This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document C2007/180/09
Culture (2007-2013) — Call for proposals — EACEA/21/07 — Special actions of cultural cooperation with and in third countries
Kultura (2007-2013) – Razpis za zbiranje predlogov – EACEA/21/07 – Posebne dejavnosti kulturnega sodelovanja s tretjimi državami in v tretjih državah
Kultura (2007-2013) – Razpis za zbiranje predlogov – EACEA/21/07 – Posebne dejavnosti kulturnega sodelovanja s tretjimi državami in v tretjih državah
UL C 180, 2.8.2007, p. 18–19
(BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
2.8.2007 |
SL |
Uradni list Evropske unije |
C 180/18 |
KULTURA (2007-2013)
RAZPIS ZA ZBIRANJE PREDLOGOV – EACEA/21/07
Posebne dejavnosti kulturnega sodelovanja s tretjimi državami in v tretjih državah
(2007/C 180/09)
1. Pravna podlaga
Razpis za zbiranje predlogov temelji na Sklepu 1855/2006/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 12. decembra 2006 o uvedbi programa na področju kulture za obdobje 2007-2013 (1) (v nadaljevanju „program“).
2. Cilji in opis
Program je del stalnega prizadevanja Evropske unije, da bi z razvojem kulturnega sodelovanja med ustvarjalci, kulturnimi akterji in kulturnimi institucijami držav, ki sodelujejo v programu, uveljavila kulturni prostor, ki je skupen vsem Evropejcem in temelji na skupni kulturni dediščini, ter spodbujala zavest o evropskem državljanstvu.
Ta program je lahko odprt tudi za sodelovanje z drugimi tretjimi državami, ki so s Skupnostjo sklenile pridružitvene sporazume ali sporazume o sodelovanju, če slednji vsebujejo določbe o kulturi, in to na podlagi dodatnih odobritev in posebnih postopkov, ki jih je treba določiti.
Program predvideva ukrepe Skupnosti za podporo „posebnih dejavnosti“ in v tem okviru je mogoče dodeliti podporo za sodelovanje s tretjimi državami in mednarodnimi organizacijami.
3. Namen razpisa za zbiranje predlogov
Da bi ta razpis izpolnil cilje programa in ob upoštevanju:
— |
vse večjega zbliževanja stališč glede kulture in vse tesnejšega sodelovanja med EU in navedenimi partnerji, tako dvostransko kot v mednarodnih forumih, kar se še zlasti potrjuje ob nedavni ratifikaciji in uveljavitvi Konvencije Unesca o varovanju in spodbujanju raznolikosti kulturnih izrazov ter v okviru srečanja med EU in Azijo (ASEM); |
— |
vse večjega pomena novih partnerjev Evropske unije na svetovnem prizorišču; |
je usmerjen v podporo dvoletnih projektov na področju kulturnega sodelovanja (2007–2009), pri čemer se osredotoča na dve večji azijski državi: Kitajsko in Indijo.
Za izvedbo tega razpisa za zbiranje predlogov je odgovorna Izvajalska agencija za izobraževanje, avdiovizualno področje in kulturo (v nadaljevanju „Izvajalska agencija“).
4. Razpoložljiva proračunska sredstva in trajanje projekta
Celotna proračunska sredstva, ki se dodelijo za ta poziv za zbiranje predlogov, naj bi znašala 1,8 milijona EUR.
Finančna podpora bo dodeljena za približno 10 projektov sodelovanja (5 projektov za sodelovanje z Indijo in 5 projektov za sodelovanje s Kitajsko). Projekt traja največ 24 mesecev.
Stopnja sofinanciranja Skupnosti ne preseže 50 % upravičenih stroškov, povezanih z vsakim projektom (največ 180 000 EUR na projekt).
