlikuje od tiste za preteklo leto zaradi odločitve, ki jo sprejme navedena država članica v skladu z odstavkom 3 tega člena, členom 14(1) ali (2), členom 42(1), drugim pododstavkom člena 49(1) in drugim pododstavkom člena 51(1) ali členom 53, navedena država članica linearno zmanjša ali poveča vrednost vseh plačilnih pravic, da se zagotovi skladnost z odstavkom 4 tega člena.“.

Člen 3

Začetek veljavnosti in uporaba

Ta uredba začne veljati tretji dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Uporablja se od 1. marca 2019.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju,

Za Evropski parlament    Za Svet

Predsednik    Predsednik

OCENA FINANČNIH POSLEDIC ZAKONODAJNEGA PREDLOGA

OCENA FINANČNIH POSLEDIC

FS/18/CS/pl 5249450

6.15.2018.1

DATUM: 13. 9. 2018

1.

PRORAČUNSKA POSTAVKA: sedanji večletni finančni okvir: razdelek 2, predlog večletnega finančnega okvira za obdobje 2021–2027: razdelek 3

Predlog proračuna za leto 2019:

05 03 Neposredna plačila po finančni disciplini:

05 04 60 Evropski kmetijski sklad za razvoj podeželja (EKSRP) (2014–2020)

ODOBRITVE:

v mio. EUR

40 981,6

14 673,6

2.

NASLOV:

Predlog uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi uredb (EU) št. 1305/2013 in (EU) št. 1307/2013 glede nekaterih pravil o neposrednih plačilih in podpori za razvoj podeželja za leti 2019 in 2020

3.

PRAVNA PODLAGA:

Člen 42 in člen 43(2) Pogodbe o delovanju Evropske unije

4.

CILJI:

Namen tega predloga je zagotoviti kontinuiteto dodeljevanja podpore evropskim kmetom v letih 2019 in 2020 s prilagoditvijo dveh zakonodajnih aktov skupne kmetijske politike (SKP): Uredbe (EU) št. 1305/2013 o razvoju podeželja in Uredbe (EU) št. 1307/2013 o neposrednih plačilih.

5.

FINANČNE POSLEDICE

12-MESEČNO OBDOBJE


(v milijonih EUR)

TEKOČE PRORAČUNSKO LETO

2018

(v milijonih EUR)

NASLEDNJE PRORAČUNSKO LETO

2019

(v milijonih EUR)

5.0

ODHODKI

   V BREME PRORAČUNA EU
(NADOMESTILA/INTERVENCIJE)

   NACIONALNI ORGANI

   DRUGO

Ni relevantno.

Ni relevantno.

5.1

PRIHODKI

   LASTNA SREDSTVA EU
(PRELEVMANI/CARINE)

   NACIONALNI

2017

2018

2019

2020

5.0.1

OCENJENI ODHODKI

5.1.1

OCENJENI PRIHODKI

5.2

METODA IZRAČUNA:

Glej pripombe.

6.0

ALI SE LAHKO PROJEKT FINANCIRA IZ ODOBRENIH PRORAČUNSKIH SREDSTEV, VPISANIH V USTREZNO POGLAVJE TEKOČEGA PRORAČUNA?

Ni relevantno.

6.1

ALI SE LAHKO PROJEKT FINANCIRA S PRENOSOM MED POGLAVJI TEKOČEGA PRORAČUNA?

Ni relevantno.

6.2

ALI BO POTREBEN DOPOLNILNI PRORAČUN (REBALANS)?

NE

6.3

ALI BO TREBA ODOBRENA PRORAČUNSKA SREDSTVA VKLJUČITI V PRIHODNJE PRORAČUNE?

DA (glej pripombe)

PRIPOMBE:

Kar zadeva podporo za razvoj podeželja na podlagi Uredbe (EU) št. 1305/2013 (EKSRP), se predlog nanaša na proračunska leta 2019–2021, medtem ko se predlagane spremembe za neposredna plačila na podlagi Uredbe (EU) št. 1307/2013 nanašajo na koledarsko leto 2020 / proračunsko leto 2021.

