Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2012/152/05

    Razpis za prijavo interesa za članstvo v znanstvenem odboru agencije Evropske unije za temeljne pravice (FRA) – Ref.: CEI-SCIE-2012

    UL C 152, 30.5.2012, p. 5–11 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    30.5.2012   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    C 152/5


    Razpis za prijavo interesa za članstvo v znanstvenem odboru agencije Evropske unije za temeljne pravice (FRA)

    Ref.: CEI-SCIE-2012

    2012/C 152/05

    1.   AGENCIJA

    Agencija Evropske unije za temeljne pravice (FRA) je svetovalni organ Evropske unije s sedežem na Dunaju v Avstriji (1).

    Cilj agencije je ustreznim institucijam, organom, uradom in agencijam Skupnosti ter njenim državam članicam v zvezi z izvajanjem prava Evropske unije na področju temeljnih pravic zagotoviti pomoč in strokovno znanje v podporo polnemu spoštovanju temeljnih pravic pri sprejemanju ukrepov ali oblikovanju poteka dejavnosti v okviru njihovih pristojnosti (2).

    Agencija se ukvarja s položajem temeljnih pravic v EU in njenih 27 državah članicah. K sodelovanju so lahko povabljene države kandidatke in države, ki imajo sklenjen stabilizacijsko-pridružitveni sporazum z EU. Trenutno je to Hrvaška.

    Agencijo FRA sestavljajo naslednji organi:

     

    upravni odbor,

     

    izvršni odbor,

     

    znanstveni odbor,

     

    direktor.

    2.   ZNANSTVENI ODBOR

    Ta razpis za prijavo interesa je namenjen vsem strokovnjakom s potrebnimi izkušnjami iz ene ali več znanstvenih ved na področju temeljnih pravic, da izrazijo interes za članstvo v znanstvenem odboru agencije.

    V skladu s členom 14(1) Uredbe Sveta (ES) št. 168/2007 z dne 15. februarja 2007 (v nadaljnjem besedilu: uredba) o ustanovitvi Agencije Evropske unije za temeljne pravice (v nadaljnjem besedilu: agencija) upravni odbor agencije imenuje znanstveni odbor, sestavljen iz enajstih neodvisnih oseb, ki so visoko usposobljeni strokovnjaki s področja temeljnih pravic.

    Vloga znanstvenega odbora:

    V skladu s členom 14(5) uredbe je znanstveni odbor porok za znanstveno kakovost dela agencije.

    Zato direktor agencije znanstveni odbor vključi v pripravo dokumentov, pripravljenih v okviru opravljanja nalog agencije, ki je v skladu s členom 4(1) od (a) do (f) in (h) uredbe zadolžena za:

    zbiranje, beleženje, analiziranje in razširjanje pomembnih, objektivnih, zanesljivih in primerljivih informacij in podatkov, vključno z rezultati raziskav in spremljanja, ki so jih sporočile države članice, institucije Unije ter organi, uradi in agencije Skupnosti in Unije, raziskovalni centri, nacionalni organi, nevladne organizacije, tretje države in mednarodne organizacije, zlasti pa pristojni organi Sveta Evrope,

    razvijanje metod in standardov v sodelovanju z Evropsko komisijo in državami članicami EU za izboljšanje primerljivosti, objektivnosti in zanesljivosti podatkov na evropski ravni,

    izvajanje znanstvenih raziskav in anket, predhodnih študij in študij izvedljivosti v zvezi z vprašanji temeljnih pravic,

    oblikovanje in objavljanje mnenj o določenih tematskih področjih, povezanih s temeljnimi pravicami,

    objavljanje letnega poročila o vprašanjih temeljnih pravic, povezanih s področji dejavnosti agencije, pri čemer izpostavi primere dobre prakse,

    objavljanje tematskih poročil, ki temeljijo na lastnih analizah, raziskavah in anketah,

    razvijanje komunikacijske strategije in spodbujanje dialoga s civilno družbo, da bi povečala zavest javnosti o temeljnih pravicah in redno razširjala informacije o delu agencije.

