EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2015/415/08

Razpis za zbiranje predlogov – EACEA/34/2015 v okviru programa Erasmus+ – Ključni ukrep 3: Podpora za reformo politik – Pobude za inovacije v politiki – Eksperimentiranje na področju evropske politike o izobraževanju in usposabljanju ter mladih pod vodstvom javnih organov na visoki ravni

UL C 415, 15.12.2015, p. 20–23 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

15.12.2015   

SL

Uradni list Evropske unije

C 415/20


RAZPIS ZA ZBIRANJE PREDLOGOV – EACEA/34/2015

v okviru programa Erasmus+

Ključni ukrep 3: Podpora za reformo politik – Pobude za inovacije v politiki

Eksperimentiranje na področju evropske politike o izobraževanju in usposabljanju ter mladih pod vodstvom javnih organov na visoki ravni

(2015/C 415/08)

1.   Opis, cilji in prednostne teme

Eksperimentiranje na področju politike v okviru ključnega ukrepa 3 programa Erasmus+ (Podpora za reformo politik) – Pobude za inovacije v politiki  (1) so projekti nadnacionalnega sodelovanja, s katerimi se podpira izvajanje programov politike Evropske unije o izobraževanju, usposabljanju in mladih, vključno s področnimi programi, kot sta bolonjski in kopenhagenski proces.

Splošni cilj tega razpisa za zbiranje predlogov je spodbuditi izboljšanje uspešnosti in učinkovitosti sistemov izobraževanja in usposabljanja ter mladinskih politik z zbiranjem in presojo dokazov o sistemskem vplivu inovativnih ukrepov politike. V skladu s tem razpisom se zahteva vključitev javnih organov upravičenih držav na visoki ravni ter uporaba zanesljivih in splošno priznanih ocenjevalnih metod na podlagi poskusov na terenu (eksperimentiranje).

Posebni cilji tega razpisa za zbiranje predlogov so:

spodbujati nadnacionalno sodelovanje in vzajemno učenje med javnimi organi upravičenih držav na najvišji institucionalni ravni za spodbujanje sistemskih izboljšav in inovacij na področju izobraževanja in usposabljanja ter mladih,

izboljšati zbiranje in analiziranje vsebinskih dokazov za zagotovitev uspešnega izvajanja inovativnih ukrepov,

olajšati prenosljivost in nadgradljivost inovativnih ukrepov.

Prednostne teme tega razpisa za zbiranje predlogov so:

Izobraževanje in usposabljanje

1.

Spodbujanje temeljnih vrednot preko usposabljanja in izobraževanja, ki obravnavajo raznolikosti v učnem okolju;

2.

zaposlovanje in spretnosti: potrjevanje neformalnega in priložnostnega učenja v izobraževanju in usposabljanju;

3.

krepitev usposabljanja in izobraževanja učiteljev z uporabo možnosti novih tehnologij (šolsko izobraževanje);

4.

prehod k visokošolskim ustanovam, bolj usmerjenim v inovacije in podjetništvo, na podlagi institucionalne spremembe (visoko šolstvo);

5.

učitelji in vodje usposabljanja s področja poklicnega izobraževanja in usposabljanja pri učenju ob delu/vajeništvu (poklicno izobraževanje in usposabljanje);

6.

izvajanje v okviru ocenjevanja učinkovitosti politike na področju izobraževanja odraslih.

Področje mladih

7.

Zagotavljanje pomoči: razvoj zmogljivosti za boj proti marginalizaciji in nasilni radikalizaciji med mladimi ter njuno preprečevanje.

2.   Upravičeni prijavitelji

Prijavitelji, ki se lahko prijavijo na ta razpis za zbiranje predlogov, so:

(a)

javni organi (ministrstvo ali enakovreden organ), pristojni za izobraževanje, usposabljanje ali mlade, na najvišji ravni v ustreznem nacionalnem ali regionalnem okviru (ki ustreza šifri NUTS 1 ali 2; za države, za katere šifra NUTS 1 ali 2 ni na voljo, se uporabi najvišja razpoložljiva šifra NUTS (2)). Javni organi, pristojni za druga področja in ne za izobraževanje, usposabljanje in mlade (na primer zaposlovanje, finance, socialne zadeve, notranje zadeve, pravosodje, zdravstvo itd.), se štejejo za upravičene, če dokažejo, da imajo posebno pristojnost na področju, na katerem se bo izvajalo eksperimentiranje. Javni organi lahko svoje pristojnosti prenesejo na druge javne ali zasebne organizacije ter zakonito ustanovljene mreže ali združenja javnih organov, če se prenos izvede pisno, pri čemer se izrecno navede predloženi predlog;

(b)

javne ali zasebne organizacije ali ustanove, ki so dejavne na področju izobraževanja, usposabljanja ali mladih;

