Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023XC0608(04)

    Objava zahtevka za registracijo imena v skladu s členom 50(2), točka (a), Uredbe (EU) št. 1151/2012 Evropskega parlamenta in Sveta o shemah kakovosti kmetijskih proizvodov in živil 2023/C 200/09

    C/2023/3738

    UL C 200, 8.6.2023, p. 20–22 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    8.6.2023   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    C 200/20


    Objava zahtevka za registracijo imena v skladu s členom 50(2), točka (a), Uredbe (EU) št. 1151/2012 Evropskega parlamenta in Sveta o shemah kakovosti kmetijskih proizvodov in živil

    (2023/C 200/09)

    V skladu s členom 51 Uredbe (EU) št. 1151/2012 Evropskega parlamenta in Sveta (1) je ta objava podlaga za uveljavljanje pravice do ugovora zoper zahtevek v treh mesecih od datuma te objave.

    ENOTNI DOKUMENT

    „Lajta sajt“

    EU št.: PGI-HU-02844 — 23. maj 2022

    ZOP ( ) ZGO (x)

    1.   Ime [ZOP ali ZGO]

    „Lajta sajt“

    2.   Država članica ali tretja država

    Madžarska

    3.   Opis kmetijskega proizvoda ali živila

    3.1.   Vrsta proizvoda

    Skupina 1.3 Siri

    3.2.   Opis proizvoda, za katerega se uporablja ime iz točke 1

    „Lajta sajt“ je polnomasten, soljen, luknjičast sir z rahlo mehko teksturo, ki je izdelan iz kravjega mleka in zorjen dva tedna s površinsko floro Brevibacterium linens. Glavna mikroflora za zorjenje se razmnožuje naravno na proizvodnem območju iz točke 4.

    Fizikalne in kemijske lastnosti sira „Lajta sajt“

    Značilna količina v % (g/100 g)

    Vsebnost suhe snovi (najmanj) 50,0

    Vsebnost maščobe v suhi snovi 50,0 ± 2,5

    Vsebnost natrijevega klorida 1,5 ± 0,5

    Organoleptične lastnosti sira „Lajta sajt“

    Videz: podolgovat kvader (dolg 19–21 cm, širok 7–9 cm, visok 5,5–7 cm) s težo 1–1,2 kg. Zgoraj in spodaj je ploščat, ob straneh pa nekoliko izbočen. Tanka, prožna skorja je luknjičasta in enakomerno rdečkasto rumena.

    Tekstura: sir ima enotno rumenkasto rdečo barvo, na površini prereza pa so gosto in enakomerno porazdeljene razpoke. Rezanje je enostavno, sir je precej mehak in se v ustih zlahka drobi.

    Vonj: ima prepoznavno aromo ter je rahlo pikanten, nekoliko mlečen in brez kakršnega koli tujega vonja.

    Okus: rahlo kiselkast, nekoliko pikanten, okusen, prijetno slan in brez kakršnega koli tujega okusa.

    3.3.   Krma (samo za proizvode živalskega izvora) in surovine (samo za predelane proizvode)

    Glede krme ni ozemeljskih omejitev.

    3.4.   Posebne faze proizvodnje, ki jih je treba izvajati na opredeljenem geografskem območju

    Na opredeljenem geografskem območju potekajo naslednje faze proizvodnje sira:

    priprava in encimska koagulacija mleka,

    razrez in obdelava sirnine,

    oblikovanje in stiskanje sira,

    soljenje sira,

    zorjenje sira,

    brisanje in sušenje sira.

    3.5.   Posebna pravila za rezanje, ribanje, pakiranje itn. proizvoda, za katerega se uporablja registrirano ime

    3.6.   Posebna pravila za označevanje proizvoda, za katerega se uporablja registrirano ime

    Na embalaži mora biti navedba „zsíros, belső érlelésű, rúzsflórás, félkemény sajtkülönlegesség“ [polnomastna, poltrda sirna specialiteta, notranje zorjena z rdečo mažo].

    4.   Jedrnata opredelitev geografskega območja

    Županija Győr-Moson-Sopron

    5.   Povezava z geografskim območjem

    Povezava sira „Lajta sajt“ z geografskim območjem temelji na kakovosti in slovesu proizvoda.

    Sir „Lajta sajt“ ima zaradi posebne flore pri zorjenju značilen aromatičen vonj in okus. Ima nekoliko mehko teksturo, rdečkasto rumeno barvo in se v ustih drobi, površina prereza pa je luknjičasta.

    Zaradi razmeroma kratkega obdobja zorjenja ima rahlo kiselkast, prijetno aromatičen in prepoznaven okus. Lastnosti sira so predvsem rezultat intenzivne proteolize, zaradi česar je drobljiv, ima nekoliko mehko teksturo in je lahko prebavljiv. Po teksturi je zorjeni sir med mehkim in poltrdim sirom.

    Županija Győr-Moson-Sopron je regija tradicionalne mlečne proizvodnje na severozahodu Madžarske. Sir „Lajta sajt“ je poimenovan po reki Leitha, ki se izliva v Mosonsko Donavo v županiji Győr-Moson-Sopron.