    Delovanje znanstvenega odbora:

    Znanstveni odbor je v nasprotju z upravnim odborom svetovalni organ, ki ne sodeluje pri upravljanju in vodenju agencije. Hkrati je delovni organ, udeležen v raziskovalnih postopkih agencije. To pomeni, da se morajo njegovi člani polno zavezati, da so pripravljeni vložiti precej svojega časa in dela ter tako pomembno prispevati k delu agencije, in sicer s pisnimi utemeljenimi argumenti o kakovosti dela agencije, kar pomeni, da bodo mogoče morali pripraviti podrobne pisne prispevke. Posamezni člani znanstvenega odbora v skladu s sedanjimi delovnimi metodami (3) kot „poročevalci“ nadzirajo enega ali več raziskovalnih projektov od samega rojstva zamisli za projekt do objave končnih rezultatov. Odločitve o „znanstveni kakovosti dela agencije“ pa člani znanstvenega odbora sprejemajo skupaj. Odboru predseduje predsednik, ki ga odbor izbere za mandat enega leta (4). Predsedniku pomaga sekretariat, ki deluje v okviru operativnih služb agencije.

    Sestava znanstvenega odbora

    V skladu s členom 14(1) uredbe znanstveni odbor sestavlja enajst neodvisnih oseb, ki so visoko usposobljeni strokovnjaki s področja temeljnih pravic. Upravni odbor imenuje člane na podlagi preglednega javnega razpisa in izbirnega postopka po posvetovanju s pristojnim odborom Evropskega parlamenta (5).

    Upravni odbor agencije zagotovi uravnoteženo geografsko zastopanost članov znanstvenega odbora, ki jih imenuje. Poleg tega si prizadeva za uravnoteženo zastopanost žensk in moških v znanstvenem odboru. Odbor bo posvečal pozornost tudi znanstvenim vedam in specializacijam, tako da bodo pokrita različna področja, opredeljena v večletnem okviru agencije.

    V skladu s členom 14(1) uredbe člani upravnega odbora agencije niso člani znanstvenega odbora.

    Člani znanstvenega odbora so strokovnjaki na enem ali več področjih, ki so povezana s človekovimi pravicami ali pomembna zanje, med drugim s področij:

    družbenih ved, vključno s kandidati s strokovnim znanjem s področja raziskovalnih metodologij in mednarodnih primerjalnih raziskav,

    prava, vključno s primerjalnim ustavnim pravom, pravom EU in mednarodnim pravom,

    političnih ved in,

    statistike.

    Mandat:

    Mandat članov znanstvenega odbora traja pet let in ga ni mogoče obnoviti. Člani znanstvenega odbora so neodvisni in morajo spoštovati pravila zaupnosti.

    Zamenjati jih je mogoče samo na njihovo lastno zahtevo ali če trajno ne morejo več opravljati svojih dolžnosti. Če član ne izpolnjuje več merila neodvisnosti, o tem nemudoma obvesti Komisijo in direktorja agencije. Po drugi strani pa lahko upravni odbor na predlog ene tretjine svojih članov ali Komisije ugotovi, da zadevni član ne izpolnjuje več meril o neodvisnosti, in ga razreši. Upravni odbor imenuje novega člana za preostanek mandata v skladu s postopkom, ki se uporablja za redne člane. Če je preostanek mandata krajši od dveh let, se lahko mandat novega člana ali nadomestnega člana podaljša na celotni petletni mandat. Agencija na svoji spletni strani objavi seznam članov znanstvenega odbora, ki ga redno posodablja.

    Seje znanstvenega odbora

    V skladu s členom 14(6) uredbe se znanstveni odbor sestane štirikrat na leto na plenarnem zasedanju. Seje potekajo na sedežu agencije (na Dunaju), razen v izjemnih primerih. Od članov se pričakuje, da se bodo udeležili teh sej in jim posvetili precej svojega časa in delovne obremenitve, kar vključuje tudi pregled gradiva, ki jim je bilo predloženo, in pripombe v zvezi z njim – ki naj bodo po možnosti utemeljene in podane pisno.

    Člani znanstvenega odbora imajo pravico do povračila stroškov, nastalih v zvezi z njihovim sodelovanjem v dejavnostih znanstvenega odbora (6).

    3.   ZAHTEVANE KVALIFIKACIJE IN IZKUŠNJE, OCENJEVALNA MERILA

    A.   Merila za upravičenost

    Kandidati morajo za članstvo v znanstvenem odboru izpolnjevati naslednja štiri merila:

    imeti morajo podiplomsko ali ustrezno univerzitetno izobrazbo na zadevnem znanstvenem področju,

    imeti morajo sedem let dokazanih delovnih izkušenj s področja temeljnih pravic v okviru ved, kot so družbene vede, politične vede, pravo in/ali statistika – ki so jih pridobili po dokončanju zgoraj navedene izobrazbe,

    biti morajo državljani ene od držav članic EU,

    temeljito morajo obvladati enega od uradnih jezikov EU in zadovoljivo drug jezik EU (7).