Predlog nima finančnih posledic v smislu povečanih odhodkov.

Učinek predlaganih določb, ki daje državam članicam možnost prenosa zneskov med dodelitvami za neposredna plačila v koledarskem letu 2020 / proračunskem letu 2021 in EKSRP v proračunskem letu 2021 ter prenos ocenjenega rezultata zmanjšanja neposrednih plačil v koledarskem letu 2020 na EKSRP v proračunskem letu 2021, bo odvisen od izvajanja v državah članicah in ga zato trenutno ni mogoče količinsko opredeliti.

Vsekakor taki prenosi ne bodo vplivali na skupne odobritve za prevzem obveznosti, saj se bodo vsi odbitki od dodelitev za neposredna plačila izravnali z ustreznim povečanjem dodelitev za EKSRP in obratno.

Če bi izvajanje teh določb v zvezi z odobritvami plačil s strani držav članic privedlo do neto prenosa v EKSRP, bi to lahko vodilo k rahlemu odlogu plačil iz proračunskega leta 2021 v naslednja leta glede na stanje, ko bi izvajanje držav članic pomenilo neto prenos v dodelitve za neposredna plačila ali prerazporeditev sploh ne bi bilo.

Vendar se ta učinek na tej stopnji ne more količinsko opredeliti in bo v vsakem primeru po pričakovanjih ostal minimalen.

Na primer, brez poseganja v odločitve držav članic za koledarsko leto 2020 / proračunsko leto 2021 prožnost v proračunskih letih 2018 in 2019 kaže na neto prenose v EKSRP v višini 612 milijonov EUR oziroma 920 milijonov EUR. Prenos ocenjenega rezultata zmanjšanja na EKSRP v istih proračunskih letih znaša 110 milijonov EUR oziroma 111 milijonov EUR.

Glede na pretekle izkušnje in proračunska sredstva, predlagana za obdobje 2021–2027, se neto prenos v EKJS ne zdi verjeten, vendar pa tega na tej stopnji ni mogoče v celoti izključiti. Da bi upoštevali veljavne zgornje meje, bo v takih primerih morda treba manj prednostno obravnavati diferencirane odhodke, kot so plačila v okviru EKSRP.

(1)    UL C , , str. .
(2)    Uredba (EU) št. 1305/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 17. decembra 2013 o podpori za razvoj podeželja iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja (EKSRP) in razveljavitvi Uredbe Sveta (ES) št. 1698/2005 (UL L 347, 20.12.2013, str. 487).
(3)    Uredba (EU) 2017/2393 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 13. decembra 2017 o spremembi uredb (EU) št. 1305/2013 o podpori za razvoj podeželja iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja (EKSRP), (EU) št. 1306/2013 o financiranju, upravljanju in spremljanju skupne kmetijske politike, (EU) št. 1307/2013 o pravilih za neposredna plačila kmetom na podlagi shem podpore v okviru skupne kmetijske politike, (EU) št. 1308/2013 o vzpostavitvi skupne ureditve trgov kmetijskih proizvodov in (EU) št. 652/2014 o določbah za upravljanje odhodkov v zvezi s prehransko verigo, zdravjem in dobrobitjo živali ter v zvezi z zdravjem rastlin in rastlinskim razmnoževalnim materialom (UL L 350, 29.12.2017, str. 15).
(4)    Uredba (EU) št. 1307/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 17. decembra 2013 o pravilih za neposredna plačila kmetom na podlagi shem podpore v okviru skupne kmetijske politike ter razveljavitvi Uredbe Sveta (ES) št. 637/2008 in Uredbe Sveta (ES) št. 73/2009 (UL L 347, 20.12.2013, str. 608).
Top