5. Merila o izpolnjevanju pogojev in merila za izbor
Kandidati, ki izpolnjujejo pogoje, morajo biti javne ali zasebne kulturne organizacije s pravnim statusom, njihova poglavitna dejavnost mora soditi na področje kulture in morajo biti sposobne dokazati, da imajo že vsaj dve leti izkušenj na področju pripravljanja in upravljanja kulturnih projektov na mednarodni ravni, zlasti na Kitajskem in v Indiji. Navedene organizacije morajo sodelovati pri pripravi in izvedbi projekta, poleg tega morajo zagotoviti dejanski in precejšen finančni prispevek v proračun projekta. Navedene organizacije morajo zagotoviti najmanj 50 % celotnega proračuna projekta.
Navedene organizacije morajo imeti registriran pravni sedež v eni od držav, ki sodelujejo v programu (2). Navedene organizacije morajo imeti tudi zadostno finančno in operativno zmogljivost za izvedbo projektov sodelovanja.
Upravičeni projekti bodo ustrezali dvoletnim projektom kulturnega sodelovanja, ki vključujejo sodelovanje vsaj 3 partnerjev iz najmanj 3 različnih držav, ki izpolnjujejo pogoje. Projekt, ki izpolnjuje pogoje, mora vključevati vsaj še enega pridruženega partnerja iz Indije, če dejavnost poteka v tej državi/z njenim sodelovanjem, ali iz Kitajske, če dejavnost poteka v tej državi/z njenim sodelovanjem. Sodelovanje mora temeljiti na podpisani izjavi o partnerstvu med partnerji in pridruženim(i) partnerjem(i). Najmanj 50 % dejavnosti, izvedenih v okviru projektov kulturnega sodelovanja, poteka na ozemlju zadevne tretje države (torej Indije ali Kitajske). Projekti sodelovanja, v katerih so udeleženi pridruženi partnerji s pravnimi sedeži v Kitajski ali Indiji, bodo mogoče imeli prednost.
6. Merila za dodelitev
Dodelitev subvencije ni odvisna samo od preučitve meril o izpolnjevanju pogojev, izključitvi in izboru. Odločitev bo sprejeta na podlagi meril za dodelitev.
Merila za dodelitev je mogoče opisati, kakor sledi:
1) |
v kakšnem obsegu lahko projekt ustvari resnično evropsko dodano vrednost; |
2) |
v kakšnem obsegu lahko projekt ustvari resnično dimenzijo mednarodnega sodelovanja; |
3) |
kakovost partnerstva med partnerji in pridruženimi partnerji; |
4) |
v kakšnem obsegu lahko projekt izkaže ustrezno raven inovativnosti in kreativnosti; |
5) |
v kakšnem obsegu lahko dejavnosti ustvarijo ustrezno raven trajnosti; |
6) |
v kakšnem obsegu se bodo rezultati predlaganih dejavnosti ustrezno sporočali in promovirali – prepoznavnost. |
7) Rok za oddajo vlog
1. oktober 2007
8) Dodatne informacije
Podrobnosti, ki dopolnjujejo razpis za zbiranje predlogov EACEA/21/07, so sestavni del razpisa. Vloge morajo izpolnjevati zahteve, navedene v podrobnostih, in biti obvezno predložene na za to predvidenih obrazcih.
Podrobnosti, prijavna dokumentacija in vsi ustrezni obrazci so na voljo na spletni strani Izvajalske agencije za izobraževanje, avdiovizualno področje in kulturo:
http://eacea.cec.eu.int/static/index.htm
(1) UL L 372, 27.12.2006, str. 1.
(2) 27 držav članic Evropske unije; države EGP; države kandidatke Hrvaška, Turčija in Nekdanja jugoslovanska republika Makedonija, na podlagi sklenitve memoranduma o soglasju glede sodelovanja vsake od teh držav v novem programu Kultura v letu 2007, in države zahodnega Balkana (Albanija, Bosna in Hercegovina, Črna gora in Srbija, vključno s Kosovom (v skladu z Resolucijo Varnostnega sveta Združenih narodov 1244)), na podlagi sklenitve memoranduma o soglasju glede sodelovanja vsake od teh držav v novem programu Kultura v letu 2007.