    B.   Merila za izbor

    BISTVENA:

    Pet bistvenih zahtev za izbor članov znanstvenega odbora:

    —   znanstvena odličnost: znanstvena odličnost na področjih delovanja agencije, vključno z znanstvenimi objavami na teh in/ali z njimi tesno povezanih področjih,

    —   mednarodne, primerljive izkušnje: bogate izkušnje z delom in/ali raziskavami v več kot eni državi na področjih, ki so tesno povezana z delom agencije,

    —   poglobljen vpogled v temeljne pravice v praksi: bogate izkušnje s področja prava, družbenih ved, politike in/ali dejanskega izvajanja temeljnih pravic v praksi – na primer izkušnje s terenskim delom in analizo podatkov, tehničnim svetovanjem, pravnim razsojanjem ali delovne izkušnje v mednarodni vladni ali nevladni organizaciji,

    —   podajanje mnenj in/ali priporočil: izkušnje pri pripravljanju mnenj ali priporočil na nacionalni ali mednarodni ravni v zvezi s področji interesa agencije, pri čemer lahko gre za sklepe in ugotovitve, pridobljene v okviru večjih raziskav,

    —   odlično znanje strokovne angleščine: odlično pisno in ustno znanje angleščine. Delovni jezik agencije je angleščina.

    PREDNOSTI:

    Naslednja merila se bodo upoštevala kot dodatna prednost:

    sedanje ali preteklo stalno profesorsko ali predavateljsko mesto na akademski ustanovi,

    doktorat,

    poklicne izkušnje v multidisciplinarnem okolju, po možnosti na mednarodni ravni.

    Zlasti se bo ocenjevala skladnost z zgoraj navedenimi bistvenimi zahtevami, in sicer v skladu z naslednjo lestvico točk za delovno uspešnost, dejstev in dokazov:

    1.   Znanstvena odličnost (0–30 točk)

    ustrezne znanstvene objave – najmanj 10 pomembnih objav,

    ustrezna strokovna mnenja, priporočila ali ugotovitve za javne organe,

    ustrezni raziskovalni projekti v različnih državah članicah EU,

    ustrezno poučevanje v različnih državah članicah EU in izkušnje s predsedovanjem na mednarodnih konferencah, sodelovanjem v mednarodnih delovnih skupinah in pri multidisciplinarnih projektih.

    2.   Mednarodne, primerljive izkušnje (0–15 točk)

    ustrezne izkušnje s terenskim delom, vključno z npr. mednarodnimi raziskavami,

    ustrezne izkušnje s političnim in pravnim svetovanjem v mednarodnem ali nadnacionalnem okolju,

    ustrezne izkušnje pri primerjanju političnih sistemov in na področju primerjalnega ustavnega prava (EU).

    3.   Poglobljen vpogled v temeljne pravice v praksi in politiki (0–15 točk)

    ustrezne izkušnje na področju javne uprave ali politike, vključno s sedanjimi ali preteklimi vodilnimi položaji,

    ustrezne izkušnje na področju pravosodja, vključno s sedanjimi ali preteklimi vodilnimi položaji,

    ustrezne izkušnje v nevladnih organizacijah, vključno s sedanjimi ali preteklimi vodilnimi položaji,

    ustrezne izkušnje v nacionalnih institucijah za človekove pravice ali drugih organih za človekove pravice na nacionalni ravni, vključno s sedanjimi ali preteklimi vodilnimi položaji,

    ustrezne izkušnje s področja temeljnih pravic na mednarodni ravni, vključno s sedanjimi ali preteklimi vodilnimi položaji.

    4.   Podajanje mnenj in/ali priporočil/sklepov (0–15 točk)

    bogate izkušnje s prenašanjem znanstvenih raziskav v ustrezna priporočila za prakso,

    bogate izkušnje s pripravo izvedenskih mnenj, ki so natančna in primerna za politiko, za javno upravo in nevladne organizacije,

    bogate izkušnje kot znanstveni urednik,

    izkušnje z obveščanjem širše javnosti o temeljnih pravicah.

    5.   Odlično znanje strokovne angleščine (0–10 točk)

    odlično pisno izražanje na področju strokovne angleščine,

    bogate izkušnje na področju znanstvenega pisanja in založništva v angleščini.