(c)

javne ali zasebne organizacije ali ustanove, ki izvajajo dejavnosti, povezane z izobraževanjem, usposabljanjem in/ali mladimi, na drugih družbeno-gospodarskih področjih (npr. javni organi oblasti, agencije ali službe, pristojne za: izobraževanje, usposabljanje, mlade, zaposlovanje, socialne zadeve, notranje zadeve, pravosodje, zagotavljanje kakovosti, priznavanje in/ali potrjevanje; poklicno usmerjanje, gospodarske zbornice, gospodarski in socialni partnerji, poklicna združenja, organizacije civilne družbe, kulturne ali športne organizacije, subjekti, ki izvajajo ocenjevanje, raziskovalni subjekti, mediji, itd.).

Na razpisu lahko sodelujejo samo pravne osebe s sedežem v eni od naslednjih upravičenih držav:

28 držav članic Evropske unije,

države Efte/EGP: Islandija, Lihtenštajn, Norveška,

državi kandidatki za članstvo v EU: Turčija, Nekdanja jugoslovanska republika Makedonija.

Minimalna sestava partnerstva

Za ta razpis za zbiranje predlogov morajo partnerstvo sestavljati najmanj: štirje subjekti, ki zastopajo tri upravičene države. Podrobneje:

najmanj en javni organ (ministrstvo ali enakovreden organ) ali pooblaščeni organ (v skladu s točko 2(a)) iz treh različnih upravičenih držav ali zakonito ustanovljena mreža/združenje javnih organov, ki zastopajo najmanj tri različne upravičene države. Mreži ali združenju morajo mandat podeliti najmanj trije pristojni javni organi (v skladu s točko 2(a)), da delujeta v njihovem imenu za posamezen predlog projekta.

Partnerstva morajo vključevati najmanj en pristojni javni organ iz točke 2(a), ki je iz države članice EU,

najmanj en javni ali zasebni subjekt s strokovnim znanjem iz hipotetične analize in ocenjevanja učinka politik („raziskovalec“). Takšen subjekt je odgovoren za metodološke vidike in protokole ocenjevanja. V partnerstvo je mogoče vključiti več takšnih subjektov, če delo poteka usklajeno in dosledno.

Predlog projekta lahko usklajuje in predloži v imenu vseh prijaviteljev samo:

javni organ iz točke 2(a),

zakonito ustanovljena mreža ali združenje javnih organov iz točke 2(a),

javni ali zasebni subjekt, ki ga javni organ iz točke 2(a) pooblasti za prijavo na razpis. Javni organ iz točke 2(a) mora pooblaščene subjekte izrecno pisno pooblastiti, da v njegovem imenu predložijo in usklajujejo predlog projekta.

Predloge mora predložiti zakoniti zastopnik organa za usklajevanje v imenu vseh prijaviteljev. Fizične osebe ne morejo zaprositi za nepovratna sredstva. Koordinatorji v okviru tega razpisa za zbiranje predlogov so lahko samo organizacije, ki lahko na rok za predložitev preliminarnih predlogov dokažejo, da kot pravne osebe obstajajo najmanj tri leta (3).

3.   Obdobje upravičenosti in upravičene dejavnosti

Dejavnosti se morajo začeti izvajati med 1. januarjem 2017 in 28. februarjem 2017.

Projekt mora trajati od 24 do 36 mesecev. Če upravičenci po podpisu sporazuma in po tem, ko se je projekt že začel izvajati, iz popolnoma utemeljenih razlogov, ki so zunaj njihovega nadzora, projekta ne morejo izpeljati v načrtovanem obdobju, se lahko odobri podaljšanje obdobja upravičenosti. Podaljšanje se lahko odobri za največ šest dodatnih mesecev, če se zanj zaprosi pred rokom, določenim v sporazumu. V tem primeru lahko projekt traja največ 42 mesecev.

Upravičene dejavnosti morajo biti v skladu s Prilogo 1 k navodilom za prijavitelje. Poskusi na terenu morajo potekati vsaj v treh državah, katerih ministrstva (ali pooblaščeni organi) so vključeni v projekt.

4.   Merila za dodelitev

Predlogi se bodo predložili in ocenili v dveh fazah: v fazi preliminarnega predloga (faza I) in fazi popolnega predloga (faza II).

Preliminarni predlogi bodo ocenjeni na podlagi merila za dodelitev „ustreznost projekta“ (maksimalno 20 točk). Upravičeni prijavitelji, ki bodo dosegli minimalni prag, tj. 12 možnih točk pri merilu za dodelitev „ustreznosti projekta“, bodo pozvani, naj predložijo popolni predlog, ki se bo podrobneje celovito razvijal naprej v skladu z opisom iz preliminarnega predloga.

Vsi prijavitelji, ki bodo predložili preliminarne predloge, bodo obveščeni o rezultatih predizbora in bodo prejeli povzetek ocene svojega preliminarnega predloga.