    V prvi polovici 20. stoletja je v tej regiji prišlo do naključnega steka visokokakovostne mlečne proizvodnje in izvrstne intelektualne baze znanja, ki so jo predstavljali kmetijska akademija v Mosonmagyaróváru, Madžarski raziskovalni institut za mlečno proizvodnjo, izobraževalni center v Csermajorju ter sirarne v krajih Mosonmagyaróvár, Csermajor in Levél. Na podlagi te baze znanja je v 30. letih prejšnjega stoletja nastala edinstvena proizvodna metoda sira „Lajta sajt“, to posebno strokovno znanje pa so v tehnologijo mlečne proizvodnje vključili v 50. letih 20. stoletja.

    Za kakovost sira „Lajta sajt“ je zorjenje na opredeljenem geografskem območju ključna faza postopka proizvodnje. Zaradi visoke relativne vlažnosti, ki presega 90 %, se med 4. in 5. dnevom zorjenja na površini sira pojavi glavna mikroflora za zorjenje (Brevibacterium linens), ki izvira predvsem iz borovih desk, nameščenih okrog sira, pri čemer nastane bledo rumena obloga. Velika vlažnost in zorjenje na deskah, izdelanih izključno iz borovega lesa, omogočata, da se ta posebni bakterijski sev ohrani in da se na svežem siru razvije „rdeča maža“. S tem se oblikuje tesna povezava med kakovostjo proizvoda in krajem proizvodnje.

    Za postopek zorjenja sira „Lajta sajt“ so potrebni posebno znanje in izkušnje. Siri se obračajo vsake 3–4 dni in izpirajo s slanico, da se poveča intenzivnost rasti bakterij. Obračati in izpirati jih je treba ročno in zelo previdno, pri čemer se ne smejo brisati.

    Sir „Lajta sajt“ zori dva tedna, v tem času pa rdeča maža v celoti prekrije njegovo površino. Intenzivno zorjenje se začne na površini in se pomika proti notranjosti ter se konča, ko je sir „Lajta sajt“ dozorel. Zorjenje se kaže tudi s hitrim zviševanjem vrednosti pH na skorji zaradi razgradnje laktata (v ogljikov dioksid in vodo), kar povzročijo nekatere kvasovke (npr. Oospora lactis), ki naravno rastejo na površini. Za zorjenje sira „Lajta sajt“ je značilna hitra razgradnja večine beljakovin, kar pomeni, da se jih 50–60 % v drugem tednu zorjenja spremeni v peptide, deloma v obliki aminokislinskih spojin. Po treh tednih zorjenja je mogoče zaznati okus in vonj po amoniaku, tekstura pa se še naprej mehča, zato je treba sir od tretjega tedna hraniti pri temperaturi med 2 °C in 8 °C, da je užiten in ohrani značilne lastnosti.

    Sloves sira „Lajta sajt“ temelji na njegovem okusu, aromi, vonju, izredno prijetni drobljivi teksturi in edinstveni enotni kakovosti. Bil je in ostaja priljubljen predvsem pri gurmanskih ljubiteljih sira, zaradi intenzivne proteolize pa velja za eno najlažje prebavljivih vrst sira.

    Na tematskem blogu o sirih je sir „Lajta sajt“ omenjen kot znan in upravičeno priljubljen madžarski sir, uvrščen med sire, ki zorijo z rdečo mažo, in opisan tako: „Skorja je tanka, elastična in temno rumenkasto rdeča. Sir je čvrst, ima majhne luknjice ter značilen, aromatičen in prijetno oster okus. Z lahkoto se reže in riba, zato je popoln za hladne in tople sendviče, lahko pa ga uživamo tudi s testeninami. Priporočam ga k vsaki jedi, ki vsebuje sir.“ Vir: https://sajtologia.blog.hu/2015/09/09/ha_lajta_van_rajta.

    Sir „Lajta sajt“ je bil že večkrat nagrajen na domačih in mednarodnih sirarskih tekmovanjih, pri čemer je prejel:

    zlato priznanje na madžarskem nacionalnem sirarskem tekmovanju v Csermajorju leta 2011,

    prvo nagrado med tradicionalnimi nacionalnimi siri 15 držav na nacionalnem sirarskem tekmovanju, ki je bilo organizirano pri 22. budavárskem festivalu vina leta 2013,

    zlato medaljo na nacionalnem sirarskem tekmovanju leta 2018,

    drugo nagrado na festivalu sira v mestu Mikulov na Češkem leta 2019,

    veliko priznanje kot gost na razstavi sirov „Caseus Veneti“ leta 2021. Razstava je namenjena malim proizvajalcem sira, ki izdelujejo edinstvene izdelke z lokalnimi značilnostmi. Vir: https://www.padovaoggi.it/foto/eventi/caseus-veneti-piazzola-25-26-settembre-2021.html/.

    Sklic na objavo specifikacije proizvoda

    https://gi.kormany.hu/foldrajzi-arujelzok


    (1)  UL L 343, 14.12.2012, str. 1.


    Top