    Merila, ki veljajo za prednost, bodo ovrednotena z 0 do 5 točkami.

    Pri izbirnem postopku bo upoštevana tudi potreba po zagotavljanju pravične geografske uravnoteženosti in uravnoteženega zastopanja obeh spolov.

    4.   ODDAJA PRIJAV

    Kandidati morajo prijave poslati v elektronski obliki prek spletne strani agencije: http://www.fra.europa.eu

    Upoštevale se bodo samo prijave, poslane prek spleta. Prijava se bo štela za sprejemljivo, če bo vključevala:

    predstavitveno pismo (največ ena stran),

    prijavnico, ki jo je mogoče najti na spletišču agencije, in sicer na spletni strani tega razpisa za prijavo interesa,

    seznam znanstvenih objav v knjigah in strokovnih revijah, vključno s povzetki petih najpomembnejših člankov (trije povzetki morajo biti v angleščini). Na naslednjih stopnjah izbirnega postopka se bodo mogoče zahtevala še dodatna dokazila.

    Zahteve za pojasnila v zvezi z razpisom in prijavo je mogoče poslati na naslednji naslov:

    selection-scientific-committee@fra.europa.eu

    5.   IZBIRNI POSTOPEK, IMENOVANJE IN TRAJANJE MANDATA

    Predhodni izbor

    Direktor agencije pripravi in organizira delo za predhodni izbor članov znanstvenega odbora. Sam predseduje predizbirni komisiji, ki jo sestavljajo vodje oddelkov agencije in oseba, ki jo je za to imenoval Svet Evrope. V predizbirni komisiji lahko kot opazovalca sodelujeta tudi dva člana upravnega odbora agencije.

    Predizbirna komisija preveri upravičenost kandidatov v skladu z zahtevami za upravičenost. Če zadevni kandidat ne ustreza tem zahtevam, je izključen z naslednjih stopenj izbirnega postopka.

    Predizbirna komisija nato vsakega upravičenega kandidata oceni v skladu z izbirnimi zahtevami. Za vsakega kandidata pripravi „obrazec za individualno presojo“, ki vključuje kratek komentar o njegovih močnih/šibkih točkah.

    Direktor izvršnemu odboru agencije predstavi rezultate predizbirnega postopka, vključno z informacijami o kandidatih, za katere se je štelo, da niso upravičeni.

    Izbira

    Izvršni odbor oceni kandidate na podlagi veljavnih izbirnih pogojev.

    Pri tej oceni upošteva:

    delo predizbirne komisije,

    potrebo, da področja, za katera so specializirani člani znanstvenega odbora, pokrivajo najustreznejša strokovna področja, povezana s temeljnimi pravicami, v skladu s poslanstvom in cilji agencije,

    potrebo po zagotovitvi geografske uravnoteženosti in uravnoteženega zastopanja obeh spolov.

    Izvršni odbor upravnemu odboru pošlje seznam najbolj upravičenih kandidatov. Ta seznam mora vsebovati več kot enajst in manj kot dvaindvajset imen. Seznam vključuje tudi dodeljene točke in končno ugotovitev o primernosti posameznega kandidata za člana znanstvenega odbora.

    Predsednik izvršnega odbora upravnemu odboru predstavi rezultate izbirnega postopka, vključno z evidenco kandidatov, ki niso vključeni na zgornji seznam, ter o kandidatih, za katere se je štelo, da niso upravičeni.

    Operativne službe agencije zagotovijo tehnično in logistično podporo za izbirni postopek.

    Imenovanje

    Upravni odbor na podlagi seznama, ki ga pošlje izvršni odbor, in po posvetovanju z ustreznim odborom Evropskega parlamenta imenuje člane znanstvenega odbora. Kandidati, ki ne bodo imenovani, bodo uvrščeni na rezervni seznam.

    V skladu s členom 14(2) uredbe se člani imenujejo za mandat petih let, ki ga ni mogoče obnoviti.

    Rezervni seznam velja ves čas trajanja mandata imenovanega znanstvenega odbora. Če se v odboru izprazni mesto, upravni odbor imenuje novega člana z rezervnega seznama. Prazno mesto bo zapolnjeno, dokler traja mandat znanstvenega odbora. Vendar upravni odbor v skladu s členom 14(1) uredbe ravna po enakem postopku imenovanja kot pri imenovanju prvotnega člana, vključno s posvetovanjem z odborom LIBE Evropskega parlamenta. Odbor LIBE se lahko odloči za objavo imen kandidatov in njihovih življenjepisov.