Popolni predlogi bodo ocenjeni na podlagi meril za upravičenost, izključitev in izbiro ter treh drugih meril za dodelitev: „kakovost zasnove projekta in njegovega izvajanja“, „kakovost partnerstva in dogovorov o sodelovanju“ ter „učinek, razširjanje in trajnost“.

Merila za dodelitev (glej oddelek 14 navodil za prijavitelje) finančnih sredstev predlogu so:

1.

ustreznost (maksimalno 20 točk);

2.

kakovost zasnove in izvedbe projekta (maksimalno 30 točk);

3.

kakovost partnerstva in dogovorov o sodelovanju (maksimalno 20 točk;

4.

učinek, razširjanje in trajnost (maksimalno 30 točk).

Izračun skupnega števila točk za celotni predlog bo vključeval točke, dosežene za ustreznost projekta v fazi preliminarnega predloga. Za dodelitev finančnih sredstev EU se bodo upoštevali samo popolni predlogi, ki bodo dosegli najmanj prag, ki znaša 60 mogočih točk (tj. število točk, doseženih na podlagi merila za dodelitev „ustreznosti projekta“, ocenjenega v prvi fazi, ki se jim prištejejo točke, dosežene na podlagi drugih treh meril za dodelitev, ocenjenih v drugi fazi).

5.   Proračun

Skupni proračun, ki je na voljo za sofinanciranje projektov na podlagi tega razpisa za zbiranje predlogov, znaša 14 000 000 EUR. Razdeljen je med naslednji področji delovanja:

—   izobraževanje in usposabljanje: 12 000 000 EUR,

—   mladi: 2 000 000 EUR.

Finančni prispevek EU ne more presegati 75 % skupnih upravičenih stroškov.

Najvišji znesek nepovratnih sredstev na projekt bo znašal 2 000 000 EUR.

Agencija si pridržuje pravico, da ne razdeli vseh razpoložljivih sredstev.

6.   Postopek predložitve in roki

Prijavitelji morajo pred oddajo elektronske prijave registrirati svojo organizacijo na portalu za izobraževanje, avdiovizualno dejavnost, kulturo, državljanstvo in prostovoljstvo ter dobiti identifikacijsko kodo udeleženca (IKU). Na prijavnem obrazcu bo treba navesti identifikacijsko kodo udeleženca.

Portal udeležencev je orodje, s katerim se upravljajo vse pravne in finančne informacije, povezane z organizacijami. Informacije o postopku registracije so na voljo na portalu na naslovu: http://ec.europa.eu/education/participants/portal

Predložitev in izbira predlogov bosta potekali v dveh fazah: fazi preliminarnega predloga in fazi popolnega predloga.

Prijavitelji naj pazljivo preberejo vse informacije o razpisu za zbiranje predlogov in postopku predložitve ter uporabijo dokumente, ki so sestavni del prijave (prijavne dokumentacije) in so na voljo na spletnem naslovu: https://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/funding/key-action-3-initiatives-for-policy-innovation-european-policy-experimentation-eacea-342015_en

Prijavno dokumentacijo je treba predložiti prek spleta na ustreznem elektronskem obrazcu, pravilno izpolniti ter vanjo vključiti vse ustrezne in veljavne priloge in dokazila. Prijavni obrazci so na voljo na spletnem naslovu: https://eacea.ec.europa.eu/PPMT/

Prijave, ki ne bodo vključevale vseh potrebnih informacij in ne bodo predložene prek spleta do roka, ne bodo upoštevane.

Prijave za nepovratna sredstva morajo biti sestavljene v enem od uradnih jezikov EU.

Roki za predložitev:

—   preliminarni predlogi: 14. april 2016 do 12. ure po srednjeevropskem času,

—   popolni predlogi: 13. oktober 2016 do 12. ure po srednjeevropskem času.

7.   Dodatne informacije

Več podrobnosti je na voljo v navodilih za prijavitelje.

Navodila za prijavitelje in prijavna dokumentacija so na voljo na spletni strani:

https://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/funding/key-action-3-initiatives-for-policy-innovation-european-policy-experimentation-eacea-342015_en

E-naslov: EACEA-Policy-Support@ec.europa.eu


(1)  Pravna podlaga tega razpisa je Uredba Evropskega parlamenta in Sveta o uvedbi programa „Erasmus+“, program Unije za izobraževanje, usposabljanje, mladino in šport, zlasti člena 9 in 15 – podpora za reformo politik.

(2)  http://ec.europa.eu/eurostat/web/nuts/overview

(3)  „Datum glavne registracije“ v obrazcu za pravne osebe: http://ec.europa.eu/budget/contracts_grants/info_contracts/legal_entities/legal_entities_en.cfm#en


Top