    6.   IZJAVA O ZAVEZI, INTERESU IN ZAUPNOSTI

    Člani znanstvenega odbora so imenovani na lastno pobudo. Zavežejo se, da bodo delovali neodvisno od zunanjih vplivov. Za to bodo morali podati izjavo o zavezi in izjavo o interesu (8).

    Zahtevana bo tudi izjava o zaupnosti zaradi skladnosti s pravili o zaupnosti pri obravnavanju informacij, ki jih je agencija posebej opredelila kot „zaupne ali tajne“ (9).

    7.   ENAKE MOŽNOSTI

    Agencija poziva k prijavi vse, ki izpolnjujejo pogoje za upravičenost in jih zanima članstvo v znanstvenem odboru agencije.

    Agencija je ustanova enakih možnosti in zagotavlja, da pri njenih izbirnih postopkih ne prihaja do razlikovanja glede na spol, barvo, raso, etnično ali družbeno poreklo, genske lastnosti, jezik, verovanje ali prepričanje, politično ali kakršno koli drugo mnenje, pripadnost narodni manjšini, premoženje, rojstvo, invalidnost, starost ali spolno usmerjenost ali kateri koli drug položaj.

    8.   VARSTVO OSEBNIH PODATKOV

    Opozarjamo, da agencija kandidatom ne vrača prijav. Osebni podatki, ki jih zahteva agencija, bodo obdelani v skladu z Uredbo (ES) št. 45/2001 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 18. decembra 2000 o varstvu posameznikov pri obdelavi osebnih podatkov v institucijah in organih Skupnosti in o prostem pretoku takih podatkov. To velja zlasti za zaupnost in varnost takih podatkov.

    Osebni podatki bodo obdelani samo za namene izbirnega postopka. Če ima kandidat kakršno koli vprašanje glede obdelave svojih osebnih podatkov, naj ga pošlje na naslednji naslov:

    selection-scientific-committee@fra.europa.eu

    9.   ROK ZA ODDAJO PRIJAV

    Zadnji rok za oddajo prijav je 4. julij 2012 ob 13.00 (lokalni čas, GMT +1).

    Opozarjamo, da se lahko zaradi velikega števila prijav, ki jih prejmemo v času, ko se bliža rok za oddajo prijav, pojavijo sistemske težave pri obdelavi velike količine podatkov. Zato svetujemo, da se prijavite dovolj zgodaj.


    (1)  Uredba o ustanovitvi, ki jo je sprejel Svet Evropske unije, je bila objavljena v UL L 53, 22.2.2007, str. 1.

    (2)  Člen 2(2) Uredbe Sveta (ES) št. 168/2007 z dne 15. februarja 2007 o ustanovitvi Agencije Evropske unije za temeljne pravice.

    (3)  Ki jih je sprejel sedanji znanstveni odbor in jih je mogoče spreminjati.

    (4)  Člen 19 poslovnika Agencije Evropske unije za temeljne pravice.

    (5)  Odbor za državljanske svoboščine, pravosodje in notranje zadeve (odbor LIBE).

    (6)  Člen 24(1) in člen 25 od (1) do (3) poslovnika Agencije Evropske unije za temeljne pravice ter Sklep št. 11FIN 2010 z dne 20. aprila 2010 o „pravilih za vračilo stroškov, ki jih imajo člani ali nadomestni člani upravnega odbora, člani izvršnega odbora, člani znanstvenega odbora, zunanji člani izbirnega(-ih) odbora(-ov) ter strokovnjaki, ki so vabljeni na seje“.

    (7)  

    Opomba: Delovni jezik vseh sej in končnih ugotovitev – za Agencijo in člane znanstvenega odbora – je angleščina. Agencija prevaja v druge jezike EU samo končne različice svojih ugotovitev, zato se od kandidatov pričakuje zelo dobro znanje angleščine (slušno in bralno razumevanje ter pisno izražanje), saj ni mogoče zagotoviti prevodov in tolmačenja v zvezi z delom odbora.

    (8)  Člen 27 od (1) do (4) poslovnika ter Prilogi 2 in 3 k Prilogi I.

    (9)  Člen 26 od (1) do (3) poslovnika ter Priloga I k Prilogi 1.


    Top